Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι…έχω γράψει άπειρες φορές νομίζω οτι στο τέλος θα με πετάξουν εκτός.Λοιπόν ήθελα να σας πω οτι με έχει κυριεύσει το άγχος σε αυτή την εγκυμοσύνη λόγω 2 αποβολών που είχα στο παρελθόν…η μια εξωμήτριο η αλλη παλίνδρομη…αυτή τη φορά είμαι στην 11η βδομάδα παρόλα αυτά δεν χαίρομαι καθόλου την εγκυμοσύνη μου,οι μέρες και οι βδομάδες περνάνε βασανιστικά αργά μεχρι να κλείσω εστω το πρώτο 3μηνο να νιώσω λίγο πιο ασφαλής.Δεν κοιμάμαι καθόλου καλά το βράδυ,σκέφτομαι συνέχεια το χειρότερο μπαίνω στο ιντερνετ και διαβάζω οτι υπάρχει!!!Νομίζω οτι στο τέλος θα τρελαθώ στ αλήθεια…φοβάμαι και τη σκια μου φοβάμαι μήπως γίνει πάλι κάτι και χάσω το μωράκι μου.Έχει περάσει καμια το ιδιο με εμένα η εχω οντως τρελαθει;;Ξέρω οτι ισως βοηθούσε κάποιος ειδικός αλλα πραγματικά στη φάση που είμαι πιστεύω πως μόνο με χάπια θα ηρεμήσω τα οποία φυσικά και δεν μπορώ να πάρω οπότε βρίσκομαι σε αδιέξοδο.Ξέρω οτι βοηθάτε πολύ εδω μέσα εστω και με δυο κουβέντες που γράφετε!Ευχαριστώ πολύ!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , Mkp2020 είπε:

Γεια σας και πάλι…έχω γράψει άπειρες φορές νομίζω οτι στο τέλος θα με πετάξουν εκτός.Λοιπόν ήθελα να σας πω οτι με έχει κυριεύσει το άγχος σε αυτή την εγκυμοσύνη λόγω 2 αποβολών που είχα στο παρελθόν…η μια εξωμήτριο η αλλη παλίνδρομη…αυτή τη φορά είμαι στην 11η βδομάδα παρόλα αυτά δεν χαίρομαι καθόλου την εγκυμοσύνη μου,οι μέρες και οι βδομάδες περνάνε βασανιστικά αργά μεχρι να κλείσω εστω το πρώτο 3μηνο να νιώσω λίγο πιο ασφαλής.Δεν κοιμάμαι καθόλου καλά το βράδυ,σκέφτομαι συνέχεια το χειρότερο μπαίνω στο ιντερνετ και διαβάζω οτι υπάρχει!!!Νομίζω οτι στο τέλος θα τρελαθώ στ αλήθεια…φοβάμαι και τη σκια μου φοβάμαι μήπως γίνει πάλι κάτι και χάσω το μωράκι μου.Έχει περάσει καμια το ιδιο με εμένα η εχω οντως τρελαθει;;Ξέρω οτι ισως βοηθούσε κάποιος ειδικός αλλα πραγματικά στη φάση που είμαι πιστεύω πως μόνο με χάπια θα ηρεμήσω τα οποία φυσικά και δεν μπορώ να πάρω οπότε βρίσκομαι σε αδιέξοδο.Ξέρω οτι βοηθάτε πολύ εδω μέσα εστω και με δυο κουβέντες που γράφετε!Ευχαριστώ πολύ!!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.εγω μια βιοχημική κύηση είχα λόγω εξωσωματικής κ είχα άγχος κ ανασφαλεια καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου όταν τελικά επετεύχθη. Προσπάθησε όμως να χαλαρώσεις.σιγουρα θα βοηθούσε ένας ειδικός η αν πιστεύεις να πας να προσευχηθείς για να πάρεις δύναμη. Ότι τέλος πάντων σου δίνει δύναμη.  Για μένα το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να σταματήσεις να ψάχνεσαι στο ίντερνετ.ξεκινα να βλέπεις βατές σειρές έχει άπειρες στο νετφλιξ και να διαβάσεις κάποιο βιβλίο να ξεχαστείς.μιλα με φίλες σου,μπες στο ινστα κ fb αλλά σταματά να διαβάζεις σε παρακαλώ. 

Εμένα εντέλει πήγε μια χαρά η εγκυμοσύνη μου κ έχω έναν ζουζούνι το οποίο δεν μαφηνει να ηρεμήσω λεπτο. Γι'αυτό είναι τώρα η ώρα να απολαύσεις όσο χρόνο απέμεινε. Στην θέση σου θα πήγαινα για καφέδες κ θα έβλεπα σειρές χωρίς τέλος. Είναι πράγματα που θα αργησεις πάρα πολύ να τα ξανακάνεις. Κ ύπνους.κοβε ύπνους να μη σκέφτεσαι.στην αρχή θα δυσκολευτείς αλλά ο ύπνος φέρνει ύπνο.επισης αν έχεις την δυνατότητα να δουλεύεις έστω κ από το σπίτι κάνε το.εγω δούλευα μέχρι να γεννήσω.ειναι επίσης κάτι που θα σου λείψει όταν θα γεννήσεις με το καλό.

