Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, annamariag77 είπε:

Κοριτσια οσες πηρατε θετικη χορικαη απο συμπτωματα τι ειχατε αν ειχατε κατι βεβαια γιατι απο τα φαρμακα οι ορμονες αστα να πανε.....

Μην ψάχνεις για συμπτώματα,  τα περισσότερα που νιώθουμε  είναι από τα φάρμακα.  Εγώ ένιωσα κάποια στιγμή έναν έντονο πόνο την 2η 3η μέρα μετά άρχισε να πρηζεται το στηθος μου και η κοιλιά μου ήταν σαν 3 μηνών εγκυος. 2 μερες πριν τη χοριακη άρχισα να έχω καφέ υγρα και ξεπρηστηκα  τελείως και πίστευα ότι μου ήρθε περίοδος.  Τελικά είχα χοριακη θετική και άρχισα να ξαναπρηζομαι μετά από 3-4 μέρες.  Μην τρελαινεσαι , μόνο η χοριακη θα δείξει! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, annamariag77 said:

Κοριτσια οσες πηρατε θετικη χορικαη απο συμπτωματα τι ειχατε αν ειχατε κατι βεβαια γιατι απο τα φαρμακα οι ορμονες αστα να πανε.....

Εγω εδω και 3 εβδομάδες εχω συμπτώματα περιοδου, λίγο πρησμένο στηθος και κοιλιτσα αλλα πονους χαμηλά στην κοιλια σαν σφαχτες ή κράμπες, στη μεση και φυσικα κοιμάμαι ορθια

Σε ποια εβδομάδα σου είπε για υπερηχο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, teta2 είπε:

κορίτσια  πήρα την 3η χοριακη σήμερα  και δεν είναι καλά τα νέα. ..πήγε μόνο 1901 από 702 μέσα σε 4 μέρες.  Δυστυχώς  δεν μπορώ να βρω τώρα τον γιατρό,  θα μιλήσω αύριο....

Μην είσαι απαισιόδοξη!Μπορει να μην έχει προχωρήσει το ένα εμβρυακι αλλά το άλλο να είναι μια χαρά!Αυτο πιστεύω ότι είναι...Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορείς να βρεις τώρα το γιατρό.Δεν έχεις το κινητό του;Δεν ξέρει ότι σήμερα θα έκανες χοριακη;

Link to comment
Share on other sites

Just now, annamariag77 είπε:

Ευχαριστω κοριτσια χορικη περιμενω δευτερα 29/7 ξεπρηστηκε το στηθος για αυτο στεναχωρηθηκα

Εχουμε χοριακη ακριβως την ιδια ημερα!! Καλη μας επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zina21 είπε:

Μην είσαι απαισιόδοξη!Μπορει να μην έχει προχωρήσει το ένα εμβρυακι αλλά το άλλο να είναι μια χαρά!Αυτο πιστεύω ότι είναι...Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορείς να βρεις τώρα το γιατρό.Δεν έχεις το κινητό του;Δεν ξέρει ότι σήμερα θα έκανες χοριακη;

Και εγώ αυτό ελπίζω να συμβαίνει. ..Δεν προκειται για τον γυναικολογο μου αλλά για τον  εξωσωματικο ακόμα αυτός με παρακολουθεί και τον βρίσκεις μόνο μέσω των βοηθών του....αναγκαστικά θα περιμένω μέχρι αύριο  το πρωί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Και εγώ αυτό ελπίζω να συμβαίνει. ..Δεν προκειται για τον γυναικολογο μου αλλά για τον  εξωσωματικο ακόμα αυτός με παρακολουθεί και τον βρίσκεις μόνο μέσω των βοηθών του....αναγκαστικά θα περιμένω μέχρι αύριο  το πρωί. 

Γιατί δεν είναι καλά τα νέα; Η χοριακή ανεβαίνει... Σίγουρα όχι όπως είναι αναμενόμενο αλλά ανεβαίνει... Κάτι άλλο συμβαίνει και ίσως η Ζίνα έχει δίκιο..κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι... Καλύτερα όμως να περιμένεις να σου εξηγήσει ο γιατρός... Υπομονή.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Taggeris είπε:

Γιατί δεν είναι καλά τα νέα; Η χοριακή ανεβαίνει... Σίγουρα όχι όπως είναι αναμενόμενο αλλά ανεβαίνει... Κάτι άλλο συμβαίνει και ίσως η Ζίνα έχει δίκιο..κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι... Καλύτερα όμως να περιμένεις να σου εξηγήσει ο γιατρός... Υπομονή.... 

ναι έχεις δίκιο,  όσο περνάει η ώρα και το βλέπω πιο ψυχραιμα και εγώ κάτι τέτοιο πιστεύω ότι συμβαίνει.  Ούτε οι δύο πρώτες χοριακες είχαν διπλασιαστει ακριβως και μου είπαν ότι επειδη η πρωτη τιμή ήταν πολύ υψηλή δεν τους πειράζει. Υπομονή λοιπόν μέχρι αύριο. .

