Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , evaki23 είπε:

Καλως ηρθες στο club! Με το ίδιο άγχος πήγα και εγω στο γιατρό....μου είπε είναι απόλυτα φυσιολογικό. Απλά να το παρατηρω και εαν δω να αυξανεται πολύ και για κάποιες ημέρες να τον ενοχλήσω. Τώρα διαβαζα και τις μανούλες Νοεμβριου τα ίδια προβλήματα. Μην ανησυχεις. Μου είπε λόγω τις προγστερόνης επίσης το βλέπω.

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! Και εμένα προφορικά που είπε πως είναι φυσιολογικό αλλά καλού κακού την επόμενη φορά του ζήτησα να κάνουμε καλλιέργεια για να μου φύγει το άγχος...αλλά μέχρι τότε δε θα διαβάσω κάτι άλλο καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , Silia89 είπε:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! Και εμένα προφορικά που είπε πως είναι φυσιολογικό αλλά καλού κακού την επόμενη φορά του ζήτησα να κάνουμε καλλιέργεια για να μου φύγει το άγχος...αλλά μέχρι τότε δε θα διαβάσω κάτι άλλο καλύτερα..

ακριβώς...έχεις κάνει καλλιργεια μέχρι τωρα σωστα?

Μου είπε και τσισακια μπορεί να είναι....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω. Εγώ είχα κάνει 3η δόση εμβολίου για τον κοβιντ τον Δεκέμβρη κ είχα κολλήσει τον Φεβρουάριο χωρις να έχω συμπτώματα! Τώρα τα κρούσματα έχουν αυξηθεί παρά πολύ και σκέφτομαι για 4η δόση αν κ ελεγα να μη τη κάνω αλλά δεν ξέρω φοβάμαι για το μωράκι γιατί η μετάλλαξη αυτή προκαλεί υψηλούς πυρετούς! Εσείς κάνατε το εμβόλιο σκέφτεστε να το κάνετε τώρα στην κύηση; Επίσης να πω ότι δουλεύω σε νοσοκομεία κ ιατρεία που το ρίσκο είναι αυξημένο…στα επείγοντα δεν πάω για αυτό το λόγο αλλά δεν παύει το ρίσκο να είναι μειωμένο   

Εγω το έκανα τον Σεπτέμβριο και Οκτώβριο και ήμουν έγκυος, δεν το ήξερα ωστόσο. Μετα απο αυτό που μου συνέβη δεν πρόκειται και σε 2η εγκυμοσύνη να εμβολιαστω.  Δεν ξέρω αν ευθύνεται το εμβόλιο για την φλεγμονή του πλακούντα και την αποβολη μου, αλλά θα συνεχίσω τους εμβολιασμούς μετά τη γέννηση. Έχω φοβηθεί. Κόλλησα και τον Φεβρουάριο, εχω ακόμα κάποια αντισώματα στις αιματολογικες. Αλλά δυστυχώς διάβασα πως τα εμβόλια είναι ψιλο αδύναμα μπροστά στις μεταλλάξεις του ιου πλέον, δεν ξέρω κατά πόσο βοηθούν στην ανοσία. Το μόνο που ξέρω με βεβαιότητα, είναι πως έχω <<κονομήσει>> 2 ωραιοτατους πρησμενους μασχαλιαιους λεμφαδένες από το εμβόλιο (με ενημέρωσαν στο νοσοκομείο πως είναι συνέπεια του εμβολίου). Οπότε, ναι, είμαι υπέρ του εμβολιασμού, αλλά για την ώρα θα το αποφύγω! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , evaki23 είπε:

ακριβώς...έχεις κάνει καλλιργεια μέχρι τωρα σωστα?

Μου είπε και τσισακια μπορεί να είναι....

Όχι δεν μου είχε πει να κάνω. Και πριν λίγες ημέρες του ζήτησα εγώ κάνουμε για να δούμε πως όλα είναι καλά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Silia89 είπε:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! Και εμένα προφορικά που είπε πως είναι φυσιολογικό αλλά καλού κακού την επόμενη φορά του ζήτησα να κάνουμε καλλιέργεια για να μου φύγει το άγχος...αλλά μέχρι τότε δε θα διαβάσω κάτι άλλο καλύτερα..

Εάν η σύσταση δεν αλλάζει και κυρίως αν η μυρωδιά παραμένει φυσιολογική, μην σε ανησυχεί! Είναι τραχηλικη βλεννα, η οποία αυξάνεται λόγω των ορμονών και είναι εκεί για να προστατεύσει την είσοδο μικροβίων στον κόλπο. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις σερβιετακια ώστε να βεβαιωθείς πως αλλάζεις συχνά και η περιοχή παραμένει στεγνή και καθαρή όλη μέρα, ειδικά τώρα με τη ζέστη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Silia89 είπε:

Όχι δεν μου είχε πει να κάνω. Και πριν λίγες ημέρες του ζήτησα εγώ κάνουμε για να δούμε πως όλα είναι καλά. 

