Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, noni90 είπε:

Επιτρέπονται με μέτρο... Επίσης τα πολύ ώριμα να τα αποφεύγεις κ αντί για μπανάνα πχ να διαλέγεις μήλο..... Που δεν είναι τόσο γλυκό. Εμένα πχ τα γλυκά δε με πειράζουν τόσο όσο οι υδατάνθρακες... Εντάξει δεν είπαμε να φάω μια τούρτα στην καθισια μου αλλά αν φάω μια μικρη μπάλα παγωτό βανίλια μια φορά στο τόσο δε με ανεβάζει πάνω από 120. Αν όμως φάω 2 κομμάτια πίτσα πάω στο 155 για πλάκα! Στην αρχή με 2 κομμάτια πίτσα ήμουν οκ τώρα είναι απαγορευτικό για μένα... Κ ρωτησα το γιατρό και μου εξήγησε ότι προχωροντας η εγκυμοσύνη αυξανεται η ινσουλίνοαντισταση και για αυτό συμβαίνει αυτό. Το θετικό είναι πως σχεδόν πάντα μόλις γεννήσουμε κ βγεί ο πλακούντας γυρνάμε στα φυσιολογικά μας! Εγώ μετριεμαι αρκετές φορές γιατί κάνω ινσουλίνη κ πρέπει να ξέρω πόσο έχω πριν φάω για να κάνω τις ανάλογες μονάδες μια ώρα μετά να τσεκαρω το μεταγευματικο μου. Μερικές φορές για σιγουριά μετράω κ στις 2 ώρες να δω ότι πέφτει κανονικά.  Κάθε γιατρός δίνει οδηγίες ανάλογα με την περίπτωση... Μπορεί να μη χρειάζεται τόσο συχνά πριν την ινσουλίνη μετριομουν 3-4 φορές τη μέρα..

@loyloy κ εγώ είχα αυξημένα αμνιακα πριν την ινσουλίνη,μετά μου κατέβηκαν λίγο.... Πόσο αυξημένα έχεις; Εκτός ορίων; Μην ανησυχείς αν είναι απ' το σάκχαρο φτιάχνει!

 

12εκ λίμνες μου πε.ουτε που κατάλαβα.και ο άλλος είπε οκ Έχω παραπάνω θα κάνουμε τη διατροφή μας και θα φτιάξει.ηρεμια βρε παιδί μου ο γιατρουλης. Με χαλάρωσε.οχι όπως ο άλλος εδώ στη Κέρκυρα.εφερε τη καταστροφή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , loyloy είπε:

12εκ λίμνες μου πε.ουτε που κατάλαβα.και ο άλλος είπε οκ Έχω παραπάνω θα κάνουμε τη διατροφή μας και θα φτιάξει.ηρεμια βρε παιδί μου ο γιατρουλης. Με χαλάρωσε.οχι όπως ο άλλος εδώ στη Κέρκυρα.εφερε τη καταστροφή.

Εμένα μου τα μετράει με άλλη μονάδα μέτρησης μαλλον... Κ εμένα δε με είχε αγχωσει κ μετά από 2 βδομάδες που έκανα άλλη μέτρηση ήταν καλύτερα! Οπότε όπως λες κ εσύ διατροφουλα, καμιά μέτρηση και αν φταίει το σάκχαρο θα φτιάξει αν όχι είναι ιδιοπαθες..... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , noni90 είπε:

Εμένα μου τα μετράει με άλλη μονάδα μέτρησης μαλλον... Κ εμένα δε με είχε αγχωσει κ μετά από 2 βδομάδες που έκανα άλλη μέτρηση ήταν καλύτερα! Οπότε όπως λες κ εσύ διατροφουλα, καμιά μέτρηση και αν φταίει το σάκχαρο θα φτιάξει αν όχι είναι ιδιοπαθες..... 

Γλυκοζημειωμενη μου πε να κοιτάξω.μπορεο να χω Καλή καμπύλη Αλλά εκεί θα φανεί.αντε να δούμε

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, noni90 είπε:

Σωστά κ εγώ κάνω κάθε 2 μήνες! 

