Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Farmakotriftena είπε:

Θα μου το πρότεινε αν υπήρχε πρόβλημα στην τροφοδοσία. Όμως η τροφοδοσία από παντού είναι άψογη . Μόνο εκεί δε δίνουν σαλοσπιρ ή προτείνουν ενεσεις;

Ναι κορίτσι μου, αν δουν ότι υπάρχει θέμα με την τροφοδοσία τότε δίνουν. Πχ σε μένα και τη Γιώτα είχαν αυξημένη αντίσταση ροής οι μητριαιες αρτηρίες. Κοιτάνε και την τροφοδοσία στον ομφαλικο πόρο (αν το θυμάμαι καλά έτσι το είπε ο γιατρός). Εφόσον υπάρχει ανάπτυξη μην ανησυχείς κορίτσι μου. Θα είναι απλά λεπτεπιλεπτη η μπεμπουλα. Θα δεις ότι θα σου πάνε καλά όλα μέχρι το τέλος. Δεν έχουν όλα τα μωράκια την ίδια ανάπτυξη!

Το μόνο που ξέρω που έκανε ο γιατρός στην ξαδέρφη μου που φοβόντουσαν για προωρακι ήταν ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμόνακια, αλλά αυτό είχε γίνει κοντά στις εβδομάδες που γέννησε, πχ τις έκανε στην 35η και γέννησε στην 36η. Αλλά αυτά θα τα δει και θα στα πει ο γιατρός, μπορεί να μη χρειαστεί και τίποτα!

  • Μου αρέσει 1

EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1792

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

@Farmakotriftenaεγω πιστευω οτι το μωρακι σου ειναι μια χαρα, απλα ειναι πιο μικρο μωρακι δε γεννιουνται ολα τα μωρακια τα ιδια κιλα! Και απο τη στιγμη στο ειπε κ ο γιατρος..

Ενεσεις εγω κανω εξ αρχης, λογω μιας αποβολης που ειχα, οι ενεσεις βοηθανε οντως κ στην αναπτυξη να το πω του μωρου, τον ειχα ρωτησει στις αρχες κ μου ειχε πει ναι. Αλλα σιγουρα ο γιατρος σου ξερει πολυ καλυτερα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Θα μου το πρότεινε αν υπήρχε πρόβλημα στην τροφοδοσία. Όμως η τροφοδοσία από παντού είναι άψογη . Μόνο εκεί δε δίνουν σαλοσπιρ ή προτείνουν ενεσεις;

ναι και σε περίπτωσεις για τάση προεκλαψιας αυτό ξέρω θα σε γελασω


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, gogouli_ είπε:

Ναι κορίτσι μου, αν δουν ότι υπάρχει θέμα με την τροφοδοσία τότε δίνουν. Πχ σε μένα και τη Γιώτα είχαν αυξημένη αντίσταση ροής οι μητριαιες αρτηρίες. Κοιτάνε και την τροφοδοσία στον ομφαλικο πόρο (αν το θυμάμαι καλά έτσι το είπε ο γιατρός). Εφόσον υπάρχει ανάπτυξη μην ανησυχείς κορίτσι μου. Θα είναι απλά λεπτεπιλεπτη η μπεμπουλα. Θα δεις ότι θα σου πάνε καλά όλα μέχρι το τέλος. Δεν έχουν όλα τα μωράκια την ίδια ανάπτυξη!

Το μόνο που ξέρω που έκανε ο γιατρός στην ξαδέρφη μου που φοβόντουσαν για προωρακι ήταν ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμόνακια, αλλά αυτό είχε γίνει κοντά στις εβδομάδες που γέννησε, πχ τις έκανε στην 35η και γέννησε στην 36η. Αλλά αυτά θα τα δει και θα στα πει ο γιατρός, μπορεί να μη χρειαστεί και τίποτα!

