Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Just now, Καντι είπε:

Μάλιστα , άρα ήσασταν τυπικές στις αντλήσεις. Κι εμενα 6-8 αντλήσεις την μερα μου ειπαν και φτάνω 4-5 το πολυ, δεν προλαβαίνω και το βράδυ που τον ξυπνάμε καθε τρεις ωρες ειμαι κομμάτια να άντλησω.

κανω στις 11 και μετα στις 8 το πρωί.

 Τωρα αποφάσισα να τον βάζω 20 λεπτά για θηλασμό πριν καθε γεύμα απο έτοιμο γάλα.

 Μπάς και μου αυξήσει ο μικρός την παραγωγή. Μεχρι στιγμής τον θήλαζα 2 ωρες στο σύνολο την μερα.

Κάτσε βρε! Εσύ έχεις και το μπεμπουλη σου σπιτι. Εγώ έκανα 8 αντλήσεις τη μέρα μόνο όσο ήταν τα μωρά στη μενν. Μετά εννοείται δεν μπορούσα να το τηρήσω. Τη μέρα τους θήλαζα εναλλάξ  και το βράδυ έκανα μόνο θηλαστρο και τους έδινα με μπουκάλι αντλημενο η ξένο. Δηλαδή από τότε που τους πήρα σπίτι θηλαστρο άντε να έκανα Μαξ 3 φορές τη μέρα.

Βάζε τον στο στήθος έστω και για λίγο. Θα σου αυξήσει την παραγωγή. Το βράδυ εννοείς δεν κάνεις θηλαστρο ούτε τον θηλάζεις? Απλά αν μπορείς μην αφήνεις τόσο μεγάλο κενό 9 ώρες. Δηλαδή έστω μια φορά μέσα στη μέση από αυτό το 9 Ώρο κάνε ένα τέταρτο θηλαστρο η βάλε λίγο το μπέμπη να θηλάσει.

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Καντι είπε:

Μάλιστα , άρα ήσασταν τυπικές στις αντλήσεις. Κι εμενα 6-8 αντλήσεις την μερα μου ειπαν και φτάνω 4-5 το πολυ, δεν προλαβαίνω και το βράδυ που τον ξυπνάμε καθε τρεις ωρες ειμαι κομμάτια να άντλησω.

κανω στις 11 και μετα στις 8 το πρωί.

 Τωρα αποφάσισα να τον βάζω 20 λεπτά για θηλασμό πριν καθε γεύμα απο έτοιμο γάλα.

 Μπάς και μου αυξήσει ο μικρός την παραγωγή. Μεχρι στιγμής τον θήλαζα 2 ωρες στο σύνολο την μερα.

καντι μου γτ να κανεις αντλησεις;; αφου σπιτι εισαι με το μωρακι μαζι; μην συγκρινεις με κοπελες με μωρα στη μενν η διδυμακια...με ενα μωρακι κ στο σπιτι, ποιος ο λογος να μπλεκεις με αντλησεις;; αν κ εφοσον θες να θηλασεις δλδ...οτι θες, στειλε κ πμ αν μπορω να σε βοηθησω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Καντι είπε:

Μάλιστα , άρα ήσασταν τυπικές στις αντλήσεις. Κι εμενα 6-8 αντλήσεις την μερα μου ειπαν και φτάνω 4-5 το πολυ, δεν προλαβαίνω και το βράδυ που τον ξυπνάμε καθε τρεις ωρες ειμαι κομμάτια να άντλησω.

κανω στις 11 και μετα στις 8 το πρωί.

 Τωρα αποφάσισα να τον βάζω 20 λεπτά για θηλασμό πριν καθε γεύμα απο έτοιμο γάλα.

 Μπάς και μου αυξήσει ο μικρός την παραγωγή. Μεχρι στιγμής τον θήλαζα 2 ωρες στο σύνολο την μερα.

Έχε υπομονή. Μην το παίρνεις τοις μετρητοίς. Εγώ αντλούσα στην αρχή που με πονούσε. Η παραγωγή εμένα μου αυξήθηκε βδομάδες μετά....για αυτό του έδινα και ξένο στο τέλος και οσο έπινε... Το βράδυ σας είπε ο γιατρός να τον ξυπνάτε;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Κοριτσια κάνετε αντλήσεις; Ποσο βγάζετε καθε φορα αν πουμε οτι κάνετε 15 λεπτά απο καθε βυζι;

 

Just now, Pagotoula είπε:

καντι μου γτ να κανεις αντλησεις;; αφου σπιτι εισαι με το μωρακι μαζι; μην συγκρινεις με κοπελες με μωρα στη μενν η διδυμακια...με ενα μωρακι κ στο σπιτι, ποιος ο λογος να μπλεκεις με αντλησεις;; αν κ εφοσον θες να θηλασεις δλδ...οτι θες, στειλε κ πμ αν μπορω να σε βοηθησω..

