Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Βιολόγος δεν είμαι αλλά επειδή κάνω προεμφυτευτικο δεν λειτουργεί έτσι. Δηλαδή δεν γίνεται να το ελέγξεις για συγκεκριμένο νόσημα και στο στάδιο των εκατό κυττάρων να είναι υγιές και να αλλάξει μετά. Εκείνο πού ίσχυει είναι ότι σε ακραιες περιπτώσεις πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις γιατί αλλιώς δεν ξέρουν τι πρέπει να εντοπίσουν περα από τις πολλές γονιδιακές μεταλλάξεις που ξέρουν και επίσης υπάρχει περίπτωση να αφαιρέσουν κύτταρα που στην πλειοψηφία τους είναι υγιή και να σου βγει αποτέλεσμα για μωσαικισμο. Για αυτό λένε μετά να κάνεις τροφοβλάστη για να επιβεβαιώσεις το αποτέλεσμα του προεμφυτευτικου. Άσε που με την αφαίρεση κυττάρων κάποια έμβρυα χάνουν τη δυναμική της ανάπτυξης τους.

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, Αγγελικη85 είπε:

όλα θα πάνε τέλεια κορίτσι μου!!! και εγώ έχω δύσκολη εγκυμοσύνη και είχαμε κάποιες ενδείξεις για την ανάπτυξης του εμβρύου και απ τον 2ο μήνα της κύησης μου έχει δώσει τις αντιπηκτικές ενέσεις. εμένα μου είπε ο γιατρός ότι είναι πιο δραστικές από το salospir. εγώ δεν ξέρω σου λέω τι μου είπε!!! και το μωρό είναι 1200γρ στην 28η εβδομάδα(στην τελευταία μέτρηση που κάναμε) που πιστεύω ότι είναι καλά!!!

μια απ τα ίδια κορίτσι μου και θα σταματήσω σε 50 μέρες περίπου την δουλειά!!!οπότε σκέψου και τα χειρότερα :P:???: και εγώ έλλειψη φεριτίνης εκ γενετής και χαμηλό σίδηρο αλλά έχω πάρει απ την αρχή της εγκυμοσύνης το lactiferon plus και έχω βρεί την υγειά μου!!!ακριβό βέβαια αλλά αξίζει τα λεφτά του...

Tι ειναι αυτο σιδηρο?εγω δν πινω καθολου!με ειχε πειραξει κ απο τοτε δν ξανα ηπια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anna17 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Κάθε μέρα ένας αγώνας είναι. Ειδικά για τις μαμάδες που εκτός της εγγύμοσυνης εχουν να ανησυχούν για ένα σωρό άλλα γύρω από αυτή. Η για μικρά πλάσματακια που έχουν να κυνηγάνε. Αλλά ελπίζω να μας ευλόγησει ο Θεός να φτάσουμε στο τέλος του ταξιδιού και να είμαστε όλοι καλά. 

Κορίτσια τις αντιπηκτικες μόνες τις κάνετε; Θα ξεκινήσω και εγώ από βδομαδα και ψάχνω τρόπους να μην μελανιασω την κοιλιά μου. Υπάρχει; 

εγώ μόνη μου τις κάνω. μου έκανε την πρώτη ο άντρας μου αλλά τελικά μόνη μου καταλαβαίνω πότε βρίσκω φλέβα και το προλαβαίνω ώστε να μη μελανιάζω!!τουλάχιστον εγώ έτσι το καταλαβαίνω και δοκιμάζω λίγο πιο κει. τις κάνω πέντε μήνες τώρα και εκτός από μια μελανιά τα έχω καταφέρει. σου προτείνω αν δεν φοβάσαι ενέσεις και τέτοια να τις κάνεις μόνη σου καλύτερα. 

Just now, happysmile είπε:

Tι ειναι αυτο σιδηρο?εγω δν πινω καθολου!με ειχε πειραξει κ απο τοτε δν ξανα ηπια.

σίδηρο είναι. η αλήθεια είναι ότι πειράζουν τα άτιμα. εγώ που πίνω από παιδάκι αυτό είναι ότι καλύτερο έχω πάρει ποτέ!!!δεν με έχει πειράξει καθόλου και πίνω και 2 την ημέρα . βέβαια οργανισμός με οργανισμό διαφέρει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Αγγελικη85 είπε:

εγώ μόνη μου τις κάνω. μου έκανε την πρώτη ο άντρας μου αλλά τελικά μόνη μου καταλαβαίνω πότε βρίσκω φλέβα και το προλαβαίνω ώστε να μη μελανιάζω!!τουλάχιστον εγώ έτσι το καταλαβαίνω και δοκιμάζω λίγο πιο κει. τις κάνω πέντε μήνες τώρα και εκτός από μια μελανιά τα έχω καταφέρει. σου προτείνω αν δεν φοβάσαι ενέσεις και τέτοια να τις κάνεις μόνη σου καλύτερα. 

