Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Κορίτσια μου μιλησα με το γιατρο κ μου ειπε να παω αυριο για υπερηχο... Ειμαι ενθουσιασμενη. Το κακο ειναι οτι μου ειπε να παω στις 12 κ το πιο πιθανο ειναι να μην μπορεί εκεινη την ωρα να φυγει απο τη δουλειά του ο αντρας μου... Τι να κανω; Ηθελα πολυ να ειναι μαζι αλλα ο γιατρος ειναι σε νοσοκομείο κ ειναι κυρίως πρωι. Μηπως να το τραβηξω με το κινητό να του το δειξω μετα;;; Αλλα δεν ειναι το ιδιο... 

πρίν από 12 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ταρζάν περαστικά σου! Κι εγώ μια καλά μια όχι. Σήμερα γενικά ειμαι καλά. Έφαγα επιτέλους!

Κοριτσακι μου, χαιρομαι που εισαι καλύτερα σημερα... Κ καθε μερα καλυτερα... 

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Myrtw80 είπε:

Επίσης κορίτσια να σας θέσω έναν προβληματισμό μου? Δεν ξέρω αν το σκέφτεται και καμια άλλη κοπέλα. Γενικώς πίστευα πριν μείνω έγκυος οτι δεν θα τη γλιτώσω την αμνιοπαρακεντηση η τη ληψη τροφοβλάστης λόγω ηλικίας, πάνω από 35. Η γιατρός μας είπε ότι πλέον δεν πάει έτσι μόνο απτην ηλικία. Συνυπολογίζονται πολλά για να βγουν ταποτελέσματα και μετά αποφασίζεις, εννοείται ότι παίρνουν υπόψη για να βγάλουν ταποτελέσματα της αυχενικής διαφάνειας και την ηλικία κι ότι για τις περιπτώσεις που ανήκουν στην γκρίζα ζώνη μπορείς να κάνεις κι εξέταση αίματος ειδική που ανιχνεύει dna του μωρού στο αίμα της εγκύου, πάλι βέβαια με εγκυρότητα αποτελεσμάτων γύρω στο 90κάτι % όχι 100% δηλαδή. Μας μίλησε και για την έννοια της πολύτιμης εγκυμοσύνης που προήλθε από σπερματέγχυση η εξωσωματική, ότι γενικώς δεν τις διακινδυνεύουμε αν δεν υπάρχει πραγματικά λόγος, λες και αν ήμουν 25 και είχε έρθε η εγκυμοσύνη με τον κλασικό τρόπο δεν θα με πείραζε να χάσω το μωρό μου... τεσπά μεγάλη κουβέντα αυτή. Για να μην σας πρήζω που θέλω να καταλήξω. Η αμνιο εχει 0,5 με 1% πιθανότητες αποβολής η λήψη τροφοβλάστης νομίζω κάτι λιγότερο. Περιτριγυρίζομαι από κοπέλες που είτε ήταν μεγαλύτερες από μένα είτε μικρότερες όλες με καλά αποτελέσματα αυχενικής όλες έκαναν η αμνιο η τροφοβλάστη για σιγουριά γιατί κι ο γιατρός τους τους διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος. Κι η δικιά μου μας είπε ότι καμιά ασθενής της που έκανε δεν απέβαλε αλλά κάποιες στατιστικά θα έχουν πρόβλημα. Σε μια εβδομαδα θα πάμε για αυχενική και είμαι προετοιμασμενη ότι λόγω χαντικαπ  ηλικίας πρέπει να είναι πολύ σούπερ όλα τα άλλα έτσι ώστε να βγει ενα σουπερ αποτελεσμα που οκ δεν το αποκλειω ακομα. Τι αποψη έχετε? Δεν μιλάω αν ταποτελεσματα χτυπα ξυλο δείξουν πρόβλημα. Αν όλα έδειχναν καλά θα κάνατε προληπτικα για να είστε σίγουρες?

Και να συμπληρωσω, δεν έφτανε το σεντόνι χαχαχα, ότι είμαστε πολύ της πρόληψης. Σημαντικες εξετασεις προγεννητικου είχαμε κάνει πριν καν τα καταφέρουμε, τώρα χωρίς συμπτώματα κι ιστορικό ολοκληρώνουμε τον έλεγχο θρομβοφιλίας αλλά δεν ξέρω αν νιώθω το ίδιο με την αμνιο πχ...

