Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Σχέση με τα πεθερικα μας!!!?


anemoni1989

Recommended Posts

Σας διαβαζω μερες.εμενα η πεθερα δν ζει.δν προλαβα καν να τη γνωρισω.αλλα εχω εναν πεθερο τι να σας λεω.το σπιτι που μενουμε ηταν δικο του.επομενως θεωρει οτι μπορει να ερχεται οποτε θελ3ι οτι ωρα θελει χωρις τηλεφωνο.ακομα και πριν σαραντισει το παιδι ερχοταν 10 το βραδυ.πανω που τον κοιμιζα ξθπναγε ο μικρός απο τη φασαρια.μετα οτι αλλαγες κάνουμε σε επιπλα κουρτινες τα σχολιαζει ολα αρνητικά. Δν του αρέσει τπρ.εγω στη τελικη μένω,  τι ζορι τραβαει αυτος.εδω προχτες μου εφςρε ενα χαλι 10ετιας στην αποθηκη να το βαλω στο σαλονι μου και να βγαλω το καινουριο χαλι μου γτ το δικο του ειναι πιο ωραιο λεει.εννοειται το χαλι αποθηκη θα μεινει.ολο κατι τετοια μου λεει και τρελαίνομαι. Και το παιδι ερχεται το βλεπεο 5 λεπυα και φευγει.βλέπεται εχει γκομενα στην ηλικια μου και δν εχει πολύ χρονο.

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατάπιεζομαι ρε κορίτσια.. Ακούω άλλες που δεν τους κρατάει η πεθερά το παιδί κ ζηλεύω. Κ κάτι ακόμα. Αν κ είναι μικρή ακόμα, από Σεπτέμβρη που επιστρέφω στη δουλειά, προτιμώ να την γράψω βρεφονηπιακό πάρα να μου την κρατουν οι παππούδες. Δεν υπάρχει περίπτωση να εισακουστω. Θα σκοτωθούμε. Σίγουρα, θα είναι το Σεπτέμβρη, 22 μηνών, πολύ μικρή, με ο, τι συνεπάγεται... 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Αχ και εμενα η μανουλα  μου ετσι ειναι και ο μπαμπας μου!! Μένουμε πανω κατω και παροτι μαε βλεπουν καθε μερα, τα Χριστούγεννα που πηγαμε στο χωριο μου ολοι μαζι, μαγειρευε καθημερινα η μανα μου κοκορετσια, κοντοσουβλια, γλυκα κλπ, αλλο φαι το μεσημέρι, αλλο το βράδυ, λεφτα δε δεχτηκαν ποτε κλπ... Την Πρωτοχρονιά που πηγαμε στο χωριο του άντρα μου, το ακριβως αντίθετο!!! Πληρωσαμε εμεις κατι κρεατα που θελαμε να ψησουμε, αυτη μαγειρευε για τον γιοκα της οτι φαγητα ηθελε και εγω δεν τα φτιαχνω γτ δεν τα τρωω και εμενα μ ειχε χθεσινο και προχθεσινο φαγητό "για να μην το πεταξει"... Η μαλακισμενη... Και φυσικα αν θελαμε φαγητό το βράδυ, αουβλακι γτ η κυρία κουραζεται να βλέπει Τουρκικα ολη μερα και δεν προκαμνει να ναγειρεψει για τα παιδιά της που πανε μια στο τοσο!! 

Βλαμενη παιδι μου!!! Ασε!!! Στη γιορτή μου πτψτη φορά που ειμασταν ολοι μαζι, εψησε ψαρι γιατί νηστευαν αυτη και ο πεθερος μου, χωρίς να ρωτησουν αν εμεις θέλουμε κρέας! Εγω εν τ μεταξυ τα ψάρια δεν τα τρωω... Λιγο και με το ζόρι!!! 

