Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πράγματα που θα χρειαστούμε για το Μωρο μας ❤️


Blonde

Recommended Posts

Just now, marillia είπε:

Το περιεργο ειναι οτι σχεδον όλες οι μαμαδες δν λενε οτι πχ το μωρακι μου δν καθόταν πουθενά για ώρα κ σε όλες ήταν απίστευτα βολικά μωρά!!!ειναι πολύ παρηγορητικό αυτό που διαβάζω πχ απ την 

@Ele@n

κ γω δν το ήξερα αυτό για τα θηλάζοντα μωρά!!εγω πέτυχα κ κακή παιδίατρο κ μου έλεγε ότι κακοέμαθα τον μπέμπη ημερων ήταν τότε στην αγκαλιά κ να τον αφήνω στην καλαθούνα να κλαιει!!ευτυχώς άλλαξα παιδίατρο κ ο επόμενος μου είπε θα το έχεις αγκαλιά όσο σε έχει αναγκή!!

Να ρωτήσω απο εμπειρίεσ τι βολεύει καλύτερα πάρκο ή παρκοκρέββατο?σκεφτόμουν παρκοκρέββατο μήπως αν κ δν το πιστεύω κοιμάται κ λίγο

Εγώ έχω παρκοκρέββατο. Το πήρα με τη λογική να κοιμάται όταν είμαστε στο σαλόνι. Γενικά ο  μικρός δεν είναι πολύ του ημερήσιου ύπνου. Όμως όταν θέλω να απομακρυνθώ και να ξέρω ότι είναι κάπου ασφαλής τον βάζω εκεί. Εμένα από πάνω έχει και αλλαξιέρα, οπότε δεν μετάνιωσα που δεν το πολυχρησιμοποιούμε γιατι με βολεύει η αλλαξιέρα πολύ. Στρώμα ναι βάζεις επιπλέον... ο πάτος είναι υφασμάτινος οπότε το χρειάζεσαι οπωσδήποτε. Υπάρχουν στρώματα που διπλώνουν στα 3 και μπορείς ευκολα να το ματαφέρεις. Το παίρνεις μαζί σου σε διακοπές πχ. Βέβαια όταν μεγαλώσουν λίγο δεν έχει τρόπο να γαντζωθούν και να σηκωθούν και τα εκνευρίζει. Εκεί σίγουρα είναι καλύτερο το πάρκο το κλασικό με το αραιό δίχτυ. 

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 787
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το παρκοκρεβατο ειναι μια καλη επιλογη όντως όπως σου ειπε μια κοπελα μπορεί να πας κάπου και να το παρεις μαζί. Το παρκο το κλασσικό το τετράγωνο ειναι περισσότερο για παιχνίδι. Οσο για τα μωρα ειναι στο καθε  παιδι το ζορι εχει αν έχει με το γαλα πως περναει αργοτερα τη φάση δόντια. Εμενα το πρώτο παιδι , με βαρια αλεργια στο γαλα με επεισόδια πνιγμονης με εμετους ασταματητους ηταν ενα μωρο που απο την πρώτη στιγμη κοιμοταν χωρις να ξυπναει ολη νύχτα , και αγκαλιες λόγω παλλινδρομησης  συνέχεια και ομως και στο παρκο μονο του επαιζε και 6 χρόνια τωρα με ιωσεις κλπ δεν με ξενυχτισε μια φορα αν και ειναι εξαιρετικα ζωηρό. Το δεύτερο παιδι αστα εκανα να κοιμηθω 3  μηνες 3 μηνες μαρσιπο και ποδαροδρομο καθε νυχτα στο σπιτι έχασα 25 κιλα θυμαμαι δεν ειχα δύναμη να μιλησω βγηκα απο το σπιτι μετα απο 3 μηνες και γκρινια και ζωηρο πολυ. Αυτό που ελεγαν οι παλιές είναι στο παιδι ισχύει.

  • Μου αρέσει 2

PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Εγώ έχω παρκοκρέββατο. Το πήρα με τη λογική να κοιμάται όταν είμαστε στο σαλόνι. Γενικά ο  μικρός δεν είναι πολύ του ημερήσιου ύπνου. Όμως όταν θέλω να απομακρυνθώ και να ξέρω ότι είναι κάπου ασφαλής τον βάζω εκεί. Εμένα από πάνω έχει και αλλαξιέρα, οπότε δεν μετάνιωσα που δεν το πολυχρησιμοποιούμε γιατι με βολεύει η αλλαξιέρα πολύ. Στρώμα ναι βάζεις επιπλέον... ο πάτος είναι υφασμάτινος οπότε το χρειάζεσαι οπωσδήποτε. Υπάρχουν στρώματα που διπλώνουν στα 3 και μπορείς ευκολα να το ματαφέρεις. Το παίρνεις μαζί σου σε διακοπές πχ. Βέβαια όταν μεγαλώσουν λίγο δεν έχει τρόπο να γαντζωθούν και να σηκωθούν και τα εκνευρίζει. Εκεί σίγουρα είναι καλύτερο το πάρκο το κλασικό με το αραιό δίχτυ. 

