Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Καλημέρα! Πετάγομαι κι εγώ στη συζήτηση χωρίς να συμμετέχω ενεργά για να δώσω εμψύχωση... Κι εγώ την 9η μέρα έκανα τεστ και ήταν έτσι αχνή και τελικά έχω δίδυμα! Οπότε απόλαυσε το ότι ανιχνεύεται η χοριακή και μη σκας, όλα καλά θα πάνε! 🥰😇🥰😇

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Cath3rine είπε:

Το πολυ αμνιακο που κολλάει με τον διαβήτη;;;  και ξανα καμπύλη εφοσον ήταν καλη;; γιατι να ξαναμπείς σε αυτο το τρυπάκι;;; υπομονη κορίτσι μου! 

Χαχαχαχα οχι δεν είναι ναυτικός.. Δουλεύει σεζόν.. Ησασταν μαζι εμεινα έγκυος.. Εφυγα.. Κ δεν ξανακατεβηκα γτ έπρεπε να βαζω αντιπικτικες για να ταξιδεύω με αεροπλάνο... Δυσκολα άσε.... Περιμένω πως κ πως να γυρίσει.. Το ίδιο κ αυτός! Ευτυχως προλάβαμε κ πήγαμε μαζι σε 2 υπέρηχους οταν ακομα ηταν κουκίδα το μωρο μας... Ολα τα υπολοιπα του τα εξιστορω απ το τηλ για να νιώθει κ αυτός οτι είναι κοντα σε ολο αυτο! 

Εχω 2 γιατρούς όπως ξερετε.αυτος στην Κέρκυρα Μου είπε να κάνω αμνιοπαρακεντηση και να μου αφαιρέσουν υγρό.του λε ω υπάρχει ακόμα το Ρίσκο στη βδομάδα Που βρίσκομαι αποβολής με αμνιο και μου είπε Ναι.αρα Εγώ αυτό το ξεχνάω προς το παρόν.ππαιρνω το γιατρό στην Αθήνα που τον έχω πολλ α Χρόνια και τον θεωρώ κορυφή του λέω για αμνιο και έβαλε τα γέλια.μου λέει έλα Αθήνα πήγαινε σε ενδοκρινολογο , ακολούθησε διατροφή για μια βδομάδα και ξανά καμπύλη και ελα να σσ δω.πιστευει μου λέει ότι φταίει η διατροφή μ και έτσι ίσως ρυθμίσουμε να μην αυξάνεται με τον ίδιο ρυθμό.την αμνιο μου πε να την ξεχάσω και αυτός δεν θέλει.αρα η διαδικασία της καμπύλης για μένα είναι το light σενάριο.ηδη Έχω καν ει 2 φορες.συνηθισα πλέον.

 

10 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Καμπυλη παλι?? Αφου 2 φορες εχεις κανει κ εχει βγει μια χαρα!! Κ πες οτι ξαναβγαινει καλη, τοτε τι θα σημαινει αυτο? 

Ααααα..Ωχ βρε κοριτσι μου. Δυσκολο αυτο αλλα ερχεται φανταζομαι οπου να ναι. Ποτε γυρναει?

Οτι είναι κάτι καθαρά παθολογικό. Το θέμα ειναι να δούμε αν με τη διατροφή σταματήσει να αναπτύσσεται τόσο πολύ υγρο.αν όχι μου πε ξάπλα μέχρι να γεννήσω για να μη σπάσουν τα νερα νωρις. Για τη καμπύλη απλά θέλει να εξαντλήσει τις πιθανοτητες.του ΠΑ από Όταν βγήκε η καμπύλη τρώω παγωτά φουλ.καο φοβάται μη φταίει αυτό.σκεψου από τη καμπύλη και μετά είχα τη μεγάλη αύξηση υγρού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, loyloy είπε:

