Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      @Nima21 εκανες την εμβρυομεταφορα? Πως νιωθεις?@Bluee19 @DizzyツMommy ποτέ είναι οι εμβρυομεταφορες σας?  Όλα με το καλό και στις 3 σας!!! 🙏

      @Angot εύχομαι να ειστε καλα με τον τζαναμπετη!

      @η ζωή είναι όμορφη τώρα είδα στον 1ο  υπέρηχο που εκανα ότι και εμενα με βγάζει μια μέρα πιο πίσω. Δε με αγχώνει, αλλωστε τα υπολογίζουμε στο περίπου από το ίντερνετ, οι μετρήσεις θα δείξουν που ακριβως είμαστε.  Αύριο δεν έχετε τον υπέρηχο? 

      Ναι την έκανα χθες.. όλα καλα! Αναμεικτα συναισθήματα,συγκίνηση, φόβος, περιέργεια.. και φυσικά αγχος υποσυνείδητα.. αλλα θα χαλαρωσω τωρα στο σπιτακι μου, θα ξεκουραστω και θα περιμένω τη χοριακή!! 🙏♥️

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

1 hour ago, Viv37 said:

Απο αυτα που διαβασα εγώ βλεπω οτι ειναι καλυτερα να το λεμε σιγα σιγα σαν κατι φυσικο απο πολύ μικρη ηλικια και οταν τους δημιουργηθουν αποριες να τις λυσουμε. Υπαρχουν βιβλια παιδικα σχετικα με αυτο (δυστυχως οχι ελληνικα) αλλα μπορουμε να φτιαξουμε δικα μας παραμυθακια οπως οι γονεις της κοπελας που εγραψα παραπανω.Πχ η μαμα και ο μπαμπας παντρευτηκαν και δεν μπορπυσαν να κανου παιδακι καο μοα κυρια που τη λενε δοτρια τους βοηθησε κτλ. 

Εγω παλι πιστευω οτι  οταν μεγαλωσει ο  μικρος και καταλαβει  τι τραβηξα... μια ζωη (10η ετ μετα απο 9 μηδενικα)και,και..(οι περισσοτερες τα ξερετε)θα μου πει γιατι δεν το εκανα νωριτερα!!

Eγω τοσο δεν το εχω μετανιωσει που αν και ακομη δεν εχω γεννησει ουτε αυτο και ειμαι μεγαλη και δεν εχω αλλα εμβρυα και εχω 1002 προβληματα και τρεξιματα σε Νοσοκομεια που δεν αποκλειω τελειως τη σκεψη για  δευτερο παιδακι...Δεν ειμαι αχαριστη, απλα ετσι το σκεφτομαι αν και τελειως ακαιρο.. Θελει βεβαια πολυ δυναμη ξανα υπερηχους, παρακολουθησεις κλπ.Το γραφω πιο πολυ για τα κοριτσια που εχουν δευτερες σκεψεις για να τις ενθαρρυνω...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

1 hour ago, Viv37 είπε:

Κούκλες υπάρχει ένας λoγαροασμός στο instagram @donorchild και τον εχει μια κοπελιτσα απο τη Δανια που ειναι παιδι που προηλθε με δωρεά όχι ωαρίου αλλα σπερματοζωαρίου.Συχνά φιλοξενεί στη σελίδα της και άλλα παιδια που γεννηθηκαμ με τη βοήθεια δωρητων Μιλάει για τη ζωή της σχετικά με αυτό, πώς νιώθει, πώς της ειπαν οι γονεις της την ιστορια της και πολλα αλλα. Εμενα με βοήθησε πάρα πολύ. Απαντάει πάντα σε απορίες που τις γράφω στα σχόλια ή στα stories της. Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά. 

Γενικά με απασχολεί το αν θα πρέπει να το πουμε στα παιδια μας ή όχι. Από την έρευνα που έχω κάνει στο ιντερνετ οι περισσότεροι ψυχολογοι, τα παιδια και οι σχετικές μελετες λένε ναι. Αυτο πιστεύω κ εγώ. Ο άντρας μου διαφωνεί. Εσείς τι γνώμη έχετε; 

Σορρυ για το μακρυναρι που εγραψα lol

Κι εγω πιστευω οτι ειναι καλο να το πουμε στο παιδι. Κι ο δικος μου αντρας ομως, διαφωνει. Αχ, αυτοι οι αντρες

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, MaryH said:

Κι εγω πιστευω οτι ειναι καλο να το πουμε στο παιδι. Κι ο δικος μου αντρας ομως, διαφωνει. Αχ, αυτοι οι αντρες

