Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 minute ago, Lila ki said:

      Εγώ δεν ξέρω απο χοριακες αλλά όπως λέμε τα κορίτσια μας ενδιαφέρει ο διπλασιασμός …. Και θεωρώ είναι μια χαρά η χοριακη σου !!! Με το καλό τη Κυριακή ! Μπράβο κοπέλα μου ! Να πάνε όλα καλα !

       

      18 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σας ευχαριστώ πολύ ❤️ Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ η όχι,γιατί και ο γιατρός μου είπε ότι είναι λίγο χαμηλή..Ελπίζω να διπλασιαστεί...

      Θα διπλασιαστεί θα δεις . Δ κερω έτσι νιώθω μέσα μ …

      4 minutes ago, Lila ki said:

       

      Θα διπλασιαστεί θα δεις . Δ κερω έτσι νιώθω μέσα μ …

      Για αυτό σου έβγαιναν τόσο άχνα τα τεστ …όλα καλα θα πάνε … πίστεψε το…. 

      • Ευχή 1

Το 2018 ας γίνουμε όλες ΜΑΝΕΣ!!!!!!!


Bela

Recommended Posts

@Beboula25 κοριτσι μου, απο το πρωι σκέφτομαι τι να σου γραψω... Αποφασισα να μην πω τιποτα, παρα μονο πως ειμαι σιγουρη πως θα παρεις την καλύτερη για εσενα αποφαση!!! Και θα πετυχεις!! 

Οι υπόλοιπες κορίτσια τι κανετε? Εγω χαλια σήμερα.. Εχω και ναυτίες και καουρες... Πφφφ

Εχω απελπιστει πλέον... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • P.L.L.

    1310

  • loyloy

    1242

  • Beboula25

    1015

  • Penny...

    562

πρίν από 3 λεπτά , anemoni1989 είπε:

@Beboula25 κοριτσι μου, απο το πρωι σκέφτομαι τι να σου γραψω... Αποφασισα να μην πω τιποτα, παρα μονο πως ειμαι σιγουρη πως θα παρεις την καλύτερη για εσενα αποφαση!!! Και θα πετυχεις!! 

Οι υπόλοιπες κορίτσια τι κανετε? Εγω χαλια σήμερα.. Εχω και ναυτίες και καουρες... Πφφφ

Εχω απελπιστει πλέον... 

Σε ευχαριστώ ανεμώνη μου!! Ούτε μια βελτίωση δεν έχεις ε;  γνώρισα τέτοια περίπτωση ήταν στον έβδομο με ενέσεις για τους εμετούς.Γερη υπομονή κ κουράγιο τι να πω...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , anemoni1989 είπε:

@Beboula25 κοριτσι μου, απο το πρωι σκέφτομαι τι να σου γραψω... Αποφασισα να μην πω τιποτα, παρα μονο πως ειμαι σιγουρη πως θα παρεις την καλύτερη για εσενα αποφαση!!! Και θα πετυχεις!! 

Οι υπόλοιπες κορίτσια τι κανετε? Εγω χαλια σήμερα.. Εχω και ναυτίες και καουρες... Πφφφ

Εχω απελπιστει πλέον... 

Μια χαρά κ εμείς εδώ στην αναμονή...ακόμα έχεις λογικά μόλις κλείσεις κ τον 4ο μήνα θα είσαι καλύτερα πιστεύω..σε βδομάδες μετά την 17η νομίζω δλδ...αν κ είδα το τικερ ότι είσαι 17+6 ,αλλά οι εμετοί συνήθως σταματάνε...τώρα σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις γίνεται κάποιες φορές υπερεμεση στην κύηση που συνεχίζουν οι εμετοί μέχρι τέλος την εγκυμοσύνης,εύχομαι να μην έχεις κάτι τέτοιο,αν κ δεν νομίζω,λογικά θα μειωθούν...κ θα σταματήσουν απλά θα έχεις ενοχληση μετά ίσως κάθε φορά που αλλάζεις μήνα.


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Η βιταμίνη D διερευνάται και ως αιτιολογικός παράγοντας πρόωρης ωοθηκικής ανεπάρκειας, μέσω της άμεσης επίδρασης της στην αντιμυλλέριο ορμόνη (AMH). Αυτή η ορμόνη παίζει κεντρικό ρόλο στην αναπαραγωγή, καθώς διεγείρει τα ωοθηλάκια και τα προετοιμάζει για την επίδραση της FSH, αποτελώντας έτσι και προγνωστικό δείκτη ωορρηξίας σε τεχνικές υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Η βιταμίνη D ενισχύει την παραγωγή AMH και κατ’ επέκταση τη συντήρηση του ωοθηκικού αποθέματος.

