Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

πρίν από 31 λεπτά , vivi24 είπε:

Τέλεια νέα όλα καλά να σου πάνε!!!ότι είναι αγόρι στο είχαν πει από την αυχενική?? Γιατί και εμένα στα άλλα 2 μου είχαν πει κοριτσι και αγόρι και όντως β επιπεδου ήταν κορίτσι  και αγόρι και τώρα στο 3ο μου λένε αγόρι και τώρα αυτός που μου έκανε υπέρηχο μου λέει το βλέπω για κορίτσι και περιμένω την β επιπεδου τώρα για επιβεβαίωση....

Επίσης εμένα στα άλλα 2 δεν με εξέτασαν ποτέ  κολπικά.... και τώρα χρειάστηκε να αλλάξω γιατρό και θα με εξετάσει κολπικά και φοβάμαι λίγο 

Στην αυχενική δε μου είπε γιατί αυτή είναι μαθημένη της Αγγλίας γιατί ήταν Αγγλία κ μου είπε δεν λεω το φύλο αν δεν είναι 16 εβδομάδων κ μετά αλλά εγώ έτσι κ αλλιως δεν ήθελα να ξέρω κ όταν κάναμε το νιπτ μας το έδωσε σε φάκελο η γιατρος για να κάνουμε πάρτυ έκπληξης φύλου! 
 

γιατι φοβάσαι είναι οπως κάναμε στην αρχή της εγκυμοσύνης το κολπικο! Ο τράχηλος είναι καλύτερα να μετράται κολπικά είναι ακριβής μέτρηση παρά από την κοιλια, και είδε κ την αιμάτωση του πλακούντα ακούσαμε κ τη ροη του αιματοσ Από εμένα προς το μωρό…στην Αγγλία πάντα το ελέγχουν κολπικά αυτό στη β επιπέδου! Αλλά που ακούω από άλλους Κύπρο κ Ελλάδα δε το κάνουν όλοι οι γιατροί 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, το πρόβλημα του τραχήλου φάνηκε στην κολπική εξέταση, οπότε μην σε τρομάζει.. Είναι για την ασφάλεια σας! 

Εμένα τα νέα είναι σχετικά κακά, αλλά θα το ξέρουμε σε 15 μέρες. Ευτυχώς που έκανα την αμνιοπαρακεντηση.. Έχει μια μετάλλαξη, που δεν είναι πολύ καταγεγραμμενη.. Και σχετίζεται με πολύ σοβαρά προβλήματα. Ίσως χρειαστεί να κάνω διακοπή κύησης. Να προσέχετε και να σκέφτεστε πάντα το καλύτερο για τα μικρακια. Ευτυχώς, η επιστήμη έχει εξελιχθεί πολύ. Πιθανά να τα πούμε σε δεκαπέντε μέρες.. Στείλτε θετική ενέργεια! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, το πρόβλημα του τραχήλου φάνηκε στην κολπική εξέταση, οπότε μην σε τρομάζει.. Είναι για την ασφάλεια σας! 

Εμένα τα νέα είναι σχετικά κακά, αλλά θα το ξέρουμε σε 15 μέρες. Ευτυχώς που έκανα την αμνιοπαρακεντηση.. Έχει μια μετάλλαξη, που δεν είναι πολύ καταγεγραμμενη.. Και σχετίζεται με πολύ σοβαρά προβλήματα. Ίσως χρειαστεί να κάνω διακοπή κύησης. Να προσέχετε και να σκέφτεστε πάντα το καλύτερο για τα μικρακια. Ευτυχώς, η επιστήμη έχει εξελιχθεί πολύ. Πιθανά να τα πούμε σε δεκαπέντε μέρες.. Στείλτε θετική ενέργεια! 

Ποσο εβδομάδων είσαι??? Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, το πρόβλημα του τραχήλου φάνηκε στην κολπική εξέταση, οπότε μην σε τρομάζει.. Είναι για την ασφάλεια σας! 

Εμένα τα νέα είναι σχετικά κακά, αλλά θα το ξέρουμε σε 15 μέρες. Ευτυχώς που έκανα την αμνιοπαρακεντηση.. Έχει μια μετάλλαξη, που δεν είναι πολύ καταγεγραμμενη.. Και σχετίζεται με πολύ σοβαρά προβλήματα. Ίσως χρειαστεί να κάνω διακοπή κύησης. Να προσέχετε και να σκέφτεστε πάντα το καλύτερο για τα μικρακια. Ευτυχώς, η επιστήμη έχει εξελιχθεί πολύ. Πιθανά να τα πούμε σε δεκαπέντε μέρες.. Στείλτε θετική ενέργεια! 

