Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 12 minutes ago, Blue Velvet said:

      Και εγώ ένα έβαλα, 5ΑΑ και είμαι 39. Φοβόμουν να τα βάλω και τα δύο,γιατί όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δυο και το άλλο εμβρυο είχε παλινδρομήσει.Ειχα τρομάξει τοσο πολύ,που είχα πει πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλω δύο μαζι.Θαυμαζω τις γυναίκες που γεννούν δίδυμα,είναι πολύ δύσκολη κύηση.Θα κάνεις τεστ τελικά αύριο η θα κάνεις μόνο χοριακη?

      Και ευω ήθελα δυο για μεγαλύτερες πιθανότητες αλλά μ είπαν όχι … δεν πειραζει !!!! Δ ξέρω είμαι ένα βήμα να πάω φαρμακειο ένα περναω απέξω κ δ κοιτάω καν μέσα …. Μόνο μην βγει αρνητικό κ μ Παει όλη η εβδομάδα χάλια τίποτα άλλο δ με κρατάει …

      15 minutes ago, Blue Velvet said:

      Και εγώ ένα έβαλα, 5ΑΑ και είμαι 39. Φοβόμουν να τα βάλω και τα δύο,γιατί όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δυο και το άλλο εμβρυο είχε παλινδρομήσει.Ειχα τρομάξει τοσο πολύ,που είχα πει πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλω δύο μαζι.Θαυμαζω τις γυναίκες που γεννούν δίδυμα,είναι πολύ δύσκολη κύηση.Θα κάνεις τεστ τελικά αύριο η θα κάνεις μόνο χοριακη?

      Η χοριακη μ είναι την Παρασκευή της εβδομάδας που μας έρχεται ….

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Αχ κορίτσια μου είναι δύσκολη η αρχή ... για πολλούς λόγους .. αλλά είναι μόνο η αρχή. Αυτό προσπαθω να πω και στον εαυτό μου αφού οι τελευταίες μέρες είναι πολύ δύσκολες. Σήμερα τη μισή μέρα κλαίω... και όλη μέρα κάποιο μωρό κλαίει.. ή το ένα ή το άλλο .. η Μπέμπα υποφέρει από κολικούς και μας έχει γονατίσει. Μάλλον περνάνε και κάποιο άλμα και τρώνε συνέχεια χωρίς πρόγραμμα και λογική ..

και είναι και όλη αυτή η κλεισούρα που με έχει επηρεάσει πολύ ψυχολογικά. 

Ξερω όμως ότι θα περάσουν όλα αυτά και προσπαθω να κάνω υπομονή και κουράγιο ... που θα πάει ... :) 

Αχ αγάπη μου πόσο σε καταλαβαίνω! Κάνε κουράγιο! 

Όταν ήταν μωρά οι μικρές μου όλο το πρωί μέχρι το μεσημέρι τις κρατούσα μόνη μου! Οοοοολη μέρα τάιζα δεν έκανα τίποτα άλλο. Όταν έκλαιγαν και οι δύο μαζί έτρεχα πανικόβλητη. Το βράδυ η μία κοιμόταν μπρούμυτα πάνω μου για να ανακουφίζεται από τους κολικούς. Σήμερα που τα σκέφτομαι απορώ πως τα κατάφερα! Έφτασα στα πρόθυρα της ψυχολογικής κατάρρευσης. Αυτό που θα είχα αλλάξει είναι να πάρω μια βοήθεια. 

Τι να σου πω αφού τώρα που έχω ένα μωρό στο σπίτι μου φαίνεται παιχνιδάκι...

Σήμερα είναι 15 μηνών και είναι σκέτη γλύκα και οι δύο. Είσαι ευλογημένη που θα ζήσεις αυτή την εμπειρία των διδυμων. Τα δύσκολα έχουν φύγει και είμαστε πολύ περήφανοι! 

Μια ζεστή αγκαλιά!