Πριν 3 μήνες έκανα ήταν 5.2 μου πε αν εχειναυξηθει έστω και λίγο θα φταίει αυτό.εκλεισα και ραντεβού με ενδοκρινολογο με το που φτάσω Αθήνα τη Τρίτη το πρωί πάω στα καπάκια εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, sunshine83 είπε:

Καλημέρα σε όλες! Κι εγώ συνεχίζω κανονικά με τη διατροφή και τις μετρήσεις και το ζάχαρο μου είναι σε καλά επίπεδα. Βέβαια, η διαβητολόγος μου, μου βρήκε νέο πρόβλημα. Επειδή η TSH είναι 3,2 με όριο το 4,78, το θεωρεί αρκετά υψηλό για αυτό τον μήνα κύησης και μου είπε να ξεκινήσω προληπτικά χάπι Τ4. Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω στενοχωρηθεί πολύ.Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τον θυροειδή, και εφόσον είναι εντός ορίων, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πάρω αυτό το χάπι. Θα ρωτήσω και τη γυναικολόγο  που έχω ραντεβού την άλλη εβδομάδα ή σκέφτομαι να πάρω και δεύτερη γνώμη από άλλο ενδοκρινολόγο.

Νομίζω ότι στην εγκυμοσύνη είναι διαφορετικά τα όρια της ths. Τις προάλλες που πήγα σε ενδοκρινολόγο μου είπε ότι για το 2ο και 3ο τρίμηνο το όριο είναι 3 και στην Αμερική νομίζω δέχονται και τι 3,5.


HHwPp2.pngQ1avp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Natasoula85 είπε:

Νομίζω ότι στην εγκυμοσύνη είναι διαφορετικά τα όρια της ths. Τις προάλλες που πήγα σε ενδοκρινολόγο μου είπε ότι για το 2ο και 3ο τρίμηνο το όριο είναι 3 και στην Αμερική νομίζω δέχονται και τι 3,5.

Πιθανόν να έχεις δίκιο.Στα αποτελέσματα του μικροβιολογικού γράφει τα γενικά όρια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , sunshine83 είπε:

Πιθανόν να έχεις δίκιο.Στα αποτελέσματα του μικροβιολογικού γράφει τα γενικά όρια.

Την Τρίτη εχω ραντεβού με ενδοκρινολογο.θα δω τι θα μου πει για τη tsh και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου τι κανετε?

Πηρα τα αποτελεσματα απο το μικροβιολογικο. 

Ειναι : Νηστειας 70,

1 ωρα 183

2η ωρα 132 

3η ωρα 38 

Πηρα τον γιατρο μου κ μου πε οτι μονο η τιμη στη 1 ωρα ειναι ανεβασμενη με οριο 180 , αλλα επειδη οι αλλες δυο που ακολουθουν ειναι οκ, τοτε δεν χρειαζομαι ενδοκρινολογο ουτε τπτ. Μονο λιγη προσοχη στη διατροφη κ να κοψω ζαχαρη και γλυκα. Η τελευταια τιμη ειναι πολυ κατω, αλλα δεν ανησυχησε. Μου πε ειναι οκ αφου ειναι κατω απο 140. Εμενα βεβαια κ παλι οι τιμες η πρωτη κ η τελευταια δεν μου πολυαρεσουν, αλλα οκ. Λιγο που εψαξα στο ιντερνετ τα ορια για τα 100gr γλυκοζης διαφερουν με αυτα των 75gr. Τωρα τι να πω. Ισως χρειαστει να επαναλαβω την καμπυλη μετα απο 3 βδομαδες.


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, loyloy είπε:

Πριν 3 μήνες έκανα ήταν 5.2 μου πε αν εχειναυξηθει έστω και λίγο θα φταίει αυτό.εκλεισα και ραντεβού με ενδοκρινολογο με το που φτάσω Αθήνα τη Τρίτη το πρωί πάω στα καπάκια εκεί.

Σωστό εγώ πριν τη β επιπέδου είχα 4.5 και στη β επιπέδου είχα αυξημένα αμνιακα. Έκανα γλυκοζυλιωμενη και είχε πάει στο 5.2...... τώρα κάνω ινσουλίνη δε ξέρω που είμαστε.... αλλά ένα άγχος το έχω....

