Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , Stelloudia είπε:

Κορίτσι μου ποια αχαριστία εδώ ένα έχω και ώρες ώρες λέω δε θα τα καταφερω.Είμαστε μητέρες είμαστε όμως και γυναίκες και άνθρωποι με συναισθήματα και συγκεκριμένες αντοχές. Θα σου πω κάτι που μου ειπε η μάνα μου οταν γέννησα δεν χρειάζεται να είσαι τέλεια,δεν χρειάζεται αν κρύβεις την κουραση σου πάντα ,σου δεν πειράζει αν δεν είσαι η μανα που τα προλαβαίνει ολα αρκεί το βράδυ που θα ξαπλώσεις να ξέρεις ότι με τις δυνατότητες που εχεις κάνεις οτι καλύτερο για τα παιδιά σού. Είναι δύσκολο να είσαι μάνα. Και είναι λογικό να θέλεις λίγο χρόνο για τον εαυτό σουνΑυτά από μένα για αυτό το θέμα. 

Της κρι κρι το πρώτο μου γιαουρτάκι είναι κανονικό γιαούρτι όχι επιδόρπιο και είναι πολύ ελαφρύ και όχι ιδιαίτερα ξινό να το έχεις στα υποψιν σου. Καλα σε μας είπε (και η δικια μου και της κουνιαδας μου η παιδίατρος ότι το πρόβειο είναι ότι καλύτερο, επιβεβαιωνεται αυτο που λέμε ο καθενας το βιολι τού). 

Πες τα χρυσόστομη 

Αχαριστια?? Ποια αχαριστια?? Που δίνουμε όλο μας το είναι για αυτά τα πλασματακια... Κορίτσια να τα χαίρεστε και παρτε το χαλαρά. Χαρουμενη μαμά χαρουμενα παιδια.. 

Σου βγάζω το καπέλο σε όλα και για το γιαουρτι!!! 

  • Μου αρέσει 2

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ele@n said:

Αν έχεις χρόνο μπορείς να μου πεις πώς φτιάχνεις την κρέμα με σιμιγδάλι και βρώμη; Το κουακερ είναι το ίδιο; Πω πω δεν το έχω με αυτά.

 

Πανεύκολα φτιάχνονται :D

Κρέμα με σιμιγδάλι: σε ένα μεγάλο μπρίκι βάζω 150μλ γάλα και 1 κουτάλι της σούπας σιμιδγάλι. Τα βάζω σε φωτιά και ανακατεύω μέχρι να πάρουν βράση. Μετά από 1 λεπτό, το αφαιρώ από τη φωτιά και το αφήνω να κρυώσει για να δώσω την κρέμα στο μωρό. Προσοχή, θέλει ανακάτεμα συνέχεια, αλλιώς θα σβολιάσει.

Κρέμα με βρώμη: αλέθω 2 κουταλιές της σούπας μούσλι  και το κάνω σκόνη. Σε 150μλ γάλα ρίχνω το μούσλι και ανακατεύω μέχρι να βράσει. Μετά από 1 λεπτό το αφαιρώ από τη φωτιά και θα προσθέσω είτε μήλο αλεσμένο, είτε μπανάνα, ανακατεύω, κρυώνει λίγο και είναι έτοιμη. 

Γάλα χρησιμοποιώ φρέσκο αγελαδινό. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Anna-Vangelis είπε:

Πανεύκολα φτιάχνονται :D

Κρέμα με σιμιγδάλι: σε ένα μεγάλο μπρίκι βάζω 150μλ γάλα και 1 κουτάλι της σούπας σιμιδγάλι. Τα βάζω σε φωτιά και ανακατεύω μέχρι να πάρουν βράση. Μετά από 1 λεπτό, το αφαιρώ από τη φωτιά και το αφήνω να κρυώσει για να δώσω την κρέμα στο μωρό. Προσοχή, θέλει ανακάτεμα συνέχεια, αλλιώς θα σβολιάσει.