έυχομαι να πάνε όλα καλα! Που το είδε? στην β' επιπέδου;

Μακαρι σε 15 ημέρες να μας λές ότι αγχώθηκες τζαμπα.

14 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Στην αυχενική δε μου είπε γιατί αυτή είναι μαθημένη της Αγγλίας γιατί ήταν Αγγλία κ μου είπε δεν λεω το φύλο αν δεν είναι 16 εβδομάδων κ μετά αλλά εγώ έτσι κ αλλιως δεν ήθελα να ξέρω κ όταν κάναμε το νιπτ μας το έδωσε σε φάκελο η γιατρος για να κάνουμε πάρτυ έκπληξης φύλου! 
 

γιατι φοβάσαι είναι οπως κάναμε στην αρχή της εγκυμοσύνης το κολπικο! Ο τράχηλος είναι καλύτερα να μετράται κολπικά είναι ακριβής μέτρηση παρά από την κοιλια, και είδε κ την αιμάτωση του πλακούντα ακούσαμε κ τη ροη του αιματοσ Από εμένα προς το μωρό…στην Αγγλία πάντα το ελέγχουν κολπικά αυτό στη β επιπέδου! Αλλά που ακούω από άλλους Κύπρο κ Ελλάδα δε το κάνουν όλοι οι γιατροί 

Και εμενα που με εξέτασε κολπίκα για τον τράχηλο είδε αιμάτωση και σπονδυλικη....τον διευκόλυνε έτσι. Εγω του είπα για κολπικά γιατί είχα κάνει loop στο παρελθόν αλλά μου είπε πάντα το κοιτάει.

On 10/8/2022 at 11:42 ΜΜ, vivi24 είπε:

Όσες είστε  από Αθήνα που θα κάνετε β επιπέδου? Θα το δείτε  3D;

Κοιτά εγω την έκανα σε έναν εμβρυολογο στον Βυρωνα που μου τον έχει συστήσει ο γυναικολόγος μου αλλά η αλήθεια είναι ότι είχα ακούσει ήδη πολύ καλά λόγια. Αλλά έκανα και την αυχενική εκεί. ενιωσα πολύ καλα μαζί του. Αυχενική και β' επιπέδου περίπου 1-1,5  ώρα η κάθεμια αλλά ήταν το μωρό σε πολύ καλή θέση.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, το πρόβλημα του τραχήλου φάνηκε στην κολπική εξέταση, οπότε μην σε τρομάζει.. Είναι για την ασφάλεια σας! 

Εμένα τα νέα είναι σχετικά κακά, αλλά θα το ξέρουμε σε 15 μέρες. Ευτυχώς που έκανα την αμνιοπαρακεντηση.. Έχει μια μετάλλαξη, που δεν είναι πολύ καταγεγραμμενη.. Και σχετίζεται με πολύ σοβαρά προβλήματα. Ίσως χρειαστεί να κάνω διακοπή κύησης. Να προσέχετε και να σκέφτεστε πάντα το καλύτερο για τα μικρακια. Ευτυχώς, η επιστήμη έχει εξελιχθεί πολύ. Πιθανά να τα πούμε σε δεκαπέντε μέρες.. Στείλτε θετική ενέργεια! 

Κορίτσι μου καλημέρα!! Εύχομαι όλα καλά σου στέλνω μπόλικη θετική ενέργεια!! Μακάρι όλα να πάνε καλά κ να αγχωθηκατε ετσι!!! 

1 hour ago, evaki23 είπε:

έυχομαι να πάνε όλα καλα! Που το είδε? στην β' επιπέδου;

Μακαρι σε 15 ημέρες να μας λές ότι αγχώθηκες τζαμπα.

Και εμενα που με εξέτασε κολπίκα για τον τράχηλο είδε αιμάτωση και σπονδυλικη....τον διευκόλυνε έτσι. Εγω του είπα για κολπικά γιατί είχα κάνει loop στο παρελθόν αλλά μου είπε πάντα το κοιτάει.

