Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Κοριτσια, ειμαι να σκασω...ειχα πολυ δυσκολο βραδυ!Απο τις 23:00 το βραδυ μεχρι τις 3:00 ειχα απειρες συσπασεις...1:30 πηρα το γιατρο μου γιατι πλεον ειχαν γινει τακτικες ανα 10' και τρομαξα τοσο πολυ!Δεν πονουσα, μονο πετρωνε ολη η δεξια μερια της κοιλιας και ενιωθα σφιξιμο στην αναπνοη και στο κεφαλι. Επισης, ενιωθα πιεση χαμηλα με αποτελεσμα να πηγαινω συνεχεια τουαλετα για τσισα...Μου ειπε να παρω κι αλλο 1 μαγνησιο και 1 spasmotel και αν δεν αλλαζε τιποτα μετα απο 1 ωρα θα επρεπε να παω στο Ιασω να με δουν...δε σας συζητω το αγχος που περασα...σκετο δραμα!! Ευτυχως, μετα απο καμια ωριτσα που πηρα τα φαρμακα, χαλαρωσε λιγο η κατασταση. Ειχα και εχω και τωρα συσπασεις αλλα με μικροτερη ενταση και σε ακανονιστα διαστηματα. Προς το παρον οι οδηγιες ειναι ξεκουραση τυπου ξαπλα, 3 trofocard max αντι για 2 που επαιρνα και 2 utrogestan αντι για 1 και βλεπουμε πως θα παει...Η αληθεια ειναι οτι εχω φοβηθει γιατι στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ειχα νιωσει ποτε ουτε μια συσπαση ενω τωρα εχω συνεχεια...Σιγουρα, η καθημερινοτητα τωρα δε συγκρινεται με τοτε που γενικα ημουν πολυ χαλαρη, απο καναπε σε κρεβατι και τουμπαλιν και σε συνδυασμο με το γεγονος οτι ο μπεμπης ειναι στη δεξια μητρα και οχι στην αριστερη που ηταν ο γιος μου και που ειχε δοκιμαστει με επιτυχια, ολα γινονται πιο δυσκολα...ζοριστηκε κι ο οργανισμος μου με τον covid εντωμεταξυ και δεν ξερω ποσο μεγαλο ρολο μπορει να επαιξε και αυτο...

Αχ κοριτσάκι μ τι πέρασες εύχομαι  σήμερα να είσαι καλύτερα σήμερα  από εχθές σε καταλαβαίνω πόσο ανχος πέρασες ξεκούραση θα περνεις και αυτά ο σου είπε ο γιατρός κιόλας καλά θα πάνε....

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, katerinaki 86 είπε:

Ναι, το ξερω οτι το αγχος εκεινη την ωρα επιδεινωνει την κατασταση, αλλα νομιζω οτι ειναι αδυνατον να μην αγχωθει κανεις...το προσπαθω παντως!Δε λες παλι καλα που ειχα τελειωσει με τον covid και ειχα παει στο γιατρο τη Δευτερα να δουμε τον μπεμπη μετα απο 1,5 μηνα...Αν μου ειχε τυχει αυτο πιο πριν, πραγματικα δε θα μπορουσα να το διαχειριστω! Εχω συσπασεις και σημερα αλλα τις γνωστες, χωρις να εχουν τη χθεσινη ενταση, ουτε τακτικοτητα (αυτο ηταν που με φοβισε περισσοτερο χθες γιατι με επιαναν με το ρολοι ανα 10'...). Ειμαι κατα βαση ξαπλα βεβαια απο το πρωι, ευτυχως εχει ερθει η μαμα μου και κραταει τον μικρο για να μπορεσω να ξεκουραστω. Τι να πω...ελπιζω η ξεκουραση να βοηθησει!