Εμεις συμφωνουμε και οι δυο...Το εχουμε απομυθοποιησει τελειως

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , anoulious είπε:

Εμεις συμφωνουμε και οι δυο...Το εχουμε απομυθοποιησει τελειως

Πολυ καλο αυτο. Ο αντρας μου δεν θελει  με τιποτα να το μαθει η μικρη. Ενω ειναι τελειως ακομπλεξαριστος, δεχτηκε τη δωρεα ωαριου αβιαστα, δεν εχει προβλημα ουτε με δωρεα σπερματος, παρολα αυτα δεν θελει να μαθευτει. Ισως φοβαται μην πληγωθει η μικρη 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , MaryH είπε:

Συγχαρητηρια ! Ναι ειναι αληθεια εισαι μανουλα. Το σπορακι σου ειναι εδω και μεγαλωνει! Τα φιλια μου στον γιατρουλη μας!

#MaryH μου σε ευχαριστώ!!!! Ναι ειναι αληθεια εχω ενα σπορακι που θελει να μεγαλωσει μεσα μου! Αχχχ απιστευτο!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 minutes ago, MaryH said:

Πολυ καλο αυτο. Ο αντρας μου δεν θελει  με τιποτα να το μαθει η μικρη. Ενω ειναι τελειως ακομπλεξαριστος, δεχτηκε τη δωρεα ωαριου αβιαστα, δεν εχει προβλημα ουτε με δωρεα σπερματος, παρολα αυτα δεν θελει να μαθευτει. Ισως φοβαται μην πληγωθει η μικρη 

Τον καταλαβαινω απολυτα.Εμας η δοτρια ουτε την ομαδα αιματος μας δεν ειχε.Ειχε πολυ σπανια!!Να δουμε αν θα πηρε απο τον αντρα μου τη δικια μας.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , anoulious είπε:

Τον καταλαβαινω απολυτα.Εμας η δοτρια ουτε την ομαδα αιματος μας δεν ειχε.Ειχε πολυ σπανια!!Να δουμε αν θα πηρε απο τον αντρα μου τη δικια μας.

Για να δουμε. Μπορει. Εμεις και οι τρεις εχουμε την ιδια, χαχα!

Λεω τρεις και μου φαινεται περιεργο, δεν το πιστευω ακομη.. Τοσα χρονια ειμαστε δυο

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Hope19 said:

#MaryH μου σε ευχαριστώ!!!! Ναι ειναι αληθεια εχω ενα σπορακι που θελει να μεγαλωσει μεσα μου! Αχχχ απιστευτο!!! 

 Να εισαι αισιοδοξη.Ευχομαι τα καλυτερα για το θαυματακι σου.

14 minutes ago, MaryH said:

Για να δουμε. Μπορει. Εμεις και οι τρεις εχουμε τηδια, χαχα!

Λεω τρεις και μου φαινεται περιεργο, δεν το πιστευω ακομη.. Τοσα χρονια ειμαστε δυο

Εγω το ελπιζω κυριως για τη ζωη του...Διαβασα οτι επειδη ειναι σπανια νομιζω "κληροδοτειται"πιο δυσκολα...

Τρεις..Πως ακουγεται...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Viv37 είπε:

Κούκλες υπάρχει ένας λoγαροασμός στο instagram @donorchild και τον εχει μια κοπελιτσα απο τη Δανια που ειναι παιδι που προηλθε με δωρεά όχι ωαρίου αλλα σπερματοζωαρίου.Συχνά φιλοξενεί στη σελίδα της και άλλα παιδια που γεννηθηκαμ με τη βοήθεια δωρητων Μιλάει για τη ζωή της σχετικά με αυτό, πώς νιώθει, πώς της ειπαν οι γονεις της την ιστορια της και πολλα αλλα. Εμενα με βοήθησε πάρα πολύ. Απαντάει πάντα σε απορίες που τις γράφω στα σχόλια ή στα stories της. Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά. 

Γενικά με απασχολεί το αν θα πρέπει να το πουμε στα παιδια μας ή όχι. Από την έρευνα που έχω κάνει στο ιντερνετ οι περισσότεροι ψυχολογοι, τα παιδια και οι σχετικές μελετες λένε ναι. Αυτο πιστεύω κ εγώ. Ο άντρας μου διαφωνεί. Εσείς τι γνώμη έχετε; 

Σορρυ για το μακρυναρι που εγραψα lol

Κι εγώ και ο σύντροφος πιστεύουμε ότι θα πρέπει να το πούμε(αν ποτέ καταφέρουμε να κάνουμε παιδάκι, γιατί προς το παρών...τζίφος). Βασικά όταν πρωτοάρχισα να σκέφτομαι την επιλογή με δότρια ένα από τα πράγματα που με βασάνισαν ήταν πως θα βρω το τρόπο να το πω στο παιδί. Το θεωρώ πολύ σημαντικό στο να το μάθει.

