Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχεις δίκιο,ίσως γι αυτό έβγαιναν τα τεστ αχνά θετικά.Ειναι πολύ ψυχοφθόρο,δεν ξέρω πως να νιώσω..Δεν ξερω καν γιατί πχ μια χοριακη είναι χαμηλή ενώ είναι εντός ορίων,τι είναι αυτό που την καθορίζει?Προσπαθώ να το πιστέψω και να πάω την Κυριακή με θετικές σκέψεις,αν και προς το παρόν τρέμω απ' το άγχος 

      Έγινε αργά η εμφύτευση … συμβαίνει … μην ανησυχείς άδικα ! Ο θεός μαζί σου ! Να ριναι ευλογημένο ! Όλα καλα θα πάνε εχε πίστη ! 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

On 20/10/2020 at 2:48 ΠΜ, Ele@n είπε:

Αυτό το να μην κακοκαρδίζουμε το παιδί ανήκει στις "νέες παιδαγωγικές" μεθόδους. Συμφωνώ απόλυτα με όσα διαβάζω. Μέσα στην οικογένεια το παιδί θα μάθει κανόνες κοινωνικότητας. Ούτε στο σχολείο, ούτε στη γειτονιά, ούτε αργότερα στη δουλειά δεν μπορεί να κάνει ό,τι θέλει ή να εκφράζεται με όποιον τρόπο θέλει. Υπάρχουν όρια. Και τα πρώτα όρια πρέπει να μπουν στην οικογένεια για να μπορεί να προσαρμοστεί αργότερα στα όρια κάθε νέας ομάδας. Προφανώς όσοι είναι αντίθετοι έχουν μπερδέψει τα όρια με το ξύλο άλλων εποχών. Τα παιδιά πιστεύω ακόμα και τώρα που δεν καταλαβαίνουν έννοιες, όταν τους λες "όχι" και εξηγείς, καταλαβαίνουν. 

Αυτά πιστεύω γίνονται ίσως μόνο στη χώρα μας. Το να κακομαθαίνουν οι γονείς/γιαγιάδες τα παιδιά και να μη τους χαλάνε χατίρι ή οι γιαγιάδες να κάνουν το αντίθετο από ότι τους ζητάνε οι γονείς να κάνουν . Αυτά τα δε πειράζει παιδί είναι άστο να χαρεί , δε πειράζει που έκανε εκείνο δε πειράζει το άλλο. Ίσως να κάνουν χειρότερα ή να κάνουμε κάποια πράγματα που κοροϊδεύουμε τώρα και εμείς αλλά ελπίζω να μείνω σταθερή στις περισσότερες απόψεις μου περί ανατροφής παιδιών. Σίγουρα δε θα γίνουν όλα 100% με τον τρόπο που θέλουμε αλλα αυτό εξαρτάται και από το περιβάλλον και από το παιδί. Εδώ και τώρα που η μπέμπα είναι 9 μηνών καμία φορά της λέω "ΕΕΠ τι κάνεις εκεί" και καταλαβαίνει πως τη μαλώνω  και γελάει πονηρά ...  Δεν είναι χαζά τα μωρά όλα τα καταλαβαίνουν. 

Στη Κίνα σε ένα ντοκιμαντέρ που είχα δει έλεγε πως τον πρώτο χρόνο που πάνε τα παιδιά σχολείο - παιδικό δεν μαθαίνουν γράμματα και γενικές γνώσεις αλλά σωστούς τρόπους συμπεριφοράς και κανόνες . Τέτοια σχολεία χρειαζόμαστε αλλά σιγά μη γίνει ποτέ στην Ελλάδα. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα πως είστε ;; Τι κάνουν τα ζουζούνια σας ; Εμείς ήμασταν λίγο αρρωστουλες τις τελευταίες 2 ημέρες με μυξες κ δεκατα αλλά πάμε καλύτερα! Σήμερα πήγαμε κ παιδίατρο και είμαι να σκάσω!

η μικρή πήρε μόνο 100 γρμ! Ξεκίνησε ναι μεν να μπουσουλάει αυτόν τον μήνα αλλά τόσο πια να μην πάρει ; Θεωρώ ότι τρώει καλά δεν την πιέζω αλλά από μωρό δεν είναι παιδί που θα μείνει πεινασμένο τρώει τόσο ώστε να χορτάσει! Μήπως κάνω κάτι Λάθος βρε κορίτσια; Μήπως πρέπει να αλλάξω το μενού η να την επιμένω κι άλλο; Ο παιδίατρος δεν είπε τίποτα γιατί παραμένει πάνω από το φυσιολογικό στις καμπύλες της εμένα όμως δεν με απασχολούν οι καμπύλες και που είναι αλλά γιατί το παιδί έχει πάρει μόνο 100 γρμ..