Κοιτά εγω την έκανα σε έναν εμβρυολογο στον Βυρωνα που μου τον έχει συστήσει ο γυναικολόγος μου αλλά η αλήθεια είναι ότι είχα ακούσει ήδη πολύ καλά λόγια. Αλλά έκανα και την αυχενική εκεί. ενιωσα πολύ καλα μαζί του. Αυχενική και β' επιπέδου περίπου 1-1,5  ώρα η κάθεμια αλλά ήταν το μωρό σε πολύ καλή θέση.

Κανονικά που διαβάζω και σε άρθρα επιστημονικά και έχω φιλες στο εξωτερικό στην β επιπέδου εχεις δεν εχεις πρόβλημα ή ιστορικό πάντα το κοιτάνε κολπικά είναι μέρος της εξέτασης…

Κορίτσια μου πήγα κ στη γιατρο μου σήμερα είμαι +3.5 πολλά είναι; Είμαι 20+3! Αγχώθηκα τώρα! Και το μωρό το βάρος έχουμε μια απόκλιση από τη β επιπέδου χθες, σήμερα μου το έβγαλε 450γρ κ χθες 357γρ! Παρολαυτα μου είπε μεγάλο μωράκι και μάλλον θα πάμε οπως με βλέπει για γεννα μετά τις 38 εβδομαδες! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα!! Εύχομαι όλα καλά σου στέλνω μπόλικη θετική ενέργεια!! Μακάρι όλα να πάνε καλά κ να αγχωθηκατε ετσι!!! 

Κανονικά που διαβάζω και σε άρθρα επιστημονικά και έχω φιλες στο εξωτερικό στην β επιπέδου εχεις δεν εχεις πρόβλημα ή ιστορικό πάντα το κοιτάνε κολπικά είναι μέρος της εξέτασης…

Κορίτσια μου πήγα κ στη γιατρο μου σήμερα είμαι +3.5 πολλά είναι; Είμαι 20+3! Αγχώθηκα τώρα! Και το μωρό το βάρος έχουμε μια απόκλιση από τη β επιπέδου χθες, σήμερα μου το έβγαλε 450γρ κ χθες 357γρ! Παρολαυτα μου είπε μεγάλο μωράκι και μάλλον θα πάμε οπως με βλέπει για γεννα μετά τις 38 εβδομαδες! 

συνήθως ο εμβρυολόγος είναι πιο ειδικός για τα γρμ του μωρού. Μετραει περισσότερα οπότε και στις δυο περιπτωσεις είσαι μια χαρά.

Γιατί αγχώνεσαι?

και τα κιλά σου σουπερ είναι εγω είμαι + 5 και είμαι 21+3 και είναι μια χαρά μου είπε.

είσαι σουπερ μην αγχωνεσαι για τπτ.

ps. και εμενα η μικρή ήταν στα ίδια γραμμαρια με εσένα....για την απόκλιση μου το είπε και εμβρυολόγος και γυναικολόγος

Απολάυσε την!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα!! Εύχομαι όλα καλά σου στέλνω μπόλικη θετική ενέργεια!! Μακάρι όλα να πάνε καλά κ να αγχωθηκατε ετσι!!! 

Κανονικά που διαβάζω και σε άρθρα επιστημονικά και έχω φιλες στο εξωτερικό στην β επιπέδου εχεις δεν εχεις πρόβλημα ή ιστορικό πάντα το κοιτάνε κολπικά είναι μέρος της εξέτασης…

Κορίτσια μου πήγα κ στη γιατρο μου σήμερα είμαι +3.5 πολλά είναι; Είμαι 20+3! Αγχώθηκα τώρα! Και το μωρό το βάρος έχουμε μια απόκλιση από τη β επιπέδου χθες, σήμερα μου το έβγαλε 450γρ κ χθες 357γρ! Παρολαυτα μου είπε μεγάλο μωράκι και μάλλον θα πάμε οπως με βλέπει για γεννα μετά τις 38 εβδομαδες! 

Εγώ είμαι +4 και μου είπε ότι είναι πολλά, για εμένα όμως, γιατί έχω λίγα παραπάνω και δεν ήθελε να πάρω πολλά (11 μου είπε ιδανικά) και για λόγους αυξημένου κινδύνου για διαβήτη κύησης. Τώρα αν είσαι αδύνατη γενικά δεν νομίζω να πειράζει 

Ρε κορίτσια, σήμερα έχω β επιπεδου το απόγευμα. Πρέπει να φάω κάτι συγκεκριμένο πριν πάω; Να πιω κάτι; Να κάνω ή να μην κάνω κάτι γενικά; 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Irenesirene είπε:

Είκοσι, και μιας εβδομάδας. Ευχαριστώ πολύ.. Κι εγώ το εύχομαι. 

