Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

12 ώρες πρίν, vikib είπε:

εσυ ξερεις τι θελεις,τι αντεχεις κ τι ταιριαζει στην οικογενεια σου

το να θηλαζεις ομως κ μετα να δινεις συμπληρωμα υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να σε οδηγησει σε αποθηλασμο,αφου το μωρο θα ζηταει ολο κ μεγαλυτερες ποσοτητες απο το μπουκαλι μεγαλωνοντας κ θα το προτιμα λογω ευκολιας απο το στηθος.αν το ξερεις αυτο κ εισαι οκ συνεχιζεις οπως θελεις.υοαρχουν κ οι περιπτωσεις που αντεξαν με μεικτη διατροφη

παντως για νεογεννητο οι 10θηλασμοι ειναι το μινιμουμ που θελουμε,κ απολυτα φυσιολογικο να κρατανε τουλ μιση ωρα

οποιον δρομο κ να ακολουθησεις σιγουρα στο διμηνο θα ειστε πολυ διαφορετικα.μην σε παιρνουν απο κατω οι δυσκολιες των πρωτων ημερων,θελετε χρονο να προσαρμοστειτε

Δλδ αυτό το μια ώρα θηλασμός και μισή ώρα ύπνος είναι φυσιολογικο; και στους δύο μήνες αλλαζει; Αγχώνομαι... αγχώνομαι ότι το μωρό δε χορταίνει.

Λες να με οδηγήσει σε αποθηλασμο το συμπληρωμα; αγχώθηκα τώρα και με αυτό! Μου είπε ο γιατρός να μην το κάνω σε κάθε γεύμα. Αλλά σε κάνα δυο. Όμως το βράδυ δίνω ήδη δύο φορές μπουκάλι που σημαίνει ότι το παιδί τώρα παίρνει 4 φορές μπουκάλι.

Επίσης είναι λίγοι οι 10 θηλασμοι;;; θεωρητικά θηλάζεις φουλ έως ότου μπει και η στερεή; δλδ κάπου στο 6μηνο; 

Διαβάζω ιστορίες με μωρά που τα ξυπνάνε για να φάνε γιατί κοιμούνται κάτι 4ωρα και βλέπω τον μπέμπη μου που κλαίει ανά μιση ώρα / μια ώρα και δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. Επίσης @vikib να σε ρωτήσω όταν μια μαμά θηλάζει ανά 3-4 ώρες πως μπορεί να κάνει πάνω από 10 θηλασμους; (εκτός κι αν μένει το μωρό κανένα 15' στο στήθος) είναι φυσιολογικό να διαρκούν τόσο λίγο τα γεύματα; και ο μικρός σε μένα να θέλει μια ωρα;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι ειναι φυσιολογικο αυτο που ζειτε τωρα στην αρχη,δ θα αλλαξει απο την μια μερα στην αλλη

δ μπορω να σου πω εγω αν πειναει το μωρο.το ιδανικο ειναι να σας δει ενας παιδιατρος πιστοποιημενος συμβουλος θηλασμου

αν θηλαζεις αποκλειστικα αυτο που κοιτας ειναι να κανει τουλ 8θηλασμους το μωρο,οσο θηλαζει να τρωει αποτελεσματικα,να βρεχει τουλ 6πανες,κ να παιρνει βαρος.το ελαχιστο ειναι 19γρ/τη μερα

δ ειπα οτι ειναι λιγοι οι 10θηλασμοι.αλλα οι 8ειναι το ελαχιστο που θελουμε,το 10ειναι πολυ συνηθισμενο για νεογεννητο.συνηθως στο τριμηνο υπαρχει ενα υποτυπωδες προγραμμα.συνηθως στον 6ο μπαινουν οι τροφες.το αν θα θηλασεις αποκλειστικα ως τοτε η κ μετα απο εσας εξαρταται

κανεις δ μπορει να σου εγγυηθει αν η μεικτη ειναι κτ που θα μπορεσετε να κρατησετε.υπαρχουν περιπτωσεις που τα καταφεραν,υπαρχουν κ περιπτωσεις που το ενα μπουκαλι εγιναν δυο,τα δυο τρια,κ αποθηλασαν πιο γρηγορα απο οτι περιμεναν.δ ειναι μονο οτι αυξανονται τα μλ που θελει το μωρο,αλλα μαθαινει κ στο μπιμπερο οποτε μπορει απλα μια μερα να μην καθεται στο στηθος

