Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

On 23/8/2022 at 7:07 ΜΜ, Melie είπε:

Κορίτσια, θα ήθελα να ρωτήσω για τον υπερηχογραφικό έλεγχο ισχίων που είναι στις συνιστώμενες εξετάσεις στην ηλικία των 30-40 ημερών. Πού σκέφτεστε να τον κάνετε; Δημόσια; Ιδιωτικά; Ξέρετε κάποιον παιδο ακτινολόγο που να είναι πολύ καλός και να σας τον συνέστησαν;

Σου στέλνω πμ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια πως ειστε;; διαβάζω τα νεα σας και ανυπομονώ για την 31η του μηνος. Μπαίνουμε για καισαρική επιτελους!! 38η εβδομάδα κλεισμενη θα είμαι και ηδη οι πονοι εχουν αρχισει και γινονται ανυποφοροι. Οι μπομπιρες μου παλι καλα απο οτι φαινεται δεν βιάζονται να βγουν οπως γίνεται συνήθως στα διδυμα. Θα ηθελα να τους αφηνα μεχρι να σπασουν τα νερα, αλλα λογω αντιπηκτικης αγωγης δυστυχώς πρεπει να γινει με ραντεβου επειδη αν παω με σπασμενα νερα και δεν εχω σταματησει τουλάχιστον 1 24ωρο πριν τις ενεσεις θα με βαλουν με ολικη ναρκωση και δεν το θελω καθολου ενω ειμαι φοβιτσιαρα φουλ!! Οποτε Κυριακή σταματαμε τις αντιπηκτικες, Τρίτη μπαινω για προεγχειρητικο ελεγχο, pcr και οτι αλλο απαιτειται και Τετάρτη θα μπω για να γνωρίσω επιτελους τα ταλιμπανακια μου που τοσο καιρο χορευουν τρανς στην κοιλουμπα μου:D:P:wub: θα γεννησω στο Ρεα, υπαρχει καποια φρέσκια μανουλα που να γεννησε στο Ρεα για να μου πει τη γνωμη της και αν εμεινε ευχαριστημένη απο τη γενικη της εμπειρία;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα πως τα πάτε με τα ταισματα?Εμένα μου είπε η παιδίατρος επειδή κάνω πολλά γεύματα με την σκόνη(10 με 11 φορες) να τα μειώσω ανά 3ωρο,την νύκτα πάει ανά τρίωρο περίπου και μερικές φορές και την ημέρα αλλά άλλες φορές κάνει να πιει 90γρ.και μια ώρα,δηλ.πινει 40 με 50 μετα μου σφραγίζει το στόμα κάνοντας ότι κοιμαται η τσαπερδονα,ρευεται και μετα όταν την αφήσω στην φωλιά κοιμαραι λίγο προσπαθώ να την ξυπνήσω ξεκινάει την γκρίνια και της δίνω άλλο λίγο και μετά πάλι τα ίδια,κοινώς με δόσεις!!Σας το κανουν και εσάς?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Didimakia είπε:

Κορίτσια καλημέρα πως τα πάτε με τα ταισματα?Εμένα μου είπε η παιδίατρος επειδή κάνω πολλά γεύματα με την σκόνη(10 με 11 φορες) να τα μειώσω ανά 3ωρο,την νύκτα πάει ανά τρίωρο περίπου και μερικές φορές και την ημέρα αλλά άλλες φορές κάνει να πιει 90γρ.και μια ώρα,δηλ.πινει 40 με 50 μετα μου σφραγίζει το στόμα κάνοντας ότι κοιμαται η τσαπερδονα,ρευεται και μετα όταν την αφήσω στην φωλιά κοιμαραι λίγο προσπαθώ να την ξυπνήσω ξεκινάει την γκρίνια και της δίνω άλλο λίγο και μετά πάλι τα ίδια,κοινώς με δόσεις!!Σας το κανουν και εσάς?

