Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

Κορίτσια, θα ήθελα να ρωτήσω για τον υπερηχογραφικό έλεγχο ισχίων που είναι στις συνιστώμενες εξετάσεις στην ηλικία των 30-40 ημερών. Πού σκέφτεστε να τον κάνετε; Δημόσια; Ιδιωτικά; Ξέρετε κάποιον παιδο ακτινολόγο που να είναι πολύ καλός και να σας τον συνέστησαν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Melie είπε:

Κορίτσια, θα ήθελα να ρωτήσω για τον υπερηχογραφικό έλεγχο ισχίων που είναι στις συνιστώμενες εξετάσεις στην ηλικία των 30-40 ημερών. Πού σκέφτεστε να τον κάνετε; Δημόσια; Ιδιωτικά; Ξέρετε κάποιον παιδο ακτινολόγο που να είναι πολύ καλός και να σας τον συνέστησαν;

Εμείς τον κλείσαμε σε δημόσιο νοσοκομείο, θα μας κάνει παραπεμπτικο η παιδίατρος μας και θα πάμε κατευθείαν. 

Έχω μέρες να μπω και να γράψω τα νέα μας, είμαστε σπίτι από την Κυριακή το μεσημέρι. Το κοριτσάκι μας είναι μια χαρά, τρώει καλά, κοιμάται καλά και γενικώς είναι ένα ευλογημένο παιδάκι, δεν έχει γκρίνια. Έχουμε ξετρελαθεί με το σύζυγο μαζί της, την είχαμε στερηθεί τις ημέρες που ήταν στη θερμοκοιτίδα και ανησυχούσαμε και τώρα με την παραμικρή υπόνοια κλαματος, τρέχουμε. 

Μας έχουν δώσει 2 σταγόνες βιταμίνη D3 και 5 σταγόνες προβιοτικό 1 φορά την ημέρα καθημερινά, έχει άλλη μανούλα αντίστοιχη εμπειρία; 

Εγώ χτες επιτέλους ξεπρηστηκα στα πόδια, έκανα όλες αυτές τις ημέρες πρωτεϊνική διατροφή με ασπράδια και συμπλήρωμα πρωτεΐνης μπας και ανεβάσω τα λευκώματα που έχουν πέσει. Το πρήξιμο στην κοιλιά παραμένει, όχι σε όλη της την έκταση αλλά κάτω από τον ομφαλό νιώθω τη μήτρα μου σα μια μπάλα του μπάσκετ. Ράμματα δεν έχουμε κόψει ακόμα και με τραβάνε τα άτιμα, ο γυναικολόγος μου αναρρώνει από covid, τελικά ούτε να το ήξερε η μπέμπα που ήρθε νωρίτερα... 

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!! Γεννησα το μπεμπουλη μου ιασω προχτες 2870!!! Παμε πολυ καλα σε ολα θηλαζει και παιρνει και λιγο συμπληρωμα...!! Πολυ ευχαριστημενη γενικα απο ολο το προσωπικο και γενικα απο ολα!!! Δε ποναω το ιδιο με την πρωτη καισαρικη καμια σχεση.... 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Eirini89 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! Γεννησα το μπεμπουλη μου ιασω προχτες 2870!!! Παμε πολυ καλα σε ολα θηλαζει και παιρνει και λιγο συμπληρωμα...!! Πολυ ευχαριστημενη γενικα απο ολο το προσωπικο και γενικα απο ολα!!! Δε ποναω το ιδιο με την πρωτη καισαρικη καμια σχεση.... 

Να σου ζήσει! Εύχομαι τα καλύτερα!

 

8 ώρες πρίν, Sonasia είπε:

Μας έχουν δώσει 2 σταγόνες βιταμίνη D3 και 5 σταγόνες προβιοτικό 1 φορά την ημέρα καθημερινά, έχει άλλη μανούλα αντίστοιχη εμπειρία; 

 

Τι ωραία που γυρίσατε σπίτι!

Τα ράμματα κι εμένα με ενοχλούν ακόμα, κο έχω πολύ αίμα ρε γμτ (από κάτω), αν και έχουν περάσει πάνω από 2 εβδομάδες.