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2020 at 2:48 ΠΜ, Ele@n είπε:

Αυτό το να μην κακοκαρδίζουμε το παιδί ανήκει στις "νέες παιδαγωγικές" μεθόδους. Συμφωνώ απόλυτα με όσα διαβάζω. Μέσα στην οικογένεια το παιδί θα μάθει κανόνες κοινωνικότητας. Ούτε στο σχολείο, ούτε στη γειτονιά, ούτε αργότερα στη δουλειά δεν μπορεί να κάνει ό,τι θέλει ή να εκφράζεται με όποιον τρόπο θέλει. Υπάρχουν όρια. Και τα πρώτα όρια πρέπει να μπουν στην οικογένεια για να μπορεί να προσαρμοστεί αργότερα στα όρια κάθε νέας ομάδας. Προφανώς όσοι είναι αντίθετοι έχουν μπερδέψει τα όρια με το ξύλο άλλων εποχών. Τα παιδιά πιστεύω ακόμα και τώρα που δεν καταλαβαίνουν έννοιες, όταν τους λες "όχι" και εξηγείς, καταλαβαίνουν. 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Φυσικά και δεν είμαστε υπέρ του ξύλου, αυτό μπορεί να οδηγήσει σε εντελώς αντίθετα αποτελέσματα στην συμπεριφορά του αλλά και στην ψυχοσύνθεση του . βασικά δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες αλλά νομίζω ότι δεν θα μου πάει ποτέ η καρδιά να του τραβήξω έστω κ το μαλλί.

5 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Κορίτσια καλησπέρα πως είστε ;; Τι κάνουν τα ζουζούνια σας ; Εμείς ήμασταν λίγο αρρωστουλες τις τελευταίες 2 ημέρες με μυξες κ δεκατα αλλά πάμε καλύτερα! Σήμερα πήγαμε κ παιδίατρο και είμαι να σκάσω!

η μικρή πήρε μόνο 100 γρμ! Ξεκίνησε ναι μεν να μπουσουλάει αυτόν τον μήνα αλλά τόσο πια να μην πάρει ; Θεωρώ ότι τρώει καλά δεν την πιέζω αλλά από μωρό δεν είναι παιδί που θα μείνει πεινασμένο τρώει τόσο ώστε να χορτάσει! Μήπως κάνω κάτι Λάθος βρε κορίτσια; Μήπως πρέπει να αλλάξω το μενού η να την επιμένω κι άλλο; Ο παιδίατρος δεν είπε τίποτα γιατί παραμένει πάνω από το φυσιολογικό στις καμπύλες της εμένα όμως δεν με απασχολούν οι καμπύλες και που είναι αλλά γιατί το παιδί έχει πάρει μόνο 100 γρμ..

Καλημέρα κορίτσι μου... Αγχώνεσαι το καταλαβαίνω. Εμείς μέχρι το επόμενο μας ραντεβού είναι δύο μήνες χωρίς ζύγισμα κ δεν ξέρω πως θα τα έχουμε πάει. Την προηγούμενη φορά ρώτησα τον παιδίατρο όμως αν θα παίρνει βάρος με τους ίδιους ρυθμούς και μου απάντησε τα παρακάτω σχεδόν αυστηρά. ( Μάλλον τον έχουν ζαλίσει οι μαμάδες με το θέμα βάρους ).  Το παιδι από τώρα και μετά λογικό είναι να μην παίρνει βάρος όπως έπαιρνε πριν αλλιως μου λέει που θα φτάσει? ( Έχει ένα δίκιο ). Τα μωράκια όταν ξεκινάνε το μπουσουλημα-περπατημα είναι λογικό να βάλουν λίγο βάρος η και καθόλου. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου τα μωράκια χάνουν βάρος γιατί ταυτόχρονα με την κινητική τους εξέλιξη βγάζουν δοντακια η περνανε μια ίωση και αρνούνται να φάνε. Και αυτό πολύ φυσιολογικό. Επίσης, μου είπε ότι τον βλέπει πολύ ανήσυχο, κινητικό οπότε θα πρέπει εγώ ως μαμά να είμαι προετοιμασμένη ότι οταν ξεκινήσει περπάτημα μπορεί να μείνει στάσιμος στα ίδια κιλά για πολύ καιρό. Οι γονείς έχουν καθήκον να προσφέρουν φαγητό κ νερό στο παιδί. Αν το μωρό μας χόρτασε με πέντε κουταλιές τότε αυτό έχει ανάγκη και να μην το πιέζουμε. Είναι καθήκον του γιατρού κ όχι της μαμάς να εξετάζει το παιδί αν είναι καλά, αν είναι οκ το βάρος του και αν πρέπει να αλλάξει κάτι στην διατροφή του. Μου είπε απλά ότι μεγάλη σημασία έχει έστω και οι πέντε κουταλιές που θα φάει να περιέχουν σίδηρο μιας και θηλάζει. 

