Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Kiddo είπε:

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μακάρι να βγεις αληθινή ❤️

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

On 25/5/2019 at 11:26 ΠΜ, Alekk είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Εγω εχω ξεκινησει με γιαουρτι. Σκοπος μ ειναι το τριτο γευμα να γινει μια μερα βρωμη, την επομενη γιαουρτι και τη μεθεπομενη αυγο. Ειδωμεν...

Μη φοβασαι κοπελα μου. Κι εγω ετσι ελεγα το μηνα που εβγαλε τα τεσσερα δοντια μαζι αλλα τελικα πηρε παραπανω απ´οσο περιμεναμε. Αναπληρωνε οτι του ελειπε με τους θηλασμους.

Και να μην παρει οσο θες αυτο τον μηνα, τον αλλο μηνα που θα ηρεμησει θα τα παρει μαζεμενα.

Don’t worry!!!

Εμενα ξεκινησε να μου δαγκωνει το στηθος... δεν εχω χειροτερο.... θα τσακωθουμε σας το λεω!!!

δάγκωμα κανονικό? με νεύρα? εμένα μια φορά με δάγκωσε με δύναμη και φοβόμουν μετά να την ξαναβάλω να πιει γάλα. ευτυχώς μείναμε σε εκείνη τη μια φορά.

 

On 25/5/2019 at 3:05 ΜΜ, bella32 είπε:

όλα καλά θα είναι τοτε με τις εξετάσεις σας!!!

εμείς αργήσαμε λ7γακι να ξεκινήσουμε στερεες.  έδωσα πρώτα λαχανικά και μοσχάρι και μετα μπήκα στα φρούτα! του αρέσουν πολύ, ειδικά τα φρούτα τα τρώει ευχάριστα! ( γυρω στα 200μλ) μάλιστα γκρίνιαζει αν Αργώ τις κουτάλιες!! μακάρι να ήταν έτσι κ με το κρεας/ λαχανικά χαχαχα  ( τι σου κάνει η γλυκιά γεύση). γιαουρτάκι δεν έδωσα ακόμη..έχω να κάνω κάποιες εισαγωγές βασικές ακόμη και μετα σκέφτομαι κι εγώ για κατσικίσιο η πρόβειο με πετσουλα!! και φυσικά φουλ θηλασμός!

έχεις βάλει και λαδακι/ λεμονακι στο μεσημεριανό; θέλω να του βάλω μπας κ του φανεί πιο νόστιμο.  θέλει λες 3ημερη εισαγωγή και στο λάδι;;!

εμένα μου είπε ο γιατρός μια κουταλιά λάδι στο μεσημεριανό χωρίς τριήμερη εισαγωγή.

On 26/5/2019 at 5:25 ΠΜ, ada32 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Εγώ έπαθα μαστιτιδα αριστερα κ ποναει αρκετά.. Έχει καμία να μου δώσει συμβουλές;

@Alekkμακάρι να πάρει βαροςγτ έκτος του ότι δεν τρώει ,Είναι Υπερκινητικός,κουνάει ασταμάτητα  πόδια κ χερια. Παντός τα θέλει κομματάκια τελικά να τα φάει κ με το χερι. Έφαγε μπανανα ,πατατα κ καροτο. Αλλά κ αυτό είναι χρονοβορο.. Με το κρεας Γενικά δεν τα πάμε καλά.. Τρώει ελάχιστα κ το αφηνει κ θέλει στήθος..

Να ρωτήσω τι φορατε στα μωρά από ρουχα? Με τι τα σκεπάζετε;

@Marimarv τα εχω παίξει έννοειται.. Αλλά θα κάνουμε υπομονή..

Μαστίτιδα? ωχ γιατί?εγώ νόμιζα πως τώρα που θηλάζουμε κανονικά δεν κινδυνεύουμε.νόμιζα πως στην αρχή μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός μπορεί να πάθουμε.πάει καλύτερα? το ξεπεράσες η ακόμη?

Εγώ από ρούχα της φοράω κοντομάνικο μέσα στο σπίτι κ κολάν από κάτω. πότε φοράει κάλτσες πότε όχι. και κοιμάται χωρίς κάλτσες με μια λεπτή κουβέρτα πλέον.όταν βγαίνουμε έξω της φοράω λεπτό μακρύ μανίκι,σήμερα την έβγαλα πρώτη μέρα με κοντομάνικο.

On 28/5/2019 at 5:16 ΜΜ, Marimarv είπε:

Κορίτσια όσες δώσατε γιαούρτι ποτέ το ξεκινήσατε?? Από εισαγωγές τι έχετε δώσει.. Εμένα αν μου φάει μια μέρα 150γρ θα κάνω τρελό πάρτυ δεν μου τρώει πολύ.. 