Εχω 2 γιατρούς όπως ξερετε.αυτος στην Κέρκυρα Μου είπε να κάνω αμνιοπαρακεντηση και να μου αφαιρέσουν υγρό.του λε ω υπάρχει ακόμα το Ρίσκο στη βδομάδα Που βρίσκομαι αποβολής με αμνιο και μου είπε Ναι.αρα Εγώ αυτό το ξεχνάω προς το παρόν.ππαιρνω το γιατρό στην Αθήνα που τον έχω πολλ α Χρόνια και τον θεωρώ κορυφή του λέω για αμνιο και έβαλε τα γέλια.μου λέει έλα Αθήνα πήγαινε σε ενδοκρινολογο , ακολούθησε διατροφή για μια βδομάδα και ξανά καμπύλη και ελα να σσ δω.πιστευει μου λέει ότι φταίει η διατροφή μ και έτσι ίσως ρυθμίσουμε να μην αυξάνεται με τον ίδιο ρυθμό.την αμνιο μου πε να την ξεχάσω και αυτός δεν θέλει.αρα η διαδικασία της καμπύλης για μένα είναι το light σενάριο.ηδη Έχω καν ει 2 φορες.συνηθισα πλέον.

 

Οτι είναι κάτι καθαρά παθολογικό. Το θέμα ειναι να δούμε αν με τη διατροφή σταματήσει να αναπτύσσεται τόσο πολύ υγρο.αν όχι μου πε ξάπλα μέχρι να γεννήσω για να μη σπάσουν τα νερα νωρις. Για τη καμπύλη απλά θέλει να εξαντλήσει τις πιθανοτητες.του ΠΑ από Όταν βγήκε η καμπύλη τρώω παγωτά φουλ.καο φοβάται μη φταίει αυτό.σκεψου από τη καμπύλη και μετά είχα τη μεγάλη αύξηση υγρού.

Καταλαβα. Μην αγχωνεσαι παντως, μπορει να ναι κατι πολυ απλο, θα το δεις κ με τον γιατρο σου εφοσον κ εκεινος δεν εδειξε να ναι κατι επικινδυνο. Αν μαλιστα διορθωνεται με διατροφη τοτε ολα οκ, οπως κ να χει εσυ να σαι ηρεμη και θα περιμενουμε κ μεις να μας πεις νεοτερα


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καταλαβα. Μην αγχωνεσαι παντως, μπορει να ναι κατι πολυ απλο, θα το δεις κ με τον γιατρο σου εφοσον κ εκεινος δεν εδειξε να ναι κατι επικινδυνο. Αν μαλιστα διορθωνεται με διατροφη τοτε ολα οκ, οπως κ να χει εσυ να σαι ηρεμη και θα περιμενουμε κ μεις να μας πεις νεοτερα

Γισ πες για πρωινό τι τρως?ξεκίνησες διατροφή?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μανούλες!

 

Τι κάνετε;;;Πως πάνε οι κοιλίτσες;;;;;

Σας διαβάζω όποτε βρίσκβ χρόνο αλλά δε προλαβαίνω να γράψω...:sad:

Έκανα κ εγώ την καμπύλη (0,60'90'120')κ στα 90' με όριο 140 έχω 145..έχω αγχωθεί πολύ...

Ραντεβού έχω την άλλη βδομάδα με τον γυναικολόγο κ την Δευτέρα θα μιλήσω με την ενδοκρινολόγο...

Απο πετρώματα πως είστε;;έχω 2 βδομάδες που τα νιώθω έντονα...

Επίσης νιώθω διογκωμένα τα χείλη.(κάτω)το νιώθει καμία;

 

Ανυπομονώ να περάσει ο καιρός να γεννήσω...πόλυ κούραση....τα έχω φτύσει...

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, loyloy είπε:

Εχω 2 γιατρούς όπως ξερετε.αυτος στην Κέρκυρα Μου είπε να κάνω αμνιοπαρακεντηση και να μου αφαιρέσουν υγρό.του λε ω υπάρχει ακόμα το Ρίσκο στη βδομάδα Που βρίσκομαι αποβολής με αμνιο και μου είπε Ναι.αρα Εγώ αυτό το ξεχνάω προς το παρόν.ππαιρνω το γιατρό στην Αθήνα που τον έχω πολλ α Χρόνια και τον θεωρώ κορυφή του λέω για αμνιο και έβαλε τα γέλια.μου λέει έλα Αθήνα πήγαινε σε ενδοκρινολογο , ακολούθησε διατροφή για μια βδομάδα και ξανά καμπύλη και ελα να σσ δω.πιστευει μου λέει ότι φταίει η διατροφή μ και έτσι ίσως ρυθμίσουμε να μην αυξάνεται με τον ίδιο ρυθμό.την αμνιο μου πε να την ξεχάσω και αυτός δεν θέλει.αρα η διαδικασία της καμπύλης για μένα είναι το light σενάριο.ηδη Έχω καν ει 2 φορες.συνηθισα πλέον.

