Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, deppy14 είπε:

      Ευχαριστώ πολύ..είμαι 37..πρώτη διέγερση το 21 2 ωοθυλάκια το ένα άδειο το άλλο έφτασε 3ης μέρας αρνητικό..το 22 διέγερση με ένα ωάριο πάλι τον επόμενο μήνα κάναμε με 2 ωοθυλάκια το ένα δεν γονιμοποιηθηκε κ βάλαμε τα δύο μαζί πάλι αρνητικό.μαλλον απέτυχαν λόγω εμβρύων.α έχω ένα ινομυωμα που δεν ενοχλεί.εχω κ κάποια αυτοάνοσα κ προδιάθεση για ζάχαρο..ο σύζυγος εχει κιρσοκήλη κ δεν είναι καλά τα σπερμοδιογραμματα.γιαυτο δεν κάνω συνέχεια εξωσωματική δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα κ σκέφτομαι τη δωρεά..με τον γιατρό είχα μιλήσει τον Νοέμβριο κ μου είχε πει πάλι για διέγερση οπότε σκέφτομαι να πάρω κ άλλη γνώμη.Να σου ζήσουν τα μικρακια σου!!!

      Καλησπέρα και από μένα.. εγώ αυτό που διαβάζω είναι ότι υπάρχουν και διάφορα άλλα θέματα που ακόμα και η δωρεά ωαρίων δεν θα λύσει τα προβλήματα!

      Καταρχήν πρέπει να απευθυνθείτε σε πολλές άλλες ειδικότητες για να βελτιώσετε την κατάσταση με το ζάχαρο (ενδοκρινολόγος με εξειδίκευση στις ορμόνες αναπαραγωγής), αυτοάνοσα (ρευματολόγος με εξειδίκευση κύησης) και κακά σπερμοδιαγραμματα (ανδρολογος με εξειδίκευση στην υπογονιμότητα) τέλος το ινομυωμα, θα βεβαιωνομουν και με άλλους γιατρούς ότι δεν ενοχλεί και αν είναι στη μήτρα και είχα την οικονομική δυνατότητα άσχετα με το αν ενοχλεί, θα το αφαιρούσα για να βελτιώσω τις πιθανότητες εμφύτευσης.. δεν γνωρίζω αν ήδη έχετε πάει αλλά αν δεν βελτιωθούν αυτά, η δωρεά ωαρίων δεν είναι πανάκεια!! Θα ήταν αμαρτία να δώσεις 5.000€ πάνω κάτω για μια τρύπα στο νερό..! Και συγνώμη αν ακουγομαι σκληρή αλλά έχουν φύγει πολλά 5.000λιαρα απατα γιατί πολύ απλά οι γιατροί σου "φουσκώνουν" τα μυαλά ότι η δωρεά θα σου λύσει όλα σου τα προβλήματα με ιδίων όφελος!! (Όχι όλοι αλλά πολλοί από αυτούς..!)

      Μετά η ηλικία σου δεν είναι απαγορευτική.. σίγουρα δεν θα είναι και εύκολο και σίγουρα με πωα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να κάνεις διεγέρσεις! Μόνο φυσικοί κύκλοι και ίσως κανάς ήπιος τροποποιημένος... Σίγουρα θα έπαιρνα και άλλες γνώμες!! Αυτό βέβαια έγκειται στα δικά σου ψυχικά και οικονομικά αποθέματα..

