Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Just now, Taggeris είπε:

Δεν έχω ούτε χρήματα ούτε ψυχικά αποθέματα για να προσπαθήσω με δικά μου για το 4 τα εκατό πιθανότητες που μου δίνουν. Θέλω ένα παιδί μέχρι και την υιοθεσία έχω σκεφτεί αλλά είναι αλλιώς να έχεις ένα παιδί στα χέρια σου από βρέφος. Στη δωρεά σου δίνουν 60 τα εκατό πιθανότητες. Δεν με πειράζει που το γενετικό υλικό δεν είναι δικό μου. Ο χρόνος με πιέζει πολύ..... Δυστυχώς

Σε αυτό έχεις δίκιο.Ειναι πολλά τα χρήματα.Οι περισσότερες από εμάς πιεζόμαστε από αυτό το θέμα...Αφήνουμε αλλά πράγματα κ βάζουμε αυτό προτεραιότητα.Δυστυχως δεν σημαίνει ότι επειδή έχουμε ωάρια θα είναι όλα αρίστης ποιότητας.Καποια βγαίνουν καλά κάποια όχι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Zina21 είπε:

Καλή επιτυχία!!Ευχομαι όλα να πάνε καλά!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!Το πέρασα κ εγώ την προηγούμενη εβδομάδα...Βιοχημική κύηση...Το θετικό είναι ότι μένεις,αυτό μου είπε κ μένα ο γιατρός μου!Απλα υπάρχουν φορές που συμβαίνει αυτό ακόμη κ σε φυσιολογικές συλλήψεις.Εμενα από 18,6 την 12η μέρα έπεσε στο 2 την 14η όπου κ σταμάτησα τα φάρμακα για να αδιαθετησω.

Καλημερα ζηνα!στην βιοχημικη σου ειχες αιμοραγια η κατι αλλο?εγω εχθες ειχα αιμοραγια,μιλαμε για αιμα οχι αστεια...πηρα τον γιατρο μου τηλ κ μου εδωσε μια βελονα .που την εκανα μολις τωρα ,μου ειπε για τρεις μερες να κοψω το σαλοσπιρ,εχω τρομαξει,επισης με μαλωσε που δεν τον πηρα τηλ αμεσως,αλλα ηταν αργα κ δεν πηρα...λαθος μου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια , είμαι νέα στην ομάδα . Είναι η πρώτη μου έμβρυο μεταφορά με ξένα αυγούλακια. Είμαι 37 ετών .

Η ΕΤ έγινε την Παρασκευή 5/7 και την Δευτέρα θα κάνω χοριακή. Πραγματικά το σκέφτομαι όλη μέρα.

Απο συμπτώματα από νωρίς πρήστηκε το στήθος , η κοιλιά μου την νιώθω πρησμένη , κουράζομαι εύκολα ακόμα κ σήμερα τα έχω αυτά .

Καλη επιτυχία σε όλες κορίτσια , δύναμη και θετική ενέργεια .

Link to comment
Share on other sites

Just now, ελπιδακι είπε:

Καλημερα ζηνα!στην βιοχημικη σου ειχες αιμοραγια η κατι αλλο?εγω εχθες ειχα αιμοραγια,μιλαμε για αιμα οχι αστεια...πηρα τον γιατρο μου τηλ κ μου εδωσε μια βελονα .που την εκανα μολις τωρα ,μου ειπε για τρεις μερες να κοψω το σαλοσπιρ,εχω τρομαξει,επισης με μαλωσε που δεν τον πηρα τηλ αμεσως,αλλα ηταν αργα κ δεν πηρα...λαθος μου

Όχι δεν είχα τίποτα.Δεν πρόλαβα να δω συμπτώματα γιατί ουσιαστικά το απέβαλλα μαζί με την περίοδο στην οποία η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά είχα τόσο αίμα.Ο γιατρός σου τι σου είπε;Τι μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zina21 είπε:

Όχι δεν είχα τίποτα.Δεν πρόλαβα να δω συμπτώματα γιατί ουσιαστικά το απέβαλλα μαζί με την περίοδο στην οποία η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά είχα τόσο αίμα.Ο γιατρός σου τι σου είπε;Τι μπορεί να είναι;

Δεν μου ειπε κατι,απλα να περιμενουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ελπιδακι είπε:

Δεν μου ειπε κατι,απλα να περιμενουμε..