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Αχ κορίτσια μου είναι δύσκολη η αρχή ... για πολλούς λόγους .. αλλά είναι μόνο η αρχή. Αυτό προσπαθω να πω και στον εαυτό μου αφού οι τελευταίες μέρες είναι πολύ δύσκολες. Σήμερα τη μισή μέρα κλαίω... και όλη μέρα κάποιο μωρό κλαίει.. ή το ένα ή το άλλο .. η Μπέμπα υποφέρει από κολικούς και μας έχει γονατίσει. Μάλλον περνάνε και κάποιο άλμα και τρώνε συνέχεια χωρίς πρόγραμμα και λογική ..

και είναι και όλη αυτή η κλεισούρα που με έχει επηρεάσει πολύ ψυχολογικά. 

Ξερω όμως ότι θα περάσουν όλα αυτά και προσπαθω να κάνω υπομονή και κουράγιο ... που θα πάει ... :) 

Κοριτσι, ακομα κι αν την βαζεις (συνεχεια) στηθος κλαιει;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Αχ κορίτσια μου είναι δύσκολη η αρχή ... για πολλούς λόγους .. αλλά είναι μόνο η αρχή. Αυτό προσπαθω να πω και στον εαυτό μου αφού οι τελευταίες μέρες είναι πολύ δύσκολες. Σήμερα τη μισή μέρα κλαίω... και όλη μέρα κάποιο μωρό κλαίει.. ή το ένα ή το άλλο .. η Μπέμπα υποφέρει από κολικούς και μας έχει γονατίσει. Μάλλον περνάνε και κάποιο άλμα και τρώνε συνέχεια χωρίς πρόγραμμα και λογική ..

και είναι και όλη αυτή η κλεισούρα που με έχει επηρεάσει πολύ ψυχολογικά. 

Ξερω όμως ότι θα περάσουν όλα αυτά και προσπαθω να κάνω υπομονή και κουράγιο ... που θα πάει ... :) 

Ζούμε ακριβώς το ίδιο κορίτσι μου... υπομονή. 

  • Μου αρέσει 1

5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Αχ κορίτσια μου είναι δύσκολη η αρχή ... για πολλούς λόγους .. αλλά είναι μόνο η αρχή. Αυτό προσπαθω να πω και στον εαυτό μου αφού οι τελευταίες μέρες είναι πολύ δύσκολες. Σήμερα τη μισή μέρα κλαίω... και όλη μέρα κάποιο μωρό κλαίει.. ή το ένα ή το άλλο .. η Μπέμπα υποφέρει από κολικούς και μας έχει γονατίσει. Μάλλον περνάνε και κάποιο άλμα και τρώνε συνέχεια χωρίς πρόγραμμα και λογική ..

και είναι και όλη αυτή η κλεισούρα που με έχει επηρεάσει πολύ ψυχολογικά. 

Ξερω όμως ότι θα περάσουν όλα αυτά και προσπαθω να κάνω υπομονή και κουράγιο ... που θα πάει ... :) 

Οι ορμόνες είναι rollercoaster τώρα κορίτσι μου. Κι εγώ είμαι έτσι. Μου έρχεται ξαφνικά κ κλαίω χωρίς λόγο. Πράγματα απλά μου φαίνονται βουνό και καμιά μας που κάναμε το πρώτο μας παιδάκι δεν είναι προετοιμασμένη γι αυτό. Όση βοήθεια κ κατανόηση κι αν έχουμε από το περιβάλλον που σίγουρα βοηθάει, τα συναισθήματα μας είναι ανεξέλεγκτα τον πρώτο καιρό. Είναι παρηγορο ότι σε όλες μας συμβαίνει κ αυτό δε σημαίνει ούτε ότι δεν αγαπάμε τα μωρά μας ούτε ότι δεν είμαστε καλές μητέρες. Κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε με τα μέσα και τα ψυχικά αποθέματα που διαθέτουμε και κάνουμε εξαιρετική δουλειά! Εσύ που τα έχεις όλα επί δύο κανεις εξαιρετική δουλειά επί δύο και να το αναγνωρισεις στον εαυτό σου!


Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 hours ago, Hope.2019 said:

Για σας να κορίτσια μου! Σας παρακαλώ βοηθήστε με άμα ξέρετε γιατί έχω πελαγωσει με τον θηλασμό. Όσες θηλάζετε πείτε μου τα ακούτε συνέχεια όσο τρώνε να καταπίνουν. Εγώ τον βλέπω κάνει την θηλαστική κίνηση βλέπω και από κάτω το πιγουνακι να κινείται αλλά λίγο ακούω την κατάποση και πιο πολύ όχι. Τι λέτε; Έχω και θηλές σιλικόνης γιατί η μία θηλη είναι επίπεδη η δεύτερη έφτιαξε και τρώει απευθείας το μωρό. Κάνω δοκιμή να την βάλω να δω αν μαζεύει τίποτα και αν και δεν ακούω κατάποση όταν τον βγάζω βλέπω γάλα στη θήκη σιλικόνης. Δεν ξέρω τι γίνεται και πόσο τρώει και έχω αγχωθεί γιατί βγήκαμε από την ΜΕΝΝ 7 ημερών και 9 ημερών πήγαμε παιδίατρο και δεν είχε πάρει βάρος. Τώρα δεν ξέρω αν έχει πάρει βέβαια είναι 13 ημερών. Θα πρέπει όμως να είχε ανακτήσει το βάρος γέννησης. Εγώ επίσης να σας πω από έκοψα τα γαλακτοκομικά γιατί το μωρό εμφάνισε αλλεργία.

 

 

 

ΕΓω εχω νοικιασει ζυγαρια - νομιζω ειναι 30 ευρβ το τριμηνο για ηλεκτρονικη και μου εκαναν κ εναν ακομη μηνα δωρο

στη φερνουν κ σπιτι αν προλαβεις τα δρομολογια (αττικη)

αν σ ενδιαφερει πες μου να σου στειλω στοιχεια σε πμ


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Για σας να κορίτσια μου! Σας παρακαλώ βοηθήστε με άμα ξέρετε γιατί έχω πελαγωσει με τον θηλασμό. Όσες θηλάζετε πείτε μου τα ακούτε συνέχεια όσο τρώνε να καταπίνουν. Εγώ τον βλέπω κάνει την θηλαστική κίνηση βλέπω και από κάτω το πιγουνακι να κινείται αλλά λίγο ακούω την κατάποση και πιο πολύ όχι. Τι λέτε; Έχω και θηλές σιλικόνης γιατί η μία θηλη είναι επίπεδη η δεύτερη έφτιαξε και τρώει απευθείας το μωρό. Κάνω δοκιμή να την βάλω να δω αν μαζεύει τίποτα και αν και δεν ακούω κατάποση όταν τον βγάζω βλέπω γάλα στη θήκη σιλικόνης. Δεν ξέρω τι γίνεται και πόσο τρώει και έχω αγχωθεί γιατί βγήκαμε από την ΜΕΝΝ 7 ημερών και 9 ημερών πήγαμε παιδίατρο και δεν είχε πάρει βάρος. Τώρα δεν ξέρω αν έχει πάρει βέβαια είναι 13 ημερών. Θα πρέπει όμως να είχε ανακτήσει το βάρος γέννησης. Εγώ επίσης να σας πω από έκοψα τα γαλακτοκομικά γιατί το μωρό εμφάνισε αλλεργία.

 

 

 

Είχα κι εγώ στην αρχή αυτή την ανησυχία. Την ακούω να καταπίνει κάθε 3-4 θηλαστικες κινήσεις.. Καλός οδηγός είναι οι πάνες. Αν βρέχει πάνες και κάνει και κακακια όλα καλά. Η ζυγαριά κατά τη δική μου γνώμη είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί σε βάζει στη διαδικασία να ελέγχεις συνέχεια και ο συνεχής έλεγχος φέρνει άγχος. Συζήτησε το όμως με τον παιδίατρο σου και ότι σου πει.


Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joann said:

Αχ αγάπη μου πόσο σε καταλαβαίνω! Κάνε κουράγιο! 