 

Οτι είναι κάτι καθαρά παθολογικό. Το θέμα ειναι να δούμε αν με τη διατροφή σταματήσει να αναπτύσσεται τόσο πολύ υγρο.αν όχι μου πε ξάπλα μέχρι να γεννήσω για να μη σπάσουν τα νερα νωρις. Για τη καμπύλη απλά θέλει να εξαντλήσει τις πιθανοτητες.του ΠΑ από Όταν βγήκε η καμπύλη τρώω παγωτά φουλ.καο φοβάται μη φταίει αυτό.σκεψου από τη καμπύλη και μετά είχα τη μεγάλη αύξηση υγρού.

Εσύ ν ακολουθήσεις οποιον γιατρός εμπιστεύεσε πιο πολυ! Ο καθενας λεει οτι θελει..! Κανε κ κια διατροφή κ ολα θ ναι μια χαρα... Να μην ανησυχείς!!!! 

Εγω πχ για πρωινό μ ειπε να τρωω αυγό(είναι το καλύτερο) η μια φέτα ολικής ψωμί με μια φέτα κασέρι κ μια φέτα γαλοπούλα.. Κ πάντα μεσημεριανό πρώτα μια σαλάτα κ κετα φαγητό... Θα σε πει κ εσενα... Μην σκας!!!! 

πρίν από 13 λεπτά , zamia είπε:

Καλημέρα Μανούλες!

 

Τι κάνετε;;;Πως πάνε οι κοιλίτσες;;;;;

Σας διαβάζω όποτε βρίσκβ χρόνο αλλά δε προλαβαίνω να γράψω...:sad:

Έκανα κ εγώ την καμπύλη (0,60'90'120')κ στα 90' με όριο 140 έχω 145..έχω αγχωθεί πολύ...

Ραντεβού έχω την άλλη βδομάδα με τον γυναικολόγο κ την Δευτέρα θα μιλήσω με την ενδοκρινολόγο...

Απο πετρώματα πως είστε;;έχω 2 βδομάδες που τα νιώθω έντονα...

Επίσης νιώθω διογκωμένα τα χείλη.(κάτω)το νιώθει καμία;

 

Ανυπομονώ να περάσει ο καιρός να γεννήσω...πόλυ κούραση....τα έχω φτύσει...

 

Καλημερα κορίτσι..! Εγω πετρώματα δεν έχω ακομα.. Λογικα θα έρθουν πιο μέτα;!;  δεν ξέρω...τα χείλη ηταν τα πρώτα που πρηστηκαν εμενα απο τον 5ο μηνα..επίσης τοτε ειχα κ πολυ πρησμένα πόδια... Τωρα είμαι κουλ... Τπτ... Ευτυχως εφυγε το πρήξιμο απο τα ποδια! Εμειναν τα πιο σαρκώδη χείλη χιχιχιχι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες! Κι εγώ συνεχίζω κανονικά με τη διατροφή και τις μετρήσεις και το ζάχαρο μου είναι σε καλά επίπεδα. Βέβαια, η διαβητολόγος μου, μου βρήκε νέο πρόβλημα. Επειδή η TSH είναι 3,2 με όριο το 4,78, το θεωρεί αρκετά υψηλό για αυτό τον μήνα κύησης και μου είπε να ξεκινήσω προληπτικά χάπι Τ4. Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω στενοχωρηθεί πολύ.Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τον θυροειδή, και εφόσον είναι εντός ορίων, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πάρω αυτό το χάπι. Θα ρωτήσω και τη γυναικολόγο  που έχω ραντεβού την άλλη εβδομάδα ή σκέφτομαι να πάρω και δεύτερη γνώμη από άλλο ενδοκρινολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Μου κανει εντυπωση ποσες τελικα εχουμε θεμα με διαβητη και τα λοιπα. 