Μα έχεις πάει ήδη για τον πρώτο υπέρηχο δεν θα έπρεπε να σου πει κάτι;Εχεις ακόμη αιμορραγία ή σταμάτησε;Μην στεναχωριέσαι!Ξαπλωσε,φάε σωστά κ όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zina21 είπε:

Μα έχεις πάει ήδη για τον πρώτο υπέρηχο δεν θα έπρεπε να σου πει κάτι;Εχεις ακόμη αιμορραγία ή σταμάτησε;Μην στεναχωριέσαι!Ξαπλωσε,φάε σωστά κ όλα θα πάνε καλά!

Ναι πηγα την πεμπτη κ ειδαμε ενα σκατουλακι σακουλακι,ουτε εγω ξερω τι ειδα!τωρα δεν εχω αιμοραγια,δεν ξερω αλλα θελω να πιστευω οτι αυτο το αιμα ειναι απτον τραχηλο,γιατι οτι κρεμα βαζω δεν βγαινει και νομιζω οτι εχει στουμπωσει το συστημα..γιατι εχθες βγηκαμε εξω σε ενα μαγαζι κ εκατσα σε μια πολυ αβολη καρεκλα κ μετα εβαλα μαξιλαρακι,αλλα απο κεινη την ωρα πονουσε η κοιλια μου κ η μεση μου,μακαρι να ειναι απτον τραχηλο κ να μην ειναι αυτο που φοβάμαι

Link to comment
Share on other sites

Just now, ελπιδακι είπε:

Ναι πηγα την πεμπτη κ ειδαμε ενα σκατουλακι σακουλακι,ουτε εγω ξερω τι ειδα!τωρα δεν εχω αιμοραγια,δεν ξερω αλλα θελω να πιστευω οτι αυτο το αιμα ειναι απτον τραχηλο,γιατι οτι κρεμα βαζω δεν βγαινει και νομιζω οτι εχει στουμπωσει το συστημα..γιατι εχθες βγηκαμε εξω σε ενα μαγαζι κ εκατσα σε μια πολυ αβολη καρεκλα κ μετα εβαλα μαξιλαρακι,αλλα απο κεινη την ωρα πονουσε η κοιλια μου κ η μεση μου,μακαρι να ειναι απτον τραχηλο κ να μην ειναι αυτο που φοβάμαι

Μην σκέφτεσαι αρνητικά!Ειμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά!Μπορει να ταλαιπωρηθηκες λιγάκι κ να έγινε αυτό.Καθησε σπίτι,ξεκουράσου κ όλα θα πάνε τέλεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zina21 είπε:

Μην σκέφτεσαι αρνητικά!Ειμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά!Μπορει να ταλαιπωρηθηκες λιγάκι κ να έγινε αυτό.Καθησε σπίτι,ξεκουράσου κ όλα θα πάνε τέλεια!!!

Αχ σε ευχαριστω μακαρι να γινει ενα θαυμα,ποιος περιμενει μεχρι την αλλη δευτερα(οχι αυτη που μας ερχεται) για τον γιατρο,εκτος αν μου πει να παω να με δει..παντως μετα την βελονα που εκανα σταματησε το αιμα,θα δουμε..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , ελπιδακι είπε:

Καλημερα ζηνα!στην βιοχημικη σου ειχες αιμοραγια η κατι αλλο?εγω εχθες ειχα αιμοραγια,μιλαμε για αιμα οχι αστεια...πηρα τον γιατρο μου τηλ κ μου εδωσε μια βελονα .που την εκανα μολις τωρα ,μου ειπε για τρεις μερες να κοψω το σαλοσπιρ,εχω τρομαξει,επισης με μαλωσε που δεν τον πηρα τηλ αμεσως,αλλα ηταν αργα κ δεν πηρα...λαθος μου

Ελπιδακι μου, να μην φοβάσαι να πάρεις το γιατρό οτι ώρα και να ναι και στη χειρότερη περίπτωση αν νομίζεις ότι είναι πολύ ακατάλληλη η ώρα να πηγαίνεις στο νοσοκομείο. Κάτσε σπίτι και ξάπλωσε αρκετές κοπέλες έχουν αιμα Και όμως η εγκυμοσύνη πάει καλά. Πρόσεχε τον εαυτό σου όμως...

πρίν από 51 λεπτά , Ολγα82 είπε:

Γεια σας κορίτσια , είμαι νέα στην ομάδα . Είναι η πρώτη μου έμβρυο μεταφορά με ξένα αυγούλακια. Είμαι 37 ετών .

Η ΕΤ έγινε την Παρασκευή 5/7 και την Δευτέρα θα κάνω χοριακή. Πραγματικά το σκέφτομαι όλη μέρα.

Απο συμπτώματα από νωρίς πρήστηκε το στήθος , η κοιλιά μου την νιώθω πρησμένη , κουράζομαι εύκολα ακόμα κ σήμερα τα έχω αυτά .

