Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , Μανιταρι Μαγικο είπε:

@linaaκοριτσακι μου γλυκο εχεις δικιο για τις βολτες αλλα εγω ειμαι ατυχη.εδω στο χωριο κ ολο το χωριο να κανω βολτα σε ενα τεταρτο θα το εχω γυρισει ολο.

χα χα ελα ζεις σε χωριο ακομα πιο ωραια!! κ εγω σε νησι ζω κ οταν γεννησω εκει θα παω δεν εχεις πουθενα να κατσεις για καφε!! εγω το ονειρευομαι αυτο να καθομαι για καφε διπλα στην θαλασσα με το καροτσακι!! κ ας ειναι διπλα απτο σπιτι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , Μανιταρι Μαγικο είπε:

@linaaαχ κοριτσακι κατσικοχωρι ειναι τι να εχει για καφε;ενα καφενειο της κακιας ωρας εχει εδω.αλλα το νησι ειναι αλλο πραγμα.

 α εισαι σε μικρουλι χωριο. ειναι λιγο σκληροπυρηνικα η αληθεια ειναι!! καλα κ μενα δεν ειναι κανενα κοσμοπολιτικο μερος ενα καφε εχει ολο κ ολο! 

παντως στην αθηνα μην νομιζεις ειναι πιο μοναξια κλεινεσε μεσα στο σπιτι οι αποστασεις ειναι μεγαλες κ δεν μπορεις να συναντηθεις με καμια φιλη σου αν δε μενει στη γειτονια σου. για να κανονισεις ενα καφε πρεπει να γινει συμβουλιο ποτε δεν δουλευεις ποτε ο αντρας σου μπορει κτλ κτλ. κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι μεχρι ποσο μηνων κλεινουν την πατουσα οταν βαλεις το δαχτυλο σου;;ηρθε μια κουτσομπολα γειτονισσα να δει το μωρο κ μου ειπε οτι δεν πρεπει να κλεινει την πατουσα..το ξερετε αυτο;;;;εσας το κανουν;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , ZinaLove είπε:

Κοριτσια να ρωτησω κατι μεχρι ποσο μηνων κλεινουν την πατουσα οταν βαλεις το δαχτυλο σου;;ηρθε μια κουτσομπολα γειτονισσα να δει το μωρο κ μου ειπε οτι δεν πρεπει να κλεινει την πατουσα..το ξερετε αυτο;;;;εσας το κανουν;;;

καθε μηνα που το κοιταει ο παιδιατρος ολα αυτα τα ελενχει εσυ η η γειτονισα δεν μπορειτε να τσεκαρετε την πατουσα. μην ακους βλακειες.

Link to comment
Share on other sites

@ZinaLoveκ εμενα το κανει αυτο κ δεν ηξερα καν οτι σταματαει να το κανει.εχει δικιο η @linaa αυτα τα ελεγχει ο παιδιατρος καθε μηνα το τι λεει ο καθενας ειναι περιτο.

@CMESωραια βρηκες καποιον να σας παει βολτα.πως τα περασατε;

Εγω περιμενα την κουμπαρα με την μαμα μου αυριο αλλα δυστυχως κατι προεκυψε κ δεν θα ερθουν κ εχω στεναχωρηθει γτ ηθελα λιγο παρεα ρε γμτ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ZinaLove είπε:

Κοριτσια να ρωτησω κατι μεχρι ποσο μηνων κλεινουν την πατουσα οταν βαλεις το δαχτυλο σου;;ηρθε μια κουτσομπολα γειτονισσα να δει το μωρο κ μου ειπε οτι δεν πρεπει να κλεινει την πατουσα..το ξερετε αυτο;;;;εσας το κανουν;;;

