Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

      • Μου αρέσει 1

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια! Σημερα ο χοντρουλης μου ξυπνησε στις 9!!! Και μαλιστα τον ξυπνησε η μεγαλη η οποια ειχε ερθει στο κρεβατι μου απο τις 8 και την αγνοουσα, οποτε οταν ειδε οτι δεν σηκωνομαι πηγε στο δωματιο του μωρου και του ανοιξε το φως. Με λυπηθηκε ο Θεος!!! Κυριακη και κοιμηθηκα 8 ωρες συνεχομενες!!! Λετε να το συνεχισει;;;

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@CMESμακαρι κοριτσακι μου στο ευχομαι.κ εμεις τωρα με τα δοντια εχουμε ανησυχιες στον υπνο καθως επισεις κ αγχος αποχωρισμου.οππτε ξυπναμε 2-3 φορες μεσα στη νυχτα ευτυχως ξανακοιμαται αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ακουσα καποιες που ελεγαν οτι δινουν νερο το βραδυ και λεω λες να διψαει και να ξυπναει τοσες φορες;και τελικα δυο μερες τωρα της δθνω νερο και ξυπναει και εμενα 9-9.30 δεν ξερω αν ειναι τυχαιο...

επισης προχθες πηγαμε στον παιδιατρο ο οποιος μου λεει ξεκιναμε γιαουρτι λεω προβειο και λεει οχι μεχρι το χρονο τα επιδορπια.αλλα εγω δεν θελω να δωσω τετοιο κ δεν ξερω τι να κανω.εσεις τι δινεται;γενικα με το θεμα φαγητου ειβαι οτι να ναι αλλα ο αντρας μου δεν θελει να αλλαξουμε..απλα εγω δεν ακολουθω οτι μου λεει κατα γραμμα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, rainbow είπε:

κοριτσια εγω ακουσα καποιες που ελεγαν οτι δινουν νερο το βραδυ και λεω λες να διψαει και να ξυπναει τοσες φορες;και τελικα δυο μερες τωρα της δθνω νερο και ξυπναει και εμενα 9-9.30 δεν ξερω αν ειναι τυχαιο...

επισης προχθες πηγαμε στον παιδιατρο ο οποιος μου λεει ξεκιναμε γιαουρτι λεω προβειο και λεει οχι μεχρι το χρονο τα επιδορπια.αλλα εγω δεν θελω να δωσω τετοιο κ δεν ξερω τι να κανω.εσεις τι δινεται;γενικα με το θεμα φαγητου ειβαι οτι να ναι αλλα ο αντρας μου δεν θελει να αλλαξουμε..απλα εγω δεν ακολουθω οτι μου λεει κατα γραμμα...

Εγω στην κορη μου προβειο και κατσικισιο εδινα απο 8 μηνων. Επιδορπιο δεν εχει φαει ποτε. Γενικα τα επιδορπια εχουν πολυ ζαχαρη και ειναι πολυ επεξεργασμενα. Απλα πριν το χρονο απαγορευεται το αγελαδινο.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

cmes: Και εγω δεν θελω να δωσω γιατι μετα δεν προκειται να φαει.και θεωρω οτι δεν προσφερει κατι. κατι τετοιο σκεφτομουν λιγο πιο μετα να της δωσω προβειο..αλλα μου ειπε τραχανα μπρω να δωσω κ χυλοπιτες με μετρο αν δω οτι δεν την πειραζουν γιατι ειναι μικρη η ποσοτητα του γαλακτος κ του αυγου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εμενα ενω μπορω να πω οτι ειναι καλοφαγη στο γιαουρτι ειχα προβλημα κ εδωσα επιδορπιο advance τελικα..δοκιμασα σε πηλινο δοκομασα στραγγιστο κατσικισιο προβειο κτλ..με μπανανα...τιποτα.....ουτε κουταλια..τωρα με το advance κατι γινετσι.  Απορω πως τα καταφερες cme κ εφαγε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , ZinaLove είπε:

Κοριτσια εμενα ενω μπορω να πω οτι ειναι καλοφαγη στο γιαουρτι ειχα προβλημα κ εδωσα επιδορπιο advance τελικα..δοκιμασα σε πηλινο δοκομασα στραγγιστο κατσικισιο προβειο κτλ..με μπανανα...τιποτα.....ουτε κουταλια..τωρα με το advance κατι γινετσι.  Απορω πως τα καταφερες cme κ εφαγε

Η δικια μου τρελαινοταν για γιαουρτι! Ακομα και τωρα αν με δει να τρωω γιαουρτι τρεχει να της δωσω! Εμεις θα ξεκινησουμε αυγουλακι!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανουλες και μπεμπακια! 

Χαίρομαι που όλα βαίνουν καλώς από ότι διαβάζω! Εμείς πήγαμε στην παιδίατρο την περασμένη εβδομάδα, ο μπέμπης είναι 9kg και 75cm. Πήρε 400γρ τον τελευταίο μήνα ουσιαστικά κυρίως από το γάλα μου. Ακόμα βρε κορίτσια δεν τρώει στερεές, τις καλύτερες μέρες 10-12 κουταλιτσες, εννοείται με το ζόρι. Προχθές έβγαλε το δεύτερο δοντακι κ  εχει λίγη γκρίνια, όπως κ το βράδυ στριφογυρίζει αρκετά. Η γιατρός είπε ότι αν συνεχίσει να μην τρώει στερεές σε ικανοποιητική ποσότητα θα χρειαστεί να πάρει σίδηρο...με πιάνει μια απελπισία, αλλά από την άλλη πως να ταϊσω με το ζόρι το μωράκι όταν κλαίει, κ του τρέχουν τα σάλια μαζί με φαι που έχει κρατήσει στο στόμα του? 

Διαβάζω εδώ που λέτε για mlκ εντυπωσιάζομαι...εμείς μετράμε κουταλιές ακόμα...το μόνο που εύχομαι είναι να είναι υγιής ο μπεμπακος μου! 

 

 


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

elenakith: Ισως αν αναρχισεις να μειωνεις το θηλασμο φαει πιο πολυ γιατι τωρα εχει μαθει οτι θα του δωσεις γαλα μετα οποτε "βολευεται" και αν τον θηλαζεις πχ καθε δυο ωρες δεν πειναει αρκετα ωστε να φαει.προσπαθησε να τον ταισρι καποιος αλλος γιατι εσενα σε συνδεει με το βυζι...εγω οπωςειχα πει μονο για 2-3 μερες στη αρχη εδωσα γαλα μετα .απο εκει κ μετα κανονικα το προγραμμα της με τα φαγητα. κ τα φρουτα που μου κανει ναζια τωρα τελευταια δεν τη δινω τιποτα..μονο λιγο πιο νωρις το φαγητο της και γαλα πρωι βραδυ.συνηθως τα παιδια που θηλαζουν ετσι χωρις να τρωνε εχουν οντως χαμηλο σιδηρο αλλα δεν ειναι κ κατι τραγικο .απλα κ ο σιδηρος πορει να προκαλεσει και δυσκοιλιοτητα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 4/9/2018 at 11:16 ΜΜ, Kalfeli είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Η μικρή μου αρχισε να μπουσουλαει σε όλο το σπίτι και να σηκώνεται συνέχεια οπου βρει. Πχ στον τοίχο! Σε οποιαδήποτε κάθετη επιφάνεια μπορεί να σκαρφαλώσει και να σηκωθεί. Αυτό βέβαια δεν είναι τόσο καλό για μένα καθώς πρεπει να την κυνηγαω απο πίσω στα 4! Μπορεί να χτυπήσει την κεφαλά της στον τοίχο η οπουδήποτε..

Εσείς τα αφήνετε ελεύθερα να μπουσουλανε; με την καθαριότητα τι κάνετε; εγώ έχω και κατοικίδιο οποτε είμαι δύσκολα.. 