Γνωμη μου να του ζητήσεις....και εγω εκανα όταν εκλεινα τον 3ο. Και τωρα μου είπε εάν εχω πολλά υγρα να ξανακάνουμε κάποια στιγμή. Αν και σήμερα έκανα ξανα αιματολογικες και ούρων....Να δούμε και αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , evaki23 είπε:

Γνωμη μου να του ζητήσεις....και εγω εκανα όταν εκλεινα τον 3ο. Και τωρα μου είπε εάν εχω πολλά υγρα να ξανακάνουμε κάποια στιγμή. Αν και σήμερα έκανα ξανα αιματολογικες και ούρων....Να δούμε και αυτά. 

Και εγώ σήμερα πήγα για αιματολογικες και ούρων και περιμένω να δω πως θα είναι. Ναι είπαμε την επόμενη φορά θα μου κάνει εκείνος στο ιατρείο του γιατί δεν ήθελα να το κάνω σε κάποιο διαγνωστικό, φοβήθηκα να πω την αλήθεια μήπως δεν το κάνουν σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Silia89 είπε:

Και εγώ σήμερα πήγα για αιματολογικες και ούρων και περιμένω να δω πως θα είναι. Ναι είπαμε την επόμενη φορά θα μου κάνει εκείνος στο ιατρείο του γιατί δεν ήθελα να το κάνω σε κάποιο διαγνωστικό, φοβήθηκα να πω την αλήθεια μήπως δεν το κάνουν σωστά. 

Και εγω στο ιατρείο του κάνω. όλα καλα θα είναι. σε ποια εβδομαδα είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι εξετάσεις πια!! Κάθε φορά που πάω εξετάσεις , εξετάσεις ,εξετάσεις. Καταλαβαίνω ότι έχει να κάνει με το πρωτόκολλο και είναι πραγματικά αυτό που πρέπει να γίνει αλλά με κουράζουν ρε κορίτσια! Όσο σκέφτομαι ότι τον Σεπτέμβρη έρχεται και η τρίωρη για την καμπύλη πωωωωω 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Ολετ είπε:

Αυτές οι εξετάσεις πια!! Κάθε φορά που πάω εξετάσεις , εξετάσεις ,εξετάσεις. Καταλαβαίνω ότι έχει να κάνει με το πρωτόκολλο και είναι πραγματικά αυτό που πρέπει να γίνει αλλά με κουράζουν ρε κορίτσια! Όσο σκέφτομαι ότι τον Σεπτέμβρη έρχεται και η τρίωρη για την καμπύλη πωωωωω 

Καλα και αυτό...και το άγχος όλων αυτών....μη βγει κάτι μην είναι αυξημένη μην μην.....

Αυτό με την τριωρη πολύ πίκρα? δεν έχω ξανακάνει ποτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Rafaela_123 εγω ειχα νοσησει το 2020 που στην αρχη των εμβπλιων αυτο το μετρουσαν στα πιστοποιητικα ως 1 δοση μονιμα οποτε θεωρουμαι πληρως εμβολιασμενη με 2 δοσεις εμβολιου. Τελευταια εκανα τον Φεβρουαριο. Δεν θα κανω οσο ειμαι εγκυος για 2 λογους. Πρωτον, επειδη δεν μπορω να εμπιστευτω ενα τοσο νεο σκευασμα για ενα εμβρυο και δευτερον επειδη πλεον ο ιος επηρεαζει το ανωτερο αναπνευστικο που σημαινει οτι η νοσηση δεν ειναι το ιδιο επικινδυνη. Το τελευταιο μου επιβεβαιωσε και ο γιατρος κι απο την εως τωρα εμπειρια του μού ειπε πως δεν υπαρχει λογος ανησυχιας πλεον αν νοσησει μια εγκυμονουσα (σημειωνω πως δεν ειναι κατα του εμβολιου απλα πλεον ζυγιζοντάς τα βλεπει πως αφου ειναι πιο ηπιος ο ιος δε χρειαζεται να εμβολιαστουμε ουσες εγκυες).

@Silia89 και εγω εχω πολλα υγρα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Annie4 είπε:

@Rafaela_123 εγω ειχα νοσησει το 2020 που στην αρχη των εμβπλιων αυτο το μετρουσαν στα πιστοποιητικα ως 1 δοση μονιμα οποτε θεωρουμαι πληρως εμβολιασμενη με 2 δοσεις εμβολιου. Τελευταια εκανα τον Φεβρουαριο. Δεν θα κανω οσο ειμαι εγκυος για 2 λογους. Πρωτον, επειδη δεν μπορω να εμπιστευτω ενα τοσο νεο σκευασμα για ενα εμβρυο και δευτερον επειδη πλεον ο ιος επηρεαζει το ανωτερο αναπνευστικο που σημαινει οτι η νοσηση δεν ειναι το ιδιο επικινδυνη. Το τελευταιο μου επιβεβαιωσε και ο γιατρος κι απο την εως τωρα εμπειρια του μού ειπε πως δεν υπαρχει λογος ανησυχιας πλεον αν νοσησει μια εγκυμονουσα (σημειωνω πως δεν ειναι κατα του εμβολιου απλα πλεον ζυγιζοντάς τα βλεπει πως αφου ειναι πιο ηπιος ο ιος δε χρειαζεται να εμβολιαστουμε ουσες εγκυες).