νομιζω πουλανε γαντζους που τοποθετουνται για να πιανονται!!βεβαια δν ξερω αν βολευει

Just now, vikib είπε:

Ποσο είναι το μωρακι σου; 

3,5 μηνων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, marillia είπε:

νομιζω πουλανε γαντζους που τοποθετουνται για να πιανονται!!βεβαια δν ξερω αν βολευει

3,5 μηνων!!!!

Έχει μέσα 4 στο κουτί αλλά δεν είναι το ίδιο με το κλασικό. Και από ότι έχω δει και στην πράξη από παιδιά φίλων, ένα μόνο έκατσε μέσα σε τέτοιο παρκοκρέββατο. Θα δείξει...

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Έχει μέσα 4 στο κουτί αλλά δεν είναι το ίδιο με το κλασικό. Και από ότι έχω δει και στην πράξη από παιδιά φίλων, ένα μόνο έκατσε μέσα σε τέτοιο παρκοκρέββατο. Θα δείξει...

μου είπε κ ο παιδίατρος να πάρω πάρκο μου λεει τα περισσότερα δν κάθονται αλλά έστω 10 λεπτα κάπου να το αφήσεις!!κ λεω καλύτερα πάρκο ή παρκοκρέββατο!!για να δούμε θα στείλω τον άντρα μου μες στη βδομάδα να το αγοράσει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ele@n είπε:

Έχει μέσα 4 στο κουτί αλλά δεν είναι το ίδιο με το κλασικό. Και από ότι έχω δει και στην πράξη από παιδιά φίλων, ένα μόνο έκατσε μέσα σε τέτοιο παρκοκρέββατο. Θα δείξει...

 

Just now, marillia είπε:

μου είπε κ ο παιδίατρος να πάρω πάρκο μου λεει τα περισσότερα δν κάθονται αλλά έστω 10 λεπτα κάπου να το αφήσεις!!κ λεω καλύτερα πάρκο ή παρκοκρέββατο!!για να δούμε θα στείλω τον άντρα μου μες στη βδομάδα να το αγοράσει

κοριτσια μικρα καθοvται κ εκει μαθαιvουv κ vα σηκωvοvται κ ορθια με ασφαλεια. τους βαζεις μεσα κ παιχvιδακια κ το γυμvαστηριο . δεv θα κατσουv 1 ωρα αλλα εvα 15 λεπτο vα καvεις μια δουλεια καθοvται αvετα. Απο 10 μηvωv κ μετα αρχιζουv κ αvτιδραvε εvτοvα οσο ειvαι μωρα ξεγελιουvται αvεταα με παιχvιδακια . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

 

κοριτσια μικρα καθοvται κ εκει μαθαιvουv κ vα σηκωvοvται κ ορθια με ασφαλεια. τους βαζεις μεσα κ παιχvιδακια κ το γυμvαστηριο . δεv θα κατσουv 1 ωρα αλλα εvα 15 λεπτο vα καvεις μια δουλεια καθοvται αvετα. Απο 10 μηvωv κ μετα αρχιζουv κ αvτιδραvε εvτοvα οσο ειvαι μωρα ξεγελιουvται αvεταα με παιχvιδακια . 

Τέλειααα!!αυτό θέλω κανενα 15 λεπτο να κάθεται ούτως ή άλλωσ σε όλα τόσο κάθεται μέχρι στιγμής λίγο παραπάνω στην κούνια του με το mobile!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Έχει μέσα 4 στο κουτί αλλά δεν είναι το ίδιο με το κλασικό. Και από ότι έχω δει και στην πράξη από παιδιά φίλων, ένα μόνο έκατσε μέσα σε τέτοιο παρκοκρέββατο. Θα δείξει...

να σε ρωτ΄'ησω ο μπεμπής σου εκτός της νύχτας μεσ στη μέρα ποσες ώρες κοιμάται?

Link to comment
Share on other sites

Just now, marillia είπε:

να σε ρωτ΄'ησω ο μπεμπής σου εκτός της νύχτας μεσ στη μέρα ποσες ώρες κοιμάται?