@loyloy σημερα εφαγα δημητριακα ολικης με γαλα χαμηλο σε λιπαρα. Δεν εχω ξεκινησει διατροφη ακομα συγκεκριμενη επειδη ακομα δεν εχω μιλησει με τον γιατρο μου. Το απογευμα θα εχω τα πληρη νουμερα απο την καμπυλη. Αλλα κ πριν καλη διατροφη εκανα. Μονο με τα γλυκα λογω του πολιτικου γαμου το παρακανω την τελευταια εβδομαδα γιατι μας ειχαν φερει παρα πολλα. Δεν ξερω αν μπορει να επηρεασει την καμπυλη μια εβδομαδα βεβαια ατασθαλειων. Αν ηταν ετσι φανταζομαι οτι κ το σακχαρο νηστειας θα ταν ανεβασμενο αλλα δεν ειναι. Μονο μετα τη γλυκοζη, αρα ειναι θεμα ινσουλινης. Παντως γενικα δε θελει πολυ ακραια πραγματα αλλα σιγουρα προσοχη και να μετρας αν μπορεις το φαγητο. Καποια απαγορευονται οπως τα γλυκα αλλα πχ ενα ζελε ισως μπορεις να το φας η ενα παγωτο 0%. Ακομα δεν τα ξερω βεβαια. Αλλα αυτα ισχυουν για διαβητη. Εσυ δεν θεωρω πως εχεις διαβητη οποτε εισαι πιο ελευθερη στις επιλογες σου, αρκει να προσεχεις φανταζομαι κ συ τα κακα λιπαρα. Ενδοκρινολογο ποτε θα πας?

 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , sunshine83 είπε:

Καλημέρα σε όλες! Κι εγώ συνεχίζω κανονικά με τη διατροφή και τις μετρήσεις και το ζάχαρο μου είναι σε καλά επίπεδα. Βέβαια, η διαβητολόγος μου, μου βρήκε νέο πρόβλημα. Επειδή η TSH είναι 3,2 με όριο το 4,78, το θεωρεί αρκετά υψηλό για αυτό τον μήνα κύησης και μου είπε να ξεκινήσω προληπτικά χάπι Τ4. Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω στενοχωρηθεί πολύ.Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τον θυροειδή, και εφόσον είναι εντός ορίων, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πάρω αυτό το χάπι. Θα ρωτήσω και τη γυναικολόγο  που έχω ραντεβού την άλλη εβδομάδα ή σκέφτομαι να πάρω και δεύτερη γνώμη από άλλο ενδοκρινολόγο.

 

Καλημέρα,

Επείδη κ εγώ παίρνω χαπάκι για τον θυροειδή,,θα ηθελα να σου πω πως δεν είναι κάτι τραγικό!στην κύηση θέλουμε την tsh 1,5.Μην αγχώνεσαι.Μετά θα το σταματήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , zamia είπε:

Καλημέρα Μανούλες!

 

Τι κάνετε;;;Πως πάνε οι κοιλίτσες;;;;;

Σας διαβάζω όποτε βρίσκβ χρόνο αλλά δε προλαβαίνω να γράψω...:sad:

Έκανα κ εγώ την καμπύλη (0,60'90'120')κ στα 90' με όριο 140 έχω 145..έχω αγχωθεί πολύ...

Ραντεβού έχω την άλλη βδομάδα με τον γυναικολόγο κ την Δευτέρα θα μιλήσω με την ενδοκρινολόγο...

Απο πετρώματα πως είστε;;έχω 2 βδομάδες που τα νιώθω έντονα...

Επίσης νιώθω διογκωμένα τα χείλη.(κάτω)το νιώθει καμία;

 

Ανυπομονώ να περάσει ο καιρός να γεννήσω...πόλυ κούραση....τα έχω φτύσει...

 

Καλημερα!! Εγω παιρνω τοκολυτικο για τις συσπασεις κ εχουν μειωθει αρκετα!


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Cath3rine είπε:

Εσύ ν ακολουθήσεις οποιον γιατρός εμπιστεύεσε πιο πολυ! Ο καθενας λεει οτι θελει..! Κανε κ κια διατροφή κ ολα θ ναι μια χαρα... Να μην ανησυχείς!!!! 