Αυτα τα αντανακλαστικα αργουν πολυ ακομα να φυγουν!! Μπορει να τα εχουν εως και 2 ετων!! Σιγουρα ομως πρεπει να τα εχουν τουλαχιστον ενα 6μηνο!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !!! Σας διαβάζω από τον Μάιο του 2017 όλες τις 302 σελίδες και αισθάνομαι σαν να σας ξερω εδώ κ ένα χρόνο παρόλο που εσείς δεν με γνωρίζετε. Συμπάσχω από την αρχή μαζί σας με τις αγωνιες της εγκυμοσύνης όλο αυτό το άγχος οι εξετάσεις η γεννα. Ο λόγος που ποτέ δεν έγραψα είναι ο φόβος μου.... μετά από μια παλλινδρομη κύηση στις 12 εβδομάδες , κ στο καπάκι μια διακοπή κύησης στις 25 εβδομάδες λόγω σπάνιου συνδρόμου (ήμουν κ η πρώτη στην Ελλάδα και η 16η στο κόσμο ) δεν πίστευα ότι και η Τρίτη μου εγκυμοσύνη θα είχε αισια έκβαση. Και να που πήγαν όλα καλά τελικά κ στις 6 Γενάρη γέννησα τον πρίγκιπα μου στις 37 εβδομάδες 3475 κιλά και 53 εκατοστά ! Η χαρά μου απίστευτη ακόμα κ τώρα δεν πιστεύω πως κρατάω ένα θαύμα στα χέρια μου . Πέρασα πολλά μέχρι να ξανά αποφασίσω με τον άντρα μου να κάνουμε παιδί. Παρόλο που με την πρώτη προσπάθεια κάθε φορά πετύχαιναμε την εγκυμοσύνη αυτή τη φορά λόγω κακής ψυχολογίας , κατάθλιψης , τρομερού άγχους αρρωστοφοβίας , δεν έκανα το βήμα για καιρό να προσπαθήσω. Και να που έγινε !!!κ το ίδιο εύκολα όπως τις άλλες δυο φορές !!!είχα την τέλεια γεννα φυσιολογική χωρίς πόνους με διάρκεια 2 ωρών κ 3 σπρωξιές. Τις πρώτες 30 μέρες όλα κυλούσαν τέλεια!! Εγώ παλαβή με το μωρό περασα τα πάνδεινα με το θηλασμό ματωμένες θηλές φρικτούς πόνους αλλά παρόλα αυτά κατάφερα να τον εδραίωσω κ να θηλασω αποκλειστικά. Λίγο πριν 40ισω άρχισαν οι άσχημες σκέψεις κ οι φοβίες... ότι θα κάνω κακό στο παιδί ότι θα πεθανω εγώ από κάποια σπάνια ασθένεια (σημειωτέον είχα κ όλα τα συμπτώματα )ότι το μέλλον θα είναι μαύρο... ότι όλα είναι μάταια ... πέρασαν 2 εβδομάδες κ κατάφερα να ηρεμήσω λίγο , να προσθέσω ότι έχω ένα σύζυγο μάλαμα!!!! Δίπλα μου πάντα να με στηρίζει να με σηκώνει όταν εγώ πέφτω να είναι εκει για το παιδί ακόμα κ όταν θηλαζα μέσα στη νύχτα ξυπνούσε για να είναι δίπλα μου κ απλά να με βλέπει.

δυστυχως εδώ και 2 εβδομάδες χειροτέρεψε η αρρωστοφοβια μου παρα πολύ. Και όλη αυτή η μαυρίλα η θλίψη μεγάλωσε μέσα μου. Επισκέφτηκα τον ψυχίατρο μου με τον οποίο κάνω ψυχανάλυση πολλά χρόνια τώρα κ αυτός με ενθάρρυνε να συνεχίσω με τον θηλασμό του παιδιού να μην πάρω κάποιο φάρμακο κ με συνεδρίες να το ξεπεράσω σιγά σιγά. Φυσικά μιλάει για επιλόχεια κατάθλιψη. Ύστερα από δίκη του προτροπή άρχισα να ξανά γράφω εδώ για να μοιράζομαι τα άγχη και τις αγωνιες των μαμάδων !! Συγγνώμη για το μακροσκελή κείμενο. Είμαι 37 ετών μένω στην Αθήνα και σας χαιρετώ :)


vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 20 λεπτά , Geo81 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !!! Σας διαβάζω από τον Μάιο του 2017 όλες τις 302 σελίδες και αισθάνομαι σαν να σας ξερω εδώ κ ένα χρόνο παρόλο που εσείς δεν με γνωρίζετε. Συμπάσχω από την αρχή μαζί σας με τις αγωνιες της εγκυμοσύνης όλο αυτό το άγχος οι εξετάσεις η γεννα. Ο λόγος που ποτέ δεν έγραψα είναι ο φόβος μου.... μετά από μια παλλινδρομη κύηση στις 12 εβδομάδες , κ στο καπάκι μια διακοπή κύησης στις 25 εβδομάδες λόγω σπάνιου συνδρόμου (ήμουν κ η πρώτη στην Ελλάδα και η 16η στο κόσμο ) δεν πίστευα ότι και η Τρίτη μου εγκυμοσύνη θα είχε αισια έκβαση. Και να που πήγαν όλα καλά τελικά κ στις 6 Γενάρη γέννησα τον πρίγκιπα μου στις 37 εβδομάδες 3475 κιλά και 53 εκατοστά ! Η χαρά μου απίστευτη ακόμα κ τώρα δεν πιστεύω πως κρατάω ένα θαύμα στα χέρια μου . Πέρασα πολλά μέχρι να ξανά αποφασίσω με τον άντρα μου να κάνουμε παιδί. Παρόλο που με την πρώτη προσπάθεια κάθε φορά πετύχαιναμε την εγκυμοσύνη αυτή τη φορά λόγω κακής ψυχολογίας , κατάθλιψης , τρομερού άγχους αρρωστοφοβίας , δεν έκανα το βήμα για καιρό να προσπαθήσω. Και να που έγινε !!!κ το ίδιο εύκολα όπως τις άλλες δυο φορές !!!είχα την τέλεια γεννα φυσιολογική χωρίς πόνους με διάρκεια 2 ωρών κ 3 σπρωξιές. Τις πρώτες 30 μέρες όλα κυλούσαν τέλεια!! Εγώ παλαβή με το μωρό περασα τα πάνδεινα με το θηλασμό ματωμένες θηλές φρικτούς πόνους αλλά παρόλα αυτά κατάφερα να τον εδραίωσω κ να θηλασω αποκλειστικά. Λίγο πριν 40ισω άρχισαν οι άσχημες σκέψεις κ οι φοβίες... ότι θα κάνω κακό στο παιδί ότι θα πεθανω εγώ από κάποια σπάνια ασθένεια (σημειωτέον είχα κ όλα τα συμπτώματα )ότι το μέλλον θα είναι μαύρο... ότι όλα είναι μάταια ... πέρασαν 2 εβδομάδες κ κατάφερα να ηρεμήσω λίγο , να προσθέσω ότι έχω ένα σύζυγο μάλαμα!!!! Δίπλα μου πάντα να με στηρίζει να με σηκώνει όταν εγώ πέφτω να είναι εκει για το παιδί ακόμα κ όταν θηλαζα μέσα στη νύχτα ξυπνούσε για να είναι δίπλα μου κ απλά να με βλέπει.

