Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Εύχομαι να έχουμε και οι δυο θετικά αποτελέσματα 🥰Εσύ έβαλες ένα η δύο? Σκέφτεσαι να κάνεις κάνα τεστ από αύριο ή θα περιμένεις τη χοριακη?

      Έβαλα ένα λόγω ηλικίας 38 μ είπαν λόγω υψηλού κινδύνου θα βακω ένα 5 ΑΑ. Μ το χαρακτήρισαν άριστο τώρα ο θεός ξέρει ! Αχ μακάρι να τα λέμε τα ευχάριστα μαζί ! Εσυ ;;;

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ntina Ntinaki είπε:

Αθήνα ναι,στο Έλενα. Εσύ; έκανα και μαθήματα ανώδυνου τοκετού, ενθουσιάστηκα!

Χαχαχα καλά έκανες!Πόσο μαγνήσιο παίρνεις Κατερίνα; Εγώ δύο τη μέρα τα trofocard max.

Ένα παίρνω το solumag 

  • Μου αρέσει 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntina Ntinaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ποια άλλη ξυπνάει το βράδυ από τη συχνοουρια και μετά δεν την ξαναπιάνει ύπνος γιατί κάνει σενάρια με το μυαλό της για τον τοκετό κλπ; Επίσης,φοράει καμία σας ζώνη για να συγκρατεί την κοιλιά; Εγώ ορθια νιώθω πίεση χαμηλά και σκέφτομαι να ρωτήσω το γιατρό για ζώνη.

Παρούσα και εγώ η κατρουλού! Μπορεί να σηκωθώ μέχρι και 4 φορές!!! Εννοείται ότι μετά δεν με έπαιρνε ο ύπνος. Έβλεπα ταινία για να ξανακοιμηθώ. Τώρα βρήκα κόλπο. Δεν ανάβω φώτα, πάω σχεδόν με τα μάτια κλειστά και με κλειστά ξαναγυρνάω. 

Εγώ χθες ξύπνησα από πόνο στο αυτί. Αν διανοηθώ ότι πρώτη φορά στη ζωή μου ΤΩΡΑ βρήκα να πάθω και ωτίτιτδα, θα τρελαθώ. Αχ, ας ελπίσουμε να τη γλιτώσω.

Πάντως εμένα κορίτσια μου φαίνεται μακρύςςςςς ακόμα ο δρόμος των μηνών. Νιώθω ότι δεν περνάνε. Αφού λέω να φτάσουμε στα Χριστούγεννα μπας και καταλάβω ότι μειώθηκε.

 

  • Μου αρέσει 3

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Ναι αυτο σκεφτηκα πρώτα.. Έκανα και ενα ντους να χαλαρώσω και αυριο θα την πάρω τηλέφωνο. Ελπίζω να ειναι μια απλή πληγή  και να μην ειναι κατι ανησυχητικό. Με επιασε και αϋπνία απο την ανησυχία μου. 

Το βάρος είναι φυσιολογικό για την εβδομάδα που εισαι. Τώρα μπαίνεις στον 7ο μήνα και θα αυξάνεται πολυ παραπάνω το βάρος του. Δεν είναι κατι ανησυχητικό αλλα αν σε ανησυχεί ρώτα τον γιατρό σου. . Τωρα ειμαι στην 28η(27+4) και την Δευτέρα που με είδε ηταν 1030 γρ. Βέβαια μου ειπε οτι το μωρο ειναι μια εβδομάδα πιο ανεπτυγμένο. Λογικά θα βγει μεγάλο μωρό αν και κορίτσι. 

Κορίτσαρος θα βγει:)

Just now, Ntina Ntinaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ποια άλλη ξυπνάει το βράδυ από τη συχνοουρια και μετά δεν την ξαναπιάνει ύπνος γιατί κάνει σενάρια με το μυαλό της για τον τοκετό κλπ; Επίσης,φοράει καμία σας ζώνη για να συγκρατεί την κοιλιά; Εγώ ορθια νιώθω πίεση χαμηλά και σκέφτομαι να ρωτήσω το γιατρό για ζώνη.