Επίσης ήθελα να σας ρωτησω άγχος αποχωρισμού εμφανίζουν τα δικά σας και πως εκδηλώνεται;

Καλησπέρα το άγχος αποχωρισμού μπορεί να ξεκινήσει από τον 7ο μήνα και κορυφώνεται γύρω στο 18μηνο. Το μωρό Αισθάνεται πολύ άνετα μ εναν (συνήθως) βασικό φροντιστή και δείχνει να δυνασχετεί όταν τον χάνει από το οπτικό του πεδίο... είναι αυτό που λένε κάποιοι(άσχετοι) μαμακίαση που ευτυχώς δεν ισχύει γιατί είναι απολύτως φυσιολογικό.

Αν σ'ενδιαφέρει μπορείς να διαβάσεις σχετικά με τη θεωρία της ασφαλούς προσκόλλησης. Καλά μπουσουλήματα :)

 

2 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Καλησπέρα μανουλες και μπεμπακια! 

Χαίρομαι που όλα βαίνουν καλώς από ότι διαβάζω! Εμείς πήγαμε στην παιδίατρο την περασμένη εβδομάδα, ο μπέμπης είναι 9kg και 75cm. Πήρε 400γρ τον τελευταίο μήνα ουσιαστικά κυρίως από το γάλα μου. Ακόμα βρε κορίτσια δεν τρώει στερεές, τις καλύτερες μέρες 10-12 κουταλιτσες, εννοείται με το ζόρι. Προχθές έβγαλε το δεύτερο δοντακι κ  εχει λίγη γκρίνια, όπως κ το βράδυ στριφογυρίζει αρκετά. Η γιατρός είπε ότι αν συνεχίσει να μην τρώει στερεές σε ικανοποιητική ποσότητα θα χρειαστεί να πάρει σίδηρο...με πιάνει μια απελπισία, αλλά από την άλλη πως να ταϊσω με το ζόρι το μωράκι όταν κλαίει, κ του τρέχουν τα σάλια μαζί με φαι που έχει κρατήσει στο στόμα του? 

Διαβάζω εδώ που λέτε για mlκ εντυπωσιάζομαι...εμείς μετράμε κουταλιές ακόμα...το μόνο που εύχομαι είναι να είναι υγιής ο μπεμπακος μου! 

 

 

Μπράβο σας πολύ καλά τα πάτε...Εμένα 7900 και 72εκ στους 7.5 μήνες. Και συνεχίζουμε σταθερα με το θηλασμό κι ελάχιστη ποσότητα στερεων...έτσι ήταν κι ο γιός μου.

Εξαλλου μέχρι το έτος η βασικη τροφη ειναι το γάλα . 

Δοκίμασες να δώσεις κομμάτια μήπως είναι πιο δεκτικός; Εγώ στο γιό μου ξεκίνησα με blw (γκούγκλαρέ το αξίζει). Λέω σιγα σιγα να κάνω μεταβαση κ στην κόρη τώρα γτ είμαστε με 5 κουταλίτσες κι αυτές με το ζόρι....

Τα παιδακια που θηλάζουν τρώνε μικρότερες ποσότητες συνήθως. Η παιδίατρός μας που ειναι και σύμβουλος θηλασμού λέει ότι κάτι ξέρουν κ δεν τα ζορίζουμε...


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, rainbow είπε:

elenakith: Ισως αν αναρχισεις να μειωνεις το θηλασμο φαει πιο πολυ γιατι τωρα εχει μαθει οτι θα του δωσεις γαλα μετα οποτε "βολευεται" και αν τον θηλαζεις πχ καθε δυο ωρες δεν πειναει αρκετα ωστε να φαει.προσπαθησε να τον ταισρι καποιος αλλος γιατι εσενα σε συνδεει με το βυζι...εγω οπωςειχα πει μονο για 2-3 μερες στη αρχη εδωσα γαλα μετα .απο εκει κ μετα κανονικα το προγραμμα της με τα φαγητα. κ τα φρουτα που μου κανει ναζια τωρα τελευταια δεν τη δινω τιποτα..μονο λιγο πιο νωρις το φαγητο της και γαλα πρωι βραδυ.συνηθως τα παιδια που θηλαζουν ετσι χωρις να τρωνε εχουν οντως χαμηλο σιδηρο αλλα δεν ειναι κ κατι τραγικο .απλα κ ο σιδηρος πορει να προκαλεσει και δυσκοιλιοτητα

