Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Just now, Taggeris είπε:

Ελπιδακι μου, να μην φοβάσαι να πάρεις το γιατρό οτι ώρα και να ναι και στη χειρότερη περίπτωση αν νομίζεις ότι είναι πολύ ακατάλληλη η ώρα να πηγαίνεις στο νοσοκομείο. Κάτσε σπίτι και ξάπλωσε αρκετές κοπέλες έχουν αιμα Και όμως η εγκυμοσύνη πάει καλά. Πρόσεχε τον εαυτό σου όμως...

Καλή επιτυχία να σκέφτεσαι θετικά. Είναι δύσκολο να μην το σκέφτεσαι το ξέρω και εγώ όλη μέρα και όλη νύχτα το σκεφτόμουν. Προσπάθησε να κρατάς το μυαλό σου απασχολημένο Με άλλα πράγματα να διαβάζεις πχ. να βλέπεις ταινίες. ασχολήσου με κάτι που θα σου αρέσει αλλά που δεν θα απαιτεί πολύ κόπο σε πείθει να μαγειρέψεις κάτι να φτιάξεις ένα γλυκό και γενικά προσπάθησε να είσαι χαλαρή και ήρεμη. Η αναμονή αυτή είναι η πιο δύσκολη περίοδος.... Ο χρόνος περνάει όμως.. σου εύχομαι να έχεις μία πολύ καλή έκβαση... Επειδή και εγώ σύντομα θα κάνω τη δεύτερή μου προσπάθεια ενημέρωσε μας πώς θα πάει μέσα από το φόρουμ πιστεύω θα σου κρατήσει πολύ καλή παρέα όπως και σε μένα και οι μέρες θα κυλήσουν πιο εύκολα... Αν επιτρέπεται γιατί προχωρήσεις με δωρεά ωαρίων στα 37 σου;

Σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση .

εγω λοιπόν που λες έχω πολύ χαμηλή ΑΜΗ και αφού έκανα μια διεγράφη με γκοναλ δεν μπόρεσαν ούτε ένα ωοθυλακιο να μου πάρουν . Αυτό σημαίνει πως έχω πολύ κακής ποιότητας ωοθυλακια.

ολα έγιναν πολύ γρήγορα δεν μπόρεσα μα συνηδητοποιησω τι έχει συμβεί .... κ ένιωθα πως με πίεζε ο χρόνος.

τωρα την Δευτέρα περιμένω νέα , έβαλα δυο βλαστοκύστες αρίστης ποιότητας 5 ημερών στις 5/7 , τώρα μακάρι να έχω καλή χοριακη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ολγα82 είπε:

Σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση .

εγω λοιπόν που λες έχω πολύ χαμηλή ΑΜΗ και αφού έκανα μια διεγράφη με γκοναλ δεν μπόρεσαν ούτε ένα ωοθυλακιο να μου πάρουν . Αυτό σημαίνει πως έχω πολύ κακής ποιότητας ωοθυλακια.

ολα έγιναν πολύ γρήγορα δεν μπόρεσα μα συνηδητοποιησω τι έχει συμβεί .... κ ένιωθα πως με πίεζε ο χρόνος.

τωρα την Δευτέρα περιμένω νέα , έβαλα δυο βλαστοκύστες αρίστης ποιότητας 5 ημερών στις 5/7 , τώρα μακάρι να έχω καλή χοριακη.

Εντάξει όλα μια χαρά θα πάνε. Χρόνο έχεις πολύ δεν πρέπει να σε αγχώνει αυτό. Σου είπαν πόσο χρονών είναι η δότρια που είχες και πόσα ωάρια πήρες αν επιτρέπεται; Εγώ πιστεύω ότι θα έχεις μια ωραιότατη χοριακή τη Δευτέρα. Κι εγώ θα πάω να κάνω για να δω αν μηδένισε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Artemis20 είπε:

@ελπιδακι και @Nevergiveup

αρχικα σας ευχομαι ολοψυχα αυτη η αιμορραγια να ηταν η πρωτη και τελευταια λαχταρα που πηρατε κι οι εγκυμοσυνες σας να εξελιχθουν ομαλοτατα...!

ημουν κι εγω παθουσα στην πρωτη μου εξωσωματικη, ειχα μια τεραστια αιμορραγια την 5η με 6η βδομαδα και κατεληξα με ενα αιματωμα στην μητρα... επαιρνα κι εγω salospir και innohep προληπτικα κι ο γιατρος μου εκοψε το salospir. 