ππλλα μωρα θηλαζουν κ παιρνουν πιπιλα.η κορη μου ομως εχανε γευματα.δ ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες

αν δινεις 4μπουκαλια των 60μλ δ ειναι κ μικρη ποσοτητα

οσο θηλαζει το μωρο κανε μαλαξεις στο στηθος,ισως τελειωνει πιο γρηγορα το γευμα.καποια μωρα τους αρεσει πιο πολυ να πιπιλανε,κ αυτο ομως βοηθαει στο να αυξηθει η παραγωγη.αλλα πρωτα να εχει πιει το μωρο αρκετα,οχι μονο να πιπιλα κ μετα να παιρνει το γαλα με μπουκαλι.επισης ειναι μικρουλης,λογικο να κουραζεται στο στηθος(κ οι αλλαγες στασεων θηλασμου βοηθανε στο καλυτερο αδειασμα)

 

για παραδειγμα η μαμα μου μας θηλαζε καθε 3ωρες 10λεπτα απο το ενα κ 10απο το αλλο.αυτες ηταν οι οδηγιες του γιατρου.κ θηλασαμε 9-12μηνες κ τα τρια.αλλα της εχω πει οτι ηταν πολυ τυχερη που μας αρκουσε κ παιρναμε κ βαρος.εγω αν προσπαθουσα να θηλασω ετσι την κορη μου δ θα τα καταφερναμε ποτε.ο θηλασμος δ εχει ωραρια,τουλ τους πρωτους 1-2μηνες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Farmakotriftena κανε κουράγιο! Μην τον ζυγίζεις κάθε μέρα,προσπάθησε μια φορά στις 3 4 μέρες. Κι εμένα 20 λεπτά κοιμόταν και μετά φτου κι απ την αρχή. Και σίγουρα τον πρώτο καιρό ήταν παααρα πολλοί οι θηλασμοι! Μετά από ένα σημείο στρώνει! Κανε υπομονή,ο πρώτος μήνας είναι ό δύσκολος! Να δεις τι καλά θα στρώσει μετά! Σε ο,τι αφορά το συμπλήρωμα,αν θες πριν του δώσεις βάλτο πρώτα στο στήθος για να δώσεις στο σώμα σου εντολή ότι χρειάζεσαι παραπάνω γάλα. Όλα μια χαρά θα είναι θα δεις. Τώρα είσαι από επέμβαση κουρασμένη και άγρυπνη και καλείσαι να θρέψει ολόκληρο άνθρωπο. Είναι πολύ μεγαλο κατόρθωμα αυτό που κάνουμε! Χαλάρωσε,δώσε χρόνο στο σώμα σου και θα πάνε όλα καλά!

  • Μου αρέσει 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Diana. είπε:

@Farmakotriftena κανε κουράγιο! Μην τον ζυγίζεις κάθε μέρα,προσπάθησε μια φορά στις 3 4 μέρες. Κι εμένα 20 λεπτά κοιμόταν και μετά φτου κι απ την αρχή. Και σίγουρα τον πρώτο καιρό ήταν παααρα πολλοί οι θηλασμοι! Μετά από ένα σημείο στρώνει! Κανε υπομονή,ο πρώτος μήνας είναι ό δύσκολος! Να δεις τι καλά θα στρώσει μετά! Σε ο,τι αφορά το συμπλήρωμα,αν θες πριν του δώσεις βάλτο πρώτα στο στήθος για να δώσεις στο σώμα σου εντολή ότι χρειάζεσαι παραπάνω γάλα. Όλα μια χαρά θα είναι θα δεις. Τώρα είσαι από επέμβαση κουρασμένη και άγρυπνη και καλείσαι να θρέψει ολόκληρο άνθρωπο. Είναι πολύ μεγαλο κατόρθωμα αυτό που κάνουμε! Χαλάρωσε,δώσε χρόνο στο σώμα σου και θα πάνε όλα καλά!

Σ'ευχαριστώ Ντιανα μου! Μου έδωσε θάρρος το μήνυμα σου ...