Ξέρεις τι γίνεται? Αν δεν τον θηλάσω κλαίει...και δεν μπορεί να κοιμηθεί επισης, γιατί ανά δίωρο περίπου κοιμάται...οπότε ο χρόνος μας περιορίζεται...εσένα η μικρή σου έκλαιγε που δεν της έδινες γάλα? Επίσης δεν τον θηλάζω αμέσως μετά τις στερεές, μια ώρα μετά τον θηλάζω κ κοιμάται...άσε που όταν κοιμάται πρέπει να είμαι δίπλα του...

7 ώρες πρίν, SFSI81 είπε:

 

Μπράβο σας πολύ καλά τα πάτε...Εμένα 7900 και 72εκ στους 7.5 μήνες. Και συνεχίζουμε σταθερα με το θηλασμό κι ελάχιστη ποσότητα στερεων...έτσι ήταν κι ο γιός μου.

Εξαλλου μέχρι το έτος η βασικη τροφη ειναι το γάλα . 

Δοκίμασες να δώσεις κομμάτια μήπως είναι πιο δεκτικός; Εγώ στο γιό μου ξεκίνησα με blw (γκούγκλαρέ το αξίζει). Λέω σιγα σιγα να κάνω μεταβαση κ στην κόρη τώρα γτ είμαστε με 5 κουταλίτσες κι αυτές με το ζόρι....

Τα παιδακια που θηλάζουν τρώνε μικρότερες ποσότητες συνήθως. Η παιδίατρός μας που ειναι και σύμβουλος θηλασμού λέει ότι κάτι ξέρουν κ δεν τα ζορίζουμε...

Είσαι πολύ τυχερή που η παιδίατρος σου είναι σύμβουλος θηλασμού. Η δικιά μου που ήρθε σπίτι μου έδειξε πώς να τον ταιζω και έφριξα...! Το μωρό άνοιγε το στόμα για να κλάψει κι αυτή του εχωνε το κουτάλι...μέχρι που της είπα ότι δεν αντέχω άλλο. Τώρα σκέφτομαι να πάω σε ένα σεμινάριο της LLL για στερεες. Ο γιος σου χρειάστηκε να πάρει σίδηρο? Σε τι ηλικία άρχισε να τρώει περισσότερο στερεές? 

Το blw το έχω υπόψιν, του έχω δώσει κομμάτια, μπανάνα, αβοκάντο, πατάτα, καροτο, ροδάκινο αλλά τα γλύφει λίγο κ μετά τα πετάει κ δεν δείχνει καθόλου ενδιαφέρον ούτε να τα ξαναπιάσει. Λες να το κάνω λάθος? Γενικά υπάρχει μια άρνηση που εντείνεται νομίζω. Τωρα του δίνω να δοκιμάσει  κ από το φαγητό μας, αλλά  κι εκεί δέχεται λίγο  κ μετά σφραγιζει το στόμα του. Πάντως το φαγητό δεν πρέπει να ειναι μαρτύριο ούτε για το παιδί ούτε για το γονιό πιστεύω. Εμένα ο θηλασμός δεν με ενοχλεί, απλά ανησυχώ μήπως αποκτήσει πρόβλημα υγείας από έλλειψη πχ σιδήρου. Κ βέβαια αγχώνομαι κ για το μέλλον. 

 


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

@elenakith όταν το παιδί δεν δέχεται τις στερεές κάτι ξέρει...μπορεί να μην είναι έτοιμο ακόμη ή να είναι απλά η ιδιοσυγκρασία του. Ο γιός μου ακόμη και σήμερα λιγόφαγος είναι. Έχει άλλα βρέφη που την πρώτη μέρα τρώνε μισό μπολάκι.

