Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

On 28/5/2018 at 1:39 ΜΜ, vikib είπε:

ναι ειναι φυσιολογικο αυτο που ζειτε τωρα στην αρχη,δ θα αλλαξει απο την μια μερα στην αλλη

δ μπορω να σου πω εγω αν πειναει το μωρο.το ιδανικο ειναι να σας δει ενας παιδιατρος πιστοποιημενος συμβουλος θηλασμου

αν θηλαζεις αποκλειστικα αυτο που κοιτας ειναι να κανει τουλ 8θηλασμους το μωρο,οσο θηλαζει να τρωει αποτελεσματικα,να βρεχει τουλ 6πανες,κ να παιρνει βαρος.το ελαχιστο ειναι 19γρ/τη μερα

δ ειπα οτι ειναι λιγοι οι 10θηλασμοι.αλλα οι 8ειναι το ελαχιστο που θελουμε,το 10ειναι πολυ συνηθισμενο για νεογεννητο.συνηθως στο τριμηνο υπαρχει ενα υποτυπωδες προγραμμα.συνηθως στον 6ο μπαινουν οι τροφες.το αν θα θηλασεις αποκλειστικα ως τοτε η κ μετα απο εσας εξαρταται

κανεις δ μπορει να σου εγγυηθει αν η μεικτη ειναι κτ που θα μπορεσετε να κρατησετε.υπαρχουν περιπτωσεις που τα καταφεραν,υπαρχουν κ περιπτωσεις που το ενα μπουκαλι εγιναν δυο,τα δυο τρια,κ αποθηλασαν πιο γρηγορα απο οτι περιμεναν.δ ειναι μονο οτι αυξανονται τα μλ που θελει το μωρο,αλλα μαθαινει κ στο μπιμπερο οποτε μπορει απλα μια μερα να μην καθεται στο στηθος

ππλλα μωρα θηλαζουν κ παιρνουν πιπιλα.η κορη μου ομως εχανε γευματα.δ ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες

αν δινεις 4μπουκαλια των 60μλ δ ειναι κ μικρη ποσοτητα

οσο θηλαζει το μωρο κανε μαλαξεις στο στηθος,ισως τελειωνει πιο γρηγορα το γευμα.καποια μωρα τους αρεσει πιο πολυ να πιπιλανε,κ αυτο ομως βοηθαει στο να αυξηθει η παραγωγη.αλλα πρωτα να εχει πιει το μωρο αρκετα,οχι μονο να πιπιλα κ μετα να παιρνει το γαλα με μπουκαλι.επισης ειναι μικρουλης,λογικο να κουραζεται στο στηθος(κ οι αλλαγες στασεων θηλασμου βοηθανε στο καλυτερο αδειασμα)

 

για παραδειγμα η μαμα μου μας θηλαζε καθε 3ωρες 10λεπτα απο το ενα κ 10απο το αλλο.αυτες ηταν οι οδηγιες του γιατρου.κ θηλασαμε 9-12μηνες κ τα τρια.αλλα της εχω πει οτι ηταν πολυ τυχερη που μας αρκουσε κ παιρναμε κ βαρος.εγω αν προσπαθουσα να θηλασω ετσι την κορη μου δ θα τα καταφερναμε ποτε.ο θηλασμος δ εχει ωραρια,τουλ τους πρωτους 1-2μηνες

Συγγνώμη που μπαίνω έτσι στην κουβέντα...είμαι στις μανούλες Μάιου γέννησα στις 2/5 μια μπουμπου 3280 γρ.θηλαζουμε αποκλειστικά και περνούμε βάρος όλα καλά από αυτό το κομμάτι.. προς το παρόν...το πρόβλημα μου είναι ότι έχουν πληγωθεί οι θηλές μου και δεν φτιάχνουν...δεν τρέχει αίμα...αλλά έχουν σχιστει..και με το να θηλάζουμε συνέχεια δεν φτιάχνουν...έχει καμία παρόμοια εμπειρία εχει ακούσει κάτι?η παιδιατρος μου έδωσε μια κρέμα ανάπλασης αλλά δεν έχω δει ακόμα διαφορά...σήμερα είμαστε 28 ημερών!θα φτιάξει άραγε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Afroditi85 είπε:

Συγγνώμη που μπαίνω έτσι στην κουβέντα...είμαι στις μανούλες Μάιου γέννησα στις 2/5 μια μπουμπου 3280 γρ.θηλαζουμε αποκλειστικά και παίρνουμε βάρος όλα καλά από αυτό το κομμάτι.. προς το παρόν...το πρόβλημα μου είναι ότι έχουν πληγωθεί οι θηλές μου και δεν φτιάχνουν...δεν τρέχει αίμα...αλλά έχουν σχιστει..και με το να θηλάζουμε συνέχεια δεν φτιάχνουν...έχει καμία παρόμοια εμπειρία εχει ακούσει κάτι?η παιδιατρος μου έδωσε μια κρέμα ανάπλασης αλλά δεν έχω δει ακόμα διαφορά...σήμερα είμαστε 28 ημερών!θα φτιάξει άραγε?

εγω  ειχα τον αναμενομενο πονο μεχρι να σκληραγωγηθουν οι θηλες κ στο διμηνο σαν να ξεφλουδιζε,ηταν κοκκινο κ πονουσα σαν σπασμενα γυαλια

γι αυτο που εχεις απο οσο ξερω,γαλα απλωνεις στις θηλες μετα το θηλασμο,κ το αφηνεις να αεριστει.χωρις ρουχα,σουτιεν,επιθεματα.αν πρεπει να ντυθεις να χρησιμοποιεις κοχυλια για να αεριζεται το στηθος κ να μην ακουμπανε πανω τα ρουχα

οσο για τις κρεμες εγω εβαζα μονο λανολινη,αλλα σρην περιπτωση σου μην το μαλακωνει κ σχιζονται χειροτερα

εχει κ μια κρεμα του dr newman δινεις τα συστατικα στο φαρμακειο κ στη φτιαχνουν.all purpose nipple cream νομιζω λεγεται

γενικα στο parents.org σρην κατηγορια του θηλασμου εχει πολλα θεματα με πληγες κ τι να κανεις

θα πρεπει ομως να ειναι σωστος κ ο τροπος θηλασμου,να ανοιγει καλα το μωρο το στομα,να πιανει ολη τη θηλαια αλω,για να μην σε ξαναπληγωνει.μηπως οι πληγες γινανε κ απο χαλινο του μωρου;

θα διορθωθει,κανε κουραγιο,κ να σου ζησει

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Χαχαχαχαχαχαχ σε προλαβα ...το βραδυ ειχα φοβερους πονους συσπασεις ...δν εχω κοιμηθη...πηγα νοσοκομειο ...καο εχω διαστολη 2 ...με ειπαν πανε καμια βολτς και ελα γτ γενναμε χαχαχαχχααχ ..παω σπιτι να παρω τα πραγματα ..να φιλισω τον γιο μ...και παω για γεννα ....νανανανναα....

Κάθαρμα ε κάθαρμα, 

Εγώ πήγα μαιευτήριο και έφυγα με άδεια χέρια. Είναι ψηλά.  Περπαταω και ξαναπάω δευτερα. ...

Με ένα πονο σου ευχομαι! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , katsif είπε:

Κάθαρμα ε κάθαρμα, 

Εγώ πήγα μαιευτήριο και έφυγα με άδεια χέρια. Είναι ψηλά.  Περπαταω και ξαναπάω δευτερα. ...

Με ένα πονο σου ευχομαι! 

Καλησπερα. Και μενα χτες που πηγα μου πε οτι ειναι ψηλα...αλλα μου πε να μην περπαταω ακομα πολυ.

