Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , N.Angel είπε:

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!!

Εγω απο το ιντερνετ τα ψωνιζω οποτε δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι φανελενια η οχι.. μου φαινεται το κλασικο το βαμβακερο..

Το σιγουρο ειναι οτι θα κανουμε κ αστοχιες στις αγορες, δεν πειραζει εμεις κ τα μωρακια μας να ειναι καλα! 

Τα εγραψες πολυ ωραια!!

Εγω νομιζω πως δεν θα με βολεψει μακρυμανικο στο μακρυμανικο…οποτε πηρα αμανικα κ κοντομανικα εσωρουχα..τι να πω τωρα θα φανει στην πραξη…

Τα βελουτε που λετε ειναι πολυ ομορφα αλλα ειναι πολυεστερικα τα περισσοτερα εως ολα η περιεχουν ενα μεγαλο ποσοστο..κ δεν ξερω ειναι καλο να ακουμπαει στο σωμα του; Οποτε εγω οτι εχω παρει ειναι 100% βαμβακι..

Καλημέρα κορίτσια!! Κι εγώ βελουτέ δε θα πάρω πολλά για τον ίδιο λόγο, όμως η αλήθεια είναι πως είναι πιο ζεστά και χουζουλιαρικα.. αλλά για τα εσώρουχα σίγουρα θα πάρω να είναι βαμβακερα! 

Καλή επιτυχία στα κορίτσια που έχουν καμπύλη σήμερα!!!

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τέλος κορίτσια και η καμπύλη. Αύριο τα αποτελέσματα λογικά. Πιστεύω ότι μια χαρά θα είναι. Τώρα θα δούμε! Πάντως τους εμετους μου τους έκανα. Ήμουν πολύ χάλια από αναγουλα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Τέλος κορίτσια και η καμπύλη. Αύριο τα αποτελέσματα λογικά. Πιστεύω ότι μια χαρά θα είναι. Τώρα θα δούμε! Πάντως τους εμετους μου τους έκανα. Ήμουν πολύ χάλια από αναγουλα...

Ήπιες αυτό με τη γευση? Τι να πω, αυτό που ήπια εγώ τελικά ήταν πολύ ελαφρύ, σαν νερό με ζάχαρη. Εμετό έκανες στο τέλος ή  κατά τη διάρκεια της εξέτασης??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! !καλή επιτυχία σε όσες έχουν καμπυλη!!!

Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες σας πραγματικά έχω λίγο πελαγώσει με τόσα πράγματα που πρέπει να πάρω!

Εγώ είμαι γιατρο κάνω καρδιοτοκογραφο τι όμορφος ήχος!!

Κανεμε και υπερηχο! 1400 γραμμάρια σχεδόν η μπέμπα κ περίπου 34 εκατοστά μου είπε είναι πολύ καλά στα φυσιολογικά πλαίσια! Χασμουριοτανε κιολας κόντεψα να τρελαθώ απ τη χαρά μου :'(

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Amalia! είπε:

Ήπιες αυτό με τη γευση? Τι να πω, αυτό που ήπια εγώ τελικά ήταν πολύ ελαφρύ, σαν νερό με ζάχαρη. Εμετό έκανες στο τέλος ή  κατά τη διάρκεια της εξέτασης??

Ήπια τη γλυκόζη που θύμιζε μια πολυ γλυκιά πορτοκαλάδα. Ήταν αηδία αφού το κατάπια. Εμετό έκανα με το που έφαγα πρωινό. Το έβγαλα όλο. Και τώρα νιώθω όπως τους πρώτους 4 μήνες που ήμουν κουρέλι....θα κοιμηθώ λιγάκι και ελπίζω να ξυπνήσω καλά 

πρίν από 14 λεπτά , Jiji είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! !καλή επιτυχία σε όσες έχουν καμπυλη!!!

Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες σας πραγματικά έχω λίγο πελαγώσει με τόσα πράγματα που πρέπει να πάρω!

Εγώ είμαι γιατρο κάνω καρδιοτοκογραφο τι όμορφος ήχος!!

Κανεμε και υπερηχο! 1400 γραμμάρια σχεδόν η μπέμπα κ περίπου 34 εκατοστά μου είπε είναι πολύ καλά στα φυσιολογικά πλαίσια! Χασμουριοτανε κιολας κόντεψα να τρελαθώ απ τη χαρά μου :'(

Ο Χριστέ μου. Το μπουμπούκι....θα ήταν τόσο γλυκιά..... ανυπομονώ κι εγώ να τη δω την άλλη Πέμπτη που έχω υπέρηχο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πωπω έχασα επεισόδια ποσα γράψατε χαχαχα καλα αποτελέσματα με τις καμπύλες κοριτσια.
@Jiji ποσό εβδομάδων είσαι?