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Mkp2020 είπε:

Γεια σας και πάλι…έχω γράψει άπειρες φορές νομίζω οτι στο τέλος θα με πετάξουν εκτός.Λοιπόν ήθελα να σας πω οτι με έχει κυριεύσει το άγχος σε αυτή την εγκυμοσύνη λόγω 2 αποβολών που είχα στο παρελθόν…η μια εξωμήτριο η αλλη παλίνδρομη…αυτή τη φορά είμαι στην 11η βδομάδα παρόλα αυτά δεν χαίρομαι καθόλου την εγκυμοσύνη μου,οι μέρες και οι βδομάδες περνάνε βασανιστικά αργά μεχρι να κλείσω εστω το πρώτο 3μηνο να νιώσω λίγο πιο ασφαλής.Δεν κοιμάμαι καθόλου καλά το βράδυ,σκέφτομαι συνέχεια το χειρότερο μπαίνω στο ιντερνετ και διαβάζω οτι υπάρχει!!!Νομίζω οτι στο τέλος θα τρελαθώ στ αλήθεια…φοβάμαι και τη σκια μου φοβάμαι μήπως γίνει πάλι κάτι και χάσω το μωράκι μου.Έχει περάσει καμια το ιδιο με εμένα η εχω οντως τρελαθει;;Ξέρω οτι ισως βοηθούσε κάποιος ειδικός αλλα πραγματικά στη φάση που είμαι πιστεύω πως μόνο με χάπια θα ηρεμήσω τα οποία φυσικά και δεν μπορώ να πάρω οπότε βρίσκομαι σε αδιέξοδο.Ξέρω οτι βοηθάτε πολύ εδω μέσα εστω και με δυο κουβέντες που γράφετε!Ευχαριστώ πολύ!!!

Αγχώνεσαι γιατί σκέφτεσαι τι μπορεί να πάει στραβά είναι απλά μια σκέψη αυτό και όχι η πραγματικότητα σου. Μην μπερδεύεις τον φόβο με την πραγματικότητα. Στο εδώ και τώρα είσαι έγκυουλα και βήμα βήμα θα πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου. Οι αποβολές υπήρξαν αλλά ανήκουν πια στο παρελθόν. Κάθε φορά που θα αγχώνεσαι να θυμάσαι πως στον υπέρηχο το νινί σου είναι υπέροχο και υγιέστατο. Και μην νιώθεις τύψεις που φοβάσαι. Το συναίσθημα δεν ελέγχεται. Με το καλό κορίτσι μου σου εύχομαι. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου.. Νομίζω ότι οι ροζ εγκυμοσύνες που αρχίζουν και τελειώνουν ομαλά χωρίς άγχος είναι λίγο μύθος. Κάθε γυναίκα έχει λόγους να φοβάται ή να ανησυχεί σε διάφορα στάδια. Είναι κομμάτι της διαδικασίας. Κι εγώ έχω περάσει πολλά και τώρα στον 6ο βρίσκομαι σε μια πολύ δύσκολη φάση. 

Από την μια οι ορμόνες, από την άλλη οι ψυχολογικές και σωματικές αλλαγές αλλάζουν τόσο την διάθεση που δεν το καταλαβαίνουμε.. 

Μην αποκλείσεις τον ειδικό γιατί αφενός και μόνο η συζήτηση μπορεί να είναι σωτήρια, αλλά ακόμη κι αν κρίνει ότι χρειάζεται αγωγή υπάρχει λύση. 

Ναι το ιντερνετ είναι ο χειρότερος συμβουλος και μόνο ο γιατρός σου μπορεί να εκφέρει άποψη για την δική σου εγκυμοσύνη γιατί κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική! 