      Εγώ για εμένα ως Kiddo θα έδινα ένα χρονικό περιθώριο μέχρι τα 39-40 και εφόσον βλέπω ότι οι κύκλοι μου δεν βελτιώνονται θα προχωραγα με δωρεά, η δωρεά πάντα εκεί θα είναι. Επίσης θα τα ξεψαχνιζα όλα!!!! Οτιδήποτε άλλη εξέταση που δεν έγινε, να γίνει!! Πριν να έκανα το οτιδήποτε άλλο, πρώτα θα βελτίωνα τους υπόλοιπους παράγοντες και κυρίως να δούμε αν το σπέρμα έχει και άλλα θέματα προς βελτίωση (πχ υψηλό κατακερματισμό, μικρόβια κτλ κτλ.) Τέλος θα άφηνα το όποιο έμβρυο μπορεί να προκύψει, σε στάδιο βλαστοκυστης (5ης μέρας έμβρυα) και μόνο εφόσον και αν έχω 2-3 θα προχωραγα σε ετ (η ηλικία και το ιστορικό σου επιτρέπει ετ 3 εμβρύων).. αν όχι, υπάρχει πάντα και η δωρεά! Αλλά πλέον θα προχωρούσα έχοντας ήσυχη τη συνείδηση μου ότι εξάντλησα τις πιθανότητες..!

      Θα συμφωνήσω κατά τα άλλα με τη @LeneL! Η δωρεά θα σου δώσει σίγουρα παιδακι@ στην αγκαλιά σου παρά την πωα..! Αλλά δεν είναι πανάκεια το ξαναλέω και ακόμα και αν δεν επιλέξεις να δώσεις άλλο περιθώριο για προσπάθεια με δικό σου γενετικό υλικό αλλά επιλέξεις άμεσα τη δωρεά, ισχυρή άποψη μου να μην το κάνεις χωρίς να βελτιώσεις και ελέγξεις ενδελεχώς σπέρμα - μήτρα - ενδοκρινολογικά - αιματολογικά - ανοσολογικά - ρευματολογικά!! 

      Ελπίζω να βοήθησα..

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Maria Kornilia είπε:

Δεν μου μιλουσε ποτε με εκατοστιαιες.. Μου ελεγε κ τις δυο φορες που πηγα ( ο εμβρυολογος) οτι ολα ειναι μια χαρα απλα θα ειναι μικρουλα.. Μεχρι την 36η εβδομαδα κ κατι ηταν ισχιακη κ χωρις περιτυλιξη.. Στην 37η γυρισε με το κεφαλι κατω κ χωρις περιτυλιξη κ ξαφνικα στις 37 κ 6 μερες ειχε περιτυλιξη που φανηκε στο ντοπλερ που μου εκανε κ μαλιστα τριπλη.. Την τελευταια εβδομαδα οπως σου ανεφερα επειδη παρουσιαστηκαν διαφορα θεματα με εβλεπε καθε μερα ο γιατρος μου.. Την μια μερα στο ιατρειο του υπερηχο κ doppler κ την αλλη στην κλινικη για καρδιοτοκογραφο.. Δεν μου μιλησε ποτε για συνδρομα η για προωρο.. Το μονο που μου ειχε πει μια μερα πριν γεννησω επειδη το βαρος την ηταν στασιμο τις τελευταιες 10 μερες στα 2200γρ. οσο κ τλκ γεννηθηκε οτι ισως κ να χρειαστει να φυγει σε μοναδα για λιγες μερες γιατι ειναι μικρουλα κ ισως εχει δυσχερεια στην σιτιση.. Αλλα δεν χρειαστηκε τπτ τλκ.. Ηταν η πιο μικρη απο ολα τα μωρακια αλλα η πιο ζωηρη κ η πιο τσαουσα.. Αφου οι μαιες την χαχευαν μου ελεγαν.. Οταν βγηκαμε απο την κλινικη επειδη δεν θηλασα απο επιλογη (ειχα ζοριστει πολυ την πρωτη φορα κ μετα απο τετοια ταλαιπωρια στημ εγκυμοσυνη δεν ειχα καθολου καλη ψυχολογια) επινε 20γρ. να φανταστεις ανα 2 ωρες..

 

Κατάλαβα... εμενα γυναικολόγος και εμβρυολογος την ξεψαχνιζουν αυτή μου την εγκυμοσύνη. Από την 21η βδομάδα πάω σχεδόν κάθε δύο βδομάδες για υπέρηχο. Και να σου πω την αλήθεια όλο αυτό το διάστημα μόνο μια φορά είχα ακούσει αισιόδοξα νέα και μετά στον επόμενο υπέρηχο , πάλι τα ίδια. 