Εμείς τρώμε:

μπανάνα, μήλο, αχλάδι, πορτοκαλί

κοτόπουλο, μοσχάρι

πατάτα, καρότο, σέλινο, κολοκύθι, κόκκινη πιπεριά,φασολάκια, αρακά, φακές

τραχανά, βρώμη

το επόμενο που θα ξεκινήσουμε είναι ντομάτα.γιαούρτι ακόμη δεν ξεκινήσαμε.

2 ώρες πρίν, Marimarv είπε:

Εγω από κρέας έχω δώσει μοσχάρι κοτόπουλο αρνί(στο φούρνο σε λαδόκολλα με λαχανικά  βγήκε τέλειο) ... Από λαχανικά πατάτα γλυκοπατάτα κολοκύθι καρότο σπανάκι αρακά καρότο μπρόκολο... Από φρούτα μήλο αχλάδι μπανάνα πορτοκαλί ακτινίδιο κεράσια φράουλες και σήμερα θα δώσω βερίκοκα και έχω δώσει και ζυμαρικά το σουσαμακι.. Ααααα και βρώμη το απόγευμα με μήλο.. Και λάδι λεμόνι.. 

εμένα μου είπε ο γιατρός κεράσια και φράουλες μετά τον 10ο μήνα γιατί είναι αλλεργιογόνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

18 ώρες πρίν, Ασία είπε:

δάγκωμα κανονικό? με νεύρα? εμένα μια φορά με δάγκωσε με δύναμη και φοβόμουν μετά να την ξαναβάλω να πιει γάλα. ευτυχώς μείναμε σε εκείνη τη μια φορά.

 

εμένα μου είπε ο γιατρός μια κουταλιά λάδι στο μεσημεριανό χωρίς τριήμερη εισαγωγή.

Μαστίτιδα? ωχ γιατί?εγώ νόμιζα πως τώρα που θηλάζουμε κανονικά δεν κινδυνεύουμε.νόμιζα πως στην αρχή μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός μπορεί να πάθουμε.πάει καλύτερα? το ξεπεράσες η ακόμη?

Εγώ από ρούχα της φοράω κοντομάνικο μέσα στο σπίτι κ κολάν από κάτω. πότε φοράει κάλτσες πότε όχι. και κοιμάται χωρίς κάλτσες με μια λεπτή κουβέρτα πλέον.όταν βγαίνουμε έξω της φοράω λεπτό μακρύ μανίκι,σήμερα την έβγαλα πρώτη μέρα με κοντομάνικο.

Εμείς τρώμε:

μπανάνα, μήλο, αχλάδι, πορτοκαλί

κοτόπουλο, μοσχάρι

πατάτα, καρότο, σέλινο, κολοκύθι, κόκκινη πιπεριά,φασολάκια, αρακά, φακές

τραχανά, βρώμη

το επόμενο που θα ξεκινήσουμε είναι ντομάτα.γιαούρτι ακόμη δεν ξεκινήσαμε.

εμένα μου είπε ο γιατρός κεράσια και φράουλες μετά τον 10ο μήνα γιατί είναι αλλεργιογόνα.

Ναι ναι! Το εχει κανει κανα τριαρι φορες. 

Σημερα ειναι αρρωστουλης, τον κολλησα, και εχει ξυπνησει πολυ πρωι με γκρινια και κλαμματα. Δε θελει τιποτα. Μεσημεριανο δεν εφαγε. Ανεβασε ενα 37,5. Βεβαια του ειχα δωσει ηδη ντεπον γιατι σπαραζε... Μονο γαλα μαμας λιγο και φρουτα εχει φαει

Ελπιζω να συνελθει γρηγορα το ζουζουνι μ

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Ασία είπε:

δάγκωμα κανονικό? με νεύρα? εμένα μια φορά με δάγκωσε με δύναμη και φοβόμουν μετά να την ξαναβάλω να πιει γάλα. ευτυχώς μείναμε σε εκείνη τη μια φορά.

 

εμένα μου είπε ο γιατρός μια κουταλιά λάδι στο μεσημεριανό χωρίς τριήμερη εισαγωγή.

Μαστίτιδα? ωχ γιατί?εγώ νόμιζα πως τώρα που θηλάζουμε κανονικά δεν κινδυνεύουμε.νόμιζα πως στην αρχή μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός μπορεί να πάθουμε.πάει καλύτερα? το ξεπεράσες η ακόμη?

Εγώ από ρούχα της φοράω κοντομάνικο μέσα στο σπίτι κ κολάν από κάτω. πότε φοράει κάλτσες πότε όχι. και κοιμάται χωρίς κάλτσες με μια λεπτή κουβέρτα πλέον.όταν βγαίνουμε έξω της φοράω λεπτό μακρύ μανίκι,σήμερα την έβγαλα πρώτη μέρα με κοντομάνικο.