Σας παραθέτω αυτό το κείμενο για να καταλάβουμε κατά ποσο οι γιατροί βλέπουν όλες τις παραμέτρους.Πριν καιρό έκανα αυτήν ερώτηση στον γιατρό και το αρνήθηκε ότι μπορεί να ισχύει. Εγω λοιπόν έχω ανεπάρκεια βιταμίνης d και από νεαρή ηλικια υψηλό δείκτη ρευματοειδους αρθρίτιδας.Μετα από αποτυχημένη προσπάθεια για μωρό έτυχε να πάω σε ρευματολόγο γιατί Επι ένα μήνα υπέφερα σε κάθε οστό που έχουμε. Η γνωμάτευση ήταν ανεπάρκεια d εξού κ οι πόνοι.Μου έδωσε μια βιταμίνη και μου είπε σε ένα μήνα θα αρχίσεις να συνέρχεσαι από τις ενοχλήσεις.Και σε ένα μήνα έμεινα εγκυος.Τυχαίο; Ισως.. Να σημειώσω πως δεν είχα ιδέα για αυτό που σας παρέθεσα τώρα. Πριν δυο μήνες που η αμη ήταν σχετικά καλή έπαιρνα επίσης d παιδική βέβαια αλλα έπαιρνα κάτι.Εδώ κ ένα μήνα δεν παιρνω και πάλι έχω πονους δυστυχως και βγήκε και χαμηλότερη η αμη.Τυχαιο κ αυτό; Ισως και πάλι.. Καταλήγω λοιπόν για να μην σας κουράζω και συγνώμη κιολας αλλα μηπως βοηθήσω κ άλλη κοπέλα πως όταν μας λένε κάτι πρέπει να το εξετάζουμε από όλες τις μεριές και έναν ειδικό όπου θα σκεφτεί να σε ξετινάξει σε κάθε εξέταση μέχρι να καταλήξει σε τετοιες μεθόδους.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο beboula! Εισαι πολυ μάχιμη!  Δηλαδη στην πραγματικότητα η έλλειψη αυτής της βιταμίνης ειναι που έριξε και την Amh; Σωστά τα κατάλαβα; Πηγες στον γιατρο σου (τον καλο :wink:) και στα ειπε; Άρα τι κινήσεις κανεις απο εδω και πέρα; Εχω πολυ καλο προαίσθημα οτι ολα θα διορθωθούν σύντομα! 

Υγ: εχεις σκεφτεί να γραφτείς σε Κολυμβητηριο; Κατα προτίμηση ανοιχτό και να πηγαίνεις όλον τον χρόνο. Οταν φοράμε αντιηλιακό δεν συνθέτουμε βιταμίνη d. Στο Κολυμβητηριο απαγορεύεται να φοράς αντιηλιακό. Μιας κι  εχεις και τάση προς ρευματοειδή αρθρίτιδα θα σου κανει καλο απο όλες τις μεριές! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Beboula25 είπε:

Η βιταμίνη D διερευνάται και ως αιτιολογικός παράγοντας πρόωρης ωοθηκικής ανεπάρκειας, μέσω της άμεσης επίδρασης της στην αντιμυλλέριο ορμόνη (AMH). Αυτή η ορμόνη παίζει κεντρικό ρόλο στην αναπαραγωγή, καθώς διεγείρει τα ωοθηλάκια και τα προετοιμάζει για την επίδραση της FSH, αποτελώντας έτσι και προγνωστικό δείκτη ωορρηξίας σε τεχνικές υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Η βιταμίνη D ενισχύει την παραγωγή AMH και κατ’ επέκταση τη συντήρηση του ωοθηκικού αποθέματος.