Εμείς παίρνουμε βιταμίνη D, απλά 4 σταγόνες (πάει ανάλογα με το σκεύασμα). Όλα τα θηλάζοντα βρέφη παίρνουν μέχρι τον έκτο μήνα. Προβιοτικα δεν παίρνουμε.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα τηλεφωνικά με μια σύμβουλο θηλασμού. Μάλιστα έχει γράψει κ βιβλία. Εν ολίγοις μου είπε πως ο μικρός θηλάζει λίγη ώρα, πως κακώς αποφάσισα να κάνω άντληση με θήλαστρο χωρίς να υπάρχει λόγος οπως επιστροφή σε εργασία, πως αν το κάνω πρέπει μόνο με νοσοκομειακό κ πως αν θέλω να βγω εκτός σπιτιού θα πρέπει ή να τον πάρω μαζί μου ή να βγω σε ώρα που το παιδί θα είναι φαγωμένο κ θα μπορεί να με περιμένει. Κλαίω που κλαίω κάθε μέρα απο το άγχος μου, με έκανε κομμάτια. Ο τρόπος προσέγγισης της ήταν απαράδεκτος. Στο τέλος με ενημέρωσε κ για το κόστος της απο κοντά συνάντησης. Αυτά.....

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Eirini89 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! Γεννησα το μπεμπουλη μου ιασω προχτες 2870!!! Παμε πολυ καλα σε ολα θηλαζει και παιρνει και λιγο συμπληρωμα...!! Πολυ ευχαριστημενη γενικα απο ολο το προσωπικο και γενικα απο ολα!!! Δε ποναω το ιδιο με την πρωτη καισαρικη καμια σχεση.... 

Να σας ζήσει ο μπεμπάκος σας, γερός και καλότυχος να είναι κι εσύ σιδερένια! 

πρίν από 16 λεπτά , Konisn είπε:

Σήμερα μίλησα τηλεφωνικά με μια σύμβουλο θηλασμού. Μάλιστα έχει γράψει κ βιβλία. Εν ολίγοις μου είπε πως ο μικρός θηλάζει λίγη ώρα, πως κακώς αποφάσισα να κάνω άντληση με θήλαστρο χωρίς να υπάρχει λόγος οπως επιστροφή σε εργασία, πως αν το κάνω πρέπει μόνο με νοσοκομειακό κ πως αν θέλω να βγω εκτός σπιτιού θα πρέπει ή να τον πάρω μαζί μου ή να βγω σε ώρα που το παιδί θα είναι φαγωμένο κ θα μπορεί να με περιμένει. Κλαίω που κλαίω κάθε μέρα απο το άγχος μου, με έκανε κομμάτια. Ο τρόπος προσέγγισης της ήταν απαράδεκτος. Στο τέλος με ενημέρωσε κ για το κόστος της απο κοντά συνάντησης. Αυτά.....

Τώρα να μην πω καμιά κουβέντα για την επαγγελματία κυρία, ε;;; Δεν ξέρει ότι έχουμε εύθραυστη ψυχολογία με τα ορμονικά μας στη λοχεία; Το να κάνεις άντληση για να βλέπεις τι ποσότητα τρώει το παιδί δεν παίζει;  Στη μπέμπα μας που βγήκαμε από θερμοκοιτίδα πχ, θέλω να μετράω τι τρώει. Εγώ παλεύω σταγόνα σταγόνα με ένα οικιακό θήλαστρο και από χτες νοίκιασα ένα νοσοκομειακό με διπλή άντληση μπας και αυξήσω τη ροή και έχω την άπειρη συμπαράσταση από το σύζυγο , τη μητέρα μου, την παιδίατρο της μικρής. Πάντως καμία σχέση το νοσοκομειακό με το οικιακό, ειδικά με τη διπλή άντληση, κερδίζεις χρόνο. Εγώ βέβαια ακόμα δεν έχω μεγάλη διαφορά στη ροή αλλά επειδή δεν είμαι καλά σωματικά από την καισαρική, πίνω ακόμα αντιβίωση (2η εβδομάδα), έχω συνέχεια δέκατα και πονάω αρκετά στα εσωτερικά ράμματα, η παιδίατρος μου είπε να συνεχίζω να κάνω αντλήσεις, έστω και όχι κάθε 3 ώρες για να υπάρχει το ερέθισμα και μόλις αναρρώσω με πρόγραμμα θα κατέβει το γάλα. 