Εμείς τρώμε:

μπανάνα, μήλο, αχλάδι, πορτοκαλί

κοτόπουλο, μοσχάρι

πατάτα, καρότο, σέλινο, κολοκύθι, κόκκινη πιπεριά,φασολάκια, αρακά, φακές

τραχανά, βρώμη

το επόμενο που θα ξεκινήσουμε είναι ντομάτα.γιαούρτι ακόμη δεν ξεκινήσαμε.

εμένα μου είπε ο γιατρός κεράσια και φράουλες μετά τον 10ο μήνα γιατί είναι αλλεργιογόνα.

Ποτέ σου είπε για γιαούρτι..  Εμένα ρε κορίτσια σήμερα μου είπε μετά τους δέκα μήνες παράλογο μου ακούστηκε.. Εγώ θα δώσω άμεσα... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marimarv είπε:

Ποτέ σου είπε για γιαούρτι..  Εμένα ρε κορίτσια σήμερα μου είπε μετά τους δέκα μήνες παράλογο μου ακούστηκε.. Εγώ θα δώσω άμεσα... 

αφου τα επιδορπια γιαουρτιου γραφουν απο τους 6 μηνες κ μετα. κ εχει βγαλει κ.η κρι κρι ενα παιδικο γιαουρτι οχι επιδορπιο παλι απο τους 6 μηνες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

αφου τα επιδορπια γιαουρτιου γραφουν απο τους 6 μηνες κ μετα. κ εχει βγαλει κ.η κρι κρι ενα παιδικο γιαουρτι οχι επιδορπιο παλι απο τους 6 μηνες. 

Ήθελα να την ξεκινήσω με κανονικό γιαούρτι.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Marimarv είπε:

Ήθελα να την ξεκινήσω με κανονικό γιαούρτι.. 

αυτο που βγαζει η κρι κρι ειναι κανονικο γιαουρτι. ψαξτο λεγετε το πρωτο μου γιαουρτακι. κ ειναι κανονικο γιαουρτι

οχι επιδορπιο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Alekk είπε:

Ναι ναι! Το εχει κανει κανα τριαρι φορες. 

Σημερα ειναι αρρωστουλης, τον κολλησα, και εχει ξυπνησει πολυ πρωι με γκρινια και κλαμματα. Δε θελει τιποτα. Μεσημεριανο δεν εφαγε. Ανεβασε ενα 37,5. Βεβαια του ειχα δωσει ηδη ντεπον γιατι σπαραζε... Μονο γαλα μαμας λιγο και φρουτα εχει φαει

Ελπιζω να συνελθει γρηγορα το ζουζουνι μ

αχ περαστικά στον μικρό!ελπίζω να μην κάνει κύκλο κ κολλήσει κι ο μεγάλος.

πρίν από 9 λεπτά , Marimarv είπε:

Ποτέ σου είπε για γιαούρτι..  Εμένα ρε κορίτσια σήμερα μου είπε μετά τους δέκα μήνες παράλογο μου ακούστηκε.. Εγώ θα δώσω άμεσα... 

Δεν μου έχει αναφέρει τίποτα για γιαούρτι ακόμη 

ο τραχανάς ρε κορίτσια δεν φτιάχνεται με αλεύρι και γάλα ή γιαούρτι όμως? τραχανά έχουμε ξεκινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κάνετε?? Εμενα επιτέλους η μπεμπα κοιμαται καλύτερα!! Φτου φτου μην το ματιασω και ξυπναει μονο 1-2 φορες μεσα σ νυχτα... Απο τν 6ο μηνα την εχω παει στην κουνια της και ολα καλα!!! Πολλες φορες μάλιστα οταν ξυπναει καθεται και παίζει φρονιμα το μαναρακι μου!!! 

Κατα τα αλλα ειναι ενα πολυ ζωηρό παιδακκ και το χαίρομαι παρα πολυ, παρα την κουραση που εχει!!! Περπαταει πλέον κανονικα οταν πιανεται ή οταν την κραταμε και πλεον στεκεται στηριζομενη στο ενα μονο χερι!!! Ειναι απίστευτο ποσο γρήγορα μεγαλώνουν!!! Τη φαντάζομαι ηδη φοιτητρια!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Για το φαγητό που λετε, εμεις εχουμε δοκιμάσει σχεσον τα παντα! Δεν της εχω δωσει ακομα αυγο που μαλλον θα μ πει να ξεκινησω απο Τρίτη αφου Δευτέρα θα κάνουμε εμβόλιο, φραουλα, κερασια και ξηρους καρπους, λογω του οτι εγω εχω πολλες τροφικες αλλεργιες οποτε ειπαμε να το αφήσουμε για πιο αργα... Υποθετω ομως οτι θα μ πει να της δοκιμασω σιγα σιγα... Επισης γιαούρτι δεν εχω δωσει και ελεγα να ξεκινησω απο βδομαδα με προβειο που ειναι στο πηλινο κεσεδακι

