Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Angiee1990 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Ήθελα να ρωτήσω  αν κάποια είναι με άδεια ασθένειας .. Δλδ εγώ έχω σταματήσει τη δουλειά από τον Δεκέμβρη  γιατί είχα αίμα καφε στις αρχές της κύησης Κ φοβηθήκαμε Κ σταμάτησα . Γνωρίζει κάποια τι γίνεται τώρα με το δώρο πασχα ; Παίρνουμε από το ΙΚΑ ;  από τον εργοδότη;; 

Εγώ βγήκα σε αναρρωτική εδώ και τρεις βδομάδες.

Θα πληρωθείς νομίζω και από τους δύο.

Δεν είναι σαφές. Λέγανε ότι θα βγει μια αίτηση, για το ΙΚΑ, την οποία δεν έχω βρει κάπου.

Εσύ αργείς να πληρωθείς γενικά;

Κάθε πότε πληρώνεσαι;


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 hours ago, iwanna24 said:

Δεν σε λες και καπνίστρια με 3 τσιγάρα πάντως...

Συνήθως οι καπνιστές, δεν αντέχουμε καν κάποιες ώρες χωρίς τσιγάρο.

 

Ναι, είναι ένα περίεργο πράγμα, στην πραγματικότητα δεν έχω εθισμό και θα έπρεπε να μπορώ να το κόψω πανεύκολα, παρόλα αυτά αυτά τα 3 τσιγάρα τα καπνίζω από 17 χρόνων και δύσκολα τα κόβω! Αν κάνω περισσότερα όμως, αρρωσταίνω. Και αν δεν πρέπει να καπνίσω, δεν έχω πρόβλημα, δεν το ζητάει ο οργανισμός μου. Το ζητάω πολύ με αλκοόλ και καφέ, τώρα που έχουν κοπεί κι αυτά, σκασίλα μου! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , iwanna24 είπε:

Εγώ βγήκα σε αναρρωτική εδώ και τρεις βδομάδες.

Θα πληρωθείς νομίζω και από τους δύο.

Δεν είναι σαφές. Λέγανε ότι θα βγει μια αίτηση, για το ΙΚΑ, την οποία δεν έχω βρει κάπου.

Εσύ αργείς να πληρωθείς γενικά;

Κάθε πότε πληρώνεσαι;

Γενικά δεν αργω να πληρωθώ … από τη μερα που πέρα με επιτροπή Κ καταθέτω τα χαρτιά μετά στο ΙΚΑ μέσα σε 10 μέρες το πολύ έχω πληρωθεί !!

πρίν από 4 λεπτά , Angiee1990 είπε:

Γενικά δεν αργω να πληρωθώ … από τη μερα που πέρα με επιτροπή Κ καταθέτω τα χαρτιά μετά στο ΙΚΑ μέσα σε 10 μέρες το πολύ έχω πληρωθεί !!

Αλλά για να πληρωθούμε Κ απτό ΙΚΑ αυτά που Λογικά μας αναλογούν πρέπει να κάνουμε κάποια αίτηση πριν τη μεγάλη βδομάδα φαντάζομαι .. Κ ούτε εγώ βρίσκω κάπου να υπάρχει τέτοια αίτηση προς το παρόν 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Angiee1990 είπε:

Γενικά δεν αργω να πληρωθώ … από τη μερα που πέρα με επιτροπή Κ καταθέτω τα χαρτιά μετά στο ΙΚΑ μέσα σε 10 μέρες το πολύ έχω πληρωθεί !!

Αλλά για να πληρωθούμε Κ απτό ΙΚΑ αυτά που Λογικά μας αναλογούν πρέπει να κάνουμε κάποια αίτηση πριν τη μεγάλη βδομάδα φαντάζομαι .. Κ ούτε εγώ βρίσκω κάπου να υπάρχει τέτοια αίτηση προς το παρόν 

Καλησπέρα,να σε ρωτήσω κάτι ο εργοδότης μόνο τον 1 μήνα της άδειας σε πληρωσε και μετά το ΙΚΑ?εγώ έχω άδεια από Φεβρουάριο, Μάρτη με πληρωσε εργοδότης τωρα βλεπω στον εφκα δν εχει εγκριθεί άδεια μου από ικα...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ele1 είπε:

Καλησπέρα,να σε ρωτήσω κάτι ο εργοδότης μόνο τον 1 μήνα της άδειας σε πληρωσε και μετά το ΙΚΑ?εγώ έχω άδεια από Φεβρουάριο, Μάρτη με πληρωσε εργοδότης τωρα βλεπω στον εφκα δν εχει εγκριθεί άδεια μου από ικα...