Το εχω σκεφτει κ εγω αυτο αλλα δε το εχω συζητησει ακομα με το γιατρο μου..ειμαι 35 μισο μακαρι,αυχαινικη θα κανω λογικα σε 3 εβδομαδες, προς το παρον θα κανω τις εξετασεις προγεννητικου που μου εγραψε κ βλεπουμε, δε θελω να σκεφτομαι την αμνιοπαρακεντηση ακομα πραγματικα φοβαμαι πολυ..

18 ώρες πρίν, marioula1234 είπε:

κοριτσια μαζευτητε σας εχω ερωτηση.... οσες κανατε ηδη προγεννητικο ελεγχο... σας ειπε ο γυναικολογος σας να κανετε κ καμπύλη ζαχαρου;;; συνηθως γινεται στον 6ο σωστα; εμενα γτ με τυραννα καο θελει να την κάνω κ αυριο;;;;; αφου ποτε δεν ειχα θεμα με το ζαχαρο μου.... 

Απο οσο ξερω και γω οντως γινεται στον 6ο μηνα, εμενα δε μου εγραψε καμπυλη απο οτι ειδα..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Myrtw80 είπε:

Περαστικά κοριτσάκι μου γρήγορα να επανέλθεις με τη φοβερή σου διάθεση! Γενικώς πάντως να τα περιμένεις τα θέματα με τη μέση και την πλάτη. Κι εμένα η μέση μου πονούσε πριν μέρες πάρα πολύ αλλά το απέδωσα στην καθιστική ζωή που πλέον κάνω...

Κάτι παραπάνω θα ξέρει ο άνθρωπος...καλά αποτελέσματα... τι είναι το υπερυδραμνιο?

αυξανεται παρα πολυ το άμνιακο υγρό και κινδυνευει το μωρο απο την πιεση που υπάρχει τριγύρω του... τον γιο μου στο τσακ γλυτωσαμε να μου τον παρουν στον 5ο μηνα... 

7 ώρες πρίν, Myrtw80 είπε:

Επίσης κορίτσια να σας θέσω έναν προβληματισμό μου? Δεν ξέρω αν το σκέφτεται και καμια άλλη κοπέλα. Γενικώς πίστευα πριν μείνω έγκυος οτι δεν θα τη γλιτώσω την αμνιοπαρακεντηση η τη ληψη τροφοβλάστης λόγω ηλικίας, πάνω από 35. Η γιατρός μας είπε ότι πλέον δεν πάει έτσι μόνο απτην ηλικία. Συνυπολογίζονται πολλά για να βγουν ταποτελέσματα και μετά αποφασίζεις, εννοείται ότι παίρνουν υπόψη για να βγάλουν ταποτελέσματα της αυχενικής διαφάνειας και την ηλικία κι ότι για τις περιπτώσεις που ανήκουν στην γκρίζα ζώνη μπορείς να κάνεις κι εξέταση αίματος ειδική που ανιχνεύει dna του μωρού στο αίμα της εγκύου, πάλι βέβαια με εγκυρότητα αποτελεσμάτων γύρω στο 90κάτι % όχι 100% δηλαδή. Μας μίλησε και για την έννοια της πολύτιμης εγκυμοσύνης που προήλθε από σπερματέγχυση η εξωσωματική, ότι γενικώς δεν τις διακινδυνεύουμε αν δεν υπάρχει πραγματικά λόγος, λες και αν ήμουν 25 και είχε έρθε η εγκυμοσύνη με τον κλασικό τρόπο δεν θα με πείραζε να χάσω το μωρό μου... τεσπά μεγάλη κουβέντα αυτή. Για να μην σας πρήζω που θέλω να καταλήξω. Η αμνιο εχει 0,5 με 1% πιθανότητες αποβολής η λήψη τροφοβλάστης νομίζω κάτι λιγότερο. Περιτριγυρίζομαι από κοπέλες που είτε ήταν μεγαλύτερες από μένα είτε μικρότερες όλες με καλά αποτελέσματα αυχενικής όλες έκαναν η αμνιο η τροφοβλάστη για σιγουριά γιατί κι ο γιατρός τους τους διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος. Κι η δικιά μου μας είπε ότι καμιά ασθενής της που έκανε δεν απέβαλε αλλά κάποιες στατιστικά θα έχουν πρόβλημα. Σε μια εβδομαδα θα πάμε για αυχενική και είμαι προετοιμασμενη ότι λόγω χαντικαπ  ηλικίας πρέπει να είναι πολύ σούπερ όλα τα άλλα έτσι ώστε να βγει ενα σουπερ αποτελεσμα που οκ δεν το αποκλειω ακομα. Τι αποψη έχετε? Δεν μιλάω αν ταποτελεσματα χτυπα ξυλο δείξουν πρόβλημα. Αν όλα έδειχναν καλά θα κάνατε προληπτικα για να είστε σίγουρες?