Καλή επιτυχία όλα καλά θα πάνε 

Μην αγχώνεσαι 

Ένας αγώνας και η εγκυμοσύνη τι να κάνουμε 

πρίν από 13 λεπτά , Sisii είπε:

Εγώ είμαι +4 και μου είπε ότι είναι πολλά, για εμένα όμως, γιατί έχω λίγα παραπάνω και δεν ήθελε να πάρω πολλά (11 μου είπε ιδανικά) και για λόγους αυξημένου κινδύνου για διαβήτη κύησης. Τώρα αν είσαι αδύνατη γενικά δεν νομίζω να πειράζει 

Ρε κορίτσια, σήμερα έχω β επιπεδου το απόγευμα. Πρέπει να φάω κάτι συγκεκριμένο πριν πάω; Να πιω κάτι; Να κάνω ή να μην κάνω κάτι γενικά; 

Για να σας ενθαρρύνω έχω πάρει 10 κιλά 

Απαράδεκτη επιεικως 

Πρέπει να κόψω τα γλυκά επειγόντως αλλά ρε κορίτσια το ζητάει ο οργανισμός μου 

Σκέτη απόλαυση το παγωτάκι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , Sisii είπε:

Εγώ είμαι +4 και μου είπε ότι είναι πολλά, για εμένα όμως, γιατί έχω λίγα παραπάνω και δεν ήθελε να πάρω πολλά (11 μου είπε ιδανικά) και για λόγους αυξημένου κινδύνου για διαβήτη κύησης. Τώρα αν είσαι αδύνατη γενικά δεν νομίζω να πειράζει 

Ρε κορίτσια, σήμερα έχω β επιπεδου το απόγευμα. Πρέπει να φάω κάτι συγκεκριμένο πριν πάω; Να πιω κάτι; Να κάνω ή να μην κάνω κάτι γενικά; 

Ναι εγω ημουν 1.72 και 54 κιλα. Μου είπε οκ είναι τα 5 απλά να μην τρωω βλακείες. όλα καλά μην αγχωνόμαστε και για αυτά.

κανονικα φαε...δεν ξέρω τι ωρα έχεις ραντεβου αλλά ένα 2ωρο πριν να φας μια χαρά είναι!

Με το καλό! όλα θα πάνε καλά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, evaki23 είπε:

συνήθως ο εμβρυολόγος είναι πιο ειδικός για τα γρμ του μωρού. Μετραει περισσότερα οπότε και στις δυο περιπτωσεις είσαι μια χαρά.

Γιατί αγχώνεσαι?

και τα κιλά σου σουπερ είναι εγω είμαι + 5 και είμαι 21+3 και είναι μια χαρά μου είπε.

είσαι σουπερ μην αγχωνεσαι για τπτ.

ps. και εμενα η μικρή ήταν στα ίδια γραμμαρια με εσένα....για την απόκλιση μου το είπε και εμβρυολόγος και γυναικολόγος

Απολάυσε την!

Αγχώθηκα για τα +3 χαχα δεν ξέρω γιατί μου φάνηκαν πολλά!! Μια χαρά είμαι δλδ να μην αγχώνομαι χαχαχα! 
 

2 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Εγώ είμαι +4 και μου είπε ότι είναι πολλά, για εμένα όμως, γιατί έχω λίγα παραπάνω και δεν ήθελε να πάρω πολλά (11 μου είπε ιδανικά) και για λόγους αυξημένου κινδύνου για διαβήτη κύησης. Τώρα αν είσαι αδύνατη γενικά δεν νομίζω να πειράζει 

Ρε κορίτσια, σήμερα έχω β επιπεδου το απόγευμα. Πρέπει να φάω κάτι συγκεκριμένο πριν πάω; Να πιω κάτι; Να κάνω ή να μην κάνω κάτι γενικά; 

Εγώ εντάξει δεν είχα πολλά κιλά! Ήμουν κανονική 59 κιλα κ εμένα μου είπε 12 κιλά να βάλω…

εγω κορίτσι μου είχα φάει πρωινό weetabix με μήλο κ 1 κουτάκια γκρανολα! Και νερό μπόλικο και την ταλαιπωρήσανε την καημένη ήταν πολύ ανήσυχο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, evaki23 είπε:

έυχομαι να πάνε όλα καλα! Που το είδε? στην β' επιπέδου;

Μακαρι σε 15 ημέρες να μας λές ότι αγχώθηκες τζαμπα.

