Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα! Έχετε να προτείνετε κάποιες βιταμίνες για βελτίωση ποιότητας ωαρίων και σπέρματος? Είδα κάποιες στο ίντερνετ,αλλά ειναι απίστευτα ακριβές..οι πιο οικονομικές νομίζω πως είναι οι fertilovit,αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

      Καλησπέρα κοριτσι μου!!Εμάς μας βοήθησαν πολύ οι profertil, είχαμε κατακερματισμο και ολιγοασθενοτερατοσπερμια και τελικά συλλάβαμε φυσιολογικα!Βέβαια είναι πανάκριβες αλλα θεωρώ ότι μας βοηθήσανε πολυ!!!Πως είναι η μπουμπου σου??Με το καλό εύχομαι το δευτερο όσο το δυνατόν συντομότερα και ανώδυνα!!!!!!

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια...zina εγώ έπλενα συνέχεια μπουκάλια, θηλαστρο (το μπουκάλι που εμπενε το γάλα δηλαδή), θηλές των μπιμπερο, όλα δηλαδή... κάθε 3 ώρες, συνέχεια δηλαδή τον πρώτο καιρό ήμουν πάνω από ένα νεροχύτη, όλο πλύσιμο, αποστείρωση... (αυτά είναι τα αρνητικά όταν δεν θηλάζεις) συνέχεια αποστείρωση, τα πάντα... το γάλα το έβαζα σε ξεχωριστά σακουλάκια κάθε φορά... Αν έχεις και το μωρό στο σπίτι εκεί είναι που δεν προλαβαίνεις τον πρώτο καιρό, εσύ ασχολείσαι συνέχεια με τα του μωρού και ένας άλλος χρειαζεται για να φτιάξει ένα φαγητό...ενα πλυντήριο... μέχρι να βρείτε ρυθμούς με το μωρό σου.δεν θα πάρει πάνω από 20 μέρες αυτό...

Εγώ έπλενα με το προδερμ για πιάτα τον πρώτο καιρό, έχει στο σούπερ μάρκετ, είναι ένα πράσινο υγρό πιάτων.

Ποιος περίμενες να σου εξηγήσει τί να κάνεις; δεν ασχολείται κανείς με το μετά την γέννα... γι'αυτό πολλές περνουν μαια στο σπίτι για τον πρώτο καιρό να τις κατευθύνει...

Το μωράκι πότε θα το πάρετε; του πηγαίνεις κάθε μέρα γάλα;

Εγώ στο πρώτο μου τα είχα παίξει, όλη μέρα ασχολιομουν με μπουκάλια, μωρό, θηλασμούς, τίποτα άλλο δεν έκανα... επειδή κανείς δεν μου είχε πει τί πρέπει να κάνω...


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

zinalove : Μπορεις να παρες μερικα μπουκαλια ακομα να τα αποστειρωνεις και νατα βαζεις στο ψυγειο μετα .αλλα το θηλαστρο θελει συνεχεια αποστειρωση.υπομονη...εγω κοριτσια ξερω οτι και πριν θηλασεις πρεπει να καθαρισεις το στηθος σου με νερο η φυσιολογικο ορο αλλα απο οτι ειδα καμια δεν το κανει.

Link to comment
Share on other sites

@Biscottinomum να σου ζήσει !!!! Να την καμαρώνεις και όλα τα καλά ! Καλή ανάρρωση σε σένα . 

Οριστε κ το πινακακι μας 

Οι γέννες μας

1.Faith 30 ...............21/12/2017

2.Zinalove................30/12/2017

3.Katerinakiii.................02/01/2018

4.Biscottinomum............03/01/2018 

 

