Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια φορμάκια για νεογέννητα εσείς π είστε ήδη μανούλες ποσα πρέπει να πάρουμε;; 

Γεια εντελώς νεογέννητα δηλαδή το 0 μην πάρεις κανένα κατά τη γνώμη μου γιατί μπορεί να γεννηθείς και πιο πολύ από 50 εκατοστά και να μην τα φορέσει καθόλου. Ξεκινά από 56 εκατοστά δηλαδή στις περισσότερες εταιρείες αυτό ξεκινά 0-3 μηνών και πάρε πάλι λίγα γιατί στην αρχή ψηλώνουν πολύ γρήγορα . Εγώ 5-6 είχα πάρει και μετά πήρα τα μεγαλύτερα νούμερα. Φαντάσου επειδή εμένα γεννήθηκε λίγο πρόωρα 47 εκατοστά μέσα σε ένα μήνα έφτασε 58 εκατοστά.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Κ εγώ με πρόσθιο είμαι κ ξέρω ότι θα καθυστερήσει αλλά νομίζω ότι το ένιωσα… συγχαρητήρια κοριτσάκι έχετε!!  Μπράβο!! Χάρηκε ο άντρας σου;;

εεεε καλα τωρα...νομιζω ήθελε αγοράκι αλλά η αλήθεια είναι ότι γερό να είναι. Εγω ηθέλα από μικρή κοριτσακι είχα βρει και όνομα ....αλλα και πάλι γερό να είναι! ευτυχως ο αντρας μου είναι χαλαρός με τα ονοματα....

Εσεις την Κυριακή σωστα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Γεια εντελώς νεογέννητα δηλαδή το 0 μην πάρεις κανένα κατά τη γνώμη μου γιατί μπορεί να γεννηθείς και πιο πολύ από 50 εκατοστά και να μην τα φορέσει καθόλου. Ξεκινά από 56 εκατοστά δηλαδή στις περισσότερες εταιρείες αυτό ξεκινά 0-3 μηνών και πάρε πάλι λίγα γιατί στην αρχή ψηλώνουν πολύ γρήγορα . Εγώ 5-6 είχα πάρει και μετά πήρα τα μεγαλύτερα νούμερα. Φαντάσου επειδή εμένα γεννήθηκε λίγο πρόωρα 47 εκατοστά μέσα σε ένα μήνα έφτασε 58 εκατοστά.

Άρα καλύτερα τα 0-3 κάπου στα 5-6 και μετά να πάρουμε τα 3-6 λες! Να ρωτήσω θα μας καθοδηγήσει καποιος για αυτά; Το κατάστημα π θα πάμε; Ή από την κλινικη; 

πρίν από 32 λεπτά , evaki23 είπε:

εεεε καλα τωρα...νομιζω ήθελε αγοράκι αλλά η αλήθεια είναι ότι γερό να είναι. Εγω ηθέλα από μικρή κοριτσακι είχα βρει και όνομα ....αλλα και πάλι γερό να είναι! ευτυχως ο αντρας μου είναι χαλαρός με τα ονοματα....

Εσεις την Κυριακή σωστα?

Εννοείται γερό να είναι και πάλι θα το αγαπάμε ήδη το αγαπάμε πριν καν το δούμε!! Το ερωτεύτηκα από το θετικό τεστ έπαθα έρωτα κ δεν ξέρω αν είναι αγόρι ή κορίτσι!! Την Κυριακή ο άντρας μ έχει αγωνία εγώ να πω την αλήθεια δε με νοιάζει πολύ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Άρα καλύτερα τα 0-3 κάπου στα 5-6 και μετά να πάρουμε τα 3-6 λες! Να ρωτήσω θα μας καθοδηγήσει καποιος για αυτά; Το κατάστημα π θα πάμε; Ή από την κλινικη; 

Εννοείται γερό να είναι και πάλι θα το αγαπάμε ήδη το αγαπάμε πριν καν το δούμε!! Το ερωτεύτηκα από το θετικό τεστ έπαθα έρωτα κ δεν ξέρω αν είναι αγόρι ή κορίτσι!! Την Κυριακή ο άντρας μ έχει αγωνία εγώ να πω την αλήθεια δε με νοιάζει πολύ 

Γενικά σε βοηθούν στα καταστήματα ναι έχουν πείρα! Εγώ αφού γεννήθηκε το μωρό και στην αρχή πηγαίναμε συχνά στον παιδίατρο έβλεπα περίπου με το Ρυθμό αναπτύσεται και ανάλογα έπειτα έμαθα να του ψωνίζω.