Εγω πχ για πρωινό μ ειπε να τρωω αυγό(είναι το καλύτερο) η μια φέτα ολικής ψωμί με μια φέτα κασέρι κ μια φέτα γαλοπούλα.. Κ πάντα μεσημεριανό πρώτα μια σαλάτα κ κετα φαγητό... Θα σε πει κ εσενα... Μην σκας!!!! 

Καλημερα κορίτσι..! Εγω πετρώματα δεν έχω ακομα.. Λογικα θα έρθουν πιο μέτα;!;  δεν ξέρω...τα χείλη ηταν τα πρώτα που πρηστηκαν εμενα απο τον 5ο μηνα..επίσης τοτε ειχα κ πολυ πρησμένα πόδια... Τωρα είμαι κουλ... Τπτ... Ευτυχως εφυγε το πρήξιμο απο τα ποδια! Εμειναν τα πιο σαρκώδη χείλη χιχιχιχι 

Α ωραίο πρωινό!Για να ξεκινήσω κ εγώ διατροφούλα γαιτί αγχώθηκα....

κ μένα στον 5ο ξεκίνησαν τα πρησένα χείλη...βεβαια ο γιατρός μου είπε φυσιολογικό σε κάποιες διογκώνται...όμως πιστέψτε με ξυράφι δε μπορώ να βάω εκεί κάτω.Φοβάμαι να μην κοπό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , sunshine83 είπε:

Καλημέρα σε όλες! Κι εγώ συνεχίζω κανονικά με τη διατροφή και τις μετρήσεις και το ζάχαρο μου είναι σε καλά επίπεδα. Βέβαια, η διαβητολόγος μου, μου βρήκε νέο πρόβλημα. Επειδή η TSH είναι 3,2 με όριο το 4,78, το θεωρεί αρκετά υψηλό για αυτό τον μήνα κύησης και μου είπε να ξεκινήσω προληπτικά χάπι Τ4. Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω στενοχωρηθεί πολύ.Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τον θυροειδή, και εφόσον είναι εντός ορίων, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πάρω αυτό το χάπι. Θα ρωτήσω και τη γυναικολόγο  που έχω ραντεβού την άλλη εβδομάδα ή σκέφτομαι να πάρω και δεύτερη γνώμη από άλλο ενδοκρινολόγο.

Και εγώ το παίρνω από την αρχή της εγκυμοσύνης.δςν είναι κάτι.μημ ανησυχείς.3,5 ει χα Εγώ  και με το χάπι είναι σταθερά 1.πρεπει να είναι χαμηλό.κατω από 1.5 αν θυμάμαι καλά.πρεπει να πάρεις χάπι και αμέσως πέφτει.

πρίν από 5 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλημερα κοριτσια. Μου κανει εντυπωση ποσες τελικα εχουμε θεμα με διαβητη και τα λοιπα. 

@loyloy σημερα εφαγα δημητριακα ολικης με γαλα χαμηλο σε λιπαρα. Δεν εχω ξεκινησει διατροφη ακομα συγκεκριμενη επειδη ακομα δεν εχω μιλησει με τον γιατρο μου. Το απογευμα θα εχω τα πληρη νουμερα απο την καμπυλη. Αλλα κ πριν καλη διατροφη εκανα. Μονο με τα γλυκα λογω του πολιτικου γαμου το παρακανω την τελευταια εβδομαδα γιατι μας ειχαν φερει παρα πολλα. Δεν ξερω αν μπορει να επηρεασει την καμπυλη μια εβδομαδα βεβαια ατασθαλειων. Αν ηταν ετσι φανταζομαι οτι κ το σακχαρο νηστειας θα ταν ανεβασμενο αλλα δεν ειναι. Μονο μετα τη γλυκοζη, αρα ειναι θεμα ινσουλινης. Παντως γενικα δε θελει πολυ ακραια πραγματα αλλα σιγουρα προσοχη και να μετρας αν μπορεις το φαγητο. Καποια απαγορευονται οπως τα γλυκα αλλα πχ ενα ζελε ισως μπορεις να το φας η ενα παγωτο 0%. Ακομα δεν τα ξερω βεβαια. Αλλα αυτα ισχυουν για διαβητη. Εσυ δεν θεωρω πως εχεις διαβητη οποτε εισαι πιο ελευθερη στις επιλογες σου, αρκει να προσεχεις φανταζομαι κ συ τα κακα λιπαρα. Ενδοκρινολογο ποτε θα πας?

