Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

Κορίτσια σας διαβάζω αλλά όπως καταλαβαινετε με ένα μωρό και ένα τρίχρονο στο σπίτι έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια! Η μικρή είναι καλά, αλλά έχει λίγο περίεργες συμπεριφορές, μια κοιμάται όλη μέρα και πρέπει να την ξυπνάω για να φάει, μια θηλάζει μια δεν θέλει, μια πεινάει ατελείωτα, χθες ας πούμε θηλάζε όλο το απόγευμα, το οποίο ήταν πολύ δύσκολο για μένα γιατί ο μικρός ήθελε να παίξουμε και δεν μπορούσα, και την ίδια στιγμή έπινε και ξένο ανά 2 ώρες! Ακόρεστη πείνα μιλάμε! Απελπιστηκα, λέω δεν θα κοιμηθούμε απόψε... Τελικά την πήρα και κοιμήθηκε δίπλα μου, και τώρα από χθες κοιμάται πάλι και δεν πεινάει. Ότι να ναι. Δεν ξέρω, αγχώνομαι κι εγώ πολύ, σε καταλαβαίνω απόλυτα @Konisn. Κι εγώ κοιτάω συνέχεια αν αναπνέει και ότι κάνει με προβληματίζει. Όταν περάσει και το πρώτο 6μηνο χαλαρώνουμε κάπως, αν και δυστυχώς σαν μανουλες στην πραγματικότητα ποτέ δεν σταματάμε να ανησυχούμε! Απλά όσο μεγαλώνουν βελτιώνεται η κατάσταση και φοβόμαστε μόνο τα απρόοπτα, μακριά από μας...

Όσες περάσατε δύσκολα, λυπάμαι πολύ... Αλλά τα μωράκια σας είναι καλά, και όλα αυτά σύντομα θα είναι μακρινό παρελθόν... Να είστε καλά όλες! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια να σας ζησουν τα μωράκια σας και με το καλό να τα πάρετε στο σπιτι γερά όσες τα έχουν σε μονάδα,σας καταλαβαίνω πως νιώθετε.Εμεις την πήραμε εχθες επιτέλους μετά από 18 μέρες δεν χορταίνω να την χαζεύω,όλο το βράδυ ξυπναγε ανά 2 ώρες να φαει αλλα δυστυχώς επειδή συνήθισε στην μονάδα με μπιμπερο τώρα δεν θέλει καθόλου στήθος,και επειδή δεν την παλεύω να αντλώ και να της δίνω αποφάσισα να το κόψω και ν δίνω το γάλα που μου σύστησε ο παιδίατρος της μονάδας.Νιωθω τύψεις κορίτσια αλλά όλο το βράδυ τάισμα και καπάκι άντληση δεν κοιμήθηκα καθόλου ούτε 2 ώρες οπότε το αποφάσισα.Πρεπει να είμαι και γω καλά για να μπορώ να ανταπεξέλθω στο μωρό ειλικρινά.Να ρωτήσω στην σκόνη αν φτιαχνει καμμια με ξένο πρέπει να βράζω το νερό στον βραστήρα η σε κατσαρόλα?

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Didimakia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια να σας ζησουν τα μωράκια σας και με το καλό να τα πάρετε στο σπιτι γερά όσες τα έχουν σε μονάδα,σας καταλαβαίνω πως νιώθετε.Εμεις την πήραμε εχθες επιτέλους μετά από 18 μέρες δεν χορταίνω να την χαζεύω,όλο το βράδυ ξυπναγε ανά 2 ώρες να φαει αλλα δυστυχώς επειδή συνήθισε στην μονάδα με μπιμπερο τώρα δεν θέλει καθόλου στήθος,και επειδή δεν την παλεύω να αντλώ και να της δίνω αποφάσισα να το κόψω και ν δίνω το γάλα που μου σύστησε ο παιδίατρος της μονάδας.Νιωθω τύψεις κορίτσια αλλά όλο το βράδυ τάισμα και καπάκι άντληση δεν κοιμήθηκα καθόλου ούτε 2 ώρες οπότε το αποφάσισα.Πρεπει να είμαι και γω καλά για να μπορώ να ανταπεξέλθω στο μωρό ειλικρινά.Να ρωτήσω στην σκόνη αν φτιαχνει καμμια με ξένο πρέπει να βράζω το νερό στον βραστήρα η σε κατσαρόλα?

Ποιο γαλα σου πρότεινε? Τύψεις με ολα....Κ γω έχω αποριες σχετικα με την φόρμουλα. Είχα πάρει θερμαντήρα για να ζεσταινω το γαλα που βγαζω εγω. Μπορω εκει να θερμαίνω κ το νερό για την φόρμουλα? Ξέρει καποια κοπελα να μας πει λίγο την διαδικασία????