Τέλος πάντων... Και πάλι σ'ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις! Σίγουρα με βοήθησε η απάντηση σου, με καλμαρε! Να χαίρεσαι το θυριακι σου!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1792

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, Jennak83 said:

Και γω σημερα που πηγα τουαλετα κ ζοριστικα πολυ...να αιμα στη λεκανη απο τον ποπο! Λεω οχι ρε γμτ μεχρι τωρα καλα την ειχα βγαλει κ στενοχωρηθηκα πολυ, ποτε δεν ειχα θεμα με αιμοροιδες κ δε ξερω τι να κανω τωρα, δε ξερω αν εχει βγει εξω απο οτι επιασα δεν νομιζω αλλα αν συνεχιστει ετσι.. ασε ο πονος κ το τσουξιμο που θα τραβηξω κ ειναι κ νωρις ρε κοριτσια πως θα βγουν οι μηνες! Υπαρχει κατι στη διατροφη που βοηθαει; 

Δαμάσκηνα αποξηραμένα, φρούτα, λαχανικά κ μπόλικο νερό. Επίσης ρώτα τον γιατρό σου μήπως πάρεις τπτ προβιοτικά. Βοηθάνε τη λειτουργία του εντέρου κ δεν ζορίζεσαι.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Jennak83 φταίει ο σίδηρος ρε συ.. αν εχεις μεγάλο ζόρι, γιατί δε δοκιμάζεις άλλον; εγώ μετά από τρείς διαφορετικούς  κατέληξα σε αυτόν που παίρνω τωρα. Ο ένας μου έφερε τρομερή δυσκοιλιότητα 2 χάπια πήρα και έκανα να πάω 4 μέρες τουαλέτα, ο 2ος μου έφερνε διαρροιες και τώρα με αυτόν που παίρνω τώρα, πάω είτε κάθε μέρα είτε μέρα παρά μέρα τουαλέτα αλλά γενικά με ψιλοζορι. :angry: Μόνο οι φυτικοι δεν φέρνουν παρενέργειες αλλά στην εγκυμοσύνη δεν ξέρω αν επιτρέπεται.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Συσπασεις να δουν τα ματια σου! Θυμαμαι nst της 29ης εβδομαδας στο 15λεπτο 4 80αρες! Πριν μπω στον 8ο ειχα ανα 10λεπτα! Μολις μπηκα στον 9ο ανα 3λεπτα καθε μερα ολη μερα ακομη κ ξαπλα! Τις 3τελευταιες εβδομαδες ανα 2λεπτα κ συσπαση!Ο τραχηλος ενω στην β επιπεδου(22η εβδομαδα) ηταν καλος 3εκ οταν πηγα με συσπασεις τοκετου δηλ ανα 2λεπτα 100αρες στην 34η διαπιστωσαμε οτι ηταν 1.2εκ μεχρι να βγω απο το νοσοκομειο 35κ3 ειχε γινει 0.5εκ με ξαπλα ξαπλα κ παλι ξαπλα εφτασα 39κ3 με διαστολη 1 την 37η, διαστολη 2 την 38η διαστολη 3 την 39η..γεννησα 39κ3!!! Το ολιγοαμνιο ηταν φυσιολογικο στους μεγαλους υπερηχους!

Σε ευχαριστω με το καλο κ το δικο σου..

Σ' ευχαριστώ! Εγώ την τελευταία βδομάδα χειροτέρεψα. Κάνω ανά 5 ή 10 λεπτά συσπάσεις (και μάλιστα ξαπλωμένη στο πλάι) και φοβάμαι για τον τράχηλο. Κι εμένα στην Β' επιπέδου ήταν 3,2 εκ (με κοιλιακό υπέρηχο).

Είναι πολύ αγχωτικό να κάνεις τόσες συσπάσεις. Έκανες και δυνατές συσπάσεις. Ειδικά ανά 2λεπτο που έκανες εσύ στο τέλος.