Ναι, μέσα από παιχνίδι και ιστοριούλες, κάπως θα βρεθεί ο τρόπος!

Πρόσφατα μια φίλη, μού μιλησε για μια φίλη της που έχει δίδυμα, μεγάλα παιδιά πια, και όταν είχαν μάθει ότι υπήρξε δότρια ωαρίων, ήταν πολύ χαρούμενα που οι γονείς τους θέλανε τόσο πολύ να κάνουν παιδιά και πήραν αυτήν την απόφαση!

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Κι εγώ και ο σύντροφος πιστεύουμε ότι θα πρέπει να το πούμε(αν ποτέ καταφέρουμε να κάνουμε παιδάκι, γιατί προς το παρών...τζίφος). Βασικά όταν πρωτοάρχισα να σκέφτομαι την επιλογή με δότρια ένα από τα πράγματα που με βασάνισαν ήταν πως θα βρω το τρόπο να το πω στο παιδί. Το θεωρώ πολύ σημαντικό στο να το μάθει.

Ναι, μέσα από παιχνίδι και ιστοριούλες, κάπως θα βρεθεί ο τρόπος!

Πρόσφατα μια φίλη, μού μιλησε για μια φίλη της που έχει δίδυμα, μεγάλα παιδιά πια, και όταν είχαν μάθει ότι υπήρξε δότρια ωαρίων, ήταν πολύ χαρούμενα που οι γονείς τους θέλανε τόσο πολύ να κάνουν παιδιά και πήραν αυτήν την απόφαση!

 

Καλημέρα!!! Κορίτσια ανοίξατε πολύ ωραίο θέμα. Το έχουμε συζητήσει κ εμείς με τον  άντρα μου. Είναι αρνητικός ενώ εγώ θα ήθελα να του πούμε την αλήθεια. Εκείνος φοβάται μην πληγωθεί το παιδί η επιδράσει άσχημα στην ψυχολογία του. Ας έρθει εκείνη η ώρα βέβαια και βλέπουμε πως θα το χειριστούμε.

@MaryH και @anoulious εμείς πάλι ονειρευόμαστε να γίνουμε πέντε (ειμαστε ήδη 3 με τον σκύλο).

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια!

Το εχω σκεφθει πολλες φορες σχετικα με το αν πρεπει ή οχι να το πω. Μαλλον κλινω στο οχι προς το παρον και γενικοτερα. Αν ηταν απο υιοθεσια θα το ελεγα σιγουρα καθως θα μπορουσε να ψαξει για τους βιολογικους γονεις. Τωρα δεν θα μπορει να μαθει κατι ως προς αυτο. Φυσικα λεγοντας το θα του δοθουν κι αλλες πληροφοριες (οπως η πιθανοτητα να γνωριστει με ετεροθαλες αδερφακι). Ως προς αυτο μου αρεσε πολυ η προταση της @Rafaelatarzan αν θυμαμαι καλα, που προτεινε να πούμε οτι ο μπαμπας ηταν δοτης στο παρελθον οποτε κ ενεχει η πιθανοτητα κι αλλων αδερφων.....

Φυσικα οι εποχες αλλαζουν, οποτε στο μελλον ισως να μην θεωρειται κ το τρελλο μυστικο κατι τετοιο, οποτε αν το πω σκεφτομαι καπου μετα την εφηβεια, που τα πραγματα θα ειναι πιο ηρεμα, πιο ωριμα κ πιο διαχειρισιμα....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα!!! Κορίτσια ανοίξατε πολύ ωραίο θέμα. Το έχουμε συζητήσει κ εμείς με τον  άντρα μου. Είναι αρνητικός ενώ εγώ θα ήθελα να του πούμε την αλήθεια. Εκείνος φοβάται μην πληγωθεί το παιδί η επιδράσει άσχημα στην ψυχολογία του. Ας έρθει εκείνη η ώρα βέβαια και βλέπουμε πως θα το χειριστούμε.

@MaryH και @anoulious εμείς πάλι ονειρευόμαστε να γίνουμε πέντε (ειμαστε ήδη 3 με τον σκύλο).