Όταν ήταν μωρά οι μικρές μου όλο το πρωί μέχρι το μεσημέρι τις κρατούσα μόνη μου! Οοοοολη μέρα τάιζα δεν έκανα τίποτα άλλο. Όταν έκλαιγαν και οι δύο μαζί έτρεχα πανικόβλητη. Το βράδυ η μία κοιμόταν μπρούμυτα πάνω μου για να ανακουφίζεται από τους κολικούς. Σήμερα που τα σκέφτομαι απορώ πως τα κατάφερα! Έφτασα στα πρόθυρα της ψυχολογικής κατάρρευσης. Αυτό που θα είχα αλλάξει είναι να πάρω μια βοήθεια. 

Τι να σου πω αφού τώρα που έχω ένα μωρό στο σπίτι μου φαίνεται παιχνιδάκι...

Σήμερα είναι 15 μηνών και είναι σκέτη γλύκα και οι δύο. Είσαι ευλογημένη που θα ζήσεις αυτή την εμπειρία των διδυμων. Τα δύσκολα έχουν φύγει και είμαστε πολύ περήφανοι! 

Μια ζεστή αγκαλιά!

 

Πωπω πως το κατάφερνες αυτό ;; Μόνη σου; Η ηρωίδα ελληνίδα μάνα !! Σου βγάζω το καπέλο ! 

Κ εγώ μόνη ξεκινάω αλλά αν ξυπνήσει κ κλαίει και το δεύτερο ταυτόχρονα φωνάζω τη μαμα μου (μένει από πάνω ευτυχώς !!!) . Και πάλι όλη μέρα ταΐζω και αντλώ .. πραγματικά τίποτα άλλο κάποιες μέρες! 
Αυτο με το μπρούμυτα πάνω σου το φοβάμαι πολύ. Τη βάζω έτσι γιατί ανακουφίζεται  κ πάει να με πάρει ο ύπνος από την κούραση αλλά φοβάμαι μην πεσει.. κάποιες φορές την έχει βάλει ο άντρας μου δίπλα του στο κρεβάτι κρατωντας της τα χεράκια κ έχει αποκοιμηθεί έτσι. 

Τον άλλο μήνα έχουμε και το χειρουργείο για την κήλη της μπεμπας και το σκέφτομαι πολύ αλλά είπαμε .. ξέρω ότι σε λίγο θα περάσουν αυτά και θα είμαστε καλύτερα :) 

 

Just now, Pagotoula said:

Κοριτσι, ακομα κι αν την βαζεις (συνεχεια) στηθος κλαιει;

Δεν τα έχω καταφέρει να τη βάλω στήθος. Της δίνω μητρικό από αντλησεις.  Προσπάθησα με ψευδοθηλές αλλά είναι μεγάλες για το στοματάκι της και δεν μπορεί να τις πιάσει. Είναι μινιατουριτσα ..

τα ειχα 3 εβδομάδες στη μονάδα και έκανα αντλήσεις. Ήταν τόσο μικρά όταν τα πήρα που δεν τόλμησα να τα βάλω στήθος όποτε συνέχισα αντλήσεις. Ο μικρός με τις ψευδοθηλές κάτι έκανε αλλά δε μου βγαίνει το πρόγραμμα έτσι αφενός και αφετέρου πονάω πολύ όπως το πιάνει ακόμη κ με τη ψευδοθηλή. 
 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Katerina 11 said:

Οι ορμόνες είναι rollercoaster τώρα κορίτσι μου. Κι εγώ είμαι έτσι. Μου έρχεται ξαφνικά κ κλαίω χωρίς λόγο. Πράγματα απλά μου φαίνονται βουνό και καμιά μας που κάναμε το πρώτο μας παιδάκι δεν είναι προετοιμασμένη γι αυτό. Όση βοήθεια κ κατανόηση κι αν έχουμε από το περιβάλλον που σίγουρα βοηθάει, τα συναισθήματα μας είναι ανεξέλεγκτα τον πρώτο καιρό. Είναι παρηγορο ότι σε όλες μας συμβαίνει κ αυτό δε σημαίνει ούτε ότι δεν αγαπάμε τα μωρά μας ούτε ότι δεν είμαστε καλές μητέρες. Κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε με τα μέσα και τα ψυχικά αποθέματα που διαθέτουμε και κάνουμε εξαιρετική δουλειά! Εσύ που τα έχεις όλα επί δύο κανεις εξαιρετική δουλειά επί δύο και να το αναγνωρισεις στον εαυτό σου!