@Κάντι έστω κι αργά έμαθα για τον μπόμπιρα που έκανε την εμφάνισή του! Να ζήσει σαν τα ψηλά βουνά και να είναι η ζωή του γεμάτη χαρά και χαμόγελα!

 

Από αντλήσεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ασχολήθηκα καθόλου με θήλαστρο. Παραθέτω το μήνυμα της @pagotoula όμως γιατί είναι και δική μου σκέψη. Αν είστε συνέχεια μαζί, γιατί να μπερδεύεσαι με θήλαστρα; Θήλασα αποκλειστικά τον δικό μου 6 μήνες και αποθήλασα στους 17. Τι πολιτική ακολούθησα εγώ; (χωρίς να ισχυρίζομαι ότι ήταν η σωστή, με το ένστικτο πήγαινα) Τον είχα συνέχεια στο στήθος τις πρώτες μέρες. Προσπαθούσα μόνο να είναι κάθε θηλασμός και στήθος, χωρίς ούτε σ' αυτό να είμαι απόλυτη. Αν ένιωθα το ένα βαρύ ή πρησμένο, τον έβαζα εκεί μέχρι να ξεπρηστεί και μετά στο άλλο. Το μωρό έπαιρνε κανονικά το βάρος του και ήταν το μόνο που μ' ενδιέφερε. Από κει και πέρα το πρόγραμμα ήταν ότι ... δεν υπήρχε πρόγραμμα:) Εγώ Τσιτσιολίνα μέσα στο σπίτι για ν' αερίζονται οι θηλές (τις πρώτες μέρες δεν μπορούσα να ακουμπήσω τίποτα πάνω τους, ούτε καν σουτιέν θηλασμού, ήταν μονίμως ερεθισμένες και η μία πληγωμένη) και το μωρό κολλημένο βεντούζα.

Το θήλαστρο το σκέφτηκα ως μία λύση που θα μου επέτρεπε ν' αφήνω ένα μπιμπερό στον άντρα μου και να φεύγω για λίγο, χωρίς να έχω το άγχος ότι το παιδί θα μείνει νηστικό. Γιατί ο αποκλειστικός θηλασμός είναι απίστευτα κουραστικός, να τα λέμε κι αυτά. Όταν το πήρα απόφαση ότι για κάποιους μήνες έτσι θα ζούσα, ξέχασα το θήλαστρο και πορεύτηκα με το κολλητήρι. Μετά τις πρώτες βδομάδες βρήκαμε και τους ρυθμούς μας, το "παιδί κολλημένο στο βυζί" έστρωσε από μόνο του ένα πρόγραμμα (μεγάλωνε κιόλας, δεν ήταν λεχούδι) και κάπως έτσι το πήγαμε μέχρι τέλους.

 

Καλά κουράγια σ' αυτή σου την προσπάθεια! Οι πρώτες μέρες είναι πολύυυυ δύσκολες αλλά όταν στρώσει γίνεται το ευκολότερο και οικονομικότερο πράγμα στον κόσμο. Θηλάζεις ξαπλωμένη, σε παγκάκια, σε σπίτια φίλων, σε καφέδες κλπ.:)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Κάτσε βρε! Εσύ έχεις και το μπεμπουλη σου σπιτι. Εγώ έκανα 8 αντλήσεις τη μέρα μόνο όσο ήταν τα μωρά στη μενν. Μετά εννοείται δεν μπορούσα να το τηρήσω. Τη μέρα τους θήλαζα εναλλάξ  και το βράδυ έκανα μόνο θηλαστρο και τους έδινα με μπουκάλι αντλημενο η ξένο. Δηλαδή από τότε που τους πήρα σπίτι θηλαστρο άντε να έκανα Μαξ 3 φορές τη μέρα.