Εγκυουλες Ιανουαρίου 

Gtkt1311.....................ΠΗΤ 30/12/2017 - πρίγκιπας 

Μανιτάρι μαγικό .........ΠΗΤ 06/01/2018 - πρίγκιπας 

Katja..........................ΠΗΤ 14/01/2018 -πριγκίπισσα 

Mariachi.....................ΠΗΤ 15/01/2018-πρίγκιπας 

Dimitroula30 ..............ΠΗΤ 17/01/2018-πρίγκιπας 

Panagiotamk...............ΠΗΤ 18/01/2018 -πρίγκιπας 

Μαιρουλι....................ΠΗΤ 19/01/2018

Synnefaki...................ΠΗΤ 20/01/2018

Lina!!!.........................ΠΗΤ 21/01/2018 πρίγκιπας 

D_Nasia......................ΠΗΤ 23/01/2018-πριγκίπισσα 

Rosa Maria..................ΠΗΤ 27/01/2018 - πριγκίπισσα 

Pontiagr......................ΠΗΤ 28/01/2018

CME2205....................ΠΗΤ 28/01/2018 -πρίγκιπας 

Rainbow.....................ΠΗΤ 29/01/2018- πριγκίπισσα 

November rain............ΠΗΤ 30/01/2018- πριγκίπισσα 

elenakith....................ΠΗΤ 30/01/2018- πρίγκιπας 

Ekrs...........................ΠΗΤ 31/01/2018- πρίγκιπας 

Kalfeli........................ΠΗΤ 03/02/2018- πριγκίπισσα 

Οντετ ........................ΠΗΤ  06/02/2018- πρίγκιπας 

Rita#..........................ΠΗΤ 06/02/2018 - πριγκίπισσα 

Katerina29..................ΠΗΤ 16/02/2018-πρίγκιπας 

Με το καλό και οι υπόλοιπες ! @Μανιταρι Μαγικο Είναι η σειρά σου !!!

  • Μου αρέσει 2

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rainbow είπε:

zinalove : Μπορεις να παρες μερικα μπουκαλια ακομα να τα αποστειρωνεις και νατα βαζεις στο ψυγειο μετα .αλλα το θηλαστρο θελει συνεχεια αποστειρωση.υπομονη...εγω κοριτσια ξερω οτι και πριν θηλασεις πρεπει να καθαρισεις το στηθος σου με νερο η φυσιολογικο ορο αλλα απο οτι ειδα καμια δεν το κανει.

Στην αρχή μπορεί να το κάνεις, αλλά μετά είναι πολυτέλεια να καθαρίζεις το στήθος με ορό... και γω στην αρχή των θηλασμων έκανα ιεροτελεστία ολόκληρη αλλά μετά είδα ότι χάνω χρόνο και τα σταμάτησα όλα... άσε που σκυλοβαριομουνα


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Biscottinomum είπε:

Κορίτσια μου σήμερα γέννησα!!!! Ηρθε το μπισκοτακιιιιιιι!!!!!!! Ειμαι απο χθες το βράδυ και γεννησα σημερα στις 14.00 το μεσημερι!!!! Εξαντλήθηκα!!!!

Να σου ζησει,παντα χαρες απο δω κ περα!γερο κ δυνατο!!!


EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Mariachi είπε:

@Biscottinomum να σου ζήσει !!!! Να την καμαρώνεις και όλα τα καλά ! Καλή ανάρρωση σε σένα . 

Οριστε κ το πινακακι μας 

Οι γέννες μας

1.Faith 30 ...............21/12/2017

2.Zinalove................30/12/2017

3.Katerinakiii.................02/01/2018

4.Biscottinomum............03/01/2018 

 

