Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Καλημέρα και καλώς ήρθες. Εγώ γέννησα λόγω μειωμένης κινητικότητας του μωρού. Είχα βέβαια και ολιγοαμνιο το οποίο παρακολουθουσαμε και επειδή όταν μειώθηκε στα ελάχιστα φυσιολογικά επίπεδα μειώθηκε σημαντικά η κινητικότητα είχα κάνει και ήδη τον κύκλο της κορτιζόνης αποφασίσαμε να μην ρισκάρουμε την κυηση και γέννησα στις 35+5


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 49 λεπτά , Anna17 είπε:

Καλημέρα και καλώς ήρθες. Εγώ γέννησα λόγω μειωμένης κινητικότητας του μωρού. Είχα βέβαια και ολιγοαμνιο το οποίο παρακολουθουσαμε και επειδή όταν μειώθηκε στα ελάχιστα φυσιολογικά επίπεδα μειώθηκε σημαντικά η κινητικότητα είχα κάνει και ήδη τον κύκλο της κορτιζόνης αποφασίσαμε να μην ρισκάρουμε την κυηση και γέννησα στις 35+5

Αυτό καταλαβαίνω κ εγώ, ότι οι γιατροί δε θέλουν να ρισκάρουν, οπότε κ μένα μου αναφέρει οτι ίσως χρειαστεί να γεννήσω τελικά νωρίτερα. Όσο μας παίρνει περιμένουμε. 

Το αμνιακό μου υγρό είναι πολύ καλό αλλά ανησυχεί για πιθανή περιτυλιξη με το ομφάλιο λώρο. 

Να σου ζήσει το μπεμπακι σου! Πώς είναι; 

Just now, demmikot είπε:

Από ύπνο καλα πάμε βλέπω όλες...

Μαρικο, όταν λες έφτασαν 100% το εννοείς ;; Σε ένταση; 

Κοιτα εγω εχω συσπάσεις απο πολυ νωρίς, γενικά πιο ενεργές ξεκίνησαν την 23 εβδομάδα και απο τότε εχω 4 με 6 συσπάσεις την ώρα χωρίς πόνους. Παίρνω και φάρμακο για να μειωθούν  σκέψου. Ωστόσο δεν εχει μειωθεί η κινητικότητα του μωρού. Ειναι φυσιολογικό να αγχώνεσαι γιατί και εγω κάποιες μέρες που δεν τον ένιωθα δραστήριο είχα τρελαθεί. Οταν έχεις σύσπαση προσπάθησε να κανείς βαθιές κοιλιακες αναπνοές με αργή εκπνοή για να στέλνεις περισσότερο οξυγόνο.. Δεν θα κρατάς καθόλου την ανάσα άσου ανάμεσα σε εισπνοή εκπνοή.

Το θετικό ειναι που το παρακολουθείτε και που κοντευεις την 37. Έκανες και την κορτιζόνη όποτε ειναι έτοιμα τα πνευμονία. Ο γιατρός σου θα κρίνει την κατάσταση. Είμαι πολυ ψυχοφθόρο σε καταλαβαίνω. Θα σου πω μόνο να κανείς θετικές σκέψεις και ότι οι γιατροί δεν ρισκάρουν τίποτα. Σκέψου ειναι σχεδόν τελειομηνο το μωράκι σου και σου έκανε κορτιζόνη για να ειναι ήσυχος ο γιατρός. Άρα αν ήταν κάτι θα σου είχε πει πάμε για καισαρική όποτε προσπάθησε να ηρεμήσεις. Ξέρω ειναι δύσκολο όλο αυτό ωστόσο το μόνο που μπορείς να κανείς ειναι να περιμένεις και να εμπιστευτείς τον γιατρό σου.. 

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές κ τα ενθαρρυντικά λόγια! 

Είναι πολύ σημαντικό που υπάρχει αυτή τη στήριξη μεταξύ μας εδώ μέσα! 

100%ειναι η ένταση των συσπάσεων, σωστά! 

Η αλήθεια είναι πως κ εγω ένιωθα συσπασεις από νωρίς, από τον 6ο κιόλας. Απλώς τώρα έχουν ενταθει όπως είναι φυσιολογικό! 