Κι εγώ όλο ξαπλωμένη είμαι για να μη χειροτερέψω και για να κερδίσω χρόνο. Μπράβο σου πάντως με τόσες συσπάσεις να φτάσεις 39+3. Όταν είχες διαστολή δεν είχες πόνο;

Εμένα ήταν φυσιολογικό το αμνιακό υγρό μέχρι τώρα. Στο doppler που θα κάνω θα έχω καλύτερη εικόνα πιστεύω, αφού θα δούμε και τον τράχηλο πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Σ' ευχαριστώ! Εγώ την τελευταία βδομάδα χειροτέρεψα. Κάνω ανά 5 ή 10 λεπτά συσπάσεις (και μάλιστα ξαπλωμένη στο πλάι) και φοβάμαι για τον τράχηλο. Κι εμένα στην Β' επιπέδου ήταν 3,2 εκ (με κοιλιακό υπέρηχο).

Είναι πολύ αγχωτικό να κάνεις τόσες συσπάσεις. Έκανες και δυνατές συσπάσεις. Ειδικά ανά 2λεπτο που έκανες εσύ στο τέλος.

Κι εγώ όλο ξαπλωμένη είμαι για να μη χειροτερέψω και για να κερδίσω χρόνο. Μπράβο σου πάντως με τόσες συσπάσεις να φτάσεις 39+3. Όταν είχες διαστολή δεν είχες πόνο;

Εμένα ήταν φυσιολογικό το αμνιακό υγρό μέχρι τώρα. Στο doppler που θα κάνω θα έχω καλύτερη εικόνα πιστεύω, αφού θα δούμε και τον τράχηλο πάλι.

Οχι την διαστολη δεν την καταλαβαινα απλα οταν περπατουσα ενιωθα καπως εκει κατω πονο σαν να κατεβαινει η μικρη! Ηθελα ομως τοσο πολυ να γεννησω στο τελος π με το που μπηκα 37σηκωθηκα κ εκανα περπατημα μεσα στο σπιτι εξω απο το σπιτι βολτα δεκεμβρη μηνα με χιονια κ εγω να περπαταω! Ειχα κουραστει τοσο π το μονο π ηθελα ηταν να γεννησω! Ανα 2λεπτα ακομα κ στον υπνο μ τις καταλαβαινα! Μην ανχωνεσαι....τσεκαρε το τραχηλο π ειναι κ το πιο σημαντικο κ ολα θα πανε καλα! Γεννησα παντως πολυ ευκολα με τοσες συσπασεις το μηχανημα εγραφε 199 κ εγω χαζογελουσα χωρις επισκληριδιο μ το βαλανε με το ζορι για να μπορεσω να βοηθησω στις εξωθησεις...οτι θες στειλε μ....


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Οχι την διαστολη δεν την καταλαβαινα απλα οταν περπατουσα ενιωθα καπως εκει κατω πονο σαν να κατεβαινει η μικρη! Ηθελα ομως τοσο πολυ να γεννησω στο τελος π με το που μπηκα 37σηκωθηκα κ εκανα περπατημα μεσα στο σπιτι εξω απο το σπιτι βολτα δεκεμβρη μηνα με χιονια κ εγω να περπαταω! Ειχα κουραστει τοσο π το μονο π ηθελα ηταν να γεννησω! Ανα 2λεπτα ακομα κ στον υπνο μ τις καταλαβαινα! Μην ανχωνεσαι....τσεκαρε το τραχηλο π ειναι κ το πιο σημαντικο κ ολα θα πανε καλα! Γεννησα παντως πολυ ευκολα με τοσες συσπασεις το μηχανημα εγραφε 199 κ εγω χαζογελουσα χωρις επισκληριδιο μ το βαλανε με το ζορι για να μπορεσω να βοηθησω στις εξωθησεις...οτι θες στειλε μ....