Οπότε φαντάζομαι ότι αφού ήταν καθησυχαστικος ο γιατρός σου δεν χρειάζεται να τρελενεσαι εσύ, συνέχισε να προσφέρεις και ότι τρώει. ( Λέω τώρα εγώ που είμαι στην απέξω... Όταν πάω εγώ και δω ότι δεν έχει βάλει βάρος θα μου λες κ εσύ τα ίδια... ;):P

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Τι κάνετε πώς είστε; Να ρωτήσω,έχει κάνει κάποια από σας ιδιωτική ασφάλεια για το μωρό σας; Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω,για να μπορώ να αποφύγω τα μεγάλα δημόσια νοσοκομεία της Αθήνας τώρα με τον κορονοϊο.. έχω μιλήσει με διάφορες εταιρείες,μια που με καλύπτει συνεργάζεται με το παίδων Μητέρα..έχετε εμπειρία ή έστω αν έχετε ακούσει γνώμες;


q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Κορίτσια καλησπέρα πως είστε ;; Τι κάνουν τα ζουζούνια σας ; Εμείς ήμασταν λίγο αρρωστουλες τις τελευταίες 2 ημέρες με μυξες κ δεκατα αλλά πάμε καλύτερα! Σήμερα πήγαμε κ παιδίατρο και είμαι να σκάσω!

η μικρή πήρε μόνο 100 γρμ! Ξεκίνησε ναι μεν να μπουσουλάει αυτόν τον μήνα αλλά τόσο πια να μην πάρει ; Θεωρώ ότι τρώει καλά δεν την πιέζω αλλά από μωρό δεν είναι παιδί που θα μείνει πεινασμένο τρώει τόσο ώστε να χορτάσει! Μήπως κάνω κάτι Λάθος βρε κορίτσια; Μήπως πρέπει να αλλάξω το μενού η να την επιμένω κι άλλο; Ο παιδίατρος δεν είπε τίποτα γιατί παραμένει πάνω από το φυσιολογικό στις καμπύλες της εμένα όμως δεν με απασχολούν οι καμπύλες και που είναι αλλά γιατί το παιδί έχει πάρει μόνο 100 γρμ..

Καλησπέρα! Κι εμας στην τελευταίο επίσκεψη είχε βάλει μονο 100γρ σε ενα  μηνα αλλά η παιδιατρος δεν ανησυχεί και φαντάσου εμείς στη καμπύλη του βάρους είμαστε κάτω από αυτό που με βάση την ηλικια και το ύψος που έχει πρέπει να έχει και από την αρχή που γεννήθηκε σταθερά από κάτω ενώ στο υψος είναι πάνω από τη φυσιολογική. Η παιδίατρος μου είπε ότι στη φάση που μπουσουλανε λαι περπατάνε είναι φυσιολογικό αρκεί να μη πέσει πολύ στις καμπύλες. Κι εμένα εμένα τρώει 5-6 γεύματα την ημέρα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!! Κρυωμενοι και εμείς. Μυξα και φωνή σαν βραχνοκοκορας. Δεν έχει πυρετό ευτυχώς. Δεν έχω ενημερώσει βέβαια τη γιατρό. 

Για τα κιλά από τον προηγούμενο μήνα μας είχε πει ότι από εδώ και μετα βάζει 150- 250 γρ. Οπότε μια χαρά είναι η μικρή σου!!!και εμένα μου φάνηκε κάπως αλλά αφού είναι φυσικό οκ

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Κρυωμενοι και εμείς. Μυξα και φωνή σαν βραχνοκοκορας. Δεν έχει πυρετό ευτυχώς. Δεν έχω ενημερώσει βέβαια τη γιατρό. 

Για τα κιλά από τον προηγούμενο μήνα μας είχε πει ότι από εδώ και μετα βάζει 150- 250 γρ. Οπότε μια χαρά είναι η μικρή σου!!!και εμένα μου φάνηκε κάπως αλλά αφού είναι φυσικό οκ