Μπράβο τα κοίταξε όλα αυτά και μου είπε πως είναι πολύ καλό που δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί και άρα απλά μιλάμε για ένα μικροσωμο μωρό που όμως θέλει μια πιο συχνή παρακολούθηση. Να πω ότι μας είχε μια ώρα μέσα και δεν μας πήρε ούτε ένα ευρώ όπως και τον προηγούμενο μήνα που έκανε επανέλεγχο της β επιπέδου πάλι δεν μας πήρε λεφτά. Οπότε δεν το κάνει για να κερδίσει χρήματα! Είναι υπέροχος άνθρωπος πραγματικά. Αλλά όταν το μωρό είναι στα κατώτερα δεν νομίζω πως θα μπορούσε να είναι τελείως κουλ. 

Αυτό με τις ενέσεις κορτιζόνης λογικά θα μου το πει ο γιατρός μου κι εμένα . Το είχα κάνει και στην κόρη που κινδυνεψα με προωρο

Just now, Jennak83 είπε:

@Farmakotriftenaεγω πιστευω οτι το μωρακι σου ειναι μια χαρα, απλα ειναι πιο μικρο μωρακι δε γεννιουνται ολα τα μωρακια τα ιδια κιλα! Και απο τη στιγμη στο ειπε κ ο γιατρος..

Ενεσεις εγω κανω εξ αρχης, λογω μιας αποβολης που ειχα, οι ενεσεις βοηθανε οντως κ στην αναπτυξη να το πω του μωρου, τον ειχα ρωτησει στις αρχες κ μου ειχε πει ναι.

Χωρίς να έχει θρομβοφιλια ή αυξημένες αντιστασεις ή προβλημα στην τροφοδοσια γενοκοτερα;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Μπράβο τα κοίταξε όλα αυτά και μου είπε πως είναι πολύ καλό που δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί και άρα απλά μιλάμε για ένα μικροσωμο μωρό που όμως θέλει μια πιο συχνή παρακολούθηση. Να πω ότι μας είχε μια ώρα μέσα και δεν μας πήρε ούτε ένα ευρώ όπως και τον προηγούμενο μήνα που έκανε επανέλεγχο της β επιπέδου πάλι δεν μας πήρε λεφτά. Οπότε δεν το κάνει για να κερδίσει χρήματα! Είναι υπέροχος άνθρωπος πραγματικά. Αλλά όταν το μωρό είναι στα κατώτερα δεν νομίζω πως θα μπορούσε να είναι τελείως κουλ. 

Αυτό με τις ενέσεις κορτιζόνης λογικά θα μου το πει ο γιατρός μου κι εμένα . Το είχα κάνει και στην κόρη που κινδυνεψα με προωρο

Δες τη θετική πλευρά, θα βλέπεις τη μπεμπουλα πιο συχνά. ❤❤❤

  • Χαχα 1

EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη ξεχνάμε.οτι οι υπέρηχοι έχουν και μια αλφα απόκλιση.... Εμένα μου έλεγε ότι την πρώτη πολύ πολύ να τη γεννήσω 2.5 με το ζόρι 3 κιλά και βγήκε 3.5... ένα κλικ πιο εδώ ή πιο εκεί και βγαίνει άλλη μέτρηση οπότε αφού όλα της τροφοδοσίας είναι τέλεια ή μιλάμε για μικρό μωρό ή την επόμενη φορά θα δεις που θα σου πει πιο πολλά κιλά λόγο λάθους κλικ

  • Μου αρέσει 3

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Μπράβο τα κοίταξε όλα αυτά και μου είπε πως είναι πολύ καλό που δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί και άρα απλά μιλάμε για ένα μικροσωμο μωρό που όμως θέλει μια πιο συχνή παρακολούθηση. Να πω ότι μας είχε μια ώρα μέσα και δεν μας πήρε ούτε ένα ευρώ όπως και τον προηγούμενο μήνα που έκανε επανέλεγχο της β επιπέδου πάλι δεν μας πήρε λεφτά. Οπότε δεν το κάνει για να κερδίσει χρήματα! Είναι υπέροχος άνθρωπος πραγματικά. Αλλά όταν το μωρό είναι στα κατώτερα δεν νομίζω πως θα μπορούσε να είναι τελείως κουλ. 