Σας παραθέτω αυτό το κείμενο για να καταλάβουμε κατά ποσο οι γιατροί βλέπουν όλες τις παραμέτρους.Πριν καιρό έκανα αυτήν ερώτηση στον γιατρό και το αρνήθηκε ότι μπορεί να ισχύει. Εγω λοιπόν έχω ανεπάρκεια βιταμίνης d και από νεαρή ηλικια υψηλό δείκτη ρευματοειδους αρθρίτιδας.Μετα από αποτυχημένη προσπάθεια για μωρό έτυχε να πάω σε ρευματολόγο γιατί Επι ένα μήνα υπέφερα σε κάθε οστό που έχουμε. Η γνωμάτευση ήταν ανεπάρκεια d εξού κ οι πόνοι.Μου έδωσε μια βιταμίνη και μου είπε σε ένα μήνα θα αρχίσεις να συνέρχεσαι από τις ενοχλήσεις.Και σε ένα μήνα έμεινα εγκυος.Τυχαίο; Ισως.. Να σημειώσω πως δεν είχα ιδέα για αυτό που σας παρέθεσα τώρα. Πριν δυο μήνες που η αμη ήταν σχετικά καλή έπαιρνα επίσης d παιδική βέβαια αλλα έπαιρνα κάτι.Εδώ κ ένα μήνα δεν παιρνω και πάλι έχω πονους δυστυχως και βγήκε και χαμηλότερη η αμη.Τυχαιο κ αυτό; Ισως και πάλι.. Καταλήγω λοιπόν για να μην σας κουράζω και συγνώμη κιολας αλλα μηπως βοηθήσω κ άλλη κοπέλα πως όταν μας λένε κάτι πρέπει να το εξετάζουμε από όλες τις μεριές και έναν ειδικό όπου θα σκεφτεί να σε ξετινάξει σε κάθε εξέταση μέχρι να καταλήξει σε τετοιες μεθόδους.

τα αυτοανοσα επισης ειναι μια αιτια μειωσης του αποθεματος ωαριων. δυστηχως ολα πρεπει να τα ψαχνουμε απο τα 30 μας κ χωρις να θελουμε να κανουμε παιδι αμεσα αλλα οι γιατροι δεν δινουν τετοιες εξετασεις αν δεν προσπαθησεις για παιδι για μενα τεραστιο λαθος γιατι ζουμε μεσα σε μια πλανη οτι ολα πανε καλα μεχρι τα 35-40. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, *ζουζουνα*!!! είπε:

Μια χαρά κ εμείς εδώ στην αναμονή...ακόμα έχεις λογικά μόλις κλείσεις κ τον 4ο μήνα θα είσαι καλύτερα πιστεύω..σε βδομάδες μετά την 17η νομίζω δλδ...αν κ είδα το τικερ ότι είσαι 17+6 ,αλλά οι εμετοί συνήθως σταματάνε...τώρα σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις γίνεται κάποιες φορές υπερεμεση στην κύηση που συνεχίζουν οι εμετοί μέχρι τέλος την εγκυμοσύνης,εύχομαι να μην έχεις κάτι τέτοιο,αν κ δεν νομίζω,λογικά θα μειωθούν...κ θα σταματήσουν απλά θα έχεις ενοχληση μετά ίσως κάθε φορά που αλλάζεις μήνα.

Πασχω απο υπερεμεση... Ολα αυτα ειναι με φουλ αντιεμετικη αγωγη... Και μαλλον θα με παει ετσι μεχρι να γεννησω... Δυστυχώς... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

@anemoni1989 σε καταλαβαίνω απόλυτα. Λοιπόν,κι εγώ με υπερεμεση.Στα 3 παιδιά μου είχα από την 4η εβδομάδα μέχρι την ώρα που γεννουσα.Είχα 10 διαστολή και κατέβηκα από το κρεβάτι, πήγα στην τουαλέτα του δωματίου στο γενεσις κι έκανα εμετο, ενώ είχα το νου μου να μη μου πέσει το μωρό... Έπαιρνα vomex και primperan αλλά μόνο μειωνοταν στους 6-7 τη μέρα κάθε μέρα!  Στην 3η εγκυμοσύνη μου έγραψε στον 4ο μήνα με ειδική συνταγή από νοσοκομείο τα zofron και με βοήθησαν αρκετάαλλά είχα ήδη πάθει έντονη γαστριτιδα και οισοφαγιτιδα αφού έβγαζα όλο αιμα. Τώρα στη 4η εγκυμοσύνη μου έγραψαν ξανά τα zofron απο το νοσοκομείο από την αρχή για συνέχιση θεραπείας στο σπίτι και ήδη βλέπω τεράστια διαφορά! Έχω μερικές μέρες που μπορώ και τρωω και κάποια φαγητά(εκτός από καλαμπόκι και ψητό κρέας που έτρωγα ως τώρα) Τα σταμάτησα στην 12η εβδομάδα και παίρνω μόνο zurcazol.Δεν πρόλαβα να πάθω εσωτερικά φλεγμονες. Συζήτησέ το με τον γιατρό σου!!!!!   Συγνώμη για το μεγάλο post. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια!!!Κουράγιο στις εγκυούλες και με το καλό να μείνουμε οι υπόλοιπες!!!Έκανα πρώτη φορά εξέταση ΑΜΗ και επειδή δεν μπορώ να περιμένω να μου πει ο γιατρός αν είναι καλό το αποτέλεσμα, έχει κάνει καμία αυτή την εξέταση?Έβγαλα 38.6 σαν αποτέλεσματα.Έχετε ιδέα αν είναι σε λογικά πλαίσια?


