Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπορειται να μου λυσετε μερικες αποριες...

ποτε σταματαμε να πλενουμε τα ρουχα των μωρων με ειδικο απορυπαντικο;

υπαρχει συγκεκριμενγ ποσοτητα γραμμαριων που πρεπει να τρωει το παιδι ανα ηλικια; πχ να μην υπερβαινει τα 300γρ ;

σας τραβανε και εσας τα μικρα τα μαλλια σας...με εχει αφησει χωρις μαλλι...τα εχω συνεχεια μαζεμενα μια τριχα να προεξεχει την βρισκει και την ξεριζωνει...κ δεν εχω και μακρια μαλλια και το αστειο ειναι προσπαθει να πιασει τα μαλλια του μπαμπα της κ ειναι πολυ κοντα και γελαει μονη της..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

@rainbowοι ποσοτητες νομιζω πανε ανα παιδι ο δικος μου που ειναι θηριο τρωει 350-400 γρ.καποιο αλλο παιδακι οχι τοσο χοντρουλι σαν το δικο μου μπορει να τρωει λιγοτερο.αυτο με τα μαλια κ εγω το εχω κ ο μπαμπας μας με τα μουσια.εχω μακρια μαλια αλλα παντα πιασμενα αλλα παντα τα πιανει κ τα τραβαει φανταζομαι μεχρι τα 3 του θα εχω μεινει κουρουπα.οσο για το απορυπαντικο ρωτα τον γιατρο σου αν δεν εχετε θεμα με αλεργιες η δερματιτιδα.εμενα ο δικος μου μου ειπε αν θελω να αλλαξω απορυπαντικο αλλα μπορω να το κρατησω μεχρι τον χρονο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλό ΣΚ κοριτσια μου ! Εμείς από ποσότητες ποικίλουμε κάθε μέρα! Τη μια τρώμε φρουτοκρεμα 150 ml την άλλη 300, φαγητό τρώμε πάντα πάνω από 250 μερικές φορές μέχρι 350 το πολυ! Βέβαια η παιδίατρος μου είπε να μην τρώει πάνω από 300φαγητο γιατί μετά δεν χωνεύει εύκολα. Μέρες τώρα όμως μια τρώμε μια δεν τρώμε καθόλου και πίνουμε γάλα , το έχουμε αποδώσει στα δοντάκια και στην γκρίνια . Από γάλα σταθερά πρωί βράδυ 240. 

Just now, Geo81 είπε:

Καλημερα και καλό ΣΚ κοριτσια μου ! Εμείς από ποσότητες ποικίλουμε κάθε μέρα! Τη μια τρώμε φρουτοκρεμα 150 ml την άλλη 300, φαγητό τρώμε πάντα πάνω από 250 μερικές φορές μέχρι 350 το πολυ! Βέβαια η παιδίατρος μου είπε να μην τρώει πάνω από 300φαγητο γιατί μετά δεν χωνεύει εύκολα. Μέρες τώρα όμως μια τρώμε μια δεν τρώμε καθόλου και πίνουμε γάλα , το έχουμε αποδώσει στα δοντάκια και στην γκρίνια . Από γάλα σταθερά πρωί βράδυ 240. 

Τα μαλλιά εννοείται τα τραβαμεεεεε

  • Χαχα 1

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

@Geo81κοριτσακι να μου πεις που θα φτιαξεις περουκα σε λιγα χρονια να παω κ εγω.κ εμενα τρωει παντα πολυ φαγητο αλλα δεν μου ειπε ο παιδιατρος οτι μπορει να μην χωνευει.ο δικος μου οποτε κ να του δωσω να φαει θα φαει κ καθε μιση ωρα να τον ταιζω θα τρωει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδιατρος μου ειχε πει πως η μεριδα ειναι ενα παιδικο πιατακι. Αυτο αντιστοιχει περιπου σε 3 φρουτα αν ειναι κανονικα σε μεγεθος. Για το μεσημεριανο η μεριδα ειναι 80-100 γραμμαρια κρεας αψητο (μοσχαρι, κοτοπουλο ή κατσικι) και συμπληρωνεις σε λαχανικα μεχρι να βγει ενα πιατο αλεσμενο. Εμενα επειδη και τα 2 μου παιδια ηταν φαγανα παντα μου ελεγε να περιοριζομαι στις μεριδες και να μην κανω υπερβολες, χωρις βεβαια να υπαρχει καποια απαγορευση. Βεβαια εμεις δεν δινουμε καθολου κρεμες, δημητριακα ή παιδικα γιαουρτια οποτε και να αυξησουμε τις ποσοτητες δεν ειναι κατι το παχυντικο. 

Εμεις σημερα θα ξεκινουσαμε αυγο αλλα το πρωι πηγαμε παιδικη χαρα και βαρεθηκα... θα το βαλω αυριο!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

cmes: Πως τα πηγατε με το αυγο;

εμεις το γιαουρτι σκετο τρωει δυο κουταλιες και μετα αναγουλιαζει..εχει και διξιο βεβαια δεν τρωγεται το προβειο..θα της το δωσω με μπανανα σημερα..