αυτό το τακτικό ανά 10' κι εμένα θα με φόβιζε για πρόωρο. Οπότε ΞΑΠΛΑ ΞΑΠΛΑ ΞΑΠΛΑ και όλα θα πανε καλά  πιστευω

Ασε τη μαμα να σε φροντίσει.. κατσε στη δροσια.. φαε καλα και κοιτα τιβι μη σκεφτεσαι και ανησυχεις προσπαθησε να εισαι ηρεμη

Να μας στειλεις παλι τα νεα

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

πωπω είναι να μη τρομάξεις;

Σε παρακαλώ μη σηκώνεις καθόλου τον μικρό και όσο μπορείς να είσαι ξάπλα. μη σκύβεις. εννοείται το μπάνιο του παιδιού να το κάνει ο σύζυγος και όλες τις δουλειές. έκανες κάτι χτες και κουράστηκες;;; έχεις σταματήσει δουλειά;

Δεν εκανα κατι παραπανω απο αλλες μερες...τα γνωστα!Αυτην την εβδομαδα ειχα επιστρεψει κανονικα στη δουλεια και ο μικρος στο σχολειο. Η αληθεια ειναι οτι το καθημερινο μας προγραμμα περιλαμβανει περπατημα γιατι πηγαινω το παιδι στο σταθμο με το καροτσοποδηλατο και μετα κανω αλλη τοση αποσταση για να παω στη δουλεια, συνολο ειναι καπου στα 2χλμ με ευκολο δρομο ομως, οχι ανηφορες κτλ. Ισως και ο συνδυασμος με τη ζεστη να εκανε ζημια...Σηκωματα γενικα τα εχω περιορισει στο ελαχιστο εδω και μηνες αλλα τα σκυψιματα η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταφερει να τα περιορισω...ειναι κι αυτα τα παιχνιδια που καταληγουν παντα στο πατωμα και η που θα σκυβω να τα μαζευω η που θα πρεπει να κανουμε παρκουρ...Στις δουλειες του σπιτιου εχω μεγαλη βοηθεια απο τη μαμα μου αλλα κανω κι εγω μερικες (οι προηγουμενες 2 εβδομαδες με τον covid ηταν πιο κουραστικες απο ολες τις αποψεις βεβαια...και με το παιδι και με τις δουλειες.)

1 hour ago, Dimitra97 είπε:

Και εγώ φίλη από την αρχή επερνα προγεστερόνη και από το στωμα και κολπικά και με πείραζε ασεε....την σταμάτησα μόνο για τρεις μήνες.....Μ είπε ν Το βάζω κολπικα ότι θέλω  και σκέφτομαι το ένα να το βάζω κολπικα και το άλλο από στωμα ....και εγώ δεν μενω Αγρίνιο μένω Ζάκυνθο.....στο Ιπποκράτειο Αγρινίου θα γενησεις ? Εμένα ο γιατρός μ είναι αυτός π έχει και την κλινική....πάλι καλά και εσυ ο μένεις παραθαλάσσια γτ δεν παλευτε και εγώ στο νησί πάω και για μπάνιο και είναι οκ απλά εντάξει δεν μπορώ να κάτσω πολες ώρες  από του χρόνου τώρα με την μπεμπουλα Μ .....άσε είμαι αυτές τις ημέρες Αγρίνιο έχει απίστευτο καύσωνα δεν την παλεύω περιμένω πως και πως να φύγω για Ζάκυνθο την τρίτη ....

Κι εγω ενδοκολπικα το επαιρνα και τωρα το 2ο που μου προσθεσε το πρωι θα το παιρνω απο το στομα. Ενδοκολπικα δε με ενοχλουσε καθολου...μονο αυτα τα ασπρα υγρα ειναι εκνευριστικα. Να δουμε τωρα και απο το στομα...ειχα παρει και παλιοτερα κατα την εξωσωματικη αλλα δε θυμαμαι να μου ειχαν προκαλεσει τιποτα. Τι ωραια που μενεις σε νησι!Σιγουρα υπαρχουν και οι δυσκολιες αλλα ειδικα το καλοκαιρι νομιζω οτι αποζημιωνεσαι!!Και για την μπεμπα σου θα ειναι τελεια να μεγαλωσει στο νησι με καθαρο αερα και κοντα σε θαλασσα!