Δεν ξερω γιατι...και γινοταν χαμος δεν ηθελα να καθυστερω!!!

Επισης, μου πε οτι υπολογιζει γυρω στις 20 Ιουνιου και οτι θα παμε σε ενα τελειως φυσικο τοκετο.

Το γεγονος οτι το μωρο ειναι ψηλα, κολλαει με τον τελειως φυσικο τοκετο;!;


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Afroditi85 είπε:

Συγγνώμη που μπαίνω έτσι στην κουβέντα...είμαι στις μανούλες Μάιου γέννησα στις 2/5 μια μπουμπου 3280 γρ.θηλαζουμε αποκλειστικά και παίρνουμε βάρος όλα καλά από αυτό το κομμάτι.. προς το παρόν...το πρόβλημα μου είναι ότι έχουν πληγωθεί οι θηλές μου και δεν φτιάχνουν...δεν τρέχει αίμα...αλλά έχουν σχιστει..και με το να θηλάζουμε συνέχεια δεν φτιάχνουν...έχει καμία παρόμοια εμπειρία εχει ακούσει κάτι?η παιδιατρος μου έδωσε μια κρέμα ανάπλασης αλλά δεν έχω δει ακόμα διαφορά...σήμερα είμαστε 28 ημερών!θα φτιάξει άραγε?

Αχ Αφροδίτη μου το είχα πάθει στην κόρη μου. Μάλλον βάζεις λάθος το μωρό. Πρέπει να πιάνει και θηλαια αλω. Αν το κάνεις αυτό και ταυτίζεσαι τότε έλεγξε για χαλινο. Τσέκαρε βιντεάκια σε YouTube. Είναι πολύ επώδυνο φαντάζομαι...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , vikib είπε:

εγω  ειχα τον αναμενομενο πονο μεχρι να σκληραγωγηθουν οι θηλες κ στο διμηνο σαν να ξεφλουδιζε,ηταν κοκκινο κ πονουσα σαν σπασμενα γυαλια

γι αυτο που εχεις απο οσο ξερω,γαλα απλωνεις στις θηλες μετα το θηλασμο,κ το αφηνεις να αεριστει.χωρις ρουχα,σουτιεν,επιθεματα.αν πρεπει να ντυθεις να χρησιμοποιεις κοχυλια για να αεριζεται το στηθος κ να μην ακουμπανε πανω τα ρουχα

οσο για τις κρεμες εγω εβαζα μονο λανολινη,αλλα σρην περιπτωση σου μην το μαλακωνει κ σχιζονται χειροτερα

εχει κ μια κρεμα του dr newman δινεις τα συστατικα στο φαρμακειο κ στη φτιαχνουν.all purpose nipple cream νομιζω λεγεται

γενικα στο parents.org σρην κατηγορια του θηλασμου εχει πολλα θεματα με πληγες κ τι να κανεις

θα πρεπει ομως να ειναι σωστος κ ο τροπος θηλασμου,να ανοιγει καλα το μωρο το στομα,να πιανει ολη τη θηλαια αλω,για να μην σε ξαναπληγωνει.μηπως οι πληγες γινανε κ απο χαλινο του μωρου;

θα διορθωθει,κανε κουραγιο,κ να σου ζησει

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!η αλήθεια είναι ότι έχω μεγάλη θηλή και το μωρό δυσκολεύεται να την πιάσει...προσπαθώ όσο μπορω να ανοίγει το στόμα καλα...δεν έχει χαλινο δεν μου είπαν κάτι τουλάχιστον ούτε στην κλινική ούτε η παιδιατρος...το κάνω αυτό με το γάλα και προσπαθώ βάζω και την κρέμα και το πρωί προσπαθώ να μην φοράω τίποτα αλλά δύσκολο όλη μέρα....θα το προσπαθήσω όμως και πιστεύω να τα καταφέρω...θα πάρω τα κοχύλια αν είναι...να το δοκιμάσω και αυτό...να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Χαχαχαχαχαχαχ σε προλαβα ...το βραδυ ειχα φοβερους πονους συσπασεις ...δν εχω κοιμηθη...πηγα νοσοκομειο ...καο εχω διαστολη 2 ...με ειπαν πανε καμια βολτς και ελα γτ γενναμε χαχαχαχχααχ ..παω σπιτι να παρω τα πραγματα ..να φιλισω τον γιο μ...και παω για γεννα ....νανανανναα....