 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Katerina 88 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια!!!Κουράγιο στις εγκυούλες και με το καλό να μείνουμε οι υπόλοιπες!!!Έκανα πρώτη φορά εξέταση ΑΜΗ και επειδή δεν μπορώ να περιμένω να μου πει ο γιατρός αν είναι καλό το αποτέλεσμα, έχει κάνει καμία αυτή την εξέταση?Έβγαλα 38.6 σαν αποτέλεσματα.Έχετε ιδέα αν είναι σε λογικά πλαίσια?

Καλησπέρα..Πάντα οι γιατροί κοιτανε και τις μονάδες στις οποίες μετράται η ορμόνη όχι απλως τον αριθμο.Δεν είναι πχ σαν τον αιματοκρίτη που λες εχω 34 και σου λένε έχεις χαμηλο. Εγω είχα κάνει νομίζω ηταν κοντα στο 3 μεσα στα πλαισια για την ηλικία μου όπως το εγραφε το χαρτι Ο γιατρος κοιταξε τη μονάδα και μου ειπε οτι είναι ενταξει 

  • Ευχαριστώ 1

CpFNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , Elma86 είπε:

Καλησπέρα..Πάντα οι γιατροί κοιτανε και τις μονάδες στις οποίες μετράται η ορμόνη όχι απλως τον αριθμο.Δεν είναι πχ σαν τον αιματοκρίτη που λες εχω 34 και σου λένε έχεις χαμηλο. Εγω είχα κάνει νομίζω ηταν κοντα στο 3 μεσα στα πλαισια για την ηλικία μου όπως το εγραφε το χαρτι Ο γιατρος κοιταξε τη μονάδα και μου ειπε οτι είναι ενταξει 

Το αποτέλεσμα σχετίζεται με την fsh και την LH?


 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Katerina 88 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια!!!Κουράγιο στις εγκυούλες και με το καλό να μείνουμε οι υπόλοιπες!!!Έκανα πρώτη φορά εξέταση ΑΜΗ και επειδή δεν μπορώ να περιμένω να μου πει ο γιατρός αν είναι καλό το αποτέλεσμα, έχει κάνει καμία αυτή την εξέταση?Έβγαλα 38.6 σαν αποτέλεσματα.Έχετε ιδέα αν είναι σε λογικά πλαίσια?

κοριτσαρα ειναι κατι παραπανω απο τελεια η αμη σου !!! ειναι μια χαρα κ οτι πρεπει για την ηλικια σου 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

κοριτσαρα ειναι κατι παραπανω απο τελεια η αμη σου !!! ειναι μια χαρα κ οτι πρεπει για την ηλικια σου 

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!30 χρονών είμαι, άρα να μην αγχώνομαι έ??


 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 88 είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!30 χρονών είμαι, άρα να μην αγχώνομαι έ??

καθολου ισα ισα εχεις ακομα πολυ μελλον!!! η αμη δειχνει τα αποθεματα σου σε ωαρια. οταν εχεις πολλα ωαρια σημαινει οτι εισαι ακομα νεα !!! η fsh δειχνει την ποιοτητα των ωαριων ! οταν δεν συντρεχουν αλλα προβληματα η fsh ειναι παντα καλη σε μεγαλα αποθεματα ωαριων.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

καθολου ισα ισα εχεις ακομα πολυ μελλον!!! η αμη δειχνει τα αποθεματα σου σε ωαρια. οταν εχεις πολλα ωαρια σημαινει οτι εισαι ακομα νεα !!! η fsh δειχνει την ποιοτητα των ωαριων ! οταν δεν συντρεχουν αλλα προβληματα η fsh ειναι παντα καλη σε μεγαλα αποθεματα ωαριων.

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου!!!!! <3

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...