Το ότι δεν κοιμάσαι καλά το βράδυ είναι κλασικό σύμπτωμα πρωτου τριμήνου. Κι αυτό από μόνο του είναι πολύ στρεσογονο. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Πόσο σε νιώθω! Χωρίς να έχω περάσει την απώλεια, τη φοβάμαι τόσο πολύ μετά από 3 αποτυχημένες εξωσωματικές και τώρα στην 4η επιτυχημένη, δεν έχω χαρεί παρά τις πρώτες μέρες με τις πρώτες μου χοριακές. Ήδη όχι απλώς πιστεύω ότι είναι μύθος "η όμορφη περίοδος της εγκυμοσύνης", που λέει η agg83, αλλά θεωρώ ότι είναι ένας εύσχημος τρόπος να κρύψουν οι γυναίκες τις τόσες αγωνιώδεις στιγμές που έχει αυτή η πολύμηνη περίοδος! Αν υπήρχε η δυνατότητα να μεγάλωνε στον "σωλήνα" που δημιουργήθηκε το έμβρυο, πραγματικά θα πλήρωνα όσο όσο!!!! Έχω τρελαθεί νομίζω ήδη, φοβάμαι και τη σκιά μου, αλλά να σου πω κάτι, αυτό που βοηθά εμένα προσωπικά είναι όταν σκέφτομαι πως η φύση προχωρά ερήμην μας. Κοιτάζω γύρω τα τόσα πλάσματα του περιβάλλοντος και σκέφτομαι δεν ανησυχεί κανένα φυτό ή ζώο για τις επόμενες στιγμές. Η φύση αποφασίζει για αυτά. 

Πέρα από τη φιλοσοφία όμως που είναι το δικό μου αγαπημένο "'άθλημα", προτείνω σειρούλες κωμικές! Κόλλησε αυτό το έμβρυο λόγω το  "Young Sheldon", το πιστεύω. Γελούσα με την ψυχή μου... Προτείνω επίσης διαλογισμό. Βρες ωραία βιντεάκια στο  youtube και ξεκίνα τον! Σε κάτι κρίσεις πανικού που πήγαν να με πιάσουν βοήθησαν πολύ. :D

Και αυτό που σου είπαν τα κορίτσια, στα σίγουρα: ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!!! Δεν νιώθεις και δεν βλέπεις κάτι ανησυχητικό, όλα προχωρούν καλά. Αν κάτι από αυτά συμβεί, γραμμή στον γιατρό σου...

Καλή δύναμη....κάτι μήνες έμειναν... :cool:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια ποσο βοηθάτε με τις απαντήσεις και τι κουράγιο μου δίνετε να ξέρατε!!Έχετε όλες δίκιο για το ίντερνετ αλλά πραγματικά νομίζω παει το χέρι μου απο μόνο του και πάντα στα χειρότερα εννοείται.Τώρα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι την αυχενική…είναι σε 10 μέρες περίπου και μου φαίνεται τόσο μακρυνο!!!Όσο για τις σειρές και τα βιβλία αυτά τα έχω ξεχάσει γιατί έχω ηδη ενα 4χρονο στο σπίτι και δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα…οσο σκέφτομαι την πρώτη εγκυμοσύνη που κοιμόμουν οποτε ήθελα…παράδεισος!!χαχα!Εύχομαι όσες περιμένετε το μωράκι σας να πανε ολα καλά και οσες εχετε ηδη να τα χαιρεστε!Όντως η μόνη δύναμη που παίρνω είναι απο την προσευχή αλλά με αυτό το άγχος που εχω χάνω και την πίστη μου τελείως καμιά φορά.Πάντως τη φράση «απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και είναι η καλύτερη περίοδος της ζωής σου» πραγματικά δεν την καταλαβαίνω!!!Η εγκυμοσύνη μόνο άγχος και αγωνία είναι…τουλάχιστον για μένα!!Βέβαια παίζουν ρόλο Πολλά γιατί την πρώτη φορά πήγαν ολα τόσο τέλεια που ήμουν απο αυτές που την απολάμβαναν…τώρα στη δεύτερη αναθεωρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Γεια σας και πάλι…έχω γράψει άπειρες φορές νομίζω οτι στο τέλος θα με πετάξουν εκτός.Λοιπόν ήθελα να σας πω οτι με έχει κυριεύσει το άγχος σε αυτή την εγκυμοσύνη λόγω 2 αποβολών που είχα στο παρελθόν…η μια εξωμήτριο η αλλη παλίνδρομη…αυτή τη φορά είμαι στην 11η βδομάδα παρόλα αυτά δεν χαίρομαι καθόλου την εγκυμοσύνη μου,οι μέρες και οι βδομάδες περνάνε βασανιστικά αργά μεχρι να κλείσω εστω το πρώτο 3μηνο να νιώσω λίγο πιο ασφαλής.Δεν κοιμάμαι καθόλου καλά το βράδυ,σκέφτομαι συνέχεια το χειρότερο μπαίνω στο ιντερνετ και διαβάζω οτι υπάρχει!!!Νομίζω οτι στο τέλος θα τρελαθώ στ αλήθεια…φοβάμαι και τη σκια μου φοβάμαι μήπως γίνει πάλι κάτι και χάσω το μωράκι μου.Έχει περάσει καμια το ιδιο με εμένα η εχω οντως τρελαθει;;Ξέρω οτι ισως βοηθούσε κάποιος ειδικός αλλα πραγματικά στη φάση που είμαι πιστεύω πως μόνο με χάπια θα ηρεμήσω τα οποία φυσικά και δεν μπορώ να πάρω οπότε βρίσκομαι σε αδιέξοδο.Ξέρω οτι βοηθάτε πολύ εδω μέσα εστω και με δυο κουβέντες που γράφετε!Ευχαριστώ πολύ!!!