@Aggeliki22 Να σου ζησει! Με το καλο να γυρισετε σπιτακι σας!

Κοριτσια, επειδη εχω χασει το μετρημα και δεν βλεπω πινακακι ...

Αναμεσα σε μενα που γεννησα 23/5 και την Αγγελικη που γεννησε σημερα 30/5 ... Γεννησε και καμια αλλη και δεν το πηρα χαμπαρι;

Δεν θυμαμαι καν αν εχω γραψει κατι εδω ...

Γενικα τρεχω και δεν φτανω απο ολες τις αποψεις ... και κοιμαμαι και ορθια ... Μολις βρω χρονο να δω τι εχω γραψει και θα γραψω τα νεωτερα!

Σημερα εχουμε ραντεβου με τον παιδιατρο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@linaa δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο και οι ορμόνες. Πάντως με έχει πάρει πολύ από κάτω. Χθες και σήμερα επιχείρησα να βγω μια βόλτα με το καρότσι και εφτασα.μεχρι τη γωνιά και γύρισα πίσω. Ούρλιαζε λες και τον σφάζουν. Όλη μέρα αυτο εχω. Τώρα κοιμάται στην αγκαλιά μου για λίγο.

Με τον θηλασμό πάω από το κακό στο χειρότερο. Μάλλον έπαθε σύγχυση θηλων. Χθες κάποια στιγμή δεν ήθελε με τπτ το στήθος μου και αναγκάστηκα πάλι να του δώσω μπουκάλι όπως και πριν λίγο το ιδιο. Όμως όταν το μωρό είναι 2 ώρες στο στήθος και μετά κλαίει γοερά γιατί πεινάει κι αλλο τι να κανω; 

Έχω φωνάξει σύμβουλο θηλασμού. Θα ρθει σε μια ώρα περίπου. Είναι η τελευταία μου ελπίδα για να τα καταφέρω. Αν δεν τα καταφέρω σταματώ. Με χει πάρει πολύ από κάτω..κανω ότι μπορώ και δεν τα καταφέρνω. Εγώ κι εγώ ανάγκη να τον θηλάζω. Δεν υπάρχει ομορφότερο συναίσθημα αλλά.... Εγώ μάλλον δεν είμαι από τις τυχερές μανούλες. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν έχω πολύ γάλα.

Τέλος παντων. Ότι συμβουλές δώσει θα σας τις στείλω για να τα καταφέρετε από την αρχή εσείς να μην πάθετε τα δικά μου.

@Afroditi85 όπως λεει και η @vikib κι εγώ μέχρι και προχθές πονούσα παααρα μα πααααρα πολύ με το που έβαζα το μωρό στο στήθος. Όμως δεν είχε πληγές. Ήταν μέχρι να συνηθίσω. Τώρα μόνο λίγο στο δεξί πονάω. Βαζε λανολινη δεν μαλακώσει αλλα κανει ενα φιλμ 

Να σε ρωτήσω εσύ πόσους θηλασμους κάνεις την ημερα; και πόσο δοαρκουν; το μωρό ανα πόση ώρα ζηταει; (βλέπετε απελπισία κορίτσια ε;;; νιώθω ότι μόνο το δικό μου θέλει άμα 20' )

Ωωωωωωω @Aggeliki22 να σου ζήσει!!!! Καλοτυχο το μωράκι σου!!!!