Αν σε ενδιαφέρει το κόστος, εγώ πλήρωσα 50 ευρώ για το σετ με τα 2 μπουκάλια που είναι δικά σου μετά και 34.50 για το δεκαπενθήμερο ενοικίασης. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Konisn είπε:

Σήμερα μίλησα τηλεφωνικά με μια σύμβουλο θηλασμού. Μάλιστα έχει γράψει κ βιβλία. Εν ολίγοις μου είπε πως ο μικρός θηλάζει λίγη ώρα, πως κακώς αποφάσισα να κάνω άντληση με θήλαστρο χωρίς να υπάρχει λόγος οπως επιστροφή σε εργασία, πως αν το κάνω πρέπει μόνο με νοσοκομειακό κ πως αν θέλω να βγω εκτός σπιτιού θα πρέπει ή να τον πάρω μαζί μου ή να βγω σε ώρα που το παιδί θα είναι φαγωμένο κ θα μπορεί να με περιμένει. Κλαίω που κλαίω κάθε μέρα απο το άγχος μου, με έκανε κομμάτια. Ο τρόπος προσέγγισης της ήταν απαράδεκτος. Στο τέλος με ενημέρωσε κ για το κόστος της απο κοντά συνάντησης. Αυτά.....

Να ξέρεις ότι όλες αυτές οι μην πω είναι λόμπυ και έχουν μετατρέψει τον μητρικό θηλασμό σε επιχείρηση. 

Συζητησε  με τον παιδίατρο τι σου προτείνει, πχ να θηλάζεις 15’-20’ και μετά να δίνει κάποια ποσότητα ξένο, για να μην χάσει επαφή το μωρό από εσένα κ παράλληλα να ξέρεις πόσο τρώει. 
κοιτα για εμένα το να θηλάζω κ να κάνω θήλαστρο δεν δούλεψε. Έτρεχα σαν την τρελή να θηλάσω, να κοιμηθει το μωρό και στο κενό να κάνω θήλαστρο. 

ηρεμησε και όλα θα πάνε καλά. Και να δώσεις κ λίγο ξένο δεν χάθηκε ο κοσμος. Εγώ θηλάζω όλη μέρα κ ο σύζυγος του δίνει δυο μπουκάλια ξένο το βράδυ για να μπορέσω να κοιμηθώ κ να θηλάζω στο υπόλοιπο της ημέρας. 
χαρούμενη Μαμα = χαρούμενο παιδί 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Sonasia είπε:

Να σας ζήσει ο μπεμπάκος σας, γερός και καλότυχος να είναι κι εσύ σιδερένια! 

Τώρα να μην πω καμιά κουβέντα για την επαγγελματία κυρία, ε;;; Δεν ξέρει ότι έχουμε εύθραυστη ψυχολογία με τα ορμονικά μας στη λοχεία; Το να κάνεις άντληση για να βλέπεις τι ποσότητα τρώει το παιδί δεν παίζει;  Στη μπέμπα μας που βγήκαμε από θερμοκοιτίδα πχ, θέλω να μετράω τι τρώει. Εγώ παλεύω σταγόνα σταγόνα με ένα οικιακό θήλαστρο και από χτες νοίκιασα ένα νοσοκομειακό με διπλή άντληση μπας και αυξήσω τη ροή και έχω την άπειρη συμπαράσταση από το σύζυγο , τη μητέρα μου, την παιδίατρο της μικρής. Πάντως καμία σχέση το νοσοκομειακό με το οικιακό, ειδικά με τη διπλή άντληση, κερδίζεις χρόνο. Εγώ βέβαια ακόμα δεν έχω μεγάλη διαφορά στη ροή αλλά επειδή δεν είμαι καλά σωματικά από την καισαρική, πίνω ακόμα αντιβίωση (2η εβδομάδα), έχω συνέχεια δέκατα και πονάω αρκετά στα εσωτερικά ράμματα, η παιδίατρος μου είπε να συνεχίζω να κάνω αντλήσεις, έστω και όχι κάθε 3 ώρες για να υπάρχει το ερέθισμα και μόλις αναρρώσω με πρόγραμμα θα κατέβει το γάλα. 

Αν σε ενδιαφέρει το κόστος, εγώ πλήρωσα 50 ευρώ για το σετ με τα 2 μπουκάλια που είναι δικά σου μετά και 34.50 για το δεκαπενθήμερο ενοικίασης. 

Αυριο θα παω στον παιδιατρο κ θα δω τι θα μου πει. Γενικα ειμαι μπερδεμένη κ φορτισμένη συναισθηματικα.

 

12 ώρες πρίν, Dream85 είπε:

Να ξέρεις ότι όλες αυτές οι μην πω είναι λόμπυ και έχουν μετατρέψει τον μητρικό θηλασμό σε επιχείρηση. 