Πίστεψε με επειδη δεν είναι τα πρώτα μου και ήμουν προετοιμασμένη αλλα αλλιώς είναι να σκέφτεσαι πως θα είναι κ αλλιώς η πραγματικότητα. Ορμονικά αισθάνομαι μια χαρά. Στο πρώτο ήμουν πραγματικά χάλια από ορμονες και το καταλάβαινα αλλά δεν μπορούσα να το ελέγξω. Αλλά όταν πραγματικά βλέπω το μωρό να κλαίει κ να πονάει όλη μέρα με πιάνει απελπισία. 
Ευτυχώς δεν είμαι έτσι συνέχεια ούτε κάθε μέρα . Χθες ήταν δύσκολα. Σήμερα είναι λίγο καλύτερα :) 

1 hour ago, Pagotoula said:

Κοριτσι, ακομα κι αν την βαζεις (συνεχεια) στηθος κλαιει;

Εντάξει και μια που σου απάντησα πριν και μια που ξύπνησε πάλι φωνάζοντας ... τη δοκίμασα πάλι με ψευδοθηλές και έπιασε... έφαγε 5 λεπτάκια και κοιμήθηκε ήσυχη :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Πίστεψε με επειδη δεν είναι τα πρώτα μου και ήμουν προετοιμασμένη αλλα αλλιώς είναι να σκέφτεσαι πως θα είναι κ αλλιώς η πραγματικότητα. Ορμονικά αισθάνομαι μια χαρά. Στο πρώτο ήμουν πραγματικά χάλια από ορμονες και το καταλάβαινα αλλά δεν μπορούσα να το ελέγξω. Αλλά όταν πραγματικά βλέπω το μωρό να κλαίει κ να πονάει όλη μέρα με πιάνει απελπισία. 
Ευτυχώς δεν είμαι έτσι συνέχεια ούτε κάθε μέρα . Χθες ήταν δύσκολα. Σήμερα είναι λίγο καλύτερα :) 

Εντάξει και μια που σου απάντησα πριν και μια που ξύπνησε πάλι φωνάζοντας ... τη δοκίμασα πάλι με ψευδοθηλές και έπιασε... έφαγε 5 λεπτάκια και κοιμήθηκε ήσυχη :) 

Γενικα το ειπα γιατι οι συμβουλοι δεν πιστευουν καθολου στους κολικους, μιας κ σε 9 στις 10 περιπτωσεις που σε ενα ανησυχο παιδακι με αερια κλπ γινεται αυτη η διαγνωση...ειδικα παλαιοτερα (στα χρονια που γεννηθηκαμε εμεις) κι υπηρχε ακομα λιγοτερη κ ελλιπης πληροφορηση περι θηλασμου, το ειχαν πολυ καραμελα... εχει αποδειχτει λοιπον οτι 9 στις 10 περιπτωσεις σε μωρα με ανεξηγητο κλαμα κι ανησυχια, υπαρχει τεραστια διαφορα οταν τα αφηνεις για οση μα οση ωρα θελουν στο στηθος...ακομα και πριν 5λ να χει φαει, αν αρχισει κλαμα, βαλτη παλι στηθος οσο θελει.. επιμενε και θα δεις οτι θα πιασει η μικρη σου...μην φοβασαι τιποτα..η φυση ξερει...εχω πολυ πολυ κοντινο παραδειγμα γυναικας που θηλασε αποκλειστικα διδυμα 21 μηνες τα οποια νοσηλευτηκαν 1μιση μηνα μενν γτ ηταν προωρα...ολα ειναι δυνατα...ακολουθησε τα παιδακια σου κ το ενστικτο σου..καλη επιτυχια...!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, pap88 είπε:

ΕΓω εχω νοικιασει ζυγαρια - νομιζω ειναι 30 ευρβ το τριμηνο για ηλεκτρονικη και μου εκαναν κ εναν ακομη μηνα δωρο

στη φερνουν κ σπιτι αν προλαβεις τα δρομολογια (αττικη)

αν σ ενδιαφερει πες μου να σου στειλω στοιχεια σε πμ

Ναι κορίτσι μου ευχαριστώ. Στείλε μου αν μπορείς ναι!