Από ύπνο... Φοβερά! Υπομονή! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια τι κανετε πως ειστε;; λοιπον να σας πω τι επαθα χτες..μ επιασε κριση! Ο αντρας μου φρικαρε:P να του λεω οτι φοβαμαι τη γεννα και πως θα ναι κι οτι το μωρο μπορει να παθει κατι..χιλια δυο του ελεγα τελοσπαντων..ειχα παθει κριση πανικου..αυτος να μου λεει οτι τιποτα δε γινεται οτι εχουμε κανει ποσες εξετασεις και το μωρο ειναι μια χαρα κι οτι στην τελικη αμα κατι παει στραβα μπαινεις με καισαρικη και ολα καλα..με τα πολλα καποια στιγμη ηρεμησα..αλλα μαλλον τον αγχωσα κι αυτον..χαχαχα εν τω μεταξυ σημερα το πρωι με παιρνει η θεια μου τηλ και μου λεει σ ειδα στον υπνο μου ειχες γεννησει κι ολα ηταν καλα αλλα ειδα οτι φοραγαμε ολοι κοκκινα που σημαινει γρηγορα..οποτε μου λεει να προσεχεις μη σε πιαδουν πονοι γρηγοροτερα...ε κι ενω ειχα ηρεμησει απ τη χθεσινη τρελα μ επιασε το αγχος μη γεννησω νωριτερα..χαχαχαχ ενταξει ξερω δεν παω καλα...:-D


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Πόσο εκνευριστικά τα σόγια που δεν έχουν καμία λογική. Και να δεις μετά τι θα λένε. Εγώ λέω την Κυριακή θέλω να βγω έξω και πετάγονται : α θα τον βγάλεις πριν σαραντησεις ε; δεν σου λένε μην το κάνεις. Σου βάζουν την αμφιβολία απλά. Έλεος.

Και να σου πω κάτι Γλυκερια; εγώ είχα στεναχωρηθει πάρα πολύ που δεν θα έκανα φυσιολογικό  τελικά δεν είναι τίποτα η καισαρική. Και πολύ πιο απλή διαδικασία. Απλά 2 μερούλες μετά έχεις πόνο. Αλλά να σου πω και κατι; ούτε πλημμυρίζεις στο αίμα ούτε τίποτα. Θυμάμαι ακόμη την κοπέλα απέναντι που 3 μέρες δεν μπορούσε να κάτσει. Την πονούσε το πιπί της και δεν είχε κάνει πάρα μόνο 2 ράμματα. Μας έχουν κολλήσει κάποια πράγματα και ότι απόκλείνει απο αυτό μας φαίνεται ότι μας κάνει κακές μάνες. Ε δεν είμαστε. Κάνουμε και θα κάνουμε ότι μπορούμε καλύτερο. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 said:

Πόσο εκνευριστικά τα σόγια που δεν έχουν καμία λογική. Και να δεις μετά τι θα λένε. Εγώ λέω την Κυριακή θέλω να βγω έξω και πετάγονται : α θα τον βγάλεις πριν σαραντησεις ε; δεν σου λένε μην το κάνεις. Σου βάζουν την αμφιβολία απλά. Έλεος.

Καλά εντάξει μακριά απο σόγια, ρε γαμώτο μια χαζομαρα σου λενε και αγχώνεσαι. Καλα με τα όνειρα δε η κολλητή μου τα πέρνει κ πολύ σοβαρα και ολο βλέπει ονειρα και της εχω αραγορευσει να με παρει να μου πει το οτιδηποτε. Παλια μου εστελνε κατι ξεκαρφωτες ώρες μηνυμα "Όλα καλά σε ειδα στο όνειρό μου". Εντάξει την επερνα τηλ και την έβριζα (παλι καλα στην κολλητή μπορείς να βρίσεις, στα σόγια δύσκολο)

Αννα μου να το βγάλεις το παιδι μην ακους κανένα. Εχω τόσες φίλες που το βγάλανε απο την πρώτη εβδομάδα χειμώνα κιόλας και άλλες κανανε ταξίδια (Το μωρό ήταν ενος μηνα και κανανε ταξίδι με αεροπλάνο). Εγω αν πάνε όλα καλά και αισθάνομαι καλά θα το βγάλω τον μικρό για μια βολτούλα με το που νιώσω οτι μπορώ.. Μπορεί να ειναι στην πρώτη μπορεί στην δευτερη εβδομάδα ή αργοτερα. Για να καταλάβεις πόσο τρελή είμαι εχω ΠΗΤ στις 27/7 και 24/8 γινόμαστε κουμπάροι στην Πάρο και τα εχω κλείσει όλα. Παω με την λογική οτι θα παρω μαζί μ και το μπεμπέ, αν δεν τα καταφέρω θα παει μονο ο σύζηγος (ενταξει high season δεν γινόταν να αφησω τελευταια στιγμη εισητηρια και δωμάτιο)