Λοιπόν αν δεν κάνω λάθος μου πλήρωσε 2 μήνες ο εργοδότης μου.. αλλά όχι ολόκληρο το  μισθό μου πήρα λιγότερα Κ πήρα Κ το υπόλοιπο του μισθού  απτό ΙΚΑ αμέσως. Κ μετά ξεκίνησα με το ΙΚΑ. Εγώ βέβαια άργησα να πάω να καταθέσω χαρτιά κτλ δεν είχα καποιον να πάει Κ εγώ ήμουν κρεβάτι δεν έβγαινα και τα κατέθεσα όλα μαζί δλδ 3 μήνες μαζί .. και τώρα μου βγήκε να πάρω ένα ποσό μαζεμένο ! Γιατί δεν εγκρίθηκε ;;; Πηγες κανονικά κατέθεσες χαρτιά πέρασες επιτροπή από όλα;; Δεν σε ενημέρωσαν ότι δεν μπορεί να εγκριθεί όταν πηγες τις άδειες σου στο ΙΚΑ;;  

πρίν από 11 λεπτά , Angiee1990 είπε:

Λοιπόν αν δεν κάνω λάθος μου πλήρωσε 2 μήνες ο εργοδότης μου.. αλλά όχι ολόκληρο το  μισθό μου πήρα λιγότερα Κ πήρα Κ το υπόλοιπο του μισθού  απτό ΙΚΑ αμέσως. Κ μετά ξεκίνησα με το ΙΚΑ. Εγώ βέβαια άργησα να πάω να καταθέσω χαρτιά κτλ δεν είχα καποιον να πάει Κ εγώ ήμουν κρεβάτι δεν έβγαινα και τα κατέθεσα όλα μαζί δλδ 3 μήνες μαζί .. και τώρα μου βγήκε να πάρω ένα ποσό μαζεμένο ! Γιατί δεν εγκρίθηκε ;;; Πηγες κανονικά κατέθεσες χαρτιά πέρασες επιτροπή από όλα;; Δεν σε ενημέρωσαν ότι δεν μπορεί να εγκριθεί όταν πηγες τις άδειες σου στο ΙΚΑ;;  

Επίσης !!! Έχεις περάσει μέσα στο εφκα τις αναρρωτικές σου;; Και έχει μπει ο εργοδότης σου να κάνει αποδοχή .;;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Angiee1990 είπε:

Λοιπόν αν δεν κάνω λάθος μου πλήρωσε 2 μήνες ο εργοδότης μου.. αλλά όχι ολόκληρο το  μισθό μου πήρα λιγότερα Κ πήρα Κ το υπόλοιπο του μισθού  απτό ΙΚΑ αμέσως. Κ μετά ξεκίνησα με το ΙΚΑ. Εγώ βέβαια άργησα να πάω να καταθέσω χαρτιά κτλ δεν είχα καποιον να πάει Κ εγώ ήμουν κρεβάτι δεν έβγαινα και τα κατέθεσα όλα μαζί δλδ 3 μήνες μαζί .. και τώρα μου βγήκε να πάρω ένα ποσό μαζεμένο ! Γιατί δεν εγκρίθηκε ;;; Πηγες κανονικά κατέθεσες χαρτιά πέρασες επιτροπή από όλα;; Δεν σε ενημέρωσαν ότι δεν μπορεί να εγκριθεί όταν πηγες τις άδειες σου στο ΙΚΑ;;  

Επίσης !!! Έχεις περάσει μέσα στο εφκα τις αναρρωτικές σου;; Και έχει μπει ο εργοδότης σου να κάνει αποδοχή .;;; 