Καλησπέρα κι εμείς έχουμε μια ελαφριά ρινίτιδα και κάνουμε όρους στη μύτη με γκρίνια βέβαια αλλά τι να κάνουμε. Ευτυχως πυρετό δεν έχουμε αλλά έχει βραχνιασει και ακούγεται σαν νταλικερης..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παρηγοριεμαι ότι δεν είμαστε οι μόνοι. Για τη μύτη με γκρίνια αλλά λιγότερη υπάρχει ένα μαραφετι που τις ρουφας. Όχι η κλασική φούσκα, έχει συνδεθεί με ωτιτιδες.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααα στις μαμάδες και στα παιδάκια μας πλέον σιγά σιγά :wub: @Ntina Ntinaki εγώ είχα τα παιδιά στο μητέρα δίπλα στο υγεία καλή εξυπηρέτηση και καλοί γιατροί αλλά αν τύχει κάτι πολύ σοβαρό σε παραπέμπουν στα μεγάλα στους Αμπελόκηπους για πιο απλά πράγματα βρογχίτιδες σπασιματάκια χτυπήματα κοκ είναι μια χαρά νοσοκομείο. Και πεντακάθαρο. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια πως είστε. Χτες βγήκαμε έξω σε ταβέρνα επειδή γιορτάζει ο ανηψιός μου . Πήγαμε μεσημέρι με το μωρό και γυρίσαμε 5 η ώρα περίπου. Η μπέμπα μας αν και κοιμήθηκε 2 ώρες ενδιάμεσα στη μέρα, πρωί και μεσημέρι,  κοιμήθηκε από την ώρα που γυρίσαμε δλδ 5 μέχρι το  επόμενο πρωί. Σας έχει τύχει καμία φορά. Ανησύχησα και νόμιζα πως έπαθε κάτι. Να φανταστείτε ούτε για βραδυνό γεύμα δεν ξύπνησε, της το έδωσα στον ύπνο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 23/10/2020 at 11:41 ΠΜ, Blue-entry είπε:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Φυσικά και δεν είμαστε υπέρ του ξύλου, αυτό μπορεί να οδηγήσει σε εντελώς αντίθετα αποτελέσματα στην συμπεριφορά του αλλά και στην ψυχοσύνθεση του . βασικά δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες αλλά νομίζω ότι δεν θα μου πάει ποτέ η καρδιά να του τραβήξω έστω κ το μαλλί.

Καλημέρα κορίτσι μου... Αγχώνεσαι το καταλαβαίνω. Εμείς μέχρι το επόμενο μας ραντεβού είναι δύο μήνες χωρίς ζύγισμα κ δεν ξέρω πως θα τα έχουμε πάει. Την προηγούμενη φορά ρώτησα τον παιδίατρο όμως αν θα παίρνει βάρος με τους ίδιους ρυθμούς και μου απάντησε τα παρακάτω σχεδόν αυστηρά. ( Μάλλον τον έχουν ζαλίσει οι μαμάδες με το θέμα βάρους ).  Το παιδι από τώρα και μετά λογικό είναι να μην παίρνει βάρος όπως έπαιρνε πριν αλλιως μου λέει που θα φτάσει? ( Έχει ένα δίκιο ). Τα μωράκια όταν ξεκινάνε το μπουσουλημα-περπατημα είναι λογικό να βάλουν λίγο βάρος η και καθόλου. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου τα μωράκια χάνουν βάρος γιατί ταυτόχρονα με την κινητική τους εξέλιξη βγάζουν δοντακια η περνανε μια ίωση και αρνούνται να φάνε. Και αυτό πολύ φυσιολογικό. Επίσης, μου είπε ότι τον βλέπει πολύ ανήσυχο, κινητικό οπότε θα πρέπει εγώ ως μαμά να είμαι προετοιμασμένη ότι οταν ξεκινήσει περπάτημα μπορεί να μείνει στάσιμος στα ίδια κιλά για πολύ καιρό. Οι γονείς έχουν καθήκον να προσφέρουν φαγητό κ νερό στο παιδί. Αν το μωρό μας χόρτασε με πέντε κουταλιές τότε αυτό έχει ανάγκη και να μην το πιέζουμε. Είναι καθήκον του γιατρού κ όχι της μαμάς να εξετάζει το παιδί αν είναι καλά, αν είναι οκ το βάρος του και αν πρέπει να αλλάξει κάτι στην διατροφή του. Μου είπε απλά ότι μεγάλη σημασία έχει έστω και οι πέντε κουταλιές που θα φάει να περιέχουν σίδηρο μιας και θηλάζει. 

Οπότε φαντάζομαι ότι αφού ήταν καθησυχαστικος ο γιατρός σου δεν χρειάζεται να τρελενεσαι εσύ, συνέχισε να προσφέρεις και ότι τρώει. ( Λέω τώρα εγώ που είμαι στην απέξω... Όταν πάω εγώ και δω ότι δεν έχει βάλει βάρος θα μου λες κ εσύ τα ίδια... ;):P

Αχχχ άσε τι άγχος κ αυτό!! Ευχαριστώ πολύ που με καθησυχάζεις ! Πάντως κ εμείς κορίτσια είμαστε με μυξουλες και ο όρος πάει σύννεφο! Και βήχει πολύ από τις μυξες η καημενη!