Αυτό που η εγκυμοσύνη είναι η πιο όμορφη περιοδοσ στη ζωή μιασ γυναίκας νομίζω μόνο στον κινηματογράφο συμβαίνει...προσωπικά δεν το έζησα ποτέ αυτό..οκ όταν φτάσαμε στο σημείο να με κλωτσήσει απολάμβανα τη στιγμή..αλλά εγώ δεν το ευχαριστήθηκα τόσο βρε κορίτσια..

Είχα κ εγώ εξωμήτριο..οι επόμενεσ εγκυμοσύνεσ συνοδεύτηκαν από πολλές χοριακεσ κ απέραντο αγχοσ μέχρι να δούμε πως είναι εντός της μήτρας..κατά διαστήματα είχα κ αιματακι κ έπαιρνα θεραπεία..καούρες εμετοί..κ το αγχοσ των εξετάσεων...τα κιλά που έγιναν αφορητα..δεν μπορούσα ειδικα στην 3η εγκυμοσύνη που πήρα 24 κιλά να σηκωθώ  καλα καλά από το κρεβάτι.επισησ νοσηλευτηκα στην μεγάλη μου κόρη όταν ήμουν 32 εβδομάδων γιατί είχα αίμα κ πονουσς στην κοιλια ..στην μικρή μου κόρη από την κούραση με πονούσε η κοιλιά σε σημείο που δεν μπορούσα να περπατησω..τελικάκά μόνο όταν κράτησα τα παιδιά μου ησύχασα..

Δεν περιγράφουμε ίδιες καταστάσεις..αλλά η καθεμιά μασ το περνάει αλλιωσ..εγώ προσπαθούσα να το πάρω βήμα βήμα..ένα βήμα τη φορά..μέχρι να τα κρατήσω αγκαλιά..προσπάθησε να μιλασ..κ δεν είναι κ κακό να ζητήσεις βοήθεια..ολεσ στην περίοδο της εγκυμοσύνης κ μετά από την γέννα είμαστε πιο ευαίσθητες..αν πιστεύεις πωσ δεν μπορεισ να το μιλησεισ μόνη ζητά βοήθεια..εμεισ εδώ θα μάστε να σ ακούμε..ολεσ είχαμε τα άγχη μασ..

Σου εύχομαι με το καλό...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι φυσιολογικα που περνάς και λογικά!!! Είτε με ιστορικό ειτε χωρις οι ορμόνες σου κάνουν πάρτι... μετα την αυχενικη θα πάρεις μια ανάσα... Μέχρι τότε βολτες παρεούλα σε προσωπα οικεια μην κολλησεις και τπτ ωστε να αποφεύγεις τις σκέψεις σου.. Ταινίες προσευχη και έχει ο Θεος... εύχομαι σύντομα ολα να ειναι παρελθόν και να παραδοθείς στα αγκου...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Γεια σας και πάλι…έχω γράψει άπειρες φορές νομίζω οτι στο τέλος θα με πετάξουν εκτός.Λοιπόν ήθελα να σας πω οτι με έχει κυριεύσει το άγχος σε αυτή την εγκυμοσύνη λόγω 2 αποβολών που είχα στο παρελθόν…η μια εξωμήτριο η αλλη παλίνδρομη…αυτή τη φορά είμαι στην 11η βδομάδα παρόλα αυτά δεν χαίρομαι καθόλου την εγκυμοσύνη μου,οι μέρες και οι βδομάδες περνάνε βασανιστικά αργά μεχρι να κλείσω εστω το πρώτο 3μηνο να νιώσω λίγο πιο ασφαλής.Δεν κοιμάμαι καθόλου καλά το βράδυ,σκέφτομαι συνέχεια το χειρότερο μπαίνω στο ιντερνετ και διαβάζω οτι υπάρχει!!!Νομίζω οτι στο τέλος θα τρελαθώ στ αλήθεια…φοβάμαι και τη σκια μου φοβάμαι μήπως γίνει πάλι κάτι και χάσω το μωράκι μου.Έχει περάσει καμια το ιδιο με εμένα η εχω οντως τρελαθει;;Ξέρω οτι ισως βοηθούσε κάποιος ειδικός αλλα πραγματικά στη φάση που είμαι πιστεύω πως μόνο με χάπια θα ηρεμήσω τα οποία φυσικά και δεν μπορώ να πάρω οπότε βρίσκομαι σε αδιέξοδο.Ξέρω οτι βοηθάτε πολύ εδω μέσα εστω και με δυο κουβέντες που γράφετε!Ευχαριστώ πολύ!!!

