Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Πράγματα που θα χρειαστούμε για το Μωρο μας ❤️


Blonde

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Vila είπε:

Κι εγώ πρωτομανουλα είμαι οπότε ας μας πει κάποια πιο έμπειρη! Αν θυμάμαι καλά στον ανιψιό μου βάζαμε κάθε φορά κ όταν υπήρχε ερεθισμός βάζαμε κάτι πιο δραστικό.

 

Οι περισσότεροι βάζουν κάθε φορά. Εγώ την μέρα τον πλένω με νερο και τον αλλάζω συχνά. Το βράδυ που θα κοιμηθεί πολύ του βάζω.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 787
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια κι εγω δεν έβαζα κάθε φορά. Δεν συγγαιοταν βέβαια . Εννοείται πλύσιμο σε κάθε αλλαγή πάνας κ από κρεμουλα frezyderm k αφρόλουτρο pharmasept του λίτρου. Ωραία μυρωδιά κ οικονομικό. Το χρησιμοποιώ ως τώρα που κοντεύει 5 ετών. 

 

  • Μου αρέσει 3

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα έβαζα baby cream της freezyderm σε καθε αλλαγη πανας απο τη γεννηση εμχρι τα 2 που εκοψαν πανα και ποτε δεν ερεθίστηκαν μια φορα ξεχασα να βαλω και έγινε ο μεγαλος κατακοκκινος και ειδα κ επαθα να φύγει.


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, marillia είπε:

Καλημερα σε όλες τις εγκυουλες με το καλό τα νινακια σας!!εγω εχω εναν μπεμπη 3 μηνων!!να σας πω ειχα παρει αφρολουτρο Mustela που ειναι κ ψιλο ακριβουτσικο κ πήγε χαμενο γτ ο μπεμπης εβγαλε νεογνικη ακμη κ πηρα μετα ειδικο για ατοπικο δερμα!!αν γεννησετε σε κλινικη δινουν καμια φορα εκει δειγματα οποτε μην αγορασετε!!αλλιως παρτε κατι σχετικα οικονομικο κ βλεπετε!!προσωπικα το mustela δν μου αρεσε καθολου ασχετα απ την ακμη!!

για την κρεμουλα πανας 2 παιδιατρους που ρωτησα μου ειπαν δν χρειαζεται σε καθε αλλαγη!!κ οντως γτ ψιλοβαριομουν μερικες φορες δν βαζω παντα!!πιο σημαντικο ειναι να πλενεται το μωρακι με τρεχουμενο νερακι στην βρυση!!

το ίδιο ακριβώς μου είχαν πει οι νοσοκόμες στο Παίδων όταν νοσηλεύτηκε η κόρη μου 52 ημερών με ουρολοίμωξη πριν από πολλά χρόνια... κι εγώ την καθάριζα με μωρομάντηλα γιατί δεν ήξερα και ούτε μου είχε πει κάποιος κάτι... και έβαζα και πάντα κρέμες... μου είπαν λοιπόν τότε ότι το μωρό δεν χρειάζεται τίποτα  εκτός από πλύσιμο κάτω από τρεχούμενο νερό σε κάθε αλλαγή ΄πάνας, είτε από τσίσα είτε από κακά... και το έκανα μέχρι τα 2 ή 3 νομίζω... και ποτέ δεν έπαθε τίποτα... ούτε κοκκινίλα ούτε σύγκαμα...

Just now, Athinaa είπε:

 

 

  • Μου αρέσει 1

cZfsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι μου ειπε η μαια μου, θελει προσοχη η κρεμα στην αλλαγη πανας γιατι ουσιαστικα στεγανοποιει την περιοχη σαν μονωση. Οποτε αν το παιδακι δεν εχει σκουπιστει/στεγνωσει καλα κι αν δεν εχει φυγει η υγρασια απο τα τσισακια πχ και παμε και του βαλουμε την κρεμα τοτε κλεινουμε την υγρασια μεσα και ερεθιζεται. Εφοσον το παιδακι ειναι καλα καθαρισμενο και στεγνωμενο, βαζοντας την κρεμουλα δημιουργουμε ενα "τειχος" προστασιας προς την υγρασια που δημιουργειται απο τις νεες κενωσεις.

Απο οτι μας ειπε καλο ειναι να μπαινει σε καθε αλλαγη πανας αλλα φανταζομαι με καλο πλυσιμο/στεγνωμα και να μην μπει καποιες φορες δεν θα γινει κατι. Εκτος ισως αν καποιο παιδακι ειναι πολυ ευαισθητο στην περιοχη και ερεθιζεται ευκολα. Καθε μανουλα βλεπει το μικρουλι της και κρινει αναλογα τι του παει καλυτερα! :wub:

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, playbunny είπε:

Απο οτι μου ειπε η μαια μου, θελει προσοχη η κρεμα στην αλλαγη πανας γιατι ουσιαστικα στεγανοποιει την περιοχη σαν μονωση. Οποτε αν το παιδακι δεν εχει σκουπιστει/στεγνωσει καλα κι αν δεν εχει φυγει η υγρασια απο τα τσισακια πχ και παμε και του βαλουμε την κρεμα τοτε κλεινουμε την υγρασια μεσα και ερεθιζεται. Εφοσον το παιδακι ειναι καλα καθαρισμενο και στεγνωμενο, βαζοντας την κρεμουλα δημιουργουμε ενα "τειχος" προστασιας προς την υγρασια που δημιουργειται απο τις νεες κενωσεις.

