Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες τις εορτάζουσες και να χαίρεστε όποιον έχετε να γιορτάζει!!

Κορίτσια εμένα μου συμβαίνει άλλο περίεργο! Εδώ και κάποιες μέρες σταδιακά νιώθω πολύ καλύτερα από όλα! Δύσπνοια δεν έχω καθόλου, αν προσέξω τι θα φάω δεν έχω καθόλου καούρες, η λεκάνη μου με πονάει πιο λίγο, η μύτη μου δεν βουλώνει πια, μέχρι που ξύπνησα σήμερα το πρωί και συνειδητοποίησα ότι κοιμάμαι ανάσκελα!! Δεν ξέρω τι συμβαίνει... η εγκυμοσύνη αντί να προχωράει πάει προς τα πίσω....

Ισως εχει αρχισει να κατεβαινει , να μην ειναι οσο ψηλα ηταν κ γι αυτο να μειωνονται οι δυσπνοιες κ οι καουρες! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 6/1/2018 at 10:54 ΠΜ, elenakith είπε:

Καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλά σε όσες και  όσους γιορτάζουν!

Εμείς πήγαμε την Πέμπτη στο γιατρό αλλά επειδή είχε 2 τοκετούς και είχαν μαζευτεί πολλές έγκυες στην αναμονή δεν κάναμε υπέρηχο, ακούσαμε μόνο καρδούλα...πολύ στεναχωρήθηκα αλλά αναγκαστικά υπομονή μέχρι την άλλη Πέμπτη που θα ξαναπάμε, τότε θα κάνω και καρδιοτοκογράφο.    

Σήμερα ξύπνησα με σχετική υπογλυκαιμία, τι να πω το έζησα κι αυτό...δεν είχα τίποτα τρομερά συμπτώματα απλά το είδα στο μέτρημα. λέω μάλλον είναι καλό σημάδι, θα μειώσω και μονάδες ινσουλίνης :) 

 

@Μανιταρι Μαγικο  συγχαρητήρια για τον πρίγκηπα!!! Να είναι γερός και καλότυχος και να τον καμαρώνεις πάντα!

 

Κόρίτσια όσον αφορά το σεξ εμείς δεν σταματήσαμε καθόλου, απλά αραιώσαμε σχετικά..βέβαια από τη μέση της εγκυμοσύνης και μετά δεν έχω τόση όρεξη, δεν ξέρω γιατί...

¨οσο για τη γέννα εμένα ο άντρας μου δεν θέλει να είναι, δεν το  έχει καθόλου με γιατρούς και επεμβάσεις και μεταξύ μας δεν νομίζω ότι θα άντεχε ειδικά σε καισαρική..

Φιλιά σε όλες και καλή φώτιση!

@ZinaLove τελικά τι έκανες με την αποστείρωση? ίσως να μπορούν να σε βοηθήσουν οι τηλ γραμμές που υπάρχουν για βοήθεια στο μητρικό θηλασμό...τι κάνει η μικρή σου?

 

Ουσιαστικά ξεπλενω  με  νερο το θήλαστρο αφήνω να στεγνώσει κ μετα αποστείρωση.. πήρα τηλ σε αυτές τις γραμμές ειναι πολυ βοηθητικές..  Η μικρούλα μου άρχισε να παίρνει βαρος..πηγαινουμε κ την ταΐζουμε...μου φαίνεται δύσκολο αλλά τα καταφέρνουμε σιγά σιγά...βοηθανε κ οι μαιες...σημερα μια μάνα  στη μοναδα τραγουδούσε νανούρισμα στο μωρακι της κ συγκινήθηκα πολυ..

Να ρωτήσω κορίτσια μου το αιμα πόσες μέρες διαρκεί μετα τη γεννα;,εμενα τελείωσε...ειναι φυσιολογικο;;;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Με υγεία κ χαρά το νέο έτος κ με γερά μωράκια για όλες μας.... :-D:-D Χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν ή έχουν άτομα που γιορτάζουν & όσες γεννησατε να χαίρεστε τα μωράκια σας! :-D

Αύριο έχουμε ραντεβού για υπέρηχο κι εμείς κ θα ορίσουμε κ την ημερομηνία της καισαρικής... Για να δούμε... Τις επόμενες μέρες θα έχουμε βροχή από γέννες :-D

  • Μου αρέσει 5

tt1d93c4

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ZinaLove είπε:

Ουσιαστικά ξεπλενω  με  νερο το θήλαστρο αφήνω να στεγνώσει κ μετα αποστείρωση.. πήρα τηλ σε αυτές τις γραμμές ειναι πολυ βοηθητικές..  Η μικρούλα μου άρχισε να παίρνει βαρος..πηγαινουμε κ την ταΐζουμε...μου φαίνεται δύσκολο αλλά τα καταφέρνουμε σιγά σιγά...βοηθανε κ οι μαιες...σημερα μια μάνα  στη μοναδα τραγουδούσε νανούρισμα στο μωρακι της κ συγκινήθηκα πολυ..