Και να συμπληρωσω, δεν έφτανε το σεντόνι χαχαχα, ότι είμαστε πολύ της πρόληψης. Σημαντικες εξετασεις προγεννητικου είχαμε κάνει πριν καν τα καταφέρουμε, τώρα χωρίς συμπτώματα κι ιστορικό ολοκληρώνουμε τον έλεγχο θρομβοφιλίας αλλά δεν ξέρω αν νιώθω το ίδιο με την αμνιο πχ...

αγαπη μου εννοείται θα κανεις οτι εστ πιστευεις καλύτερο αλλα μιας κ ρωτησες τηγνωμη μας εγω δεν θα κανα ποτε αμνιοπαρακεντηση 

4 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ταρζάν περαστικά σου! Κι εγώ μια καλά μια όχι. Σήμερα γενικά ειμαι καλά. Έφαγα επιτέλους!

επιτελους βρε κοριτσι

4 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κορίτσια μου μιλησα με το γιατρο κ μου ειπε να παω αυριο για υπερηχο... Ειμαι ενθουσιασμενη. Το κακο ειναι οτι μου ειπε να παω στις 12 κ το πιο πιθανο ειναι να μην μπορεί εκεινη την ωρα να φυγει απο τη δουλειά του ο αντρας μου... Τι να κανω; Ηθελα πολυ να ειναι μαζι αλλα ο γιατρος ειναι σε νοσοκομείο κ ειναι κυρίως πρωι. Μηπως να το τραβηξω με το κινητό να του το δειξω μετα;;; Αλλα δεν ειναι το ιδιο... 

Κοριτσακι μου, χαιρομαι που εισαι καλύτερα σημερα... Κ καθε μερα καλυτερα... 

περιμένουμε νεα σουυυυ εμενα ο γιατρος μου στέλνει σε μειλ ολο το υπερηχο :)

  • Ευχαριστώ 1

83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marioula1234 είπε:

αυξανεται παρα πολυ το άμνιακο υγρό και κινδυνευει το μωρο απο την πιεση που υπάρχει τριγύρω του... τον γιο μου στο τσακ γλυτωσαμε να μου τον παρουν στον 5ο μηνα... 

αγαπη μου εννοείται θα κανεις οτι εστ πιστευεις καλύτερο αλλα μιας κ ρωτησες τηγνωμη μας εγω δεν θα κανα ποτε αμνιοπαρακεντηση 

Δεν το ήξερα... ευτυχώς που πήγαν όλα καλά.. Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πως θα έρθουν τα πράγματα και τι θα κάνουμε αλλά χαίρομαι που υπάρχουν κι άλλες κοπέλες που το σκέφτονται. Γενικώς πρέπει να πάρεις πολλούς παράγοντες υπόψη σου κι εννοείται ότι παίζει ρόλο τι έχεις αποφασίσει ότι θα κάνεις με το αποτέλεσμα της αμνιο. Εγώ δεν θα ήθελα να φέρω στον κόσμο ένα μωρό που θα βασανίζεται, είναι τεράστια ευθύνη που δεν μπορώ να αναλάβω. Αν έχει κάποιος αποφασίσει ότι έτσι κι αλλιώς θα συνεχίσει την κύηση τότε ίσως τα πραγματα είναι πιο ξεκάθαρα...