  • Μου αρέσει 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , katsif είπε:

Κάθαρμα ε κάθαρμα, 

Εγώ πήγα μαιευτήριο και έφυγα με άδεια χέρια. Είναι ψηλά.  Περπαταω και ξαναπάω δευτερα. ...

Με ένα πονο σου ευχομαι! 

Χαχαχαχχα...ακομα δν εχω γεννηση...ειναι χαμηλα αλλα ακομα διαστολη 2....με εβαλαν να περπατισω....το κακο ειναι οτι ειμαι αυπνη...και κουρασμενη....

πρίν από 10 λεπτά , mamSof είπε:

@Aggeliki22 Να σου ζησει! Με το καλο να γυρισετε σπιτακι σας!

Κοριτσια, επειδη εχω χασει το μετρημα και δεν βλεπω πινακακι ...

Αναμεσα σε μενα που γεννησα 23/5 και την Αγγελικη που γεννησε σημερα 30/5 ... Γεννησε και καμια αλλη και δεν το πηρα χαμπαρι;

Δεν θυμαμαι καν αν εχω γραψει κατι εδω ...

Γενικα τρεχω και δεν φτανω απο ολες τις αποψεις ... και κοιμαμαι και ορθια ... Μολις βρω χρονο να δω τι εχω γραψει και θα γραψω τα νεωτερα!

Σημερα εχουμε ραντεβου με τον παιδιατρο.

Ακομα τπτ ..δν γεννησα ..αλλα που θα παει ...σμρ ειναι η μερα μ...τελεια και παυλα....χαχαχαχχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Αχ Αφροδίτη μου το είχα πάθει στην κόρη μου. Μάλλον βάζεις λάθος το μωρό. Πρέπει να πιάνει και θηλαια αλω. Αν το κάνεις αυτό και ταυτίζεσαι τότε έλεγξε για χαλινο. Τσέκαρε βιντεάκια σε YouTube. Είναι πολύ επώδυνο φαντάζομαι...

Προσπαθώ αλλά εχει ενα στοματάκι και εμενα η θηλή μου μεγάλη ρε γαμωτο μου το είπαν όλοι και στην κλινική και η μαία που ήρθε να μου δείξει...τι να κάνω να τα βάλω με το Θεό...αυτή μου έδωσε...χαχαχαχα...αστειεύομαι...Ναι πονάω αλλά το προσπαθώ...δεν θελω να τα παρατήσω τώρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Farmakotriftena: Μπαινω λιγο σφηνα στην παρεα σας γιατι καπως σαν εσενα ημουν και εγω..γεννησα τον ιανουαριο κ ηθελα να θηλασω αποκλειστηκα αλλα ο παιδιατρος ειχε αλλη γνωμη κ μου ειπε μετα το θηλασμο θα δινεις κ ξενο..κ τον ακουσα , με το που γυρισα σπιτι προσπαθησα να το κοψω αλλα γινιταν χαμος εστω κ για 10ml ,εκλεγα συνεχεια πανω απο το μωρο ειχα παρει τηλ ολς τις γνωσες μου που θηλασαν ,τη φαιναρετη αλλα ακρη δεν εβγαζα,αποτελεσμα να εχω καταθληψη μεχρι καπου εκει στον δευτερο μηνα το πηρα αποφαση κ με τη βοηθεια του γυναικολογου μου εκανα μεικτη και ησυχασα κ εγω κ το μωρο.δεν λεω να μην προσπαθησεις για αποκλειστηκο αλλα αν δεν τα καταφερεις δεν εγινε και κατι τα αντισωματα θα τα περνει απο σενα εστω και 20ml να εχεις .αλλα θα δεις μετον καιρο θα αυξηθει κ αλλο η παραγωγη,προσωπικσ εδωσα πιπιλα κ μπιμπερο απο την αρχη και δεν ειχα προβλημα.μονο μια δυο φορες δεν επιασε και αυτο ηταν γιατι πεινουσε υπερβολικα και απο τη υστερια δεν ηξερε τι της εφτεγε.ελπιζω να σε βοηθησει η συμβουλος αλλα προσπαθησε να μην τρελενεσαι..και μην ακους μονο τις φανατικες του αποκλειστικου κ στεναχωριεσαι δεν ειναι για ολες ευκολα..εσυ να σκεφτεσαι οτι προσπαθεις και κανεις το καλυτερο για το παιδι σου