Κ γω με τον θηλασμο τόσα γεύματα κάνω. Το ίδιο είπε κ σε μενα ο παιδίατρος, να κάνω 8 γεύματα, αλλά δε ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό ή καλό να το κάνεις αυτό σε τόσο μωρά. Προσωπικά θεωρώ οτι τρώει με δόσεις γιατί δεν είναι μόνο η ανάγκη για φαγητό, αλλα κ η ανάγκη της επαφής. Επίσης νομίζω πως εμείς έχουμε λιγους κολικούς. Όχι έντονους αλλά κάτι έχει ξεκινήσει....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Konisn είπε:

Κ γω με τον θηλασμο τόσα γεύματα κάνω. Το ίδιο είπε κ σε μενα ο παιδίατρος, να κάνω 8 γεύματα, αλλά δε ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό ή καλό να το κάνεις αυτό σε τόσο μωρά. Προσωπικά θεωρώ οτι τρώει με δόσεις γιατί δεν είναι μόνο η ανάγκη για φαγητό, αλλα κ η ανάγκη της επαφής. Επίσης νομίζω πως εμείς έχουμε λιγους κολικούς. Όχι έντονους αλλά κάτι έχει ξεκινήσει....

Μου είπε η παιδίατρος ότι άμα θηλαζες ναι να έκανες τόσα γεύματα,αλλά με την σκόνη προσπάθησε λιγοτερ,δεν γίνεται όμως αυτό πάντα γιατί άμα πεινάει πως θα την καθυστερήσω κλαίει σαν τρελή!!Πως καταλαβες ότι ξεκινάει κολικούς εμένα την ώρα που πίνει σφίγγεται και βγάζει αέρια αλλά και άλλες στιγμές,και μου είπε η παιδίατρος ότι άμα ξεκινήσουν να της δίνω 5 σταγόνες biogaia κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Didimakia είπε:

Μου είπε η παιδίατρος ότι άμα θηλαζες ναι να έκανες τόσα γεύματα,αλλά με την σκόνη προσπάθησε λιγοτερ,δεν γίνεται όμως αυτό πάντα γιατί άμα πεινάει πως θα την καθυστερήσω κλαίει σαν τρελή!!Πως καταλαβες ότι ξεκινάει κολικούς εμένα την ώρα που πίνει σφίγγεται και βγάζει αέρια αλλά και άλλες στιγμές,και μου είπε η παιδίατρος ότι άμα ξεκινήσουν να της δίνω 5 σταγόνες biogaia κάθε μέρα.

Σφίγγεται,κοκκινιζει, μαζεύει τα ποδια του, ηρεμει οταν κάνει κακά ή αφήσει αέρια. Μου ειπε ο παιδιατρος οτι ειναι ηπιοι κολικοι. Εμένα φαντάσου μου ειπε πως κ με τον θηλασμό πρεπει να κάνω λιγοτερα γευματα, αλλα τον πιανει υστερια...δε μπορω να τον αφήνω να ουρλιάζει για να κλείσουμε 3ωρο..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Σφίγγεται,κοκκινιζει, μαζεύει τα ποδια του, ηρεμει οταν κάνει κακά ή αφήσει αέρια. Μου ειπε ο παιδιατρος οτι ειναι ηπιοι κολικοι. Εμένα φαντάσου μου ειπε πως κ με τον θηλασμό πρεπει να κάνω λιγοτερα γευματα, αλλα τον πιανει υστερια...δε μπορω να τον αφήνω να ουρλιάζει για να κλείσουμε 3ωρο..

Ναι ρε συ έχεις δίκιο δεν γίνεται ίσως πιο μεγαλο οταν θα πίνει πιο πολύ και θα είναι πιο χορτάτο θα αραιώνουν και τα γεύματα!!Έτσι κάνει και μένα η μπέμπα εχει πολλά αερια έτσι μου έρχεται να πάω να πάρω το biogaia και να της το δίνω τι θα πάθει ίσα ίσα που θα βοηθήσει και στις αναγωγες διάβασα πριν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Didimakia είπε:

Ναι ρε συ έχεις δίκιο δεν γίνεται ίσως πιο μεγαλο οταν θα πίνει πιο πολύ και θα είναι πιο χορτάτο θα αραιώνουν και τα γεύματα!!Έτσι κάνει και μένα η μπέμπα εχει πολλά αερια έτσι μου έρχεται να πάω να πάρω το biogaia και να της το δίνω τι θα πάθει ίσα ίσα που θα βοηθήσει και στις αναγωγες διάβασα πριν.