Να ρωτήσω κορίτσια μου το αιμα πόσες μέρες διαρκεί μετα τη γεννα;,εμενα τελείωσε...ειναι φυσιολογικο;;;

Χρόνια πολλά στους Γιάννηδες και στις Ιωαννες...

Ζίναμου κουράγιο κορίτσι μου, είναι πολύ ψυχοφθόρο αυτό που περνάς αλλά σε λίγο θα τελειώσει και θα γίνει μια ανάμνηση μακρινή.εγω ειχα τον γιο μου για 2 μερες στην ΜΑΦ λογω προωροτητας,πρωτο παιδι, και ένιωθα λες και μου τον είχανε κλεψει...σε καταλαβαινω..

Εμενα το αίμα μου κράταγε γύρω στις 10 μέρες, παραπανω όχι... και περίοδος μου ερχοτανε σχετικά γρήγορα, στους 2-3 μήνες παρόλο που θήλαζα... είναι διαφορετικό σε κάθε κοπέλα, θα ακούσεις πολλά άλλα η καθεμία είναι διαφορετική.

  • Μου αρέσει 1

BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια τρομερή δυσφορία έχω κάθε βράδυ... καταρχάς μου πονάνε τα πάντα.. από κόκαλα, πλευρά, καρδιά, κεφάλι, τί άλλο έχει μείνει;; τίποτα άλλο! κάθε βράδυ μαρτύριο είναι.. νομίζω πως  δεν θα ξημερωσω.. πως θα την παλέψω άλλες δύο ή τρεις βδομάδες;; τον άντρα μου τον έχω διώξει από το κρεβάτι, διπλό κρεβάτι και δεν με χωράει ο τόπος... τρία μαξιλάρια και δουλειά δεν γίνεται.. σήμερα πονάει πολύ το κεφάλι μου και τα πνευμόνια μου,κρυωμενη δεν είμαι, σαν να έχω τρακαρει με νταλίκα νιώθω... και η συχνοουρια παίζει με τα νεύρα μου!!!


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες !! Δεν έχω κοιμηθεί σχεδόν καθόλου σήμερα το μωρο ίλη νύχτα ηταν πολύ ανήσυχο, ὡενιωθα λες και μου εδινε κεφαλιές προς τ κάτω. Το έχει νιώσει καμια κοπέλα αυτό; τι μπορεί ν Είναι; 

  • Μου αρέσει 1

HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

dimitroula 30: Δεν το εχω νιωσει γιατι εμενα η δικια μου βαριεται μαλλον να παρει θεση και γενικα να κουνιθει πολυ...ισως προσπαθει να κατεβει χαμηλοτερα να μπει στο γεννετικο σωληνα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια... απο δω και πέρα θ αρχίσουν τα μαζικά γεννητούρια ε;

@ZinaLove εμένα ούτε 2 εβδομάδες μου κρατησε το αίμα κ σε μικρή ποσότητα. Στους 6 μήνες μου ήρθε περίοδος παρόλο που θήλαζα αποκλειστικά. Ελπίζω σύντομα να τελειώσει η ταλαιπωρία σας, υπομονή!

@Μανιταρι Μαγικο πώς πάνε τα πραγματα;  Οι υπόλοιπες μανούλες που γεννήσατε τι κάνετε;

Εγώ κορίτσια αν δεν έχω κτ απρόοπτο την επόμενη εβδομάδα μπαίνω προγραμματισμένα. Έχω φουσκώσει πολύ κ κουραζομαι πάρα πολύ... για να πάω στο σούπερ μάρκετ το σκέφτομαι λές και θα πάω γι aerobic :-D

 


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλή χρονιά σε όλες, με το καλό να δεκτούμε τα παιδάκια μας.

κι εγώ κατα τα φαινόμενα προγραμματισμένα πάω, ακριβή ημερομηνία λογικά θα ξέρουμε την άλλη τριτη που θα πάω στο γιατρό

  • Μου αρέσει 1

tt1d8a73

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!! Κουραγιο σε οσες απομειναμε!! Κοντευουν οι μερες! Εγω θεωρητικα εχω 3 εβδομαδες ακομα ομως συμφωνα με το γιατρο θα μας κανει την εκλπηξη αρκετα νωριτερα! Και επειδη το πρωτο το ειχα γεννησει πολυ γρηγορα, μεσα σε 4 ωρες, αυτο που ειναι και δευτερο ισα που θα προλαβω να παω στο μαιευτηριο!! Παντως ελπιζω να περιμενει λιγο ακομα γιατο εχω και τις 2 γιαγιαδες αρρωστες, η αδερφη μου εκτος ελλαδος και αν γεννησω τωρα θα εχω μεγαλο προβλημα!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπομονη κοριτσια κοντευουμε!!! Τον φαγαμε τον γαιδαρο η φουντιτσα στην ουρα εμεινε:) 

Εγω εκανα ξανα doppler σημερα... 3600 ο μπεμπης! Ο γιατρος λεει περιμενουμε ... αν παρει και τις υπολοιπες μερες ολες μεχρι 21 μπορει λεει να βγει κ 3800... 