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

@linaa δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο και οι ορμόνες. Πάντως με έχει πάρει πολύ από κάτω. Χθες και σήμερα επιχείρησα να βγω μια βόλτα με το καρότσι και εφτασα.μεχρι τη γωνιά και γύρισα πίσω. Ούρλιαζε λες και τον σφάζουν. Όλη μέρα αυτο εχω. Τώρα κοιμάται στην αγκαλιά μου για λίγο.

Με τον θηλασμό πάω από το κακό στο χειρότερο. Μάλλον έπαθε σύγχυση θηλων. Χθες κάποια στιγμή δεν ήθελε με τπτ το στήθος μου και αναγκάστηκα πάλι να του δώσω μπουκάλι όπως και πριν λίγο το ιδιο. Όμως όταν το μωρό είναι 2 ώρες στο στήθος και μετά κλαίει γοερά γιατί πεινάει κι αλλο τι να κανω; 

Έχω φωνάξει σύμβουλο θηλασμού. Θα ρθει σε μια ώρα περίπου. Είναι η τελευταία μου ελπίδα για να τα καταφέρω. Αν δεν τα καταφέρω σταματώ. Με χει πάρει πολύ από κάτω..κανω ότι μπορώ και δεν τα καταφέρνω. Εγώ κι εγώ ανάγκη να τον θηλάζω. Δεν υπάρχει ομορφότερο συναίσθημα αλλά.... Εγώ μάλλον δεν είμαι από τις τυχερές μανούλες. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν έχω πολύ γάλα.

Τέλος παντων. Ότι συμβουλές δώσει θα σας τις στείλω για να τα καταφέρετε από την αρχή εσείς να μην πάθετε τα δικά μου.

@Afroditi85 όπως λεει και η @vikib κι εγώ μέχρι και προχθές πονούσα παααρα μα πααααρα πολύ με το που έβαζα το μωρό στο στήθος. Όμως δεν είχε πληγές. Ήταν μέχρι να συνηθίσω. Τώρα μόνο λίγο στο δεξί πονάω. Βαζε λανολινη δεν μαλακώσει αλλα κανει ενα φιλμ 

Να σε ρωτήσω εσύ πόσους θηλασμους κάνεις την ημερα; και πόσο δοαρκουν; το μωρό ανα πόση ώρα ζηταει; (βλέπετε απελπισία κορίτσια ε;;; νιώθω ότι μόνο το δικό μου θέλει άμα 20' )

Ωωωωωωω @Aggeliki22 να σου ζήσει!!!! Καλοτυχο το μωράκι σου!!!!

Και εμενα στην αρχή θηλαζε συνέχεια...ειχα απογοητευτεί...αλλά ειχα βάλει στόχο να τα καταφέρω...τώρα λίγο καλύτερα αλλά και πάλι δεν έχουμε ωράριο...και το βράδυ την κρατάει ο άντρας μου αγκαλιά κανένα δίωρο τρίωρο και κοιμάμαι λίγο...γιατί είναι της αγκαλιάς το παιδί μου και μετά μου την παραδίνει... ξυπνάει περίπου αν μια ώρα την νύχτα μου έχει κάνει και κανένα δίωρο...στο κρεββάτι μας έτσι...την κούνια δεν την έχουμε χρησιμοποιήσει ακόμα...και την μέρα στο πορτ μπεμπέ...υπομονή από ότι ακούω το πρώτο 2μηνο είναι το ζορικο!!!σημασία όμως έχει να είσαι εσυ καλά για το παιδάκι σου!μην τρελαίνεσαι κάνε οτι μπορείς!!! Έχω άλλο ένα κοριτσάκι 6 χρονών και δεν κατάφερα να το θηλάσω αλλά όλα καλά είναι ένας κοριτσαρος τώρα και θα πάμε πρώτη Δημοτικού!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

