Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, gogouli_ είπε:

Γιώτα μου εμείς από βρεφικά πήραμε, αλλά την πήρα σε λευκή απόχρωση, χωρίς σχέδια κτλ ώστε να μπορεί να είναι διαχρονική και να μείνει στο δωμάτιο. Ουσιαστικά τις διαστάσεις κοιτούσα για να έχει βάθος και χωρητικότητα! Η ντουλάπα που έχουμε στο παιδικό είναι λευκή, οπότε κούνια και συρταριερα τα πήραμε επίσης σε λευκό. Και λίκνο πήραμε το nanna της kikka boo από τα Λητώ.

Αντιδραστικό το νινι, του έκανε νάζια, χαχαχα!

Φίλη όταν ψάξω για παρκοκρεβατο θέλω τη βοήθεια σου, χαχαχαχα! 

Πάντως εγώ σε καταλαβαίνω, έκανα καιρό να μάθω τι είναι τα σελτεδακια!!!Χαχαχα

Επίσης κορίτσια νομίζω το μωρό έχει τρελαθεί! Μιλάμε για κωλοτούμπες όχι αστεία. Με τρομάζει ώρες ώρες! Απορώ πότε κοιμάται, πραγματικά! Χτες βράδυ πάρτυ! Λέει ο άντρας μου" δε μ'αρέσουν τα ωράρια της μπέμπας" χαχαχαχα

Βρε τι σου λέω εγώ είμαι μανούλα σε έπιπλα και τέτοια για μωρά τα ξέρω όλα απέξω και ανακατωτα λες εσύ κοιμάται καλέ εγώ Μίλησα για κύμα πριν καταλαβαίνεις κύμα ολόκληρο μέσα στην κοιλιά 

  • Χαχα 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1792

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

3 ώρες πρίν, Mamacita Alina είπε:

Σε κάνω εικόνα να ξέρεις γιατί σε θεωρώ δυναμικό άτομο και η αλήθεια είναι χαμογέλασα.... Από χθες είμαστε σκοτωμένοι.... Δε κάναμε καυγά απλά αμα δε κάνω εγώ τη κίνηση να του μιλήσω δε θα έρθει ο ίδιος.... Και με τις ορμόνες το κλάμα ο σύννεφο.... Μωρέ θα της το πω ευθέως στη τη φορά.... Δε παλεύεται... Πάντα έφερνε κάτι κι ας είχα φαγητό το έβαζα μέσα να μη τη πρόσβαλω και πάντα μικρό τάπερ ίσα για το γιο και ας μη το είπε ευθέως ποτέ.... Κι όμως ποτέ δε μίλησα.... Και έφερνε λαδερα, μπάμιες, φακές, ψαρι, αρνάκι απ' όλα.... Τώρα απ' τη στιγμή που έχω ζάχαρο και το έμαθαν φέρνει αποκλειστικά και μόνο ότι περιέχει αλλαντικά κρέμα γάλακτος και γλυκά.... Με πονάει τόσο αυτή η κίνηση δε ξέρω γιατί. Ίσως γιατί μέσα μου πίστευα ότι δεν έχει κακία απλά είναι παράξενη... Και ας έχει κάνει κι άλλα πάντα δικαιολογούσα τη κατασταση μόλις μου έφεραν τα νεύρα.... Τώρα όμως όσο και να το ψειριζω στο κεφάλι μου καλό λόγο που το κάνει αυτό ΔΕΝ βρίσκω.... Σας ζαλισα οπότε καλύτερα να απέχω από το θέμα για λίγο μέχρι να συνέλθω.... Δε γίνεται να σας χαλάω τη χαρά με τη πεθερά.... Φιλάκια πολλά σε όλες.

@Jennak83 κοριτσι μου ψαξτο όπως σου λέει και η Γιώτα... Ταχυπαλμια φαντασου έχω κι εγώ μόνιμη και άγχος φουλ μιας που ζω περίεργη καθημερινότητα ειδικά τελευταία... Αλλά η πίεση πάνω από 10 δε πάει... Εσύ αν έχεις συνηθισμένη πίεση 12 και πάει με το άγχος και μόνο 16 σημαίνει ότι έχει προδιάθεση να ανεβαίνει γιατί άλλο να πάει 13-14 και άλλο 16.... Παράδειγμα έτσι; Γιατί δε ξέρω πόσο σου ανέβαινει.... Το αναλογικό πάντως σπάνια να πέσει έξω ενώ το ψηφιακο άμα το βάλεις να κάνεις δυο μετρήσεις θα δεις ότι μια αποκλειση την έχει.... Δεν πιστεύω βέβαια να έχεις προεκλαμψία γιατί έχει και άλλα συμπτώματα αλλά να είσαι 100% σίγουρη τσεκαρε πάλι λευκωμα και αρτηρίες και να μετριεσαι.... Φιλιά πολλά και μην αγχωθείς.... Απλή ενημέρωση κάνουμε ναι; Δεν πιστεύω ειλικρινά ότι παίζει προεκλαμψία!! 