Απο οτι μας ειπε καλο ειναι να μπαινει σε καθε αλλαγη πανας αλλα φανταζομαι με καλο πλυσιμο/στεγνωμα και να μην μπει καποιες φορες δεν θα γινει κατι. Εκτος ισως αν καποιο παιδακι ειναι πολυ ευαισθητο στην περιοχη και ερεθιζεται ευκολα. Καθε μανουλα βλεπει το μικρουλι της και κρινει αναλογα τι του παει καλυτερα! :wub:

Σαφώς και δεν είναι απαραίτητη εκτός αν έχει ευαίσθητη επιδερμίδα το μωρό. 

  • Μου αρέσει 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι στο μήνα μου και οδευω προς την τελική ευθεία. Σκεφτόμουν να παρω μαρσιπο γιατί μου φαίνεται χρήσιμη αγορά και πιστευω ότι θα με διευκολυνει στην καθημερινότητα μου. Εκανα μια μικρή ερευνα  και είδα ότι υπάρχουν μαρσιποι που τους χρησιμοποιείς απο ημερών για λίγες ώρες. 

Όσες έχετε παρει, ποια ειναι η γνώμη σας ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Mum to be είπε:

Κορίτσια είμαι στο μήνα μου και οδευω προς την τελική ευθεία. Σκεφτόμουν να παρω μαρσιπο γιατί μου φαίνεται χρήσιμη αγορά και πιστευω ότι θα με διευκολυνει στην καθημερινότητα μου. Εκανα μια μικρή ερευνα  και είδα ότι υπάρχουν μαρσιποι που τους χρησιμοποιείς απο ημερών για λίγες ώρες. 

Όσες έχετε παρει, ποια ειναι η γνώμη σας ;

Θα σου αρεζε κτ σε wrap η ring sling; έχουν λίγο δέσιμο αλλα αν το μάθεις είναι τέλεια από νεογέννητα μέχρι μεγάλα, κ βρίσκεις καλά κ οικονομικά. Απλα το σλινγκ πιάνει στον έναν ωμο

Αλλιώς μπορείς να δεις σε wrap tai, που απλά δένεις στην μέση κ εχει μεγάλες κ φαρδιές ραντες, απλα να δεις να ρυθμίζει το μέγεθος για να μπορέσεις να το βάλεις από πολύ μικρουλι

Μπορείς να βρεις κ με κλιπς, συνηθως πρέπει το μωρο να είναι γύρω στα 3κιλα.αναλογως την μαρκα θα λέει από ποσο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mum to be είπε:

Κορίτσια είμαι στο μήνα μου και οδευω προς την τελική ευθεία. Σκεφτόμουν να παρω μαρσιπο γιατί μου φαίνεται χρήσιμη αγορά και πιστευω ότι θα με διευκολυνει στην καθημερινότητα μου. Εκανα μια μικρή ερευνα  και είδα ότι υπάρχουν μαρσιποι που τους χρησιμοποιείς απο ημερών για λίγες ώρες. 

Όσες έχετε παρει, ποια ειναι η γνώμη σας ;

ΝΑι να πάρεις, θα σου λύσει τα χέρια. Ειδικά στην αρχή που θέλουν πολλή αγκαλίτσα...και αργότερα για τις κοντινές βόλτες σας.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Από προϊόντα εγώ προτιμώ weleda. Τα χρησιμοποίησα κ στα άλλα 2 μου παιδάκια. Κρέμα κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται σε κάθε αλλαγή πάνας. Νομίζω συνηθίζει κιόλας το δέρμα κ μετά αν κοκκινησει θα χρειάζεται κάτι πιο δυνατό. Εγώ έβαζα μόνο όταν έβλεπα ότι ξεκινάει να ερεθιζεται το δέρματακι. Αυτά στα αγόρια! Τώρα περιμένω κοριτσάκι βεβαιαωκ δεν ξέρω αν είναι πιο ευαίσθητα να σας πω την αλήθεια. Επίσης για μάρσιπο δείτε κ τον baby k'tan.


b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ φίλη μου @"Gigi" αυτόν τον μάρσιπο έχω βάλει στο μάτι! Τον είδα και μου άρεσε πολύ και λέει πως είναι εργονομικός και από νεογέννητο. Μου άρεσε το όλο στυλ που δε χρειάζεται πολύ κόπο και πολλά δεσίματα και δεν κρέμονται πολλά υφάσματα. Τον έχεις δει από κοντά?