Συζητησε  με τον παιδίατρο τι σου προτείνει, πχ να θηλάζεις 15’-20’ και μετά να δίνει κάποια ποσότητα ξένο, για να μην χάσει επαφή το μωρό από εσένα κ παράλληλα να ξέρεις πόσο τρώει. 
κοιτα για εμένα το να θηλάζω κ να κάνω θήλαστρο δεν δούλεψε. Έτρεχα σαν την τρελή να θηλάσω, να κοιμηθει το μωρό και στο κενό να κάνω θήλαστρο. 

ηρεμησε και όλα θα πάνε καλά. Και να δώσεις κ λίγο ξένο δεν χάθηκε ο κοσμος. Εγώ θηλάζω όλη μέρα κ ο σύζυγος του δίνει δυο μπουκάλια ξένο το βράδυ για να μπορέσω να κοιμηθώ κ να θηλάζω στο υπόλοιπο της ημέρας. 
χαρούμενη Μαμα = χαρούμενο παιδί 

Ο παιδιατρός μου δεν είναι υπερ του θηλασμού. Επομένως δεν είναι αντικειμενικός... Μέχρι στιγμής πάντως χαρούμενη μαμα δεν είμαι. Αγαπώ πολύ τον μικρό μου αλλα ζορίζομαι αφάνταστα. Θα προσπαθησω να βρω ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο, είναι πολύ δύσκολα στην αρχή, ιδίως με όλη αυτή την αϋπνία που δεν μπορείς να σκεφτείς καθαρά.

Ένα είναι σίγουρο, αυτή η κατάσταση δεν θα συνεχιστεί για πάντα! 

Κάνε ό,τι νομίζεις εσύ καλύτερο για το παιδάκι σου, χωρίς τύψεις, και μην ακούς τι λέει ο ένας και ο άλλος. Καλοί οι παιδίατροι αλλά είναι γιατροί, όχι σύμβουλοι ανάπτυξης παιδιών (όπως διαπίστωσα και γω στο πρώτο μου μωράκι)

Και πάλι κουράγιο, δεν είσαι (η) μόνη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ νευριασμένη με όσα διάβασα παραπάνω. Και για την ιστορία, τον μεγάλο μου τον θήλασα 3 χρόνια, οπότε ούτε κατά του θηλασμού είμαι, ούτε "βαριέμαι να θηλάσω".

Η παραπάνω κυρία δε σεβάστηκε την ευαίσθητη ψυχολογία σου, ούτε τον κόπο και τη θέλησή σου. Ντροπή για τη θέση που έχει και καθοδηγεί κόσμο.

Ό,τι μα ο,τι και να κάνεις, είσαι αξία συγχαρητηρίων. Θηλάζεις, δε θηλάζεις, με συμπλήρωμα ή χωρίς. Κανείς το καλύτερο που μπορείς, κι αυτό είναι υπεραρκετό. Πίστεψέ το.

Προσωπικά, αυτή τη φορά συνδυάζω θηλασμό από τη θηλή και θηλαστρο. Νιώθω καλύτερα, το μωρό μου παίρνει βάρος και ξέρω τι τρώει κι εγώ δεν έχω κάποιον να κρέμεται από το β@ζι μου όλη μέρα και να μην ξέρω αν χορταινει κιόλας! Φυσικά, καλύτερη διέγερση από το στόμα του μωρού δεν υπάρχει, γι αυτό και το βάζω (και για ανακούφιση/ επαφή κάποιες φορές). Φοβάμαι ότι μπορεί να μου μειωθεί η ροή, αλλά έχω στο νου μου και το νοσοκομειακό και θα το αντιμετωπίσω όταν και αν προκύψει. 

Ακόμα και ο παιδίατρος είπε ότι, και χωρίς θηλαστρο, πρέπει να μπει ενα σχετικό πρόγραμμα στα ταισματα και ότι 20 λεπτά τη φορά είναι υπεραρκετό! Όχι αυτό το ατελείωτο που είχα την άλλη φορά. Τώρα, το μωρό είναι εκτός στήθους και δεν κλαίει (πράγμα που δεν είχα ξαναζήσει) και όταν έχει χορτάσει ΑΦΗΝΕΙ τη θηλή!!! Μόνος του!!!! Δεν παλεύω να τον ξεβεντουζωσω μετά από τρεις ώρες!!!! Αυτός για μένα είναι λόγος για πάρτυ!!!

Είμαστε μαζί σου. Γενικά, είμαστε μαζί. Όχι απέναντι.