Κοριτσάκι μου καλημέρα,με το καλό το μωράκι σου!Ξέρω ακριβώς πώς νιώθεις.Πρωτη φορά έμεινα έγκυος στα 35 με τις πρώτες προσπάθειες.Ολα καλά,οι χοριακη από την αρχή στα υψη,στις 6 βδομάδες ακούσαμε καρδούλα και άρχισαν τα συμπτώματα.Αναγουλα όσο δεν πάει,με τον κουβά όλη μέρα αγκαλιά.Και στις 9 βδομάδες πάμε πάλι για έλεγχο και στον υπέρηχο δεν πιάνουμε καρδούλα.Σοκ! Επίσης φαίνεται ότι έχει πεθάνει το έμβρυο 2 βδομάδες πριν, αφήνουμε 3 μέρες μήπως αποβάλλω μόνη αλλά τίποτα.Οποτε πάω για απόθεση.Τη μέρα της αποξεσης ακόμη πιο έντονα συμπτώματα.Ο γιατρός απόρησε,ο υπέρηχος επιβεβαιώνει ότι δεν ζει το έμβρυο και το στέλνουμε για βιοψία.Αποτελεσμα μερικη μύλη κύηση!6 μήνες περιμένουμε για καινούργια προσπάθεια και μένω πάλι με τη μία.Και μαζί με τη χαρά αρχίζει και το άγχος Χοριακες πάλι υψηλές ,αναγουλα πριν από την καθυστέρηση και από 6 εβδομάδων αρχίζουν οι εμμετοι.Ολη μέρα αγωνία,στο γιατρό ανέβαζα πίεση,εγώ που έτρωγα αλάτι στο σπίτι για να μην λιποθυμισω ,πριν κάθε υπέρηχο χτυπούσε κόκκινο!Περίμενα να μου πει ότι δεν ζει.Είπα μετά την αυχενική θα ηρεμήσω αλλά τίποτα.Κι όταν άρχισα να τον νιώθω μόλις δεν κουνιόταν για λίγο σκεφτόμουν ότι πέθανε.Εφτασα έτσι ως τη γέννα.Δεν χάρηκα τίποτα απλά μετρούσα μέρες μέχρι να τελειώσει το μαρτύριο.

Είναι πολύ δύσκολο μετά από κάποια απώλεια να είσαι ήρεμη και σίγουρα δεν μπορείς να το εκλογικεύσεις όταν το ζεις.Τα κορίτσια έχουν δίκιο,απασχόλησε το μυαλό σου με κάτι άλλο.Δεν υπάρχει άλλος τρόπος και κόψε το ίντερνετ.Ειναι πολύς καιρός για να το περνάς αυτό και μετά θα σκέφτεσαι ότι δεν θυμάσαι τίποτα ευχάριστο .Μακάρι να είχα χαρεί τότε την πρώτη μου ολοκληρωμένη εγκυμοσύνη.

Μετά τον πρώτο μου γιο είχα μια απρόσμενη κύηση που δεν εξελίχθηκε επίσης.Απεβαλα μόνη μου και όταν ξαναεμεινα στο μικρό είπα ότι δεν θα το ξανακάνω αυτό σε εμένα και το μωρό,ότι αυτό το μωράκι ήρθε για να μείνει και χαλάρωσα.Σιγουρα το ότι είχα ήδη ένα παιδί το έκανε πιο εύκολο.

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Mkp2020 είπε:

Αχ κορίτσια ποσο βοηθάτε με τις απαντήσεις και τι κουράγιο μου δίνετε να ξέρατε!!Έχετε όλες δίκιο για το ίντερνετ αλλά πραγματικά νομίζω παει το χέρι μου απο μόνο του και πάντα στα χειρότερα εννοείται.Τώρα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι την αυχενική…είναι σε 10 μέρες περίπου και μου φαίνεται τόσο μακρυνο!!!Όσο για τις σειρές και τα βιβλία αυτά τα έχω ξεχάσει γιατί έχω ηδη ενα 4χρονο στο σπίτι και δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα…οσο σκέφτομαι την πρώτη εγκυμοσύνη που κοιμόμουν οποτε ήθελα…παράδεισος!!χαχα!Εύχομαι όσες περιμένετε το μωράκι σας να πανε ολα καλά και οσες εχετε ηδη να τα χαιρεστε!Όντως η μόνη δύναμη που παίρνω είναι απο την προσευχή αλλά με αυτό το άγχος που εχω χάνω και την πίστη μου τελείως καμιά φορά.Πάντως τη φράση «απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και είναι η καλύτερη περίοδος της ζωής σου» πραγματικά δεν την καταλαβαίνω!!!Η εγκυμοσύνη μόνο άγχος και αγωνία είναι…τουλάχιστον για μένα!!Βέβαια παίζουν ρόλο Πολλά γιατί την πρώτη φορά πήγαν ολα τόσο τέλεια που ήμουν απο αυτές που την απολάμβαναν…τώρα στη δεύτερη αναθεωρώ!!!