 

 

 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι άσχετο..έχετε ξεκινήσει τα μπανακια στη θάλασσα? Επειδή έχουμε και το θέμα με τις πολλές εκκρίσεις...σας αγχώνει καθόλου αν γίνει κάποιο ατύχημα κ φανεί κάτι? Έχετε βρει κάποιον πρακτικό τρόπο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Silia89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι άσχετο..έχετε ξεκινήσει τα μπανακια στη θάλασσα? Επειδή έχουμε και το θέμα με τις πολλές εκκρίσεις...σας αγχώνει καθόλου αν γίνει κάποιο ατύχημα κ φανεί κάτι? Έχετε βρει κάποιον πρακτικό τρόπο?

Εγώ πάω κολύμπι κανένα μισάωρο οπως μ επιτρέπει η γιατρος κ μετά αλλάζω μαγιό ! Πάντως δε φαίνεται κάτι 

πρίν από 31 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Γενικά σε βοηθούν στα καταστήματα ναι έχουν πείρα! Εγώ αφού γεννήθηκε το μωρό και στην αρχή πηγαίναμε συχνά στον παιδίατρο έβλεπα περίπου με το Ρυθμό αναπτύσεται και ανάλογα έπειτα έμαθα να του ψωνίζω.

 

 

 

Σε ευχαριστώ  πολύ πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Silia89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι άσχετο..έχετε ξεκινήσει τα μπανακια στη θάλασσα? Επειδή έχουμε και το θέμα με τις πολλές εκκρίσεις...σας αγχώνει καθόλου αν γίνει κάποιο ατύχημα κ φανεί κάτι? Έχετε βρει κάποιον πρακτικό τρόπο?

Εγω δεν έχω πάει ακόμα,  το πρώτο μπάνιο θα το κάνω με το καλό στις διακοπές, εντός Αττικής δεν με αφήνει. Βάζω και την προγεστερονη κολπικά και τα εσώρουχα μου είναι μονίμως λερωμένα. Ελπίζω να μην φανεί κάτι στο μαγιό. Αλλά και να φανεί τι να κάνουμε! Μισή ντροπή δική μου και μισή εκείνου που θα επικεντρωθεί το βλέμμα του εκεί :lol::lol::lol:

Και οπωσδήποτε αλλαγή μαγιό μόλις βγω μου είπε!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Είχε καμία υψηλή TSH πολύ παραπάνω από τις φυσιολογικές τιμές και πήγαν όλα καλά στην εγκυμοσύνη της;;;

Ξέρω ότι είναι πολύ σημαντικό να είναι ρυθμισμένες οι ορμόνες του θυρεοειδούς ειδικά στην εγκυμοσύνη γιατί μπορεί να υπάρξουν πολλές επιπλοκές στην εγκυμοσύνη.

Στον προγεννητικό έλεγχο διαπίστωσα ότι έχω χρόνια αυτοάνοση θυρεοειδήτιδα όπως μου διέγνωσε η ενδοκρινολόγος. Και από τότε έως χθες έπαιρνα αγωγή.

Έκανα εξετάσεις χθες το πρωί και η θυρεοτροπος ήταν 23 με όρια έως 4 βάσει του μικροβιολογικού εργαστηρίου που πήγα. Τώρα περιμένω τις επαναληπτικές εξετάσεις που έκανα το πρωί σήμερα σε άλλο εργαστήριο και μου αύξησε τη δοσολογία. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη......

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Εγώ ακόμη δεν έχω βρέξει ούτε το μικρό μου δαχτυλακι στη θάλασσα!!:| Ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρουμε να πάμε κάπου φέτος!! 