τωρα μου κάνει αλλά κόλπα κορίτσια τα φώτα σας!!! Μόλις βλέπει κουτάλι βάζει τα κλάμματα ! Μόλις της δίνω κομματάκια φαγητού τρώει κανονικά! Με λίγα λόγια  δε θέλει τα αλεσμένα κ δείχνει προτίμηση στα κομμάτια! Έχουμε δυο δοντάκια κάτω να προσθεσω!

δεν ξέρω πως να διαχειριστώ τα φρούτα ,όμως αύριο θα επιχειρήσω πρώτη φορά να δώσω σε κομμάτια ! Δε νομίζω ότι θα τρώει την ίδια ποσότητα σε κομμάτια Αλλά αφού δείχνει προτίμηση δεν μπορώ να κάνω κατι άλλο! Δίνει καμία άλλη κομμάτια να με καθοδηγήσει ;

On 24/10/2020 at 3:16 ΠΜ, Ele@n είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Κρυωμενοι και εμείς. Μυξα και φωνή σαν βραχνοκοκορας. Δεν έχει πυρετό ευτυχώς. Δεν έχω ενημερώσει βέβαια τη γιατρό. 

Για τα κιλά από τον προηγούμενο μήνα μας είχε πει ότι από εδώ και μετα βάζει 150- 250 γρ. Οπότε μια χαρά είναι η μικρή σου!!!και εμένα μου φάνηκε κάπως αλλά αφού είναι φυσικό οκ

Τώρα την Πέμπτη θα ξανά παμε στον παιδίατρο για εμβόλιο και θα ρωτήσω αλλά είναι τόσο περίεργο τον έναν μήνα πήρε 500 γρμ κ τώρα ξαφνικά 100! Άσε που πιστεύω έχασε κ άλλο γιατί τελευταία δεν μου τρώει καλά!

Just now, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πως είστε. Χτες βγήκαμε έξω σε ταβέρνα επειδή γιορτάζει ο ανηψιός μου . Πήγαμε μεσημέρι με το μωρό και γυρίσαμε 5 η ώρα περίπου. Η μπέμπα μας αν και κοιμήθηκε 2 ώρες ενδιάμεσα στη μέρα, πρωί και μεσημέρι,  κοιμήθηκε από την ώρα που γυρίσαμε δλδ 5 μέχρι το  επόμενο πρωί. Σας έχει τύχει καμία φορά. Ανησύχησα και νόμιζα πως έπαθε κάτι. Να φανταστείτε ούτε για βραδυνό γεύμα δεν ξύπνησε, της το έδωσα στον ύπνο. 

Καλησπέρα κ σε εσένα!! Να σου πω την αλήθεια δεν μου έχει τύχει να κοιμάται από το απόγευμα μέχρι το βράδυ! Αλλά λογικά κουράστηκε αρκετά το μωράκι σου ίσως για αυτό! Εμένα αν είναι κουρασμένη έχει τύχει να κοιμηθεί 13-14 ώρες αλλά από βράδυ μέχρι το άλλο πρωί! Μάλλον ξεκουράστηκε για τα καλά το ζουζουνακι σου!!


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Giota1983 Και πού το κακό? Ρώτα κ εμένα που δεν έχει κοιμηθεί ποτέ σερί πάνω από δύο ώρες. Ευχαριστησου το... Μάλλον χθες ήταν η μέρα της τεμπελιάς! Όλη έχουμε μια τέτοια μέρα! 

@Agapakiii εγώ από τον έβδομο μήνα του δίνω κομματάκια για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Έβλεπα ότι δεν θέλει τα αλεσμένα. Δεν έκανα κάτι συγκεκριμένο...τα κόβω πολύ πολύ μικρά κομματάκια ( πιο πολύ χρόνο μου παίρνει να κόψω κομματάκια το φαγητό του από το να το μαγειρέψω ) όσα φαγητά είναι πιο μαλακά τα πατάω απλά με το πηρούνι. Ίσως κάποια φορά σταθεί στο λαιμακι του ένα κομματάκι αλλά μην αγχωθεις , τουλάχιστον μην δείξεις άγχος.  Μπορούν κ το διαχειρίζονται πολύ σωστά. Δεν ξέρω αν το κάνετε εσείς, εμείς από βρέφος που καμία φορά πνιγόταν με το γάλα τον κρατούσα σε καθιστή θέση χωρίς να του πιέζω την κοιλίτσα η τον θώρακα και του έλεγα "βηξε" . Έκανα πως εβηχα και εγώ και μετά του ελεγα και εσύ.. Φυσικά κ βήχουν από μόνα τους όταν κάτι τα ενοχλεί στο λαιμό αλλα λέγοντας την λέξη βηξε τον παροτρύνω να βηξει πιο δυνατά η περισσότερες φορές ώστε να είμαι κ εγώ σίγουρη. 