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Πολύ @vikib. Προς το απόγευμα το ένα μπουκάλι δεν το γλιτωνω ( πάντα μετά το θηλασμο) πχ χθες θηλαζε κοντά 1μιση ώρα, έβγαινε μόνος του από το στήθος κ μετά από 2' έκλαιγε κ ανοιγοκλεινε στόμα και έψαχνε. Επί μιάμιση ώρα βάζαμε βγάζαμε στήθος... Μετά δεν άντεξα κάπου κ ο ίδιος δεν είχε ενδιαφέρον για το στήθος κ του έδωσα μπουκάλι. Ήπιε 30ml κ κοιμήθηκε 4ωρες για 1η φορά. Μετά όλο το βράδυ ανά μια ώρα ενώ έδινε στήθος κ μπουκάλι. Τώρα το πρωί πάλι όλη μέρα στήθος. Κοιμάται μισάωρο κ μετά κλάμα.

Μακάρι να αλλάξει αυτό κάπου στον μήνα στο 2μηνο. Αν όμως όσο θηλάζω θα ναι έτσι δεν θα το αντέξω.

Η κόρη μου ήταν τελείως αλλιώς ...

Πάντως να πω κ κάτι άλλο

Το στήθος μου είναι πάντα μαλακό. Δεν πρηζεται. Μόνο τις πρώτες πρωινές ώρες ίσως είναι λίγο πιο σκληρό κ πονάει κάπως. Αν το ζουλαω δε βγάζει γάλα. Όμως το μωρό φαίνεται να τρώει. (Βλέπω σαγονι) κ κάνα 2-3 φορές έχει βγάλει κ γουλιές από το γάλα μου. Ειμαι πολύ μπερδεμένη. Έχω ή δεν έχω γαλα; όλη μέρα με αυτό ασχολούμαι κ αγχώνομαι.

Συγγνώμη αν σας ζαλησα


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά και δεν μας ζαλιζεις farmakotriftena μου! Εδώ είμαστε για να στηρίζουμε η μία την άλλη.  Εγώ από ότι βλέπω τρώει το μικρούλι σου. Απλά θεωρώ ότι του μεταφέρεις λίγο το άγχος σου, άθελά σου κατάλαβες τι εννοώ.  Προσπάθησε όσο μπορείς, αυτό λέω εγώ και πιστεύω ότι σιγά σιγά θα ξεφορτωθείς το ξένο.  Είναι που στο βάλανε και στην μονάδα όταν γεννήθηκε και έχασες πολύτιμο χρόνο! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Σ'ευχαριστώ Πολύ @vikib. Προς το απόγευμα το ένα μπουκάλι δεν το γλιτωνω ( πάντα μετά το θηλασμο) πχ χθες θηλαζε κοντά 1μιση ώρα, έβγαινε μόνος του από το στήθος κ μετά από 2' έκλαιγε κ ανοιγοκλεινε στόμα και έψαχνε. Επί μιάμιση ώρα βάζαμε βγάζαμε στήθος... Μετά δεν άντεξα κάπου κ ο ίδιος δεν είχε ενδιαφέρον για το στήθος κ του έδωσα μπουκάλι. Ήπιε 30ml κ κοιμήθηκε 4ωρες για 1η φορά. Μετά όλο το βράδυ ανά μια ώρα ενώ έδινε στήθος κ μπουκάλι. Τώρα το πρωί πάλι όλη μέρα στήθος. Κοιμάται μισάωρο κ μετά κλάμα.

Μακάρι να αλλάξει αυτό κάπου στον μήνα στο 2μηνο. Αν όμως όσο θηλάζω θα ναι έτσι δεν θα το αντέξω.

Η κόρη μου ήταν τελείως αλλιώς ...

Πάντως να πω κ κάτι άλλο

Το στήθος μου είναι πάντα μαλακό. Δεν πρηζεται. Μόνο τις πρώτες πρωινές ώρες ίσως είναι λίγο πιο σκληρό κ πονάει κάπως. Αν το ζουλαω δε βγάζει γάλα. Όμως το μωρό φαίνεται να τρώει. (Βλέπω σαγονι) κ κάνα 2-3 φορές έχει βγάλει κ γουλιές από το γάλα μου. Ειμαι πολύ μπερδεμένη. Έχω ή δεν έχω γαλα; όλη μέρα με αυτό ασχολούμαι κ αγχώνομαι.