Πόνο εκεί κάτω; μωρέ λες; εγώ έχω πει ότι πονάει το κουλι μου καιρό τώρα. Ο γιατρος με κολπικό υπέρηχο επειδή του παραπονέθηκα για πόνο με βρήκε τράχηλο 3.8... Όσο κοντεύεις κονταινει και ο τράχηλος φαντάζομαι. 

Εννοώ, αν είχα διαστολή, θα ήταν κ πιο μικρός ο τράχηλος ε; 


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Jennak83 είπε:

Και γω σημερα που πηγα τουαλετα κ ζοριστικα πολυ...να αιμα στη λεκανη απο τον ποπο! Λεω οχι ρε γμτ μεχρι τωρα καλα την ειχα βγαλει κ στενοχωρηθηκα πολυ, ποτε δεν ειχα θεμα με αιμοροιδες κ δε ξερω τι να κανω τωρα, δε ξερω αν εχει βγει εξω απο οτι επιασα δεν νομιζω αλλα αν συνεχιστει ετσι.. ασε ο πονος κ το τσουξιμο που θα τραβηξω κ ειναι κ νωρις ρε κοριτσια πως θα βγουν οι μηνες! Υπαρχει κατι στη διατροφη που βοηθαει; 

Πω πρόβλημα με τις αιμορροΐδες. Εγώ έβγαλα στις αρχές της εγκυμοσύνης, αλλά ευτυχώς χωρίς αίμα, μόνο τσούξιμο. Πήγα στο φαρμακείο και μου δώσανε 1 φυτική αλλά δεν έκανε κάτι, οπότε ξαναπήγα και πήρα την Preparation H αυτή κάτι έκανε, αλλά δεν είχα τόσο πρόβλημα. Επίσης έχω ακούσει και για την Proctocynaral αλλά δεν την έχω δοκιμάσει. Να ρωτήσεις τον γιατρό σου καλύτερα.

Φταίει ο σίδηρος. Μπορείς να αλλάξεις σίδηρο. Για διατροφή λένε ότι το ακτινίδιο βοηθάει πολύ. Γενικά φρούτα και σαλάτες όπως μπρόκολο κ.α. Επίσης με βοηθάει να τρώω τουλάχιστον 1 φορά τη βδομάδα όσπρια. Επίσης κάνει καλό ο χυμός δαμάσκηνο, αλλά όχι ο επεξεργασμένος.

Επιπλέον βοηθάει να βγουν πιο μαλακά τα κόπρανα το λάδι nujol από τα φαρμακεία. Ξέρω κάποιες που το παίρνουν, αλλά ρώτα τον γιατρό σου πρώτα αν σε αφήνει να το πάρεις.

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Οχι την διαστολη δεν την καταλαβαινα απλα οταν περπατουσα ενιωθα καπως εκει κατω πονο σαν να κατεβαινει η μικρη! Ηθελα ομως τοσο πολυ να γεννησω στο τελος π με το που μπηκα 37σηκωθηκα κ εκανα περπατημα μεσα στο σπιτι εξω απο το σπιτι βολτα δεκεμβρη μηνα με χιονια κ εγω να περπαταω! Ειχα κουραστει τοσο π το μονο π ηθελα ηταν να γεννησω! Ανα 2λεπτα ακομα κ στον υπνο μ τις καταλαβαινα! Μην ανχωνεσαι....τσεκαρε το τραχηλο π ειναι κ το πιο σημαντικο κ ολα θα πανε καλα! Γεννησα παντως πολυ ευκολα με τοσες συσπασεις το μηχανημα εγραφε 199 κ εγω χαζογελουσα χωρις επισκληριδιο μ το βαλανε με το ζορι για να μπορεσω να βοηθησω στις εξωθησεις...οτι θες στειλε μ....