Πήγα εχθές στο γιατρό είμαστε πάρα πολύ καλά κι εγώ και το μωρό το οποίο τελικά μας βγήκε μπέμπα!!! Την είδαμε σε τρισδιάστατο υπέρηχο και ήταν πανέμορφη,ζωηρή, κουνιόταν κ έκρυβε το πρόσωπο της, μας βγήκε ντροπαλή!!:P Θα μας δει πάλι σε  3 εβδομάδες, πριν την Β επιπέδου η οποία μου είχαν πει μετά τις 25/8 να την κάνω!! 

Επιτέλους μας είπε κ γραμμαρια 185 κ το υπέρηχο με έβγαλε 17+3 όπως ήμουν αρχικα δλδ!!

Για μπάνιο στη θάλασσα το μόνο που μου είπε είναι απόγευμα, να μην κάθομαι στο ήλιο γιατί θα ζαλιστώ και να είναι καθαρή η θάλασσα!!Μαγιό άλλαζα ούτως ή άλλως πριν την εγκυμοσύνη οπότε τώρα είναι το μόνο σίγουρο ότι θα κάνω όταν κ αν πάμε κάπου!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2022 at 7:03 ΜΜ, marina39 είπε:

Ναι αυτό προτεινε- την έκανα κ ησύχασα το παιδί είναι υγιέστατο και μπορώ να απολαύσω την εγκυμοσύνη μου

On 22/6/2022 at 10:07 ΜΜ, Hope.2019 είπε:

Αχ κορίτσια έχω αγχωθει πολύ! Δεν ένιωθε καλά ο άντρας μου από χθες και έκανε σελφ και έχει κοβιντ. Εγώ και το μωρό είμαστε αρνητικοί. Αλλά σε ένα σπίτι μένουμε τόσες μέρες φιλιομασταν, κοιμόμαστε όλοι μαζί και έχουμε πιει μέχρι και σήμερα από το ίδιο ποτήρι. Λένε να πάθει τίποτα το μωρό αν έχω κολλήσει τώρα; Φοβάμαι πολύ και για τον μικρό μου που είναι 16 μηνών. 

Καλημερα, ευχομαι να μην έχετε κολλήσει αλλά ακόμη και έτσι να είναι μην ανησυχείς τίποτα δεν θα παθει το μωρό. Πέρασα και γω κορονοιο όταν ήμουν στο 2ο μηνα, είχα και πυρετο πηρα δυο ντεπονακια και όλα καλά. Ο εμβρυολογος τότε μου είχε πει να μη φοβάμαι και δεν επηρεάζεται το εμβρυο περαστικα και στον άντρα σου!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 51 λεπτά , Αστερακι91 είπε:

Καλημερα, ευχομαι να μην έχετε κολλήσει αλλά ακόμη και έτσι να είναι μην ανησυχείς τίποτα δεν θα παθει το μωρό. Πέρασα και γω κορονοιο όταν ήμουν στο 2ο μηνα, είχα και πυρετο πηρα δυο ντεπονακια και όλα καλά. Ο εμβρυολογος τότε μου είχε πει να μη φοβάμαι και δεν επηρεάζεται το εμβρυο περαστικα και στον άντρα σου!! 

 

 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Rafaela_123 φορμακια εννοεις ολοσωμα χοντρα ή φανελακια? Οπως και να χει εγω ειχα παρει το 0-3m, περιπου 7-8 εσωρουχα ολοσωμα και 7-8 φορμακια ολοσωμα γιατι με τις συχνες κενωσεις (που στην αρχη λογω αποκλειατικης καταναλωσης γαλακτος ειναι παρα πολυ υγρες) λερωνοταν συχνα ο μικρος και δεν ηθελα να εχω αγχος να βαζω πλυντηρια καθε μερα μεσα σε ολη την κουραση του πρωτου καιρου.

 

@marpi91 ετσι μου συνεβαινε/συμβαινει κι εμενα αγαπη. Στην αρχη λογω μεγεθους δε νιωθουμε συνεχεια κινησεις.

4 ώρες πρίν, LouloudakiK είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Είχε καμία υψηλή TSH πολύ παραπάνω από τις φυσιολογικές τιμές και πήγαν όλα καλά στην εγκυμοσύνη της;;;

Ξέρω ότι είναι πολύ σημαντικό να είναι ρυθμισμένες οι ορμόνες του θυρεοειδούς ειδικά στην εγκυμοσύνη γιατί μπορεί να υπάρξουν πολλές επιπλοκές στην εγκυμοσύνη.

