Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , Viv37 είπε:

Πώς θα τους πεισουμε!! 

Δυσκολο. Εγω αν δεν τα καταφερω, αν καποια στιγμη το μαθει το παιδι θα του πω οτι η μαμα ηθελε να στο πει , αλλα ο μπαμπας διαφωνησε για να μην πληγωθεις και μονο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

12 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Πολυ καλο αυτο. Ο αντρας μου δεν θελει  με τιποτα να το μαθει η μικρη. Ενω ειναι τελειως ακομπλεξαριστος, δεχτηκε τη δωρεα ωαριου αβιαστα, δεν εχει προβλημα ουτε με δωρεα σπερματος, παρολα αυτα δεν θελει να μαθευτει. Ισως φοβαται μην πληγωθει η μικρη 

Εγω φοβαμαι οτι καποια στιγμη θα το μαθει αναποφευκτα. Εδω σε ενα γιατρο παμε και το πρωτο πραγμα που ρωταει ειναι το ιστορικο των γονιων. Δε γινεται να λεει το δικο μας! Ειναι καλυτερα να λεει δε γνωριζω. Οποτε αν το μαθει σε μεγαλυτερη ηλικια πιστευω οτι θα βγαλουν θυμο και θα νιωσουν οτι τους κρυβουμε κατι σε ολη τους τη ζωη απο ντροπη ή δεν ξερω για ποιον αλλο λογο. Ενω αν το ξερουν απο μικρα θα το βλεπουν σαν κατι φυσιολογικο και ισως νιωθουν και ξεχωριστα γιατθ μπηκαμε σε τοσο κοπο για να τα αποκτησουμε. Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη. Αλλα και ο δικος μου αντρας μεχρι στιγμης σκεφτεται σαν τον δικο σου. Ομως δεν εχει κανει καθολου ερευνα πανω στο θεμα! Αν διαβασουν μερικα πραγματα ισως αλλαξουν γνωμη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Viv37 είπε:

Εγω φοβαμαι οτι καποια στιγμη θα το μαθει αναποφευκτα. Εδω σε ενα γιατρο παμε και το πρωτο πραγμα που ρωταει ειναι το ιστορικο των γονιων. Δε γινεται να λεει το δικο μας! Ειναι καλυτερα να λεει δε γνωριζω. Οποτε αν το μαθει σε μεγαλυτερη ηλικια πιστευω οτι θα βγαλουν θυμο και θα νιωσουν οτι τους κρυβουμε κατι σε ολη τους τη ζωη απο ντροπη ή δεν ξερω για ποιον αλλο λογο. Ενω αν το ξερουν απο μικρα θα το βλεπουν σαν κατι φυσιολογικο και ισως νιωθουν και ξεχωριστα γιατθ μπηκαμε σε τοσο κοπο για να τα αποκτησουμε. Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη. Αλλα και ο δικος μου αντρας μεχρι στιγμης σκεφτεται σαν τον δικο σου. Ομως δεν εχει κανει καθολου ερευνα πανω στο θεμα! Αν διαβασουν μερικα πραγματα ισως αλλαξουν γνωμη

Kι εγω συμφωνω οτι πρεπει να το πουμε σε μικρη ηλικια με μορφη συζητησης και παραμυθιου γυρω στα 5 ετων. Τους αντρες ομως πως θα πεισουμε. Τον δικο μου θα τον στειλω στην ψυχολογο μου να του εξηγησει.

Αν ομως, κοριτσια μου, το πουμε στα παιδια μας, κι αυτα το πουνε σ ολο το συγγενολοι τι γινεται? Τα μικρα παιδια δεν κρατουν μυστικα κ μιλουν πολυ. Οι γονεις μου το ξερουν και συμφωνουν. Τα πεθερικα μου ειναι πολυ παλαιων αρχων κ θα το παρουν καπως. Και  στο υπολοιπο σοι που θα το συζητανε κ θα την κοιτανε καπως? Δεν θα πληγωθει το παιδι?

Εχει χρειαστει να παμε σε γιατρο κ μας ζητησε ιστορικο. δυστυχως εδωσα το δικο μου

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MaryH είπε:

Kι εγω συμφωνω οτι πρεπει να το πουμε σε μικρη ηλικια με μορφη συζητησης και παραμυθιου γυρω στα 5 ετων. Τους αντρες ομως πως θα πεισουμε. Τον δικο μου θα τον στειλω στην ψυχολογο μου να του εξηγησει.