 

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες. Έχει αρχίσει και καταπίνει περισσότερο. Θα το βρούμε σιγά σιγά πιστεύω! Μας έπεσε και ο ίκτερος. Μένει τώρα να τσεκαρω αν βάζει βάρος και να το βρούμε με την αλλεργία.

 

  • Μου αρέσει 2

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Πίστεψε με επειδη δεν είναι τα πρώτα μου και ήμουν προετοιμασμένη αλλα αλλιώς είναι να σκέφτεσαι πως θα είναι κ αλλιώς η πραγματικότητα. Ορμονικά αισθάνομαι μια χαρά. Στο πρώτο ήμουν πραγματικά χάλια από ορμονες και το καταλάβαινα αλλά δεν μπορούσα να το ελέγξω. Αλλά όταν πραγματικά βλέπω το μωρό να κλαίει κ να πονάει όλη μέρα με πιάνει απελπισία. 
Ευτυχώς δεν είμαι έτσι συνέχεια ούτε κάθε μέρα . Χθες ήταν δύσκολα. Σήμερα είναι λίγο καλύτερα :) 

Εντάξει και μια που σου απάντησα πριν και μια που ξύπνησε πάλι φωνάζοντας ... τη δοκίμασα πάλι με ψευδοθηλές και έπιασε... έφαγε 5 λεπτάκια και κοιμήθηκε ήσυχη :) 

Κορίτσι μου τι βάρος έχουν τώρα τα μωράκια σου? Πάντως εμένα 2500. Λοιπόν, και εγώ έκανα άντλησεις λόγω ΜΕΝΝ. Και στην αρχή χρησιμοποίησα θηλές σιλικόνης γιατί έχω επίπεδες θηλές. Τώρα μετά από μια εβδομάδα σπίτι καταφέραμε και έπιασε το ένα στήθος χωρίς θηλή σιλικόνης. Το δεύτερο στήθος σταμάτησα να θηλάζω και με την ψευδοθηλή γιατί πληγώθηκε πάρα πολλά πολύ! Οπότε από αυτό το στήθος αντλώ κάθε τρεις ώρες για να μην χάσω την παραγωγή και του το δίνω ενδιάμεσα σαν συμπλήρωμα. Πιστεύω, θα το βρείτε είναι πολύ μικρα τα μωράκια σου!

5 ώρες πρίν, Katerina 11 είπε:

Είχα κι εγώ στην αρχή αυτή την ανησυχία. Την ακούω να καταπίνει κάθε 3-4 θηλαστικες κινήσεις.. Καλός οδηγός είναι οι πάνες. Αν βρέχει πάνες και κάνει και κακακια όλα καλά. Η ζυγαριά κατά τη δική μου γνώμη είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί σε βάζει στη διαδικασία να ελέγχεις συνέχεια και ο συνεχής έλεγχος φέρνει άγχος. Συζήτησε το όμως με τον παιδίατρο σου και ότι σου πει.

Ξεκίνησε και νοιώθω ότι τρώει καλύτερα. Βρέχει πάνες ναι! Άσε που ο γλυκούλης μου σε κάθε αλλαγή πάνας μα σε κάθε αλλαγή πάνας μας κατουράει πολύ χαχαχα. Πάντως για ζυγαριά ο παιδίατρος μου είπε καλύτερα να μην πάρω για να μην αγχώθω περισσότερο αλλά δεν ξέρω τι θα κάνω!