Εγω της δινω πλεον αρκετα συχνα κομματια και οχι αλεσμενα, απλα τα κοβω με το κουταλι, ενω ελεγα μηπως αύριο ξεκινησω να της δινω και ψωμακι στο χερι για να μαθει να δαγκωνει σιγα σιγα.. Παρτυ θα κανει το ακυλι μας!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Με τη βαπτιση και το γαμο σιγα σιγα τελειωνω νε τις ετοιμασιες, αν και ειναι νωρις ακομα, αλλα δεν ηθελα να εχω αγχος τελευταία στιγμή!!! Τελειωνω τις μπομπονιερες σιγα σιγα, παρηγγειλα τα προσκλητηρια καο στο τελος θα μ μεινουν μονο τα δωρα των κουμπαρων!!! Αληθεια εσεις θα παρετε δωρα στους κουμπαρους σας? Και αν ναι, τι?? Εγω θα εχω αλλους για το γαμο και αλλο στη βαπτιση, αλλα δεν ξερω τι να παρω.. Ελεγα κατι για το σπιτι, χρησιμο.. Πχ καφετιέρα, μετα απο συνεννόηση ομως παντα! Εχετε να προτεινετε κατι αλλο? 

  • Μου αρέσει 2

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Κοριτσια τι κάνετε?? Εμενα επιτέλους η μπεμπα κοιμαται καλύτερα!! Φτου φτου μην το ματιασω και ξυπναει μονο 1-2 φορες μεσα σ νυχτα... Απο τν 6ο μηνα την εχω παει στην κουνια της και ολα καλα!!! Πολλες φορες μάλιστα οταν ξυπναει καθεται και παίζει φρονιμα το μαναρακι μου!!! 

Κατα τα αλλα ειναι ενα πολυ ζωηρό παιδακκ και το χαίρομαι παρα πολυ, παρα την κουραση που εχει!!! Περπαταει πλέον κανονικα οταν πιανεται ή οταν την κραταμε και πλεον στεκεται στηριζομενη στο ενα μονο χερι!!! Ειναι απίστευτο ποσο γρήγορα μεγαλώνουν!!! Τη φαντάζομαι ηδη φοιτητρια!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Για το φαγητό που λετε, εμεις εχουμε δοκιμάσει σχεσον τα παντα! Δεν της εχω δωσει ακομα αυγο που μαλλον θα μ πει να ξεκινησω απο Τρίτη αφου Δευτέρα θα κάνουμε εμβόλιο, φραουλα, κερασια και ξηρους καρπους, λογω του οτι εγω εχω πολλες τροφικες αλλεργιες οποτε ειπαμε να το αφήσουμε για πιο αργα... Υποθετω ομως οτι θα μ πει να της δοκιμασω σιγα σιγα... Επισης γιαούρτι δεν εχω δωσει και ελεγα να ξεκινησω απο βδομαδα με προβειο που ειναι στο πηλινο κεσεδακι

Εγω της δινω πλεον αρκετα συχνα κομματια και οχι αλεσμενα, απλα τα κοβω με το κουταλι, ενω ελεγα μηπως αύριο ξεκινησω να της δινω και ψωμακι στο χερι για να μαθει να δαγκωνει σιγα σιγα.. Παρτυ θα κανει το ακυλι μας!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Με τη βαπτιση και το γαμο σιγα σιγα τελειωνω νε τις ετοιμασιες, αν και ειναι νωρις ακομα, αλλα δεν ηθελα να εχω αγχος τελευταία στιγμή!!! Τελειωνω τις μπομπονιερες σιγα σιγα, παρηγγειλα τα προσκλητηρια καο στο τελος θα μ μεινουν μονο τα δωρα των κουμπαρων!!! Αληθεια εσεις θα παρετε δωρα στους κουμπαρους σας? Και αν ναι, τι?? Εγω θα εχω αλλους για το γαμο και αλλο στη βαπτιση, αλλα δεν ξερω τι να παρω.. Ελεγα κατι για το σπιτι, χρησιμο.. Πχ καφετιέρα, μετα απο συνεννόηση ομως παντα! Εχετε να προτεινετε κατι αλλο? 

Στον γάμο πήραμε στον κουμπάρο ρολόι κ στην κουμπάρα μια πολυθρόνα που ήθελε για το σπίτι της. Τώρα στη βάφτιση θα έχω πάλι τη κουμπάρα μου (σούπερ κουμπαρα^2) αλλά δεν έχουμε πει κάτι ακόμη για δώρο!!! Θα το συζητήσω μαζί της και θα καταλήξουμε κάπου!