Στον προγεννητικό έλεγχο διαπίστωσα ότι έχω χρόνια αυτοάνοση θυρεοειδήτιδα όπως μου διέγνωσε η ενδοκρινολόγος. Και από τότε έως χθες έπαιρνα αγωγή.

Έκανα εξετάσεις χθες το πρωί και η θυρεοτροπος ήταν 23 με όρια έως 4 βάσει του μικροβιολογικού εργαστηρίου που πήγα. Τώρα περιμένω τις επαναληπτικές εξετάσεις που έκανα το πρωί σήμερα σε άλλο εργαστήριο και μου αύξησε τη δοσολογία. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη......

 

Κορίτσι μου δεν μου εχει συμβει. Γνωριζω ομως οτι εχει συμβει σε αλλες κοπελες και δεν εχω ακουσει για κακη εκβαση. Δε νομιζω με τοσες αγωγες να μη διορθωνεται. Ποτε θα παρεις τα αποτελεσματα? Ο γιατρος τι σου ειπε για την ανησυχια σου?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@LouloudakiK

Εμένα μου είχε βρει ο γιατρός λίγο ανεβασμένο TSH στις πρώτες εξετάσεις αίματος και παίρνω χάπι κάθε πρωί!Μη στεναχωριεσαι με τις κατάλληλες εξετάσεις κ αγωγή θα ρυθμιστεί κ όλα θα πάνε καλά!! 

Θετικη σκέψη εύχομαι σε όλες μας και δύναμη σε ότι αντιμετωπίζει η κάθε μία!! Όλα θα πάνε καλά!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Annie4 είπε:

@Rafaela_123 φορμακια εννοεις ολοσωμα χοντρα ή φανελακια? Οπως και να χει εγω ειχα παρει το 0-3m, περιπου 7-8 εσωρουχα ολοσωμα και 7-8 φορμακια ολοσωμα γιατι με τις συχνες κενωσεις (που στην αρχη λογω αποκλειατικης καταναλωσης γαλακτος ειναι παρα πολυ υγρες) λερωνοταν συχνα ο μικρος και δεν ηθελα να εχω αγχος να βαζω πλυντηρια καθε μερα μεσα σε ολη την κουραση του πρωτου καιρου.

 

@marpi91 ετσι μου συνεβαινε/συμβαινει κι εμενα αγαπη. Στην αρχη λογω μεγεθους δε νιωθουμε συνεχεια κινησεις.

Κορίτσι μου δεν μου εχει συμβει. Γνωριζω ομως οτι εχει συμβει σε αλλες κοπελες και δεν εχω ακουσει για κακη εκβαση. Δε νομιζω με τοσες αγωγες να μη διορθωνεται. Ποτε θα παρεις τα αποτελεσματα? Ο γιατρος τι σου ειπε για την ανησυχια σου?

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Λοιπόν πριν έλαβα την απάντηση από την επαναληπτική. Η τ4 είναι στα πλαίσια όπως ήταν και στη πρώτη και η tsh 13.9 τώρα ενώ 23 στη πρώτη. Αναμένω απάντηση από την ενδοκρινολόγο μου και τη γιατρό μου που τους έστειλα σε εμαιλ την εξέταση. Λογικά θα μου πει να συνεχίσω το tirosint των 100 και 125 που μου είπε να ξεκινήσω σήμερα ως χθες έπαιρνα χαμηλότερη δόση medythyrox.

Τι άγχος κι αυτό...τι κλάμα.... Μες το άγχος για να πάνε όλα καλά....

1 hour ago, Maritsaki είπε:

@LouloudakiK

Εμένα μου είχε βρει ο γιατρός λίγο ανεβασμένο TSH στις πρώτες εξετάσεις αίματος και παίρνω χάπι κάθε πρωί!Μη στεναχωριεσαι με τις κατάλληλες εξετάσεις κ αγωγή θα ρυθμιστεί κ όλα θα πάνε καλά!! 