Αν ομως, κοριτσια μου, το πουμε στα παιδια μας, κι αυτα το πουνε σ ολο το συγγενολοι τι γινεται? Τα μικρα παιδια δεν κρατουν μυστικα κ μιλουν πολυ. Οι γονεις μου το ξερουν και συμφωνουν. Τα πεθερικα μου ειναι πολυ παλαιων αρχων κ θα το παρουν καπως. Και  στο υπολοιπο σοι που θα το συζητανε κ θα την κοιτανε καπως? Δεν θα πληγωθει το παιδι?

Εχει χρειαστει να παμε σε γιατρο κ μας ζητησε ιστορικο. δυστυχως εδωσα το δικο μου

Γι αυτον τον λογο αν το πω θα επιλεξω την ωριμη ηλικια. Ειδικα αν η ιστορια ειναι παραμυθενια, το πιτσιρικι θα την λεει με περηφανεια, και τα αλλα παιδακια ή θα το κοιτανε σαν εξωγηινο ή θα κανουν bulling.... Επισης ειναι μια ευαισθητη κ προσωπικη πληροφορια του παιδιου, την οποια με ωριμοτητα θα πρεπει να επιλεξει αν κ με ποιους θα την μοιραστει. Γι αυτο διαφωνω ως προς την ανακοινωση στην παιδικη ηλικια.

Τωρα οσον αφορα την εξεταση dna, δεν θα την κανει με εμενα για να μαθει την αληθεια. Θα την κανει με το προσωπο που θα γνωρισει ωστε να φανει αν υπαρχει συγγενεια. Σε τετοια περιπτωση φαινεται απο ποιον παραγοντα ειναι η συγγενεια;;; Πατρικο ή μητρικο;; Αυτο δεν το ξερω!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Απο χθες που διαβασα για τον αν πρεπει να το πουμε στο παιδι εχω προβληματιστει τοσο πολυ λες κ εχω το παιδι απεναντι μου και πρεπει να αποφασισω...δεν το σκεφτηκα δευτερη φορα να προχωρησω στη δωρεα..νιωθω πολυ τυχερη που εχω αυτη την επιλογη..αλλα δεν νομιζω οτι θα βρω ποτε το κουραγιο να το πω..ειναι οξυμωρο βεβαια αλλα φοβαμαι πολυ μια ασχημη αντιδραση..


nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Tsini είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Το εχω σκεφθει πολλες φορες σχετικα με το αν πρεπει ή οχι να το πω. Μαλλον κλινω στο οχι προς το παρον και γενικοτερα. Αν ηταν απο υιοθεσια θα το ελεγα σιγουρα καθως θα μπορουσε να ψαξει για τους βιολογικους γονεις. Τωρα δεν θα μπορει να μαθει κατι ως προς αυτο. Φυσικα λεγοντας το θα του δοθουν κι αλλες πληροφοριες (οπως η πιθανοτητα να γνωριστει με ετεροθαλες αδερφακι). Ως προς αυτο μου αρεσε πολυ η προταση της @Rafaelatarzan αν θυμαμαι καλα, που προτεινε να πούμε οτι ο μπαμπας ηταν δοτης στο παρελθον οποτε κ ενεχει η πιθανοτητα κι αλλων αδερφων.....

Φυσικα οι εποχες αλλαζουν, οποτε στο μελλον ισως να μην θεωρειται κ το τρελλο μυστικο κατι τετοιο, οποτε αν το πω σκεφτομαι καπου μετα την εφηβεια, που τα πραγματα θα ειναι πιο ηρεμα, πιο ωριμα κ πιο διαχειρισιμα....

καλημερα αγαπη...η αληθεια ειναι οτι εγω δεν ειπα κατι τέτοιο...μλλον με μπερδεύτηκες με καποια αλλη κοπελα....δεν πειραζει ....

Κοριτσια μην τρελενεσται απο τωρα αν θα το πειτε η οχι στα παιδια σας...απολαύστε τις στιγμες του τωρα κ οταν ερθει η ωρα να σται σιγουρες οτι θα πράξετε το σωστο κ το αναλογο. ..οπως οταν αποφασισατε να πατε  με δωρεα ( κ εγω μαζι ) κ ξερατε τι θελατε κ τι να κανετε ετσι θα γίνει  κ με εκείνη την ωρα για το αν το μαθει η οχι...

ειναι μικρα  τα παιδια μας ακομα για ολα αυτα...αγκαλιαστετα κ αφηστε πισω τα " προβλήματα "....ολα θα γινουν οταν ερθει η ωρα...μην βαζετε κ αλλα στο μυαλο σας ....