Συγγνώμη αν σας ζαλησα

Φαρμακοτριφτενα να σου ζήσει!!!μην ανησυχείς, και εμένα το στήθος μαλακό είναι...μόνο το πρωί όπως λες και εσύ είναι πιο σκληρό και τρέχει γάλα το ένα όταν θηλάζω από το άλλο...έτσι γινόταν και στην κορη μου και μία χαρά θήλασα 14 μήνες...από θηλασμούς και εμείς κάνουμε τη μέρα πάνω από 10-12 και σίγουρα 4-5 το βράδυ...υπολογίζω γύρω στους 20 το 24 ωρο...όμως αυτό να ξέρεις ότι θα διορθωθεί όσο περνάει ο καιρός και ειδικά μετά το δίμηνο...βέβαια οι βραδινοί θα παραμείνουν και ειδικά με τα δόντια ή όταν περνάει το παιδί κάποιο άλμα ανάπτυξης...όσο παίρνει βάρος το παιδί μην αγχώνεσαι,είναι μαλακό ή δεν είναι το στήθος σου, του φτάνει το γάλα σου :) 

από εκεί και πέρα κοίτα εσύ να είσαι καλά, είτε θηλαζεις είτε δεν θηλαζεις!!ούτε το συμπλήρωμα ούτε ο θηλασμός μας κάνουν καλύτερες μητέρες...καλή ανατροφή σου εύχομαι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Σ'ευχαριστώ Πολύ @vikib. Προς το απόγευμα το ένα μπουκάλι δεν το γλιτωνω ( πάντα μετά το θηλασμο) πχ χθες θηλαζε κοντά 1μιση ώρα, έβγαινε μόνος του από το στήθος κ μετά από 2' έκλαιγε κ ανοιγοκλεινε στόμα και έψαχνε. Επί μιάμιση ώρα βάζαμε βγάζαμε στήθος... Μετά δεν άντεξα κάπου κ ο ίδιος δεν είχε ενδιαφέρον για το στήθος κ του έδωσα μπουκάλι. Ήπιε 30ml κ κοιμήθηκε 4ωρες για 1η φορά. Μετά όλο το βράδυ ανά μια ώρα ενώ έδινε στήθος κ μπουκάλι. Τώρα το πρωί πάλι όλη μέρα στήθος. Κοιμάται μισάωρο κ μετά κλάμα.

Μακάρι να αλλάξει αυτό κάπου στον μήνα στο 2μηνο. Αν όμως όσο θηλάζω θα ναι έτσι δεν θα το αντέξω.

Η κόρη μου ήταν τελείως αλλιώς ...

Πάντως να πω κ κάτι άλλο

Το στήθος μου είναι πάντα μαλακό. Δεν πρηζεται. Μόνο τις πρώτες πρωινές ώρες ίσως είναι λίγο πιο σκληρό κ πονάει κάπως. Αν το ζουλαω δε βγάζει γάλα. Όμως το μωρό φαίνεται να τρώει. (Βλέπω σαγονι) κ κάνα 2-3 φορές έχει βγάλει κ γουλιές από το γάλα μου. Ειμαι πολύ μπερδεμένη. Έχω ή δεν έχω γαλα; όλη μέρα με αυτό ασχολούμαι κ αγχώνομαι.

Συγγνώμη αν σας ζαλησα

farmakotriftena πως σου βγηκε ολο αυτο το ανχος? εσυ ησουν τερας ψυχραιμιας τοσο καιρο που ειναι ο καλος σου cool εαυτος? το μωρακι οσο περνει βαρος ειναι μια χαρα χορταινει!!!

κ οχι μην ανησυχεις δεν θα πατε φανταροι κλεγοντας καθε μιση ωρα σε λιγο θα στρωσει ;)

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!