πρίν από 15 λεπτά , Jennak83 είπε:

Το εχω σκεφτει κ εγω αυτο αλλα δε το εχω συζητησει ακομα με το γιατρο μου..ειμαι 35 μισο μακαρι,αυχαινικη θα κανω λογικα σε 3 εβδομαδες, προς το παρον θα κανω τις εξετασεις προγεννητικου που μου εγραψε κ βλεπουμε, δε θελω να σκεφτομαι την αμνιοπαρακεντηση ακομα πραγματικα φοβαμαι πολυ..

 

Δεν ήθελα να σε αγχώσω κορίτσι μου,έχεις ακόμα καιρό ακόμα εσύ... Κάνε τις εξετάσεις σου κι όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Rafaelatarzan μην ανησυχεις για την πλατη σου...της ηλικιας ειναι βρε...χαχα

@Farmakotriftena μπραβο κοπελα μου. Να τρως για να χεις δυναμεις...μην αφησεις το σωμα σου να αποδυναμωθει! Βοηθα το σωμα σου με το μυαλο σου!

@Myrto 85 ειμαι κι εγω 36 χρονων και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου, οταν εκανα την αυχενικη διαφανεια μολις ειχα κλεισει τα 35...ηλικια οροσημο...ειχε τεθει τετοιο θεμα απο τον γιατρο μου ο οποιος μου την προτεινε λεγοντας μου οτι αν ημουν κορη του θα με συμβουλευε να κανω αμνιοπαρακεντηση. Δεν εκανα, δεν το σκεφτηκα καν! Γιατι να θεσω σε κινδυνο το μωρακι μου? Η ηλικια και μονο δεν πρεπει να ειναι προβλημα...Υπαρχουν κι αλλες πιο ασφαλεις μεθολοι απλα η αμνιο ειναι η πιο ευκολη λυση για τους γιατρους...

  • Μου αρέσει 1

verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Evangeliaa είπε:

@Rafaelatarzan μην ανησυχεις για την πλατη σου...της ηλικιας ειναι βρε...χαχα

@Farmakotriftena μπραβο κοπελα μου. Να τρως για να χεις δυναμεις...μην αφησεις το σωμα σου να αποδυναμωθει! Βοηθα το σωμα σου με το μυαλο σου!

@Myrto 85 ειμαι κι εγω 36 χρονων και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου, οταν εκανα την αυχενικη διαφανεια μολις ειχα κλεισει τα 35...ηλικια οροσημο...ειχε τεθει τετοιο θεμα απο τον γιατρο μου ο οποιος μου την προτεινε λεγοντας μου οτι αν ημουν κορη του θα με συμβουλευε να κανω αμνιοπαρακεντηση. Δεν εκανα, δεν το σκεφτηκα καν! Γιατι να θεσω σε κινδυνο το μωρακι μου? Η ηλικια και μονο δεν πρεπει να ειναι προβλημα...Υπαρχουν κι αλλες πιο ασφαλεις μεθολοι απλα η αμνιο ειναι η πιο ευκολη λυση για τους γιατρους...

Καλημερα κοπελα μου. Επειδη κ εγω ειμαι 35μισο κ πρωτα ο θεος σκεφτομαι τι μπορεί  να χρειαστεί να κανω,  ποιες αλλες μεθοδους εννοείς; Εχω ψαξει κ εχω βρει στο ίντερνετ καποια κεντρα γενετικης στην Αθήνα που κανουν καποιες εξετασεις προκειμένου να δει η μέλλουσα μανουλα αν υπάρχει καποιο συνδρομο ή καποιο γενετικο προβλημα στο εμβρυο. Αναφέρεσαι σε κατι τετοιο; Κ γινεται με ληψη αιματος; 