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Κοριτσια, ειμαι να σκασω...ειχα πολυ δυσκολο βραδυ!Απο τις 23:00 το βραδυ μεχρι τις 3:00 ειχα απειρες συσπασεις...1:30 πηρα το γιατρο μου γιατι πλεον ειχαν γινει τακτικες ανα 10' και τρομαξα τοσο πολυ!Δεν πονουσα, μονο πετρωνε ολη η δεξια μερια της κοιλιας και ενιωθα σφιξιμο στην αναπνοη και στο κεφαλι. Επισης, ενιωθα πιεση χαμηλα με αποτελεσμα να πηγαινω συνεχεια τουαλετα για τσισα...Μου ειπε να παρω κι αλλο 1 μαγνησιο και 1 spasmotel και αν δεν αλλαζε τιποτα μετα απο 1 ωρα θα επρεπε να παω στο Ιασω να με δουν...δε σας συζητω το αγχος που περασα...σκετο δραμα!! Ευτυχως, μετα απο καμια ωριτσα που πηρα τα φαρμακα, χαλαρωσε λιγο η κατασταση. Ειχα και εχω και τωρα συσπασεις αλλα με μικροτερη ενταση και σε ακανονιστα διαστηματα. Προς το παρον οι οδηγιες ειναι ξεκουραση τυπου ξαπλα, 3 trofocard max αντι για 2 που επαιρνα και 2 utrogestan αντι για 1 και βλεπουμε πως θα παει...Η αληθεια ειναι οτι εχω φοβηθει γιατι στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ειχα νιωσει ποτε ουτε μια συσπαση ενω τωρα εχω συνεχεια...Σιγουρα, η καθημερινοτητα τωρα δε συγκρινεται με τοτε που γενικα ημουν πολυ χαλαρη, απο καναπε σε κρεβατι και τουμπαλιν και σε συνδυασμο με το γεγονος οτι ο μπεμπης ειναι στη δεξια μητρα και οχι στην αριστερη που ηταν ο γιος μου και που ειχε δοκιμαστει με επιτυχια, ολα γινονται πιο δυσκολα...ζοριστηκε κι ο οργανισμος μου με τον covid εντωμεταξυ και δεν ξερω ποσο μεγαλο ρολο μπορει να επαιξε και αυτο...

Και εγω εχω εδώ και κανένα μηνα γυρω στις 20 με 30 την ημέρα και αν κατσω πολυ ωρα στην καρεκλα μετα χειροτερευουν και σε πιανει ψιλοπανικος και αγχος.υπομονη ξαπλα τροφοκαρτ και ξεκούραση 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!

Έχω καιρό να γράψω, σας διαβάζω όμως τακτικά!

Χαίρομαι που όλες είμαστε καλά και προχωράμε <3

Εμείς λοιπόν.. είμαστε καλά, μεγαλώνουμε .. 26+5 ειμασταν 1200 και 1100. Αλλά συμπάσχω με τα κορίτσια πιο πάνω.. έχω πάρα πολλές συσπάσεις.. αμέτρητες μέσα στην ημέρα.. Εκτός από μαγνήσιο παίρνω κ glopir, αλλά δεν βοηθά τίποτα.. δεν βοηθά ούτε η ξάπλα ούτε τίποτα.. προσπαθώ να βρω τι τις προκαλεί αλλα μάταια.. ίσως το στρες και το γεμάτο πεπτικό.. ο γιατρός μου λέει όσο δεν επηρεάζεται ο τράχηλος να μην στρεσάρομαι.. πως να γίνει αυτό όταν η κοιλιά μου παραμορφώνεται συνεχώς.. πολύ ευερέθιστη μήτρα λέει.. κάθε τι που την ερεθίζει μηχανικά μου προκαλεί σύσπαση.. ακόμα και οι κινησεις των μωρων μου,.,,

Τελοσπάντων προχωράμε!

Για το utrogestan που αναφέρθηκε, μόνο ενδοκολπικά και εγώ. Μια φορά ππυ ήμουν εκτός σπιτιού το πήρα αναγκαστικά απο στόμα και λιποθύμησα... Ενδοκολπικά καμία παρενέργεια όλα ΟΚ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, NONI31 είπε:

Και εγω εχω εδώ και κανένα μηνα γυρω στις 20 με 30 την ημέρα και αν κατσω πολυ ωρα στην καρεκλα μετα χειροτερευουν και σε πιανει ψιλοπανικος και αγχος.υπομονη ξαπλα τροφοκαρτ και ξεκούραση 

Πωπω...δυσκολα περνας κι εσυ!!!1 μηνα τωρα ε?Πολυ ζορικο!Σε ποια εβδομαδα εισαι τωρα?Ο γιατρος σου σου εχει πει κατι, που μπορει να οφειλονται οι τοσες πολλες συσπασεις?

1 hour ago, Primula είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!