  • Μου αρέσει 7
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα πάντως με βοήθησε στο να βάλω ένα (σχετικό) πρόγραμμα η συμβουλή του παιδιάτρου ότι "δεν είναι κάθε κλάμα πείνα". Οπότε τώρα όταν κλαίει και είναι μακριά από την ώρα φαγητού (ταιζω ΠΕΡΙΠΟΥ ανά τρίωρο), ή τον κρατάει αγκαλιά ο μπαμπάς που δεν είναι συνδυασμένος με το γάλα, ή εγώ τον βάζω στο μάρσιπο και ηρεμεί. Μόνο σε απαρηγόρητο κλάμα τον βάζω στο στήθος εκτός προγράμματος. Ή σε λοξυγγα (είναι λαίμαργος και έχουμε πολλούς).

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Melie είπε:

Εμένα πάντως με βοήθησε στο να βάλω ένα (σχετικό) πρόγραμμα η συμβουλή του παιδιάτρου ότι "δεν είναι κάθε κλάμα πείνα". Οπότε τώρα όταν κλαίει και είναι μακριά από την ώρα φαγητού (ταιζω ΠΕΡΙΠΟΥ ανά τρίωρο), ή τον κρατάει αγκαλιά ο μπαμπάς που δεν είναι συνδυασμένος με το γάλα, ή εγώ τον βάζω στο μάρσιπο και ηρεμεί. Μόνο σε απαρηγόρητο κλάμα τον βάζω στο στήθος εκτός προγράμματος. Ή σε λοξυγγα (είναι λαίμαργος και έχουμε πολλούς).

 

Κ μενα κανει συχνα λοξυγγα... Δυστυχώς εγώ κάθε φορά που κλαιει τον βαζω στο στηθος με αποτελεσμα να το εχει για πιπιλα μερικες φορες και να χαζοτρωει.... Αυριο εχω ραντεβου με τον παιδιατρο κ τηλεφωνικη επικοινωνια με καποια αλλη συμβουλο θηλασμου. Θα προσπαθησω να βαλω κ γω σειρα γιατι ετσι δε βγαινει. Ειμαι μονιμως με το στηθος εξω, δε προλαβαινω ουτε ντους να κανω κ είμαι σα ζομπι ολη μερα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλες όσες θηλάζετε τα μωρά σας.Εγω αν και πάλι ήθελα να το προσπαθήσω,εγκατέλειψα την προσπάθεια από το νοσοκομείο κιόλας.

Δεν αντέχω όλο αυτό το άγχος με το αν τρωει και πόσο τρώει ειδικά μετά από τη μικρη περιπέτεια που περασμε με το πρόβλημα σίτισης.Επισης,δεν μπορώ να με φανταστώ με το στήθος ολη τη μέρα έξω και να μη μπορώ να κάνω καμιά δουλειά.Καλως η κακώς με έχει βολέψει πάλι το σκονογαλα και το βρίσκω πιο ευκολο(ίσως εξαίρεση να αποτελούν τα νυχτερινά ταισματα).

Ώρες ώρες τρέχει ακόμα λίγο γάλα από το στήθος και νιώθω τύψεις που δεν της το δίνω αλλά δε νομίζω ότι μου ταιριάζει ο θηλασμος.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ στο πρώτο μου παιδί δυσκολεύτηκα πάρα πολύ με το θηλασμό. Το παιδί δεν έπιανε με το στόμα του τη θηλη όσο και αν προσπαθούσαμε. Τι δεν άκουσα και εγώ από μαιες..τα απερίγραπτα.. το αποτέλεσμα ήταν να βγάζω με το θήλαστρο, να της το δίνω με το μπιμπερό και στο καπάκι συμπλήρωμα. Το στήθος δεν αδειαζε όπως πρέπει με αποτέλεσμα να πετρωσει και ο πόνος να είναι αφορητος. Το έκανα αυτό το μαρτύριο για 3 μήνες και ήταν η μεγαλύτερη ανακούφιση όταν σταμάτησα να θηλάζω. Τώρα, το μωρό πιάνει πολύ καλά τη θηλή και θηλάζω αποκλειστικά από την 1 μέρα.. Καταλήγω ότι όλα είναι θέμα μωρού και συγκυριων και δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Πάντως αν γύρναγα το χρόνο πίσω,στο πρώτο μου παιδί θα σταματαγα το θηλαστρο. Δεν έχει νοημα όλη αυτή η ταλαιπωρία.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...