Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

22 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου. Όταν ρώτησα τον παιδίατρο γιατί η δικιά μου δεν κάνει βαρελάκια ενώ κάποια αλλά παιδιά κάνουν στην ηλικία της γέλασε. Μου είπε ότι είναι το σύνδρομο της νέας και αγχώδους μαμάς αυτό που έχω ΕΓΩ. Το παιδί σας μου είπε είναι απόλυτα φυσιολογικό, κάποια πράγματα θα τα κάνει νωρίτερα,κάποια αργότερα και κάποια μαζί με παιδιά της ηλικίας του. Μην αγχώνεστε λοιπόν. 

Υπομονή Βάσω. Δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο...

Έχετε αδιαθετησει όλες κοριτσια? Εγώ όχι ακόμη 

Ουτε εγω ακομα! Και ο γιατρος μου πε θα αργησει να μου ερθει οσο θηλαζω τοσο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 3/7/2019 at 1:59 ΜΜ, palmoira είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου. Όταν ρώτησα τον παιδίατρο γιατί η δικιά μου δεν κάνει βαρελάκια ενώ κάποια αλλά παιδιά κάνουν στην ηλικία της γέλασε. Μου είπε ότι είναι το σύνδρομο της νέας και αγχώδους μαμάς αυτό που έχω ΕΓΩ. Το παιδί σας μου είπε είναι απόλυτα φυσιολογικό, κάποια πράγματα θα τα κάνει νωρίτερα,κάποια αργότερα και κάποια μαζί με παιδιά της ηλικίας του. Μην αγχώνεστε λοιπόν. 

Υπομονή Βάσω. Δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο...

Έχετε αδιαθετησει όλες κοριτσια? Εγώ όχι ακόμη 

Εγώ αδιαθετησα μόλις ο μπέμπης έγινε 2 μηνών και θηλάζω ακόμα σκέψου :?


 

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2019 at 8:02 ΜΜ, Nicol_ είπε:

Γιατί είναι το πιο κρισιμο άλμα?  Είμαστε στη 17η και ζοριζόμαστε . Κοιμάται πολυ αστατα το βραδυ κ θηλαζει πολυ συχνα. Εχουμε γκρινιες αρκετες

Νικόλ ήθελα ν γράψω το πιο δύσκολο άλμα. Έχουν πολύ γκρίνια μου είπαν και ότι γενικ είναι το πιο δύσκολο άλμα. Τι να πω. Εμεις σήμερα έχουμε πολύ γκρινια. Χαμός η πιο χειρότερη μέρα σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Xrysats είπε:

Νικόλ ήθελα ν γράψω το πιο δύσκολο άλμα. Έχουν πολύ γκρίνια μου είπαν και ότι γενικ είναι το πιο δύσκολο άλμα. Τι να πω. Εμεις σήμερα έχουμε πολύ γκρινια. Χαμός η πιο χειρότερη μέρα σήμερα. 

Τελικα το καταλαβα γιατι και εμεις πολυ αϋπνία, γκρινια και αυξηση των θηλασμών.  Αλλα ειδικά στο θεμα του ύπνου αποσυντονιστηκε εντελώς 


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Κ εμας μας χτυπαει ανελεητα το αλμα. Αλλες δυο βδομαδες εμειναν κ μετραω τις μερες να περασει ο καιρος. Απιστευτη γκρινια, αυπνια κ θηλασμος φουλ. Καταφερνει κ πραγματακια ομως, χτες γυρισε απο μπρουμητα ανασκελα. Γι'αυτο δεν πολυγραφω κιολας, δεν με αφηνει η γκρινιαρα!

Περιοδος ουτε εμενα μου ηρθε. Κανα δυο μερες ειχα δει λιγο ροζακι αλλα σταματησε.

Αγορασα ενα αντιιδρωτικο καλυμα για το καθισματακι αυτοκινητου κ μπαινει κ στο καροτσι. Ηρθε η ωρα να αφαιρεσω το πορτ μπεμπε, το γεμισε η σκατου! Ξαπλωνει αρκετα πισω το καθισμα ελπιζω να βολεψει.


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, evio είπε:

Καλημερα κοριτσια! Κ εμας μας χτυπαει ανελεητα το αλμα. Αλλες δυο βδομαδες εμειναν κ μετραω τις μερες να περασει ο καιρος. Απιστευτη γκρινια, αυπνια κ θηλασμος φουλ. Καταφερνει κ πραγματακια ομως, χτες γυρισε απο μπρουμητα ανασκελα. Γι'αυτο δεν πολυγραφω κιολας, δεν με αφηνει η γκρινιαρα!

Περιοδος ουτε εμενα μου ηρθε. Κανα δυο μερες ειχα δει λιγο ροζακι αλλα σταματησε.

Αγορασα ενα αντιιδρωτικο καλυμα για το καθισματακι αυτοκινητου κ μπαινει κ στο καροτσι. Ηρθε η ωρα να αφαιρεσω το πορτ μπεμπε, το γεμισε η σκατου! Ξαπλωνει αρκετα πισω το καθισμα ελπιζω να βολεψει.