Δεν μου λέτε μικρές κυρίες... κανένα παιδικό Χριστουγεννιατικο βιβλιο βρήκατε η είστε τίποτα Σκρουτζ των Χριστουγέννων? 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Blue-entry είπε:

@Giota1983 Και πού το κακό? Ρώτα κ εμένα που δεν έχει κοιμηθεί ποτέ σερί πάνω από δύο ώρες. Ευχαριστησου το... Μάλλον χθες ήταν η μέρα της τεμπελιάς! Όλη έχουμε μια τέτοια μέρα! 

@Agapakiii εγώ από τον έβδομο μήνα του δίνω κομματάκια για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Έβλεπα ότι δεν θέλει τα αλεσμένα. Δεν έκανα κάτι συγκεκριμένο...τα κόβω πολύ πολύ μικρά κομματάκια ( πιο πολύ χρόνο μου παίρνει να κόψω κομματάκια το φαγητό του από το να το μαγειρέψω ) όσα φαγητά είναι πιο μαλακά τα πατάω απλά με το πηρούνι. Ίσως κάποια φορά σταθεί στο λαιμακι του ένα κομματάκι αλλά μην αγχωθεις , τουλάχιστον μην δείξεις άγχος.  Μπορούν κ το διαχειρίζονται πολύ σωστά. Δεν ξέρω αν το κάνετε εσείς, εμείς από βρέφος που καμία φορά πνιγόταν με το γάλα τον κρατούσα σε καθιστή θέση χωρίς να του πιέζω την κοιλίτσα η τον θώρακα και του έλεγα "βηξε" . Έκανα πως εβηχα και εγώ και μετά του ελεγα και εσύ.. Φυσικά κ βήχουν από μόνα τους όταν κάτι τα ενοχλεί στο λαιμό αλλα λέγοντας την λέξη βηξε τον παροτρύνω να βηξει πιο δυνατά η περισσότερες φορές ώστε να είμαι κ εγώ σίγουρη. 

Δεν μου λέτε μικρές κυρίες... κανένα παιδικό Χριστουγεννιατικο βιβλιο βρήκατε η είστε τίποτα Σκρουτζ των Χριστουγέννων? 

Δώσε μου ιδέες κορίτσι τι καινούριο έχει βγει σε βιβλίο γιατί έχω να βγω στα μαγαζιά μην σου πω προκαραντίνας :rolleyes:


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

@Giota1983 Και πού το κακό? Ρώτα κ εμένα που δεν έχει κοιμηθεί ποτέ σερί πάνω από δύο ώρες. Ευχαριστησου το... Μάλλον χθες ήταν η μέρα της τεμπελιάς! Όλη έχουμε μια τέτοια μέρα! 

@Agapakiii εγώ από τον έβδομο μήνα του δίνω κομματάκια για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Έβλεπα ότι δεν θέλει τα αλεσμένα. Δεν έκανα κάτι συγκεκριμένο...τα κόβω πολύ πολύ μικρά κομματάκια ( πιο πολύ χρόνο μου παίρνει να κόψω κομματάκια το φαγητό του από το να το μαγειρέψω ) όσα φαγητά είναι πιο μαλακά τα πατάω απλά με το πηρούνι. Ίσως κάποια φορά σταθεί στο λαιμακι του ένα κομματάκι αλλά μην αγχωθεις , τουλάχιστον μην δείξεις άγχος.  Μπορούν κ το διαχειρίζονται πολύ σωστά. Δεν ξέρω αν το κάνετε εσείς, εμείς από βρέφος που καμία φορά πνιγόταν με το γάλα τον κρατούσα σε καθιστή θέση χωρίς να του πιέζω την κοιλίτσα η τον θώρακα και του έλεγα "βηξε" . Έκανα πως εβηχα και εγώ και μετά του ελεγα και εσύ.. Φυσικά κ βήχουν από μόνα τους όταν κάτι τα ενοχλεί στο λαιμό αλλα λέγοντας την λέξη βηξε τον παροτρύνω να βηξει πιο δυνατά η περισσότερες φορές ώστε να είμαι κ εγώ σίγουρη. 

Δεν μου λέτε μικρές κυρίες... κανένα παιδικό Χριστουγεννιατικο βιβλιο βρήκατε η είστε τίποτα Σκρουτζ των Χριστουγέννων? 

