Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

@Σοφουλάκικ εγω τον ταιζω εξω η μεσα στο αμαξι κ τον αλλαζω.μην σε αγχωνει καθολου.κ φαντασου οτι δεν εχω μικρο θερμος κ κουβαλαω τον μεγαλο.κ αν αφησεις κ το νερο να παγωσει κ να εχει την καταληλη θερμοκρασια δεν θα σε δυσκολεψει τπτ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

@rainbowετσι κ ο δικος μου εκει που μοιραζει χαμογελα του ερχεται απο εκει που δεν το περιμενει.του περναει κ μετα παλι τα ιδια.

@CMESκοριτσακι μου νομιζω πως πιεζεσαι αρκετα κ μονη σου γι αυτο η ψυχολογια σου ειναι πεσμενη.παρε τον γιατρο σου.πιστευω πως θα σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

cmes: Οσο θηλαζεις οι ορμονες σου κανουν παρτυ ,μπορει να εχεις κ επιλοχειο αλλα πιστευω οτι πολυ ρολο παιζει οτι δεν σε βοηθαει ο αντρας σου και οτι εχεις κουραστει πολυ ψυχολογικα με το θεμα του θηλασμου απο την αρχη .μηπως να κανεις μια συζητηση με τον αντρα σου ;ξερω εχουν χαλια ωραρια αλλα στο ρεπο του να πατε καμια βολτα εστω σε ενα παιδοτοπο . ξεκινα να κανεις πραγματα που σε ευχαριστουν.

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα ειναι ενας αγωνας να φανε, να κοιμηθουν, να τα απασχολησω, να παιξουν και να γινουν οι δουλειες. Ξυπναω το πρωι και το μονο που σκεφτομαι ειναι ποτε θα ερθει το βραδυ. Βολτες παω πολυ συχνα ομως συνηθως με την αδερφη μου ή καμια φιλη μου και παντα με τα παιδια. Ομως και αυτες τις βολτες τις βλεπω σαν μια αναγκη για να βγουν τα παιδια να ξεσκασουν. Ολη η ετοιμασια για να τα ντυσω, να φτιαξω τσαντες με πραγματα και να τα βαλω στο αυτοκινητο μου φαινεται γολγοθας. Δεν με ευχαριστει τιποτα και δεν μπορω να σκεφτω κατι να κανω για να με ευχαριστησει. Ξεκινησα διατροφη για να νιωσω λιγο καλυτερα με τον εαυτο μου, εκλεισα μια εβδομαδα και ζυγιστηκα σημερα και ειμαι μισο κιλο πανω απο οταν ξεκινησα!!! Σκεφτομαι να αποθηλασω, να αφησω τουλαχιστον αυτο το καθημερινο αγχος, ομως νιωθω τυψεις να σταματησω αφου δεν ειμαι σιγουρη πως και να το κανω θα νιωσω καλυτερα...


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , CMES είπε:

Καθε μερα ειναι ενας αγωνας να φανε, να κοιμηθουν, να τα απασχολησω, να παιξουν και να γινουν οι δουλειες. Ξυπναω το πρωι και το μονο που σκεφτομαι ειναι ποτε θα ερθει το βραδυ. Βολτες παω πολυ συχνα ομως συνηθως με την αδερφη μου ή καμια φιλη μου και παντα με τα παιδια. Ομως και αυτες τις βολτες τις βλεπω σαν μια αναγκη για να βγουν τα παιδια να ξεσκασουν. Ολη η ετοιμασια για να τα ντυσω, να φτιαξω τσαντες με πραγματα και να τα βαλω στο αυτοκινητο μου φαινεται γολγοθας. Δεν με ευχαριστει τιποτα και δεν μπορω να σκεφτω κατι να κανω για να με ευχαριστησει. Ξεκινησα διατροφη για να νιωσω λιγο καλυτερα με τον εαυτο μου, εκλεισα μια εβδομαδα και ζυγιστηκα σημερα και ειμαι μισο κιλο πανω απο οταν ξεκινησα!!! Σκεφτομαι να αποθηλασω, να αφησω τουλαχιστον αυτο το καθημερινο αγχος, ομως νιωθω τυψεις να σταματησω αφου δεν ειμαι σιγουρη πως και να το κανω θα νιωσω καλυτερα...

μωρε κουραζεσε παρα πολυ ειναι λογικο να εχεις χασει τις αντοχες σου κ να νιωθεις χαλια. ειναι κ οι ορμονες απο τον θυλασμο μην τις υποτιμας. 

τον θυλασμο να τον κρατησεις οσο εχεις αντοχες να μην εχεις καθολου τυψεις το μωρακι δεν θα παθει τιποτα απολυτως. ετσι κ αλλιως σε δυο τρεις μηνες θα ξεκινησει κ αλλες τροφες ολα τα οφελη του θυλασμου τα εχει παρει.

οσο αντεχεις λοιπον η καλη ψυχολογια της μαμας εχει περισσοτερα οφελη απο τον θυλασμο σε αυτη την φαση.

μολις επανελθουν οι ορμονες θα φυγουν κ τα κιλα κ ολα τωρα ειναι λογικο να δυσκολευεσε. 