Επισης ξεχασα να σας  πω πως την 1η χρονια που εκανα Χριστούγεννα στα πεθερικα μου την εβγαλα με σαλατα!!! Ναι ναι εκανα διαιτα γτ πολυ απλα με αφησε νηστικη!!!! Τρωνε σουπες και θεωρηαε αυτονόητο πως θα φαω και εγω!! Εγω εν τ μεταξυ σουπα δεν τρωω ουτε αρρωστη!!! Καιοταν της ειπα οτι δεν τρωω και ρωτησα αν εχει κατι αλλο μ ρωτησε με ειρωνεία "γτ εσεις τι τρωτε τα Χριστούγεννα"?? Ψήνουμε της απανταω!! Καλα και το Πασχα μ λεει τι κάνετε??? Ξαναψηνουνε της λεω! Δεν τσιγγουνευομαστε το αρνι!! Φυαικα δεν προθυμοποιηθηκε ουτε καν να μ τηγανισει δυο πατατες γτ πολυ απλα δεν ειχε αγορασει ουτε αυτες!! Το θεωρησε τζαμπα εξοδο λεει!! Η ηλιθια!! Αυτη βεβαια μια χαρα χλαπακιαζε! 

Αααχχχχχ βρε κορίτσι....στυλακι σε έχει κάνει αυτή η πεθερά καλε..τι να πω πλέον σηκώνουμε τα χέρια ψηλά χαχαχαχαχα τώρα που λες για σούπα...κάτι παρόμοιο κάνουν και εδώ που είμαι τα Χριστούγεννα μαγειρεύουν γουρουνοπουλο και τον πρωτοχρονιά βράζουν κοτόπουλο σκέτο το αφαιρούν μόλις βράσει και μετά ρίχνουν λίγο ρύζι....και βγαίνει ένα καταπληκτικό νεροζουμι αλλο πράγμα...την πρώτη φορά που το είδα το κοίταγε καλά καλά...έλεος πρωτοχρονιάτικο χρυσή μου με το νεροβραστο...ορισμένοι έχουν κάτι έθιμα για πολλά εγκεφαλικά...

Just now, loyloy είπε:

Σας διαβαζω μερες.εμενα η πεθερα δν ζει.δν προλαβα καν να τη γνωρισω.αλλα εχω εναν πεθερο τι να σας λεω.το σπιτι που μενουμε ηταν δικο του.επομενως θεωρει οτι μπορει να ερχεται οποτε θελ3ι οτι ωρα θελει χωρις τηλεφωνο.ακομα και πριν σαραντισει το παιδι ερχοταν 10 το βραδυ.πανω που τον κοιμιζα ξθπναγε ο μικρός απο τη φασαρια.μετα οτι αλλαγες κάνουμε σε επιπλα κουρτινες τα σχολιαζει ολα αρνητικά. Δν του αρέσει τπρ.εγω στη τελικη μένω,  τι ζορι τραβαει αυτος.εδω προχτες μου εφςρε ενα χαλι 10ετιας στην αποθηκη να το βαλω στο σαλονι μου και να βγαλω το καινουριο χαλι μου γτ το δικο του ειναι πιο ωραιο λεει.εννοειται το χαλι αποθηκη θα μεινει.ολο κατι τετοια μου λεει και τρελαίνομαι. Και το παιδι ερχεται το βλεπεο 5 λεπυα και φευγει.βλέπεται εχει γκομενα στην ηλικια μου και δν εχει πολύ χρονο.

Καλά βρε κορίτσια να κάνω μια ερωτηση;;;;οκ για τις πεθερές έχω ακούσει τα πάντα αλλά και ο πεθερός χειρότερος;;;;;Παναγία μου πια πως γίνεται αυτο;;;;έλεος δηλαδή...καλε πες του να μην ασχολείτε τουλάχιστον στην διακόσμηση...που μένει αυτος;;;είναι μικρός σε ηλικια;;;τι να πω ειλικρινά να μην υπαρχει η πεθερά και να έχεις τον πεθερό τώρα ...το έχεις συζητήσει με τον άντρα σου;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, EleniKel είπε:

Κατάπιεζομαι ρε κορίτσια.. Ακούω άλλες που δεν τους κρατάει η πεθερά το παιδί κ ζηλεύω. Κ κάτι ακόμα. Αν κ είναι μικρή ακόμα, από Σεπτέμβρη που επιστρέφω στη δουλειά, προτιμώ να την γράψω βρεφονηπιακό πάρα να μου την κρατουν οι παππούδες. Δεν υπάρχει περίπτωση να εισακουστω. Θα σκοτωθούμε. Σίγουρα, θα είναι το Σεπτέμβρη, 22 μηνών, πολύ μικρή, με ο, τι συνεπάγεται... 