Μπομπονιέρες από πού παρήγγειλες να φτιάξεις? Θα είμαστε λίγα άτομα κ σκέφτομαι να το κάνω κι εγώ έτσι μιας κ έχω χρόνο. Προσκλητήρια μάλλον θα παραγγείλω ονλαιν. 

Περιμένω να πάμε τον Ιούνιο να κλεισουμε τα βαπτιστικά με την κουμπάρα μήπως δω εκεί μπομπονιέρες και προσκλητήρια.

Το φαγητό κι εγώ λίγο πατημένο με το πιρούνι του δίνω γιατί δε του αρέσει αλεσμένο κ με ζουμια! Κ το φρούτο σε ένα πραγματακι που έχω με σιλικόνη μπροστά κ κάθεται κ το δαγκώνει.. αλεσμένο ούτε να το δει!

Η δικιά σου θα τρέχει τον άλλο μήνα! 

Μπανάκι κάνατε???? Εμείς ετοιμαζόμαστε από εβδομάδα αν συνεχίσει έτσι ο καιρός! Έχω εφοδιαστεί με μαγιό, σωσίβιο και καπελάκι!

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!  εμεις μαλλον εχουμε αλλεργια στα βερικοκα γτ του εδωσα κ εβγαλε λιγα σπυρακια στο μετωπο ! εχουμε δοκιμασει οσα εχετε πει αλλα δεν μου τα τρωει ολα. ειναι αρκετα περιεργος , χθες του εδωσα τραχανα με μοσχαρι κ γλυκοπατατα ,καροτο ,κολοκυθι κ μου το εφαγε ολο!! χωρις τραχανα δεν μου το τρωει .. εγω ακομα παλευω με το προγραμμα γτ μου ξυπναει αργα κ τα γευματα αργουν .. αυριο λεω να του δωσω βρωμη κ γιαουρτι αφου ο τραχανας εχει γιαουρτι ! η παιδιατρος μας πεταει χαρταετο .. μου ειπε για γιαουρτι μετα τον χρονο αλλα αν ΘΕΛΩ ΕΓΩ να δωσω με δικια μου ευθυνη . τελικα τωρα θα την αλλαξω γτ με εχει νευριασει πολυ . επισης μας αφησε εμβλιο ηπατητιδας στους 10 μηνες κ @linaa oso για το bexero μου ιπε να το κανουμε στα κενα.ειτε 9 μηνων ειτε 11 μηνων . θα δω ποτε θα το κανουμε.

οσο για τα φρουτα μαλλον του δινω πολλα εγω, του δινω 1 αχλαδι , ι μπανανα, 1/3 αβοκαντο , 3 δαμασκηνα , 2 μπισκοτακια , μισο στημενο πορτοκαλι κ μαλλον χορταινει κ δεν τρωει το μεσημεριανο του.

 @Ασία ναι μαστητιδα επαθα αλλα την περασα ελαφρια !! ουφ ευτυχως !! αλλα πονουσε για  1 μερα το στηθος μου  επειδη ξεχαστηκα κ δεν εδωσα απο κει να πιει .. τωρα που τρωνε κιολας ειναι πιο ευκολο να παθουμε γτ μπορει να μην θελουν μετα να θηλασουν κ μαζευεται το γαλα..

@Alekk περαστικα στο μικρουλη σου ! ποτε γυρνας στην δουλεια? εγω σκεφτομαι να παρωκ την αδεια του 2019 + την αδεια του 18 . να δουμε..

@anemoni1989 εγω σκεφτομαι για βαφτιση τον Σεπτεμβριο . μπορεις να μου πεις τι παιρνει ο νονος κ τι εμεις? επισης εχεις διαλεξει καποιο θεμα για την βαφτιση ?

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Ασία είπε:

αχ περαστικά στον μικρό!ελπίζω να μην κάνει κύκλο κ κολλήσει κι ο μεγάλος.

Δεν μου έχει αναφέρει τίποτα για γιαούρτι ακόμη 

ο τραχανάς ρε κορίτσια δεν φτιάχνεται με αλεύρι και γάλα ή γιαούρτι όμως? τραχανά έχουμε ξεκινήσει.

Ασε Ασια μ απο τον μεγαλο ξεκινανε ολα.... κολλησαμε ολοι! Εφτασε ο μπεμπακος 38,5 χθες... Για να δουμε σημερα... 

Εχει διαφορους τροπους παρασκευης ο τραχανας αλλα γινεται και με γιαουρτι. Στο χωριο μ το κανουν με γαλα.