Εγώ δεν πέρασα κάποια επιτροπή. Ηλεκτρονικά έκανα την αίτηση (ανανεώνω ανά 15) και την αποδέχεται ο εργοδότης. Πρέπει να πάμε και στο ΙΚΑ;

Πώς κλείνουμε ραντεβού εκεί;


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , iwanna24 είπε:

Εγώ δεν πέρασα κάποια επιτροπή. Ηλεκτρονικά έκανα την αίτηση (ανανεώνω ανά 15) και την αποδέχεται ο εργοδότης. Πρέπει να πάμε και στο ΙΚΑ;

Πώς κλείνουμε ραντεβού εκεί;

Ναι αγάπη !!!!! Λοιπόν παίρνεις τις αναρρωτικές του γιατρού σου.. μαζί με χαρτιά που θα στα δώσει ο εργοδότης σου ότι βεβαιώνει ότι δεν εργάστηκες σε αυτά τα διαστήματα !! Με αυτά τα χαρτιά κλείνεις ραντεβού στο ΙΚΑ τα πας μαζί με το αμκα σου και έναν αριθμό λογαριασμού δικό σου για να βάλουν όταν είναι τα λεφτά  .. μετά  αυτός τα στέλνει για να περάσεις επιτροπή τουλάχιστον σε εμενα έτσι πάει .. συνήθως όταν συμπληρώνεις έναν μήνα αναρρωτικής (γενικά όχι μόνο εγκυμοσύνης ) περνάς επιτροπή ..όταν περάσεις επιτροπή σου δίνουν ενα χαρτί κ πας στο ΙΚΑ στο μητρώο και το καταθέτεις κ αυτοί σου λένε ποτέ θα σου βάλουν τα χρήματα ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Angiee1990 είπε:

Ναι αγάπη !!!!! Λοιπόν παίρνεις τις αναρρωτικές του γιατρού σου.. μαζί με χαρτιά που θα στα δώσει ο εργοδότης σου ότι βεβαιώνει ότι δεν εργάστηκες σε αυτά τα διαστήματα !! Με αυτά τα χαρτιά κλείνεις ραντεβού στο ΙΚΑ τα πας μαζί με το αμκα σου και έναν αριθμό λογαριασμού δικό σου για να βάλουν όταν είναι τα λεφτά  .. μετά  αυτός τα στέλνει για να περάσεις επιτροπή τουλάχιστον σε εμενα έτσι πάει .. συνήθως όταν συμπληρώνεις έναν μήνα αναρρωτικής (γενικά όχι μόνο εγκυμοσύνης ) περνάς επιτροπή ..όταν περάσεις επιτροπή σου δίνουν ενα χαρτί κ πας στο ΙΚΑ στο μητρώο και το καταθέτεις κ αυτοί σου λένε ποτέ θα σου βάλουν τα χρήματα ! 

Και για τις άδειες των 56 ημερών πρίν και μετά την γέννα πάλι πρέπει να πάμε αυτοπροσώπως; Είχα την εντύπωση ότι γίνονται όλα ηλεκτρονικά...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Emmi@ είπε:

Και για τις άδειες των 56 ημερών πρίν και μετά την γέννα πάλι πρέπει να πάμε αυτοπροσώπως; Είχα την εντύπωση ότι γίνονται όλα ηλεκτρονικά...

Εγώ που την πρώτη φορά έκανα ηλεκτρονικά μου τα έκανε ο θειος μου που είναι λογιστής… περίμενα περίμενα τπτ Κ πήγε ο άντρας μου ΙΚΑ και του είπαν αν δεν ερχόσασταν δεν υπήρχε περίπτωση να πληρωθείς. Εγώ ξερω ότι και την κατάθεση της ΠΗΤ Εσυ την κανείς στο ΙΚΑ  η αν δεν μπορείς Εσυ κάποιος δικός σ.! Δεν ξερω αν κάνω καπου λάθος σε αυτό !! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Angiee1990 είπε:

Ναι αγάπη !!!!! Λοιπόν παίρνεις τις αναρρωτικές του γιατρού σου.. μαζί με χαρτιά που θα στα δώσει ο εργοδότης σου ότι βεβαιώνει ότι δεν εργάστηκες σε αυτά τα διαστήματα !! Με αυτά τα χαρτιά κλείνεις ραντεβού στο ΙΚΑ τα πας μαζί με το αμκα σου και έναν αριθμό λογαριασμού δικό σου για να βάλουν όταν είναι τα λεφτά  .. μετά  αυτός τα στέλνει για να περάσεις επιτροπή τουλάχιστον σε εμενα έτσι πάει .. συνήθως όταν συμπληρώνεις έναν μήνα αναρρωτικής (γενικά όχι μόνο εγκυμοσύνης ) περνάς επιτροπή ..όταν περάσεις επιτροπή σου δίνουν ενα χαρτί κ πας στο ΙΚΑ στο μητρώο και το καταθέτεις κ αυτοί σου λένε ποτέ θα σου βάλουν τα χρήματα ! 

Τις αναρρωτικες ηλεκτρονικά της έχω και τις καταθέτω ...πληρώθηκα σκέψου για μια που πήρα τον Δεκέμβριο ...δέκα μέρες είχα πάρει τέλος Δεκεμβρίου και πληρώθηκα ένα μήνα μετά...

Και στο ΙΚΑ έκλεισες ραντεβού ;

πρίν από 15 λεπτά , Emmi@ είπε:

Και για τις άδειες των 56 ημερών πρίν και μετά την γέννα πάλι πρέπει να πάμε αυτοπροσώπως; Είχα την εντύπωση ότι γίνονται όλα ηλεκτρονικά...

Όχι. Ηλεκτρονικά γίνονται αυτές. 

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 15 λεπτά , Angiee1990 είπε:

Εγώ που την πρώτη φορά έκανα ηλεκτρονικά μου τα έκανε ο θειος μου που είναι λογιστής… περίμενα περίμενα τπτ Κ πήγε ο άντρας μου ΙΚΑ και του είπαν αν δεν ερχόσασταν δεν υπήρχε περίπτωση να πληρωθείς. Εγώ ξερω ότι και την κατάθεση της ΠΗΤ Εσυ την κανείς στο ΙΚΑ  η αν δεν μπορείς Εσυ κάποιος δικός σ.! Δεν ξερω αν κάνω καπου λάθος σε αυτό !! 

Νόμιζα ότι λόγω covid έχουν γίνει όλα μέσω το efka, γιατί η αποδοχή από τον εργοδότη εάν έχω καταλάβει σωστά γίνεται ηλεκτρονικά. Εν τω μεταξύ εχω και άλλη μία ερώτηση σε αυτό που δεν έχω καταλάβει εάν ξέρεις να με βοηθήσεις. Εγώ παράδειγμα χωρίς τις υπερωρίες που κάνω παίρνω 660. Θα παίρνω το ίδιο ποσό; Η θα παίρνω λιγότερο; Έχω μπερδευτεί λίγο..

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Σας διάβασα όλες. 

Περί στήθους.. Είμαι ασπρουλιάρα κ όμως πλέον έχει γίνει τόσο μαύρο λες και είμαι Αφρικανή ξέρω γω.. Δεν μπορούσε να γίνει όλο το σώμα ετσι να φαίνομαι μαυρισμένη; Χαχα.. 

Σήμερα έκανα δώρο στον εαυτό μου έναν υπέρηχο (σε ιδιώτη) κ το ευχαριστήθηκα. 1087 γρ ο μικρός, βγαίνει λιγάκι μεγαλύτερος δλδ αλλά όλα καλά. Είδα ξανά κ φάτσα και σε κίνηση αυτή την φορά κ πήρα τα πάνω μου θα έλεγα. Χρειαζόμουν δύναμη για να αντέξω την αυριανή καμπύλη. 

Μου άλλαξε κ το σκεύασμα σιδήρου κ μου είπε να πάρω το Legofer ώστε να απαλλαγώ απ την δυσκοιλιότητα! 

Επίσης μου είπε να μην παραχαιδευω την κοιλιά διοτι κάνει συσπάσεις αν την χαιδεύουμε! 

Άντε λοιπόν να βγει κ ο 7ος μήνας να πάμε παρακάτω! 

