Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Just now, Zoyla είπε:

Εγώ ήμουν με κοντομάνικο φόρεμα. Δεν παλευόταν, κοιμόμασταν με παράθυρο ανοικτό 

 Αλήθεια ;;  έτσι θυμάμαι κ εγώ .. βέβαια τη μια τη γέννησα Μάιο την άλλη  Οκτώβρη  (στη 2η κρύωνα λιγακι στους διαδρόμους .. ) τώρα δεν έχω ιδέα πως είναι οι θερμοκρασίες στα νοσοκομεία πλέον ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Aressana είπε:

Στο θηλασμό δεν υπάρχει ωράριο ! Θηλάζεις οπότε θέλει!  Σαν Ρωτάς όμως σε περίπτωση που κοιμάται  Ναι ανα 2  το  πρωί ανα 3 το βράδυ .  Στην αρχή μόνο πρωτόγαλα !

Όταν το βλέπουμε να το πέρνει ο ύπνος .. στο 3 λεπτό πχ .. χαιδευομαι αυτάκι .. πατουσιτσα κλπ !

 

Μη ξεχνάτε το λάχανο.. θαυματουργό σε περίπτωση πρηξιματος!!!

 

**με το καλο σε όσες γέννησαν κ όσες περιμένουν !! Με κανέναν πόνο!!

Τι καταστάσή από θέμα θερμοκρασίας επικρατεί πλέον  λόγο κοβιντ στα δωμάτιά;  Ή ίδια ζέστη όπως θυμαμαι; κοντομανικο/αμανικο ;

Αμάνικο νυχτικακι και για περπάτημα στον διάδρομο σατέν ρόμπα.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η ζέστη στο μαιευτήριο ήταν ανυπόφορη,!!! Πολύ ζέστη δεν έβαλα ποτέ το ρομπακι που είχα πάρει!!! Και στους διαδρόμους είχε ζέστη εκεί τριγυρνάς και με μάσκα!


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Ρέα πάντως ψήθηκα. Ευτυχώς στο τελος σκέφτηκα να πάρω ένα καλοκαιρινό φορεματάκι. Νομίζω μια με δύο φορές δροσίσε κ έβαλα ζακέτα. Μόνο με σεντόνι κοιμόμουν. Όταν ερχόταν το μωρό, έκλεινα το παράθυρο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 22/12/2020 at 1:29 ΜΜ, Καντι είπε:

εδώ εβαλα την ιστορία του τοκετού μου γιατι δεν ήξερα που να τα πρωτογραψω.

Kαι εμένα, σταματησε να παίρνει βαρος στα 2700, δύο εβδομάδες δεν πήρε τπτ. Ο πλακούντας μου εντέλει ήταν πολύ σκληρός, δεν την τάιζε. Και εμένα, η επισκληριδιος πόνεσε απλά δεν με έπιασε όπως θα έπρεπε και πήρα μεγάλη και διπλή δόση και έκανα ώρες να νιωσω τα πόδια μου. Να μας ζήσουν τα μωράκια μας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zoyla είπε:

Kαι εμένα, σταματησε να παίρνει βαρος στα 2700, δύο εβδομάδες δεν πήρε τπτ. Ο πλακούντας μου εντέλει ήταν πολύ σκληρός, δεν την τάιζε. Και εμένα, η επισκληριδιος πόνεσε απλά δεν με έπιασε όπως θα έπρεπε και πήρα μεγάλη και διπλή δόση και έκανα ώρες να νιωσω τα πόδια μου. Να μας ζήσουν τα μωράκια μας. 

Ναι μας ζήσουν τα καμάρια μας! Εχω σκολίωση και δεν μπήκε σωστά την πρώτη φορα γι αυτο με πέθανε στον πονο μετα ομως το βρήκε και ολα εντάξει. Τα πόδια μου τα ένιωσα και τα κούνησα αμέσως μολις με πηγαν στην ανάνηψη.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/22/2020 at 12:29 PM, Καντι said:

εδώ εβαλα την ιστορία του τοκετού μου γιατι δεν ήξερα που να τα πρωτογραψω.

Καντι μου να σου ζησει το αγορακι σου! Να το ζησεις τωρα και να το ρουφηξεις κοριτσι μου! Τοσα χρονια το ονειρευοσουν και πλεον ειναι εδω! Ευχομαι πλεον μονο γελια στο σπιτι σας και λιγα κλαματακια του μπεμπη μονο! Η ιστορια σου ανατριχιαστικη αλλα δειχνει για αλλη μια φορα οτι αυτο το μωρακι ειναι ενα θαυματακι!!! Γερος και καλοτυχος παντα! Και εσεις να τον καμαρωνετε αν γινεται ενας υπεροχος ανθρωπος! Καλη λοχεια, καλη ανατροφη και σιδερενια κοριτσι μου!

  • Μου αρέσει 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Εχω γεννησει κ γω την μπεμπουλα μου στις 16 του μηνα ξημερωματα. Ειχα πονους απο την προηγουμενη μερα κ τελικα ηταν πονοι τοκετου. Πολυ πιο ευκολη γεννα απ την πρωτη. 3620 γρ κ 52 ποντους. Θηλαζουμε φουλ και εχω κ τον μεγαλο που την τρελαινει στα φιλια. 

On 22/12/2020 at 1:29 ΜΜ, Καντι είπε:

εδώ εβαλα την ιστορία του τοκετού μου γιατι δεν ήξερα που να τα πρωτογραψω.