4 ώρες πρίν, ada32 είπε:

κοριτσια καλησπερα!  εμεις μαλλον εχουμε αλλεργια στα βερικοκα γτ του εδωσα κ εβγαλε λιγα σπυρακια στο μετωπο ! εχουμε δοκιμασει οσα εχετε πει αλλα δεν μου τα τρωει ολα. ειναι αρκετα περιεργος , χθες του εδωσα τραχανα με μοσχαρι κ γλυκοπατατα ,καροτο ,κολοκυθι κ μου το εφαγε ολο!! χωρις τραχανα δεν μου το τρωει .. εγω ακομα παλευω με το προγραμμα γτ μου ξυπναει αργα κ τα γευματα αργουν .. αυριο λεω να του δωσω βρωμη κ γιαουρτι αφου ο τραχανας εχει γιαουρτι ! η παιδιατρος μας πεταει χαρταετο .. μου ειπε για γιαουρτι μετα τον χρονο αλλα αν ΘΕΛΩ ΕΓΩ να δωσω με δικια μου ευθυνη . τελικα τωρα θα την αλλαξω γτ με εχει νευριασει πολυ . επισης μας αφησε εμβλιο ηπατητιδας στους 10 μηνες κ @linaa oso για το bexero μου ιπε να το κανουμε στα κενα.ειτε 9 μηνων ειτε 11 μηνων . θα δω ποτε θα το κανουμε.

οσο για τα φρουτα μαλλον του δινω πολλα εγω, του δινω 1 αχλαδι , ι μπανανα, 1/3 αβοκαντο , 3 δαμασκηνα , 2 μπισκοτακια , μισο στημενο πορτοκαλι κ μαλλον χορταινει κ δεν τρωει το μεσημεριανο του.

 @Ασία ναι μαστητιδα επαθα αλλα την περασα ελαφρια !! ουφ ευτυχως !! αλλα πονουσε για  1 μερα το στηθος μου  επειδη ξεχαστηκα κ δεν εδωσα απο κει να πιει .. τωρα που τρωνε κιολας ειναι πιο ευκολο να παθουμε γτ μπορει να μην θελουν μετα να θηλασουν κ μαζευεται το γαλα..

@Alekk περαστικα στο μικρουλη σου ! ποτε γυρνας στην δουλεια? εγω σκεφτομαι να παρωκ την αδεια του 2019 + την αδεια του 18 . να δουμε..

@anemoni1989 εγω σκεφτομαι για βαφτιση τον Σεπτεμβριο . μπορεις να μου πεις τι παιρνει ο νονος κ τι εμεις? επισης εχεις διαλεξει καποιο θεμα για την βαφτιση ?

Μην κολλας με τα βερικοκα. Εφοσον μενει στα σπυρακια συνεχιζεις κανονικα. Θα το ξεπερασει ετσι. Αυτα μου ειχε πει ο ντοκτορ στον μεγαλο που ειχε θεμα με το ψαρι. Οντως το ξεπερασε. Ρωτα τον καινουριο ντοκτορ σου να δεις.

Το bexsero ειναι δυο δοσεις που γινονται με διαφορα δυο μηνων στην ηλικια των παιδιων μας. Οποτε υπολογιζε ενα οταν ειναι 9 μηνων και ενα οταν ειναι 11. Ετσι θα τα κανω κι εγω. Αυτο που δεν καταλαβα ποιο εμβολιο σου εβαλε 10 μηνων; Εμενα δε μπυ εχει καποιο

Αυτο με το γιαουρτι ειναι οι παλιες οδηγιες που ελεγαν γαλα και γιαουρτι μετα τον πρωτο χρονο λογο πρωτεινης. Οι νεες διατροφικες οδηγιες το εξαιρεσαν το γιαουρτακι. Δωσε στο παιδι! Αυτο με τη πετσα που κανει καλο!

Γυρναω μεσα Ιουνιου. Ψαχνω ομως ηδη αλλη δουλεια. Αν μπορεις παρε τις αδειες σου εννοειται. Εγω δεν μπορω και τα πραγματα ειναι πολυ χαλια τωρα στη δουλεια...

Εγω παλι βρε κοριτσια εχω θεμα βαφτισης, εχω ιδεες, εχω κεφι, εχω παιδι. Νονο δεν εχω!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alekk είπε:

Ασε Ασια μ απο τον μεγαλο ξεκινανε ολα.... κολλησαμε ολοι! Εφτασε ο μπεμπακος 38,5 χθες... Για να δουμε σημερα... 

Εχει διαφορους τροπους παρασκευης ο τραχανας αλλα γινεται και με γιαουρτι. Στο χωριο μ το κανουν με γαλα.

Μην κολλας με τα βερικοκα. Εφοσον μενει στα σπυρακια συνεχιζεις κανονικα. Θα το ξεπερασει ετσι. Αυτα μου ειχε πει ο ντοκτορ στον μεγαλο που ειχε θεμα με το ψαρι. Οντως το ξεπερασε. Ρωτα τον καινουριο ντοκτορ σου να δεις.

