Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

3 hours ago, Katerina 88 said:

Ναι ναι κορίτσι μου, όλα να είναι καλά για όλες τις κοπέλες!!!Εγώ τη Δευτέρα θα πάρω τα αποτελέσματα της papp-a!Όλα καλά να μας πάνε!!!

Καλά αποτελέσματα γλυκούλα. Σου εύχομαι την Δευτέρα να επιβεβαιωθουν με τον καλύτερο τρόπο τα εξαιρετικά αποτελέσματα του υπέρηχου.

2 hours ago, Evi89 said:

Γειά σας κορίτσια.. καινούργια εγώ στο φόρουμ... είμαι μανούλα ενός 4χρονου κοριτσιού κ προσεχώς μανούλα Αυγούστου κ εγώ.Ευχομαι να έχετε όλες καλές κ τελειομηνες εγκυμοσύνες!!

Καλώς το το κορίτσι μας. Να χαίρεσαι την κορούλα σου και με το καλό να έρθει και το νέο μωράκι σας. Να ευχηθω ένα αγοράκι τώρα; Αν και ότι και να είναι να είναι γερό μωράκι. Με το καλό.

1 hour ago, Myrtw80 said:

Κορίτσια εγώ γράφω παντού! Μανούλες αυγούστου.... σεπτεμβρίου... οκτωβρίου χαμός! Βασικά 9/9/19 είναι η ΠΗΤ προς το παρόν οπότε δικαιωματικά πετάγομαι κι εδώ χαχαχα! @Χρυσα2 εμένα μου είπε ότι μόλις κλείσω την 13η εβδομάδα μπορώ να σταματήσω τα utrogestan γιατί πλέον τη χορήγηση της προγεστερόνης θα την αναλάβει ο πλακούντας οπότε λογικά θα μπορέσεις κι εσύ σύντομα να τα σταματήσεις αν τον ρωτήσεις.

Καλώς το και το άλλο το κορίτσι. Καλά κάνεις. Να γίνουμε πολλές. Καλή και τελειομηνη εγκυμοσυνη να έχεις. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Rinaki88 είπε:

Καλά αποτελέσματα γλυκούλα. Σου εύχομαι την Δευτέρα να επιβεβαιωθουν με τον καλύτερο τρόπο τα εξαιρετικά αποτελέσματα του υπέρηχου.

Καλώς το το κορίτσι μας. Να χαίρεσαι την κορούλα σου και με το καλό να έρθει και το νέο μωράκι σας. Να ευχηθω ένα αγοράκι τώρα; Αν και ότι και να είναι να είναι γερό μωράκι. Με το καλό.

Καλώς το και το άλλο το κορίτσι. Καλά κάνεις. Να γίνουμε πολλές. Καλή και τελειομηνη εγκυμοσυνη να έχεις. 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου ...κ είναι όντως αγοράκι!!Είμαι στη 14η εβδομάδα τώρα... εσείς;;Από σύμπτωματα πως πάτε;; Έχετε καθόλου τραβήγματα .. πονακια χαμηλά στην κοιλιά;;εμένα με έχει πιάσει η μέση μου από τώρα... συγνώμη για την τεράστια παράθεση..αλλά δεν ξέρω ακόμη να το χειρίζομαι!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια μου.. δυστυχως η δικη μας αυχενικη δεν πηγε καλα, ουτε τα αποτελεσματα της βιοψιας που καναμε.. εχουμε συνδρομο 18 και θα προχωρησουμε σε διακοπη σε περιπου 2 εβδομαδες που θα εχω τα τελικα αποτελεσματα στα χερια μου.. ειμαι 27 χρονων και ειχα απειροελαχιστες πιθανοτητες για το συγκεκριμενο συνδρομο, αλλα δεν σταθηκαμε τυχεροι.. Ωστοσο το καλο ειναι οτι 2 εβδομαδες μετα την διακοπη θα προσπαθησουμε για το επομενο μωρακι. 

ευχομαι σε ολες σας να ακουτε μονο ευχαριστα νεα για τις εγκυμοσυνες σας!! εγω και ο γιος μου σας στελνουμε πολλα φιλια :-(:-(

ps: στειλτε μας λιγο απο το κουραγιο σας, το εχουμε αναγκη..