Κοριτσια δεν έχω πάρει τπτ από ρούχα γιατί περιμένω ν μου φέρουν φίλες μ από τα δικά τους μωρά κ ύστερα να δω τι θ μ λειπει.Μακαρι να μπορούσα να ήμουν αθηνα να χαζέψω καμία βιτρίνα κ να δω τι κυκλοφορεί γενικά να παίρνω ιδέες.Σιγουρα όλο κ κάτι θα ψώνιζα χαχαχ.Χαζεύω στο ιντερνετ αλλά δεν είναι το ίδιο :-(

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Efaki είπε:

Πωπω έχασα επεισόδια ποσα γράψατε χαχαχα καλα αποτελέσματα με τις καμπύλες κοριτσια.
@Jiji ποσό εβδομάδων είσαι?

Κοριτσια δεν έχω πάρει τπτ από ρούχα γιατί περιμένω ν μου φέρουν φίλες μ από τα δικά τους μωρά κ ύστερα να δω τι θ μ λειπει.Μακαρι να μπορούσα να ήμουν αθηνα να χαζέψω καμία βιτρίνα κ να δω τι κυκλοφορεί γενικά να παίρνω ιδέες.Σιγουρα όλο κ κάτι θα ψώνιζα χαχαχ.Χαζεύω στο ιντερνετ αλλά δεν είναι το ίδιο :-(

Είμαι 29 και 4 !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Efaki είπε:

Πωπω έχασα επεισόδια ποσα γράψατε χαχαχα καλα αποτελέσματα με τις καμπύλες κοριτσια.
@Jiji ποσό εβδομάδων είσαι?

Κοριτσια δεν έχω πάρει τπτ από ρούχα γιατί περιμένω ν μου φέρουν φίλες μ από τα δικά τους μωρά κ ύστερα να δω τι θ μ λειπει.Μακαρι να μπορούσα να ήμουν αθηνα να χαζέψω καμία βιτρίνα κ να δω τι κυκλοφορεί γενικά να παίρνω ιδέες.Σιγουρα όλο κ κάτι θα ψώνιζα χαχαχ.Χαζεύω στο ιντερνετ αλλά δεν είναι το ίδιο :-(

Νομίζω πρέπει να τους πεις να σου τα φέρουν σιγά σιγά για να προλάβεις να πλύνεις ότι θα κρατήσεις, και να ψωνισεις ότι σου λείπει..  πάντως κι εμένα μου είχαν φέρει και τελικά δεν κράτησα σχεδον τίποτα γιατί όλα ήταν πολυφορεμενα και γαριασμενα από το πολύ πλυσιμο.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Amalia!ναι η αλήθεια είναι ότι από μένα περιμένουν..τώρα αυτές τις μέρες θα στρώσουμε χαλια με το σύζυγο κ θα στολίσουμε όποτε μετά π θα έχει μαζευτεί κ το παιδικό θα τους πω να μου τα φέρουν όπως λες να ξεσκαρταρω κ ν αρχίσω ν πλένω 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Arden είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλά αποτελέσματα στα κορίτσια που έχουν καμπύλη σήμερα!

Έχετε γράψει αρκετά, θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όσα θυμάμαι. Η λίστα μου φαίνεται ότι σε κάποια έχει υπολογίσει πολλά, αλλά όπως νιώθει η κάθε μανούλα ασφαλής. Μην ξεχνάτε ότι θα σας κάνουν και δώρα, όπως και ότι μεγαλύτερα ρουχαλακια τα αγοράζεται πιο μετά και επίσης σε 3 μήνες από όταν γεννησουμε αλλάζει ο καιρός. Επίσης, εχει να κάνει και με το πόσα εκατοστά θα γεννηθεί το μωράκι. Εμένα που ήταν προωρακια κ γεννήθηκαν περίπου 45 εκ. φόρεσαν τα 56 εκ για 2 μήνες το πολύ. Ένα μωράκι με ύψος 48-50 εκ δεν θα τα φορέσει για πολύ τα 56 εκ. Νομίζω θα ήθελα 6 φορμακια βελουτε για 56 εκ κ θα έπαιρνα 4 για 62εκ. Πιτζαμακια ξεχωριστά δεν είχα. Το βράδυ φορούσαν τα βελουτε φορμακια κ εσώρουχο μακρυμάνικο. Το Φεβρουάριο θα κάνει κρύο οπότε νομίζω πως θα θέλουμε μακρυμάνικο εσώρουχο. Σε αυτά έχει οικονομικά πακέτα στις γνωστές αλυσίδες. Καμία δεκαριά θα υπολόγιζα. Σετ φόρμουλες δε βολεύουν στην αρχή. Προτιμηστε τα φορμάκια και εσώρουχα με κουμπάκια η φερμουάρ μπροστά.

Πάπλωμα απαγορεύεται τον πρώτο χρόνο για τον κίνδυνο ασφυξίας. Χρησιμοποιείς κουβερτουλα και το καλοκαίρι πικέ ή σεντονακι.

Πανάκια γουλιας και ρεψιματος είναι τα ίδια. Γύρω στα 15 θα υπολόγιζα. Και πάνες αγκαλιας περίπου 6. Σελτεδακια θα πρότεινα όχι μιας χρήσης, γιατί σκεφτείτε πως τα χρησιμοποιούσα μέχρι 2,5 χρόνων που έκοψαν την πάνα.