Αυτό με τις ενέσεις κορτιζόνης λογικά θα μου το πει ο γιατρός μου κι εμένα . Το είχα κάνει και στην κόρη που κινδυνεψα με προωρο

Χωρίς να έχει θρομβοφιλια ή αυξημένες αντιστασεις ή προβλημα στην τροφοδοσια γενοκοτερα;

Ρε ξέρεις αλήθεια αυτό που λέει η μαμασιτα δεν μπορούν να ξέρουν ποσο είναι στην πραγματικότητα το μωρο αε βαρος

  • Μου αρέσει 2

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Μη ξεχνάμε.οτι οι υπέρηχοι έχουν και μια αλφα απόκλιση.... Εμένα μου έλεγε ότι την πρώτη πολύ πολύ να τη γεννήσω 2.5 με το ζόρι 3 κιλά και βγήκε 3.5... ένα κλικ πιο εδώ ή πιο εκεί και βγαίνει άλλη μέτρηση οπότε αφού όλα της τροφοδοσίας είναι τέλεια ή μιλάμε για μικρό μωρό ή την επόμενη φορά θα δεις που θα σου πει πιο πολλά κιλά λόγο λάθους κλικ

Εβγαινε στις χαμηλοτερες θεσης στο βαρος Όμως; Τι έβλεπε και στο έλεγε αυτο;

 πάντως ο συγκεκριμένος πάντα κλικαρει και ελέγχει ξανά και ξανά πριν δώσει τις τελικές μετρήσεις να της περάσει η υπάλληλο του στο σύστημα.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Εβγαινε στις χαμηλοτερες θεσης στο βαρος Όμως; Τι έβλεπε και στο έλεγε αυτο;

 πάντως ο συγκεκριμένος πάντα κλικαρει και ελέγχει ξανά και ξανά πριν δώσει τις τελικές μετρήσεις να της περάσει η υπάλληλο του στο σύστημα.

Δεν κοίταξα ποτέ τις εκατοστιαίες θέσεις. Ούτως ή άλλως πλέον δεν είναι ενημερωμένες με τα σημερινά πρότυπα μου το έχει πει αυτό και ο γυναικολόγος μου και η παιδίατρος για αυτές που αναγράφονται στο βιβλιάριο .... Το βάρος πάντα στον υπέρηχο είναι υποθετικό δεν ζυγίζεται το μωράκι.... Άρα ίσως να βγαίνει μικρότερο ίσως απλά να είναι μικρούλα. Όσο η τροφοδοσία δεν έχει θέμα δεν υπάρχει λόγος να σταματήσει η ανάπτυξη...

  • Ευχαριστώ 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ούτε.εγω βάζω βάρος. Είμαι συν 1 από αυτά που έχασα οπότε ακόμα μείον είμαι και είμαι αδύνατη.  Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο. Θεωρώ πως όχι. Νομίζω πως το μωρό θα πάρει ότι είναι να πάρει. Σωστα;;; Η κουμπάρα της αδερφής μου 20 πήρε και το μωρό βγήκε 2 κιλά. Κι εγώ στον γιο μου από τον 8ο δεν πήρα γραμμάριο κι εκείνος έπαιρνε. Θέλω να πω πως αν αρχίσω να τρώω παραπάνω δεν νομίζω να πάρει και το μωρό. Μην κάνω όνειρα... (Άλλωστε τα κιλά προκύπτουν από  μετρήσεις κεφαλιού μηρου και κοιλιάς) 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Farmakotriftena είπε:

Πάντως ούτε.εγω βάζω βάρος. Είμαι συν 1 από αυτά που έχασα οπότε ακόμα μείον είμαι και είμαι αδύνατη.  Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο. Θεωρώ πως όχι. Νομίζω πως το μωρό θα πάρει ότι είναι να πάρει. Σωστα;;; Η κουμπάρα της αδερφής μου 20 πήρε και το μωρό βγήκε 2 κιλά. Κι εγώ στον γιο μου από τον 8ο δεν πήρα γραμμάριο κι εκείνος έπαιρνε. Θέλω να πω πως αν αρχίσω να τρώω παραπάνω δεν νομίζω να πάρει και το μωρό. Μην κάνω όνειρα... (Άλλωστε τα κιλά προκύπτουν από  μετρήσεις κεφαλιού μηρου και κοιλιάς) 