σας αγαπω μανούλες  μελλοντικές κ υπαρχουσες με τα ΧΡΥΣΑ ΑΥΓΑ.... ( μην το ξεχασετε ποτε αυτο καμια σας...) γιατι ειναι χρυσα  τα παιδια αυτα ....

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Viv37 said:

Πωπω! Χαρα στο κουραγιο σου! Εγω δεν εχω ξεκινησει ακομα και πριν απο μερικους μηνες σκεφτομουν οτι θα παω στο γιατρο και θα φυγω με μωρπ στην κοιλια. Ποσο λαθος εκανα! Το καλο βεβαια ειναι οτι οταν ρωτησα αν μπορω να δοκιμασω με δικα μου ωαρια μου ειπε δεν υπαρχει καμια περιπτωση. Οποτε θα ξεκινησω κατευθειαν με δοτρια και ισως γλιτωσω λιγη ταλαιπωρεια και κλαματα...

Καλημερα.Απο τα 28 σε γιατρους και το παιδι ηρθε στα 46..Ολα τα μπορουμε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Kι εγω συμφωνω οτι πρεπει να το πουμε σε μικρη ηλικια με μορφη συζητησης και παραμυθιου γυρω στα 5 ετων. Τους αντρες ομως πως θα πεισουμε. Τον δικο μου θα τον στειλω στην ψυχολογο μου να του εξηγησει.

Αν ομως, κοριτσια μου, το πουμε στα παιδια μας, κι αυτα το πουνε σ ολο το συγγενολοι τι γινεται? Τα μικρα παιδια δεν κρατουν μυστικα κ μιλουν πολυ. Οι γονεις μου το ξερουν και συμφωνουν. Τα πεθερικα μου ειναι πολυ παλαιων αρχων κ θα το παρουν καπως. Και  στο υπολοιπο σοι που θα το συζητανε κ θα την κοιτανε καπως? Δεν θα πληγωθει το παιδι?

Εχει χρειαστει να παμε σε γιατρο κ μας ζητησε ιστορικο. δυστυχως εδωσα το δικο μου

Έτσι από περιέργεια βρε κορίτσια τι ακριβώς θες πείτε στο παιδί για εξηγήστε,τι θα του αναφέρεται, γιατί όταν εγώ το ανέφερα στον γιατρό μ μου είπε ότι το παιδι δεν πρέπει Ι να μαθαίνει τέτοια πράγματα γιατι το παιδι είναι δικό μου, τέλεια και παύλα, το παιδι αγάπη θέλει και στοργή θέλει, εγω πιστεύω εάν καταφέρω και κάνω παιδί δεν προκειτε να αναφέρω τίποτα και το ξεχνάω μεγαλώνοντας το παιδι μ. (γνώμη μου πάντα και αυτό θα κάνω εγώ τουλάχιστον) 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Neli83 είπε:

Απο χθες που διαβασα για τον αν πρεπει να το πουμε στο παιδι εχω προβληματιστει τοσο πολυ λες κ εχω το παιδι απεναντι μου και πρεπει να αποφασισω...δεν το σκεφτηκα δευτερη φορα να προχωρησω στη δωρεα..νιωθω πολυ τυχερη που εχω αυτη την επιλογη..αλλα δεν νομιζω οτι θα βρω ποτε το κουραγιο να το πω..ειναι οξυμωρο βεβαια αλλα φοβαμαι πολυ μια ασχημη αντιδραση..

Γι αυτο ακριβως πιστευω οτι εοναι καλο να το ξερει απο παντα. Να του το λεμε δηλαδη απο μωρο σαν παραμυθι. Για  να το θεωρει φυσιολογικο. Εμενα προσωπικα μου ειναι πολυ δυσκολο να κραταω ενα τετοιο μεγαλο μυστικο (οταν καταφερω να αποκτησω παιδακι). Τώρα αυτό που λέει η @MaryH ειναι ενα θεμα. Αλλα μαλλον αν αποφασισουμε να το πουμε θα πρεπει να σταματησουμε κ εμεις να το θεωρουμε κατι κακο που πρεπει να το κρυψουμε και ετσι θα σταματησουν να ασχολουνται και οι αλλοι

 

4 ώρες πρίν, Xristina xristina είπε:

Έτσι από περιέργεια βρε κορίτσια τι ακριβώς θες πείτε στο παιδί για εξηγήστε,τι θα του αναφέρεται, γιατί όταν εγώ το ανέφερα στον γιατρό μ μου είπε ότι το παιδι δεν πρέπει Ι να μαθαίνει τέτοια πράγματα γιατι το παιδι είναι δικό μου, τέλεια και παύλα, το παιδι αγάπη θέλει και στοργή θέλει, εγω πιστεύω εάν καταφέρω και κάνω παιδί δεν προκειτε να αναφέρω τίποτα και το ξεχνάω μεγαλώνοντας το παιδι μ. (γνώμη μου πάντα και αυτό θα κάνω εγώ τουλάχιστον) 

Αν ομως το παιδι το μαθει καποια στιγμη τυχαια θα αντιδρασει πολυ ασχημα κατα πασα πιθανοτητα γιατι του κρυψαμε κατι βασικο για την υπαρξη του. Στην ερευνα που εκανα εγω τα παιδια που το εμαθαν σε πιο μεγαλη ηλικια ανεξαρτητα απο το ποση αγαπη πηραν στη ζωη τους ενιωσαν προδομενα και γεματα θυμο. Καποια το ξεπερασαν μετα απο λιγο καιρο αν και οχι εντελως. Αντιθετα οσα το ηξεραν απο πολυ μικρη ηλικια ενιωθαν οτι ηταν ξεχωριστα και εκτιμουσαν την ειλικρινια με την οποια τα αντιμετωπισαν. Γι αυτο αλλωστε υπαρχουν τοσα παιδικα βιβλια σχετικα με αυτο. Εγω προσωπικα αυτο φοβαμαι! Τι να πω δεν ξερω τι ειναι το σωστο. Βεβαια ας κανω παιδι πρωτα και μετα το βλεπω κ αυτο lol!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Γι αυτο ακριβως πιστευω οτι εοναι καλο να το ξερει απο παντα. Να του το λεμε δηλαδη απο μωρο σαν παραμυθι. Για  να το θεωρει φυσιολογικο. Εμενα προσωπικα μου ειναι πολυ δυσκολο να κραταω ενα τετοιο μεγαλο μυστικο (οταν καταφερω να αποκτησω παιδακι). Τώρα αυτό που λέει η @MaryH ειναι ενα θεμα. Αλλα μαλλον αν αποφασισουμε να το πουμε θα πρεπει να σταματησουμε κ εμεις να το θεωρουμε κατι κακο που πρεπει να το κρυψουμε και ετσι θα σταματησουν να ασχολουνται και οι αλλοι

 

Αν ομως το παιδι το μαθει καποια στιγμη τυχαια θα αντιδρασει πολυ ασχημα κατα πασα πιθανοτητα γιατι του κρυψαμε κατι βασικο για την υπαρξη του. Στην ερευνα που εκανα εγω τα παιδια που το εμαθαν σε πιο μεγαλη ηλικια ανεξαρτητα απο το ποση αγαπη πηραν στη ζωη τους ενιωσαν προδομενα και γεματα θυμο. Καποια το ξεπερασαν μετα απο λιγο καιρο αν και οχι εντελως. Αντιθετα οσα το ηξεραν απο πολυ μικρη ηλικια ενιωθαν οτι ηταν ξεχωριστα και εκτιμουσαν την ειλικρινια με την οποια τα αντιμετωπισαν. Γι αυτο αλλωστε υπαρχουν τοσα παιδικα βιβλια σχετικα με αυτο. Εγω προσωπικα αυτο φοβαμαι! Τι να πω δεν ξερω τι ειναι το σωστο. Βεβαια ας κανω παιδι πρωτα και μετα το βλεπω κ αυτο lol!!

Επειδή εγώ είμαι άσχετη στο θέμα, τι ακριβώς πρέπει να μάθει το παιδι, γιατί είναι τόσο μεγάλο μυστικό, από τη στιγμή που χρησιμοποιούμε ένα κυταρρο, ενώ όλα τα υπόλοιπα γίνονται από εμάς, και πως υπάρχει περίπτωση, να το μάθει, εμένα ούτε ο γιατρός μ θέλει να το πω, αλλά ούτε ο συζηγος μου, βοηθήστε με λίγο κορίτσια μου καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Xristina xristina είπε:

Επειδή εγώ είμαι άσχετη στο θέμα, τι ακριβώς πρέπει να μάθει το παιδι, γιατί είναι τόσο μεγάλο μυστικό, από τη στιγμή που χρησιμοποιούμε ένα κυταρρο, ενώ όλα τα υπόλοιπα γίνονται από εμάς, και πως υπάρχει περίπτωση, να το μάθει, εμένα ούτε ο γιατρός μ θέλει να το πω, αλλά ούτε ο συζηγος μου, βοηθήστε με λίγο κορίτσια μου καλα

Καλο θα ειναι να το γνωριζει απο ιατρικης αποψης, δλδ ξερει πραγματικα μονο το μισο ιστορικο του εφ οσον βαση dna το αλλο μισο προερχεται απο τη δοτρια και οχι απο εμας.