Και εγώ αυτό νομίζω γιατί πρώτη φορά το έκανε. Κουράστηκε όντως πολύ γιατί με το ζόρι από τις 7 το πρωί μέχρι τις 5 που γυρίσαμε να κοιμήθηκε 1 ώρα. Το ευχαριστήθηκα βέβαια γιατί και οι δύο ήμασταν κουρασμένοι και έκανα άνετα τις δουλειές μου αργότερα. 

Σκέφτομαι και εγώ να αρχίσω να της τα δίνω ελαφρά αλεσμένα γιατί τις τελευταίες μέρες κάθε φορά που ξεκινάω να την ταΐζω με το που πλησιάζει το κουτάλι στο στόμα κάνει στο πλάι και δεν τρώει . Μετά από κανένα 5λεπτο ξεκινά να  τρώει κανονικά. Θέλει να πιάσει το κουτάλι και να το βάλει στο στόμα. Τώρα για να φάει το θέλει για να το βάλει στο στόμα επειδή είναι μαλακο δεν έχω καταλάβει . Ίσως να βάζω μέσα στην κατσαρόλα ψιλοκομμένο το κρέας για να είναι πιο εύκολο να της το δώσω και να το λιώσω. Πότε ξεκινήσατε εσείς που έχετε μεγαλύτερα να τα αφήνετε να τρώνε μόνα τους. 

Σήμερα παιδιά πήρα μια τρομάρα . Η μπέμπα κοιμήθηκε μέσα στο κρεββάτι μας με τον άντρα μου . Την άκουσα που ξύπνησε κάποια στιγμή αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί ήταν μέσα ο άντρας μου. Ξαφνικά ακούω ένα ντουκ και έτρεξα γιατί κατάλαβα πως έπεσε. Έκλαιγε η καημένη με αναφιλητά και έκανα πόση ώρα να την ηρεμήσω . Ευτυχώς που δεν χτύπησε και μόνο τρομάρα πήρε. Της έβαλα λίγο ζουζούνια να ηρεμήσει και όλα καλά μετά. 

Τα χριστουγεννιάτικα βιβλία ωραία αλλά όλα τα ίδια είναι. Ο Σκρουτζ , Άγιος Βασίλης στον οποίο δεν πιστεύα από μικρή, ελαφάκια και όλα αυτά. Κάτι ξεχωριστό δεν έχω βρει ποτέ. Αν βρείτε πείτε καμιά ιδέα. Και αυτό που είναι σίγουρο είναι πως θα τής πάρω αυτά τα χαζοχαρουμενα ρούχα με Ρούντολφ και ουριτσα και 1st Christmas 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Giota1983 είπε:

Και εγώ αυτό νομίζω γιατί πρώτη φορά το έκανε. Κουράστηκε όντως πολύ γιατί με το ζόρι από τις 7 το πρωί μέχρι τις 5 που γυρίσαμε να κοιμήθηκε 1 ώρα. Το ευχαριστήθηκα βέβαια γιατί και οι δύο ήμασταν κουρασμένοι και έκανα άνετα τις δουλειές μου αργότερα. 

Σκέφτομαι και εγώ να αρχίσω να της τα δίνω ελαφρά αλεσμένα γιατί τις τελευταίες μέρες κάθε φορά που ξεκινάω να την ταΐζω με το που πλησιάζει το κουτάλι στο στόμα κάνει στο πλάι και δεν τρώει . Μετά από κανένα 5λεπτο ξεκινά να  τρώει κανονικά. Θέλει να πιάσει το κουτάλι και να το βάλει στο στόμα. Τώρα για να φάει το θέλει για να το βάλει στο στόμα επειδή είναι μαλακο δεν έχω καταλάβει . Ίσως να βάζω μέσα στην κατσαρόλα ψιλοκομμένο το κρέας για να είναι πιο εύκολο να της το δώσω και να το λιώσω. Πότε ξεκινήσατε εσείς που έχετε μεγαλύτερα να τα αφήνετε να τρώνε μόνα τους. 

Σήμερα παιδιά πήρα μια τρομάρα . Η μπέμπα κοιμήθηκε μέσα στο κρεββάτι μας με τον άντρα μου . Την άκουσα που ξύπνησε κάποια στιγμή αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί ήταν μέσα ο άντρας μου. Ξαφνικά ακούω ένα ντουκ και έτρεξα γιατί κατάλαβα πως έπεσε. Έκλαιγε η καημένη με αναφιλητά και έκανα πόση ώρα να την ηρεμήσω . Ευτυχώς που δεν χτύπησε και μόνο τρομάρα πήρε. Της έβαλα λίγο ζουζούνια να ηρεμήσει και όλα καλά μετά. 