22 μηνων ειναι μια χαρα για παιδικο το συζητας! ασε μην εχεις κ υποχρεωσεις κ στο κοπανανε. ισα ισα το παιδι θα μαθει χιλια δυο στον παιδικο θα παιζει με παιδακια. κ για τις ιωσεις μην ,φοβασαι ητε την πας 22 μηνων ητε 3 χρονων το ιδιο θα τις περασει . 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι εμένα η πεθερά μου μένει λίγο πιο πάρα πάνω από εμένα και βλέπει το παιδί μου 1 φορά το μήνα και ούτε μου έχει πει ποτέ να μου το κρατήσει και να πάω κάπου ίσα ίσα μια ημέρα της είπα εγώ να την κρατήσει που είχα μια δουλειά και ξινησε θέλει όλη ημέρα να κάθεται και να μην κάνει τπτ φανταστείτε ούτε δεν μαγειρεύει με ψωμί και τυρί τον έχει τον πεθερό μου κάθε ημέρα....εγώ τώρα θα ξεκινήσω δουλειά και ειπαμε να το έχει λίγο η μάνα μου και λίγο η πεθερά μου και αυτή φοβήθηκε ότι θα το φορτωθεί όλο το καλοκαίρι γιατί έτσι είπε και έκανε φασαρία.....και εγώ το παιδί μου το παίρνω σε καφετέριες και παντού μαζί μου δεν το αποχωρίζομαι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, EleniKel είπε:

Κορίτσια, να μοιραστώ κ γω το πρόβλημα μου;; είναι διαφορετικής φύσεως από το δικό σας... Κ οποίες έχετε την καλοσύνη θα ήθελα μια γνωμη. 

Τα πεθερικά μου είναι πολύ της οικογένειας.. Θα ήθελαν αν γίνεται να είμαι όλη μέρα εκεί, να μας μαγειρεύουν κτλ. Μας δίνουν πολλά γλυκά, δώρα, καλούδια, πολλά... Οπότε κ να αφήσω την μικρή μου, καλόδεχουμενη είναι. Κ εδώ ακριβώς είναι το πρόβλημα μου. Ειναι το πρώτο εγγονι. Η κουνιάδα μου δεν έχει παντρευτεί, αν κ 37 ετών, ούτε εχει κάτι αυτή τη στιγμή. Θα ήθελαν αν είναι δυνατόν να πηγαίνουμε κάθε κάθε μέρα, ειδικά τη μικρή. Ο άντρας μου, βρίσκει τον τρόπο να γίνεται αυτό σε καθημερινή σχεδόν βάση. Αυτοί σπίτι μας δεν έρχονται συχνά. Είναι άνθρωποι γενικά που δεν πάνε επισκέψεις, αλλά δέχονται συνέχεια κόσμο. Μου λείπει λοιπόν το να κάνουμε κάτι οι 3 μας σαν οικογένεια. Ο άντρας μου λέει πως δεν είναι καλό το μωρό να έρχεται στις καφετέριες. Οπότε το αφήνουμε εκεί. Πιστεύω μέσα μου πως απλά θέλει να τους ευχαριστήσει. Έκανα παιδί, κ νιώθω ότι δεν χαίρομαι στιγμές οικογενειακές. Την αφήνω πολλές ώρες εκεί, ενώ δεν το θέλω στην πραγματικότητα. Με καταλαβαινετε;;;; 

Αν μια μέρα δεν τη δούνε, το σχολιάζουν.. Αχ, μας έλλειψε η μικρή...με τον άντρα μου έχω μαλώσει άπειρες φορές, κ άκρη δε βρίσκω, οπότε προσπαθώ να κάνω υπομονή αλλά πνίγομαι. Έχω τη βοήθεια που λείπει από πολλές, αλλά πραγματικά υποφέρω με αυτή την κατασταση

Μου λείπει ακόμα κ το να την πάρω μια βόλτα με τις φίλες μου, να καμαρωσω βρε παιδί μου για την κόρη μου, ο άντρας μου θέλει να την παρκάρουμε εκεί. 