με έχει πιάσει κ μια ανυπομονησία να περάσει ο καιρός.... να έρθει ο μπέμπης στην αγκαλιά μας.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , noni90 είπε:

Σωστό εγώ πριν τη β επιπέδου είχα 4.5 και στη β επιπέδου είχα αυξημένα αμνιακα. Έκανα γλυκοζυλιωμενη και είχε πάει στο 5.2...... τώρα κάνω ινσουλίνη δε ξέρω που είμαστε.... αλλά ένα άγχος το έχω....

με έχει πιάσει κ μια ανυπομονησία να περάσει ο καιρός.... να έρθει ο μπέμπης στην αγκαλιά μας.... 

Άντε Ναι.ανυπομονω να τον δω.ειδικα τώρα που κλωτσαει συνέχεια και καν ει τα δικά του τρελαίνομαι.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Κοριτσια μου τι κανετε?

Πηρα τα αποτελεσματα απο το μικροβιολογικο. 

Ειναι : Νηστειας 70,

1 ωρα 183

2η ωρα 132 

3η ωρα 38 

Πηρα τον γιατρο μου κ μου πε οτι μονο η τιμη στη 1 ωρα ειναι ανεβασμενη με οριο 180 , αλλα επειδη οι αλλες δυο που ακολουθουν ειναι οκ, τοτε δεν χρειαζομαι ενδοκρινολογο ουτε τπτ. Μονο λιγη προσοχη στη διατροφη κ να κοψω ζαχαρη και γλυκα. Η τελευταια τιμη ειναι πολυ κατω, αλλα δεν ανησυχησε. Μου πε ειναι οκ αφου ειναι κατω απο 140. Εμενα βεβαια κ παλι οι τιμες η πρωτη κ η τελευταια δεν μου πολυαρεσουν, αλλα οκ. Λιγο που εψαξα στο ιντερνετ τα ορια για τα 100gr γλυκοζης διαφερουν με αυτα των 75gr. Τωρα τι να πω. Ισως χρειαστει να επαναλαβω την καμπυλη μετα απο 3 βδομαδες.

Εγω στην πρωτη ωρα ειχα 186 και τα υπολοιπα καλα και με εστειλε σε ενδοκρινολογο και τωρα μετριεμαι και κανω και διατροφη! Πφφ...ο δικος μου ειναι πολυ αυστηρος!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Diavolitsa είπε:

Εγω στην πρωτη ωρα ειχα 186 και τα υπολοιπα καλα και με εστειλε σε ενδοκρινολογο και τωρα μετριεμαι και κανω και διατροφη! Πφφ...ο δικος μου ειναι πολυ αυστηρος!

Μα κ γω αυτο πιστευα οτι θα εκανε. Μηπως παιζει ρολο που εκανα των 100γρ και οχι 75γρ γλυκοζη? Για αυτο απορησα.


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Μα κ γω αυτο πιστευα οτι θα εκανε. Μηπως παιζει ρολο που εκανα των 100γρ και οχι 75γρ γλυκοζη? Για αυτο απορησα.

Και γω των 100 εκανα! Να σου πω την αληθεια τοσες μερες που το μετραω με το μηχανακι δεν ειχα ουτε μια μετρηση πανω απο τα ορια! Και η διατροφολογος μου ειπε μετρα το καμια 10αρια μερες και ξανα πες τους να κανεις εξεταση!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Diavolitsa είπε:

Και γω των 100 εκανα! Να σου πω την αληθεια τοσες μερες που το μετραω με το μηχανακι δεν ειχα ουτε μια μετρηση πανω απο τα ορια! Και η διατροφολογος μου ειπε μετρα το καμια 10αρια μερες και ξανα πες τους να κανεις εξεταση!

Καλημέρα!! !!!!!!γλυκοζημειωμενη έκανες?μια Μια χαρά καμπύλη Έχω έχω αλλά λόγω αμνιακό υγρού με στέλνει σε ενδοκρινολογο και οπωσδήποτε γλυκοζημειωμενη.πριν 3 μήνες ήταν 5.2 και το οριο είναι 6.αν Έχει αυξηθεί από το 5.2 αυτό θα φταίει για το υγρό.και ειλικρινά μακαρ ι για να ρυθμιστεί με διατροφή.εχω διαβάσει τόσα καοενζω τρομάξει.για προβλήμα στη καρδιά ή νευρολογικό ή τρισωμια 18.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...