 

Πήρα τωρα τηλ να κλείσω για Τρίτη και είπαν θα με πάρουν πίσω μου είπαν αργότερα.τριτη πρωί θα μαι Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , loyloy είπε:

Και εγώ το παίρνω από την αρχή της εγκυμοσύνης.δςν είναι κάτι.μημ ανησυχείς.3,5 ει χα Εγώ  και με το χάπι είναι σταθερά 1.πρεπει να είναι χαμηλό.κατω από 1.5 αν θυμάμαι καλά.πρεπει να πάρεις χάπι και αμέσως πέφτει.

Πήρα τωρα τηλ να κλείσω για Τρίτη και είπαν θα με πάρουν πίσω μου είπαν αργότερα.τριτη πρωί θα μαι Αθήνα.

Α ωραια. Αντε να δουμε. Θα μας τρελανουν τα σκατουλια μας απο τωρα! Καλα λενε το αγχος της μανας ξεκιναει απο την στιγμη που μαθαινει οτι ειναι εγκυος!! Πραγματικα ομως!


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , nanoula90 είπε:

Α ωραια. Αντε να δουμε. Θα μας τρελανουν τα σκατουλια μας απο τωρα! Καλα λενε το αγχος της μανας ξεκιναει απο την στιγμη που μαθαινει οτι ειναι εγκυος!! Πραγματικα ομως!

Άσε.πολυ άγχος.καο χτες είχαμε το.κεφαλακι μας Κατ ω χαμηλά.δεν ψαχουλευει απλα ο κυρίως.κοιταζει να μαθαίνει.καταλαβες?

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Απο τον Μάιο!!!????? Πωπω πλακα κανεις! Ναυτικος ειναι??

Βλεπω ειμαστε πολλες στο κλαμπ. Πολλα κρουσματα ο διαβητης κυησης και δεν του το χα

Φρουτα επιτρεπονται?? Πρεπει να τα μαθω ολα αυτα. Και 6 τρυπηματα ε? Δεν ηξερα οτι κατι που δεν σε πειραζει τωρα μετα απο 2 βδομαδες πχ μπορει να σε πειραζει

Επιτρέπονται με μέτρο... Επίσης τα πολύ ώριμα να τα αποφεύγεις κ αντί για μπανάνα πχ να διαλέγεις μήλο..... Που δεν είναι τόσο γλυκό. Εμένα πχ τα γλυκά δε με πειράζουν τόσο όσο οι υδατάνθρακες... Εντάξει δεν είπαμε να φάω μια τούρτα στην καθισια μου αλλά αν φάω μια μικρη μπάλα παγωτό βανίλια μια φορά στο τόσο δε με ανεβάζει πάνω από 120. Αν όμως φάω 2 κομμάτια πίτσα πάω στο 155 για πλάκα! Στην αρχή με 2 κομμάτια πίτσα ήμουν οκ τώρα είναι απαγορευτικό για μένα... Κ ρωτησα το γιατρό και μου εξήγησε ότι προχωροντας η εγκυμοσύνη αυξανεται η ινσουλίνοαντισταση και για αυτό συμβαίνει αυτό. Το θετικό είναι πως σχεδόν πάντα μόλις γεννήσουμε κ βγεί ο πλακούντας γυρνάμε στα φυσιολογικά μας! Εγώ μετριεμαι αρκετές φορές γιατί κάνω ινσουλίνη κ πρέπει να ξέρω πόσο έχω πριν φάω για να κάνω τις ανάλογες μονάδες μια ώρα μετά να τσεκαρω το μεταγευματικο μου. Μερικές φορές για σιγουριά μετράω κ στις 2 ώρες να δω ότι πέφτει κανονικά.  Κάθε γιατρός δίνει οδηγίες ανάλογα με την περίπτωση... Μπορεί να μη χρειάζεται τόσο συχνά πριν την ινσουλίνη μετριομουν 3-4 φορές τη μέρα..

@loyloy κ εγώ είχα αυξημένα αμνιακα πριν την ινσουλίνη,μετά μου κατέβηκαν λίγο.... Πόσο αυξημένα έχεις; Εκτός ορίων; Μην ανησυχείς αν είναι απ' το σάκχαρο φτιάχνει!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...