Να σου ζησει κοριτσι μου! Παντα καλοτυχος ο κουκλος σου!!! 

On 22/12/2020 at 11:00 ΠΜ, Zoyla είπε:

Στο Ρέα πάντως ψήθηκα. Ευτυχώς στο τελος σκέφτηκα να πάρω ένα καλοκαιρινό φορεματάκι. Νομίζω μια με δύο φορές δροσίσε κ έβαλα ζακέτα. Μόνο με σεντόνι κοιμόμουν. Όταν ερχόταν το μωρό, έκλεινα το παράθυρο 

Κ γω στο Ρεα ψηθηκααα. το παραθυρο το αφηναμε μονιμα λιγο ανοιχτο, βρασαμε. Ομως εμεινα πολυ ευχαριστημενη, περισσοτερο απ την πρωτη φορα απο το Ρεα κ το ιατρονοσηλευτικο προσωπικο.

πρίν από 16 λεπτά , Καντι είπε:

Κοριτσια κάνετε αντλήσεις; Ποσο βγάζετε καθε φορα αν πουμε οτι κάνετε 15 λεπτά απο καθε βυζι;

Εχεις νοικιασει θηλαστρο; Η χρησιμοποιεις οικιακο;

  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, nanoula90 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!

Εχω γεννησει κ γω την μπεμπουλα μου στις 16 του μηνα ξημερωματα. Ειχα πονους απο την προηγουμενη μερα κ τελικα ηταν πονοι τοκετου. Πολυ πιο ευκολη γεννα απ την πρωτη. 3620 γρ κ 52 ποντους. Θηλαζουμε φουλ και εχω κ τον μεγαλο που την τρελαινει στα φιλια. 

Να σου ζησει κοριτσι μου! Παντα καλοτυχος ο κουκλος σου!!! 

Κ γω στο Ρεα ψηθηκααα. το παραθυρο το αφηναμε μονιμα λιγο ανοιχτο, βρασαμε. Ομως εμεινα πολυ ευχαριστημενη, περισσοτερο απ την πρωτη φορα απο το Ρεα κ το ιατρονοσηλευτικο προσωπικο.

Εχεις νοικιασει θηλαστρο; Η χρησιμοποιεις οικιακο;

Να την χαίρεσαι την ζουζουνιτσα σου και να την καμαρώνετε !!!

της medela to symphony νοίκιασα.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Να την χαίρεσαι την ζουζουνιτσα σου και να την καμαρώνετε !!!

της medela to symphony νοίκιασα.

Δεν είχα νοσοκομειακό, αλλά αντλούσα περίπου δέκα λεπτά από κάθε μεριά περίπου 8 φορές την ημέρα. Τρώει το ζουζούνι;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Καντι είπε:

Κοριτσια κάνετε αντλήσεις; Ποσο βγάζετε καθε φορα αν πουμε οτι κάνετε 15 λεπτά απο καθε βυζι;

Τον πρώτο μήνα μετά τη γέννα που είχα τα διδυμακια στη μενν είχα νοικιάσει αυτό το symphony της medela κι έκανα αντλήσεις κάθε 3 ώρες περίπου ένα τέταρτο από το κάθε στήθος . Και από τις 2 πλευρές μαζί έβγαζα κάπου γύρω στα 20-40  μλ σε κάθε άντληση. Δηλαδή μάξιμουμ περίπου στα 300 τη μέρα.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα , άρα ήσασταν τυπικές στις αντλήσεις. Κι εμενα 6-8 αντλήσεις την μερα μου ειπαν και φτάνω 4-5 το πολυ, δεν προλαβαίνω και το βράδυ που τον ξυπνάμε καθε τρεις ωρες ειμαι κομμάτια να άντλησω.

κανω στις 11 και μετα στις 8 το πρωί.

 Τωρα αποφάσισα να τον βάζω 20 λεπτά για θηλασμό πριν καθε γεύμα απο έτοιμο γάλα.

 Μπάς και μου αυξήσει ο μικρός την παραγωγή. Μεχρι στιγμής τον θήλαζα 2 ωρες στο σύνολο την μερα.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Μάλιστα , άρα ήσασταν τυπικές στις αντλήσεις. Κι εμενα 6-8 αντλήσεις την μερα μου ειπαν και φτάνω 4-5 το πολυ, δεν προλαβαίνω και το βράδυ που τον ξυπνάμε καθε τρεις ωρες ειμαι κομμάτια να άντλησω.

κανω στις 11 και μετα στις 8 το πρωί.

 Τωρα αποφάσισα να τον βάζω 20 λεπτά για θηλασμό πριν καθε γεύμα απο έτοιμο γάλα.

 Μπάς και μου αυξήσει ο μικρός την παραγωγή. Μεχρι στιγμής τον θήλαζα 2 ωρες στο σύνολο την μερα.

Η αληθεια ειναι πως οι αντλησεις ειναι το πιο κουραστικο και απο το να δωσεις ετοιμο κ απο τον θηλασμο. γτ ακριβως πρεπει να ακολουθεις πρωτοκολλο αντλησεων αλλιως σιγα σιγα θα μειωνεται η παραγωγη σου. Ειναι λιγες οι αντλησεις που κανεις αν θες να διατηρησεις την παραγωγη σου, αλλα επειδη ειναι εξαντλητικο, οπως σας βγει Καντι μου. Προσωπικα πιστευω οτι μια μεικτη διατροφη ειναι πιο ευκολη απο τις αντλησεις. Εννοω στηθος κ σε καποια γευματα συμπληρωμα.

  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...