Αφού έχεις ήδη ένα ακόμα παιδάκι όσο μπορείς αφιέρωσε του χρόνο γιατί μετά δεν θα μπορείς κ τόσο.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια μου!Υπάρχουν στιγμές που λεω θα πάνε ολα καλά και άλλες που κάθομαι και κλαίω.Φοβάμαι και εγώ οτι θα παω την άλλη βδομάδα και μπορεί να έχει σταματήσει η καρδούλα του και με πιάνει πανικός.Σε αυτή την εγκυμοσύνη παω σχεδόν κάθε βδομάδα για υπέρηχο γιατί δεν αντέχω να περιμένω.Έχω βάλει σαν οριο την αυχενική αν και μετά δεν ηρεμήσω δεν ξέρω τι θα κάνω πάντως δεν γίνεται για τους επόμενους 6 μήνες να είμαι σε αυτό το χάλι.Δεν εχω και υποστήριξη απο το περιβάλλον μου ολοι μου φωνάζουν και με θεωρούν παράλογη…αλλά δεν έζησαν οι ίδιοι ούτε τις αποβολές ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Mkp2020 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!Υπάρχουν στιγμές που λεω θα πάνε ολα καλά και άλλες που κάθομαι και κλαίω.Φοβάμαι και εγώ οτι θα παω την άλλη βδομάδα και μπορεί να έχει σταματήσει η καρδούλα του και με πιάνει πανικός.Σε αυτή την εγκυμοσύνη παω σχεδόν κάθε βδομάδα για υπέρηχο γιατί δεν αντέχω να περιμένω.Έχω βάλει σαν οριο την αυχενική αν και μετά δεν ηρεμήσω δεν ξέρω τι θα κάνω πάντως δεν γίνεται για τους επόμενους 6 μήνες να είμαι σε αυτό το χάλι.Δεν εχω και υποστήριξη απο το περιβάλλον μου ολοι μου φωνάζουν και με θεωρούν παράλογη…αλλά δεν έζησαν οι ίδιοι ούτε τις αποβολές ούτε τίποτα.

πήγαινε σε ψυχολόγο κ σε πνευματικό, αν πιστεύεις. Δεν χρειάζεσαι φάρμακα, χρειάζεσαι συμπαράσταση κ να μπορείς κάπου να μιλήσεις χωρίς να σε λογοκρίνουν.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Mkp2020 said:

Καλημέρα κορίτσια μου!Υπάρχουν στιγμές που λεω θα πάνε ολα καλά και άλλες που κάθομαι και κλαίω.Φοβάμαι και εγώ οτι θα παω την άλλη βδομάδα και μπορεί να έχει σταματήσει η καρδούλα του και με πιάνει πανικός.Σε αυτή την εγκυμοσύνη παω σχεδόν κάθε βδομάδα για υπέρηχο γιατί δεν αντέχω να περιμένω.Έχω βάλει σαν οριο την αυχενική αν και μετά δεν ηρεμήσω δεν ξέρω τι θα κάνω πάντως δεν γίνεται για τους επόμενους 6 μήνες να είμαι σε αυτό το χάλι.Δεν εχω και υποστήριξη απο το περιβάλλον μου ολοι μου φωνάζουν και με θεωρούν παράλογη…αλλά δεν έζησαν οι ίδιοι ούτε τις αποβολές ούτε τίποτα.

Καταρχάς σου εύχομαι μία καλή και τελειόμηνη κύηση και σε μερικούς μήνες να κρατάς στην αγκαλιά σου το μωράκι σου.

Όπως εσύ κι εγώ είχα ένα παιδάκι κια μετά βίωσα 2 απώλειες, 2 παλλίνδρομες κυήσεις εγώ σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα τη μία μετά την άλλη και 2 αποξέσεις με αρκετή ταλαιπωρία στη 2η. Έκανα εξετάσεις πιστεύοντας ότι κάτι έχω πάθει, είχα απελπιστεί και πίστευα ότι δεν θα καταφέρω να κάνω άλλο παιδί κτλ κτλ. Σε νιώθω και πιστεύω ότι αυτά που αισθάνεσαι είναι φυσιολογικά. Από την άλλη όμως νομίζω ότι βάζεις τον εαυτό σου σε μια μεγάλη δοκιμασία κοιτάζοντας όλη την ώρα το ιντερνετ. Εμένα αυτό που με έσωσε ήταν ο γιος μου. Το πρωί στη δουλειά και το απόγευμα με το παιδί σπίτι δεν είχα καθόλου χρόνο να ψάξω, να σκεφτώ...Ο γιος μου ήταν βάλσαμο γιατί τον έβλεπα και έλεγα όχι δεν θα κλάψω, όχι δεν θα το βάλω κάτω γιατί έχω ένα λουλούδι και θέλω να είμαι καλά για αυτόν. 