Πιστεύεις πως θα είναι βολικος για θηλασμό?


XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2020 at 7:46 ΜΜ, Blonde είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!! Μπαίνω στον 6ο μήνα  και θα ήθελα να αρχίσω τα ψώνια για το μωράκι μας σιγά σιγά!! Θα ήθελα οι έμπειρες μανούλες να μοιραστούν μαζί μας πράγματα που χρειάζεται ένα μωράκι και αυτά που τελικά δεν ήταν και τόσο χρήσιμα! Προσπάθησα να κάνω μια λίστα αλλά πελάγωσα καθότι δεν ξέρω αν όντως είναι απαραίτητα ολα!! 

Το μωράκι μας θα γεννηθεί πρώτα ο Θεός τον Ιούνιο!!! :wub:

Εγω προλαβα στις εκπτωσεις πριν την καραντινα καροτσι inglesina το καινουργιο με καθισμα αυτοκινητου , πορτ μπεμπε κ βαση για αυτα νε 800 ευρω. Ειναι πολυ ελαφρυ κ απο τα καλυτερα αυτη τη στιγμη σε ποιοτητα σε μια νορμαλ τιμη αν σκεφτεις οτι σκετα καροτσια χωρις τα σετ ειναι κ πιο ακριβα. Κ εννοειται σου.μενει για το επομενο παιδακι σου.  Ολα τα υπολοιπα τα πηρα στην καραντινα μεσω ιντερνετ το οποιο με ταλαιπωρησε πολυ η αληθεια ειναι! Πηρα , 2 αλλαξιερες στρωματακια, το ενα ειναι φορητο κιολας, φωλιτσα για το μωρο, στρωμα για το μπανακι που επιπλεει, πανες Ν1+2, σαμπουαν αφρολουτρο , κρεμα για συγκαματα κ sudocrem k fresyderm, μπατονετες, κρεμουλα για σωμα, φυσιολογικο ορο, σετ με ψαλιδάκι βουρτα κλπ, μωρομαντηλα 15 πακετα, επιθεματα θηλασμου, 2 σουτιεν θηλασμου, πετσετουλες σεντονακια, ενα σελτεδακι για το πορτ μπεμπε για αρχη, για το μωρο μερικα κομματια newborn κ τα υπολοιπα 0-3. Κ φορμακια μακρυμανικα γιατι ναι μεν γενναμε τωρα που ειναι ανοιξη αλλα τα μωρακια πρεπει ναναι ζεστα στην αρχη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Vila είπε:

Αχ φίλη μου @"Gigi" αυτόν τον μάρσιπο έχω βάλει στο μάτι! Τον είδα και μου άρεσε πολύ και λέει πως είναι εργονομικός και από νεογέννητο. Μου άρεσε το όλο στυλ που δε χρειάζεται πολύ κόπο και πολλά δεσίματα και δεν κρέμονται πολλά υφάσματα. Τον έχεις δει από κοντά?

Πιστεύεις πως θα είναι βολικος για θηλασμό?

Vila μου εγώ στον μεγάλο μόνο χρησιμοποίησα μάρσιπο. Ο μικρός ήταν βολικός δεν ήθελε αγκαλιά! Είχα λοιπον ένα σλινγκ που μέχρι να το συνηθίσω κ να είμαι σίγουρη ότι δένω σωστά το μωρό πέρασε καιρός!ήμουν μες το άγχος. Γενικά εγώ προσωπικά δεν μπορω να πω ότι βολεύτηκα 100%. Η κολλητή μου είχε ένα άλλο κόντευε να δεθεί η ίδια κόμπος μεχρι να δέσει το μωρό :grin: κ τέλος η κουμπάρα μου είχε baby k'tan κ βολεύτηκε πολύ από νεογέννητο. Θηλαζε κιόλας παντού πολύ άνετα. μου είχε φανεί πολύ ωραίος κ εύκολος. Από τότε είχα πει ότι αν χρειαστεί στο δεύτερο θα πάρω αυτόν οπωσδήποτε.

  • Ευχαριστώ 1

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ επειδή τα κοιτάζω τόσο καιρό και στις διάφορες ομάδες του φβ μου φαίνονται πολύ περίπλοκα αυτά τα δετα (ρινκ, Μέι ται) πιστεύω αν πάρω κάτι τέτοιο θα καταλήξω να μην το χρησιμοποιώ στο τέλος γιατί δεν είμαι και πολύ της υπομονής :D ενω αυτό μόλις εισαγωγή το βιντεάκι ψήθηκα χεχε! Λες να το πάρω από τώρα ή να περιμένω να δώ τι παιδί θα μου βγει?? Σκέφτομαι πως ακόμα και skin to skin που λένε για τον πρώτο καιρό μπορούμε να κάνουμε με αυτο..


XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...