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δίκιο έχεις. Μα το έχω ανάγκη και εγώ. Να βγω λίγο να δω κόσμο. 16 μέρες κοιμάμαι και αλλάζω πάνες. Θα μου δώσει δύναμη και όρεξη να συνεχίσω. Μα είναι και ντάλα καλοκαίρι. Κουνουπιερα θα έχω. Αν δεν νυστάζω μια χαρά θα βγω. Η κούραση με έχει κρατήσει μεσα μέχρι τώρα. Και να σου πω και κάτι. Και σίτες που έχω και πολλές ώρες ερκοντισιον χθες τρύπωσε ένα κουνουπι και του έκανε 2 τσιμπηματα του μωρού. Οπότε δεν γλιτώνεις πουθενά. Μακάρι να τα καταφέρεις να πάτε και οι 3 στο γάμο. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen211 είπε:

Ήρθαμε κι εμείς...  2990! Και πολύ πολύ όμορφος! Θα σας στείλω λεπτομέρειες μετά! Φιλάκια 

Κοριτσαρα μου!! Συγχαρητήρια!!!! Να σας ζήσει ο μπεμπαρος,καλως μας ήρθε. Ξεκουρασου και όποτε είσαι σε θέση μας λες τα νέα σου! Καλούς θηλασμους.


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Elen211 Κοριτσι μου μπραβο!!!τελεια νεα!!να σου ζησει..γερος δυνατοςκαλη ανατροφη και καλους θηλασμους!!

Το ξερω δεν πρεπει ν ακουω κανεναν ουτε να επιρεαζομαι αλλα ελα που γινεται...ο καθενας θα σου πει τη γνωμη του λες και τη ζητας..

@Anna17 εσυ να βγεις οποτε θα εισαι ετοιμη κι εσυ κι ο μπεμπης εννοειται..κι αλλοι βγαινουν με νεογεννητα δεν εχουν παθει τιποτα ισα ισα καλο θα σου κανει..

@demmikot κοριτσι μου μπραβο σου που σκεφτεσαι να κανεις τετοιο ταξιδι με το μωρο.πολυ καλα θα κανεις..εγω εχω γαμο 25/8 και το χω αποκλεισει οτι θα παω..φοβαμαι μεσα σε τοσο κοσμο για το μωρο η πως θα το θηλασω κτλπ..μακαρι να μπορουσα ομως να παω..μπραβο σου και παλι 


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen211 said:

Ήρθαμε κι εμείς...  2990! Και πολύ πολύ όμορφος! Θα σας στείλω λεπτομέρειες μετά! Φιλάκια 

Πόσο τέλεια νέα!!! Συγχαρητήρια!!! Τι καλά που ήρθε και μάλλον γρήγορα γιατί δεν μας έλειψες πολύ.. περιμένουμε νέα όταν μπορέσεις. Να σου ζήσει ο κούκλος και καλούς θηλασμους.. εντάξει συγκινήθηκα :wub:


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Elen211 είπε:

Ήρθαμε κι εμείς...  2990! Και πολύ πολύ όμορφος! Θα σας στείλω λεπτομέρειες μετά! Φιλάκια 

Να σας ζήσει!!!να είναι πάντα γερός!!!κορίτσια εγώ γεννάω 6 Ιουλίου Σάββατο πρωί!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Elen211 να σας ζήσει ο μπεμπηηηηςςς γερός δυνατός και καλότυχος να είναι .... 

Αχ τι τέλεια άντε κορίτσια και εμείς η υπόλοιπες με έναν πόνο ... 

Εγώ σήμερα κορίτσια εκτός από πολύ ύπνο έχω και πολλά νεύρα ... Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι με μια γυναίκα ... 

Την βρίσκω το πρωί όπως; Πήγα να πετάξω τα σκουπίδια ...τα κλασσικά του χωριού τι κάνεις πως είσαι χαϊδεύεις την κοιλιά λες και της είπα να το κάνει τέλος πάντων και γυρνάει και μου λέει με το δάχτυλο στραμμένο σε εμένα δεν πιστεύω να είσαι σαν αυτές της μοντέρνες μαμάδες που βγάζουν τα παιδιά τους πριν σαραντισουν έξω . Μην σε δω να το κάνεις ... 

Και γυρνάω και εγώ και της λέω πρώτον δεν ζήτησα την γνώμη σου δεύτερον δεν έχεις το δικαίωμα να μου πεις τι θα κάνω και τρίτον είσαι τόσο ανόητη στο μυαλό που δεν αξίζεις καν να σου δώσω σημασία .... 

Εγώ για καλό σου το λέω γυρνάει και μου λέει ....εσύ για κότσομπολιο το λες αυτό και άσε αυτά σε μένα της λέω ... 

Εσείς η μοντέρνες μαμάδες κάνετε ότι τα ξέρετε όλα καλύτερα από εμάς ... Όχι θα τα μεγαλώσουμε τα παιδιά μας όπως θέλετε εσείς ... 