Γενικα η πιεση μου στο σπιτι ειναι κατα μεσο ορο 10 με 7..την μετραγα 3 φορες τη μερα..λευκωμα δεν ειχα μονο μια φορα νομιζω ιχνη στην αρχη, μετα τιποτα. Θα ξανακανω ουρα το Σαββατο, οταν λεω οτι εχω υψηλη στο ιατρειο του εννοω οτι μου την εβγαλε 14 με 9, στο οριο δηλ κ καπακι την ξαναμετρησε κ ειχε πεσει λιγο. Ειχα κ ταχυπαλμια εκεινη την ωρα αλλα δε παιζει ρολο αυτο λετε, γενικα μαξ εχω 92 παλμους στο σπιτι το πιο υψηλο, συνηθως εχω γυρω στους 80. Τι να πω, θα ξεκινησω παλι τις μετρησεις αν κ ποσο λαθος να κανει το ψηφιακο, ναι να εχει μια αποκλιση απο το αναλογικο αλλα σε λογικα πλαισια..Μου ειπε αν ανεβει πανω απο 14 να τον παρω τηλ, αλλα ποτε δεν εχω πιεση σπιτικ τη μετραγα 3 φορες τη μερα.

Η καμπυλη μου πολυ καλη, θα την παρω ομως το Σαββατο που θα παω να κανω κ τις υπολοιπες εξετασεις.

Αμα ειναι να σκας με την πεθερα μιλα της ευθεως, αν σε ενοχλει τοσο πολυ ωστε να σε επηρεαζει..ας αισθανθει κ αυτη λιγο ασχημα να δουμε αν θα μαζευτει μετα..αν κ ο ανθρωπος δυστυχως δεν αλλαζει! Αλλα τουλαχιστον μη σε περναει κ για μα...κα! 

6 ώρες πρίν, Giwtouli1990 είπε:

Κορίτσιαααα τι κάνετε, πως είστε? Χάθηκα έτρεχα με το γάμο και σε διάφορες εξωτερικές δουλειές.. Τι διαβάζω Παναγία μου για τις 7 θανάσιμες πεθερές και δε μου πετιούνται τα μάτια όξωωω.. Υπομονή και μην τους κάνετε τη χάρη ν' ασχολείστε, δεν αξίζει τον κόπο αφού έχουν τόσο σκατένια συμπεριφορά απέναντί σας... Ειλικρινά δεν ξέρω πως θα μπορούσα να διαχειριστώ κάτι τέτοιο, ευτυχώς είμαι απ' τις (πολύ) τυχερές που έχει βρει δεύτερη μάνα στην κυριολεξία!

Ρε σεις πως πέρασε έτσι ο καιρός?! Πότε ανυπομονούσαμε ν' αρχίσουμε να νιώθουμε τα μπεμπάκια για να ηρεμούμε και τώρα τα κλωτσομπουνίδια δίνουν και παίρνουν χαχα! 

Νιώθει κάποια άλλη πόνο στα πλευρά? Κάθε, μα κάθε, βράδυ με πιάνει έντονος πόνος απ' τη δεξιά πλευρά μόνο και θέλω να το αναφέρω στο γιατρό με την πρώτη ευκαιρία. Επίσης, υπάρχει κάποια άλλη ανώμαλη που θέλει να κοιμάται μπρούμυτα με την κοιλάρα τούρλα?!? Κάπου διάβασα ότι δεν κάνει και ιδανικά πρέπει στο πλάι αλλά βολεύομαι τόσο πολύ μπρούμυτα ρε γαμώτηηηη

Μπρουμυτα;; με τιποτα δε μπορω, εδω στο πλαι κ μερικες φορες δυσκολευομαι κ γυριζω κ λιγο ανασκελα! Πονο εχω νιωσει μια δυο φορες, αλλα γενικα δε ποναω ακομα, δεν εχουν αρχισει να μας κλωτσανε ακομα δυνατα κ να μη χωρανε αλλα θα δουμε σε κανα μηνα! Σιγουρα θα φαμε πολυ πονο κ κλωτσια! Χαχααχ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Πάντως η δική μου είναι πολύ ήσυχη αυτές τις 3 μέρες. Με το ζόρι 10 φορές τη μέρα νοιώθω κλωτσιές...κ αυτές το βράδυ. 