αργοτερα οταν πηγα σε αιματολογο (δυστυχως δεν ειχα προνοησει απο πριν την εξωσωματικη), μου εξηγησε οτι οι περισσοτερες αναιτιες αιμορραγιες μετα απο εξωσωματικες, οφειλονται σε αυτα τα αντιπηκτικα φαρμακα που μας φορτωνουν "προληπτικα". δεν ειναι συνηθως κατι ανησυχητικο, απο την αλλη ομως, μπορει να δημιουργησουν επιπλοκη στην κυηση (οπως στην περιπτωση μου με το αιματωμα) και γενικα σε βαζουν σε μια κατασταση ακινησιας και φοβου κι αγχους, που θα μπορουσες να χεις γλιτωσει.

αν δεν εισαι θρομβοφιλικη, που στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι αναγκαια η αντιπηκτικη αγωγη, γιατι να το ρισκαρεις? εγω μετα απο αυτο που περασα, το εψαξα κι αποδειχτηκε οτι δεν ειμαι και ειναι ανουσια η συγκεκριμενη αγωγη και μαλιστα μου προκαλεσε επιπλοκες, που θα γλιτωνα αν δεν την λαμβανα. οποτε τωρα εχω τη γνωση για την επομενη φορα.

αν δεν εχετε διαγνωστει με θρομβοφιλια, καλο θα ηταν να συζητησετε με το γιατρο σας μηπως θα πρεπει να διακοψετε τα συγκεκριμενα φαρμακα. ειναι κριμα να περνατε ολη αυτη την αγωνια.

σας ευχομαι ολοψυχα καλες και τελειομηνες εγκυμοσυνες!

Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου λυπαμαι για οτι σου συνεβη..εγω καταβαθος πιστευω πως δεν τα χρειαζομαι τα φαρμακα,το σωμα μιλαει εχεις απολυτο δικιο..αλλα ελα που ειναι η πρωτη μου φορα κ κανω οτι μου πουνε?κι απτην αλλη λες ενταξει για να μου εδωσαν αυτα τα φαρμακα αρα καλο θα μου κανουν...δεν ξερω...δεν εχω κανει ποτε εξεταση για θρομβοφιλια,ουτε μου ζητηθηκε η αληθεια ειναι..εμενα θα μου κοψει το σαλοσπιρ για 3 μερες,μετα δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Just now, ελπιδακι είπε:

Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου λυπαμαι για οτι σου συνεβη..εγω καταβαθος πιστευω πως δεν τα χρειαζομαι τα φαρμακα,το σωμα μιλαει εχεις απολυτο δικιο..αλλα ελα που ειναι η πρωτη μου φορα κ κανω οτι μου πουνε?κι απτην αλλη λες ενταξει για να μου εδωσαν αυτα τα φαρμακα αρα καλο θα μου κανουν...δεν ξερω...δεν εχω κανει ποτε εξεταση για θρομβοφιλια,ουτε μου ζητηθηκε η αληθεια ειναι..εμενα θα μου κοψει το σαλοσπιρ για 3 μερες,μετα δεν ξερω..

Ουτε εγω εχω κανει θρομβοφιλια..δε μου το ζητησαν...εμενα μου ειπε salospir οσο υπαρχει αποκολληση τερμα.Απο αντιπηκτικες εκανα μονο ινοχεπ 7 στο συνολο μετα την ωοληψια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Persa! είπε:

Κοριτσια η θρομβοφιλια που λετε τι είναι; με εξέταση αίματος την κάνεις; εμενα δεν μου εδωσε καθολου σαλοσπιρ. 

Ναι με εξέταση αίματος.Εμενα μου πήρε ένα ιστορικό ο αιματολόγος που συνεργάζεται ο γιατρός μου κ μου έκανε τις ανάλογες εξετάσεις.Σαλοσπιρ νομίζω δίνουν σε όλες μας.Σε μένα τουλάχιστον είχε δώσει παρολο που δεν εχω.Η διαφορά είναι στην ένεση την ινοχεπ που αν βγει θετική η θρομβοφιλια σου την δίνει.

Just now, Zina21 είπε:

Ναι με εξέταση αίματος.Εμενα μου πήρε ένα ιστορικό ο αιματολόγος που συνεργάζεται ο γιατρός μου κ μου έκανε τις ανάλογες εξετάσεις.Σαλοσπιρ νομίζω δίνουν σε όλες μας.Σε μένα τουλάχιστον είχε δώσει παρολο που δεν εχω.Η διαφορά είναι στην ένεση την ινοχεπ που αν βγει θετική η θρομβοφιλια σου την δίνει.

