Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια νομίζω ότι νιώθω το μωρό τώρα έχω ξαπλώσει από τις 9:00 κ νομίζω ότι το νιώθω από την μια άκρη της κοιλιάς ως την άλλη εκεί κάτω χαμηλά κ επίσης σε κάποια σημεία σταματά και κάνει καρούμπαλο αυτό είναι μωρό;;; 

Είναι λίγο δύσκολο να κάνει καρούμπαλο το μωράκι από τώρα! Είμαστε στη φάση που ίσα που νιώθουμε κινήσεις ελαφρές! Δεν έχουν ακόμα ούτε το μέγεθος ούτε τη δύναμη να σπρώξουν την κοιλιά τόσο ώστε να τα δει κάποιος απ έξω. Οι μπαμπάδες δλδ γύρω στις 24 εβδομάδες θα καταφέρουν να το νιώσουν μου είπε ο γιατρός. Εγώ είμαι στην 18η εβδομάδα, το νιώθω κανονικότατα να κινείται, ιδιαίτερα μετά το φαγητό! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Είναι λίγο δύσκολο να κάνει καρούμπαλο το μωράκι από τώρα! Είμαστε στη φάση που ίσα που νιώθουμε κινήσεις ελαφρές! Δεν έχουν ακόμα ούτε το μέγεθος ούτε τη δύναμη να σπρώξουν την κοιλιά τόσο ώστε να τα δει κάποιος απ έξω. Οι μπαμπάδες δλδ γύρω στις 24 εβδομάδες θα καταφέρουν να το νιώσουν μου είπε ο γιατρός. Εγώ είμαι στην 18η εβδομάδα, το νιώθω κανονικότατα να κινείται, ιδιαίτερα μετά το φαγητό! 

Δεν φαίνεται από έξω απλά το νιώθω εγώ από μέσα λες κ σπρώχνει κάτι αλλά κ η κοιλια είναι πιο σκληρή σε εκείνο το σημείο από ότι η υπόλοιπη κοιλια…μπορεί να είναι κ έντερο κ να μην είναι το μωρό δεν ξέρω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια νομίζω ότι νιώθω το μωρό τώρα έχω ξαπλώσει από τις 9:00 κ νομίζω ότι το νιώθω από την μια άκρη της κοιλιάς ως την άλλη εκεί κάτω χαμηλά κ επίσης σε κάποια σημεία σταματά και κάνει καρούμπαλο αυτό είναι μωρό;;; 

Ναι Ραφαέλα μου :-) πόσο είσαι τωρα καλη μου?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω, σκέφτεστε να κάνετε μαθήματα ανώδυνου τοκετού;;

Οσες ήδη έχετε παιδάκια, είχατε κάνει σε προηγούμενες εγκυμοσύνες; Πιστεύετε πως κάθε νέα μαμά καλό είναι να κάνει;; Και πότε είναι ιδανικό να ξεκινήσεις τα μαθήματα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 49 λεπτά , Maritsaki είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω, σκέφτεστε να κάνετε μαθήματα ανώδυνου τοκετού;;

Οσες ήδη έχετε παιδάκια, είχατε κάνει σε προηγούμενες εγκυμοσύνες; Πιστεύετε πως κάθε νέα μαμά καλό είναι να κάνει;; Και πότε είναι ιδανικό να ξεκινήσεις τα μαθήματα;

Εγώ στην 1η μου εγκυμοσύνη είχα κανει. Το "κέρδος" μου από όλο αυτό ειναι η ομαδα γυναικων που γνωρισα, η ηρεμια που μου προσεφερε η συναναστροφη μου μαζι τους και με τις μαιες και η γενικοτερη γνωση περι μητροτητας. Φυσιολογικο τοκετο δεν εκανα. Ρωτησε στο ικα τγς περιοχης σου, εκει θα σου πουνε ποτε να πας. Ειναι ωραια εμπειρια! Με τις κοπελες που ημασταν στην ιδια ομαδα ακομα μιλαμε σε ομαδικη συνομιλια για οτιδηποτε χρειαζομαστε περι παιδιων.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Annie4 είπε:

Εγώ στην 1η μου εγκυμοσύνη είχα κανει. Το "κέρδος" μου από όλο αυτό ειναι η ομαδα γυναικων που γνωρισα, η ηρεμια που μου προσεφερε η συναναστροφη μου μαζι τους και με τις μαιες και η γενικοτερη γνωση περι μητροτητας. Φυσιολογικο τοκετο δεν εκανα. Ρωτησε στο ικα τγς περιοχης σου, εκει θα σου πουνε ποτε να πας. Ειναι ωραια εμπειρια! Με τις κοπελες που ημασταν στην ιδια ομαδα ακομα μιλαμε σε ομαδικη συνομιλια για οτιδηποτε χρειαζομαστε περι παιδιων.

Σε ποια εβδομάδα το έκανες αυτό;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια…χθες δε το ένιωσα αυτό που είχα νιώσει για κίνηση μωρού μάλλον θα ήταν η ιδέα μου ή θα ήμουν πολύ κουρασμένη χθες κ δε το κατάλαβα…

Καλημέρα!! Νομίζω στην αρχή δεν το αισθανόμαστε συνέχεια, απ' ότι έχω διαβάσει δηλαδή.

Εμένα εχθές το βράδυ γύρω στις 12 έκανε βόλτες το ζουζούνι μου!Και πρώτη φορά το αισθάνθηκα έτσι, σαν ένα ψαράκι που όταν φοβάται κολυμπάει απότομα!! Και το έκανε 2-3 φορές σε διάρκεια μια ώρας!!

Υπομονή κ σε λίγες εβδομάδες θα τα αισθανόμαστε για τα καλά!!!:x

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maritsaki είπε:

Καλημέρα!! Νομίζω στην αρχή δεν το αισθανόμαστε συνέχεια, απ' ότι έχω διαβάσει δηλαδή.

Εμένα εχθές το βράδυ γύρω στις 12 έκανε βόλτες το ζουζούνι μου!Και πρώτη φορά το αισθάνθηκα έτσι, σαν ένα ψαράκι που όταν φοβάται κολυμπάει απότομα!! Και το έκανε 2-3 φορές σε διάρκεια μια ώρας!!

Υπομονή κ σε λίγες εβδομάδες θα τα αισθανόμαστε για τα καλά!!!:x

Κ εγώ έτσι το ένιωσα σαν εσένα!! Άντε σιγά σιγά να το νιώθουμε να είμαστε καλύτερα σε θέμα άγχους τι γίνεται εκεί μέσα…

κορίτσια εγώ σκέφτηκα να πάω να δω πράγματα για το μωρό κρεβατακι, ριλαξ καρότσι τώρα έχουν εκπτώσεις και συμφέρει…είναι νωρις λετε; Εσείς ποτέ σκέφτεστε να τα πάρετε; Βέβαια με αγχώνει κ το γεγονός ότι το σπίτι μου δεν είναι έτοιμο κ μένουμε σε ένα μικρό διαμέρισμα και εύχομαι να είναι έτοιμο ως τον Δεκέμβρη! 
 

κοριτσια να ρωτήσω επίσης, έχετε υγρά; Εννοώ υγρά διαφανές σαν νερό; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Κ εγώ έτσι το ένιωσα σαν εσένα!! Άντε σιγά σιγά να το νιώθουμε να είμαστε καλύτερα σε θέμα άγχους τι γίνεται εκεί μέσα…

κορίτσια εγώ σκέφτηκα να πάω να δω πράγματα για το μωρό κρεβατακι, ριλαξ καρότσι τώρα έχουν εκπτώσεις και συμφέρει…είναι νωρις λετε; Εσείς ποτέ σκέφτεστε να τα πάρετε; Βέβαια με αγχώνει κ το γεγονός ότι το σπίτι μου δεν είναι έτοιμο κ μένουμε σε ένα μικρό διαμέρισμα και εύχομαι να είναι έτοιμο ως τον Δεκέμβρη! 
 