Πήγε να το συνεχίσει της είπα και εγώ μετά δεν μας.παρατας λέω εγώ και έφυγα ... Ουφ όρεξη πρωί πρωί δεν της έφερα και εγώ τα σκουπίδια στο κεφάλι αλλά μόλις τα είχα πετάξει χαχαχα .... 

@Γλυκερια123 κάτσε να γεννησουμε και θα δεις πως θα πηγαίνω έρχονται η εξυπνάδες ... Οπότε προετοιμασου από τώρα όπως και εγώ να μην της ακούς ... Γιατί θα τρελαθουμε ... 

@theodora gel όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου όσο μπορείς μην αγχώνεσαι ... 

 

  • Μου αρέσει 1

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας διαβαζω και εκνευριζομαι με οσα λενε ολοι.Εμενα ειναι 15 μηνων και δεν περπαταει.Βαρεθηκα να με ρωτανε αν περπατησε.Βαρεθηκα να τον φωναζουν τεμπελη...μα τεμπελη?Και δεν ειναι χαριτωμενο καθολου!!!Μην ακουτε τιποτα.Στην τελικη οταν η πορτα του σπιτιου σας κλεισει ειστε εσεις και το μωρο σας.Εσεις εχετε την απολυτη ευθυνη οποτε να κρατησουν την αποψη τους για τα δικα τους παιδια.

@Elen211 γερο και τυχερο το μωρακι σου.Να σας ζησει!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk said:

@Elen211 να σας ζήσει ο μπεμπηηηηςςς γερός δυνατός και καλότυχος να είναι .... 

Αχ τι τέλεια άντε κορίτσια και εμείς η υπόλοιπες με έναν πόνο ... 

Εγώ σήμερα κορίτσια εκτός από πολύ ύπνο έχω και πολλά νεύρα ... Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι με μια γυναίκα ... 

Την βρίσκω το πρωί όπως; Πήγα να πετάξω τα σκουπίδια ...τα κλασσικά του χωριού τι κάνεις πως είσαι χαϊδεύεις την κοιλιά λες και της είπα να το κάνει τέλος πάντων και γυρνάει και μου λέει με το δάχτυλο στραμμένο σε εμένα δεν πιστεύω να είσαι σαν αυτές της μοντέρνες μαμάδες που βγάζουν τα παιδιά τους πριν σαραντισουν έξω . Μην σε δω να το κάνεις ... 

Και γυρνάω και εγώ και της λέω πρώτον δεν ζήτησα την γνώμη σου δεύτερον δεν έχεις το δικαίωμα να μου πεις τι θα κάνω και τρίτον είσαι τόσο ανόητη στο μυαλό που δεν αξίζεις καν να σου δώσω σημασία .... 

Εγώ για καλό σου το λέω γυρνάει και μου λέει ....εσύ για κότσομπολιο το λες αυτό και άσε αυτά σε μένα της λέω ... 

Εσείς η μοντέρνες μαμάδες κάνετε ότι τα ξέρετε όλα καλύτερα από εμάς ... Όχι θα τα μεγαλώσουμε τα παιδιά μας όπως θέλετε εσείς ... 

Πήγε να το συνεχίσει της είπα και εγώ μετά δεν μας.παρατας λέω εγώ και έφυγα ... Ουφ όρεξη πρωί πρωί δεν της έφερα και εγώ τα σκουπίδια στο κεφάλι αλλά μόλις τα είχα πετάξει χαχαχα .... 

@Γλυκερια123 κάτσε να γεννησουμε και θα δεις πως θα πηγαίνω έρχονται η εξυπνάδες ... Οπότε προετοιμασου από τώρα όπως και εγώ να μην της ακούς ... Γιατί θα τρελαθουμε ... 

@theodora gel όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου όσο μπορείς μην αγχώνεσαι ... 

 

Στο Κολοκοτρωνίτσι μένεις; :-P Θα μας τρελάνουν οι γειτόνισσές σου!

Just now, Agki* said:

Κοριτσια σας διαβαζω και εκνευριζομαι με οσα λενε ολοι.Εμενα ειναι 15 μηνων και δεν περπαταει.Βαρεθηκα να με ρωτανε αν περπατησε.Βαρεθηκα να τον φωναζουν τεμπελη...μα τεμπελη?Και δεν ειναι χαριτωμενο καθολου!!!Μην ακουτε τιποτα.Στην τελικη οταν η πορτα του σπιτιου σας κλεισει ειστε εσεις και το μωρο σας.Εσεις εχετε την απολυτη ευθυνη οποτε να κρατησουν την αποψη τους για τα δικα τους παιδια.

@Elen211 γερο και τυχερο το μωρακι σου.Να σας ζησει!!

Τεμπέλη να πούνε τα παιδιά τους κ τα εγγόνια τους, αγενέστατες!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...