Βάζε τον στο στήθος έστω και για λίγο. Θα σου αυξήσει την παραγωγή. Το βράδυ εννοείς δεν κάνεις θηλαστρο ούτε τον θηλάζεις? Απλά αν μπορείς μην αφήνεις τόσο μεγάλο κενό 9 ώρες. Δηλαδή έστω μια φορά μέσα στη μέση από αυτό το 9 Ώρο κάνε ένα τέταρτο θηλαστρο η βάλε λίγο το μπέμπη να θηλάσει.

Νομιζω οτι εχεις δίκιο σ αυτο οτι ειναι πολλές οι ωρες.

λοιπον @Pagotoula @wannabe Kai @Ele@n το γάλα μου κατέβηκε την τριτη μερα που ήμουν στο μαιευτήριο  που θα φεύγαμε κι αυτο σταγόνες, ενώ εκανα αντλήσεις , ψευδοθηλη πήρα την δεύτερη μερα που με διευκόλυνε γενικως. Οποτε ξεκινήσαμε να δίνουμε μπουκαλάκι στον μικρο. Φύγαμε με οδηγία να μην χάσει αλλο βάρος ο μικρός. Την επόμενη ηρθε ο παιδίατρος σπίτι που μου ειπε οτι ειναι πολυ υπέρ του μητρικού θηλασμού , σε καθε περιπτωση ομως πρεπει να ελέγχω οτι τρώει 350 γρ την μερα. Εγω ομως με τις αντλήσεις πάνω απο 70 ml την μερα δεν βγάζω παρ ολα αυτα μου ειπε να τον βάζω στο στήθος οσο θελω. Αυτο ομως δεν το μετράμε σαν ποσοτητα. Οποτε με ολα αυτα τον βάζω στήθος πενταλεπτα πριν το μπουκάλι μεχρι να γίνει. Επισηςτον ξυπνάμε καθ3 δυο ωρες την μερα να φάει και 12-3 -6-8 την νύχτα.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

λοιπον @Pagotoula @wannabe Kai @Ele@n το γάλα μου κατέβηκε την τριτη μερα που ήμουν στο μαιευτήριο  που θα φεύγαμε κι αυτο σταγόνες, ενώ εκανα αντλήσεις , ψευδοθηλη πήρα την δεύτερη μερα που με διευκόλυνε γενικως. Οποτε ξεκινήσαμε να δίνουμε μπουκαλάκι στον μικρο. Φύγαμε με οδηγία να μην χάσει αλλο βάρος ο μικρός. Την επόμενη ηρθε ο παιδίατρος σπίτι που μου ειπε οτι ειναι πολυ υπέρ του μητρικού θηλασμού , σε καθε περιπτωση ομως πρεπει να ελέγχω οτι τρώει 350 γρ την μερα. Εγω ομως με τις αντλήσεις πάνω απο 70 ml την μερα δεν βγάζω παρ ολα αυτα μου ειπε να τον βάζω στο στήθος οσο θελω. Αυτο ομως δεν το μετράμε σαν ποσοτητα. Οποτε με ολα αυτα τον βάζω στήθος πενταλεπτα πριν το μπουκάλι μεχρι να γίνει. Επισηςτον ξυπνάμε καθ3 δυο ωρες την μερα να φάει και 12-3 -6-8 την νύχτα.

Καλημέρα @Κάντι!

Θα σου μεταφέρω την εμπειρία μου, χωρίς να είμαι γιατρός, σύμβουλος θηλασμού κλπ.

1. Δεν μου φαίνεται περίεργο να σου "κατέβει" το γάλα την τρίτη μέρα. Την πρώτη μέρα και την δεύτερη ήταν ζήτημα αν είχα βγάλει δυο - τρεις σταγόνες από το πρωτόγαλα. Σ' εκείνη την ηλικία όμως τα μωρά δεν χρειάζονται και περισσότερο. Κυρίως εξασκούνται στις κινήσεις του θηλασμού.

2. Έχω την αίσθηση ότι παιδίατροι και νοσηλευτές (ακόμα κι αυτοί που δηλώνουν υπέρ του θηλασμού) δεν είναι και τόσο υπέρ. Δεν σε τρομοκρατούν ακριβώς αλλά σου εφιστούν την προσοχή να μην χάσει βάρος το παιδί και να τρώει καλά. Κι εσύ τρελαίνεσαι αν το μωρό δεν φουσκώνει σαν μπαλονάκι:) Γενικώς για να θηλάσεις, πρέπει να το έχεις πάρει απόφαση η ίδια και να το υποστηρίξεις εσύ.