@linaa δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο και οι ορμόνες. Πάντως με έχει πάρει πολύ από κάτω. Χθες και σήμερα επιχείρησα να βγω μια βόλτα με το καρότσι και εφτασα.μεχρι τη γωνιά και γύρισα πίσω. Ούρλιαζε λες και τον σφάζουν. Όλη μέρα αυτο εχω. Τώρα κοιμάται στην αγκαλιά μου για λίγο.

Με τον θηλασμό πάω από το κακό στο χειρότερο. Μάλλον έπαθε σύγχυση θηλων. Χθες κάποια στιγμή δεν ήθελε με τπτ το στήθος μου και αναγκάστηκα πάλι να του δώσω μπουκάλι όπως και πριν λίγο το ιδιο. Όμως όταν το μωρό είναι 2 ώρες στο στήθος και μετά κλαίει γοερά γιατί πεινάει κι αλλο τι να κανω; 

Έχω φωνάξει σύμβουλο θηλασμού. Θα ρθει σε μια ώρα περίπου. Είναι η τελευταία μου ελπίδα για να τα καταφέρω. Αν δεν τα καταφέρω σταματώ. Με χει πάρει πολύ από κάτω..κανω ότι μπορώ και δεν τα καταφέρνω. Εγώ κι εγώ ανάγκη να τον θηλάζω. Δεν υπάρχει ομορφότερο συναίσθημα αλλά.... Εγώ μάλλον δεν είμαι από τις τυχερές μανούλες. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν έχω πολύ γάλα.

Τέλος παντων. Ότι συμβουλές δώσει θα σας τις στείλω για να τα καταφέρετε από την αρχή εσείς να μην πάθετε τα δικά μου.

@Afroditi85 όπως λεει και η @vikib κι εγώ μέχρι και προχθές πονούσα παααρα μα πααααρα πολύ με το που έβαζα το μωρό στο στήθος. Όμως δεν είχε πληγές. Ήταν μέχρι να συνηθίσω. Τώρα μόνο λίγο στο δεξί πονάω. Βαζε λανολινη δεν μαλακώσει αλλα κανει ενα φιλμ 

Να σε ρωτήσω εσύ πόσους θηλασμους κάνεις την ημερα; και πόσο δοαρκουν; το μωρό ανα πόση ώρα ζηταει; (βλέπετε απελπισία κορίτσια ε;;; νιώθω ότι μόνο το δικό μου θέλει άμα 20' )

Ωωωωωωω @Aggeliki22 να σου ζήσει!!!! Καλοτυχο το μωράκι σου!!!!

ενταξει μην ανχωνεσε κ να μην θυλασεις δεν χαθηκε κ ο κοσμος το παιδι παλι θα μεγαλωσει κ μια χαρα θα ειναι. το θεμα ειναι οτι το προσπαθεις αυτο μετραει.... μετα απο εκει κ περα τα μωρα μεγαλωνουν ακριβως το ιδιο ειτε με ξενο ειτε με θυλασμο αυτο ειναι σιγουρο μην γινομαστε κ υπερβολικοι κ γεμιζουμε τυψεις με ολα αυτα που ακουμε θελει κ ενα μετρο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μενα!!!