Έχω καιρό να γράψω, σας διαβάζω όμως τακτικά!

Χαίρομαι που όλες είμαστε καλά και προχωράμε <3

Εμείς λοιπόν.. είμαστε καλά, μεγαλώνουμε .. 26+5 ειμασταν 1200 και 1100. Αλλά συμπάσχω με τα κορίτσια πιο πάνω.. έχω πάρα πολλές συσπάσεις.. αμέτρητες μέσα στην ημέρα.. Εκτός από μαγνήσιο παίρνω κ glopir, αλλά δεν βοηθά τίποτα.. δεν βοηθά ούτε η ξάπλα ούτε τίποτα.. προσπαθώ να βρω τι τις προκαλεί αλλα μάταια.. ίσως το στρες και το γεμάτο πεπτικό.. ο γιατρός μου λέει όσο δεν επηρεάζεται ο τράχηλος να μην στρεσάρομαι.. πως να γίνει αυτό όταν η κοιλιά μου παραμορφώνεται συνεχώς.. πολύ ευερέθιστη μήτρα λέει.. κάθε τι που την ερεθίζει μηχανικά μου προκαλεί σύσπαση.. ακόμα και οι κινησεις των μωρων μου,.,,

Τελοσπάντων προχωράμε!

Για το utrogestan που αναφέρθηκε, μόνο ενδοκολπικά και εγώ. Μια φορά ππυ ήμουν εκτός σπιτιού το πήρα αναγκαστικά απο στόμα και λιποθύμησα... Ενδοκολπικά καμία παρενέργεια όλα ΟΚ

Ωχ...ειμαστε πολλες τελικα με συσπασεις!!Σε πιανει και πονος εκεινη την ωρα η μονο πετρωμα?Καλα, αυτο που λες με την παραμορφωση, πραγματικα ειναι αγχωτικο. Κι εμενα ξαφνικα μετατωπιζεται ολη η κοιλια στα δεξια και δημιουργειται σαν βουναλακι μακροστενο, το οποιο ειναι εντελως πετρα. Ισως αυτο που σου ειπε εχει μια λογικη αν σκεφτεις οτι εγω στο γιο μου που ηταν στην αριστερη μητρα δεν ειχα νιωσει ποτε καμια συσπαση ενω τωρα που ο μπεμπης ειναι στη δεξια, εχω συνεχεια. Εγω αγχωνομαι μηπως δεν ανταποκριθει αυτη η μητρα οπως η αλλη που πραγματικα μας εξεπληξε και φτασαμε στις 38 εβδομαδες...μακαρι να ειναι αυτο και απλα να ειναι πιο ευερεθιστη!

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, katerinaki 86 είπε:

Πωπω...δυσκολα περνας κι εσυ!!!1 μηνα τωρα ε?Πολυ ζορικο!Σε ποια εβδομαδα εισαι τωρα?Ο γιατρος σου σου εχει πει κατι, που μπορει να οφειλονται οι τοσες πολλες συσπασεις?

Ωχ...ειμαστε πολλες τελικα με συσπασεις!!Σε πιανει και πονος εκεινη την ωρα η μονο πετρωμα?Καλα, αυτο που λες με την παραμορφωση, πραγματικα ειναι αγχωτικο. Κι εμενα ξαφνικα μετατωπιζεται ολη η κοιλια στα δεξια και δημιουργειται σαν βουναλακι μακροστενο, το οποιο ειναι εντελως πετρα. Ισως αυτο που σου ειπε εχει μια λογικη αν σκεφτεις οτι εγω στο γιο μου που ηταν στην αριστερη μητρα δεν ειχα νιωσει ποτε καμια συσπαση ενω τωρα που ο μπεμπης ειναι στη δεξια, εχω συνεχεια. Εγω αγχωνομαι μηπως δεν ανταποκριθει αυτη η μητρα οπως η αλλη που πραγματικα μας εξεπληξε και φτασαμε στις 38 εβδομαδες...μακαρι να ειναι αυτο και απλα να ειναι πιο ευερεθιστη!

Δεν πονάω καθόλου

Και εμένα δεξιά, ακριβώς το ίδιο..

Και είναι κ διδυμα, και είναι κ τα μωρά δεξιά..και τα δύο..