Ναι σε εσένα υπαρχει το εντελώς αντίθετο...γιατί πρέπει να πιάνουμε τα δύο άκρα δεν το καταλαβαίνω αυτό...είναι πολύ πιεστικό αυτο που περιγράφεις και για μένα Όχι τόσο με τα πεθερικά γιατί οκ αστούς να παραπονεθουν για λίγο,αλλά για το ότι το έχει πάρει πιο χαλαρά και διαφορετικα ο άντρας σου...έχεις σκεφτεί να μιλήσεις στην πεθερά σου;;;υπάρχει τέτοια σχέση ώστε να καταλάβει το παράπονο σου;;;διαφορετικά μην πας για κάποιες φορές,άρνησου το ρε παιδί μου πες του πήγαινε εσύ...μπας και..

Link to comment
Share on other sites

Just now, loyloy είπε:

Σας διαβαζω μερες.εμενα η πεθερα δν ζει.δν προλαβα καν να τη γνωρισω.αλλα εχω εναν πεθερο τι να σας λεω.το σπιτι που μενουμε ηταν δικο του.επομενως θεωρει οτι μπορει να ερχεται οποτε θελ3ι οτι ωρα θελει χωρις τηλεφωνο.ακομα και πριν σαραντισει το παιδι ερχοταν 10 το βραδυ.πανω που τον κοιμιζα ξθπναγε ο μικρός απο τη φασαρια.μετα οτι αλλαγες κάνουμε σε επιπλα κουρτινες τα σχολιαζει ολα αρνητικά. Δν του αρέσει τπρ.εγω στη τελικη μένω,  τι ζορι τραβαει αυτος.εδω προχτες μου εφςρε ενα χαλι 10ετιας στην αποθηκη να το βαλω στο σαλονι μου και να βγαλω το καινουριο χαλι μου γτ το δικο του ειναι πιο ωραιο λεει.εννοειται το χαλι αποθηκη θα μεινει.ολο κατι τετοια μου λεει και τρελαίνομαι. Και το παιδι ερχεται το βλεπεο 5 λεπυα και φευγει.βλέπεται εχει γκομενα στην ηλικια μου και δν εχει πολύ χρονο.

σε καταλαβαινω το σπιτι που μενουμε εμεις ηταν της πεθερας μου η οποια μενει απο κατω. οταν μπηκαμε στο σπιτι ηταν σαν μαυσωλειο. εγω διακοσμητρια και οπως καταλαβαινεις δεν την παλευα ειχα πεσει σε καταθλιψη! οταν μαζεψαμε τα λεφτα για να αλλαξουμε το σπιτι αρχισε "τι δεν θλετε τοσο καλα επιπλα? ειστε αχαριστοι .. ναι παρτε τα δικα σας τα σαπια... ειχα μια βιτρινα στο χωλ απο ναβουχοδονοσορα εποχη αυτες με τη μαμπα τη νεον και το βελουδινο το κοκκινο υφασμα με μπιμπελο. (οτι εβγαζα απο το σπιτι της το εδινα κατω σε εκεινη σε αριστη κατασταση) πληρωσα ανθρωπο 150 ευρω να το αφαιρεσει ανεγκιχτο και να της το παω κατω! και λεει "ειδα τον πατερα μου στον υπνο μου τσαντιστηκε να ξερετε που το βγαλατε!" χαλια???? εκει να δεις τις τα εδωσα ολα κατω... και οποιος ερχοταν ελεγε δεν τα θελουν τα πετανε! δεν πειραζει θα τα δωσω αλλου... τωρα που εχω φτιαξει το σπιτι οποια φιλη της ερχεται της λεει αααχ ανεβα να δεις τι ωραιο σπιτι φτιαξανε τα παιδια, διακοσμητρια η νυφη μου! και μου λεει προχθες (ολα τα επιπλα που ειχα εγω παλια πανω της τα εδωσα κατω) θα μου φτιαξεις και το δικο μου σπιτι να γινει μοντερνο? ε και δεν κρατηθηκα της λεω "αχ κυρια λια μου δφεν νομιζω ειναι αμαρτια να νευριαζουμε τους νεκρους τι θα πει ο πατερας σας"