κοριτσια να ρωτήσω επίσης, έχετε υγρά; Εννοώ υγρά διαφανές σαν νερό; 

Εγώ σκέφτομαι να μπω στον 7ο πρώτα για να αρχίσω τα ψώνια!Καλά θα ήταν να έπαιρνα τώρα με τις εκπτώσεις αλλά είπα να περιμένω λίγο να είμαστε σίγουροι γενικά αλλά κ για το φύλο! Υγρά έχω κάποιες φορές όχι κάθε μέρα όμως κ μοιάζουν με της ωορρηξίας!

 

Εύχομαι να είναι έτοιμο το σπιτάκι σας μέχρι τότε!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ακόμη δεν τον έχω καταλάβει ενώ είναι το δεύτερο παιδάκι μου και διανύω την 17η εβδομαδα. Στην περίπτωση μου είναι ο πρόσθιος πλακούντας θαρρώ. 

Περιμένω με αγωνία να τον νιώσω , είναι αλλιώς :wub:

Κακα τα ψέματα, τώρα απλά υποθέτω και ελπίζω να είναι όλα καλά, όταν υπάρχει όμως κινητικότητα στο μωράκι και το αισθανόμαστε είναι και πιο εύκολη η σύνδεσή μας και είμαστε κάπως πιο ήρεμες που μας δίνει σημάδια ζωής

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Maritsaki είπε:

Εγώ σκέφτομαι να μπω στον 7ο πρώτα για να αρχίσω τα ψώνια!Καλά θα ήταν να έπαιρνα τώρα με τις εκπτώσεις αλλά είπα να περιμένω λίγο να είμαστε σίγουροι γενικά αλλά κ για το φύλο! Υγρά έχω κάποιες φορές όχι κάθε μέρα όμως κ μοιάζουν με της ωορρηξίας!

 

Εύχομαι να είναι έτοιμο το σπιτάκι σας μέχρι τότε!!

Και εγώ είχα σκεφτεί στον 7ο αλλά είναι οι εκπτώσεις και δελεάζομαι χαχαχα να σου πω εγώ τα έπιπλα αυτά θα τα πάρω ουδέτερα χρώματα  κ το καρότσι γιατί δε θέλω να αγοράζω αλλά μετά στο δεύτερο μωρό! Τώρα όσο αφορά ρουχαλάκια θα τα αφήσω πιο μετά εξάλλου άμα είναι αγόρι έχει πολλά η νύφη μου κ ειδικά αυτά που τα φοράνε τα νεογέννητα δεν είναι για πολύ κ δεν αξίζει νομίζω να αγοράζουμε…τώρα άμα είναι κορίτσι θα πρέπει να αγοράσω τα ρουχαλάκια αυτά που φοράνε το πρώτο καιρό…

εγω έκανα νιπτ κ δείχνει το φύλο και θα μάθουμε την Κυριακή! Θα κάνουμε πάρτυ αποκάλυψης και θα μάθω την Κυριακή και ανυπομονώ 

πρίν από 23 λεπτά , Ολετ είπε:

Κι εγώ ακόμη δεν τον έχω καταλάβει ενώ είναι το δεύτερο παιδάκι μου και διανύω την 17η εβδομαδα. Στην περίπτωση μου είναι ο πρόσθιος πλακούντας θαρρώ. 

Περιμένω με αγωνία να τον νιώσω , είναι αλλιώς :wub:

Κακα τα ψέματα, τώρα απλά υποθέτω και ελπίζω να είναι όλα καλά, όταν υπάρχει όμως κινητικότητα στο μωράκι και το αισθανόμαστε είναι και πιο εύκολη η σύνδεσή μας και είμαστε κάπως πιο ήρεμες που μας δίνει σημάδια ζωής

Κ εμένα είναι πρόσθιος αλλά κάτι ένιωσα προχθές κάτι στιγμιαίο…κ περιμένω να δω ποτέ θα το ξανά νιωσω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...