Το bexsero ειναι δυο δοσεις που γινονται με διαφορα δυο μηνων στην ηλικια των παιδιων μας. Οποτε υπολογιζε ενα οταν ειναι 9 μηνων και ενα οταν ειναι 11. Ετσι θα τα κανω κι εγω. Αυτο που δεν καταλαβα ποιο εμβολιο σου εβαλε 10 μηνων; Εμενα δε μπυ εχει καποιο

Αυτο με το γιαουρτι ειναι οι παλιες οδηγιες που ελεγαν γαλα και γιαουρτι μετα τον πρωτο χρονο λογο πρωτεινης. Οι νεες διατροφικες οδηγιες το εξαιρεσαν το γιαουρτακι. Δωσε στο παιδι! Αυτο με τη πετσα που κανει καλο!

Γυρναω μεσα Ιουνιου. Ψαχνω ομως ηδη αλλη δουλεια. Αν μπορεις παρε τις αδειες σου εννοειται. Εγω δεν μπορω και τα πραγματα ειναι πολυ χαλια τωρα στη δουλεια...

Εγω παλι βρε κοριτσια εχω θεμα βαφτισης, εχω ιδεες, εχω κεφι, εχω παιδι. Νονο δεν εχω!!!!!

Εμείς αρχικά ειχαμε δύο νονους.. επειδή όμως μας την έκανε ο ένας είχα κ backup plan να προτείνω στον αδερφό μου σε περίπτωση που μας την έκανε κ η νονά! Τελικά η νονά ήθελε και μόνη της.

Σε φιλικό μου ζευγάρι, θα τους το βαφτίσουν τα αδέρφια τους. Είναι δύσκολοι καιροί ακόμη κ για κουμπαριες! Δυστυχώς!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ada32 είπε:

κοριτσια καλησπερα!  εμεις μαλλον εχουμε αλλεργια στα βερικοκα γτ του εδωσα κ εβγαλε λιγα σπυρακια στο μετωπο ! εχουμε δοκιμασει οσα εχετε πει αλλα δεν μου τα τρωει ολα. ειναι αρκετα περιεργος , χθες του εδωσα τραχανα με μοσχαρι κ γλυκοπατατα ,καροτο ,κολοκυθι κ μου το εφαγε ολο!! χωρις τραχανα δεν μου το τρωει .. εγω ακομα παλευω με το προγραμμα γτ μου ξυπναει αργα κ τα γευματα αργουν .. αυριο λεω να του δωσω βρωμη κ γιαουρτι αφου ο τραχανας εχει γιαουρτι ! η παιδιατρος μας πεταει χαρταετο .. μου ειπε για γιαουρτι μετα τον χρονο αλλα αν ΘΕΛΩ ΕΓΩ να δωσω με δικια μου ευθυνη . τελικα τωρα θα την αλλαξω γτ με εχει νευριασει πολυ . επισης μας αφησε εμβλιο ηπατητιδας στους 10 μηνες κ @linaa oso για το bexero μου ιπε να το κανουμε στα κενα.ειτε 9 μηνων ειτε 11 μηνων . θα δω ποτε θα το κανουμε.

οσο για τα φρουτα μαλλον του δινω πολλα εγω, του δινω 1 αχλαδι , ι μπανανα, 1/3 αβοκαντο , 3 δαμασκηνα , 2 μπισκοτακια , μισο στημενο πορτοκαλι κ μαλλον χορταινει κ δεν τρωει το μεσημεριανο του.

 @Ασία ναι μαστητιδα επαθα αλλα την περασα ελαφρια !! ουφ ευτυχως !! αλλα πονουσε για  1 μερα το στηθος μου  επειδη ξεχαστηκα κ δεν εδωσα απο κει να πιει .. τωρα που τρωνε κιολας ειναι πιο ευκολο να παθουμε γτ μπορει να μην θελουν μετα να θηλασουν κ μαζευεται το γαλα..

@Alekk περαστικα στο μικρουλη σου ! ποτε γυρνας στην δουλεια? εγω σκεφτομαι να παρωκ την αδεια του 2019 + την αδεια του 18 . να δουμε..

@anemoni1989 εγω σκεφτομαι για βαφτιση τον Σεπτεμβριο . μπορεις να μου πεις τι παιρνει ο νονος κ τι εμεις? επισης εχεις διαλεξει καποιο θεμα για την βαφτιση ?

Και εμένα το ίδιο μου είπε για το γιαούρτι μετά τους 11 μήνες πολύ παράξενο μου φάνηκε δεν ξέρω τι να κάνω... Ποιον τραχανά δίνεις... 

Ρε κορίτσια πιετε ιδέες για απογευματινό γεύμα.. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Κοριτσια τι κάνετε?? Εμενα επιτέλους η μπεμπα κοιμαται καλύτερα!! Φτου φτου μην το ματιασω και ξυπναει μονο 1-2 φορες μεσα σ νυχτα... Απο τν 6ο μηνα την εχω παει στην κουνια της και ολα καλα!!! Πολλες φορες μάλιστα οταν ξυπναει καθεται και παίζει φρονιμα το μαναρακι μου!!! 