 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, EleniKel είπε:

Κατάπιεζομαι ρε κορίτσια.. Ακούω άλλες που δεν τους κρατάει η πεθερά το παιδί κ ζηλεύω. Κ κάτι ακόμα. Αν κ είναι μικρή ακόμα, από Σεπτέμβρη που επιστρέφω στη δουλειά, προτιμώ να την γράψω βρεφονηπιακό πάρα να μου την κρατουν οι παππούδες. Δεν υπάρχει περίπτωση να εισακουστω. Θα σκοτωθούμε. Σίγουρα, θα είναι το Σεπτέμβρη, 22 μηνών, πολύ μικρή, με ο, τι συνεπάγεται... 

Κοιτα, περναω κατι σχεδον παρομοιο. Η πεθερα μου ερχεται καθε μερα για να δει τον μικρο. Οταν γεννησα αυτο μου εφερνε τρομερη πιεση, οι ορμονες μου δεν ηταν καλα, το μωρο δεν θηλαζε σωστα, εκλαιγε συνεχεια και ερχοταν να τον κρατησει αλλα το μωρο εκεινο το διαστημα ηθελε μονο τη μανα του! Μου εφερνε πιεση παρολο που ξερω οτι το εκανε απο την καλη της την καρδια. Και απο την αλλη ειχα κ τη μανα μου που ερχοταν κ αυτη αν κ οχι καθε μερα αλλα πχ 3 φορες την εβδομαδα! Στη μανα μου μιλησα φαντασου κ της ειπα να μην ερχεται τοσο συχνα γιατι δεν με βοηθαει σε κατι ολο αυτο, ισα ισα με κουραζει και μου εβαλε τα κλαματα οτι δεν ηθελε να ενοχλησει! Κ ετσι εκεινη το εκοψε. Απο την αλλη ο αντρας μου μιλησε στη δικη του μανα, αλλα μαλλον δεν το καταλαβε κ πολυ ή δεν της το εξηγησε και συνεχισε να ερχεται. Ωστοσο οταν εφτιαξαν τα πραγματα και εγω ηρεμησα και το βρηκαμε με τον θηλασμο με το μωρο, τοτε κ γω σταματησα να ενοχλουμαι τοσο πολυ. Γιατι ξερω οτι το κανει πραγματικα απο την καρδια της. Ερχοταν και μου επαιρνε τα ασιδερωτα να τα σιδερωσει, μου επλενε τα πιατα, κ μου κρατουσε τον μπεμπη να κανω ενα μπανιο σαν ανθρωπος. Ενω στην αρχη πιεζομουν, τωρα το βλεπω πιο καθαρα ποση βοηθεια μου παρειχε. 