Εγκυουλες Ιανουαρίου 

Gtkt1311.....................ΠΗΤ 30/12/2017 - πρίγκιπας 

Μανιτάρι μαγικό .........ΠΗΤ 06/01/2018 - πρίγκιπας 

Katja..........................ΠΗΤ 14/01/2018 -πριγκίπισσα 

Mariachi.....................ΠΗΤ 15/01/2018-πρίγκιπας 

Dimitroula30 ..............ΠΗΤ 17/01/2018-πρίγκιπας 

Panagiotamk...............ΠΗΤ 18/01/2018 -πρίγκιπας 

Μαιρουλι....................ΠΗΤ 19/01/2018

Synnefaki...................ΠΗΤ 20/01/2018

Lina!!!.........................ΠΗΤ 21/01/2018 πρίγκιπας 

D_Nasia......................ΠΗΤ 23/01/2018-πριγκίπισσα 

Rosa Maria..................ΠΗΤ 27/01/2018 - πριγκίπισσα 

Pontiagr......................ΠΗΤ 28/01/2018

CME2205....................ΠΗΤ 28/01/2018 -πρίγκιπας 

Rainbow.....................ΠΗΤ 29/01/2018- πριγκίπισσα 

November rain............ΠΗΤ 30/01/2018- πριγκίπισσα 

elenakith....................ΠΗΤ 30/01/2018- πρίγκιπας 

Ekrs...........................ΠΗΤ 31/01/2018- πρίγκιπας 

Kalfeli........................ΠΗΤ 03/02/2018- πριγκίπισσα 

Οντετ ........................ΠΗΤ  06/02/2018- πρίγκιπας 

Rita#..........................ΠΗΤ 06/02/2018 - πριγκίπισσα 

Katerina29..................ΠΗΤ 16/02/2018-πρίγκιπας 

Με το καλό και οι υπόλοιπες ! @Μανιταρι Μαγικο Είναι η σειρά σου !!!

Αχ ναι φτανει κ εμενα η ωρα μου.η αληθεια ειναι οτι καθε μερα αγχωνομαι οτι γενναω.ανυπομονω βεβαια να αντικρισω το σπορακι μου αλλα φοβαμαι κιολας.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, rainbow είπε:

zinalove : Μπορεις να παρες μερικα μπουκαλια ακομα να τα αποστειρωνεις και νατα βαζεις στο ψυγειο μετα .αλλα το θηλαστρο θελει συνεχεια αποστειρωση.υπομονη...εγω κοριτσια ξερω οτι και πριν θηλασεις πρεπει να καθαρισεις το στηθος σου με νερο η φυσιολογικο ορο αλλα απο οτι ειδα καμια δεν το κανει.

Απ όσο μου χει πει συμβουλος θηλασμού κ μαία στα σεμιναρια που παρακολουθησα, δεν ειναι σωστο να πλένεις το στηθος πριν απο το θηλασμό γιατι έτσι κινδυνεύουν οι θηλές περισσότερο απο τραυματισμό, γίνονται πιο ευαισθητες. Δεν χρειαζεται κατι παραπανω απο το μπανιο σου που κανεις ουτως η αλλως καποια στιγμη μεσα στη μερα.. Και συστηνουν μετα το θηλασμο να απλωνεις λιγο γαλα σου στη θηλη κ να αφηνεις να αεριζεται, κ αν χρειαστει βαζεις κ κρεμα ειδικη για τον ερεθισμο των θηλων που επισης δεν χρειαζεται ξεβγαλμα πριν τον επομενο θηλασμο!

Συγχαρητηρια στα κοριτσια που γεννησατε! Να σας ζήσουν!

Link to comment
Share on other sites

@Biscottinomum να σου ζησει!! Πες μας λεπτομερειες! Ποσο γεννηθηκε τελικα; εκανες επισκληριδιο; πονεσες πολυ; 

@ZinaLove εμενα οι οδηγιες που ειχε το κουτι με το θηλαστρο ελεγαν καλο πλυσιμο με ζεστο νερο και αποστειρωση μια φορα την ημερα, εγω ομως το αποστειρωνα πιο συχνα. Επισης υπαρχει στα φαρμακεια και στα καταστηματα με τα παιδικα ενα ειδικο υγρο πλυσιματος μπιμπερο που μπορεις να το χρησιμοποιεις για να τα πλενεις.

Επισης η μαια μου ειχε πει πως για τις τραυματισμενες θηλες μπορουμε να βαζουμε βαλσαμελαιο. Το ειχα δοκιμασει και πραγματικα κανει θαυματα στον πονο!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, lina!!! είπε:

Απ όσο μου χει πει συμβουλος θηλασμού κ μαία στα σεμιναρια που παρακολουθησα, δεν ειναι σωστο να πλένεις το στηθος πριν απο το θηλασμό γιατι έτσι κινδυνεύουν οι θηλές περισσότερο απο τραυματισμό, γίνονται πιο ευαισθητες. Δεν χρειαζεται κατι παραπανω απο το μπανιο σου που κανεις ουτως η αλλως καποια στιγμη μεσα στη μερα.. Και συστηνουν μετα το θηλασμο να απλωνεις λιγο γαλα σου στη θηλη κ να αφηνεις να αεριζεται, κ αν χρειαστει βαζεις κ κρεμα ειδικη για τον ερεθισμο των θηλων που επισης δεν χρειαζεται ξεβγαλμα πριν τον επομενο θηλασμο!