Εγώ σηκώνομαι τουλάχιστον 6-7 φορές το βράδυ για να κατουρησω και δε μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα συνέχεια κουτουλαω στη δουλειά...

Just now, Ntina Ntinaki είπε:

Αθήνα ναι,στο Έλενα. Εσύ; έκανα και μαθήματα ανώδυνου τοκετού, ενθουσιάστηκα!

Χαχαχα καλά έκανες!Πόσο μαγνήσιο παίρνεις Κατερίνα; Εγώ δύο τη μέρα τα trofocard max.

Κι εγώ στο Έλενα θα γεννήσω ποιον γιατρό έχεις;

Just now, Ntina Ntinaki είπε:

Άσχετο,οσες είστε Αθήνα, μήπως γνωρίζετε περιοχές όπου στη λαϊκή αγορά να πουλάνε κουρτίνες;

Στα βριλησσια έχει κάθε Παρασκευή μια τεράστια λαϊκή πουλάει κουρτίνες και έτοιμες ραμμένες και με παραγγελία το ράψιμο σε ότι διαστάσεις θες.

Just now, Ele@n είπε:

Παρούσα και εγώ η κατρουλού! Μπορεί να σηκωθώ μέχρι και 4 φορές!!! Εννοείται ότι μετά δεν με έπαιρνε ο ύπνος. Έβλεπα ταινία για να ξανακοιμηθώ. Τώρα βρήκα κόλπο. Δεν ανάβω φώτα, πάω σχεδόν με τα μάτια κλειστά και με κλειστά ξαναγυρνάω. 

Εγώ χθες ξύπνησα από πόνο στο αυτί. Αν διανοηθώ ότι πρώτη φορά στη ζωή μου ΤΩΡΑ βρήκα να πάθω και ωτίτιτδα, θα τρελαθώ. Αχ, ας ελπίσουμε να τη γλιτώσω.

Πάντως εμένα κορίτσια μου φαίνεται μακρύςςςςς ακόμα ο δρόμος των μηνών. Νιώθω ότι δεν περνάνε. Αφού λέω να φτάσουμε στα Χριστούγεννα μπας και καταλάβω ότι μειώθηκε.

 

Τι να πω εγώ που σηκώνομαι 6-7 φορές γιατί ο μπέμπης κάθεται με τον ποπο ακριβώς πάνω στη κύστη μου. :)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Κορίτσι εγώ είχα αίμα στην 1η μου εγκυμοσύνη αλλά στον πωπω λόγω σφυξίματος στην 2η εγκυμοσύνη μου είχα από μπροστά αλλά λίγο 1 φορά είχα μια μικρή αποκόλληση όμως όχι σε μεγάλη εβδομάδα 19η ήμουν τότε και φυσικά είχα χεστεί κι εγώ πάνω μου από τον φόβο πήγα αμέσως για υπέρηχο και είχα μια μικρή αποκόλληση η οποία κανένα μήνα μετά είχε κλείσει σου εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό κι εσένα πότε έχεις πητ; 

Καλή εβδομάδα να έχουμε κορίτσια σήμερα σηκώθηκα αρκετά σκουντούφλα ελπίζω να μου περάσει 

Αιμορραγία είχα μονο στο κλείσιμο 1ου τριμήνου και ήμουν ξάπλα για 3 βδομάδες. Δεν έχω κάποιο πτοβπρόβλημαλημα με πλακούντα μου εχει πει και η γιατρός μου και ο γιατρός που εκανα β επιπέδου οτι ολα ειναι καλα , εχω πολυ καλη κυκλοφορία αίματος στις αρτηρίες και δεν υπάρχει κάποιος φόβος για αποκόλληση. 