Βαριουνται κιόλας η αλλάζουν θέση και δεν το καταλαβαινουμε

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Πάντως η δική μου είναι πολύ ήσυχη αυτές τις 3 μέρες. Με το ζόρι 10 φορές τη μέρα νοιώθω κλωτσιές...κ αυτές το βράδυ. 

Κ εμενα σημερα ειναι πιο ησυχος... Τη νυχτα τον καταλαβαινα αλλα μεσα στη μερα λιγα πραγματα. Αφου καποια στιγμη ταρακουνησα με τα χερια μου την κοιλια μου, μετα απο δευτερόλεπτα ηρθε κ τσιτωσε κλασικα δεξια κ παλι ηρεμησε... Βαριεται μαλλον ή ειναι πλατουλα... Γιατι κ παγωτο εχω φαει κ νερο κρυο ηπια... Απλα σήμερα είναι τεμπελακος... Επίσης απο χθες δεν χωνευω ευκολα, σα να με ενοχλει το στομαχι μου κ κανα δυο φορές που παω να ρευτω μου ανεβαίνει το φαγητο στο στόμα... Αυτο ειναι παλινδρομηση; 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, winspert είπε:

Κ εμενα σημερα ειναι πιο ησυχος... Τη νυχτα τον καταλαβαινα αλλα μεσα στη μερα λιγα πραγματα. Αφου καποια στιγμη ταρακουνησα με τα χερια μου την κοιλια μου, μετα απο δευτερόλεπτα ηρθε κ τσιτωσε κλασικα δεξια κ παλι ηρεμησε... Βαριεται μαλλον ή ειναι πλατουλα... Γιατι κ παγωτο εχω φαει κ νερο κρυο ηπια... Απλα σήμερα είναι τεμπελακος... Επίσης απο χθες δεν χωνευω ευκολα, σα να με ενοχλει το στομαχι μου κ κανα δυο φορές που παω να ρευτω μου ανεβαίνει το φαγητο στο στόμα... Αυτο ειναι παλινδρομηση; 

Μάλλον κάτι τέτοιο είναι αγάπη 

  • Ευχαριστώ 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλέ γράψατε μπόλικα!!

@Mamacita Alina μου τότε πρέπει να βγεις τρόπο να μη σε αγγίζει τίποτα απ όσα κάνει. Καλά κάνεις και δεν αντιμιλας μπράβο σου αγάπη μου! Βρες όμως τρόπο να μην επηρεαζεσαι...

Κορίτσια γύρισα από τον εμβρυολογο. Τα νέα μου είναι καλουτσικα όχι τέλεια ούτε και άσχημα.

Το μωρό βγαίνει μικρό. Πολύ μικρό. Στο βάρος ειναι στην 7η εκατοστιαια θέση . (700γρ είναι και είμαι 26+3) σε κάποιες μετρήσεις βγαίνει 5η και 6η εκατοστιαια. 5η είναι το κατώτερο. μου είπε δεν ανησυχούμε, και απλά κάνω πιο συχνούς ελέγχους . Μιλάμε απλά για ένα μικρό μωράκι μου είπε... Ίσως μας βγει προωρουλα βρε κορίτσια. Μου είπε πως από 32η βδομάδα και μετά δε φοβόμαστε. Απλά πρέπει γενικότερα να κρατάει αυτήν την ανάπτυξη κι ας είναι χαμηλή. Η τροφοδοσία είναι άψογη οπότε αυτό είναι πολύ θετικό! ξεκούραση μπόλικη και όχι άγχος. Αμνιακα πλακούντας τράχηλος μια χαρά..

  • Μου αρέσει 4

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Καλέ γράψατε μπόλικα!!

@Mamacita Alina μου τότε πρέπει να βγεις τρόπο να μη σε αγγίζει τίποτα απ όσα κάνει. Καλά κάνεις και δεν αντιμιλας μπράβο σου αγάπη μου! Βρες όμως τρόπο να μην επηρεαζεσαι...