Θα ρωτησω μηπως το παρω κ γω αν ειναι να βοηθησει κ στις αναγωγες... Εγώ σημερα του εβαλα μια ζεστη θερμοφορα στη κοιλίτσα του γιατί έκλαιγε παρα πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Konisn είπε:

Θα ρωτησω μηπως το παρω κ γω αν ειναι να βοηθησει κ στις αναγωγες... Εγώ σημερα του εβαλα μια ζεστη θερμοφορα στη κοιλίτσα του γιατί έκλαιγε παρα πολυ!!!

Ναι ναι και πεσμου τι σου είπε θα πάω και γω να το πάρω.Ωραια ιδέα ή θερμοφόρα ή η ζεστές κομπρεσές.Αυτες οι αναγωγες που το πας προχθές το βράδυ ένω την τάιζα στο κρεβάτι έριξε μια ρουκέτα πάνω στον άντρα μου τα είδε όλα χαχαχα!!Εντωμεταξύ την ζυγισα σήμερα 3 μέρες μετά την παιδίατρο κσι από 3680 έφτασε 3890 πήρε 200 γρ.μεσα σε 3 ημέρες,παρά πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μανούλες.

Για την αντιμετώπιση των κολικων βοηθούν πολύ καποιες ασκήσεις βρεφικού μασάζ στην κοιλίτσα με τη συμμετοχή και των ποδιων, σε συνδυασμό με ένα ειδικό λαδάκι colic relief της frezyderm. Αυτές τις ασκήσεις μου τις έδειξε μαία σε επίσκεψη κατ' οίκον,αλλά ίσως να υπάρχουν και στο youtube. 

Επίσης,για τις θηλαζουσες συνιστάται αποφυγή κάποιων τροφών (όσπρια,σοκολάτα,λάχανο κ.α.) σε συνεννόηση με τον παιδιατρο. Και τα προβιοτικα που αναφέρατε βοηθούν.

Καλή υπομονή!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Didimakia είπε:

Ναι ναι και πεσμου τι σου είπε θα πάω και γω να το πάρω.Ωραια ιδέα ή θερμοφόρα ή η ζεστές κομπρεσές.Αυτες οι αναγωγες που το πας προχθές το βράδυ ένω την τάιζα στο κρεβάτι έριξε μια ρουκέτα πάνω στον άντρα μου τα είδε όλα χαχαχα!!Εντωμεταξύ την ζυγισα σήμερα 3 μέρες μετά την παιδίατρο κσι από 3680 έφτασε 3890 πήρε 200 γρ.μεσα σε 3 ημέρες,παρά πολύ!!!

Αχ κ μενα πηρε πολύ βάρος. Νόμιζα πως τρώει λίγο, αλλά τελικά το αντίθετο συμβαίνει. Αυτες οι αναγωγές πόσο άγχος μου δημιουργούν. Οταν τρώει λαίμαργα θα κάνει σίγουρα ακόμα κ αν έχει ρευτεί... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Konisn είπε:

Αχ κ μενα πηρε πολύ βάρος. Νόμιζα πως τρώει λίγο, αλλά τελικά το αντίθετο συμβαίνει. Αυτες οι αναγωγές πόσο άγχος μου δημιουργούν. Οταν τρώει λαίμαργα θα κάνει σίγουρα ακόμα κ αν έχει ρευτεί... 

Αφού παίρνει βάρος μην σε ανησυχεί καθολου όλα σχεδόν τα μωρά κάνουν αναγωγες,οπότε μην στεναχωριέσαι.Αυτη η λαιμαργία τους το προκαλεί,και τις προάλλες πήγα να της βάλω πιπίλα και τα έβγαλε προσπαθώ ν της την μάθω την κρατάει για λίγο και την πετάει.Επισης οταν την βάλω να ρευτει είτε θα ρευτει αμέσως είτε θα κάνει αρκετή ώρα η καθόλου,αν έχει ρευτει στην πρώτη δόση!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Για τις αναγωγές: (σύμφωνα με τον παιδίατρο και την εμπειρία μου από το πρώτο παιδί) Μην ανησυχείτε καθόλου, ειδικά σε παιδιά που παίρνουν βάρος. Όλα τα βρεφακια κάνουν, λίγο πολύ. Και μπορεί εκείνη τη στιγμή να φαίνεται ότι βγάζουν πολλαααα ml γάλα, αλλά βγάζουν πολύ λίγο στην πραγματικότητα.