2 ώρες πρίν, katerina04 είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή εβδομάδα. Άντε πλησιάζουμε στο τέλος. Σε λίγο θα κρατήσουμε αγκαλίτσα τα μωράκια μας. Ανυπομονώ να ακούσω για την πρώτη που θα γεννήσει

Να πάρεις αμέσως τηλέφωνο το γιατρό αν και αφού λες ότι έχεις ήδη πληγές φαντάζομαι ότι δε θα είναι κάτι ανησυχητικό. 

Αχ και εγω οσο περνάει ο καιρός τοσο το συνειδητοποιώ οτι σε λιγότερο απο 3 μηνες θα έχω στην αγκαλιά μου το μωράκι μου. Τοσο εγω οσο και ο άντρας μου έχουμε χαζέψει. Αφηστε που νευριαζει επειδή οταν του λεω οτι κλωτσαει με το που βαζει το χέρι του για να την νιωσει σταματάει η ζουζούνα:tongue:  Απο τωρα καψωνια του κανει . Ναι τις πληγές τις ειχα παντα . Σήμερα που πηγα δεν ειχα τίποτα . Ισως ηταν καποια μικρή εκδορά λογω δυσκοιλιότητας . Θα ενημερώσω φυσικά την γιατρό μου για να το γνωρίζει. 

1 hour ago, Ntina Ntinaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ποια άλλη ξυπνάει το βράδυ από τη συχνοουρια και μετά δεν την ξαναπιάνει ύπνος γιατί κάνει σενάρια με το μυαλό της για τον τοκετό κλπ; Επίσης,φοράει καμία σας ζώνη για να συγκρατεί την κοιλιά; Εγώ ορθια νιώθω πίεση χαμηλά και σκέφτομαι να ρωτήσω το γιατρό για ζώνη.

Παθουσα και εγω:grin: Εντάξει δεν ξυπνάω τόσες φορές αλλα τελευταία με πιέζει με τα ποδαρακια της στο στομάχι και δε μπορώ να κοιμηθώ επειδή με πιανει  καούρα και βάρος. Ειναι με το κεφάλι προς τα κάτω και πηγαίνω συνέχεια τουαλέτα ακόμα και αν έχω δύο τρείς σταγόνες μόνο.. Αχ τι περνάμε για τα ζουζούνια μας.  

Βρε κορίτσια να ρωτήσω και κατι αλλο . Θα κανω καισαρική λόγω θέματος υγείας . Πρέπει να κανω μαθηματα ανώδυνου τοκετου? Η αδερφή μου και στα 2 παιδιά της δεν έκανε. Μήπως επειδη θα κανω καισαρική δεν χρειάζονται ? 

Επεξεργάστηκαν by Giota1983
  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Giota1983 είπε:

Αιμορραγία είχα μονο στο κλείσιμο 1ου τριμήνου και ήμουν ξάπλα για 3 βδομάδες. Δεν έχω κάποιο πτοβπρόβλημαλημα με πλακούντα μου εχει πει και η γιατρός μου και ο γιατρός που εκανα β επιπέδου οτι ολα ειναι καλα , εχω πολυ καλη κυκλοφορία αίματος στις αρτηρίες και δεν υπάρχει κάποιος φόβος για αποκόλληση. 

Αχ και εγω οσο περνάει ο καιρός τοσο το συνειδητοποιώ οτι σε λιγότερο απο 3 μηνες θα έχω στην αγκαλιά μου το μωράκι μου. Τοσο εγω οσο και ο άντρας μου έχουμε χαζέψει. Αφηστε που νευριαζει επειδή οταν του λεω οτι κλωτσαει με το που βαζει το χέρι του για να την νιωσει σταματάει η ζουζούνα:tongue:  Απο τωρα καψωνια του κανει . Ναι τις πληγές τις ειχα παντα . Σήμερα που πηγα δεν ειχα τίποτα . Ισως ηταν καποια μικρή εκδορά λογω δυσκοιλιότητας . Θα ενημερώσω φυσικά την γιατρό μου για να το γνωρίζει. 