Θετικη σκέψη εύχομαι σε όλες μας και δύναμη σε ότι αντιμετωπίζει η κάθε μία!! Όλα θα πάνε καλά!!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ.... Να πάρω λίγη δύναμη..... 23 χθες η tsh και 13 σήμερα. Μου αύξησε την αγωγή και αναμένουμε....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, LouloudakiK είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Είχε καμία υψηλή TSH πολύ παραπάνω από τις φυσιολογικές τιμές και πήγαν όλα καλά στην εγκυμοσύνη της;;;

Ξέρω ότι είναι πολύ σημαντικό να είναι ρυθμισμένες οι ορμόνες του θυρεοειδούς ειδικά στην εγκυμοσύνη γιατί μπορεί να υπάρξουν πολλές επιπλοκές στην εγκυμοσύνη.

Στον προγεννητικό έλεγχο διαπίστωσα ότι έχω χρόνια αυτοάνοση θυρεοειδήτιδα όπως μου διέγνωσε η ενδοκρινολόγος. Και από τότε έως χθες έπαιρνα αγωγή.

Έκανα εξετάσεις χθες το πρωί και η θυρεοτροπος ήταν 23 με όρια έως 4 βάσει του μικροβιολογικού εργαστηρίου που πήγα. Τώρα περιμένω τις επαναληπτικές εξετάσεις που έκανα το πρωί σήμερα σε άλλο εργαστήριο και μου αύξησε τη δοσολογία. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη......

 

Κορίτσι μου, μήπως εννοείς 2,3 και όχι 23? Στο πρώτο τρίμηνο η tsh μας πρέπει να είναι κάτω από 2,5 γιατί το μωράκι δεν έχει δικό του θυρεοειδή αδένα. Στο δεύτερο τρίμηνο είναι λιγότερο επικίνδυνο το να ανέβει. Εγώ από τα 17 μου παίρνω αγωγή λόγω hashimoto και με το που μπήκα στο β τρίμηνο πήγε 3.6 και αμέσως μου ανέβασε τη δόση. 

Ποιο σκεύασμα έπαιρνες και σε τι δοσολογία? Μου κάνει εντύπωση το νούμερο, ενώ έπαιρνες και αγωγή. Όπως και να έχει, μην ανησυχείς, από τη στιγμή που το εντόπισες θα λυθεί το πρόβλημα και όλα θα είναι καλά!

πρίν από 9 λεπτά , marpi91 είπε:

Κορίτσι μου, μήπως εννοείς 2,3 και όχι 23? Στο πρώτο τρίμηνο η tsh μας πρέπει να είναι κάτω από 2,5 γιατί το μωράκι δεν έχει δικό του θυρεοειδή αδένα. Στο δεύτερο τρίμηνο είναι λιγότερο επικίνδυνο το να ανέβει. Εγώ από τα 17 μου παίρνω αγωγή λόγω hashimoto και με το που μπήκα στο β τρίμηνο πήγε 3.6 και αμέσως μου ανέβασε τη δόση. 

Ποιο σκεύασμα έπαιρνες και σε τι δοσολογία? Μου κάνει εντύπωση το νούμερο, ενώ έπαιρνες και αγωγή. Όπως και να έχει, μην ανησυχείς, από τη στιγμή που το εντόπισες θα λυθεί το πρόβλημα και όλα θα είναι καλά!

Τωρα διάβασα το άλλο σου μήνυμα. Έπεσε δλδ σε 1 ημέρα 10 μονάδες??? Άποψη μου να κάνεις εξετάσεις σε άλλο εργαστήριο γιατί αυτό από μόνο του είναι αξιοπερίεργο! 

Δεν θα συμβεί κάτι στο μωράκι σου, αυτό τραβάει από εσένα θυροξινη, απλά πρέπει να πάρεις σωστή αγωγή για να υποστηρίξει τον δικό σου οργανισμό. Από προσωπική εμπειρία, το tirosint όταν το έπαιρνα είχε φτάσει 8.5 η tsh μου, δεν με βοήθησε καθόλου. Ζήτα αλλαγή σκευασματος αν δεις πως δεν πέφτει ικανοποιητικα η τιμή. Ο κάθε οργανισμός μεταβολίζει διαφορετικά τις ουσίες. Όλα καλά θα πάνε! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...