Καλη επιτυχία σε όλες κορίτσια , δύναμη και θετική ενέργεια .

Καλή επιτυχία να σκέφτεσαι θετικά. Είναι δύσκολο να μην το σκέφτεσαι το ξέρω και εγώ όλη μέρα και όλη νύχτα το σκεφτόμουν. Προσπάθησε να κρατάς το μυαλό σου απασχολημένο Με άλλα πράγματα να διαβάζεις πχ. να βλέπεις ταινίες. ασχολήσου με κάτι που θα σου αρέσει αλλά που δεν θα απαιτεί πολύ κόπο σε πείθει να μαγειρέψεις κάτι να φτιάξεις ένα γλυκό και γενικά προσπάθησε να είσαι χαλαρή και ήρεμη. Η αναμονή αυτή είναι η πιο δύσκολη περίοδος.... Ο χρόνος περνάει όμως.. σου εύχομαι να έχεις μία πολύ καλή έκβαση... Επειδή και εγώ σύντομα θα κάνω τη δεύτερή μου προσπάθεια ενημέρωσε μας πώς θα πάει μέσα από το φόρουμ πιστεύω θα σου κρατήσει πολύ καλή παρέα όπως και σε μένα και οι μέρες θα κυλήσουν πιο εύκολα... Αν επιτρέπεται γιατί προχωρήσεις με δωρεά ωαρίων στα 37 σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, ελπιδακι είπε:

Καλημερα ζηνα!στην βιοχημικη σου ειχες αιμοραγια η κατι αλλο?εγω εχθες ειχα αιμοραγια,μιλαμε για αιμα οχι αστεια...πηρα τον γιατρο μου τηλ κ μου εδωσε μια βελονα .που την εκανα μολις τωρα ,μου ειπε για τρεις μερες να κοψω το σαλοσπιρ,εχω τρομαξει,επισης με μαλωσε που δεν τον πηρα τηλ αμεσως,αλλα ηταν αργα κ δεν πηρα...λαθος μου

Καλημερα Ελπιδακι!Χθες τα ιδια ειχα...αιμα...κανονικο....πηρα αμεσως το γιατρο 11 το βραδυ και πηγα αρον αρον στο μαιευτηριο.Σου θυμιζω εγω την Τεταρτη θα εκανα τον πρωτο υπερηχο.Δεν ειχα δει τιποτα...ειδαμε λοιπον δυο σακους(ναι,ναι δυο)7.5 και 7.3 χιλιοστα με λεκιθικο και εμβρυακα στοιχεια,σε καλη θεση και χωρις ιχνος αποκολλησης.Ειδαμε αποκολληση λιγοτερη απο ενα εκατοστο(9.4χιλιοστα)στον τραχηλο.Ξαπλα λοιπον και οχι σαλοσπιρ και εγω...και την Τεταρτη υπερηχο για να δουμε πως παει.5w4d με βλεπει υπερηχογραφικα και 6w3d ημερολογιακα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nevergiveup είπε:

Καλημερα Ελπιδακι!Χθες τα ιδια ειχα...αιμα...κανονικο....πηρα αμεσως το γιατρο 11 το βραδυ και πηγα αρον αρον στο μαιευτηριο.Σου θυμιζω εγω την Τεταρτη θα εκανα τον πρωτο υπερηχο.Δεν ειχα δει τιποτα...ειδαμε λοιπον δυο σακους(ναι,ναι δυο)7.5 και 7.3 χιλιοστα με λεκιθικο και εμβρυακα στοιχεια,σε καλη θεση και χωρις ιχνος αποκολλησης.Ειδαμε αποκολληση λιγοτερη απο ενα εκατοστο(9.4χιλιοστα)στον τραχηλο.Ξαπλα λοιπον και οχι σαλοσπιρ και εγω...και την Τεταρτη υπερηχο για να δουμε πως παει.5w4d με βλεπει υπερηχογραφικα και 6w3d ημερολογιακα!

Αχ μπραβο νατα τα ευχαρισταα!!εγω εκανα την βλακεια κ δεν πηρα τηλ τον γιατρο ουτε πηγα πουθενα,περιμενα μεχρι το πρωι,οταν σου λεω αιμα,τρελο αιμα σαν να ανοιξεελς βρυσακι,τελοςπαντων για να δουμε τι θα δουμε..εσυ ειχες κοκκινο αιμα?πολυ ηταν?πονουσες?