Λοιπόν....γύρω στη μισή ώρα μέχρι το μεσημέρι...και άλλα 45 λεπτά το μέσημερι. Αν είμαι τυχερή το μεσημέρι μπορεί να κοιμηθεί μιάμιση ώρα, αλλά σπάνια.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Λοιπόν....γύρω στη μισή ώρα μέχρι το μεσημέρι...και άλλα 45 λεπτά το μέσημερι. Αν είμαι τυχερή το μεσημέρι μπορεί να κοιμηθεί μιάμιση ώρα, αλλά σπάνια.

Ευχαριστω για την απάντηση!!εμενα κοιμόταν  2 ώρες το πρωί κ  το μεσημέρι κ 1,5 ώρα τα έκοψε έχει τώρα  βδομάδα!!λοιμάται λίγο το απογευματακι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, marillia είπε:

Ευχαριστω για την απάντηση!!εμενα κοιμόταν  2 ώρες το πρωί κ  το μεσημέρι κ 1,5 ώρα τα έκοψε έχει τώρα  βδομάδα!!λοιμάται λίγο το απογευματακι

Νομίζω ότι όσο μεγαλώνουν μένουν πιο πολύ ξύπνια.....όσα κοιμόντουσαν. Το βράδυ πόσες ώρες κοιμάται; Εμένα πέφτει ξερός στις 10 και σηκώνεται πάλι γύρω στις 9.30-10 το πρωί. Εννοείται με διαλείμματα για θηλασμό...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Νομίζω ότι όσο μεγαλώνουν μένουν πιο πολύ ξύπνια.....όσα κοιμόντουσαν. Το βράδυ πόσες ώρες κοιμάται; Εμένα πέφτει ξερός στις 10 και σηκώνεται πάλι γύρω στις 9.30-10 το πρωί. Εννοείται με διαλείμματα για θηλασμό...

Και μεις τα ιδια!!κοιμαται 10 μεχρι 8 το πρωι μετα θελει λίγο μιση ωρα να γελασει ξαπλωνουμε μαζι κ μετα παλι υπνο ως τις 10!!ζοριζομαι μονο λιγο που μες στην μερα δν ξερω πως να την περασουμε!!ολη μερα του μιλαω τραγουδαμε παιζουμε δν καθεται μονος του ωρα γκρινιαζει!!

Just now, Vila είπε:

Κοριτσια τώρα που ανέφερε η @marillia το mobile για την κούνια.. να το πάρω να το έχω από την αρχή? Είναι χρήσιμο στο νεογέννητο? Και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό..

Εγω το πηρα περιπου 20 ημερων οταν ηταν κ το χαιρεται απιστευτα πολυ ειναι στο μοναδικο που καθεται εκει ωρα!!πηρα απ τα τζαμπο με 15ε κατι αγελαδιτσες κ του λεω παμε στις αγελαδιστες να παιξουμε!!αλλα εχουν 40-60ε αλλα δν ξερω αν αξιζει εχω εχω μεινει ευχαριστημενη!!επισης στον μπεμπη μου αρεσουν τα παιχνιδακια με ηχο τα σκετα δν τα θελει καθόλου!!

Just now, Ele@n είπε:

Νομίζω ότι όσο μεγαλώνουν μένουν πιο πολύ ξύπνια.....όσα κοιμόντουσαν. Το βράδυ πόσες ώρες κοιμάται; Εμένα πέφτει ξερός στις 10 και σηκώνεται πάλι γύρω στις 9.30-10 το πρωί. Εννοείται με διαλείμματα για θηλασμό...

Δινεις καθόλου ξένο γάλα?εγω δινω ενα γευμα το βραδυ απο μωρο μου το έκανε το βραδυ δν ηθελε στηθος κ ηθελε μπουκαλι το τελευταίο γευμα!!δινω στις 9,30 περιπου τρωεει 150μλ (μου ειπε ο παιδιατρος οτι τα θηλαζωντα μωρα τρωνε λιγοτερο ξενο γαλα) κ μετα ξυπναει για γαλα στις 3 ωρες!!κ αλλες μαμαδες λενε με ξενο στις 5 ωρες ξυπνανε

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, marillia είπε:

νομιζω πουλανε γαντζους που τοποθετουνται για να πιανονται!!βεβαια δν ξερω αν βολευει

3,5 μηνων!!!!

Εμεις είχαμε παρκοκρεβατο. Στην ουσία η διαφορά με το απλό πάρκο είναι ότι έχει κ ενα πάνω επίπεδο. Αλλα ειναι για μικρό χρονικό διάστημα, το πολύ 6μ.εχει όριο γύρω στα 9κ νομιζω. Παιδακι που αρχίζει στριφογυρναει πολύ ειναι για κάτω για να μην πεσει

Βολεύει γενικα αν μαζεύει, κ κανετε ταξιδια

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...