Την Πέμπτη μπήκα στην 28η

Εσένα σου έχουν επηρεάσει τον τράχηλο; Αν όχι, δεν μπορεί να είναι προάγγελος τοκετού..έτσι θέλω να σκέφτομαι 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Και εγώ φίλη από την αρχή επερνα προγεστερόνη και από το στωμα και κολπικά και με πείραζε ασεε....την σταμάτησα μόνο για τρεις μήνες.....Μ είπε ν Το βάζω κολπικα ότι θέλω  και σκέφτομαι το ένα να το βάζω κολπικα και το άλλο από στωμα ....και εγώ δεν μενω Αγρίνιο μένω Ζάκυνθο.....στο Ιπποκράτειο Αγρινίου θα γενησεις ? Εμένα ο γιατρός μ είναι αυτός π έχει και την κλινική....πάλι καλά και εσυ ο μένεις παραθαλάσσια γτ δεν παλευτε και εγώ στο νησί πάω και για μπάνιο και είναι οκ απλά εντάξει δεν μπορώ να κάτσω πολες ώρες  από του χρόνου τώρα με την μπεμπουλα Μ .....άσε είμαι αυτές τις ημέρες Αγρίνιο έχει απίστευτο καύσωνα δεν την παλεύω περιμένω πως και πως να φύγω για Ζάκυνθο την τρίτη ....

Ναι η αλήθεια είναι ότι το Αγρίνιο φλέγεται λίγο παραπάνω άντε λίγο έμεινε κ θα πας στο νησί σ!!!Βέβαια μπάνιο δεν ξέρω να σου επιτρέπει να κάνεις ο γιατρός εμένα δε μου επιτρέπει.Στο ολύμπιον στην Πάτρα θέλω να γεννήσω έκτο γέννησα κ τον γιο μ αλλά μπορεί και στην ίδιωτικη κλινική στο Αγρίνιο θα δούμε που θα μου πει ο γιατρός μου!Αυτό είναι το τελευταίο να σου πω την αλήθεια με νοιάζει φτάσουμε μέχρι εκεί και ας γεννήςω όπου νάναι!

 

7 ώρες πρίν, katerinaki 86 είπε:

Ναι, το ξερω οτι το αγχος εκεινη την ωρα επιδεινωνει την κατασταση, αλλα νομιζω οτι ειναι αδυνατον να μην αγχωθει κανεις...το προσπαθω παντως!Δε λες παλι καλα που ειχα τελειωσει με τον covid και ειχα παει στο γιατρο τη Δευτερα να δουμε τον μπεμπη μετα απο 1,5 μηνα...Αν μου ειχε τυχει αυτο πιο πριν, πραγματικα δε θα μπορουσα να το διαχειριστω! Εχω συσπασεις και σημερα αλλα τις γνωστες, χωρις να εχουν τη χθεσινη ενταση, ουτε τακτικοτητα (αυτο ηταν που με φοβισε περισσοτερο χθες γιατι με επιαναν με το ρολοι ανα 10'...). Ειμαι κατα βαση ξαπλα βεβαια απο το πρωι, ευτυχως εχει ερθει η μαμα μου και κραταει τον μικρο για να μπορεσω να ξεκουραστω. Τι να πω...ελπιζω η ξεκουραση να βοηθης 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, katerinaki 86 είπε:

Πωπω...δυσκολα περνας κι εσυ!!!1 μηνα τωρα ε?Πολυ ζορικο!Σε ποια εβδομαδα εισαι τωρα?Ο γιατρος σου σου εχει πει κατι, που μπορει να οφειλονται οι τοσες πολλες συσπασεις?

Ωχ...ειμαστε πολλες τελικα με συσπασεις!!Σε πιανει και πονος εκεινη την ωρα η μονο πετρωμα?Καλα, αυτο που λες με την παραμορφωση, πραγματικα ειναι αγχωτικο. Κι εμενα ξαφνικα μετατωπιζεται ολη η κοιλια στα δεξια και δημιουργειται σαν βουναλακι μακροστενο, το οποιο ειναι εντελως πετρα. Ισως αυτο που σου ειπε εχει μια λογικη αν σκεφτεις οτι εγω στο γιο μου που ηταν στην αριστερη μητρα δεν ειχα νιωσει ποτε καμια συσπαση ενω τωρα που ο μπεμπης ειναι στη δεξια, εχω συνεχεια. Εγω αγχωνομαι μηπως δεν ανταποκριθει αυτη η μητρα οπως η αλλη που πραγματικα μας εξεπληξε και φτασαμε στις 38 εβδομαδες...μακαρι να ειναι αυτο και απλα να ειναι πιο ευερεθιστη!