Ενα δευτερο ειναι η πιθανοτητα αιμομιξιας.

Εγω απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος ουτε που εννοιωσα οτι ειναι ενα "αλλο" παιδι, ειναι πιο δικο μου απο οποιοδηποτε. Φανταζομαι ετσι εννοιωσαν κ οι υπολοιπες κοπελες.

@Rafaelatarzan με συγχωρεις, καπου αλλου θα το διαβασα κ μπερδευτηκα :confused:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Xristina xristina είπε:

Επειδή εγώ είμαι άσχετη στο θέμα, τι ακριβώς πρέπει να μάθει το παιδι, γιατί είναι τόσο μεγάλο μυστικό, από τη στιγμή που χρησιμοποιούμε ένα κυταρρο, ενώ όλα τα υπόλοιπα γίνονται από εμάς, και πως υπάρχει περίπτωση, να το μάθει, εμένα ούτε ο γιατρός μ θέλει να το πω, αλλά ούτε ο συζηγος μου, βοηθήστε με λίγο κορίτσια μου καλα

Αν θα το μάθει το παιδί η όχι είναι καθαρά δική σας απόφαση φίλη μου. Εμένα σκέψου ο άντρας μου δεν είναι θετικός στο να πούμε την αλήθεια. Εγώ από την άλλη θα ήθελα να το γνωρίζει το παιδί μου πρώτα από όλα για ιατρικούς λόγους. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Tsini είπε:

Καλο θα ειναι να το γνωριζει απο ιατρικης αποψης, δλδ ξερει πραγματικα μονο το μισο ιστορικο του εφ οσον βαση dna το αλλο μισο προερχεται απο τη δοτρια και οχι απο εμας.

Ενα δευτερο ειναι η πιθανοτητα αιμομιξιας.

Εγω απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος ουτε που εννοιωσα οτι ειναι ενα "αλλο" παιδι, ειναι πιο δικο μου απο οποιοδηποτε. Φανταζομαι ετσι εννοιωσαν κ οι υπολοιπες κοπελες.

@Rafaelatarzan με συγχωρεις, καπου αλλου θα το διαβασα κ μπερδευτηκα :confused:

καλε δεν έγινε  τίποτα  σιγα αγαπη μ...

πρίν από 38 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Αν θα το μάθει το παιδί η όχι είναι καθαρά δική σας απόφαση φίλη μου. Εμένα σκέψου ο άντρας μου δεν είναι θετικός στο να πούμε την αλήθεια. Εγώ από την άλλη θα ήθελα να το γνωρίζει το παιδί μου πρώτα από όλα για ιατρικούς λόγους. 

 

ο παιδιατρος καλο ειναι να το ξέρει...ο δικος  μας το ξέρει  κ μαλιστα εκανα κ καλα που τ το ειπα μ ειπε...οσο γαι τους αλλους γιατρους αχρείαστοι να ειναι παναγια μ κ μακρια απ ολα τα παιδακια 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Xristina xristina είπε:

Επειδή εγώ είμαι άσχετη στο θέμα, τι ακριβώς πρέπει να μάθει το παιδι, γιατί είναι τόσο μεγάλο μυστικό, από τη στιγμή που χρησιμοποιούμε ένα κυταρρο, ενώ όλα τα υπόλοιπα γίνονται από εμάς, και πως υπάρχει περίπτωση, να το μάθει, εμένα ούτε ο γιατρός μ θέλει να το πω, αλλά ούτε ο συζηγος μου, βοηθήστε με λίγο κορίτσια μου καλα

Κοπελα μου να κανεις οπως νιωθεις..κανενας δεν ξερει αν ειναι σωστο ή λαθος να το πουμε..ουτε εγω σκοπο να το πω.. ουτε στους δικους μου εχω πει τιποτα. 


nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Neli83 είπε:

Κοπελα μου να κανεις οπως νιωθεις..κανενας δεν ξερει αν ειναι σωστο ή λαθος να το πουμε..ουτε εγω σκοπο να το πω.. ουτε στους δικους μου εχω πει τιποτα. 

Έτσι είναι, δεν νομίζω ότι ε ει νόημα να πω κατι και εμπιστεύομαι τον γιατρο μ και τον συζηγο μου, φιλια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...