3.Πώς είναι δυνατόν να ελέγχεις ακριβή ποσότητα με τον θηλασμό; Εγώ δεν ήλεγξα ποτέ. Πήγαινα (πηγαίναμε) μόνο με τις μετρήσεις του μικρού σε βάρος. Που θυμάμαι δυο φορές είχε πάρει μεν, όχι το αναμενόμενο δε κι ο παιδίατρος πάλι μου "επέστησε την προσοχή" ότι αν στην επόμενη μέτρηση δεν έχει πάρει το ανάμενο, θα δώσω συμπλήρωμα.

4. Πραγματικά πιστεύω πως ο θηλασμός είναι λίγο έως πολύ ένστικτο. Για να εδραιωθεί και να σταθεροποιηθεί η παραγωγή σου, αφήνεις το παιδί σχεδόν συνέχεια εκεί τον πρώτο καιρό. Να συνηθίσει, να συνηθίσουν οι θηλές, να στρώσει το πράγμα γενικώς. Νομίζω πως "επιστημονικά" αυτό λέγεται "θηλασμός κατά βούληση". 

Από κει και πέρα μπορεί να σου λέω βλακείες! Κάνε αυτό που νομίζεις καλύτερο κι αντέχεις! Το "αντέχεις" είναι πολύ σημαντικό γιατί το "μόνο στήθος" πραγματικά εξοντώνει στην αρχή. Σκέψου όμως κι αν, σε δυο μήνες από τώρα, θα προτιμάς να σηκώνεσαι μέσα στην νύχτα για να αποστειρώνεις και να μετράς ή να τον σηκώνεις από την κούνια του, να τον ξαπλώνεις δίπλα σου, να ξαπλώνεις κι εσύ στο πλάι και να θηλάζεις. 

 

ΥΓ. Αν τον μικρό σου χρειάζεται να τον ξυπνάτε την νύχτα, δηλαδή δεν ξυπνάει από μόνος του ανά δίωρο γκρινιάζοντας, να κάνεις τον σταυρό σου κι ένα τάμα στην Παναγία της Τήνου:mrgreen: Ο δικός μου σ' αυτή την ηλικία κοιμόταν συνεχόμενα το πολύ δίωρο. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Νομιζω οτι εχεις δίκιο σ αυτο οτι ειναι πολλές οι ωρες.

λοιπον @Pagotoula @wannabe Kai @Ele@n το γάλα μου κατέβηκε την τριτη μερα που ήμουν στο μαιευτήριο  που θα φεύγαμε κι αυτο σταγόνες, ενώ εκανα αντλήσεις , ψευδοθηλη πήρα την δεύτερη μερα που με διευκόλυνε γενικως. Οποτε ξεκινήσαμε να δίνουμε μπουκαλάκι στον μικρο. Φύγαμε με οδηγία να μην χάσει αλλο βάρος ο μικρός. Την επόμενη ηρθε ο παιδίατρος σπίτι που μου ειπε οτι ειναι πολυ υπέρ του μητρικού θηλασμού , σε καθε περιπτωση ομως πρεπει να ελέγχω οτι τρώει 350 γρ την μερα. Εγω ομως με τις αντλήσεις πάνω απο 70 ml την μερα δεν βγάζω παρ ολα αυτα μου ειπε να τον βάζω στο στήθος οσο θελω. Αυτο ομως δεν το μετράμε σαν ποσοτητα. Οποτε με ολα αυτα τον βάζω στήθος πενταλεπτα πριν το μπουκάλι μεχρι να γίνει. Επισηςτον ξυπνάμε καθ3 δυο ωρες την μερα να φάει και 12-3 -6-8 την νύχτα.

Νομιζω ο παιδιατρος σου δεν εχει ιδεα απο θηλασμο...και το λεω πολυ φιλικα καντυ μου...δεν υπαρχει οδηγια οταν μιλαμε για προσπαθεια αποκλειστικου μητρικου θηλασμου να δινεις στανταρ ποσοτητα και να τη ζυγιζεις σε μπουκαλι...προφανως και αυτο που βγαζει ενα θηλαστρο δεν ειναι αντιπροσωπευτικο της πραγματικης παραγωγης σου...θα πρεπει να βαζεις το μωρο στο στηθος συνεχεια οσες φορες και για οοοσο θελει...μονο ετσι θα ρυθμισει το ιδιο την παραγωγη σου...και μονο ετσι δεν κινδυνευει απο συγχυση θηλων..με τη συσταση για αντλησεις αυτο που θα καταφερεις ειναι να μειωσεις σταδιακα την παραγωγη σου και να οδηγηθεις σε πληρη αποθηλασμο...κατ εμε με μωρο υγιες σπιτι σου, πετας το θηλαστρο κι απλα το βαζεις συνεχεια στηθος...υπομονη κι επιμονη κι ολα γινονται..καλη δυναμη και καλη επιτυχια..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Καντι είπε:

Νομιζω οτι εχεις δίκιο σ αυτο οτι ειναι πολλές οι ωρες.

λοιπον @Pagotoula @wannabe Kai @Ele@n το γάλα μου κατέβηκε την τριτη μερα που ήμουν στο μαιευτήριο  που θα φεύγαμε κι αυτο σταγόνες, ενώ εκανα αντλήσεις , ψευδοθηλη πήρα την δεύτερη μερα που με διευκόλυνε γενικως. Οποτε ξεκινήσαμε να δίνουμε μπουκαλάκι στον μικρο. Φύγαμε με οδηγία να μην χάσει αλλο βάρος ο μικρός. Την επόμενη ηρθε ο παιδίατρος σπίτι που μου ειπε οτι ειναι πολυ υπέρ του μητρικού θηλασμού , σε καθε περιπτωση ομως πρεπει να ελέγχω οτι τρώει 350 γρ την μερα. Εγω ομως με τις αντλήσεις πάνω απο 70 ml την μερα δεν βγάζω παρ ολα αυτα μου ειπε να τον βάζω στο στήθος οσο θελω. Αυτο ομως δεν το μετράμε σαν ποσοτητα. Οποτε με ολα αυτα τον βάζω στήθος πενταλεπτα πριν το μπουκάλι μεχρι να γίνει. Επισηςτον ξυπνάμε καθ3 δυο ωρες την μερα να φάει και 12-3 -6-8 την νύχτα.

Αυτή την οδηγία είχε δώσει η παιδίατρος και σε μένα στην αρχή. Δηλαδή να θηλάζω όσο θέλω και μετά να δίνω κανονικά το γάλα σε μπουκάλι.αλλα μου φαινόταν ότι δεν έχει νόημα αυτό. Οποτε αυτό που έκανα γιατί κι εγώ φοβόμουν μην δεν πάρουν το βάρος που πρέπει ήταν να  κόψω σιγά σιγά το συμπλήρωμα γεύμα γεύμα και να κάνω μόνο θηλασμό. Πχ πρώτη μέρα έκοψα έκανα ένα γεύμα μόνο θηλασμό κ στα υπόλοιπα αυτό που έλεγε η γιατρός,την επόμενη μέρα σε σε δύο κτλ. Αφού είδα ότι τα μωρά παίρναν κανονικά βάρος ενημέρωσα και τη γιατρό και μου είπε οκ. 

Ένα πράγμα που έκανα εγώ στην αρχη αλλά δεν ξέρω αν ήταν σωστό ήταν να ζυγίζω το μωρό πριν και μετά το θηλασμό για να βγάλω κάποιο συμπέρασμα πόσο περίπου έχει πιει. Ξέρω ότι δεν είναι ακριβές αλλά εμένα με βοηθούσε.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια @wannabe Kai @Pagotoula εχετε δίκιο αλλα εμεις ειμαστε περισσότερο στην κατηγορία της @butterfly1986 τον πήραμε σπίτι 2.440, σπίτι  οποτε για μενα τα γαλατάκια ηταν μονόδρομος στην αρχη τωρα ομως άρχισα να χαλιέμαι που δεν βλέπω το γαλα να μην έρχεται. Ειμαστε δυο εβδομάδων. Αυτο με το ζύγισμα πριν και μετα μου το ειπε καιμια φιλη, θα το κανω!

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Κοριτσια @wannabe Kai @Pagotoula εχετε δίκιο αλλα εμεις ειμαστε περισσότερο στην κατηγορία της @butterfly1986 τον πήραμε σπίτι 2.440, σπίτι  οποτε για μενα τα γαλατάκια ηταν μονόδρομος στην αρχη τωρα ομως άρχισα να χαλιέμαι που δεν βλέπω το γαλα να μην έρχεται. Ειμαστε δυο εβδομάδων. Αυτο με το ζύγισμα πριν και μετα μου το ειπε καιμια φιλη, θα το κανω!