Οχι δεν μου εχει πει.οσο είμαι ο τράχηλος οκ μου λέει να μην αγχώνομαι. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, xrysoulaAA είπε:

Ναι η αλήθεια είναι ότι το Αγρίνιο φλέγεται λίγο παραπάνω άντε λίγο έμεινε κ θα πας στο νησί σ!!!Βέβαια μπάνιο δεν ξέρω να σου επιτρέπει να κάνεις ο γιατρός εμένα δε μου επιτρέπει.Στο ολύμπιον στην Πάτρα θέλω να γεννήσω έκτο γέννησα κ τον γιο μ αλλά μπορεί και στην ίδιωτικη κλινική στο Αγρίνιο θα δούμε που θα μου πει ο γιατρός μου!Αυτό είναι το τελευταίο να σου πω την αλήθεια με νοιάζει φτάσουμε μέχρι εκεί και ας γεννήςω όπου νάναι!

 

Αχ ασεεε απίστευτη ζέστη ιδικά σήμερα ....μετράω τις μέρες να φύγω .....α μια χαρά  ωραία  ....με αφήνει να κάνω μπάνιο Μ είπε ότι κάνει καλό απλά να μην κάνω άμα είναι κρια η θαλασα και άμα έχει κύματα δεν κάνει .....αχχχ λίγο έμεινε τώρα και θα τα έχουμε στην αγγαλιτσα μας  τα μωράκια μας ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια έχω πολύ καιρό να γράψω. Τρόμαξα να συνέλθω από τον κοβιντ. Απίστευτος βήχας. Τώρα έχω βγει αρνητική εδώ και 5 μέρες, έχω ακόμη λίγο μπούκωμα και βήχα αλλά πλέον είναι ανεκτά. 

Τις συσπάσεις πώς τις καταλαβαίνετε; Τι νιώθετε; Εγώ με το ζόρι καταλαβαίνω τη μικρή. Μου δίνει μια-δυο κλωτσίτσες την ημέρα, αλλά πήγαμε προχθές στον γιατρό (25ε4η) μια χαρά μας είπε ότι φαίνονται όλα και έφτασε κιόλας τα 890 γραμμ. Εντυπωσιάστηκα, διπλασιάστηκε μέσα σε λιγότερο από έναν μήνα. 

Έκανα και την καμπύλη σακχάρου που με αγχωνε και ήταν φυσιολογική. Βέβαια μετά έφαγα τον αμπακα και τώρα πρέπει να ξαναμπώ σε προγραμμα γιατί πήρα 3 κιλά σε 5 μέρες...

Εγώ ακόμη μπάνιο στη θάλασσα δεν έχω κανει και την έχω δίπλα μου, αλλά λέω σήμερα να πάμε, δεν μου το απαγόρευσε ο γιατρός. 

Όσες έχετε συσπάσεις σας εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είναι τελειόμηνες οι κυήσεις σας ! 

 

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Margr είπε:

Κορίτσια έχω πολύ καιρό να γράψω. Τρόμαξα να συνέλθω από τον κοβιντ. Απίστευτος βήχας. Τώρα έχω βγει αρνητική εδώ και 5 μέρες, έχω ακόμη λίγο μπούκωμα και βήχα αλλά πλέον είναι ανεκτά. 

Τις συσπάσεις πώς τις καταλαβαίνετε; Τι νιώθετε; Εγώ με το ζόρι καταλαβαίνω τη μικρή. Μου δίνει μια-δυο κλωτσίτσες την ημέρα, αλλά πήγαμε προχθές στον γιατρό (25ε4η) μια χαρά μας είπε ότι φαίνονται όλα και έφτασε κιόλας τα 890 γραμμ. Εντυπωσιάστηκα, διπλασιάστηκε μέσα σε λιγότερο από έναν μήνα. 

Έκανα και την καμπύλη σακχάρου που με αγχωνε και ήταν φυσιολογική. Βέβαια μετά έφαγα τον αμπακα και τώρα πρέπει να ξαναμπώ σε προγραμμα γιατί πήρα 3 κιλά σε 5 μέρες...