Λογικό μετά από τόση ταλαιπωρία ήθελες να γεννήσεις. Αυτό σκέφτομαι ότι ίσως είμαι τυχερή και έχω εύκολη γέννα έτσι. Το μόνο καλό. Εγώ είμαι φοβιτσιάρα θέλω σίγουρα επισκληρίδιο. 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση και το κουράγιο που μου δίνεις! Αν έχω κάποια άλλη απορία θα σου στείλω! :)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

@Jennak83 φταίει ο σίδηρος ρε συ.. αν εχεις μεγάλο ζόρι, γιατί δε δοκιμάζεις άλλον; εγώ μετά από τρείς διαφορετικούς  κατέληξα σε αυτόν που παίρνω τωρα. Ο ένας μου έφερε τρομερή δυσκοιλιότητα 2 χάπια πήρα και έκανα να πάω 4 μέρες τουαλέτα, ο 2ος μου έφερνε διαρροιες και τώρα με αυτόν που παίρνω τώρα, πάω είτε κάθε μέρα είτε μέρα παρά μέρα τουαλέτα αλλά γενικά με ψιλοζορι. :angry: Μόνο οι φυτικοι δεν φέρνουν παρενέργειες αλλά στην εγκυμοσύνη δεν ξέρω αν επιτρέπεται.

Μεχρι στιγμης μπορει να πιεζομουν που κ που οχι παντα αλλα οκ την εβγαζα! Πιστευω οτι επηρεαζει αν δε πας κ την ωρα που θα σου ερθει να πας, η καημεμη ημουν εξω στην παραλια και πηγα 2 ωρες μετα που γυρισαμε! Κ γενικα το ειχα στρωσει πηγαινα καθε 2 μερες ακομα κ καθε μερα τωρα τελευταια..Τον hemafer fol παιρνω εγω 1 τη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Πόνο εκεί κάτω; μωρέ λες; εγώ έχω πει ότι πονάει το κουλι μου καιρό τώρα. Ο γιατρος με κολπικό υπέρηχο επειδή του παραπονέθηκα για πόνο με βρήκε τράχηλο 3.8... Όσο κοντεύεις κονταινει και ο τράχηλος φαντάζομαι. 

Εννοώ, αν είχα διαστολή, θα ήταν κ πιο μικρός ο τράχηλος ε; 

Φυσίκα θα ειχες πολυυυ πιο μικρο τραχηλο αν ειχες διαστολη ......ναι οσο κοντευεις κ βαραινει το μωρο κονταινει ο τραχηλος γτ ετοιμαζεται απλα υπαρχουν ορια εντος φυσιολογικου! Μην σκεφτεσαι τετοια χαζα!

Just now, Nikoleta... είπε:

 

Λογικό μετά από τόση ταλαιπωρία ήθελες να γεννήσεις. Αυτό σκέφτομαι ότι ίσως είμαι τυχερή και έχω εύκολη γέννα έτσι. Το μόνο καλό. Εγώ είμαι φοβιτσιάρα θέλω σίγουρα επισκληρίδιο. 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση και το κουράγιο που μου δίνεις! Αν έχω κάποια άλλη απορία θα σου στείλω! :)

Να την κανεις βοηθαει πολυ να σ αφησει μια ωραια εμπειρια τοκετου κ στην συνεχεια να εχεις δυναμεις για το μωρακι σου να μπορεσεις να το προσεξεις! Οτι θες εδω ειμαι!!!

  • Ευχαριστώ 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, tsilona είπε:

Εχω παει ένα βήμα μπροστά, ψάχνω μπομπονιερες αχαχαχαχαχα

Α μην αγχώνεσαι κ εγώ κοιτάζω κατά καιρούς χαχαχ

Κεράσματα για τη γέννα σκεφτήκατε κορίτσια; 


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

Α μην αγχώνεσαι κ εγώ κοιτάζω κατά καιρούς χαχαχ

Κεράσματα για τη γέννα σκεφτήκατε κορίτσια; 

Κεράσματα Για τη γεννα το ξαναπα. Να φέρει η Πεθερά μου. 1 νύφη έχει κ θα την κανω ξανά γιαγιά. 

Μαμασιτα μαρη για τη βάφτιση λέω. Αχαχχαχ 


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...