Στη δωρεα ειναι πολυ πιθανον να εχεις διδυμα. Κι εγω στην τριτη ετ ειχα εμφυτευση με διδυμα, αν και στην πρωτη ετ ειχα ενα αλλα στη σαλπιγγα και στη δευτερη ετ κουλουρα πηρα.

Σου ευχομαι να γινετε πεντε:wub:

11 ώρες πρίν, anoulious είπε:

 Να εισαι αισιοδοξη.Ευχομαι τα καλυτερα για το θαυματακι σου.

Εγω το ελπιζω κυριως για τη ζωη του...Διαβασα οτι επειδη ειναι σπανια νομιζω "κληροδοτειται"πιο δυσκολα...

Τρεις..Πως ακουγεται...

Τρεις, για μας που ειμαστε τοσα χρονια δυο, ακουγεται τρελο. Ουτε στα πιο τρελλα μας ονειρα....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Εγω παλι πιστευω οτι  οταν μεγαλωσει ο  μικρος και καταλαβει  τι τραβηξα... μια ζωη (10η ετ μετα απο 9 μηδενικα)και,και..(οι περισσοτερες τα ξερετε)θα μου πει γιατι δεν το εκανα νωριτερα!!

Eγω τοσο δεν το εχω μετανιωσει που αν και ακομη δεν εχω γεννησει ουτε αυτο και ειμαι μεγαλη και δεν εχω αλλα εμβρυα και εχω 1002 προβληματα και τρεξιματα σε Νοσοκομεια που δεν αποκλειω τελειως τη σκεψη για  δευτερο παιδακι...Δεν ειμαι αχαριστη, απλα ετσι το σκεφτομαι αν και τελειως ακαιρο.. Θελει βεβαια πολυ δυναμη ξανα υπερηχους, παρακολουθησεις κλπ.Το γραφω πιο πολυ για τα κοριτσια που εχουν δευτερες σκεψεις για να τις ενθαρρυνω...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Πωπω! Χαρα στο κουραγιο σου! Εγω δεν εχω ξεκινησει ακομα και πριν απο μερικους μηνες σκεφτομουν οτι θα παω στο γιατρο και θα φυγω με μωρπ στην κοιλια. Ποσο λαθος εκανα! Το καλο βεβαια ειναι οτι οταν ρωτησα αν μπορω να δοκιμασω με δικα μου ωαρια μου ειπε δεν υπαρχει καμια περιπτωση. Οποτε θα ξεκινησω κατευθειαν με δοτρια και ισως γλιτωσω λιγη ταλαιπωρεια και κλαματα...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tsini είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Το εχω σκεφθει πολλες φορες σχετικα με το αν πρεπει ή οχι να το πω. Μαλλον κλινω στο οχι προς το παρον και γενικοτερα. Αν ηταν απο υιοθεσια θα το ελεγα σιγουρα καθως θα μπορουσε να ψαξει για τους βιολογικους γονεις. Τωρα δεν θα μπορει να μαθει κατι ως προς αυτο. Φυσικα λεγοντας το θα του δοθουν κι αλλες πληροφοριες (οπως η πιθανοτητα να γνωριστει με ετεροθαλες αδερφακι). Ως προς αυτο μου αρεσε πολυ η προταση της @Rafaelatarzan αν θυμαμαι καλα, που προτεινε να πούμε οτι ο μπαμπας ηταν δοτης στο παρελθον οποτε κ ενεχει η πιθανοτητα κι αλλων αδερφων.....

Φυσικα οι εποχες αλλαζουν, οποτε στο μελλον ισως να μην θεωρειται κ το τρελλο μυστικο κατι τετοιο, οποτε αν το πω σκεφτομαι καπου μετα την εφηβεια, που τα πραγματα θα ειναι πιο ηρεμα, πιο ωριμα κ πιο διαχειρισιμα....

Κι εμενα , αυτο μονο με προβληματιζει. Που θα παρει μια πληροφορια, χωρις να μπορει να λυσει αλλες αποριες του για την γυναικα που εδωσε το dna. Ομως, αυτη ειναι η αληθεια και η αληθεια παντα ειναι σωστο να λεγεται. Εγω θα ηθελα να το πω. Τον αντρα πως θα πεισω.

Αυτο με τον μπαμπα δοτη δεν λυνει το προβλημα, γιατι αν κανει τεστ dna θα δει οτι η μαμα ειναι απο αλλη γενετικη οικογενεια και θα ειναι σοκ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...