Συγχαρητηρια στα κοριτσια που γεννησατε! Να σας ζήσουν!

Συμφωνώ απόλυτα με το πλύσιμο των θηλων.

Η παιδιατρος στο Έλενας μου έλεγε να πλένω συνέχεια το στήθος και Εγώ την άκουγα.το αποτέλεσμα να ματώσουν και οι 2 θηλές να μην μπορώ ούτε μπλούζα να ακουμπήσω πάνω και να δώσω στο μωρο μερικά γεύματα με ξένο γιατί δεν άντεχα τον πόνο.η Μια θηλή είχε κοπεί στην μέση. 

Το απλό μπανακι που κάνουμε ειναι αρκετό.

Καλό σαραντησμο και καλούς θηλασμους σε όσες γεννησατε και όσες δεν γεννησατε με το καλό σας εύχομαι.φαντάζομαι την αγωνία σας στιςπρωτο μανούλες.να ξέρετε ότι όταν έρθει η ώρα να γεννησετε θα το καταλάβετε.εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη είχα συσπάσεις.από τον 7 έχανα υγρα.3 μέρες πριν γεννήσω είχα σταγόνες αίμα και σιγά σιγά πιο πολύ.σε όλη την εγκυμοσύνη δεν κοιμήθηκα αλλά της 3 Τελευταίες μέρες απόλαυσα τον ύπνο μου

  • Μου αρέσει 2

Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο γιατρο κοριτσια σημερα! 37κ3 , ο μπεμπης γυρω στα 3300...με εξετασε και κολπικα να δει τραχηλο... αουτσ.., πονεσα λιγο η αληθεια... αλλα απ οτι μ πε εχω ακομα... δεν ειναι χαμηλα... Την Δευτερα θα παω παλι για ντοπλερ να ελεγξουμε τα αμνιακα υγρα που ναι λιγο μειωμενα στα κατωτερα φυσιολογικα τον τελευταιο καιρο... Ουφ... αντε να ρθει κ η σειρα μας...Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι το ενδεχομενο να παρω ολο το μηνα κ μου φαινεται βουνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 34 λεπτά , lina!!! είπε:

Πηγα στο γιατρο κοριτσια σημερα! 37κ3 , ο μπεμπης γυρω στα 3300...με εξετασε και κολπικα να δει τραχηλο... αουτσ.., πονεσα λιγο η αληθεια... αλλα απ οτι μ πε εχω ακομα... δεν ειναι χαμηλα... Την Δευτερα θα παω παλι για ντοπλερ να ελεγξουμε τα αμνιακα υγρα που ναι λιγο μειωμενα στα κατωτερα φυσιολογικα τον τελευταιο καιρο... Ουφ... αντε να ρθει κ η σειρα μας...Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι το ενδεχομενο να παρω ολο το μηνα κ μου φαινεται βουνο!

Έβγαλε και αίμα όταν σου έβαλε χέρι; και εμένα η μικρή ψηλά ο τράχηλος σκληρός και διαστολή 2.τα νερά σπάσανε μετά από 2 μέρες.λόγω Του πασπατεματος.η μπέμπα ακόμα ήταν ψηλά δεν είχε μπει στο γεννετικο σωλήνα Ο τράχηλος σκληρός και η διαστολή 2. Απλά ξεκινά να προσέχεις καλύτερα τα σημάδια.και κανε έναν έλεγχο ξανά στην βαλιτσα


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, καλή χρονιά και από μένα! Συγχαρητήρια σε όσες γέννησαν! Εγώ κανονικά έχω ακόμη κανένα μήνα αλλά όλοι μου λένε ότι η κοιλιά μου είναι χαμηλά. Κι εγώ αισθάνομαι μεγάλη πίεση στην κύστη και πόνους χαμηλά. Αν και ο γιατρός δε μου είπε κάτι, απλά να μην κουράζομαι, αλλά μήπως για να μη με αγχώσει? Εσείς αισθάνεστε πίεση στην κύστη και η κοιλιά σας φαίνεται χαμηλά ή ψηλά? 