  • Λυπημένη/-ος 1

miENp2.png dmzcp2.png5NUQp2.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, froso91 είπε:

γεια σας κοριτσια μου.. δυστυχως η δικη μας αυχενικη δεν πηγε καλα, ουτε τα αποτελεσματα της βιοψιας που καναμε.. εχουμε συνδρομο 18 και θα προχωρησουμε σε διακοπη σε περιπου 2 εβδομαδες που θα εχω τα τελικα αποτελεσματα στα χερια μου.. ειμαι 27 χρονων και ειχα απειροελαχιστες πιθανοτητες για το συγκεκριμενο συνδρομο, αλλα δεν σταθηκαμε τυχεροι.. Ωστοσο το καλο ειναι οτι 2 εβδομαδες μετα την διακοπη θα προσπαθησουμε για το επομενο μωρακι. 

ευχομαι σε ολες σας να ακουτε μονο ευχαριστα νεα για τις εγκυμοσυνες σας!! εγω και ο γιος μου σας στελνουμε πολλα φιλια :-(:-(

ps: στειλτε μας λιγο απο το κουραγιο σας, το εχουμε αναγκη..

Ειλικρινά λυπάμαι πολύ froso91 ..δεν είναι σίγουρα εύκολο... πέρασα μια παλινδρομη το καλόκαιρι ,δεν συγκρίνεται βέβαια με το δικό σου αλλά μπορώ να σε νιώσω λίγο!!Όμως δεν το βάζουμε κάτω..και σκέψου πως ότι είναι να γίνει ας γίνει τώρα στην αρχή του...θα περάσει αυτή η δύσκολη στιγμή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια και από εμένα :) Τώρα ανακάλυψα αυτό το forum καθώς δεν ασχολούμαι πολύ με το ίντερνετ. Νομίζω ότι είναι πολύ ωραίο να υπάρχει ένα support group για τις μέλλουσες μαμάδες καθώς στην εγκυμοσύνη υπάρχουν πολλές αγωνίες και όσο να'ναι όταν μπορείς να μοιράζεσαι νιώθεις καλύτερα...Είμαι στην 14η εβδομάδα και νιώθω ότι περνάω μια δύσκολη εγκυμοσύνη καθώς ταλαιπωρούμαι από το πρωί μέχρι το βράδυ με εμετούς και πολλά ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα....

@Froso91 μια φίλη πέρασε κάτι παρόμοιο την προηγούμενη άνοιξη αρχικά με ενδείξεις στην αυχενική και μετά επιβεβαιώθηκε στην αμνιοπαρακέντηση. Τώρα είναι πάλι έγκυος στον 5ο-6ο μήνα και όλα καλά αυτή τη φορά. Συμβαίνουν αυτά και είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι έχει αναπτυχθεί η επιστήμη τόσο πολύ και μπορούμε και προλαβαίνουμε καταστάσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , froso91 είπε:

@Evi89  αυτο σκεφτομαι και παιρνω λιγο τα πανω μου.. τι να κανουμε, θα μπορουσε να ειναι και χειροτερα!

Μια φίλη μου πέρυσι... έπρεπε να αποφασίσει αν θα διακόψει την κύηση στον 5ο μήνα λόγω προβλημάτων του μωρού που ανακαλύφθηκαν αργότερα...κ τελικά τη διέκοψε...και γέννησε κανονικά με τεχνητούς...πολύ δύσκολο κ αυτό...μετά από 6 μήνες που μπορουσαν να προσπαθήσουν πάλι έμεινε έγκυος κ τώρα έχει έναν γλυκύτατο μπεμπακο!!Θα δεις πως όλα αυτά που ζεις τώρα θα περάσουν κ θα έρθει με το καλό ένα μωράκι!!Έχε πίστη!! Ακόυγεται βουνό τώρα το ξέρω...αλλά όλα θα έρθουν καλά στο τέλος!!!

@SOFI78 Καλώς ήρθες!! Όντως κ εγώ χθές ανακάλυψα το φόρουμ κ είναι ωραίο να μπορείς να μιλάς με "ομοιοπαθουσες" κ να σε καταλαβαίνουν! Είμαστε στην ίδια εβδομάδα...υπέφερα κ εγώ με το στομάχι μου από την 9η εβδομάδα ... ευτυχώς με όχι πολύ συχνά εμετούς αλλά μια συνεχή ανακατωσουρα όλη μέρα...κ ακόμη μερικές φορές ιδίως το απόγευμα...κ με πιάνει απογοήτευση ώρες ώρες....έχω επίσης κ κάτι τραβηγματακια κ πονακια που που χαμηλά στην κοιλιά ...εσύ νιώθεις κάτι τέτοιο;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @Evi89 για το καλωσόρισμα :) Καλώς σας βρήκα όλες.