Κρέμα με βρώμη: αλέθω 2 κουταλιές της σούπας μούσλι  και το κάνω σκόνη. Σε 150μλ γάλα ρίχνω το μούσλι και ανακατεύω μέχρι να βράσει. Μετά από 1 λεπτό το αφαιρώ από τη φωτιά και θα προσθέσω είτε μήλο αλεσμένο, είτε μπανάνα, ανακατεύω, κρυώνει λίγο και είναι έτοιμη. 

Γάλα χρησιμοποιώ φρέσκο αγελαδινό. 

Κορίτσι αλέθεις με ραβδομπλέντερ ή το παραδοσιακό μπλέντερ τύπου μούλτι;; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, boukitsa123 said:

Κορίτσι αλέθεις με ραβδομπλέντερ ή το παραδοσιακό μπλέντερ τύπου μούλτι;; 

Είναι μπλέντερ με 6 ράβδους, προσπαθώ να δω πως μπορώ να επισυνάψω εικόνα, αλλά δε βρίσκω πώς. 

Σου στέλνω ίνμποξ λινκ για να το δεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Είναι μπλέντερ με 6 ράβδους, προσπαθώ να δω πως μπορώ να επισυνάψω εικόνα, αλλά δε βρίσκω πώς. 

Σου στέλνω ίνμποξ λινκ για να το δεις.

Μπορείς να το στείλεις και σε εμένα μιας και έχεις καλές κριτικές;

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2020 at 9:58 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

Πανεύκολα φτιάχνονται :D

Κρέμα με σιμιγδάλι: σε ένα μεγάλο μπρίκι βάζω 150μλ γάλα και 1 κουτάλι της σούπας σιμιδγάλι. Τα βάζω σε φωτιά και ανακατεύω μέχρι να πάρουν βράση. Μετά από 1 λεπτό, το αφαιρώ από τη φωτιά και το αφήνω να κρυώσει για να δώσω την κρέμα στο μωρό. Προσοχή, θέλει ανακάτεμα συνέχεια, αλλιώς θα σβολιάσει.

Κρέμα με βρώμη: αλέθω 2 κουταλιές της σούπας μούσλι  και το κάνω σκόνη. Σε 150μλ γάλα ρίχνω το μούσλι και ανακατεύω μέχρι να βράσει. Μετά από 1 λεπτό το αφαιρώ από τη φωτιά και θα προσθέσω είτε μήλο αλεσμένο, είτε μπανάνα, ανακατεύω, κρυώνει λίγο και είναι έτοιμη. 

Γάλα χρησιμοποιώ φρέσκο αγελαδινό. 

 

23 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Κορίτσι αλέθεις με ραβδομπλέντερ ή το παραδοσιακό μπλέντερ τύπου μούλτι;; 

 

Just now, Ele@n είπε:

Μπορείς να το στείλεις και σε εμένα μιας και έχεις καλές κριτικές;

Κορίτσια συγγνώμη που μπαίνω σφήνα! Σας αντιγράφω παρακάτω απόσπασμα απάντησης του Παπαβεντση  σε σχετική ερώτηση μητέρας για το φρέσκο αγελαδινό γαλα:

το φρέσκο αγελαδινό γάλα προτείνεται να χρησιμοποιείται σε παιδιά άνω του έτους. Αυτό γιατί κάτω του έτους έχει δειχτεί ότι η πρωτεΐνη του φρέσκου γάλακτος είναι δύσπεπτη και μπορεί να προκαλέσει μικροαιμορραγίες στον γαστρεντερικό σωλήνα, αυξάνοντας πιθανώς και κινδύνους αλλεργίας, κολίτιδας κλπ. Αυτοί οι κίνδυνοι δεν ισχύουν για επεξεργασμένα παράγωγα γάλακτος, όπως το γιαούρτι 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εχθές κάναμε την 1η δοση bexsero.. Η μικρη δεν πονεσε κ τόσο πολύ κατα το εμβόλιο (μαλλον συνηθίζει).. Εκτός από λίγη παραπανω γκρίνια κ λίγο πρήξιμο στο μπούτι (που εχει σε κάθε εμβόλιο και της βάζω αλουμινόνερο για να μη μελανιάσει) δεν είχαμε κάτι αλλο..Ουτε πυρετό, διάροια κτλ. βέβαια κάθε εμβόλιο έτσι το παιρνάει, είναι στο παιδί.