Παθουσα και εγω:grin: Εντάξει δεν ξυπνάω τόσες φορές αλλα τελευταία με πιέζει με τα ποδαρακια της στο στομάχι και δε μπορώ να κοιμηθώ επειδή με πιανει  καούρα και βάρος. Ειναι με το κεφάλι προς τα κάτω και πηγαίνω συνέχεια τουαλέτα ακόμα και αν έχω δύο τρείς σταγόνες μόνο.. Αχ τι περνάμε για τα ζουζούνια μας.  

Βρε κορίτσια να ρωτήσω και κατι αλλο . Θα κανω καισαρική λόγω θέματος υγείας . Πρέπει να κανω μαθηματα ανώδυνου τοκετου? Η αδερφή μου και στα 2 παιδιά της δεν έκανε. Μήπως επειδη θα κανω καισαρική δεν χρειάζονται ? 

Εμένα η κουνιαδα μου τρείς καισαρικές έκανε και δεν έκανε ποτέ μαθήματα. Εγώ θα κάνω γιατι θέλω φυσιολογικό βέβαια αν όλα πάνε καλά και γυρίσει και το μωρο εμένα ερχεται με τον ποπο του.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν σηκωνομαι απο καθολου ως μια φορα. Να ανησυχισω; Μηπως δεν πινω αρκετο νερο;  Και μου το εχουν πει κ φιλες μου οτι σηκώνονταν συχνα αλλα εγω τιποτα! Μεσα στη μερα παω πιο συχνα απο πριν αλλα ως εκει..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Αιμορραγία είχα μονο στο κλείσιμο 1ου τριμήνου και ήμουν ξάπλα για 3 βδομάδες. Δεν έχω κάποιο πτοβπρόβλημαλημα με πλακούντα μου εχει πει και η γιατρός μου και ο γιατρός που εκανα β επιπέδου οτι ολα ειναι καλα , εχω πολυ καλη κυκλοφορία αίματος στις αρτηρίες και δεν υπάρχει κάποιος φόβος για αποκόλληση. 

Αχ και εγω οσο περνάει ο καιρός τοσο το συνειδητοποιώ οτι σε λιγότερο απο 3 μηνες θα έχω στην αγκαλιά μου το μωράκι μου. Τοσο εγω οσο και ο άντρας μου έχουμε χαζέψει. Αφηστε που νευριαζει επειδή οταν του λεω οτι κλωτσαει με το που βαζει το χέρι του για να την νιωσει σταματάει η ζουζούνα:tongue:  Απο τωρα καψωνια του κανει . Ναι τις πληγές τις ειχα παντα . Σήμερα που πηγα δεν ειχα τίποτα . Ισως ηταν καποια μικρή εκδορά λογω δυσκοιλιότητας . Θα ενημερώσω φυσικά την γιατρό μου για να το γνωρίζει. 

Παθουσα και εγω:grin: Εντάξει δεν ξυπνάω τόσες φορές αλλα τελευταία με πιέζει με τα ποδαρακια της στο στομάχι και δε μπορώ να κοιμηθώ επειδή με πιανει  καούρα και βάρος. Ειναι με το κεφάλι προς τα κάτω και πηγαίνω συνέχεια τουαλέτα ακόμα και αν έχω δύο τρείς σταγόνες μόνο.. Αχ τι περνάμε για τα ζουζούνια μας.  

Βρε κορίτσια να ρωτήσω και κατι αλλο . Θα κανω καισαρική λόγω θέματος υγείας . Πρέπει να κανω μαθηματα ανώδυνου τοκετου? Η αδερφή μου και στα 2 παιδιά της δεν έκανε. Μήπως επειδη θα κανω καισαρική δεν χρειάζονται ? 