Εγώ με το που έμαθα ότι ήμουν έγκυος (παραμονή Χριστουγέννων) μετά από 4-5 μέρες άρχισαν οι ναυτίες, που έγιναν εμετοί. Νομίζω ότι και αυτή η κατάσταση του να νιώθεις συνέχεια χάλια επιβαρύνει ψυχολογία. Και εμένα με πιάνει έντονα μετά το μεσημέρι. Τραβηγματάκια δεν έχω αλλά θυμάμαι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ότι είχα (ίσως οφείλεται στο ότι έχω ήδη "ξεχυλώσει" από το πρώτο παιδάκι....) νιώθω ωστόσο πολύ πρήξιμο στην κοιλιά και ειδικά το βράδυ πρίζομαι λες και είμαι 6 μηνών....

Πραγματικά υπάρχουν κάποιες έγκυες κοπέλες που τις βλέπεις και χαίρεσαι είναι υπέροχες...εγώ δεν είμαι μια από αυτές χαχαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν χάλια ..φουλ εμετούς ...το πρώτο τρίμηνο το πέρασα με φρυγανιές,ρύζι κ μπανάνες ...αυτό τώρα μου φαίνεται ήπιο...αλλά δεν θυμάμαι αυτά τα ψιλοπονακια αν τα είχα κ στην κόρη μου....ο γιατρός βέβαια μου έδωσε μαγνήσιο κ μ είπε ξεκούραση... πόσο είναι το πρώτο σου παιδάκι;

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου ειναι 4,5 ετών. Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη θυμάμαι τα πονάκια χαμηλά πάντως σίγουρα παίζει ρόλο η ηρεμία και η ξεκούραση. Το κοριτσάκι σου πόσο είναι ? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 hours ago, froso91 said:

γεια σας κοριτσια μου.. δυστυχως η δικη μας αυχενικη δεν πηγε καλα, ουτε τα αποτελεσματα της βιοψιας που καναμε.. εχουμε συνδρομο 18 και θα προχωρησουμε σε διακοπη σε περιπου 2 εβδομαδες που θα εχω τα τελικα αποτελεσματα στα χερια μου.. ειμαι 27 χρονων και ειχα απειροελαχιστες πιθανοτητες για το συγκεκριμενο συνδρομο, αλλα δεν σταθηκαμε τυχεροι.. Ωστοσο το καλο ειναι οτι 2 εβδομαδες μετα την διακοπη θα προσπαθησουμε για το επομενο μωρακι. 

ευχομαι σε ολες σας να ακουτε μονο ευχαριστα νεα για τις εγκυμοσυνες σας!! εγω και ο γιος μου σας στελνουμε πολλα φιλια :-(:-(

ps: στειλτε μας λιγο απο το κουραγιο σας, το εχουμε αναγκη..

Κορίτσι μου τα λόγια είναι πολύ λίγα. Λυπάμαι ειλικρινά πολύ αλλά όπως είπες κι εσύ σκέψου ότι θα μπορούσε να είναι και πολύ χειρότερα. Τουλάχιστον το βρήκατε νωρίς. Εύχομαι να καταφέρετε σύντομα να έχεις στην κοιλίτσα σου ένα γερό μωράκι και όλο αυτό να είναι ενα κακό όνειρο. Ελπίζω σύντομα να σε δω σε κάποιο άλλο "Μανουλες 2019". Κουράγιο και δύναμη. 

22 hours ago, Evi89 said:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου ...κ είναι όντως αγοράκι!!Είμαι στη 14η εβδομάδα τώρα... εσείς;;Από σύμπτωματα πως πάτε;; Έχετε καθόλου τραβήγματα .. πονακια χαμηλά στην κοιλιά;;εμένα με έχει πιάσει η μέση μου από τώρα... συγνώμη για την τεράστια παράθεση..αλλά δεν ξέρω ακόμη να το χειρίζομαι!

Αγορομηνας μου μυρίζει ο Αύγουστος ε; Κι εγώ στην 14η εβδομάδα είμαι αλλά προς το παρόν έχω μια υπέροχη εγκυμοσύνη με ελάχιστα συμπτώματα. Πονακια ενιοτε έχω κι έχω γω αλλά αναγουλες και εμετους δεν είχα ποτέ. Λίγους πονοκεφάλους έχω που και που. Όλα καλά. 

6 hours ago, SOFI78 said:

Γεια σας κορίτσια και από εμένα :) Τώρα ανακάλυψα αυτό το forum καθώς δεν ασχολούμαι πολύ με το ίντερνετ. Νομίζω ότι είναι πολύ ωραίο να υπάρχει ένα support group για τις μέλλουσες μαμάδες καθώς στην εγκυμοσύνη υπάρχουν πολλές αγωνίες και όσο να'ναι όταν μπορείς να μοιράζεσαι νιώθεις καλύτερα...Είμαι στην 14η εβδομάδα και νιώθω ότι περνάω μια δύσκολη εγκυμοσύνη καθώς ταλαιπωρούμαι από το πρωί μέχρι το βράδυ με εμετούς και πολλά ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα....