Καμία διαφορά λοιπον με το bexsero..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2020 at 9:58 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

Πανεύκολα φτιάχνονται :D

Κρέμα με σιμιγδάλι: σε ένα μεγάλο μπρίκι βάζω 150μλ γάλα και 1 κουτάλι της σούπας σιμιδγάλι. Τα βάζω σε φωτιά και ανακατεύω μέχρι να πάρουν βράση. Μετά από 1 λεπτό, το αφαιρώ από τη φωτιά και το αφήνω να κρυώσει για να δώσω την κρέμα στο μωρό. Προσοχή, θέλει ανακάτεμα συνέχεια, αλλιώς θα σβολιάσει.

Κρέμα με βρώμη: αλέθω 2 κουταλιές της σούπας μούσλι  και το κάνω σκόνη. Σε 150μλ γάλα ρίχνω το μούσλι και ανακατεύω μέχρι να βράσει. Μετά από 1 λεπτό το αφαιρώ από τη φωτιά και θα προσθέσω είτε μήλο αλεσμένο, είτε μπανάνα, ανακατεύω, κρυώνει λίγο και είναι έτοιμη. 

Γάλα χρησιμοποιώ φρέσκο αγελαδινό. 

 

On 9/9/2020 at 1:07 ΠΜ, boukitsa123 είπε:

Κορίτσι αλέθεις με ραβδομπλέντερ ή το παραδοσιακό μπλέντερ τύπου μούλτι;; 

 

7 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Μπορείς να το στείλεις και σε εμένα μιας και έχεις καλές κριτικές;

Καλημέρα κορίτσια! Συγγνώμη που μπαίνω σφήνα! Ειχα αντιγραψει ενα απόσπασμα του Παπαβεντση σχετικα με το αγελαδινό γάλα αλλα βλέπω ότι ακόμη δεν εχει εγκριθει, οποτε σας το γραφω εκ νεου: Σχετικά με το φρέσκο αγελαδινό γάλα :"Δε συνιστάται για παιδιά  κάτω του έτους γιατι η πρωτεΐνη αγελαδινού γάλακτος είναι δυσπεπτη και μπορεί να προκαλέσει μικροαιμμοραγιες του γαστρεντερικού σωλήνα, αυξάνοντας πιθανώς και κινδυνους αλλεργιων, κολλιτιδας κλπ. Αυτο δεν ισχύει για τα επεξεργασμένα παράγωγα του αγελαδινού γάλακτος όπως το γιαουρτι", Παπαβεντσης

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Ξεκινήσαμε βρεφικό πρωτη μέρα την Τρίτη τον πάω λοιπόν τον έδωσα στις κοπέλες ουτε εκλαψε ουτε γκρίνιαξε και μου λένε πρώτη μέρα σε καμμιά ώρα πάρτε τηλέφωνο για να έρθετε να τον πάρετε, παίρνω τηλ και μου λένε γελάει παίζει με τα παιδάκια έφαγε την φρουτοκρεμα του όλα οκ και επειδή περμαγε καλα τον άφησα 3 ώρες τελικά! Χαμπάρι δεν πήρε και χθες τέσσερις και σήμερα θα τον αφήσω τεσσερις και απο βδομαδα ππυ ξεκινάω κανονικά δοουλεια έξι. Σήμερα μολις τον πηγα και ειδε την κυρία του της άπλωσε τα χέρια να τον πάρει. Χαμπάρι δεν παίρνει είναι πολύ προσαρμοστικος. Εγώ όμως την πρώτη μέρα έκλαψα όσο δε πάει, ενιωθα άσχημα οτι τον άφησα κλπ. Τελικά αυτός μια χαρά περνάει. Είμαστε τυχεροί γιατί είναι πολύ καλές οι κοπέλες.