καντι να σου ζησει(οπως κ σε ολες τις κοπελες)

θα συμφωνησω με την wannabe κ την παγωτουλα

ολο αυτο που κανεις ειναι πολυ κουραστικο κ αγχωτικο κ να πω την αληθεια δ ξερω αν εχει νοημα

αν θελεις να κανεις μια σωστη προσπαθεια βρες εναν πιστοποιημενο συμβουλο να σου δωσει σωστες οδηγιες

καταλαβαινω οτι επειδη γεννηθηκε λιγο μικρουλης,φοβαστε την απωλεια βαρους,αλλα ειστε μολις 2εβδ,μπορειτε να τα καταφερετε!

το αν τρεφεται επαρκως ενα μωρο το βλεπουμε κ απο τις πανες

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, vikib είπε:

καντι να σου ζησει(οπως κ σε ολες τις κοπελες)

θα συμφωνησω με την wannabe κ την παγωτουλα

ολο αυτο που κανεις ειναι πολυ κουραστικο κ αγχωτικο κ να πω την αληθεια δ ξερω αν εχει νοημα

αν θελεις να κανεις μια σωστη προσπαθεια βρες εναν πιστοποιημενο συμβουλο να σου δωσει σωστες οδηγιες

καταλαβαινω οτι επειδη γεννηθηκε λιγο μικρουλης,φοβαστε την απωλεια βαρους,αλλα ειστε μολις 2εβδ,μπορειτε να τα καταφερετε!

το αν τρεφεται επαρκως ενα μωρο το βλεπουμε κ απο τις πανες

Βασικά ή εμπιστεύεσαι τον παιδίατρο ή τον αλλάζεις. Οπως όλους τους γιατρους. ΘΑ δώσω λιγο χρόνο γιατι ανα τρεις μερες ζυγιζομαστε να δω πως πάει. Πάνες τις 7 δεν τις φτάνουμε με τιποτα, που μας ειπαν, 5 με το ζόρι.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Καντι είπε:

Κοριτσια @wannabe Kai @Pagotoula εχετε δίκιο αλλα εμεις ειμαστε περισσότερο στην κατηγορία της @butterfly1986 τον πήραμε σπίτι 2.440, σπίτι  οποτε για μενα τα γαλατάκια ηταν μονόδρομος στην αρχη τωρα ομως άρχισα να χαλιέμαι που δεν βλέπω το γαλα να μην έρχεται. Ειμαστε δυο εβδομάδων. Αυτο με το ζύγισμα πριν και μετα μου το ειπε καιμια φιλη, θα το κανω!

Συμφωνώ με τα κορίτσια...Κάντι μου, το θήλαστρο δεν δείχνει τι γάλα έχεις...μπορεί να είναι πολύ περισσότερο από αυτό που δείχνει η άντληση.  θα σου μεταφέρω εμπειρία και βλέπεις αν σου ταιριάζει ή όχι...εγώ δεν είχα πολύ γάλα, το καταλάβαινα γιατί το μικρό πεινούσε όοοοοολη την ώρα. Το στήθος ήταν μαλακό και πιέζοντάς το δεν έβγαζα τίποτα. Για μερικές εβδομάδες από ασχετοσύνη σε κάθε γεύμα του έδινα το ένα στήθος και μετά σε μπουκάλι ό,τι είχα αντλήσει (λίγο ήταν αλλά δεν το μετρούσα). στο επόμενο γεύμα το άλλο στήθος και αν ήθελε και άλλο ό,τι είχα αντλήσει. Το βράδυ πριν κοιμηθώ αντλούσα λιγότερο χρόνο από το καθένα. Εμένα ξυπνούσε κατά τις 3 και έτρωγε πάλι από το ένα (εννοείται σε αυτή τη φάση δεν αντλούσα από το άλλο). Δεν τον είχα πολλή ώρα (ζήτημα να καθόταν κανά 15 λεπτο. μετά έφτυνε το στήθος). Βάρος είχε χάσει περίπου ένα κιλό στο 15μερο μέχρι να μας δει ο παιδίατρος, αλλά δεν την ανησύχησε. Στο επόμενο 15μερο είχε αναπληρώσει το μισό. Από περιέργεια μέτρησα σε ένα γεύμα μλ αλλά δεν το ξανάκανα γιατί αγχώθηκα με τα μλ. Στα ενδιάμεσα γεύματα, επειδή πάντα είχα την ανασφάλεια αν πεινούσε ή όχι, αν χόρτασε ή όχι, αν έχω γάλα ή όχι...έδινα μέσα στην ημέρα ίσως κανένα μπουκαλάκι( μέχρι 100μλ τον κάλυπτε). Μπορεί να συνέβαινε συνεχόμενες μέρες, μπορεί και όχι...Η κατάσταση με εμένα έστρωσε μετά τις 40 μέρες σίγουρα.... Όταν έδινα μπουκάλι το έκανα όπως εσύ, πρώτα στήθος, τον άφηνα να δω αν χόρτασε και αν γκρίνιαζε έδινα και από το άλλο και αν και όσο έπινε. Πίνε πολλά πολλά υγρά όοοοολη μέρα...γάλα, ροφήματα, χυμούς, σούπες.