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Konisn είπε:

Ποιο γαλα σου πρότεινε? Τύψεις με ολα....Κ γω έχω αποριες σχετικα με την φόρμουλα. Είχα πάρει θερμαντήρα για να ζεσταινω το γαλα που βγαζω εγω. Μπορω εκει να θερμαίνω κ το νερό για την φόρμουλα? Ξέρει καποια κοπελα να μας πει λίγο την διαδικασία????

Εμένα μου πρότεινε το frisolac ac γιατί είχε θέματα κι με εμετούς αλλά τώρα δεν μου κάνει.εγω βράζω το νερό το βάζω σε ένα θερμος(μπολικο)και όταν έρθει η ώρα το βάζω στο μπιμπερο που έχω απιστειρωσει το βάζω στο θερμαντήρα και όταν φτάσει την κατάλληλη θερμοκρασία βάζω την σκόνη το χτυπάω λίγο και της το δινω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλή υπομονή σε όλες τις μωρομανουλες. Εγώ έχω ένα μωρό 10 μηνών περιπου, στην αρχή είχαμε μικτή διατροφή και μετά μου το γύρισε σε αποκλειστικό θηλασμο. Τώρα προσπαθώ να της δώσω ξένο,μήπως και καταφέρω να κόψω τον θηλασμό, γιατί έχουμε και αλλεργία στα γαλακτοκομικα και κανω πολύ δυσκολη διατροφη απο Φεβρουαριο. Ως προς τη φόρμουλα,σύμφωνα με τις οδηγίες της παιδιατρου: μέχρι το μωρό να γίνει 6 μηνών ή να ξεκινήσει τις στερεές τροφες,βράζουμε το νερό σε κατσαρόλα τουλάχιστον 5 λεπτά. Αν το αποθηκεύουμε σε θερμός,να μην το κρατάμε πάνω από 4 ώρες (αυτό ειλικρινά εγώ δεν το τηρουσα). Ως προς το ζέσταμα του μητρικου γαλακτος σε θερμαντηρα, να μην το αφήνετε να ζεσταθεί πολύ,υπολογίστε τον χρόνο ανάλογα με την ποσότητα, γιατί διαφορετικά χάνονται θρεπτικά συστατικά. Υπομονή και πάλι υπομονή! Χρόνια πολλά σε όλους.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Rita1982 είπε:
πρίν από 33 λεπτά , Didimakia είπε:

Εμένα μου πρότεινε το frisolac ac γιατί είχε θέματα κι με εμετούς αλλά τώρα δεν μου κάνει.εγω βράζω το νερό το βάζω σε ένα θερμος(μπολικο)και όταν έρθει η ώρα το βάζω στο μπιμπερο που έχω απιστειρωσει το βάζω στο θερμαντήρα και όταν φτάσει την κατάλληλη θερμοκρασία βάζω την σκόνη το χτυπάω λίγο και της το δινω

Αρα ο θερμαντηρας ειναι απλα για ζεσταμα. Ευχαριστω!!

πρίν από 8 λεπτά , Rita1982 είπε:

Καλησπερα και καλή υπομονή σε όλες τις μωρομανουλες. Εγώ έχω ένα μωρό 10 μηνών περιπου, στην αρχή είχαμε μικτή διατροφή και μετά μου το γύρισε σε αποκλειστικό θηλασμο. Τώρα προσπαθώ να της δώσω ξένο,μήπως και καταφέρω να κόψω τον θηλασμό, γιατί έχουμε και αλλεργία στα γαλακτοκομικα και κανω πολύ δυσκολη διατροφη απο Φεβρουαριο. Ως προς τη φόρμουλα,σύμφωνα με τις οδηγίες της παιδιατρου: μέχρι το μωρό να γίνει 6 μηνών ή να ξεκινήσει τις στερεές τροφες,βράζουμε το νερό σε κατσαρόλα τουλάχιστον 5 λεπτά. Αν το αποθηκεύουμε σε θερμός,να μην το κρατάμε πάνω από 4 ώρες (αυτό ειλικρινά εγώ δεν το τηρουσα). Ως προς το ζέσταμα του μητρικου γαλακτος σε θερμαντηρα, να μην το αφήνετε να ζεσταθεί πολύ,υπολογίστε τον χρόνο ανάλογα με την ποσότητα, γιατί διαφορετικά χάνονται θρεπτικά συστατικά. Υπομονή και πάλι υπομονή! Χρόνια πολλά σε όλους.