@evio υπομονη μεχρι να περασουν αυτες οι μερες! Και εγω το περιμενω αυτο το αλμα και διαβαζω και εσας και τρεμω! Στο καροτσι το κανονικό θα την βαλεις ε? Εγω πηγα να τον βαλω και μου φαινονταν πολυ μικρος γι'αυτό το καρότσι και ακομα χρησιμοποιώ το αυγο στο οποιο ειναι ισα ισα !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!  Εμενα μετα απο μερες αϋπνίας επιτελους χθες κοιμήθηκε καλα. Και τώρα το πρωι επίσης κοιμήθηκε παλι. Η 17η εβδομάδα του αλματος ειναι η πιο εντονη απο οτι διάβασα.  Μερα λογικα εχει φθίνουσα πορεια.

Πηρα και εγω αντιιδρωτικο αν κ με αυτές τις ζεστες τι να σου κανει..

Και μενα στο αυγο στριμώχνεται ο καημενουλης μαλλον πρεπει να κοιταξουμε καθισματακι αυτοκινήτου αλλα ειναι πανάκριβα τα ατιμα.

Εμενα ανασκελα ακομα δεν γυρναει,το ειχε κανει μια φορα παλια αλλα τωρα ζοριζεται δεν μπορει και νευριαζει. 

Κοριτσια οταν κλείνουμε τον 5ο ξεκιναμε στερεα?

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicol_ είπε:

Καλημερα κορίτσια!  Εμενα μετα απο μερες αϋπνίας επιτελους χθες κοιμήθηκε καλα. Και τώρα το πρωι επίσης κοιμήθηκε παλι. Η 17η εβδομάδα του αλματος ειναι η πιο εντονη απο οτι διάβασα.  Μερα λογικα εχει φθίνουσα πορεια.

Πηρα και εγω αντιιδρωτικο αν κ με αυτές τις ζεστες τι να σου κανει..

Και μενα στο αυγο στριμώχνεται ο καημενουλης μαλλον πρεπει να κοιταξουμε καθισματακι αυτοκινήτου αλλα ειναι πανάκριβα τα ατιμα.

Εμενα ανασκελα ακομα δεν γυρναει,το ειχε κανει μια φορα παλια αλλα τωρα ζοριζεται δεν μπορει και νευριαζει. 

Κοριτσια οταν κλείνουμε τον 5ο ξεκιναμε στερεα?

Ουτε εμενα γυρναει ακομα η μικρη, και εμενα μια φορα πηγε να το κανει αλλα μετα τιποτα.

Ξερω οτι γενικα οι στερεες ξεκινουν 5,5 -6 μηνων αναλογα το γιατρο και το παιδι φυσικα!

Τι κανεις εσυ νικολ ποτε φευγετε για εξω;

Εγω ξαναηρθα επαρχια στους δικους μου για να γλυτωσουμε τον καυσωνα των ημερων.


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα

Εμείς σήμερα μπήκαμε στη 17 εβδομαδα, κάναμε κ το 3 εμβόλιο... Τι περιμενει δν ξέρω χαχαχα. Απο χθες είναι ανήσυχη πολύ, γκρίνια φουλ κ μειωσε πάλι γεύματα. 

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των στερεών τροφών καλό είναι να ρίξετε μια ματιά  στις οδηγιες του υπουργείου υγείας με βάση τον παγκόσμιο οργανισμό υγείας.  Εάν κάνετε search στο ιντερνετ Συστάσεις για την εισαγωγή στερεών τροφών στον 1ο χρόνο της ζωής, υπουργείο υγείας, θα σας βγάλει το έγγραφο. Είναι πολύ κατατοπιστικό 

  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, palmoira είπε:

Για το θέμα των στερεών τροφών καλό είναι να ρίξετε μια ματιά  στις οδηγιες του υπουργείου υγείας με βάση τον παγκόσμιο οργανισμό υγείας.  Εάν κάνετε search στο ιντερνετ Συστάσεις για την εισαγωγή στερεών τροφών στον 1ο χρόνο της ζωής, υπουργείο υγείας, θα σας βγάλει το έγγραφο. Είναι πολύ κατατοπιστικό 

Α ωραια θα το ψαξω. Πάντως σιγουρα για ολα τα θεματα και γιαυτο συγκεκριμένα διαβαζω τον Παπαβεντση. Τον θεωρώ τον καλυτερο


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Που χαθήκατε κοριτσια? 