. Του έκανα εξετάσεις στο χρόνο και πήρε σίδηρο. Στο 18μηνο ξεκίνησε να τρώει και μετά τα 2 έτη πήρε μπρος. 

Ευτυχώς η γιατρός ποτέ δε με πίεσε αντιθέτως με "έσπρωξε" στο blw που πιστευω βοήθησε γενικότερα (απτή κινητικότητα, αυτονομία κλπ). Θέλει χρόνο και συχνή προσφορά μέσα στη μέρα γτ δεν έχουν υπομονή πάντα. Πρόσφερέ του ακόμη κι όταν είστε στη βόλτα (πχ μια μπανάνα)

Έχουν πάντως κάποια "παράθυρα" τα μωρά στο πότε δέχονται τροφή. Το επόμενο είμαι στον 9ο μήνα αν θυμάμαι καλά. Να θυμάσαι πάντα ότι η κύρια τροφή το πρώτο έτος είναι το γάλα. 

Υ.Γ ασχολίαστη η γιατρός που τάισε όταν το μωρό έκλαιγε. .. καλά για πνιγμονή δεν φοβήθηκε; 

 


zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

@elenakithτραγικο αυτο που εκανε η γιατρος με το κουταλι.εμενα μια φορα που εκλαιγε κ προσπαθησα να τον ταισω αν κ φαγανος πνιγηκε κ εγω φρικαρα.κ εγω πιστευω πως δεν θελει πιεση ισως δεν ειναι ετοιμο ακομα το παιδι να φαει στερεες.μην χανεις την υπομονη σου κοριτσακι μου.

Εμεις χτες καναμε αποπειρα να φαμε γιαουρτι προβειο.στην αρχη ξυνισε παρα πολυ τοσο που δεν ετρωγε.μετα μου λεει ο αντρας μου να αλεσουμε μεσα ενα αχλαδι κ τελικα το εφαγε ολο κ ηθελε κ αλλο.

Link to comment
Share on other sites

elenakith: Οχι εμενα δεν εκλαιγε μετα αλλα εγω σταματησα 4 μηνων το θηλασμο οποτε δεν με ειχε τοσο συνδεδεμενη με το φαγητο.γενικα ξερω οτι ειναι πιο δυσκολο στα μωρα που θηλαζουν να φανε γιατι εχουν συνδεσει τα φαγητο και με το δεσμο της μαμας κ την αγκαλια..καλο κουραγιο θελει πολυ υπομονη..αφου εγω που γενικα κατι τρωει οταν αρχιζει τα μπρρρρ με πιανουν τα νευρα που ειμαι και ηρεμη σαν χαρακτηρας..βιβλια παιδιατρικης που εχω λενε να γινεται γενικη αιματος στους 6 μηνες.ο γιατρος μου μου ειπε στους 8 .αλλα πιστευω στη δικη σου περιπτωση καλο θα ηταν να κανει μια γενικη και για σιδηρο στο αμεσο μελλον μη το αφησεις για το χρονο.δεν ειναι κατι το να παρει σιδηρο απο τη στιγμη που δεν τρωει .

εμενα ετσι εκανε μια θεια του αντρα μου δεν ηθελε η μικρη να φαει κ εκλαιγε και λεει φερε να το δωσω εγω..και η μικρη εκλαιγε και της εχωσε δυο κουταλια φαγητο απανωτα..με ηρθε να της πεταξω το φαγητο στα μουτρα..και μετα το αφησε και λεει "αμα σε ειχα εγω να δεις πως θα ετρωγες"(γιατι εχουν ενα εγγονι 10 μηνων που μονο εμας που δεν εφαγε..)οταν κλαιει σταματας γιατι το κανεις χειροτερο...με το ζορι δεν γινεται..σημερα δυο κουταλιες αυριο πεντε ,μπορει κ το παιδι να ειναι κακοφαγο ..της κουνιαδας μου δεν εφαγε ποτε ακομα και τωρα 7 χρονων τσιμπαει δεν τρωει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...