Ερχεται ακομα καθε μερα, αλλα επειδη δουλευει, ερχεται για λιγο το απογευμα. Και ακομα κ αν καποιες μερες πχ δεν εχω την ιδια διαθεση, ξερεις τι με κανει και αλλαζω γνωμη? Ο τροπος που κοιταει τον μικρο!! Βλεπω ποσο πολυ τον λατρευει, λιωνει κυριολεκτικα, γελανε κ τα ματια της. Κανει βαρια δουλεια και ομως παρα την κουραση της, ερχεται να τον δει εστω κ 1 ωρα. Ναι ωρες ωρες με πιεζει αυτο, αλλα απο την αλλη, αν πραγματικα το εχει αναγκη να τον δει, να της το στερησω?? Ενω ειναι αψογη απεναντι μου? Λιωνει για το παιδι, δεν την εχω ξαναδει τοσο χαρουμενη τοσα χρονια που την ξερω! Ετσι το βλεπω εγω 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η πεθερά μου, μου έχει δώσει άπειρα σεμεδακια.... Τα έχω όλα τακτοποιημενα κ σιδερωμένα εκεί που πρέπει... Ξέρετε που... Έτσι;; κ που ξέρετε;; κάποια στιγμή μπορεί να βγάλω λεφτά από αυτά, αν τα δώσω σε κανένα μουσείο λαογραφικό. Άπειρα όμως.... Κ κεντησε σεντονακια τύπου σεμεδακια για τη μικρή μου.... Δε με πειράζει όμως, ξέρω ότι το κάνει από αγάπη... Απλά εγώ δεν πρόκειται να τα στρώσω.. Ε, αν έρθει καμιά φορά, δε θα με πείραζε να δει κανένα στρωμένο... Εμένα, αλλά με πειράζουν... Η καταπίεση που με προκαλεί όλο αυτό... 

Nanoula, είσαι μάλλον καλός άνθρωπος κ τα βλέπεις θετικά. Εμένα πεθερά κ κουνιάδα είναι όπως η δική σου πεθερά. Εμένα όμως αυτό με πιέζει κ δεν το αντέχω. Τις βλέπω να λιώνουν για το μωρό μου κ δεν με αναπαυθεί όλο αυτό. Ίσως φταίει ο εγωισμός μου.... Ίσως αν βρεθώ στην ανάγκη, εκτιμήσω κάποια πράγματα... Αλλά υπάρχουν κ στιγμές που νιώθω να ανακατεύονται.ειναι λεπτές οι ισορροπίες. Πχ εγώ δεν ήθελα να δώσω πιπίλα. Αυτές έδιναν κάποιες φορές κρυφά,η προσπαθούσαν να με πείσουν. Φυσικά, δεν έμαθε την πιπίλα η κόρη μου.  Αλλά πολλά τέτοια μικρά περιστατικά με απομακρυναν, με κατάπιεσαν κ με έκαναν καχύποπτη... Η κουνιάδα μου, με αγαπάει κ είναι χρυσό κορίτσι. Αλλά έχω κατά πιεστεί τόσο πολύ που την απομακρυνα.πχ όταν μου έκαναν δώρα απ το σόι τους, ρούχα για το μωρό, μου τα έπλενα κ μου τα έφερναν. Πιεστηκα.ηθελα να πάρω εγώ τα δώρα κ να τα κάνω ότι θέλω. Να τα αλλάξω, να τα χαρίσω αλλού, να τα πλένω εγώ, να τα κάνω ότι θέλω. Αυτές ήταν της άποψης να μην τα αλλάζουμε κ να μου αγοράζουν αυτές ότι χρειάζομαι. Καλοσύνη από την πλευρά τους, αλλά να το αποτέλεσμα... Νιώθω ότι δεν τις πολυθελω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, EleniKel είπε:

Κορίτσια, δεν μπορώ. Όσο καλός κ αν είναι, σε αυτό το θέμα δεν τα βρίσκουμε..Είναι το μελανό σημείο στο γάμο μου. Πότε δεν το παραδέχτηκε, αλλά θέλει κ αυτός οι δικοί του να βλέπουν το παιδί κάθε μέρα. Αν κ είμαι πολύ δυναμικός άνθρωπος, έχω κ εγώ κάποια περίεργα θέλω... Τι να σας πω τωρα;; έχω κάποιες συνήθειες να το πω απλοϊκά τελείως, που με τον τρόπο του, αν δεν την δουν οι δικοί του, θα με εκδικηθεί σε αυτά τα θέματα. Δεν εκφράστηκα καλά. Το ξέρω.. 

Να το συζητήσεις, το παιδί το έκανες για να το βλέπει η πεθερά σου ή για να γίνεται οικογένεια? Αν νιώθεις πως στερείσαι το παιδί σου πρέπει να κάνεις κάτι.