@Rafaelatarzan, τι κανεις ταρζανακι μου; Σε χασαμε εχθες; Γενικα δεν υπηρχε κινητικότητα στο φόρουμ... Εισαι καλύτερα σημερα; 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.. Από το απόγευμα και μετά ζω έναν εφιάλτη καθημερινό. Πώς να περιγράψω αυτό που νιωθω;; ειμαι λες και έχω κάθε μέρα βαριά γαστρεντερίτιδα. Χωρίς να πηγαίνω τουαλέτα. Τσιρλιπιπι δεν έχω ευτυχώς αχαχ Εννοώ στομάχι ! Χαλια στομάχι ο εμετός κάνει βόλτες από το στομάχι στο λαιμό και πάλι πίσω και ξανά και ξανά. Δεν ανέχομαι ούτε τα σάλια μου. Δεν έχω δυνάμεις. Να μιλήσω να περπατήσω. Μόνο ξαπλωμένη βρίσκω γιατρειά αλλά δεν μπορώ να είμαι συνέχεια. Ειμαι ολομόναχη όλη μέρα με 2 παιδιά και δεν έχω δύναμη να περπατήσω. Έχω χάσει ήδη 3 κιλά και είμαι 7βδ. Ξέρω... υπομονή. Δεν μπορώ να κάνω και τίποτε άλλο εξάλλου. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη, (γιατί αν δεν περάσει το 1ο τρίμηνο, δεν ηρεμώ) και χαλάλι όλα. Επίσης ελπίζω να μη με πάει έτσι μέχρι την 14η ή 16η βδομάδα που ήμουν στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες μου. Βρήκα λίγη βοήθεια με τη σόδα!! Σήμερα θα δοκιμάσω να πιω το απόγευμα που γίνομαι πολύ πιο χάλια γιατί όλες αυτές τις μέρες πίνω το πρωί που κάπως παλεύεται η κατάσταση αλλά με βοηθάει πάρα πολύ η σόδα. Πήρα και λεμοναδες με ανθρακικό αλλά δεν κάνουν και πολλά.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Από το απόγευμα και μετά ζω έναν εφιάλτη καθημερινό. Πώς να περιγράψω αυτό που νιωθω;; ειμαι λες και έχω κάθε μέρα βαριά γαστρεντερίτιδα. Χωρίς να πηγαίνω τουαλέτα. Τσιρλιπιπι δεν έχω ευτυχώς αχαχ Εννοώ στομάχι ! Χαλια στομάχι ο εμετός κάνει βόλτες από το στομάχι στο λαιμό και πάλι πίσω και ξανά και ξανά. Δεν ανέχομαι ούτε τα σάλια μου. Δεν έχω δυνάμεις. Να μιλήσω να περπατήσω. Μόνο ξαπλωμένη βρίσκω γιατρειά αλλά δεν μπορώ να είμαι συνέχεια. Ειμαι ολομόναχη όλη μέρα με 2 παιδιά και δεν έχω δύναμη να περπατήσω. Έχω χάσει ήδη 3 κιλά και είμαι 7βδ. Ξέρω... υπομονή. Δεν μπορώ να κάνω και τίποτε άλλο εξάλλου. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη, (γιατί αν δεν περάσει το 1ο τρίμηνο, δεν ηρεμώ) και χαλάλι όλα. Επίσης ελπίζω να μη με πάει έτσι μέχρι την 14η ή 16η βδομάδα που ήμουν στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες μου. Βρήκα λίγη βοήθεια με τη σόδα!! Σήμερα θα δοκιμάσω να πιω το απόγευμα που γίνομαι πολύ πιο χάλια γιατί όλες αυτές τις μέρες πίνω το πρωί που κάπως παλεύεται η κατάσταση αλλά με βοηθάει πάρα πολύ η σόδα. Πήρα και λεμοναδες με ανθρακικό αλλά δεν κάνουν και πολλά.

Μια απο τα ιδια! Οπως ακριβως τα περιεγραψες, δεν εχω κανει εμετο αλλα χθες το σκεφτηκα μπας κ ηρεμησω..και σημερα απο το πρωι τα ιδια..θα δοκιμασω τη σοδα δε γινεται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 53 λεπτά , Jennak83 είπε:

Μια απο τα ιδια! Οπως ακριβως τα περιεγραψες, δεν εχω κανει εμετο αλλα χθες το σκεφτηκα μπας κ ηρεμησω..και σημερα απο το πρωι τα ιδια..θα δοκιμασω τη σοδα δε γινεται!