Just now, Καντι είπε:

Βασικά ή εμπιστεύεσαι τον παιδίατρο ή τον αλλάζεις. Οπως όλους τους γιατρους. ΘΑ δώσω λιγο χρόνο γιατι ανα τρεις μερες ζυγιζομαστε να δω πως πάει. Πάνες τις 7 δεν τις φτάνουμε με τιποτα, που μας ειπαν, 5 με το ζόρι.

5 με τσισάκια ή κακάκια;;; Κακάκια δεν κάνουν κάθε φορά. Αν εννοείς τσισάκια δεν είναι ανάγκη να είναι βαριά. Είναι μικρούλι ακόμα για πολλά.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Καντι είπε:

Κοριτσια @wannabe Kai @Pagotoula εχετε δίκιο αλλα εμεις ειμαστε περισσότερο στην κατηγορία της @butterfly1986 τον πήραμε σπίτι 2.440, σπίτι  οποτε για μενα τα γαλατάκια ηταν μονόδρομος στην αρχη τωρα ομως άρχισα να χαλιέμαι που δεν βλέπω το γαλα να μην έρχεται. Ειμαστε δυο εβδομάδων. Αυτο με το ζύγισμα πριν και μετα μου το ειπε καιμια φιλη, θα το κανω!

στο σπιτι την πηρα 2600κατι, δεν νομιζω να παιζει τοσο ρολο τα 200γρ και μαλιστα ειχε νοσηλευτει και μενν 6μερες..δηλ ηταν ενα μωρακι πιο 'ευαισθητο'...ακομη και στη μενν δεν δεχτηκα να της δωσουν ξενο...αρχικα 3μερες εβγαζα κυριολεκτικα καποιες σταγονες το 24ωρο με το θηλαστρο και της τις εδιναν με συριγγα και μετα πηγαινα και την εβαζα στηθος ανα 3ωρες..σπιτι την θηλαζα οσο ηθελε και πηρε μπρος πολυ γρηγορα..σε καμια περιπτωση δεν θεωρειται μονοδρομος το ξενο ουτε λογω κιλων, ουτε λογω μενν, ουτε λογω ικτερου και λοιπων που επικαλουνται καποιοι παιδιατροι... οπως λεω συνηθως στις κοπελες εδω, καλο ειναι να το ψαχνουμε κι οι ιδιες παραπανω, υπαρχουν αρθρα, σεμιναρια, συμβουλοι, φιλες που θηλασαν και θηλαζουν με επιτυχια... σιγουρα αν το θες, μπορεις να βρεις τη σωστη καθοδηγηση και να μην νιωθεις αγχος κι ανασφαλεια.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Συμφωνώ με τα κορίτσια...Κάντι μου, το θήλαστρο δεν δείχνει τι γάλα έχεις...μπορεί να είναι πολύ περισσότερο από αυτό που δείχνει η άντληση.  θα σου μεταφέρω εμπειρία και βλέπεις αν σου ταιριάζει ή όχι...εγώ δεν είχα πολύ γάλα, το καταλάβαινα γιατί το μικρό πεινούσε όοοοοολη την ώρα. Το στήθος ήταν μαλακό και πιέζοντάς το δεν έβγαζα τίποτα. Για μερικές εβδομάδες από ασχετοσύνη σε κάθε γεύμα του έδινα το ένα στήθος και μετά σε μπουκάλι ό,τι είχα αντλήσει (λίγο ήταν αλλά δεν το μετρούσα). στο επόμενο γεύμα το άλλο στήθος και αν ήθελε και άλλο ό,τι είχα αντλήσει. Το βράδυ πριν κοιμηθώ αντλούσα λιγότερο χρόνο από το καθένα. Εμένα ξυπνούσε κατά τις 3 και έτρωγε πάλι από το ένα (εννοείται σε αυτή τη φάση δεν αντλούσα από το άλλο). Δεν τον είχα πολλή ώρα (ζήτημα να καθόταν κανά 15 λεπτο. μετά έφτυνε το στήθος). Βάρος είχε χάσει περίπου ένα κιλό στο 15μερο μέχρι να μας δει ο παιδίατρος, αλλά δεν την ανησύχησε. Στο επόμενο 15μερο είχε αναπληρώσει το μισό. Από περιέργεια μέτρησα σε ένα γεύμα μλ αλλά δεν το ξανάκανα γιατί αγχώθηκα με τα μλ. Στα ενδιάμεσα γεύματα, επειδή πάντα είχα την ανασφάλεια αν πεινούσε ή όχι, αν χόρτασε ή όχι, αν έχω γάλα ή όχι...έδινα μέσα στην ημέρα ίσως κανένα μπουκαλάκι( μέχρι 100μλ τον κάλυπτε). Μπορεί να συνέβαινε συνεχόμενες μέρες, μπορεί και όχι...Η κατάσταση με εμένα έστρωσε μετά τις 40 μέρες σίγουρα.... Όταν έδινα μπουκάλι το έκανα όπως εσύ, πρώτα στήθος, τον άφηνα να δω αν χόρτασε και αν γκρίνιαζε έδινα και από το άλλο και αν και όσο έπινε. Πίνε πολλά πολλά υγρά όοοοολη μέρα...γάλα, ροφήματα, χυμούς, σούπες.