Link to comment
Share on other sites

Just now, ελπιδακι είπε:

Αχ μπραβο νατα τα ευχαρισταα!!εγω εκανα την βλακεια κ δεν πηρα τηλ τον γιατρο ουτε πηγα πουθενα,περιμενα μεχρι το πρωι,οταν σου λεω αιμα,τρελο αιμα σαν να ανοιξεελς βρυσακι,τελοςπαντων για να δουμε τι θα δουμε..εσυ ειχες κοκκινο αιμα?πολυ ηταν?πονουσες?

Ειχα κανονικο αιμα παιδι μου!Ενιωσα ενα πονο στην κοιλια και στη μεση σαν περιοδου αλλα εντονο...πηγα τουαλετα και τσουπ....αιμα...ροη δεν ειχα ιδιαιτερη μεχρι να φτασω στο μαιευτηριο αλλα στο σκουπισμα ειχα!Κανονικοτατο κατακοκκινο.Ειδαν αυτη τη μικρη αποκολληση,μου εκαναν lentogest και μου ειπαν ξαπλα.Ουτως η αλλως τις πολυδιμες κυησεις τις βλεπουν με μεγαλη ανασφαλεια...εγω εχω λιγο ακομα,πιο πολυ καφε αλλα εχω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nevergiveup είπε:

Ειχα κανονικο αιμα παιδι μου!Ενιωσα ενα πονο στην κοιλια και στη μεση σαν περιοδου αλλα εντονο...πηγα τουαλετα και τσουπ....αιμα...ροη δεν ειχα ιδιαιτερη μεχρι να φτασω στο μαιευτηριο αλλα στο σκουπισμα ειχα!Κανονικοτατο κατακοκκινο.Ειδαν αυτη τη μικρη αποκολληση,μου εκαναν lentogest και μου ειπαν ξαπλα.Ουτως η αλλως τις πολυδιμες κυησεις τις βλεπουν με μεγαλη ανασφαλεια...εγω εχω λιγο ακομα,πιο πολυ καφε αλλα εχω...

Μα καλα τα ιδια παθαμε?δεν το πιστευω!εγω ομως αργησα να κανω την lentogest και εχασα πολυ αιμα..κομματια δεν ειχα,ααααχχχχ μακαρι να πανε ολα καλα,προσπαθω να ηρεμησω γιατι ειμαι πολυ στρεσαρισμενη

Link to comment
Share on other sites

@ελπιδακι και @Nevergiveup

αρχικα σας ευχομαι ολοψυχα αυτη η αιμορραγια να ηταν η πρωτη και τελευταια λαχταρα που πηρατε κι οι εγκυμοσυνες σας να εξελιχθουν ομαλοτατα...!

ημουν κι εγω παθουσα στην πρωτη μου εξωσωματικη, ειχα μια τεραστια αιμορραγια την 5η με 6η βδομαδα και κατεληξα με ενα αιματωμα στην μητρα... επαιρνα κι εγω salospir και innohep προληπτικα κι ο γιατρος μου εκοψε το salospir. 

αργοτερα οταν πηγα σε αιματολογο (δυστυχως δεν ειχα προνοησει απο πριν την εξωσωματικη), μου εξηγησε οτι οι περισσοτερες αναιτιες αιμορραγιες μετα απο εξωσωματικες, οφειλονται σε αυτα τα αντιπηκτικα φαρμακα που μας φορτωνουν "προληπτικα". δεν ειναι συνηθως κατι ανησυχητικο, απο την αλλη ομως, μπορει να δημιουργησουν επιπλοκη στην κυηση (οπως στην περιπτωση μου με το αιματωμα) και γενικα σε βαζουν σε μια κατασταση ακινησιας και φοβου κι αγχους, που θα μπορουσες να χεις γλιτωσει.

αν δεν εισαι θρομβοφιλικη, που στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι αναγκαια η αντιπηκτικη αγωγη, γιατι να το ρισκαρεις? εγω μετα απο αυτο που περασα, το εψαξα κι αποδειχτηκε οτι δεν ειμαι και ειναι ανουσια η συγκεκριμενη αγωγη και μαλιστα μου προκαλεσε επιπλοκες, που θα γλιτωνα αν δεν την λαμβανα. οποτε τωρα εχω τη γνωση για την επομενη φορα.

αν δεν εχετε διαγνωστει με θρομβοφιλια, καλο θα ηταν να συζητησετε με το γιατρο σας μηπως θα πρεπει να διακοψετε τα συγκεκριμενα φαρμακα. ειναι κριμα να περνατε ολη αυτη την αγωνια.

σας ευχομαι ολοψυχα καλες και τελειομηνες εγκυμοσυνες!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...