Εγώ ακόμη μπάνιο στη θάλασσα δεν έχω κανει και την έχω δίπλα μου, αλλά λέω σήμερα να πάμε, δεν μου το απαγόρευσε ο γιατρός. 

Όσες έχετε συσπάσεις σας εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είναι τελειόμηνες οι κυήσεις σας ! 

 

 

εγώ νιώθω να σφίγγεται ο μυς της μήτρας, άρα να πετρώνει η κοιλιά, σαν να μαζεύεται ολόκληρη η κοιλιά σε μια σκληρή μάζα. Δεν πονάω, ίσα ίσα σαν να νιώθω ανακούφιση μιας και το βάρος της κοιλιάς δεν πέφτει προς τα κάτω. Αυτές είναι που νιώθω εγώ και μάλλον και τα προηγούμενα κορίτσια, οι Braxton Hicks δηλαδή. Τώρα οι κανονικές συσπάσεις τοκετού δεν ξέρω, και ελπίζω να τις γνωρίσω στην ώρα τους όχι νωρίτερα.. ίσως έχουν και πόνο. Όσα κορίτσια τις έχουν νιώσει σε προηγούμενες γέννες σας ας μας πουνε για να καταλάβουμε και την διαφορά

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Primula είπε:

Αυτές είναι που νιώθω εγώ και μάλλον και τα προηγούμενα κορίτσια, οι Braxton Hicks δηλαδή. Τώρα οι κανονικές συσπάσεις τοκετού δεν ξέρω, και ελπίζω να τις γνωρίσω στην ώρα τους όχι νωρίτερα.. ίσως έχουν και πόνο. Όσα κορίτσια τις έχουν νιώσει σε προηγούμενες γέννες σας ας μας πουνε για να καταλάβουμε και την διαφορά

Σε ένα σεμινάριο που παρακολούθησα, καθώς είμαι πρωτότοκη, οπότε δεν ξέρω να σου πω, έλεγε ότι η διαφορά των braxton hicks με τις συσπάσεις τοκετού είναι η περιοδικότητα. Δηλαδή οι πρώτες είναι εντελώς ακανόνιστες ενώ οι άλλες είναι ανά κάποια ώρα πάντα.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2022 at 10:31 ΜΜ, Primula είπε:

Δεν πονάω καθόλου

Και εμένα δεξιά, ακριβώς το ίδιο..

Και είναι κ διδυμα, και είναι κ τα μωρά δεξιά..και τα δύο..

Την Πέμπτη μπήκα στην 28η

Εσένα σου έχουν επηρεάσει τον τράχηλο; Αν όχι, δεν μπορεί να είναι προάγγελος τοκετού..έτσι θέλω να σκέφτομαι 

Οχι, ευτυχως ο τραχηλος δεν εχει επηρεαστει. Απλα λογω της ιδιομορφιας της μητρας μου που ειναι διδελφυς, η μητρα εχει ουσιαστικα το μισο μεγεθος σε σχεση με μια κανονικη και ο φοβος ειναι μηπως δεν εχει την ελαστικοτητα να μεγαλωσει οσο πρεπει και εχουμε κανενα απροοπτο...Δυστυχως, αυτο ειναι κατι που ουτε ο γιατρος μπορει να το προβλεψει υπερηχογραφικα. Ασε που στην περιπτωση μου και το θεμα του τραχηλου ειναι πονεμενη ιστορια γιατι η καθε μητρα εχει τον δικο της τραχηλο και μονο αυτος της αριστερης εντοπιζοταν παντα απο τους γιατρους. Της δεξιας μονο στη μαγνητικη και υπερηχογραφικα εχει φανει αλλα παντα υπαρχει μια ανασφαλεια οταν μετραμε τον τραχηλο αν μετραμε τον σωστο....Ολα του γαμου δυσκολα που λενε...ε αυτο!! 

  • Μου αρέσει 4

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια

Πως πατε απο.ζεστη; εμενα με εχει πειραξει τωρα 2 μερες παρα πολυ

Δεν κοιμαμαι καλα, δεν εχω ενεργεια.. ειμαι με το κλιματιστικο αναγκαστικα μεσημερι βραδυ..

  • Λυπημένη/-ος 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...