Για αλλη μια φορα πηγα στο γιατρο και γυρισα απραγη...καθολου διαστολη και το μωρο ψηλα. Βεβαια κανω συσπασεις αρκετες και μου ειπε οτι μπορει αυτες οι συσπασεις να μου προκαλεσουν σπασιμο των νερων...η αγωνια μου ειναι,αν μου σπασουν τα νερα θα κανω διαστολη μετα ή θα ταλαιπωρηθω(φοβαμαι το ενδεχομενο καισαρικης)? Και να φανταστειτε οτι το βραδυ δεν κοιμηθηκα γιατι ειχα πονους περιοδου (συνεχομενους), πονουσε η μεση μου τα ποδια μου...πιστευα οτι μαλλον κατι θα γινει σημερα αλλα τζιφος τελικα. Εκτος απροοπτου (ποσες φορες το εχω ακουσει αυτο) θα με ξαναδει στην ΠΗΤ μου τη Δευτερα για NST παλι. Μου αρεσει που ειχα και προαισθημα οτι θα γεννησω νωριτερα τρομαρα μου!!Αμα δεν αποφασισει ο ιδιος ο  μπεμπης ποτε θελει να ερθει...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα...

Κι εγώ στο γιατρό πήγα και γύρισα άπραγη @aspa80..και είχα και εγώ προαίσθημα οτι θα χα γεννήσει μέχρι 15 Μαϊου τρομάρα μου το αργότερο....

Αμ δε...πάω για καισαρική τλκ..μ αυτα και μ εκείνα προέκυψε και άλλο θέμα οπότε έχω άλλο ενα τελευταίο τσεκ απ και θα κανονίσουμε στο τέλος της εβδομάδας την καισαρική..

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το rooming in..αν έχει καμια κοπέλα εμπειρία με καισαρική και rooming in να μας πει...έχω αγχωθεί μήπως δεν μπορέσω να ανταπεξέλθω και πω μόνο για αποκλειστικό θηλασμό....βέβαια ξέρω πως κάθε οργανισμός ειναι διαφορετικός..μία συγγενής μου σε 5 ώρες είχε σηκωθεί και είχε φάει...άλλες μένουν νηστικές και για ώρες δεν μπορούν να σηκωθούν και να πάνε τουαλέτα..

κουράγιο στις μαμάδες που παλεύουν με το θηλασμό! είναι δύσκολο στην αρχή μέχρι να μπει μια σειρά, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσια και απο εμενα ...εγω δν κοιμαμε καλα τα βραδια υποφερω αρκετα αλλα ζεστενομαι και παρα πολυ....την κυριακη κλεινω 40 εμδ..ειπαμε με τον γιατρο αμα δν γεννησω δευτερα να μπω με προκληση ...για αυτο κανονιστε να μ.κλεψετε την σειρα ....χαχαχαχαχαχχα...υπομονη λιγες μερες εμειναν ...αν και εχω ολα τα σημαδια αλλα τπτ .ακομα ...

11 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Σ'ευχαριστώ Πολύ @vikib. Προς το απόγευμα το ένα μπουκάλι δεν το γλιτωνω ( πάντα μετά το θηλασμο) πχ χθες θηλαζε κοντά 1μιση ώρα, έβγαινε μόνος του από το στήθος κ μετά από 2' έκλαιγε κ ανοιγοκλεινε στόμα και έψαχνε. Επί μιάμιση ώρα βάζαμε βγάζαμε στήθος... Μετά δεν άντεξα κάπου κ ο ίδιος δεν είχε ενδιαφέρον για το στήθος κ του έδωσα μπουκάλι. Ήπιε 30ml κ κοιμήθηκε 4ωρες για 1η φορά. Μετά όλο το βράδυ ανά μια ώρα ενώ έδινε στήθος κ μπουκάλι. Τώρα το πρωί πάλι όλη μέρα στήθος. Κοιμάται μισάωρο κ μετά κλάμα.

Μακάρι να αλλάξει αυτό κάπου στον μήνα στο 2μηνο. Αν όμως όσο θηλάζω θα ναι έτσι δεν θα το αντέξω.

Η κόρη μου ήταν τελείως αλλιώς ...

Πάντως να πω κ κάτι άλλο

Το στήθος μου είναι πάντα μαλακό. Δεν πρηζεται. Μόνο τις πρώτες πρωινές ώρες ίσως είναι λίγο πιο σκληρό κ πονάει κάπως. Αν το ζουλαω δε βγάζει γάλα. Όμως το μωρό φαίνεται να τρώει. (Βλέπω σαγονι) κ κάνα 2-3 φορές έχει βγάλει κ γουλιές από το γάλα μου. Ειμαι πολύ μπερδεμένη. Έχω ή δεν έχω γαλα; όλη μέρα με αυτό ασχολούμαι κ αγχώνομαι.