@Froso91 μια φίλη πέρασε κάτι παρόμοιο την προηγούμενη άνοιξη αρχικά με ενδείξεις στην αυχενική και μετά επιβεβαιώθηκε στην αμνιοπαρακέντηση. Τώρα είναι πάλι έγκυος στον 5ο-6ο μήνα και όλα καλά αυτή τη φορά. Συμβαίνουν αυτά και είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι έχει αναπτυχθεί η επιστήμη τόσο πολύ και μπορούμε και προλαβαίνουμε καταστάσεις.

 

Καλώς το το κορίτσι. Όλες εδώ είμαστε να συζητάμε τους προβληματισμους μας. Καημενούλα μου, ταλαιπωρεισαι ε; λογικά όπου να ναι θα σταματησουν αυτά τα συμπτώματα. Λένε μέχρι τέλος του πρώτου τριμήνου πάει. 

Κορίτσια έχετε αποφασίσει που θα γεννησετε; Εννοώ νοσοκομείο ή κλινικη;


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

@Rinaki88 έτσι να συνεχίσεις σου εύχομαι με μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!Εγώ επειδή μένω σε νησί κ ευτυχώς έχω βρει έναν εξαιρετικό γιατρό..όπως κ στην κόρη μου γέννησα εδώ στο νοσοκομείο (δεν έχει κλινική) οπότε έτσι θα κάνω κ τώρα!!Εάν δεν είχα βρει τον γιατρό "μου" θα έφευγα θα πήγαινα στον τόπο μου να γεννήσω...(μένουμε εδώ λόγω μετάθεσης του άντρα μου).. εσυ έχεις αποφασίσει;

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Evi89 said:

@Rinaki88 έτσι να συνεχίσεις σου εύχομαι με μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!Εγώ επειδή μένω σε νησί κ ευτυχώς έχω βρει έναν εξαιρετικό γιατρό..όπως κ στην κόρη μου γέννησα εδώ στο νοσοκομείο (δεν έχει κλινική) οπότε έτσι θα κάνω κ τώρα!!Εάν δεν είχα βρει τον γιατρό "μου" θα έφευγα θα πήγαινα στον τόπο μου να γεννήσω...(μένουμε εδώ λόγω μετάθεσης του άντρα μου).. εσυ έχεις αποφασίσει;

Σ ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου.  Εύχομαι  συντομα να μειωθουν τα συμπτωματακια σου και να εισαι καλυτερα. Κοίταξε η αλήθεια είναι ότι το οικονομικό είναι ένα θέμα. Ο δικός μου γιατρός επειδή είναι καθηγητής είναι και στο νοσοκομείο και σε ιδιωτική κλινική. Αλλά επειδή στο νοσοκομείο είναι πολύ αυστηρά και δεν μπορώ να έχω άνθρωπο μαζί μου πάρα μόνο 2 ώρες την ημέρα στο επισκεπτηριο, που για εμένα είναι θάνατος, είναι και το πρώτο μου και θέλω βοήθεια. Οπότε μάλλον θα πάω στην κλινική αν και μας πέσανε πολλά ως προς το οικονομικό. 


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Rinaki88 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου.  Εύχομαι  συντομα να μειωθουν τα συμπτωματακια σου και να εισαι καλυτερα. Κοίταξε η αλήθεια είναι ότι το οικονομικό είναι ένα θέμα. Ο δικός μου γιατρός επειδή είναι καθηγητής είναι και στο νοσοκομείο και σε ιδιωτική κλινική. Αλλά επειδή στο νοσοκομείο είναι πολύ αυστηρά και δεν μπορώ να έχω άνθρωπο μαζί μου πάρα μόνο 2 ώρες την ημέρα στο επισκεπτηριο, που για εμένα είναι θάνατος, είναι και το πρώτο μου και θέλω βοήθεια. Οπότε μάλλον θα πάω στην κλινική αν και μας πέσανε πολλά ως προς το οικονομικό. 

Ναι σε καταλαβαίνω έτσι κ εδω...πολύ λίγο επισκεπτήριο...δεν κάνουν εύκολα επισκληριδιο ...τώρα έμαθα δεν αφήνουν άτομο ούτε στους πόνους....(αυτό θα το διαπραγματευτώ βέβαια γιατί δεν θα την παλέψω μόνη)έχει κάποια θεματακια το νοσοκομείο....αλλά να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...