 
Link to comment
Share on other sites

Just now, EleniKel είπε:

Εμένα η πεθερά μου, μου έχει δώσει άπειρα σεμεδακια.... Τα έχω όλα τακτοποιημενα κ σιδερωμένα εκεί που πρέπει... Ξέρετε που... Έτσι;; κ που ξέρετε;; κάποια στιγμή μπορεί να βγάλω λεφτά από αυτά, αν τα δώσω σε κανένα μουσείο λαογραφικό. Άπειρα όμως.... Κ κεντησε σεντονακια τύπου σεμεδακια για τη μικρή μου.... Δε με πειράζει όμως, ξέρω ότι το κάνει από αγάπη... Απλά εγώ δεν πρόκειται να τα στρώσω.. Ε, αν έρθει καμιά φορά, δε θα με πείραζε να δει κανένα στρωμένο... Εμένα, αλλά με πειράζουν... Η καταπίεση που με προκαλεί όλο αυτό... 

Nanoula, είσαι μάλλον καλός άνθρωπος κ τα βλέπεις θετικά. Εμένα πεθερά κ κουνιάδα είναι όπως η δική σου πεθερά. Εμένα όμως αυτό με πιέζει κ δεν το αντέχω. Τις βλέπω να λιώνουν για το μωρό μου κ δεν με αναπαυθεί όλο αυτό. Ίσως φταίει ο εγωισμός μου.... Ίσως αν βρεθώ στην ανάγκη, εκτιμήσω κάποια πράγματα... Αλλά υπάρχουν κ στιγμές που νιώθω να ανακατεύονται.ειναι λεπτές οι ισορροπίες. Πχ εγώ δεν ήθελα να δώσω πιπίλα. Αυτές έδιναν κάποιες φορές κρυφά,η προσπαθούσαν να με πείσουν. Φυσικά, δεν έμαθε την πιπίλα η κόρη μου.  Αλλά πολλά τέτοια μικρά περιστατικά με απομακρυναν, με κατάπιεσαν κ με έκαναν καχύποπτη... Η κουνιάδα μου, με αγαπάει κ είναι χρυσό κορίτσι. Αλλά έχω κατά πιεστεί τόσο πολύ που την απομακρυνα.πχ όταν μου έκαναν δώρα απ το σόι τους, ρούχα για το μωρό, μου τα έπλενα κ μου τα έφερναν. Πιεστηκα.ηθελα να πάρω εγώ τα δώρα κ να τα κάνω ότι θέλω. Να τα αλλάξω, να τα χαρίσω αλλού, να τα πλένω εγώ, να τα κάνω ότι θέλω. Αυτές ήταν της άποψης να μην τα αλλάζουμε κ να μου αγοράζουν αυτές ότι χρειάζομαι. Καλοσύνη από την πλευρά τους, αλλά να το αποτέλεσμα... Νιώθω ότι δεν τις πολυθελω. 

Χαχαχα α α α α αααααχ αυτά τα σεμεδακια....Και γω τα ιδιαααάα.....με είχε τρελάνει με τα σεμεδακια της....σεντονακια για το μωρό κουβεντακια με βελονάκι....Ακόμα και για το πλυντήριο έχω αμέτρητα...Φυσικά ούτε εγώ τα βάζω....στο πατάρι τα έχω και δεν με νοιάζουν και καθόλου....Αυτή νευρίασα όταν έμαθα ότι τα έβαλα πατάρι γιατί θα τα φάει ο Σκόρος λέει και της λέω να στα δώσω να τα φυλάξεις εσύ γιατί εμένα μου τρώνε χώρο Όχι λέει και τη θέλω να έχω χορό...ωραία λοιπόν...πατάριιιιιι και τέλος τα μισωωωω αλήθεια τώρα και φτάνει αυτή γι'αυτό....Η πίεση της να τα βάλω....κορίτσια θες να στήσουμε κανένα μπαγκο;;;;;;άλλη με σεμεδακια;;;;;Για περάστε για περάστε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, EleniKel είπε:

Εμένα η πεθερά μου, μου έχει δώσει άπειρα σεμεδακια.... Τα έχω όλα τακτοποιημενα κ σιδερωμένα εκεί που πρέπει... Ξέρετε που... Έτσι;; κ που ξέρετε;; κάποια στιγμή μπορεί να βγάλω λεφτά από αυτά, αν τα δώσω σε κανένα μουσείο λαογραφικό. Άπειρα όμως.... Κ κεντησε σεντονακια τύπου σεμεδακια για τη μικρή μου.... Δε με πειράζει όμως, ξέρω ότι το κάνει από αγάπη... Απλά εγώ δεν πρόκειται να τα στρώσω.. Ε, αν έρθει καμιά φορά, δε θα με πείραζε να δει κανένα στρωμένο... Εμένα, αλλά με πειράζουν... Η καταπίεση που με προκαλεί όλο αυτό... 

Nanoula, είσαι μάλλον καλός άνθρωπος κ τα βλέπεις θετικά. Εμένα πεθερά κ κουνιάδα είναι όπως η δική σου πεθερά. Εμένα όμως αυτό με πιέζει κ δεν το αντέχω. Τις βλέπω να λιώνουν για το μωρό μου κ δεν με αναπαυθεί όλο αυτό. Ίσως φταίει ο εγωισμός μου.... Ίσως αν βρεθώ στην ανάγκη, εκτιμήσω κάποια πράγματα... Αλλά υπάρχουν κ στιγμές που νιώθω να ανακατεύονται.ειναι λεπτές οι ισορροπίες. Πχ εγώ δεν ήθελα να δώσω πιπίλα. Αυτές έδιναν κάποιες φορές κρυφά,η προσπαθούσαν να με πείσουν. Φυσικά, δεν έμαθε την πιπίλα η κόρη μου.  Αλλά πολλά τέτοια μικρά περιστατικά με απομακρυναν, με κατάπιεσαν κ με έκαναν καχύποπτη... Η κουνιάδα μου, με αγαπάει κ είναι χρυσό κορίτσι. Αλλά έχω κατά πιεστεί τόσο πολύ που την απομακρυνα.πχ όταν μου έκαναν δώρα απ το σόι τους, ρούχα για το μωρό, μου τα έπλενα κ μου τα έφερναν. Πιεστηκα.ηθελα να πάρω εγώ τα δώρα κ να τα κάνω ότι θέλω. Να τα αλλάξω, να τα χαρίσω αλλού, να τα πλένω εγώ, να τα κάνω ότι θέλω. Αυτές ήταν της άποψης να μην τα αλλάζουμε κ να μου αγοράζουν αυτές ότι χρειάζομαι. Καλοσύνη από την πλευρά τους, αλλά να το αποτέλεσμα... Νιώθω ότι δεν τις πολυθελω. 

Αυτα δεν σε κανουν κακο ανθρωπο ουτε εγωιστρια κοριτσι μου!!! Εφοσον ετσι νιωθεις τελος. Ειναι τα δικα σου συναισθηματα αυτα. Κακως λοιπον τα καταπιεζεις. Σε καταλαβαινω, αλλα για μενα πρεπει λιγο να παρεις τα ηνια. Πχ πες στον αντρα σου να πηγαινετε βολτες εξω και οχι παλι στους γονεις του, σε παιδικες χαρες. Επισης μπορεις να ξεκινησεις στη μικρη πχ κολυμβητηριο για μωρακια, ωστε να περνας χρονο μαζι της χωρις παρεμβολες. Αλλα μιλα στον αντρα σου για αυτα που νιωθεις. Μην τα θαβεις μεσα σου. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EleniKel είπε:

Έμαθε η πεθερά μου ότι θα πηγαίναμε ημερήσια εκδρομή, κάποιες ωρες βασικά, κ μου λέει. Το μωρό θα ταλαιπωρηθεί, άστο σε μένα, μη σκέφτεσαι μόνο τον εαυτό σου.. 

ενταξει κ εσυ μην ακους παρτο μαζι. πες μεγαλωσε πια δεν ταλαιπωρητε του αρεσουν οι βολτες τωρα καταλαβαινει πια τι βλεπει 22 μηνων ειναι οχι 2 μηνων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...