Οι εξετάσεις δεν έδειξαν τίποτα. Ο γιατρός μου μετά την 2η απόξεση μου έδωσε να πάρω κάτι βιταμίνες  και μου είπε ότι είναι πολύ καλές και ότι βοηθούν στη σωστή ωρίμανση των ωαρίων κτλ. Μεσολαβούσαν καλοκαιρινές διακοπές και είπα οκ, θα  παίρνω τις βιταμίνες και θα περάσω καλά, ΚΑΛΑ όμως. Θα προσπαθήσω να μη σκέφτομαι και να μη στενοχωριέμαι. Μετά την απόξεση μου ήρθε περίδος πάνω στο μήνα και ήταν και η τελευταία φορά. Μόλις κράτησα το θετικό τεστ με έπιασε πανικός. Όλα μαύρα τα έβλεπα. Φοβόμου ότι όπως το σώμα μου με απογοήτευσε 2 φορές θα το έκανε και πάλι. Ο γιατρός μου μου έδωσε αντιπηκτικές ενέσεις, ασπριρίνη και προγεστερόνη. Νομίζω εκ των υστέρων το έκανε πιο πολύ για την ψυχολογία μου παρά επειδή το είχα ανάγκη. Εμένα όμως όλο αυτό με βοήθησε. Πίστευα ότι παίρνοντας όλα αυτά τα φάρμακα, κάνοντας κάθε μέρα τις ενέσεις, ότι βοηθούσα αυτό το μωρό. Και αυτό που με βοήθησε πάρα πολύ ήταν να γράφω στις Μανούλες Μαϊου 2020. Έμπαινα κάθε μέρα και διάβαζα και έγραφα. Γνώρισα κοπέλες που είχαν περάσει δύσκολα, που είχαν ανησυχίες όπως εγώ και που μπορούσαν να με καταλάβουν. Αλλά δεν γράφαμε μόνο τα άσχημα :) . Αν θεωρείς ότι οι άνρθωποι γύρω σου δεν μπορούν να σε καταλάβουν, έχεις δίκιο. Γιατί πολύ απλά δεν βιώνουν αυτό που βιώνεις εσύ. Σε παρακαλώ όμως, προσπάθησε να απασχολήσεις τον εαυτό σου με το παιδάκι σου, προσπάθησε να χαμογελάσεις, προσπάθησε να επιτρέψεις στον εαυτό σου να κάνει και θετικές σκέψεις. Μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης μου τα άσχημα συναισθήματα έρχονταν και έφευγαν. Θυμάμαι κάποια στιγμή η μαμά μου μου είχε πει αρκετά θυμωμένη: " Τι κάνεις έτσι; Στο τέλος θα πάθεις τίποτα και θα αφήσεις πίσω ένα παιδί" . Μπορεί να ακούγεται σκληρό αλλά από τότε αυτή τη φράση την έχω στο μυαλό μου για πολλές καταστάσεις. Αν πχ αγχώνομαι για βλακείες και στενοχωριέμαι για διάφορα, σκέφτομαι αυτή τη φράση. Και βλέπω τις φατσούλες των 2 πλέον μου παιδιών στο μυαλό μου και όλα αλλάζουν.

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο. Θέλω να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη. Θα φοβάσι και θα αγχώνεσαι με΄χρι το τέλος. Αλλά προσπάθησε να το δεις και λίγο αλλιώς :) Όλα θα πάνε καλά! Σου εύχομαι από την καρδιά μου τα καλύτερα! 

  • Μου αρέσει 2

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοπέλα μου σε καταλαβαίνω!! Προσπάθησε όσο μπορείς να μην αγχώνεσαι!! Το ξέρω ότι είναι δύσκολο!! Εγώ έχω ένα παιδάκι 12 ετών και ένα μωράκι 4 μηνων. Η διαφορά είναι μεγάλη γιατί δεν ερχόταν τόσα χρόνια που τόσο πολύ το θέλαμε όλοι!! Όταν έμεινα εγκυος δεν πίστευα στα μάτια μου!! Σε όλη την εγκυμοσύνη είχα φοβερό άγχος!! Ότι κάτι θα πάει στραβά και θα πέσω απ το συννεφάκι!! Δεν μπορούσα να χαρώ με τίποτα!! Τελικά όλα πήγαν καλά και κρατάω στην αγκαλια μου τον θησαυρό μου!! Φυσικά συνεχίζω να αγχώνομαι :wink:μην αρρωστήσει, μην πάθει τίποτα, άσχημες σκέψεις περνάνε απ το μυαλό μου.. Άμα έχεις άγχος αυτό δεν φεύγει τόσο εύκολα. Μην διαβάζεις πολύ στο ίντερνετ γιατί η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Στο λέω γιατί και γω διάβαζα και όλα τα άσχημα νόμιζα ότι μιλούσαν για μενα:shock:. Προσπάθησε να έχεις θετικές σκέψεις και να βγαίνεις και καμιά βολτούλα έξω να χαλαρώνεις.. Να σου ζήσει και το πρώτο σου παιδάκι!! Με το καλό!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2021 at 7:49 ΜΜ, Mkp2020 είπε:

Γεια σας και πάλι…έχω γράψει άπειρες φορές νομίζω οτι στο τέλος θα με πετάξουν εκτός.Λοιπόν ήθελα να σας πω οτι με έχει κυριεύσει το άγχος σε αυτή την εγκυμοσύνη λόγω 2 αποβολών που είχα στο παρελθόν…η μια εξωμήτριο η αλλη παλίνδρομη…αυτή τη φορά είμαι στην 11η βδομάδα παρόλα αυτά δεν χαίρομαι καθόλου την εγκυμοσύνη μου,οι μέρες και οι βδομάδες περνάνε βασανιστικά αργά μεχρι να κλείσω εστω το πρώτο 3μηνο να νιώσω λίγο πιο ασφαλής.Δεν κοιμάμαι καθόλου καλά το βράδυ,σκέφτομαι συνέχεια το χειρότερο μπαίνω στο ιντερνετ και διαβάζω οτι υπάρχει!!!Νομίζω οτι στο τέλος θα τρελαθώ στ αλήθεια…φοβάμαι και τη σκια μου φοβάμαι μήπως γίνει πάλι κάτι και χάσω το μωράκι μου.Έχει περάσει καμια το ιδιο με εμένα η εχω οντως τρελαθει;;Ξέρω οτι ισως βοηθούσε κάποιος ειδικός αλλα πραγματικά στη φάση που είμαι πιστεύω πως μόνο με χάπια θα ηρεμήσω τα οποία φυσικά και δεν μπορώ να πάρω οπότε βρίσκομαι σε αδιέξοδο.Ξέρω οτι βοηθάτε πολύ εδω μέσα εστω και με δυο κουβέντες που γράφετε!Ευχαριστώ πολύ!!!

Κορίτσι μου σε νιώθω απόλυτα..το πέρασα και το περνάω ακόμα τώρα στον όγδοο..δυστυχώς οι περισσότερες που περάσαμε αποβολές έχουμε κατάλοιπα...βασανιστικά αργά πέρασαν για μένα και οι μήνες κ έχω ξαγρυπνισει άπειρα βραδιά σε αυτούς τους μήνες και χθες επίσης γιατί μπαίνανε σκέψεις στο μυαλό κ δεν μπορούσα να τις αποβάλλω..προσπάθησε να βάζεις στο πρόγραμμα σου πράγματα που σε ευχαριστούν γιατι αυτό το άγχος δεν τελειώνει ούτε με το πέρας του πρώτου τριμήνου..για την ακρίβεια από την στιγμή που γίνεσαι μανούλα μια ζωή θα έχεις εγνοια.αλλα το μωρό σου είναι μια χαρά αυτό να σκέφτεσαι.

On 17/6/2021 at 9:19 ΠΜ, Mkp2020 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!Υπάρχουν στιγμές που λεω θα πάνε ολα καλά και άλλες που κάθομαι και κλαίω.Φοβάμαι και εγώ οτι θα παω την άλλη βδομάδα και μπορεί να έχει σταματήσει η καρδούλα του και με πιάνει πανικός.Σε αυτή την εγκυμοσύνη παω σχεδόν κάθε βδομάδα για υπέρηχο γιατί δεν αντέχω να περιμένω.Έχω βάλει σαν οριο την αυχενική αν και μετά δεν ηρεμήσω δεν ξέρω τι θα κάνω πάντως δεν γίνεται για τους επόμενους 6 μήνες να είμαι σε αυτό το χάλι.Δεν εχω και υποστήριξη απο το περιβάλλον μου ολοι μου φωνάζουν και με θεωρούν παράλογη…αλλά δεν έζησαν οι ίδιοι ούτε τις αποβολές ούτε τίποτα.

Να σου πω συγκεκριμένα μου είπε σε κάποια φάση η αδερφή μου τότε στις αρχές ότι φοβήθηκε πολύ..είπα λέει η αδερφή μου δεν είναι καλά θα τρελαθεί...τελικά δεν τρελάθηκα χαχαχαχα...ακόμα...σφιγκω τα δόντια κ προσπαθώ να την παλέψω μέχρι το τέλος..όλα καλά θα πάνε για όλες μας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...