Κορίτσια γύρισα από τον εμβρυολογο. Τα νέα μου είναι καλουτσικα όχι τέλεια ούτε και άσχημα.

Το μωρό βγαίνει μικρό. Πολύ μικρό. Στο βάρος ειναι στην 7η εκατοστιαια θέση . (700γρ είναι και είμαι 26+3) σε κάποιες μετρήσεις βγαίνει 5η και 6η εκατοστιαια. 5η είναι το κατώτερο. μου είπε δεν ανησυχούμε, και απλά κάνω πιο συχνούς ελέγχους . Μιλάμε απλά για ένα μικρό μωράκι μου είπε... Ίσως μας βγει προωρουλα βρε κορίτσια. Μου είπε πως από 32η βδομάδα και μετά δε φοβόμαστε. Απλά πρέπει γενικότερα να κρατάει αυτήν την ανάπτυξη κι ας είναι χαμηλή. Η τροφοδοσία είναι άψογη οπότε αυτό είναι πολύ θετικό! ξεκούραση μπόλικη και όχι άγχος. Αμνιακα πλακούντας τράχηλος μια χαρά..

Εντάξει ρε αγάπη και εγώ 25+4 ο μπεμπακος ήτανε 784 γρ κοντα στο 800 δηλαδή τι εννοούσε οτι μετα την 32 εβδομάδα και μετα δεν φοβάστε τι θα γίνει δεν κατάλαβα;


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Εντάξει ρε αγάπη και εγώ 25+4 ο μπεμπακος ήτανε 784 γρ κοντα στο 800 δηλαδή τι εννοούσε οτι μετα την 32 εβδομάδα και μετα δεν φοβάστε τι θα γίνει δεν κατάλαβα;

Οχι ότι θα γίνει κάτι στις 32. Απλά ότι από 32 και μετά και κάτι να γίνει θα είναι ελεγχόμενο. Άλλο να σταματάει να αναπτύσσεται τώρα και άλλο από τις 32 και μετά. Τώρα είναι μόνο 700 γραμμάρια


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Οχι ότι θα γίνει κάτι στις 32. Απλά ότι από 32 και μετά και κάτι να γίνει θα είναι ελεγχόμενο. Άλλο να σταματάει να αναπτύσσεται τώρα και άλλο από τις 32 και μετά. Τώρα είναι μόνο 700 γραμμάρια

Εμ δεν ξέρω καλά δεν είναι εμένα 25+4 ήτανε 784 δηλαδή είναι μικρο;


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Giotitsa είπε:

Εμ δεν ξέρω καλά δεν είναι εμένα 25+4 ήτανε 784 δηλαδή είναι μικρο;

Το βάρος πάει ανάλογα τις βδομάδες και τις ημέρες της κάθε βδομάδας. Οπότε το 800 στις 25+4 ειναι μια χαρά. Το 700 μια βδομαδα μετα δεν ειναι και τόσο. Φαντάζομαι πως αν ήταν 800 θα ήμασταν σε άλλη εκατοστιαια θέση σίγουρα. Εσύ στις δικές μου τις βδομάδες θα είσαι 900 περίπου. Οπότε έχει μεγάλη διαφορά.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Το βάρος πάει ανάλογα τις βδομάδες και τις ημέρες της κάθε βδομάδας. Οπότε το 800 στις 25+4 ειναι μια χαρά. Το 700 μια βδομαδα μετα δεν ειναι και τόσο. Φαντάζομαι πως αν ήταν 800 θα ήμασταν σε άλλη εκατοστιαια θέση σίγουρα. Εσύ στις δικές μου τις βδομάδες θα είσαι 900 περίπου. Οπότε έχει μεγάλη διαφορά.

Ναι αγάπη κατάλαβα αλλά και παλι είσαι οκ έτσι δεν είναι ; αρκεί να πηγαινει ετσι απο οτι κατάλαβα


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Να πω μια βλακεία αν κανεις ενέσεις για το βοηθήσει στο βαρος;

Θα μου το πρότεινε αν υπήρχε πρόβλημα στην τροφοδοσία. Όμως η τροφοδοσία από παντού είναι άψογη . Μόνο εκεί δε δίνουν σαλοσπιρ ή προτείνουν ενεσεις;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...