Και εμενα που με εξέτασε κολπίκα για τον τράχηλο είδε αιμάτωση και σπονδυλικη....τον διευκόλυνε έτσι. Εγω του είπα για κολπικά γιατί είχα κάνει loop στο παρελθόν αλλά μου είπε πάντα το κοιτάει.

Κοιτά εγω την έκανα σε έναν εμβρυολογο στον Βυρωνα που μου τον έχει συστήσει ο γυναικολόγος μου αλλά η αλήθεια είναι ότι είχα ακούσει ήδη πολύ καλά λόγια. Αλλά έκανα και την αυχενική εκεί. ενιωσα πολύ καλα μαζί του. Αυχενική και β' επιπέδου περίπου 1-1,5  ώρα η κάθεμια αλλά ήταν το μωρό σε πολύ καλή θέση.

Το είδε στην αμνιοπαρακεντηση.. Είναι τόσο σπάνιο, που η βιβλιογραφία έχεις μόλις κάτι δεκάδες αντίστοιχα περιστατικά. 

Για τα κιλά, νομίζω με παγωτό στεβια και χωρίς πολλά ζημαρια, ζαχαρες και άλευρα, η κατάσταση σώζεται. Το καλοκαίρι βοηθάει, με τα φρούτα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Irenesirene είπε:

Το είδε στην αμνιοπαρακεντηση.. Είναι τόσο σπάνιο, που η βιβλιογραφία έχεις μόλις κάτι δεκάδες αντίστοιχα περιστατικά. 

Για τα κιλά, νομίζω με παγωτό στεβια και χωρίς πολλά ζημαρια, ζαχαρες και άλευρα, η κατάσταση σώζεται. Το καλοκαίρι βοηθάει, με τα φρούτα! 

Ναι εχεις δίκιο με τα φρούτα! Εγώ γενικά τα γλυκά δε τα θέλω! Κ το απόγευμα τρώω τα φρούτα μου όταν θέλω κάτι εκτός φαγητού! 
 

και τώρα γιατι πρέπει να περιμένεις 15 ημερες; 

3 ώρες πρίν, Ellidr είπε:

Καλή επιτυχία όλα καλά θα πάνε 

Μην αγχώνεσαι 

Ένας αγώνας και η εγκυμοσύνη τι να κάνουμε 

Για να σας ενθαρρύνω έχω πάρει 10 κιλά 

Απαράδεκτη επιεικως 

Πρέπει να κόψω τα γλυκά επειγόντως αλλά ρε κορίτσια το ζητάει ο οργανισμός μου 

Σκέτη απόλαυση το παγωτάκι

Άμα σου πω ότι πήγα αγόρασα παγωτο μήπως και θέλω με πιάσει η λιγούρα και ούτε που έφαγα; Τα αγόρασα αρχεσ Καλοκαιριού κ έχουμε 15Αυγουστο φαντάσου Χαχα εγώ αντιθέτως με είχε πιάσει η λιγούρα για πατατάκια κ τέτοια! Κ ευτυχως πλέον το περιορίζω! Λεω κ στον άντρα μου μην αγοράζεις γιατί άμα τα δω θα τα φάω χαχαχαχα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγω κοντεύω τα +6 αλλά ειλικρινά, δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω! Και οι τιμές του θυρεοειδους επανήλθαν στο 0,8. Ελπίζω να αυξάνεται απλα πιο αργά και σταθερά τώρα. Έκανα και το πρώτο μου μπανακι, πολύ περίεργη αίσθηση με την κοιλίτσα! Ήταν στην παρέα μια κοπέλα 8,5 μηνών και η κοιλιές μας δεν απείχαν πολύ σε μέγεθος, να δω που θα φτάσει η μπαλίτσα μου! 

Ερώτηση! 21 εβδομάδων είμαστε τελευταία εβδομάδα 5ου ή 1η 6ου? Με έχουν μπερδέψει οι εφαρμογές, ο,τι να'ναι μετράει η κάθε μια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...