αν υπαρχει δυνατοτητα παρε κ μια βοηθεια στο σπιτι εστω δυο φορες την εβδομαδα να φευγουν καποια πραγματα απτο κεφαλι σου! 

να σου πω ολες θα ειχαν φρικαρει με δυο μωρα στο σπιτι κ ολες τις δουλειες δεν ειναι κατι περιεργο ουτε πιστευω οτι εχεις κατι η κουραση κ μονο κανει ολη την δουλεια!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και μόνο οι δουλειές του σπιτιού και το μαγείρεμα, χωρίς καν παιδιά είναι ένα βουνό... Πόσο μάλλον με τη φροντίδα ενός βρέφους που το θηλάζεις μάλιστα  και ενός νηπιου. Και του άντρα σου να λείπει ώρες.  Έχεις φοβερη δύναμη και αντοχή τόσο καιρο. Είναι φυσιολογικό να έχεις κουραστεί. Δεν θα μπορούσε κάποιος να σου κρατήσει για λίγο τα παιδιά και να ξεδωσεις λιγάκι; Να πας ένα κομμωτήριο ή να ψωνίσεις κάτι για σένα; ή να πιεις έναν καφέ με μια φίλη χωρίς τα παιδιά; Όσο για τη διατροφή, νομίζω βάζεις πολλά μαζί. Η δίαιτα σε συνθήκες πίεσης μπορεί να φέρει κατάθλιψη. Μήπως να το αφήσεις για αργότερα;; 

Link to comment
Share on other sites

Εχω γυναικα μια στις 15, δεν εχω τη δυνατοτητα πιο συχνα. Η μανα μου δεν μου κραταει τα παιδια, η αδερφη μου μπορει αλλα πολυ σπανια γιατι δουλευει και εχει και αυτη παιδι με πολλες δραστηριοτητες και η πεθερα μου εσπασε το χερι της!! Δεν ξερω μου επεσαν πολλα μαζι αλλα τα νιωθω ολα βουνο!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!σημερα ξυπνησε στις 4 η μικρη εφαγε κ αρχισε τα χαμογελα!! Ευτυχως ξανακοιμηθηκε γρηγορα.ελπιζω να ηταν λογω εμβολιου κ να μη μας γινει συνηθεια εκει που εστρωσε..

 

Link to comment
Share on other sites

Cme προσωπικα απλα σε θαυμαζω!!εχω τις δουλειες του σπιτιου, εχω το μωρο κ ειμαι κ αμαθη στις δουλειες σπιτιου κ μαγειρεμα...ειμαι αμαθη με το μωρο...αναρωτιεμαι πως θα τα βγαλω περα στη συνεχεια....κ εσυ με ενα νηπιο κ ολο αυτο εισαι πραγνατικα πολυ αξια..ευτυχως ομως στη περιπτωση τη δικη μου θα μαθω κ στη δικη σου συντομα η ισοροπια θα επανελθει...το κακο στη περιπτωση μου ειναι οτι οι φιλες μου δεν ειναι ουτε καν σε σχεση κ εγω ειμσι με πσιδι οποτε δεν με καταλαβαινουν κ νιωθω πολυ μονη μου ψυχικα...δεν βγαινω καθολου....μονο με τον αντρα μου κ αυτο σουπερ μαρκετ κ γενικα δουλειες για το σπιτι...γι αυτο κοριτσι μου ολα θα περασουν ....κ εισαι μια αξια μανουλα!!!που προσπαθησες για θηλασμο ενω αλλες θα ειχαν παει στο κουτι κατευθειαν με ολο αυτο....μπραβο σου!!!!δεν εχεις επιλοχειο καταθλιψη...σε καμια περιπτωση κ μπορω να εχω εικονα εστω κ απο το φορουμ που σε ξερω κ εχοντας μια σχετικη εξειδικευση ως παιδοψυχολογος...κουρασμενη εισαι απλα....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες πολυ για τα καλα σας λογια! Σημερα επεστρεψα και το νοσοκομειακο θηλαστρο. Το μωρο δεν θελει το στηθος παρολο που εχω αρκετο γαλα, οταν τον βαζω τρωει νευρικα και ατσαλα. Ειπα στον αντρα μου οτι σκεφτομαι να κοψω το θηλασμο και μου ειπε κανε οπως νιωθεις εσυ καλυτερα. Θα συνεχισω ετσι χωρις να επιμενω να μπει στο στηθος και χωρις θηλαστρο μεχρι να μειωθει το γαλα απο μονο του. Επισης αποφασισα να γραφτω πιλατες! Εχω μια γνωστη που εχει κεντρο πιλατες διπλα στο σπιτι της πεθερας μου. Συνεννοηθηκα τωρα που εβγαλε το γυψο να περναω να της αφηνω τα παιδια το απογευμα 2 φορες την εβδομαδα και να πηγαινω. Νομιζω θα με βοηθησει και να χασω κιλα αλλα και στην ψυχολογια μου. Εχω ραντεβου τη Δευτερα το απογευμα!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...