Κατα τα αλλα ειναι ενα πολυ ζωηρό παιδακκ και το χαίρομαι παρα πολυ, παρα την κουραση που εχει!!! Περπαταει πλέον κανονικα οταν πιανεται ή οταν την κραταμε και πλεον στεκεται στηριζομενη στο ενα μονο χερι!!! Ειναι απίστευτο ποσο γρήγορα μεγαλώνουν!!! Τη φαντάζομαι ηδη φοιτητρια!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Για το φαγητό που λετε, εμεις εχουμε δοκιμάσει σχεσον τα παντα! Δεν της εχω δωσει ακομα αυγο που μαλλον θα μ πει να ξεκινησω απο Τρίτη αφου Δευτέρα θα κάνουμε εμβόλιο, φραουλα, κερασια και ξηρους καρπους, λογω του οτι εγω εχω πολλες τροφικες αλλεργιες οποτε ειπαμε να το αφήσουμε για πιο αργα... Υποθετω ομως οτι θα μ πει να της δοκιμασω σιγα σιγα... Επισης γιαούρτι δεν εχω δωσει και ελεγα να ξεκινησω απο βδομαδα με προβειο που ειναι στο πηλινο κεσεδακι

Εγω της δινω πλεον αρκετα συχνα κομματια και οχι αλεσμενα, απλα τα κοβω με το κουταλι, ενω ελεγα μηπως αύριο ξεκινησω να της δινω και ψωμακι στο χερι για να μαθει να δαγκωνει σιγα σιγα.. Παρτυ θα κανει το ακυλι μας!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Με τη βαπτιση και το γαμο σιγα σιγα τελειωνω νε τις ετοιμασιες, αν και ειναι νωρις ακομα, αλλα δεν ηθελα να εχω αγχος τελευταία στιγμή!!! Τελειωνω τις μπομπονιερες σιγα σιγα, παρηγγειλα τα προσκλητηρια καο στο τελος θα μ μεινουν μονο τα δωρα των κουμπαρων!!! Αληθεια εσεις θα παρετε δωρα στους κουμπαρους σας? Και αν ναι, τι?? Εγω θα εχω αλλους για το γαμο και αλλο στη βαπτιση, αλλα δεν ξερω τι να παρω.. Ελεγα κατι για το σπιτι, χρησιμο.. Πχ καφετιέρα, μετα απο συνεννόηση ομως παντα! Εχετε να προτεινετε κατι αλλο? 

μπράβο ανεμονη μου! Η μικρή σου είναι η νέα κομανετση,, το χουμε ξαναπεί!!! με το καλο γάμος/βαφτιση κοριτσαρα! εγώ προσωπικά έκανα δώρα κοσμήματα. 1 φίλη μας πάντρεψε κ άλλη μας βάφτισε το Πάσχα τον μικρό.  δεν ήθελα να τις πάρω σκούπες κτλ αλλά κάτι να φοράνε συνέχεια από μενα! βέβαια βοήθησε που ηταν κορίτσια χαχαχα

  • Ευχαριστώ 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Anastasia05 είπε:

Εμείς αρχικά ειχαμε δύο νονους.. επειδή όμως μας την έκανε ο ένας είχα κ backup plan να προτείνω στον αδερφό μου σε περίπτωση που μας την έκανε κ η νονά! Τελικά η νονά ήθελε και μόνη της.

Σε φιλικό μου ζευγάρι, θα τους το βαφτίσουν τα αδέρφια τους. Είναι δύσκολοι καιροί ακόμη κ για κουμπαριες! Δυστυχώς!

Ναι μαλλον εκει θα καταληξουμε κι εμεις. ΓΙατι κανεις δεν εχει προσφερθει κι εμεις ντρεπομαστε να ζητησουμε ειναι αληθεια. Εγω θα ηθελα μια φιλη μ που εχει μπομπιρα σα τον δικο μ αλλα δε μου εχει πει τιποτα..

Just now, Marimarv είπε:

Και εμένα το ίδιο μου είπε για το γιαούρτι μετά τους 11 μήνες πολύ παράξενο μου φάνηκε δεν ξέρω τι να κάνω... Ποιον τραχανά δίνεις... 

Ρε κορίτσια πιετε ιδέες για απογευματινό γεύμα.. 

Γιαουρτι

αυγο

βρωμη με ή χωρις φρουτα

κρεμα βρεφικη

Δε μου ερχεται κατι αλλο...

Θα ρωτησω κ το γιατρο αν μπορω να του δινω δυο φορες φρουτα που του αρεσει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...