Ούτε εγώ κάνω αλλά ξέρω πως αν βηξω θα κάνω εμετό. Τόσο χάλια. Νιώθω τον εμετό να κάνει βόλτες μέσα μου. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω αυτό το χάλι. Δοκίμασε σόδα μπορεί να σε βοηθήσει κι εσένα!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, winspert είπε:

Κοριτσια μου..... Ακουσαμε καρδουλα..... Μια καρδούλα που χτυπαγε υπεροχα... Αχ θεουλη μου... Βημα βημα, παμε καλα... 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου τι ωραία τελεια νεακιαα


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου τι ωραία τελεια νεακιαα

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ κοριτσάκι μου... Ημουν πολυ αγχωμενη για το σημερινό... Φιλαααακιααααα.... 

  • Μου αρέσει 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , winspert είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ κοριτσάκι μου... Ημουν πολυ αγχωμενη για το σημερινό... Φιλαααακιααααα.... 

Αχ μωρε κοριτσάκι μου ποια δεν θα ήτανε για πες μου εγώ Εχω χεστει απο σήμερα μέχρι την Δεύτερα χαχαχχαχ

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Από το απόγευμα και μετά ζω έναν εφιάλτη καθημερινό. Πώς να περιγράψω αυτό που νιωθω;; ειμαι λες και έχω κάθε μέρα βαριά γαστρεντερίτιδα. Χωρίς να πηγαίνω τουαλέτα. Τσιρλιπιπι δεν έχω ευτυχώς αχαχ Εννοώ στομάχι ! Χαλια στομάχι ο εμετός κάνει βόλτες από το στομάχι στο λαιμό και πάλι πίσω και ξανά και ξανά. Δεν ανέχομαι ούτε τα σάλια μου. Δεν έχω δυνάμεις. Να μιλήσω να περπατήσω. Μόνο ξαπλωμένη βρίσκω γιατρειά αλλά δεν μπορώ να είμαι συνέχεια. Ειμαι ολομόναχη όλη μέρα με 2 παιδιά και δεν έχω δύναμη να περπατήσω. Έχω χάσει ήδη 3 κιλά και είμαι 7βδ. Ξέρω... υπομονή. Δεν μπορώ να κάνω και τίποτε άλλο εξάλλου. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη, (γιατί αν δεν περάσει το 1ο τρίμηνο, δεν ηρεμώ) και χαλάλι όλα. Επίσης ελπίζω να μη με πάει έτσι μέχρι την 14η ή 16η βδομάδα που ήμουν στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες μου. Βρήκα λίγη βοήθεια με τη σόδα!! Σήμερα θα δοκιμάσω να πιω το απόγευμα που γίνομαι πολύ πιο χάλια γιατί όλες αυτές τις μέρες πίνω το πρωί που κάπως παλεύεται η κατάσταση αλλά με βοηθάει πάρα πολύ η σόδα. Πήρα και λεμοναδες με ανθρακικό αλλά δεν κάνουν και πολλά.

Φίλη μου συμπάσχω απόλυτα. Μόνο που εγώ είμαι έτσι όλη μέρα. Άπαξ και σηκωθώ εμετός, άπαξ και φάω εμετός, νηστική να μείνω από την πείνα εμετός, μυρίζω κάτι εμετός. Δεν αντέχω ούτε εγώ άλλο καθόλου. Κι έχω και τη μικρή και με κοιτάει παραπονιάρικα γιατί δε μπορώ να παίξω μαζί της όπως πριν, και με πιάνουν τα κλάματα. Πότε θα περάσει αυτό το μαρτύριο βρε παιδιά; Είπαμε αναγουλες και εμετούς οκ αλλά όχι να μη μπορούμε να σταθούμε στα πόδια μας.... Καταντάει απίστευτα εξαντλητικό. :(

τι κάνετε οι υπόλοιπες; Δεν έχω παρακολουθήσει τίποτα ακόμη. Το πρώτο μήνυμα που είδα ήταν του κοριτσιού μας από δω και ταυτίστηκα όσο δε πάει. 

2 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κοριτσια μου..... Ακουσαμε καρδουλα..... Μια καρδούλα που χτυπαγε υπεροχα... Αχ θεουλη μου... Βημα βημα, παμε καλα... 

Μπράβο κοριτσάκι μας!! Κι εγώ σήμερα για καρδούλα πάω. Αν φτάσω με τέτοιο στομάχι ποτέ.

Όλα να μας πάνε πάντα καλά βρε κορίτσια!!! :)

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...