Για το ρέψιμο: Θυμάμαι τον εαυτό μου να ρευει το πρώτο μωρό για ώρες. Επειδή μάλιστα έκανε και πολλές αναγωγές (βλ. παραπάνω), είχα συνδέσει αυτά τα δύο και δεν έκανα άλλη δουλειά. Μετά βέβαια έμαθα ότι τα παιδιά που θηλάζουν δε ρευονται τόσο συχνά, γιατί δεν παίρνουν αέρα! Τώρα κάνω προσπάθεια για maximum 10 λεπτά και τέλος.

Για τα προβιοτικα: Εμένα στις 4 κάθε πρωί μετά το τάισμα κοκκινίζει, σφίγγεται και κλαίει μέχρι να κάνει κακά. Πολλές φορές μάλιστα δεν κοιμάται καθόλου μέχρι τις 7, ξανατρωει και εκεί κάνει κακά, ησυχάζει και κοιμάται (δηλαδή 4-8 έχουμε πάρτυ!) Ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε ότι αυτό δεν του φαίνεται κολικός. Επίσης, για τα προβιοτικα μου είπε να τα πάρω αν θέλω, αλλά δε βοηθάνε κάπου (για την περίπτωση που περιγράφω εγώ, έτσι;) Προς το παρόν, θα κάνω υπομονή. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κ γω περιμενα να ρευτεί τουλάχιστον 20 λεπτά κ φυσικα έκλειναν τα μάτια μου. Γενικά έχω φόβο μήπως πνιγεί. Είναι κ λαίμαργος κ κάποιες φορές απο την βιασύνη του πνίγεται. 

Υπομονή με τους κολικούς. Ο μικρός μου ζορίζεται όλη την ημέρα με τα κακά κ τα αέρια. Πατάει κάτι τσιρίδες ώρες ώρες....πολλά ντεσιμπέλ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, TwinMama90 είπε:

Κοριτσια πως ειστε;; διαβάζω τα νεα σας και ανυπομονώ για την 31η του μηνος. Μπαίνουμε για καισαρική επιτελους!! 38η εβδομάδα κλεισμενη θα είμαι και ηδη οι πονοι εχουν αρχισει και γινονται ανυποφοροι. Οι μπομπιρες μου παλι καλα απο οτι φαινεται δεν βιάζονται να βγουν οπως γίνεται συνήθως στα διδυμα. Θα ηθελα να τους αφηνα μεχρι να σπασουν τα νερα, αλλα λογω αντιπηκτικης αγωγης δυστυχώς πρεπει να γινει με ραντεβου επειδη αν παω με σπασμενα νερα και δεν εχω σταματησει τουλάχιστον 1 24ωρο πριν τις ενεσεις θα με βαλουν με ολικη ναρκωση και δεν το θελω καθολου ενω ειμαι φοβιτσιαρα φουλ!! Οποτε Κυριακή σταματαμε τις αντιπηκτικες, Τρίτη μπαινω για προεγχειρητικο ελεγχο, pcr και οτι αλλο απαιτειται και Τετάρτη θα μπω για να γνωρίσω επιτελους τα ταλιμπανακια μου που τοσο καιρο χορευουν τρανς στην κοιλουμπα μου:D:P:wub: θα γεννησω στο Ρεα, υπαρχει καποια φρέσκια μανουλα που να γεννησε στο Ρεα για να μου πει τη γνωμη της και αν εμεινε ευχαριστημένη απο τη γενικη της εμπειρία;

Εγώ γέννησα σήμερα στο ρεα όπως και το πρώτο μου παιδί με φυσιολογικό τοκετό.Καλες εμπειρίες και από τις δύο γέννες είχα.Ευγενικο προσωπικό έχει που σε βοηθάει σε ο,τι θες.

  • Μου αρέσει 3

hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...