Μονο κατσαρολα? Οχι βραστήρας???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και να σας ζήσουν τα μωράκια σας! 
σχετικα με την Παρασκευή γάλα σε σκόνη θα πρέπει να δείτε τις νεότερες οδηγίες που έχει εκδόσει ο Παγκόσμιος οργανισμός υγείας. Εμένα με ενημέρωσαν στο μαιευτήριο που γέννησα. 
το νερό πρέπει να βράσει (κατσαρόλα ή βραστήρα) και στη συνέχεια να το αφήσεις να κρυώσει αλλά να μην είναι κάτω από 70 βαθμούς Και τότε να ρίξεις μέσα στο νερό τη σκόνη. Βγήκε ότι η σκόνη δεν είναι αποστηρωμενο προϊόν άρα πρέπει το νερό να είναι σε τέτοια θερμοκρασία που να αποστηρωσει τη σκόνη. Ρωτήστε κ τους παιδιάτρους σας αλλά πολλοί δεν είναι ενημερωμένοι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Dream85 είπε:

Καλησπέρα και να σας ζήσουν τα μωράκια σας! 
σχετικα με την Παρασκευή γάλα σε σκόνη θα πρέπει να δείτε τις νεότερες οδηγίες που έχει εκδόσει ο Παγκόσμιος οργανισμός υγείας. Εμένα με ενημέρωσαν στο μαιευτήριο που γέννησα. 
το νερό πρέπει να βράσει (κατσαρόλα ή βραστήρα) και στη συνέχεια να το αφήσεις να κρυώσει αλλά να μην είναι κάτω από 70 βαθμούς, περίπου μισή ώρα. Και τότε να ρίξεις μέσα στο νερό τη σκόνη. Βγήκε ότι η σκόνη δεν είναι αποστηρωμενο προϊόν άρα πρέπει το νερό να είναι σε τέτοια θερμοκρασία που να αποστηρωσει τη σκόνη. Ρωτήστε κ τους παιδιάτρους σας αλλά πολλοί δεν είναι ενημερωμένοι. 

Πάντως,πάνω στο κουτί της φόρμουλας γράφει ότι το νερό πρέπει να ειναι χλιαρό,γύρω στους 50 βαθμούς. Τι να πω.

Ως προς το βραστήρα,αν υπάρχει βραστήρας που βράζει για 5 λεπτά,ναι φυσικά κάνει. Απλά ο δικός μου βράζει νερό σε λίγα δευτερόλεπτα κ δεν είναι κατάλληλος.

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα κ γω αυτο με τους 70 βαθμούς. Το κουτι λέει άλλα βέβαια. Δε ξέρω ποιο ειναι το σωστο.

Αρα έχουμε κ λέμε:

Βράζω το νερό σε κατσαρολα, μετά το βάζω σε θερμος, αν χρειαστεί πριν την παρασκευή σε θερμαντήρα και μετά βάζω την σκόνη. Σωστά??????? Ερώτηση: μπορω να αποστειρωνω το μπουκαλι, να βάζω μέσα βρασμένο νερό, να το βάζω ψυγείο και μετά να το βάζω σε θερμαντήρα??? Αρα μένει να δουμε σε ποια θερμοκρασια πρεπει να βαζουμε την σκονη στους 70 ή στους 38....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 hours ago, Didimakia said:

Καλησπέρα κορίτσια να σας ζησουν τα μωράκια σας και με το καλό να τα πάρετε στο σπιτι γερά όσες τα έχουν σε μονάδα,σας καταλαβαίνω πως νιώθετε.Εμεις την πήραμε εχθες επιτέλους μετά από 18 μέρες δεν χορταίνω να την χαζεύω,όλο το βράδυ ξυπναγε ανά 2 ώρες να φαει αλλα δυστυχώς επειδή συνήθισε στην μονάδα με μπιμπερο τώρα δεν θέλει καθόλου στήθος,και επειδή δεν την παλεύω να αντλώ και να της δίνω αποφάσισα να το κόψω και ν δίνω το γάλα που μου σύστησε ο παιδίατρος της μονάδας.Νιωθω τύψεις κορίτσια αλλά όλο το βράδυ τάισμα και καπάκι άντληση δεν κοιμήθηκα καθόλου ούτε 2 ώρες οπότε το αποφάσισα.Πρεπει να είμαι και γω καλά για να μπορώ να ανταπεξέλθω στο μωρό ειλικρινά.Να ρωτήσω στην σκόνη αν φτιαχνει καμμια με ξένο πρέπει να βράζω το νερό στον βραστήρα η σε κατσαρόλα?

Να μη νιώθεις καθόλου τύψεις, το σημαντικότερο είναι να είναι η μαμά καλά για να είναι και το μωρό. Βραστήρα μόνο αν είναι πολύ καθαρός, εγώ να σου πω το βράζω σε μπρίκι και μετά θερμός για να γλιτώνω χρόνο. Αλλά πλέον δεν είμαι τόσο επιμελής, δηλαδή μια φορά του έβαλα το γάλα σε μπιμπερό που δεν πρόλαβα να αποστείρωσω και γελάω γιατί όλα τα μαξιλάρια θηλασμού και πάνες που έπλυνα και σιδερωνα με θρησκευτική ευλάβεια, τώρα σέρνονται στο πάτωμα, ή τα πατάει ο γιος μου με τις βρωμοποδαρες του,και φυσικά δεν μπορώ να κάνω κάτι. Υπάρχει και γάτα που μαδαει μέσα στο σπίτι, δηλαδή ειλικρινά, δεν τη γλιτώνεις! Και ίσως καλύτερα... 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Το διάβασα κ γω αυτο με τους 70 βαθμούς. Το κουτι λέει άλλα βέβαια. Δε ξέρω ποιο ειναι το σωστο.