@Nicol_ έχεις δίκιο ο Παπαβεντσης είναι πολύ καλός. Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να ενημερωνόμαστε από πολλές πηγές και τελικά να κάνουμε αυτό που μας ταιριαζει περισσότερο και που ταιριαζει και στο μωρό μας. Εννοειται χωρίς να βάζουμε την υγεία ή τη σωματική του ακεραιότητα σε κίνδυνο. Νομίζω ότι και στο θέμα της εισαγωγής στερεών τροφών δεν χρειάζονται υστερίες και εμμονές, όπως και στο θηλασμό. Εγώ παρακολούθησα και ένα σεμινάριο blw, είναι η μέθοδος που δίνεις κομμάτια και όχι αλεσμένα. Δεν νομίζω ότι μπορώ να την ακολουθήσω, φοβαμαι τον πνιγμό. Δεν ξέρω άλλες μανούλες πως τα καταφέρνουν αλλά εγώ δεν μπορώ. Θα δώσω σίγουρα και κάποια κομμάτια φρούτου αλλά μάλλον μέσα σε διχτάκι για μεγαλύτερη ασφάλεια. Με τον παιδίατρο το είχαμε συζητήσει στο παρελθόν, δεν είναι εντελώς αντίθετος. Προτιμά μια μεικτή διατροφη με αλεσμένα και κάποια κομμάτια. Στις 23 έχουμε ραντεβού για εμβόλιο και για να συζητησουμε τα θέματα διατροφής. Έχω πολλές απορίες και πολλές εναλλακτικές προτάσεις στο προγραμμα που μου έχει στείλει να διαβάσω. Θε δούμε....

Αντε καλή ψήφο και υπομονή με τη ζέστη!!

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Καλημέρα ! Που χαθήκατε κοριτσια? 

@Nicol_ έχεις δίκιο ο Παπαβεντσης είναι πολύ καλός. Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να ενημερωνόμαστε από πολλές πηγές και τελικά να κάνουμε αυτό που μας ταιριαζει περισσότερο και που ταιριαζει και στο μωρό μας. Εννοειται χωρίς να βάζουμε την υγεία ή τη σωματική του ακεραιότητα σε κίνδυνο. Νομίζω ότι και στο θέμα της εισαγωγής στερεών τροφών δεν χρειάζονται υστερίες και εμμονές, όπως και στο θηλασμό. Εγώ παρακολούθησα και ένα σεμινάριο blw, είναι η μέθοδος που δίνεις κομμάτια και όχι αλεσμένα. Δεν νομίζω ότι μπορώ να την ακολουθήσω, φοβαμαι τον πνιγμό. Δεν ξέρω άλλες μανούλες πως τα καταφέρνουν αλλά εγώ δεν μπορώ. Θα δώσω σίγουρα και κάποια κομμάτια φρούτου αλλά μάλλον μέσα σε διχτάκι για μεγαλύτερη ασφάλεια. Με τον παιδίατρο το είχαμε συζητήσει στο παρελθόν, δεν είναι εντελώς αντίθετος. Προτιμά μια μεικτή διατροφη με αλεσμένα και κάποια κομμάτια. Στις 23 έχουμε ραντεβού για εμβόλιο και για να συζητησουμε τα θέματα διατροφής. Έχω πολλές απορίες και πολλές εναλλακτικές προτάσεις στο προγραμμα που μου έχει στείλει να διαβάσω. Θε δούμε....

Αντε καλή ψήφο και υπομονή με τη ζέστη!!

Γεια σου παλμοιρα μου!

Μου αρεσει που ο γιατρος σου δινει να διαβασεις και να επεξεργαστεις πραγματα πολυ καλο αυτο!

Παντως και εγω συμφωνω οτι δε πρεπει να ειμαστε κολλημένοι, καλο ειναι να βλεπουμε τις αναγκες του παιδιου μας αλλα και τις δικες μας και να προσαρμοζομαστε πανω σε αυτο!

Οι εμμονες δεν οδηγουν πουθενα!

Διακοπες θα πατε με τη μπουμπου;

Θαλασσα θα τη βαλεις;

Εμενα μου ειπε η παιδιατρος μονο τα ποδαρακια αν θελω ετσι λιγο να της βρεξω , οχι κανονικο μπανακι.

  • Μου αρέσει 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!! Εμεις ησυχα περναμε τις μερες μας! Ο μπεμπης εχει 2 μερες τωρα που τρωει στη μια το βραδυ και ξυπναει στις 10 το πρωι χαχα παραπονο δεν το χω!! Επισης μεχρι τις 8 το βραδυ δν παμε πουθενα κοριτσια γτ ο ηλιος καιει...μονο αν θα παμε για κανα μπανακι και αυτο πρωι πρωι αλλιως μετα τις 6! Τωρα την αλλη εβδομαδα εχουμε και εμβολιο και θα συζητησω και εγω καποιες αποριες που εχω σχετικα με την αποχη που κανω και θελω να την ρωτησω και εγω για τις στερεές  ποτε θα ξεκινησουμε και να έχω ενα πλανο πανω κατω! Επισης παρηγγειλα σημερα αυτα τα παζλ και περιμενω να δω πως θα ναι ! Πιστευω θα μαι βολέψουν και εμενα πολυ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αυτα τα παζλ απο που τα αγορασατε;

Μουστακα η jumbo?

Θελω και εγω να παρω για τη μπουμπου..

Σημερα επιασε την πατουσα της η μικρη αλλα δε την εβαλε στο στομα!

Τρελαθηκα χαχαχα!

Επισης οσες εχετε παρει αντιηλιακο ποιο εχετε παρει;

  • Μου αρέσει 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...