Στην καισαρική δε σου χρειάζονται τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού πάντως! 


q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

@Giota1983 που θα γεννήσεις κορίτσι εσύ; 

Αλεξανδρούπολη θα γεννήσω στο νοσοκομείο. Απο Κομοτηνή ειμαι αλλα δεν εμπιστεύομαι το νοσοκομείο μας αν και λενε οτι στη μαιευτική κλινική του είναι καλοι. Επίσης της Αλεξανδρούπολης είναι πανεπιστημιακό οποτε είναι πιο ασφαλές

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Giota1983 είπε:

Αλεξανδρούπολη θα γεννήσω στο νοσοκομείο. Απο Κομοτηνή ειμαι αλλα δεν εμπιστεύομαι το νοσοκομείο μας αν και λενε οτι στη μαιευτική κλινική του είναι καλοι. Επίσης της Αλεξανδρούπολης είναι πανεπιστημιακό οποτε είναι πιο ασφαλές

Οπως το λες το καλυτερο κιολας. Ειχα τροχαιο και δυστυχως υποβλήθηκα σε σπληνεκτομη. Αψογο νοσοκομειο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Όσες γεννήσετε σε ιδιωτικό θα επιλέξετε να έχετε μαζι τα μωράκια σας ή να ειναι σε δωμάτιο νεογνών; Σκεφτομαι τις ιώσεις και τους απερίσκεπτους επισκέπτες... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, charma91 είπε:

Καλημέρα σε όλες! Όσες γεννήσετε σε ιδιωτικό θα επιλέξετε να έχετε μαζι τα μωράκια σας ή να ειναι σε δωμάτιο νεογνών; Σκεφτομαι τις ιώσεις και τους απερίσκεπτους επισκέπτες... 

Κορίτσι εγώ τα είχα μαζί μου και όταν πλάκωνε πολύς κόσμος τα έδινα μέσα σε ποιο θα γεννήσεις; Εγώ στο μητέρα 

@Giota1983κι εγώ που γέννησα με φτ δεν έκανα ποτέ μου μαθήματα ανώδυνου ούτε καν ξέρω τι είναι και τι κάνουν εκεί 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Κορίτσι εγώ τα είχα μαζί μου και όταν πλάκωνε πολύς κόσμος τα έδινα μέσα σε ποιο θα γεννήσεις; Εγώ στο μητέρα 

@Giota1983κι εγώ που γέννησα με φτ δεν έκανα ποτέ μου μαθήματα ανώδυνου ούτε καν ξέρω τι είναι και τι κάνουν εκεί 

Κι εγω Μητέρα αλλα ξέρω οτι υπάρχει κ η επιλογή να το έχεις αποκλειστικά μαζί σου που μάλλον λόγω εποχής το αποκλείω...

@Giota1983 πηρα σήμερα τηλ. Στο ΙΚΑ της περιοχής μου για τα δωρεαν μαθήματα κ μου είπαν οτι άργησα κιόλας να ξεκινήσω. Ακόμα κι αν δεν σου χρησιμεύσουν για τον τοκέτο, δίνουν πληροφορίες για το θηλασμό κ την φροντίδα του μωρού που αν είσαι πρωτάρα σίγουρα θα φανούν χρήσιμα! Οπότε αν έχεις χρόνο δεν είναι κακή ιδέα να παρακολουθήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Just now, charma91 είπε:

Καλημέρα σε όλες! Όσες γεννήσετε σε ιδιωτικό θα επιλέξετε να έχετε μαζι τα μωράκια σας ή να ειναι σε δωμάτιο νεογνών; Σκεφτομαι τις ιώσεις και τους απερίσκεπτους επισκέπτες... 

Κι εγώ μαζί μου θα το έχω όποιον δω ότι είναι άρρωστος δε θα τον αφήσω καν να μπει μέσα στο δωμάτιο. 


Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...