ρε κοριτσια οι αντρες σας τα αλλαζουν τα μωρα; εχω πτοβλημα...ο δικος μου δεν μπορει του ερχεται εμετος και καθε φορα φωναζει εμενα..εχουν σπασει τα νευρα μου του λεω να την κρατισει αυτος να κοιμηθω λιγο παραπανω και στο μισαωρο ερχεται γιατι η μκρη χεστηκε..δεν μπορω να παω πχ στη μανα μου μια μερα πρεπει να εχω και τη μικρη.και του λεω μετα τι θα κανεις που θα παω για δουλεια ..αλλα δεν πιανει

Link to comment
Share on other sites

@rainbowκ ο δικος μου ξυνιζε πολυ ο κακομοιρης αλλα ετρωγε χαχαχα.το αλλαγμα της πανας ειναι ενα πολυυυ μεγαλο θεμα με τους μπαμπαδες!! Ο δικος μου δεν ειχε προβλημα καποτε!!χαχα.εχει τυχει οταν ο μικρος ηταν δυο μηνων να εχουμε γυρισρι απ εξω ο μικρος να εχει υπερ χεστει εγω να φτιαχνω γαλα κ ο αντρας μου να τον αλλαζει ενα θα πω....ο ανθρωπος δακρυσε!! Κυριολεκτικα τον λυπηθηκα τον κοιταζα κ εκλαιγα απο τα γελια.μετα ο μικρος μεγαλωσε ομως κ αρχισε πλεον να κουναει τα ποδια του κ παει ο αντρας μου να τον αλλαξει κ ξαφνικα γεμισε παντου ολο το δωματιο σκατα.ο μπεμπης κ ο αντρας μου επισης λερωμενοι απο τοτε... τελος ..παει... αυτο ηταν!!!τωρα πιστευω οτι αν λειπω θα φωναξει ενισχυσεις.εγω τωρα πια δεν μπορω να τον αλλαξω μονη μου.εσας καθονται;;με οτι κ να τον απασχολω γυριζειπρουμητα κ φευγει.οποτε ο αντρας μου τον κραταει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

@rainbow Εμένα ο άντρας μου δεν άλλαξε ποτέ τον μικρό..κατ'αρχην όταν ήταν μικρός φοβόταν να τον κρατήσει, τώρα τον κρατάει για δέκα λεπτά το πολύ κ μετά φαίνεται σαν να μην ξέρει πώς να τον απασχολήσει κι έρχονται να δουν τι κάνει η μανούλα χαχαχα 

 

@Μανιταρι Μαγικο κι ο δικός μου στην αλλαγή της Πάνας θέλει να γυρνάει αλλά έχω μάθει κι αλλάζω σε χρόνο ντε τε :) επισης του δίνω να κρατάει κάτι που να του φαίνεται πολύ ενδιαφέρον...

ο δικός μου έχει τη χειρότερη αντίδραση απολα στο γιαούρτι..έχει δοκιμάσει αγελαδινό κ κατσικίσιο, ίσως αυτά τα advance να του αρέσουν, ίσως τα δοκιμάσουμε κι αυτά. 

Επίσης να σας πω το ευχάριστο ότι απο χθες ανοίγει το στόμα για φαγητό από μόνος του! Βέβαια κρατάει τη μπουκιά στο στόμα 3-4 λεπτά και μετά καταπίνει, αλλά σε μια ώρα τρώει 15 κουταλιές περίπου και χωρίς κλάμα! Εννοείται ότι αυτή τη μια ώρα που τρώμε κ χορεύουμε κ τραγουδάμε κ περπατάμε λίγο κ βλέπουμε παιδικά τραγούδια στο youtube...αφού να φανταστείτε ιδρώνω σαν να έχω κάνει ελαφριά γυμναστικη...αλλά μάλλον πήρε μπρος το μανάρι μου :) Εχετε καμια ιδέα για να καταπίνει πιο γρήγορα? Ή λέτε θα βελτιωθεί με τον καιρό? 


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

σημερα εβαλα και μπανανα με το γιαουρτι ξυνισε λιγο αλλα το εφαγα.αν τρωει καθε μερα μια μπανανα πειραζει;δεν θελω να δωσω advance .θα το εχω μοβο σαν εσχατη λυση για εξω αν χρειαστει καποια φορα.θα δοκιμασω και κατσικισιο να δω..

στο αλλαγμα και η δικια μου δεν καθεται αλλα της δινω και εγω κατι να κραταει να ξεχαστει και προσπαθω να κανω γρηγορα..

elenakith: Και εμενα ετσι εκανε στην αρχη ο αντρας μου (ασυναισθητα οπως ελεγε...) μετα τον "μαλωσα" και το περιορισε..ε δεν γινεται οπου παω απο πισω...παντως πολυ δυσκολο να μην μπορεις να πας καπου χωρις το παιδι λογω χεσ..τος..