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Kalfeli είπε:

Χρόνια πολλά, καλή χρονιά και από μένα! Συγχαρητήρια σε όσες γέννησαν! Εγώ κανονικά έχω ακόμη κανένα μήνα αλλά όλοι μου λένε ότι η κοιλιά μου είναι χαμηλά. Κι εγώ αισθάνομαι μεγάλη πίεση στην κύστη και πόνους χαμηλά. Αν και ο γιατρός δε μου είπε κάτι, απλά να μην κουράζομαι, αλλά μήπως για να μη με αγχώσει? Εσείς αισθάνεστε πίεση στην κύστη και η κοιλιά σας φαίνεται χαμηλά ή ψηλά? 

Εγώ πίεση στην κύστη νιώθω πολύ και τελευταία πονάει όλη η λεκάνη μου. Εδώ και καιρό νιώθω ότι έχω μια μπάλα ανάμεσα στα πόδια. Κι εγώ έχω ένα μήνα σχεδόν. Τώρα αν η κοιλιά κατέβηκε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τεράστια έτσι κι αλλιώς. Αυτό που νιώθω διαφορετικό όμως είναι πως η δύσπνοια που είχα σταμάτησε τελείως εδώ και 10 μέρες. Άρα προφανώς το μωρό΄κατέβηκε.

@lina!!! το πασπάτεμα όντως μπορεί να προκαλέσει τοκετό γιαυτό και δεν το κάνουν νωρίτερα. Πάντως να είσαι σε ετοιμότητα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη κι εμένα στις 39 +3 με εξέτασε και μου είπε πως το παιδί είναι πολύ ψηλά και μόνο με ένα θαύμα θα κατέβει. Σε 3 ημέρες μου έσπασαν τα νερά και όταν με εξέτασε η μαία στο μαιευτήριο με το που έφτασα μου είπε πως δεν έχω καθόλου διαστολή και το παιδί "κολυμπάει", ούτε καν ακουμπάει στον τράχηλο, άρα θα ήταν απίθανο να κατέβει.... σε 4 ώρες γέννησα! Η μικρή τους διέψευσε όλους!!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CME2205 said:

Εγώ πίεση στην κύστη νιώθω πολύ και τελευταία πονάει όλη η λεκάνη μου. Εδώ και καιρό νιώθω ότι έχω μια μπάλα ανάμεσα στα πόδια. Κι εγώ έχω ένα μήνα σχεδόν. Τώρα αν η κοιλιά κατέβηκε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τεράστια έτσι κι αλλιώς. Αυτό που νιώθω διαφορετικό όμως είναι πως η δύσπνοια που είχα σταμάτησε τελείως εδώ και 10 μέρες. Άρα προφανώς το μωρό΄κατέβηκε.

Ναι και μένα με πονάει η λεκάνη και νιώθω σαν να μετατοπίζονται τα κόκκαλα. Και η δύσπνοια είναι καλύτερα εδώ και κάποιο διάστημα. Λες να γεννήσουμε? Πω πω, δεν τα έχω ετοιμάσει και όλα ακόμα.. 


R2E1.png]

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Kalfeli είπε:

Ναι και μένα με πονάει η λεκάνη και νιώθω σαν να μετατοπίζονται τα κόκκαλα. Και η δύσπνοια είναι καλύτερα εδώ και κάποιο διάστημα. Λες να γεννήσουμε? Πω πω, δεν τα έχω ετοιμάσει και όλα ακόμα.. 

Εγώ ούτε την τσάντα του μαιευτηρίου δεν έχω φτιάξει!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...