Just now, Marthakat είπε:

Καλημέρα κορίτσια, εχθές κάναμε την 1η δοση bexsero.. Η μικρη δεν πονεσε κ τόσο πολύ κατα το εμβόλιο (μαλλον συνηθίζει).. Εκτός από λίγη παραπανω γκρίνια κ λίγο πρήξιμο στο μπούτι (που εχει σε κάθε εμβόλιο και της βάζω αλουμινόνερο για να μη μελανιάσει) δεν είχαμε κάτι αλλο..Ουτε πυρετό, διάροια κτλ. βέβαια κάθε εμβόλιο έτσι το παιρνάει, είναι στο παιδί.

Καμία διαφορά λοιπον με το bexsero..

Κι εμείς θα το κάνουμε γιατί ξεκινήσαμε βρεφικό. Αν τον είχα σπιτι θα το καναμε στο χρόνο. Οι αντιδράσεις είναι ανάλογα το παιδί κι εμένα μετά τα εμβολια το μόνο συμπτωμα είναι ότι κοιμάται πολύ

Just now, Polly1 είπε:

 

 

Καλημέρα κορίτσια! Συγγνώμη που μπαίνω σφήνα! Ειχα αντιγραψει ενα απόσπασμα του Παπαβεντση σχετικα με το αγελαδινό γάλα αλλα βλέπω ότι ακόμη δεν εχει εγκριθει, οποτε σας το γραφω εκ νεου: Σχετικά με το φρέσκο αγελαδινό γάλα :"Δε συνιστάται για παιδιά  κάτω του έτους γιατι η πρωτεΐνη αγελαδινού γάλακτος είναι δυσπεπτη και μπορεί να προκαλέσει μικροαιμμοραγιες του γαστρεντερικού σωλήνα, αυξάνοντας πιθανώς και κινδυνους αλλεργιων, κολλιτιδας κλπ. Αυτο δεν ισχύει για τα επεξεργασμένα παράγωγα του αγελαδινού γάλακτος όπως το γιαουρτι", Παπαβεντσης

Καλημέρα. Εμένα η παιδιατρος μου έχει απαγορεύσει το αγελαδινό μέχρι τον χρόνο σίγουρα και μετά μέχρι του 18 μηνες θα πινουμε μισο-μισό. Πέρα από αυτά μου έχει πει ότι μπορεί να προκαλέσει και θέμα με τα νεφρά τους.

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια μου. Επειδή αναφέρθηκα εγώ στο αγελαδινό γάλα, θέλω να διευκρινίσω ότι δεν το συστήνω και δεν παραινώ ποτέ κανέναν να κάνει τα όσα κάνω. Χαίρομαι όμως που υπάρχουν οι παρεμβάσεις γιατί δείχνουν ενδιαφέρον και είναι καλοπροαίρετες. Αλλά για το μωρό μου συνειδητά επιλέγω να μαγειρεύω τις κρέμες σε γάλα, όπως συνειδητά επέλεγα να βρέχω το στεγνό στόμα του με νερό όταν ούρλιαζε από κολικούς και ας απαγορευόταν. Στο θέμα της διατροφής αποκλίνω από τις κατευθυντήριες γραμμές, τα διαβάζω όλα και ενημερώνομαι, αλλά κάνω πάντα ό,τι μου φαίνεται εμένα λογικό. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Stelloudia είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ξεκινήσαμε βρεφικό πρωτη μέρα την Τρίτη τον πάω λοιπόν τον έδωσα στις κοπέλες ουτε εκλαψε ουτε γκρίνιαξε και μου λένε πρώτη μέρα σε καμμιά ώρα πάρτε τηλέφωνο για να έρθετε να τον πάρετε, παίρνω τηλ και μου λένε γελάει παίζει με τα παιδάκια έφαγε την φρουτοκρεμα του όλα οκ και επειδή περμαγε καλα τον άφησα 3 ώρες τελικά! Χαμπάρι δεν πήρε και χθες τέσσερις και σήμερα θα τον αφήσω τεσσερις και απο βδομαδα ππυ ξεκινάω κανονικά δοουλεια έξι. Σήμερα μολις τον πηγα και ειδε την κυρία του της άπλωσε τα χέρια να τον πάρει. Χαμπάρι δεν παίρνει είναι πολύ προσαρμοστικος. Εγώ όμως την πρώτη μέρα έκλαψα όσο δε πάει, ενιωθα άσχημα οτι τον άφησα κλπ. Τελικά αυτός μια χαρά περνάει. Είμαστε τυχεροί γιατί είναι πολύ καλές οι κοπέλες.