Αρα έχουμε κ λέμε:

Βράζω το νερό σε κατσαρολα, μετά το βάζω σε θερμος, αν χρειαστεί πριν την παρασκευή σε θερμαντήρα και μετά βάζω την σκόνη. Σωστά??????? Ερώτηση: μπορω να αποστειρωνω το μπουκαλι, να βάζω μέσα βρασμένο νερό, να το βάζω ψυγείο και μετά να το βάζω σε θερμαντήρα??? Αρα μένει να δουμε σε ποια θερμοκρασια πρεπει να βαζουμε την σκονη στους 70 ή στους 38....

Αυτό το θέμα με τα μπιμπερο κ την αποστείρωση τους είναι ακόμα μια πικρή υπόθεση. Εγώ ήξερα από το μεγάλο μου παιδί ότι αποστειρωνουμε το μπιμπερό και μετά το διατηρούμε στο ψυγείο. Τώρα με το μωρό μου είπε η παιδίατρος ότι το μπιμπερό μένει αποστειρωμενο στο ψυγείο μάξιμουμ για 24 ώρες.

Οπότε με αυτό το δεδομένο, σε συνδυασμο με το οτι το βρασμενο νερό διατηρειται max για 4 ωρες στο θερμος, λογικά μπορείς να βάλεις στο ψυγείο μπιμπερό με νερό για να είναι κρύο,αλλά όχι για περισσότερες από 4 ώρες.

Εγώ πάντως για το μωρό έβραζα νερο 3 φορές τη μέρα,το έβαζα στο θερμός και 5 λεπτά πριν από το γεύμα έβαζα νερο στο μπιμπερό κ το άφηνα να κρυώσει λίγο, βυθίζοντας το μπιμπερό σε ένα μπολ με κρύο νερό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Αχ αστα να πάνε … εγώ σήμερα δεν είμαι στα καλά μου .. φεύγουμε από την κλινική αλλά χωρίς το μπέμπη μας … ποσό ψυχοφθόρο όλο αυτό για μια μαμά … ναι ξέρω να σκέφτομαι πως είναι καλά θα πιει το γάλα του θα μεγαλώσει και θα πάμε σπίτι όλοι μαζί αλλά ρε κορίτσια δεν παλεύεται αυτή η κατάσταση … 

Πόσο σε νιώθω... Εγώ γεννησα ξημέρωμα Παρασκευής και την πήραν χωρίς καν να τη δω, σήμερα βγήκα από την κλινική και πήγα και την είδα με μέσο για 2 μόνο λεπτά. Μπήκε η καρδιά μου στη θέση της, όταν δε της μίλησα και άνοιξε τα μάτια της και χαμογέλασε, μου έδωσαν πίσω το οξυγόνο που είχα χάσει... 

Κουράγιο, δεν είμαστε μόνες, να γίνουν όλα περαστικα να πάρουμε σπίτι τα βλασταράκια μας. 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Sonasia είπε:

Πόσο σε νιώθω... Εγώ γεννησα ξημέρωμα Παρασκευής και την πήραν χωρίς καν να τη δω, σήμερα βγήκα από την κλινική και πήγα και την είδα με μέσο για 2 μόνο λεπτά. Μπήκε η καρδιά μου στη θέση της, όταν δε της μίλησα και άνοιξε τα μάτια της και χαμογέλασε, μου έδωσαν πίσω το οξυγόνο που είχα χάσει... 

Κουράγιο, δεν είμαστε μόνες, να γίνουν όλα περαστικα να πάρουμε σπίτι τα βλασταράκια μας. 

Σε ποιο μέρος είστε; Εμάς ευτυχώς μας αφήνουν δυο φορές τη μέρα από μισή ώρα .. κάτι είναι κ αυτό… 

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2022 at 10:59 ΜΜ, Mermer είπε:

Καλησπέρα girls, έχετε και εσείς τα άγχη σας που γεννήσατε έχω και εγώ που ακόμα περιμένω... Εύχομαι όλα τα μωράκια να είναι καλά και οι δυσκολίες περαστικες εύκολες και γρήγορες.... Ανυπομονώ και εγώ να δω την δικιά μου μπέμπα...

Όταν έρθει το μωρό σου...θα περάσουν όλα τα άγχη μόνο μιας....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...