Θα το ριξω πιο πολυ στο περπατημα!

@dimitroula30 εγω δεν νοιωθω εκει χαμηλα που λες αλλα πραγματικα 2 μερες τωρα μ εχει ταραξει κ χτες το βραδυ ηταν τοσο υπερκινητικο νομιζα θα μου σκισει το δερμα , εκανε τρελα εξογκωματα η κοιλια μου απο τις κινησεις του.. ελεγα τωρα θα βγει καμια πατουσα , χαχα

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@lina μου δεν υπαρχουν αυτες οι κλωτσιες κι εγω το ιδιο νομιζα θα μου σκισει το δερμα και θα βγει απο κατω. Σημερα ειχε ταυτοχρονα και λοξυγγα!! Στα κιλα ειμαστε το ιδιο με εσας. Κι εμενα μου ειπε αν γεννηθει στις 17-18 θα εχει φτασει τα 3800. Τα μωρακια μας!!! Αντε να ερθει η ωρα μου φαινεται ακομη πολυ μακρια ενω εχει ηδη φτασει..

  • Μου αρέσει 1

HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, CME2205 said:

Καλημερα κοριτσια!! Κουραγιο σε οσες απομειναμε!! Κοντευουν οι μερες! Εγω θεωρητικα εχω 3 εβδομαδες ακομα ομως συμφωνα με το γιατρο θα μας κανει την εκλπηξη αρκετα νωριτερα! Και επειδη το πρωτο το ειχα γεννησει πολυ γρηγορα, μεσα σε 4 ωρες, αυτο που ειναι και δευτερο ισα που θα προλαβω να παω στο μαιευτηριο!! Παντως ελπιζω να περιμενει λιγο ακομα γιατο εχω και τις 2 γιαγιαδες αρρωστες, η αδερφη μου εκτος ελλαδος και αν γεννησω τωρα θα εχω μεγαλο προβλημα!

Που το κατάλαβε ότι θα γεννήσεις νωρίτερα? 'Εχεις συσπάσεις? Εγώ δεν καταλαβαίνω μέχρι στιγμής κάτι, βέβαια ο καρδιοτοκογράφος την προηγούμενη φορά είχε δείξει 10. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό. 

Κι εμένα μου βγαίνουν κάτι εξογκώματα στην κοιλιά, έχει πλάκα. Κατά τα άλλα καούρες έχω αρκετές, αλλά ακόμα και εμετούς. Το βράδυ καλύτερα αισθάνομαι όταν κοιμάμαι, αν εξαιρέσεις τη συχνοουρία. Επίσης έχω την αίσθηση ότι έχει μικρύνει το στήθος μου. Ίσως παίρνει και από εκεί για να μεγαλώσει η κοιλιά, δεν ξέρω..


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kalfeli είπε:

Που το κατάλαβε ότι θα γεννήσεις νωρίτερα? 'Εχεις συσπάσεις? Εγώ δεν καταλαβαίνω μέχρι στιγμής κάτι, βέβαια ο καρδιοτοκογράφος την προηγούμενη φορά είχε δείξει 10. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό. 

Κι εμένα μου βγαίνουν κάτι εξογκώματα στην κοιλιά, έχει πλάκα. Κατά τα άλλα καούρες έχω αρκετές, αλλά ακόμα και εμετούς. Το βράδυ καλύτερα αισθάνομαι όταν κοιμάμαι, αν εξαιρέσεις τη συχνοουρία. Επίσης έχω την αίσθηση ότι έχει μικρύνει το στήθος μου. Ίσως παίρνει και από εκεί για να μεγαλώσει η κοιλιά, δεν ξέρω..

Δεν το καταλαβαινω, ο γιατρος το λεει. Πρωτον ειναι πολυ μεγαλο το μωρο και θελει να μπω με ραντεβου νωριτερα. Αλκα επειδη και στο πρωτο μου ειχαν σπασει τα νερα πριν κλεισω τις 40 εβδομαδες και αυτο ως δευτερο λογικα θα ερθει πιο γρηγορα. Αυριο εχω γιατρο, μου ειπε θα εξετασει καο τραχηλο και θα μου πει. Την τελευταια φορα μου ειχε πει πως ενω εχω ΠΗΤ στις 28 θελει να γεννησω γυρω στις 15.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...