Τα χριστουγεννιάτικα βιβλία ωραία αλλά όλα τα ίδια είναι. Ο Σκρουτζ , Άγιος Βασίλης στον οποίο δεν πιστεύα από μικρή, ελαφάκια και όλα αυτά. Κάτι ξεχωριστό δεν έχω βρει ποτέ. Αν βρείτε πείτε καμιά ιδέα. Και αυτό που είναι σίγουρο είναι πως θα τής πάρω αυτά τα χαζοχαρουμενα ρούχα με Ρούντολφ και ουριτσα και 1st Christmas 

Έχω αρχίσει και του δίνω λίγο λίγο πατημένο με το πηρούνι φαγητό. το κρέας να σου πω την αλήθεια ακόμα το αλέθω, γιατί δεν ξέρω αν μπορεί να το διαχειριστεί. Χθες του έδωσα παστίτσιο, πατημένα τα μακαρόνια με κιμά και κρέμα. Μια χαρά τα έφαγε. Απλά έφαγε λιγότερες μπουκιές από ότι συνήθως. Τα φρούτα τα κόβω πολύ πολύ μικρά κομματάκια. Εννοείται ότι τρώει έτσι λιγότερο, αλλά σκέψου ότι είναι πιο συμπυκνωμένο αυτό που τρώει. Το κρέας μπορείς να το κόβεις και με το ψαλίδι κουζίνας που έχεις.

Άσε και εγώ τρέμω τις τούμπες τους. Για το κρεββάτι σας υπάρχουν τα προστατευτικά που μπαίνουν στο πλάι. Ούτως ή άλλως θα τα χρειαστείς αργότερα. Οπότε μπορείς και τώρα να τα χρησιμοποιήσεις.

12 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

@Giota1983 Και πού το κακό? Ρώτα κ εμένα που δεν έχει κοιμηθεί ποτέ σερί πάνω από δύο ώρες. Ευχαριστησου το... Μάλλον χθες ήταν η μέρα της τεμπελιάς! Όλη έχουμε μια τέτοια μέρα! 

@Agapakiii εγώ από τον έβδομο μήνα του δίνω κομματάκια για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Έβλεπα ότι δεν θέλει τα αλεσμένα. Δεν έκανα κάτι συγκεκριμένο...τα κόβω πολύ πολύ μικρά κομματάκια ( πιο πολύ χρόνο μου παίρνει να κόψω κομματάκια το φαγητό του από το να το μαγειρέψω ) όσα φαγητά είναι πιο μαλακά τα πατάω απλά με το πηρούνι. Ίσως κάποια φορά σταθεί στο λαιμακι του ένα κομματάκι αλλά μην αγχωθεις , τουλάχιστον μην δείξεις άγχος.  Μπορούν κ το διαχειρίζονται πολύ σωστά. Δεν ξέρω αν το κάνετε εσείς, εμείς από βρέφος που καμία φορά πνιγόταν με το γάλα τον κρατούσα σε καθιστή θέση χωρίς να του πιέζω την κοιλίτσα η τον θώρακα και του έλεγα "βηξε" . Έκανα πως εβηχα και εγώ και μετά του ελεγα και εσύ.. Φυσικά κ βήχουν από μόνα τους όταν κάτι τα ενοχλεί στο λαιμό αλλα λέγοντας την λέξη βηξε τον παροτρύνω να βηξει πιο δυνατά η περισσότερες φορές ώστε να είμαι κ εγώ σίγουρη. 

Δεν μου λέτε μικρές κυρίες... κανένα παιδικό Χριστουγεννιατικο βιβλιο βρήκατε η είστε τίποτα Σκρουτζ των Χριστουγέννων? 

Έλα! Πες μου ότι κάθεται και σε ακούει να διαβάζεις παραμύθια;;;; Δεν έχει υπομονή ούτε 2λεπτο να κάτσει φρόνιμος σε ένα σημείο. Σκουληκάκια έχει στον πωπό του;;;

22 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πως είστε. Χτες βγήκαμε έξω σε ταβέρνα επειδή γιορτάζει ο ανηψιός μου . Πήγαμε μεσημέρι με το μωρό και γυρίσαμε 5 η ώρα περίπου. Η μπέμπα μας αν και κοιμήθηκε 2 ώρες ενδιάμεσα στη μέρα, πρωί και μεσημέρι,  κοιμήθηκε από την ώρα που γυρίσαμε δλδ 5 μέχρι το  επόμενο πρωί. Σας έχει τύχει καμία φορά. Ανησύχησα και νόμιζα πως έπαθε κάτι. Να φανταστείτε ούτε για βραδυνό γεύμα δεν ξύπνησε, της το έδωσα στον ύπνο. 

Καλά είσαι όχι απλά τυχερή, αλλά κ@@@@φαρδη!:D Αν στο ξανακάνει, να σου στείλω τον μπεμπούλη μου να του μάθετε τα κόλπα σας;

  • Χαχα 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...