@Silia89 και εγω εχω πολλα υγρα. 

Σε ευχαριστώ! Θα μιλήσω κ με τη γιατρο σήμερα που θα πάω και ανάλογα θα πράξω! Απλά ο χωρος εργασίας μου είναι επικίνδυνος…το ξέρω δεν επηρεάζει πλέον το κάτω αναπνευστικό…απλά σε αυτή την μετάλλαξη εχεις ψηλούς πυρετούς! 

 

23 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Εγω το έκανα τον Σεπτέμβριο και Οκτώβριο και ήμουν έγκυος, δεν το ήξερα ωστόσο. Μετα απο αυτό που μου συνέβη δεν πρόκειται και σε 2η εγκυμοσύνη να εμβολιαστω.  Δεν ξέρω αν ευθύνεται το εμβόλιο για την φλεγμονή του πλακούντα και την αποβολη μου, αλλά θα συνεχίσω τους εμβολιασμούς μετά τη γέννηση. Έχω φοβηθεί. Κόλλησα και τον Φεβρουάριο, εχω ακόμα κάποια αντισώματα στις αιματολογικες. Αλλά δυστυχώς διάβασα πως τα εμβόλια είναι ψιλο αδύναμα μπροστά στις μεταλλάξεις του ιου πλέον, δεν ξέρω κατά πόσο βοηθούν στην ανοσία. Το μόνο που ξέρω με βεβαιότητα, είναι πως έχω <<κονομήσει>> 2 ωραιοτατους πρησμενους μασχαλιαιους λεμφαδένες από το εμβόλιο (με ενημέρωσαν στο νοσοκομείο πως είναι συνέπεια του εμβολίου). Οπότε, ναι, είμαι υπέρ του εμβολιασμού, αλλά για την ώρα θα το αποφύγω! 

Καταλαβαίνω τον φόβο σου… αλλά λόγο της δουλειας περισσότερο αγχώνομαι γιατί είναι αυξημένο το ρίσκο… συμφωνώ ότι είναι ψηλό αδύναμα κ για αυτό το λόγο είπα δεν θα κάνω Τετάρτη δόση κ να την κάνουν όσοι το χρειάζονται πραγματικά απλά όσοι κόλλησαν τώρα που ξέρω όλοι ηταν χαλια κ επειδή ειμαι εγκυος λεω ισως εγώ το περάσω ακόμα πιο χαλια…κ εγώ είχα σκεφτεί να κάνω το τεστ αντισωμάτων αλλά δεν είναι εντελώς έγκυρο αυτό το τεστ γιατί όταν κολλήσεις παράγονται κ αλλά αντισώματα δεν είναι μόνο αυτά π εχεις…αλλά μπορεί κ να κνω γι να δω τι παίζει μετά από τον Φεβρουαριο! Είχα κ εγώ πρησμένους λεμφαδένες αλλά όχι για πολύ για 1-2 εβδομαδες κ μετά περασε! Ενας γιατρος μου είπε ότι ότι η βιταμίνη D3 βοηθάει σε αυτό όταν είναι σε ψηλή δόση! Βέβαια τώρα εσυ σε εγκυμοσύνη δεν σου συστήνω να παρεις…

On 12/7/2022 at 12:46 ΜΜ, Hope.2019 είπε:

Εγώ είχα κάνει την τρίτη δόση τον Ιανουάριο και το πέρασα τώρα παρά πολύ βαριά έκανα δυο εβδομάδες να συνέλθω! Πιστεύω ότι ειδικά αν είσαι μέσα σε τέτοιους χώρους καλό θα ήταν να την κάνεις! Εγώ δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω. Είμαι μέσα στο σπίτι καθώς απολύθηκα και κόλλησα τώρα! Θα το σκεφτώ μήπως την κάνω αργότερα.

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα ρωτήσω κ τη γιατρο σήμερα που θα πάω και ανάλογα θα πραξω! Κ εγώ σκέφτηκα να το αφήσω για ποιο μετά π θα χειμωνιάσει θα είμαστε κ σε πιο κλειστούς χώρους π είναι πιο εύκολη η μετάδοση 

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια ο άντρας μου σήμερα βγήκε θετικός. Το έχουμε ξαναπερασει οποτε μενω σχετικα ψυχραιμη. Σιγουρα θα κολλησω γτ εχουμε κι ενα παιδι οποτε δεν γινεται να απομονωθει κ δεν εχει και νοημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...