Συγγνώμη αν σας ζαλησα

Αχ πλεον και εμενα αυτο με απασχολεια πως θα γινει με τον θυλασμο ...τι μωρο θα βγει ...αν θα τα καταφερω η οχι πως θα γινει...οκ αυτο που περνας θα αλλαξει ..αλλα μεχρι τοτε που θα βρεις την υπομονη ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Καλησπερα κοριτσια και απο εμενα ...εγω δν κοιμαμε καλα τα βραδια υποφερω αρκετα αλλα ζεστενομαι και παρα πολυ....την κυριακη κλεινω 40 εμδ..ειπαμε με τον γιατρο αμα δν γεννησω δευτερα να μπω με προκληση ...για αυτο κανονιστε να μ.κλεψετε την σειρα ....χαχαχαχαχαχχα...υπομονη λιγες μερες εμειναν ...αν και εχω ολα τα σημαδια αλλα τπτ .ακομα ...

Αχ πλεον και εμενα αυτο με απασχολεια πως θα γινει με τον θυλασμο ...τι μωρο θα βγει ...αν θα τα καταφερω η οχι πως θα γινει...οκ αυτο που περνας θα αλλαξει ..αλλα μεχρι τοτε που θα βρεις την υπομονη ....

Χαχαχα

Όχι δεν θα σου κλέψουμε την σειρά!  Αν και εμένα μου έχει πει να πάω σήμερα στο μαιευτήριο και φοβαμαι ότι θα με κρατήσει....

Σήμερα 38,0 νωρίς είναι αλλά έχει λυσαξει με τις ενεσεις που κάνω να μου κάνει πρόκληση οπότε παίζουν όλα τα σενάρια.  Οπότε μαγείρεψα μπιφτέκια στον φούρνο, έβαλα πλυντηρια έκλεισα βαλίτσα και κάθομαι στα αυγά μου!!!!

Χτες πήγα την μικρή και στην παιδίατρο  έρχεται λέει για το μωρο στην μια εβδομάδα, στον ένα μήνα και στους δύο κάνει το πρώτο εμβόλιο. Οπότε όταν βγούνε από το μαιευτήριο με το καλο βγάζουμε και αμκα!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, katsif είπε:

Χαχαχα

Όχι δεν θα σου κλέψουμε την σειρά!  Αν και εμένα μου έχει πει να πάω σήμερα στο μαιευτήριο και φοβαμαι ότι θα με κρατήσει....

Σήμερα 38,0 νωρίς είναι αλλά έχει λυσαξει με τις ενεσεις που κάνω να μου κάνει πρόκληση οπότε παίζουν όλα τα σενάρια.  Οπότε μαγείρεψα μπιφτέκια στον φούρνο, έβαλα πλυντηρια έκλεισα βαλίτσα και κάθομαι στα αυγά μου!!!!

Χτες πήγα την μικρή και στην παιδίατρο  έρχεται λέει για το μωρο στην μια εβδομάδα, στον ένα μήνα και στους δύο κάνει το πρώτο εμβόλιο. Οπότε όταν βγούνε από το μαιευτήριο με το καλο βγάζουμε και αμκα!

Χαχαχαχαχαχαχ σε προλαβα ...το βραδυ ειχα φοβερους πονους συσπασεις ...δν εχω κοιμηθη...πηγα νοσοκομειο ...καο εχω διαστολη 2 ...με ειπαν πανε καμια βολτς και ελα γτ γενναμε χαχαχαχχααχ ..παω σπιτι να παρω τα πραγματα ..να φιλισω τον γιο μ...και παω για γεννα ....νανανανναα....