  • Μου αρέσει 2

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 said:

Κορίτσι μου τι βάρος έχουν τώρα τα μωράκια σου? Πάντως εμένα 2500. Λοιπόν, και εγώ έκανα άντλησεις λόγω ΜΕΝΝ. Και στην αρχή χρησιμοποίησα θηλές σιλικόνης γιατί έχω επίπεδες θηλές. Τώρα μετά από μια εβδομάδα σπίτι καταφέραμε και έπιασε το ένα στήθος χωρίς θηλή σιλικόνης. Το δεύτερο στήθος σταμάτησα να θηλάζω και με την ψευδοθηλή γιατί πληγώθηκε πάρα πολλά πολύ! Οπότε από αυτό το στήθος αντλώ κάθε τρεις ώρες για να μην χάσω την παραγωγή και του το δίνω ενδιάμεσα σαν συμπλήρωμα. Πιστεύω, θα το βρείτε είναι πολύ μικρα τα μωράκια σου!

Ξεκίνησε και νοιώθω ότι τρώει καλύτερα. Βρέχει πάνες ναι! Άσε που ο γλυκούλης μου σε κάθε αλλαγή πάνας μα σε κάθε αλλαγή πάνας μας κατουράει πολύ χαχαχα. Πάντως για ζυγαριά ο παιδίατρος μου είπε καλύτερα να μην πάρω για να μην αγχώθω περισσότερο αλλά δεν ξέρω τι θα κάνω!

Σήμερα ήταν 3.780 ο μπέμπης και 3.100 η Μπέμπα (είναι γεννημένα τα Χριστούγεννα). Έχουν πάρει αρκετά από τη γέννηση αλλά είναι μικρούλια πολύ ακόμη. 
Εγω κάνω άντληση κάθε 4 ώρες (το 3 ώρες είναι αδύνατο με 2 μωρά μέσα άτι σπίτι) και έχω δειλά δειλά ξεκινήσει να τα βάζω με ψευδοθηλές. Ειχα πολύ άσχημη εμπειρία από το γιο μου που με είχε πληγώσει πολύ στην αρχή κ φοβάμαι μην περασω τα ίδια τώρα που ψιλό έστρωσαν οι θηλες μου .. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2021 at 3:03 ΠΜ, BettySt είπε:

Πολύ ωραία που ξεκίνησατε για δεύτερο, μακάρι να σας έρθει γρήγορα. Και εμάς μας έχει πάρει τα μυαλά(ιδικά του μπαμπα) , πάνω κάτω είναι όλη μέρα . Δεν νομίζω ότι έχει καταλάβει κάτι με την εγκυμοσύνη. Είναι πολύ ζωηρη, όλο τρελά είναι. Ελπίζω το μωρό να  είναι ήσυχο, αλλιώς δεν ξέρω πως θα τις κανω καλά.

Καλά οι μπαμπάδες με τις κόρες αλλο πράμα,αστο!έρωτας!αντε με το καλό αγάπημενη,θα περιμένουμε νέα σου!

  • Ευχαριστώ 1

WA4Pp3.pngNnIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Σήμερα ήταν 3.780 ο μπέμπης και 3.100 η Μπέμπα (είναι γεννημένα τα Χριστούγεννα). Έχουν πάρει αρκετά από τη γέννηση αλλά είναι μικρούλια πολύ ακόμη. 
Εγω κάνω άντληση κάθε 4 ώρες (το 3 ώρες είναι αδύνατο με 2 μωρά μέσα άτι σπίτι) και έχω δειλά δειλά ξεκινήσει να τα βάζω με ψευδοθηλές. Ειχα πολύ άσχημη εμπειρία από το γιο μου που με είχε πληγώσει πολύ στην αρχή κ φοβάμαι μην περασω τα ίδια τώρα που ψιλό έστρωσαν οι θηλες μου .. 

Έχεις δίκιο! τουλάχιστον όσο πιο συχνά μπορείς! Εδώ εγώ με ένα μωρό και πάλι στο 3ωρο δεν προλαβαίνω πάντα! Άσε και μένα η μία θηλη είναι κατακρεουργημένη για αυτό σε αυτή βάζω ακόμα θήλαστρο. Κι εμείς γύρω στα 2600 τώρα είμαστε ακόμα και δυσκολευόμαστε αλλά που θα πάει θα το βρούμε!

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...