Χαχχχαχαχαχχα ουτε καν αυτό που λες εγώ Εχω πάρει 1,5 κιλό και το μωρο οτι είναι να πάρει το παιρνει απλα δεν παίρνω κιλά εγω


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Μπράβο τα κοίταξε όλα αυτά και μου είπε πως είναι πολύ καλό που δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί και άρα απλά μιλάμε για ένα μικροσωμο μωρό που όμως θέλει μια πιο συχνή παρακολούθηση. Να πω ότι μας είχε μια ώρα μέσα και δεν μας πήρε ούτε ένα ευρώ όπως και τον προηγούμενο μήνα που έκανε επανέλεγχο της β επιπέδου πάλι δεν μας πήρε λεφτά. Οπότε δεν το κάνει για να κερδίσει χρήματα! Είναι υπέροχος άνθρωπος πραγματικά. Αλλά όταν το μωρό είναι στα κατώτερα δεν νομίζω πως θα μπορούσε να είναι τελείως κουλ. 

Αυτό με τις ενέσεις κορτιζόνης λογικά θα μου το πει ο γιατρός μου κι εμένα . Το είχα κάνει και στην κόρη που κινδυνεψα με προωρο

Χωρίς να έχει θρομβοφιλια ή αυξημένες αντιστασεις ή προβλημα στην τροφοδοσια γενοκοτερα;

Μετα απο μια αποβολη σου δινουν προληπτικα ενεσεις εφοσον εμεινες εγκυος γρηγορα κ δε προλαβες να ελεγξεις για θρομβοφιλια. Εγω βεβαια μολις το επαθα εκανα εξετασεις κ βγηκα ετεροζυγωτης σε 2 μεταλλαξεις, αυτο θεωρειται σαν ταση οποτε κ μου εδωσε ενεσεις. Αν εχεις ομως ομοζυγωτια τοτε θεωρεισαι θρομβοφιλικη ετσι μου ειχε πει.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Χαχχχαχαχαχχα ουτε καν αυτό που λες εγώ Εχω πάρει 1,5 κιλό και το μωρο οτι είναι να πάρει το παιρνει απλα δεν παίρνω κιλά εγω

Πως το κανετε αυτο ρε κοριτσια???!!Εγω εχω παρει σιγουρα 3,5 περα απο τα 2 που ειχα χασει, τα οποια πηρα μπαμ μπαμ μολις περασαν οι ναυτιες. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι βλεπω τη ζυγαρια να ανεβαινει χωρις να τρωω ανεξελεγκτα και με υγιεινη διατροφη εννοειται!!Τελοσπαντων...δε θελω να αγχωνομαι και γι' αυτο...αν ειναι να γινω βουβαλακι τρωγοντας υγιεινα, ας γινω!!:D


H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Πάντως ούτε.εγω βάζω βάρος. Είμαι συν 1 από αυτά που έχασα οπότε ακόμα μείον είμαι και είμαι αδύνατη.  Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο. Θεωρώ πως όχι. Νομίζω πως το μωρό θα πάρει ότι είναι να πάρει. Σωστα;;; Η κουμπάρα της αδερφής μου 20 πήρε και το μωρό βγήκε 2 κιλά. Κι εγώ στον γιο μου από τον 8ο δεν πήρα γραμμάριο κι εκείνος έπαιρνε. Θέλω να πω πως αν αρχίσω να τρώω παραπάνω δεν νομίζω να πάρει και το μωρό. Μην κάνω όνειρα... (Άλλωστε τα κιλά προκύπτουν από  μετρήσεις κεφαλιού μηρου και κοιλιάς) 

Δεν έχει να κάνει. Αν ήταν έτσι οι γυμνασμενες τύπου Πετρουλάκη θα κάνανε μωρό 1 κιλό και οι ευσωμουλες 5-6.... Το μωρό παχαινει από τα θρεπτικά συστατικά στο αίμα όχι όμως από τη ποσότητα ή τα κιλά τα δικά μας...

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...