Θρομβοφιλια κ κυστικη ίνωση είναι οι δυο εξετάσεις που μας τις έβαλε υποχρεωτικά ο γιατρός μου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα. Τι κάνετε; Σήμερα ειναι η 12η μερα και ξυπνησα πρωί πρωί κ εκανα τεστ κ φυσικά για ακόμα μια φόρα αρνητικό. Η αλήθεια είναι ότι έπεσα πολυ ψυχολογικά αλλα ακόμα κρατάω για την Τρίτη που θα κανω την β χωριακή κ καταβάθος ευχομαι το τεστ να ειναι λάθος αν και δεν νομίζω. Εσεις πως ειστε ;

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Barbie2 είπε:

Κορίτσια Καλημέρα. Τι κάνετε; Σήμερα ειναι η 12η μερα και ξυπνησα πρωί πρωί κ εκανα τεστ κ φυσικά για ακόμα μια φόρα αρνητικό. Η αλήθεια είναι ότι έπεσα πολυ ψυχολογικά αλλα ακόμα κρατάω για την Τρίτη που θα κανω την β χωριακή κ καταβάθος ευχομαι το τεστ να ειναι λάθος αν και δεν νομίζω. Εσεις πως ειστε ;

Καλημέρα!Εβαλες έμβρυα τριών ημερών ή πέντε;Μπορεί να έκανες νωρίς το τεστ μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο.Μονο η χοριακη θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zina21 είπε:

Καλημέρα!Εβαλες έμβρυα τριών ημερών ή πέντε;Μπορεί να έκανες νωρίς το τεστ μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο.Μονο η χοριακη θα δείξει....

Βάλαμε ενα έμβρυο 3ημερών 8διαιρέσεων αν το λέω σώστα. Δεν θέλω να απογοητευτώ αλλά δεν μπορώ. Ευχομαι η χοριακή να ειναι καλή

Link to comment
Share on other sites

Just now, Barbie2 είπε:

Βάλαμε ενα έμβρυο 3ημερών 8διαιρέσεων αν το λέω σώστα. Δεν θέλω να απογοητευτώ αλλά δεν μπορώ. Ευχομαι η χοριακή να ειναι καλή

Απο ποια εταιρία ηταν το τεστ;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Barbie2 είπε:

Κορίτσια Καλημέρα. Τι κάνετε; Σήμερα ειναι η 12η μερα και ξυπνησα πρωί πρωί κ εκανα τεστ κ φυσικά για ακόμα μια φόρα αρνητικό. Η αλήθεια είναι ότι έπεσα πολυ ψυχολογικά αλλα ακόμα κρατάω για την Τρίτη που θα κανω την β χωριακή κ καταβάθος ευχομαι το τεστ να ειναι λάθος αν και δεν νομίζω. Εσεις πως ειστε ;

Γλυκιά μου μην απογοητεύεσαι... Πολλές φορές η τιμή της χοριακής είναι πολύ χαμηλή ακόμα στο αίμα Και δεν ανιχνεύεται στα ούρα από τα τεστ που κυκλοφορούν στο εμπόριο. με τριών ημερών έμβρυα μπορεί να έχει γίνει η καθυστερημένη εμφύτευση και μόνο η χοριακή θα δείξει να πας μετά από δύο μέρες να κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Barbie2 είπε:

Βάλαμε ενα έμβρυο 3ημερών 8διαιρέσεων αν το λέω σώστα. Δεν θέλω να απογοητευτώ αλλά δεν μπορώ. Ευχομαι η χοριακή να ειναι καλή

Μην απογοητεύεσαι.Κανε λίγο υπομονή μπορεί να είναι όλα καλά κ να δεις θετική χοριακη!Ισως δεν έχει ανέβει ακόμη αρκετά ώστε να ανιχνεύεται στα ούρα...

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Taggeris είπε:

Εντάξει όλα μια χαρά θα πάνε. Χρόνο έχεις πολύ δεν πρέπει να σε αγχώνει αυτό. Σου είπαν πόσο χρονών είναι η δότρια που είχες και πόσα ωάρια πήρες αν επιτρέπεται; Εγώ πιστεύω ότι θα έχεις μια ωραιότατη χοριακή τη Δευτέρα. Κι εγώ θα πάω να κάνω για να δω αν μηδένισε.

Θα μου πούνε την ηλικία εφόσον πάνε όλα καλά αλλιώς είναι άκρως απόρρητα όλα.

η δότρια μου έδωσε 6 έμβρυα , 2 έβαλα τώρα όποτε έχω άλλες 2 προσπάθειες .  

Εσυ γιατί να μηδενίσει ;; Ποσό έχεις τώρα ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...