5 με τσισάκια ή κακάκια;;; Κακάκια δεν κάνουν κάθε φορά. Αν εννοείς τσισάκια δεν είναι ανάγκη να είναι βαριά. Είναι μικρούλι ακόμα για πολλά.

Με τσισα. Κακά υπάρχουν μερες που δεν κανει κι άλλες που κανει τρεις φορές την μερα, ειναι φυσιολογικο μας ειπε ο παιδίατρος.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Βασικά ή εμπιστεύεσαι τον παιδίατρο ή τον αλλάζεις. Οπως όλους τους γιατρους. ΘΑ δώσω λιγο χρόνο γιατι ανα τρεις μερες ζυγιζομαστε να δω πως πάει. Πάνες τις 7 δεν τις φτάνουμε με τιποτα, που μας ειπαν, 5 με το ζόρι.

οσον αφορα αυτο που λες, δυστυχως στην ελλαδα ελαχιστοι παιδιατροι εχουν γνωσεις θηλασμου και κατευθυνουν σωστα σε αυτο τον τομεα...αυτο δεν σημαινει οτι στο ιατρικο κομματι δεν ειναι καλοι...προσωπικα στον γιατρο μας ειπα οτι στο κομματι θηλασμου εμπιστευομαι την συμβουλο μου κι εχει αυτη τον πρωτο λογο και σε οσα μου λεει εκεινος  δεν εδινα (και δινω) πολυ βαση..ακομα και τωρα πχ που η μικρη ειναι 9 και κατι, αυτος μου λεει να τη θηλαζω πρωι βραδυ και μονο οταν πειναει...οσες μαναδες θηλαζουν η θηλασαν απλα θα γελανε απο μεσα τους οπως κι εγω...αφου ειδικα σε αυτη τη φαση με τα δοντια και το αγχος αποχωρισμου συνηθως τα μωρα γινονται βδελες στο βυζι και εκει δεν βρισκουν μονο τροφη αλλα παρηγορια κι ανακουφιση...οποτε η οδηγια του ειναι καθολα λαθος...στα ιατρικα τον εμπιστευομαι με κλειστα ματια...στο κομματι του θηλασμου απλα απορω πως τοσο καλοι γιατροι, ειναι τοσο ακαταρτιστοι..προσωπικα διαβασα και διαβαζω παρα πολυ, παρακολουθησα σεμιναρια, καθοδηγουμαι απο συμβουλο κι οπως ειπε και μια κοπελα παραπανω αφησα πολυ χωρο στο μητρικο μου ενστικτο εξ αρχης...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...