αντε μακαρι να αυξησετε την ποσοτητα σιγα σιγα...αλλα και αυτο με το κινηγητο προσεξε το γιατι θα μαθει ετσι και θα τον κυνηγας συνεχεια καλο ειναι να μαθει οτι τρωμε καπου συγκεκριμενα.ας μην ειναι το καρεκλακι .αν καθησετε ολοι στο τραπεζι και σας βλεπει που τρωτε δεν τρωει παραπανω; εμενα ετσι πηρε μπρος.νομιζω οτι ενω βλεποντας YouTube τον καταφερεε να φαει αλλα μαλοον γι'αυτο δεν τρωει κ γρηγορα γιατι αποσπαται η προσοχη του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, rainbow είπε:

σημερα εβαλα και μπανανα με το γιαουρτι ξυνισε λιγο αλλα το εφαγα.αν τρωει καθε μερα μια μπανανα πειραζει;δεν θελω να δωσω advance .θα το εχω μοβο σαν εσχατη λυση για εξω αν χρειαστει καποια φορα.θα δοκιμασω και κατσικισιο να δω..

στο αλλαγμα και η δικια μου δεν καθεται αλλα της δινω και εγω κατι να κραταει να ξεχαστει και προσπαθω να κανω γρηγορα..

elenakith: Και εμενα ετσι εκανε στην αρχη ο αντρας μου (ασυναισθητα οπως ελεγε...) μετα τον "μαλωσα" και το περιορισε..ε δεν γινεται οπου παω απο πισω...παντως πολυ δυσκολο να μην μπορεις να πας καπου χωρις το παιδι λογω χεσ..τος..

αντε μακαρι να αυξησετε την ποσοτητα σιγα σιγα...αλλα και αυτο με το κινηγητο προσεξε το γιατι θα μαθει ετσι και θα τον κυνηγας συνεχεια καλο ειναι να μαθει οτι τρωμε καπου συγκεκριμενα.ας μην ειναι το καρεκλακι .αν καθησετε ολοι στο τραπεζι και σας βλεπει που τρωτε δεν τρωει παραπανω; εμενα ετσι πηρε μπρος.νομιζω οτι ενω βλεποντας YouTube τον καταφερεε να φαει αλλα μαλοον γι'αυτο δεν τρωει κ γρηγορα γιατι αποσπαται η προσοχη του

Μπα δυστυχώς τα έχω δοκιμάσει όλα τα "σωστά" και δεν άνοιγε το στόμα καθόλου κι εκλαιγε! Να τρώμε όλοι μαζί, να κάθεται στο καρέκλα κι, χωρίς youtube, με τραγουδάκια δικά μου,  με νερά, τα παντα. Γι'αυτό έφτασε  με αποκλειστικό θηλασμό στους 8 μήνες ..εεε κουράστηκα πια.. τουλάχιστον τώρα έτσι τρώει κάτι και μπορεί να αποφύγουμε το συμπλήρωμα σιδήρου. Είχα απελπιστει. Όταν αρχίσει να τρωει κανονικά θα προσπαθήσω να τον επαναφέρω στο καθίσματα κι του...

 

Καλημέρα σε όλους και όλες !


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

elenakith:αν ειναι συνεχισε με τον τροπο που βρηκες μεγαλωνοντας θα φτιαξει.τωρα που τρωει αυτες τις 15 κουταλιες μη του δινεις γαλα στην ωρα δωστου στις 2 ωρες το επομενο γευμα οσο φαει κ μετα θηλασμο και σιγα σιγα να μεγαλωνεις τα διασττηματα που θηλαζεις.βεβαια δεν ξερω αν το θες να μειωθει τοσο ο θηλασμος

Link to comment
Share on other sites

@elenakithκοριτσακι μου οπου τον βολεψε αστον να συνηθησει.ισως κραταει το φαγητο στο στομα γτ φοβαται η δεν ειναι κ πολυ σιγουρος αλλα μην ανυσηχεις το κανουν πολλα παιδια.σιγα σιγα θα συνηθησει κ θα ειναι πιο ευκολο.υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη! Θέλω να μειωθεί ο θηλασμός, πριν αρχίσουμε τις στερεές έλεγα τι ωραία τώρα θα τρώει κ θα θηλαζουμε δύο τρεις φορές μόνο...αμ δεν ήξερα τι με περίμενε! Προς το παρόν τον θέλει το θηλασμό γιατί δεν κοιμάται αλλιώς...τι να κανουμε,  υπομονή, ένα βήμα τη φορά... :)


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου δεν κανει η οθονη...μην τους δειχνετε οτι τηλεοραση ουτε κινητο.. απαγορευεται..στο αλλαγμα εχουμε κ εμεις μαχη ...λυνω τα μαλλια μου κ μου τα τραβαει κ ετσι καθεται ισια να την αλλαξω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...