δυστυχως εδώ και 2 εβδομάδες χειροτέρεψε η αρρωστοφοβια μου παρα πολύ. Και όλη αυτή η μαυρίλα η θλίψη μεγάλωσε μέσα μου. Επισκέφτηκα τον ψυχίατρο μου με τον οποίο κάνω ψυχανάλυση πολλά χρόνια τώρα κ αυτός με ενθάρρυνε να συνεχίσω με τον θηλασμό του παιδιού να μην πάρω κάποιο φάρμακο κ με συνεδρίες να το ξεπεράσω σιγά σιγά. Φυσικά μιλάει για επιλόχεια κατάθλιψη. Ύστερα από δίκη του προτροπή άρχισα να ξανά γράφω εδώ για να μοιράζομαι τα άγχη και τις αγωνιες των μαμάδων !! Συγγνώμη για το μακροσκελή κείμενο. Είμαι 37 ετών μένω στην Αθήνα και σας χαιρετώ :)

καλως ηρθες !!! να σου ζησει το μωρακι!!!! μετα απο αυτα που εχεις περασει ειναι φυσιολογικο να σου εχουν μεινει φοβιες!!! ολοι μας θα ειχαμε ακριβως τις ιδιες φοβιες. οσο μεγαλωνει το μωρακι θα γινεσε κ εσυ πιο δυνατη κ θα περασουν ολα!!! ειναι καλο που μιλας σε καποιον ειδικο για αυτο κ σιγουρα σε λιγο δεν θα χρειαζεσε τιποτα σιγα σιγα θα ξεχνιεσαι! 

Link to comment
Share on other sites

@Geo81 καλωσηρθες στην παρεα μας!! Οπως θα εχεις διαπιστωσει ολες εχουμε τους φοβους και τις ανησυχιες μας λιγο εως πολυ! Αφου εχεις τη στηριξη του αντρα σου και τη βοηθεια του ειδικου ολα καλα θα πανε!

@Μανιταρι Μαγικο καλα ηταν, η μικρη ξεθεωθηκε στο παιχνιδι.

Εμεις αυριο παιζει να παμε σε ενα υποψηφιο μερος για τη βαφτιση που μου αρεσει πολυ. Ειναι διπλα στη θαλασσα οποτε μπορουμε να συνδυασουμε και φαγακι το μεσημερι! Ολα αυτα βεβαια αν ο αντρας μου καταφερει να απομακρυνθει απο τη δουλεια!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες geo!!!

Τι να πω βρε κοριτσια  με τη  γειτονισσα...απο κακια αλλο τιποτα...μας εφεραν σημερα το γυμναστηριο κ μας κοιτουσε η μικρη να το φτιαχνουμε με περιεργεια...θελει ομως μαλλον στρωμα απο κατω γιατι στα πλακακια δε λεει...

Link to comment
Share on other sites

 

Geo81:καλως ηρθες στην παρεα! Το μυαλο παιζει ασχημα παιχνιδια!!, εγω παντως αν ημουν στηθεση σου θα ηθελα και μια φαρμακευτικη αγωγη εστω στην ελαχιστη δυνατη δοση.ξερω δεν ειναι λυση τα φαρμακα αλλα οι ορμονες τωρα κανουν παρτυ οποτε αυξανονται και οι φοβιες σου χωρις να το θελεις .πιστευω οτι οταν αποφασισεις να σταματισεις το θηλασμο κ περασει κ λιγις καιρος θα εισαι ακομα καλυτερα!!

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ZinaLove είπε:

Καλως ηρθες geo!!!

Τι να πω βρε κοριτσια  με τη  γειτονισσα...απο κακια αλλο τιποτα...μας εφεραν σημερα το γυμναστηριο κ μας κοιτουσε η μικρη να το φτιαχνουμε με περιεργεια...θελει ομως μαλλον στρωμα απο κατω γιατι στα πλακακια δε λεει...

Στην κορη μου που ηταν και καλοκαιρι το γυμναστηριο το εβαζα στο πατωμα με μια κουβερτα διπλη απο κατω. Τωρα το εχω μεσα στο παρκο (εχω ενα μεγαλο τετραγωνο παρκο) και τον ξαπλωνω εκει γιατι στο πατωμα φοβαμαι μην τον πατησει η μικρη κατα λαθος! Επισης οταν νυσταζει τον παιρνει ο υπνος στο παρκο οποτε κατα τη διαρκεια της ημερας δεν εχουμε νανουρισματα!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...