Με κλίση 45 μοιρών και 2 δάχτυλα γύρω από τον αφαλό μου είπε ο γιατρός. Έτσι τις κάνεις; και την φλέβα πως την καταλαβαίνεις;

Οχι, μόνη μου θα τις κάνω. Ο άντρας μου θα λιποθυμήσει μόνο να του το πω. 

  • Χαχα 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Με κλίση 45 μοιρών και 2 δάχτυλα γύρω από τον αφαλό μου είπε ο γιατρός. Έτσι τις κάνεις; και την φλέβα πως την καταλαβαίνεις;

Οχι, μόνη μου θα τις κάνω. Ο άντρας μου θα λιποθυμήσει μόνο να του το πω. 

έτσι ακριβώς όπως σου είπε ο γιατρός σου!!!προσπαθώ σιγά σιγά και μόλις νιώσω πόνο καταλαβαίνω ότι έχω βρεί φλέβα αλλιώς δεν πονάει σχεδόν καθόλου!!!είναι πολύ λεπτή η ένεση έτσι κι αλλιώς πιο μικρή απο αυτήν που μας παίρνουν αίμα!!! τουλάχιστον έτσι είναι οι δικές μου.

Just now, happysmile είπε:

Tι ειναι αυτο σιδηρο?εγω δν πινω καθολου!με ειχε πειραξει κ απο τοτε δν ξανα ηπια.

εντάξει μπερδεύτηκα και απάντησα σε σένα αλλά άλλη μανούλα έχει γράψει για χαμηλή φεριτίνη!!!sorry :D:lol::lol: όπως και να έχει απάντησα!!!χχιχιχιχιχι

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, happysmile είπε:

Μονο αν κριθει απαραιτητο!

Θα κανετε καβενα μπανακι εσεις στη θαλασσα??εγω φοβαμαι γμτ!

καλημέρα!!!!να σου πω δεν το έχω σκεφτεί ακόμα για μπανάκι.. ότι μας πει ο γιατρός μας!!!εσύ έχεις ρωτήσει???

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ξερω προσωπικα δεν εχουμε καποιο περιορισμο για τη θαλασσα. αρκει βεβαια να μη βγαινουμε στη πολλη ζεστη (12-4), να ειναι καθαρη και να μην εχει κυματα. ισα ισα το κολυμπι ειναι απο τα ειδη γυμναστικης που το προτεινουν αρκετοι γιατροι. 


cPKSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια λιγες μερες δεν μπηκα και φτασαμε 101 σελ!!!

απο νυχτικα κοριτσια κατεληξα μετα απο ερευνα αγορας να παρω INTIMISSIMI και TEZENIS τελος του μηνα 

ρ0μπα -ζακετα μακρια πηρα απο τα fulla shugah 10ευρω

τα Oysho μου φανηκαν ακριβα για μαιευτηριο...αν και τα αγαπημενα μου..

φαρμακειο ...οινοπνευμα ,μπατονετες,αποστειρωμενες γαζες,σετ ψαλιδακι λιμα νυχιων θερμομετρο.φυσιολογικος ορος και συριγγες

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Εγω ξέρω κοπέλες που οι γιατροί τους απαγόρευσαν τα μπάνια στη θάλασσα. Οπότε καλύτερα να συνεννοηθει πρώτα με το γιατρό της οποία θέλει. Γιατί το μπάνιο κάνει καλό αλλά δεν ξέρω στη θάλασσα και δεν ξέρω και με τον ήλιο τι γίνεται. Το δέρμα μας είναι πολύ ευαίσθητο αυτή την περίοδο. Εγώ πριν τον Ιούλιο δεν μπαίνω στη θάλασσα έτσι και αλλιώς. Αν κάνω θα κάνω από τον Αύγουστο κανένα απόγευμα. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Elenpap είπε:

Καλημέρα κορίτσια. :)

Χθες το βράδυ είχε λόξυγγα ο μικρούλης, όταν ξύπνησα σε κάποια φάση ξαναείχε κ το πρωί π ξύπνησα πάλι είχε για λίγο. Ανησύχησα. :sad: έχει τύχει σε καμία;

και σε εμενα ειχε λοξυγγα πριν 2 ημερες ειναι φυσιολογικο!

https://parents.org.gr/forum/topic/381-loxyggas/

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Καλημέρα κορίτσια. :)

Χθες το βράδυ είχε λόξυγγα ο μικρούλης, όταν ξύπνησα σε κάποια φάση ξαναείχε κ το πρωί π ξύπνησα πάλι είχε για λίγο. Ανησύχησα. :sad: έχει τύχει σε καμία;

Και εμένα προχθες το βράδυ και χτες το πρωί. Αναπτύσσουν τα πνεύμονακια τους. Τον άκουσες και ολας η απλά τον ένιωσες; 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...