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια θα ηθελα να μου πει καποια αν εχει παρομοια εμπειρια. Εχω κανει εδω και 4 ωρες την ενεση ινοχεπ και στο σημειο που μπηκε η βελονα δεν εχει σταματησει να βγαινει λιγο αιματακι. Αυτο καποιες φορες μου συνεβαινε στιγμιαια μολις τραβουσα την ενεση κι εφευγε αμεσως, αλλα τωρα επιμενει. Το σκουπιζω ταμποναριστα και μετα παλι πεταγεται μια σταγονιτσα αιμα. Ο αντρας μου μου λεει να το πιεσω λιγη ωρα, αλλα εγω φοβαμαι μην μελανιασω με την πιεση. Καμια συμβουλη; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κοριτσια θα ηθελα να μου πει καποια αν εχει παρομοια εμπειρια. Εχω κανει εδω και 4 ωρες την ενεση ινοχεπ και στο σημειο που μπηκε η βελονα δεν εχει σταματησει να βγαινει λιγο αιματακι. Αυτο καποιες φορες μου συνεβαινε στιγμιαια μολις τραβουσα την ενεση κι εφευγε αμεσως, αλλα τωρα επιμενει. Το σκουπιζω ταμποναριστα και μετα παλι πεταγεται μια σταγονιτσα αιμα. Ο αντρας μου μου λεει να το πιεσω λιγη ωρα, αλλα εγω φοβαμαι μην μελανιασω με την πιεση. Καμια συμβουλη; 

Νομίζω ότι αν πιέσεις θα μελανιασει και δεν το θέλουμε αυτό. τουλάχιστον εγώ στο φαρμακείο που πήγα και μου κάνανε κάνα-δυο Μου είχανε πει να μην πιέζω το σημείο με το βαμβάκι αλλά να τα σκουπίζω λίγο απαλά και τέλος. Και εγώ το πίεζα και έκανα μελανιές. Βάλε λίγο οινόπνευμα σκούπισε το απαλά ξάπλωσε και αν επιμένει να βγαίνει αίμα βάλε από πάνω ένα χανζαπλάστ για λίγη ώρα μετά από λίγο θα σταματήσει και βγάλτο. Θα πρέπει να αφήνεις την ένεση 4 με 5 δευτερόλεπτα μόλις πατάς όλο το έμβολο και να τη βγάζεις αργά κάθετα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Taggeris είπε:

Νομίζω ότι αν πιέσεις θα μελανιασει και δεν το θέλουμε αυτό. τουλάχιστον εγώ στο φαρμακείο που πήγα και μου κάνανε κάνα-δυο Μου είχανε πει να μην πιέζω το σημείο με το βαμβάκι αλλά να τα σκουπίζω λίγο απαλά και τέλος. Και εγώ το πίεζα και έκανα μελανιές. Βάλε λίγο οινόπνευμα σκούπισε το απαλά ξάπλωσε και αν επιμένει να βγαίνει αίμα βάλε από πάνω ένα χανζαπλάστ για λίγη ώρα μετά από λίγο θα σταματήσει και βγάλτο. Θα πρέπει να αφήνεις την ένεση 4 με 5 δευτερόλεπτα μόλις πατάς όλο το έμβολο και να τη βγάζεις αργά κάθετα..

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Η αληθεια ειναι οτι ουτε την αφηνω λιγα δευτερολεπτα, ουτε αργα την βγαζω. Ανατριχιαζω και νιωθω να με τσουζει οταν την βγαζω σιγα σιγα και γι αυτο την τραβαω πολυ αποτομα για να μην εχω αυτη την αισθηση. Ισως κανω λαθος κινηση και τραυματισα την περιοχη. Εσυ πηγαινεις καθε μερα σε φαρμακειο; Εχεις καποιο γνωστο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Η αληθεια ειναι οτι ουτε την αφηνω λιγα δευτερολεπτα, ουτε αργα την βγαζω. Ανατριχιαζω και νιωθω να με τσουζει οταν την βγαζω σιγα σιγα και γι αυτο την τραβαω πολυ αποτομα για να μην εχω αυτη την αισθηση. Ισως κανω λαθος κινηση και τραυματισα την περιοχη. Εσυ πηγαινεις καθε μερα σε φαρμακειο; Εχεις καποιο γνωστο;

Αν διαβάσεις προσεκτικά και τις οδηγίες πώς κάνεις την ένεση νομίζω αυτό γράφουν. Η ένεση σε ποναει λόγω του φαρμάκου. Να πιέζεις το έμβολο αργά αλλά σταθερά ώστε η δόση να μπαίνει αργά στον οργανισμό σου για να μην πονάς πολύ. Να βάζεις πάντα τη βελόνα κάθετα αφού έχεις πιάσει μία δερματική πτυχή στην περιοχή της κοιλιάς. Πουκάμισο για την ένεση θα περιμένεις 4 με 5 δευτερόλεπτα και μετά θα περάσεις τη βελόνα αργά όχι απότομα και πάντα κάθετα. Εμένα στο φαρμακείο μου έδειξαν δύο φορές πώς γίνεται και μετά τις έκανα όλες μόνη μου στο σπίτι. κάποιες φορές στο σημείο που την έκανα δεν καταλάβαινα τίποτα και κάποιες άλλες πόναγα λίγο περισσότερο. Την ένεση την έκανα μία μέρα δεξιά μία μέρα αριστερά σε σημείο γύρω από τον αφαλό. Δεν είναι τίποτα φοβερό μετά από λίγες μέρες έγινε παιχνιδάκι ούτε που το σκέφτομουν.

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Και εγώ αυτό ελπίζω να συμβαίνει. ..Δεν προκειται για τον γυναικολογο μου αλλά για τον  εξωσωματικο ακόμα αυτός με παρακολουθεί και τον βρίσκεις μόνο μέσω των βοηθών του....αναγκαστικά θα περιμένω μέχρι αύριο  το πρωί. 

Μα αυτό λέω...Αυτό με κάποιους γιατρούς δεν το καταλαβαίνω.Γιατι να μην μπορείς να τους βρεις;Εγώ για χοριακη πήγα στο κέντρο του κ όταν βγήκαν τα αποτέλεσμα με πήρε ο ίδιος.Τελος πάντων μην αγχώνεσαι γιατί το καταλαβαίνει το εμβρυακι σου...Θετική σκέψη κ όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...