Κι εμείς θα το κάνουμε γιατί ξεκινήσαμε βρεφικό. Αν τον είχα σπιτι θα το καναμε στο χρόνο. Οι αντιδράσεις είναι ανάλογα το παιδί κι εμένα μετά τα εμβολια το μόνο συμπτωμα είναι ότι κοιμάται πολύ

Καλημέρα. Εμένα η παιδιατρος μου έχει απαγορεύσει το αγελαδινό μέχρι τον χρόνο σίγουρα και μετά μέχρι του 18 μηνες θα πινουμε μισο-μισό. Πέρα από αυτά μου έχει πει ότι μπορεί να προκαλέσει και θέμα με τα νεφρά τους.

 

Ωωωω καλή αρχή πρώτα σε σένα και μετά στον μικρό!!! Τέλεια η προσαρμογή του!!!! Έτσι να συνεχίσει!!!!


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

 

 

Καλημέρα κορίτσια! Συγγνώμη που μπαίνω σφήνα! Ειχα αντιγραψει ενα απόσπασμα του Παπαβεντση σχετικα με το αγελαδινό γάλα αλλα βλέπω ότι ακόμη δεν εχει εγκριθει, οποτε σας το γραφω εκ νεου: Σχετικά με το φρέσκο αγελαδινό γάλα :"Δε συνιστάται για παιδιά  κάτω του έτους γιατι η πρωτεΐνη αγελαδινού γάλακτος είναι δυσπεπτη και μπορεί να προκαλέσει μικροαιμμοραγιες του γαστρεντερικού σωλήνα, αυξάνοντας πιθανώς και κινδυνους αλλεργιων, κολλιτιδας κλπ. Αυτο δεν ισχύει για τα επεξεργασμένα παράγωγα του αγελαδινού γάλακτος όπως το γιαουρτι", Παπαβεντσης

Καλά κάνεις και πετάγεσαι! Με το καλό και το μικράκι σου! Εγώ να σου πω τι έχω καταλάβει που θα το βιώσεις και εσύ; Κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Κάθε γιατρός έχει το δικό του πρόγραμμα. Εμένα μόλις πριν μία εβδομάδα με άφησε να βάλω ζυμαρικό και ντομάτα. Όλα τα άλλα παιδάκια στην ηλικία του τα έχουν δοκιμάσει. Σίγουρα υπάρχουν κάποιες βασικές γραμμές (πχ. όχι ξηροί καρποί, όχι μέλι) αλλά όπως μου είχε πει η δική μου παιδίατρος εγώ σου δίνω τις βασικές οδηγίες, από εκεί και πέρα βάλε μπροστά το δικό σου ένστικτό να δεις τι κάνει και τι όχι στο παιδί σου. Το δικό μου ένστικτο κοιμάται. Βέβαια του έχω ακουμπήσει στα χείλη παγωτό, σοκολάτα, πίτσα, πίτα σουβλάκι, μπριζόλα, ζουμάκι από φακές, γεμιστά....ξετρελαίνεται...:D

Για το γάλα συγκεκριμένα διαβάζοντας ξένη βιβλιογραφία κανονικά δεν θα έπρεπε να πίνεται καθόλου μετά τον χρόνο. Θεωρείται τροφή μόνο για βρέφη, όχι για νήπια, παιδιά και ενήλικες. Αλλά ποια θέλει να σταματήσει το γάλα στο παιδί της...Καμία, όλες λέμε να πιει το γάλα του να μην είναι νηστικό...Οπότε βλέπεις, πράττεις και προσαρμόζεις. 