Αα κ να συμπληρώσω πως από κεφαλική, πλέον έχει ισχιακή προβολή.. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , VDald είπε:

Γεια σας κορίτσια! Σας διάβασα όλες. 

Περί στήθους.. Είμαι ασπρουλιάρα κ όμως πλέον έχει γίνει τόσο μαύρο λες και είμαι Αφρικανή ξέρω γω.. Δεν μπορούσε να γίνει όλο το σώμα ετσι να φαίνομαι μαυρισμένη; Χαχα.. 

Σήμερα έκανα δώρο στον εαυτό μου έναν υπέρηχο (σε ιδιώτη) κ το ευχαριστήθηκα. 1087 γρ ο μικρός, βγαίνει λιγάκι μεγαλύτερος δλδ αλλά όλα καλά. Είδα ξανά κ φάτσα και σε κίνηση αυτή την φορά κ πήρα τα πάνω μου θα έλεγα. Χρειαζόμουν δύναμη για να αντέξω την αυριανή καμπύλη. 

Μου άλλαξε κ το σκεύασμα σιδήρου κ μου είπε να πάρω το Legofer ώστε να απαλλαγώ απ την δυσκοιλιότητα! 

Επίσης μου είπε να μην παραχαιδευω την κοιλιά διοτι κάνει συσπάσεις αν την χαιδεύουμε! 

Άντε λοιπόν να βγει κ ο 7ος μήνας να πάμε παρακάτω! 

Αα κ να συμπληρώσω πως από κεφαλική, πλέον έχει ισχιακή προβολή.. 

Μπράβο κορίτσι μου!! Θα δεις όλα καλά με την καμπύλη αύριο...μην την πολύ σκέφτεσαι την γλυκόζη, απλά πιες την και τέλος. Εγώ την έκανα το Σάββατο και δεν είχα ούτε καν ζαλάδα που την είχα όταν ξανά έκανα καμπύλη όταν δεν ήμουν έγκυος.

Υπέροχος ο μπεμπακος!! 

Με τις συσπάσεις το έχω ακούσει και εγώ, προσπαθώ να μην χαϊδεύω κοιλια αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα.

Όλα τέλεια!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Emmi@ said:

Μπράβο κορίτσι μου!! Θα δεις όλα καλά με την καμπύλη αύριο...μην την πολύ σκέφτεσαι την γλυκόζη, απλά πιες την και τέλος. Εγώ την έκανα το Σάββατο και δεν είχα ούτε καν ζαλάδα που την είχα όταν ξανά έκανα καμπύλη όταν δεν ήμουν έγκυος.

Υπέροχος ο μπεμπακος!! 

Με τις συσπάσεις το έχω ακούσει και εγώ, προσπαθώ να μην χαϊδεύω κοιλια αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα.

Όλα τέλεια!!!!

Ευχαριστώ πολυυυυυύ! :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Emmi@ είπε:

Νόμιζα ότι λόγω covid έχουν γίνει όλα μέσω το efka, γιατί η αποδοχή από τον εργοδότη εάν έχω καταλάβει σωστά γίνεται ηλεκτρονικά. Εν τω μεταξύ εχω και άλλη μία ερώτηση σε αυτό που δεν έχω καταλάβει εάν ξέρεις να με βοηθήσεις. Εγώ παράδειγμα χωρίς τις υπερωρίες που κάνω παίρνω 660. Θα παίρνω το ίδιο ποσό; Η θα παίρνω λιγότερο; Έχω μπερδευτεί λίγο..

 

Η αποδοχή ναι γίνεται ηλεκτρονικά τα αποδέχεται ο εργοδότης! Εγώ πάω το χαρτί από αυτόν στο ΙΚΑ έτσι μου είπαν από το ΙΚΑ έτσι το κάνω !! Όχι τουλάχιστον εγώ παίρνω λιγότερα από τις πληρωμές μου τις κανονικές !! Θα σπυ έλεγα να κλείσεις ένα ραντεβού Κ να πας να ρωτήσεις μην αφήνεις Κ περνάει ο καιρός κρίμα είναι να μην πληρώνεσαι αυτά που δικαιούσε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...