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2018 at 1:39 ΜΜ, vikib είπε:

ναι ειναι φυσιολογικο αυτο που ζειτε τωρα στην αρχη,δ θα αλλαξει απο την μια μερα στην αλλη

δ μπορω να σου πω εγω αν πειναει το μωρο.το ιδανικο ειναι να σας δει ενας παιδιατρος πιστοποιημενος συμβουλος θηλασμου

αν θηλαζεις αποκλειστικα αυτο που κοιτας ειναι να κανει τουλ 8θηλασμους το μωρο,οσο θηλαζει να τρωει αποτελεσματικα,να βρεχει τουλ 6πανες,κ να παιρνει βαρος.το ελαχιστο ειναι 19γρ/τη μερα

δ ειπα οτι ειναι λιγοι οι 10θηλασμοι.αλλα οι 8ειναι το ελαχιστο που θελουμε,το 10ειναι πολυ συνηθισμενο για νεογεννητο.συνηθως στο τριμηνο υπαρχει ενα υποτυπωδες προγραμμα.συνηθως στον 6ο μπαινουν οι τροφες.το αν θα θηλασεις αποκλειστικα ως τοτε η κ μετα απο εσας εξαρταται

κανεις δ μπορει να σου εγγυηθει αν η μεικτη ειναι κτ που θα μπορεσετε να κρατησετε.υπαρχουν περιπτωσεις που τα καταφεραν,υπαρχουν κ περιπτωσεις που το ενα μπουκαλι εγιναν δυο,τα δυο τρια,κ αποθηλασαν πιο γρηγορα απο οτι περιμεναν.δ ειναι μονο οτι αυξανονται τα μλ που θελει το μωρο,αλλα μαθαινει κ στο μπιμπερο οποτε μπορει απλα μια μερα να μην καθεται στο στηθος

ππλλα μωρα θηλαζουν κ παιρνουν πιπιλα.η κορη μου ομως εχανε γευματα.δ ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες

αν δινεις 4μπουκαλια των 60μλ δ ειναι κ μικρη ποσοτητα

οσο θηλαζει το μωρο κανε μαλαξεις στο στηθος,ισως τελειωνει πιο γρηγορα το γευμα.καποια μωρα τους αρεσει πιο πολυ να πιπιλανε,κ αυτο ομως βοηθαει στο να αυξηθει η παραγωγη.αλλα πρωτα να εχει πιει το μωρο αρκετα,οχι μονο να πιπιλα κ μετα να παιρνει το γαλα με μπουκαλι.επισης ειναι μικρουλης,λογικο να κουραζεται στο στηθος(κ οι αλλαγες στασεων θηλασμου βοηθανε στο καλυτερο αδειασμα)

 

για παραδειγμα η μαμα μου μας θηλαζε καθε 3ωρες 10λεπτα απο το ενα κ 10απο το αλλο.αυτες ηταν οι οδηγιες του γιατρου.κ θηλασαμε 9-12μηνες κ τα τρια.αλλα της εχω πει οτι ηταν πολυ τυχερη που μας αρκουσε κ παιρναμε κ βαρος.εγω αν προσπαθουσα να θηλασω ετσι την κορη μου δ θα τα καταφερναμε ποτε.ο θηλασμος δ εχει ωραρια,τουλ τους πρωτους 1-2μηνες

Συγγνώμη που μπαίνω έτσι στην κουβέντα...είμαι στις μανούλες Μάιου γέννησα στις 2/5 μια μπουμπου 3280 γρ.θηλαζουμε αποκλειστικά και παίρνουμε βάρος όλα καλά από αυτό το κομμάτι.. προς το παρόν...το πρόβλημα μου είναι ότι έχουν πληγωθεί οι θηλές μου και δεν φτιάχνουν...δεν τρέχει αίμα...αλλά έχουν σχιστει..και με το να θηλάζουμε συνέχεια δεν φτιάχνουν...έχει καμία παρόμοια εμπειρία εχει ακούσει κάτι?η παιδιατρος μου έδωσε μια κρέμα ανάπλασης αλλά δεν έχω δει ακόμα διαφορά...σήμερα είμαστε 28 ημερών!θα φτιάξει άραγε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Aggeliki22 είπε:

Χαχαχαχαχαχαχ σε προλαβα ...το βραδυ ειχα φοβερους πονους συσπασεις ...δν εχω κοιμηθη...πηγα νοσοκομειο ...καο εχω διαστολη 2 ...με ειπαν πανε καμια βολτς και ελα γτ γενναμε χαχαχαχχααχ ..παω σπιτι να παρω τα πραγματα ..να φιλισω τον γιο μ...και παω για γεννα ....νανανανναα....

Ιιιιι.....με το καλο...

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...