Κοριτσια με τις συσπασεις πως τα πατε?  Εγω διανυω την 37 και με εβαλε ο γιατρος πριν στον καρδιοτοκογραφο και απο οτι μου ειπε εχω συσπασεις γεννας!! Και του λεω και τι να κανω τωρα? Λεει παρακολουθατες αν δεν αλλαξει κατι ελα στο Ελενα την Παρασκευη να σε ξαναδω... ολα τα υπολοιπα καλα και το μωρο εφτασε 3100.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, rainbow είπε:

Farmakotriftena: Μπαινω λιγο σφηνα στην παρεα σας γιατι καπως σαν εσενα ημουν και εγω..γεννησα τον ιανουαριο κ ηθελα να θηλασω αποκλειστηκα αλλα ο παιδιατρος ειχε αλλη γνωμη κ μου ειπε μετα το θηλασμο θα δινεις κ ξενο..κ τον ακουσα , με το που γυρισα σπιτι προσπαθησα να το κοψω αλλα γινιταν χαμος εστω κ για 10ml ,εκλεγα συνεχεια πανω απο το μωρο ειχα παρει τηλ ολς τις γνωσες μου που θηλασαν ,τη φαιναρετη αλλα ακρη δεν εβγαζα,αποτελεσμα να εχω καταθληψη μεχρι καπου εκει στον δευτερο μηνα το πηρα αποφαση κ με τη βοηθεια του γυναικολογου μου εκανα μεικτη και ησυχασα κ εγω κ το μωρο.δεν λεω να μην προσπαθησεις για αποκλειστηκο αλλα αν δεν τα καταφερεις δεν εγινε και κατι τα αντισωματα θα τα περνει απο σενα εστω και 20ml να εχεις .αλλα θα δεις μετον καιρο θα αυξηθει κ αλλο η παραγωγη,προσωπικσ εδωσα πιπιλα κ μπιμπερο απο την αρχη και δεν ειχα προβλημα.μονο μια δυο φορες δεν επιασε και αυτο ηταν γιατι πεινουσε υπερβολικα και απο τη υστερια δεν ηξερε τι της εφτεγε.ελπιζω να σε βοηθησει η συμβουλος αλλα προσπαθησε να μην τρελενεσαι..και μην ακους μονο τις φανατικες του αποκλειστικου κ στεναχωριεσαι δεν ειναι για ολες ευκολα..εσυ να σκεφτεσαι οτι προσπαθεις και κανεις το καλυτερο για το παιδι σου

Σ'ευχαριστώ Πολύ για το μήνυμα σου! Μου δίνεις δύναμη!! Εσενα δεν έπαθε σύγχυση θηλων.. Είσαι τυχερή. Εμένα χθες και σήμερα μου απέρριπτε το στήθος κοντά μια ώρα και έδωσα τελικά ξένο και το μωρό ηρέμησε. Μακάρι να τα καταφέρω έστω και με μεικτή αν όχι με αποκλειστική...

Τελικά όντως δεν έχω ροή. Μου ειπε για κάποια χάπια να πάρω που αυξάνουν την προλακτινη και είναι ακίνδυνα για το μωρό (ρώτησα και παιδίατρο) μου έδειξε και κάποια κόλπα και για μπιμπερό και θα δω... Είναι η τελευταία προσπάθεια που κανω. Ο παιδίατρος μου είπε ότι δύσκολο να αυξηθεί ικανοποιητικά το γάλα. Θα δειξει..

Το λάθος ξεκίνησε που δεν έκανα αντλήσεις  με θήλαστρο (αφού το μωρο.ηταν στην μενν) από την 1η ώρα και μου έφεραν θήλαστρο 30+ ώρες μετά. Οπότε κορίτσια που Θα γεννησετε τώρα, βάλτε τα μωρά σας κατευθείαν στο στήθος. Και να τα θηλάζετε ανά 3ωρες. Γάλα τις πρώτες μέρες δεν θα έχετε αλλά θα δώσετε εντολή στο Σώμα σας για να ξεκινήσει σωστά ο θηλασμός.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...