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Να σας ρωτήσω έχουμε ξεκινήσει να της δίνουμε σχεδόν όλες τις τροφές εκτός από αυγό και γιαούρτι. Εσάς ποτέ σας ξεκίνησε το γιαούρτι ? Θέλω να της δώσω αλλά δεν ξέρω αν κάνει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Καλά κάνεις και πετάγεσαι! Με το καλό και το μικράκι σου! Εγώ να σου πω τι έχω καταλάβει που θα το βιώσεις και εσύ; Κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Κάθε γιατρός έχει το δικό του πρόγραμμα. Εμένα μόλις πριν μία εβδομάδα με άφησε να βάλω ζυμαρικό και ντομάτα. Όλα τα άλλα παιδάκια στην ηλικία του τα έχουν δοκιμάσει. Σίγουρα υπάρχουν κάποιες βασικές γραμμές (πχ. όχι ξηροί καρποί, όχι μέλι) αλλά όπως μου είχε πει η δική μου παιδίατρος εγώ σου δίνω τις βασικές οδηγίες, από εκεί και πέρα βάλε μπροστά το δικό σου ένστικτό να δεις τι κάνει και τι όχι στο παιδί σου. Το δικό μου ένστικτο κοιμάται. Βέβαια του έχω ακουμπήσει στα χείλη παγωτό, σοκολάτα, πίτσα, πίτα σουβλάκι, μπριζόλα, ζουμάκι από φακές, γεμιστά....ξετρελαίνεται...:D

Για το γάλα συγκεκριμένα διαβάζοντας ξένη βιβλιογραφία κανονικά δεν θα έπρεπε να πίνεται καθόλου μετά τον χρόνο. Θεωρείται τροφή μόνο για βρέφη, όχι για νήπια, παιδιά και ενήλικες. Αλλά ποια θέλει να σταματήσει το γάλα στο παιδί της...Καμία, όλες λέμε να πιει το γάλα του να μην είναι νηστικό...Οπότε βλέπεις, πράττεις και προσαρμόζεις. 

Έχω γεννήσει ήδη, ειμαι από τις Μανούλες Μαρτίου! Αυτό με τους παιδίατρους το έχω βιώσει!! Η δικιά μου ήθελε να την ξεκινήσω με πορτοκάλι!!! Ο τι πιο όξινο!! Δεν το έκανα παρολο που πολλες γενιές εχουν μεγαλωσει με πορτοκαλι και απο τον 4ο μηνα κιολας!! Διαβάζοντας έφτιαξα ένα δικό μου πλάνο και αυτό ακολουθώ! Κάποτε θα συναντηθούμε και με την παιδίατρο διατροφικά, πού θα πάει!!! 

Για πες μου όμως για το γάλα! Γιατί οχι μετά το ετος; Προκαλεί κατι ή απλά δεν προσφέρει κάτι ουσιωδες;; Το μητρικο;;

Just now, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Να σας ρωτήσω έχουμε ξεκινήσει να της δίνουμε σχεδόν όλες τις τροφές εκτός από αυγό και γιαούρτι. Εσάς ποτέ σας ξεκίνησε το γιαούρτι ? Θέλω να της δώσω αλλά δεν ξέρω αν κάνει

Από τη συμπλήρωση του 7ου είναι καλα να το ξεκινήσεις!! Η δικιά μου παιδίατρος το βάζει και στους 6,5 κιολας!! Πρότεινει καλυτερα πρόβειο με την πέτσα για τα προβιοτικα του!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...