Αλλαξιερα κ εγώ δεν πήρα. Βέβαια με έπιανε η μέση μου να τα αλλάζω στο κρεβάτι, αλλά μου φαινόταν περιττό έξοδο.

Το καλοκαίρι που κάνει ζέστη κοιμούνται με εσώρουχο κοντομανικο. Την άνοιξη με φορμακι λεπτό βαμβακερό. Ο παιδίατρος πάντα μου έλεγε ότι θα πρέπει να τα ντύνουμε όπως ντυνόμαστε και εμείς, κάποιοι λένε+1 ρούχο ακόμα.

Αν χρειαστεί να δώσουν ξένο μας ρωτάνε στο μαιευτήριο.

Για τις διδυμομανουλες για να θηλασετε θα πρέπει να έχετε βοήθεια, γιατί θα πρέπει να αντλείς ανα 3 ωρο. Εγώ χωρίς βοήθεια δεν τα κατάφερα. Επίσης επειδή όταν τα πήρα σπίτι ήταν  πολύ μικρουλια σε βάρος (2,2 κιλα), ήθελα να τσεκαρω πόσο τρώνε. Έδωσα για 3 μήνες μητρικό 1-2 γεύματα στο καθένα και τα υπόλοιπα πανάκριβο ξένο! Ζυγαριά δεν πήρα.

Να πάρετε και μικρές πετσετουλες. Πρέπει να τα πλένουμε μετά από κάθε αλλαγή πανας και οι μεγάλες δε βολεύουν. Είχα βρει οικονομικές στα jumbo, όπως και πάνες αγκαλιας έχει οικονομικές.

Σεντόνι έγραψα.. σόρρυ.. ελπίζω να διαβάζεται!

 

 

 

Πόσων εβδομάδων γεννησες τα διδυμάκια σου Arden;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πως είστε κορίτσια σήμερα?? Εγώ νυστάζω πολύ μέσα στην ημέρα.. ευτυχώς οι αυπνιες δεν έχουν χτυπήσει την πόρτα μου! @SpiridoulaK είσαι καλυτερα?? 

Από άγχος πως τα πάτε?? Και ανησυχίες για την εγκυμοσύνη?? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Amalia! είπε:

Πως είστε κορίτσια σήμερα?? Εγώ νυστάζω πολύ μέσα στην ημέρα.. ευτυχώς οι αυπνιες δεν έχουν χτυπήσει την πόρτα μου! @SpiridoulaK είσαι καλυτερα?? 

Από άγχος πως τα πάτε?? Και ανησυχίες για την εγκυμοσύνη?? 

Εγώ ρίχνω πολύ ύπνο το βράδυ...ευτυχώς ούτε εγώ έχω αϋπνίες...κοιμάμαι 1 με 10 ανετότατα!χεχε! Άγχος για την εγκυμοσύνη δεν έχω δόξα το θεό όλα βαίνουν καλώς, μα ούτε και για τη γέννα δεν έχω ακόμα...όταν πάει το μυαλό μου στη γέννα προσπαθώ να σκέφτομαι κάτι άλλο και να παρηγορούμαι πως έχουμε ακόμα...:roll: Εσύ γιατί αγχώνεσαι;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Amalia! είπε:

Πως είστε κορίτσια σήμερα?? Εγώ νυστάζω πολύ μέσα στην ημέρα.. ευτυχώς οι αυπνιες δεν έχουν χτυπήσει την πόρτα μου! @SpiridoulaK είσαι καλυτερα?? 

Από άγχος πως τα πάτε?? Και ανησυχίες για την εγκυμοσύνη?? 

Εγώ αϋπνίες δεν έχω άλλα δεν ευχαριστιεμαι κ ύπνο γιατί ξυπνάω συνέχεια για τουαλέτα κ δε βολεύομαι κιολας...από άγχος άλλο τίποτα πάντως...ειδικά με το διαβήτη τώρα έχω διπλό άγχος σκέφτομαι συνέχεια μήπως έχει κ το μωρο μετά διαβήτη ή γενικά μήπως συμβεί το οτιδήποτε...φοβάμαι και τη γεννα...γενικά ένα μόνιμο άγχος...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Marla@ είπε:

Πόσων εβδομάδων γεννησες τα διδυμάκια σου Arden;

Γέννησα 35+2 προγραμματισμένα. Εσύ πόσο είσαι?

 

2 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Πως είστε κορίτσια σήμερα?? Εγώ νυστάζω πολύ μέσα στην ημέρα.. ευτυχώς οι αυπνιες δεν έχουν χτυπήσει την πόρτα μου! @SpiridoulaK είσαι καλυτερα?? 

Από άγχος πως τα πάτε?? Και ανησυχίες για την εγκυμοσύνη?? 

Κ αϋπνίες έχουμε και άγχος έχουμε!!! Παρ όλο που το έχω ξαναπεράσει, υπάρχει άγχος. Από την μια λέω να περάσει γρήγορα ο καιρός να την πάρω επιτέλους στα χέρια μου. Από την άλλη θα μου λείπει η κοιλίτσα μου και οι κλωτσιτσες. Αφήστε που τέταρτο μωρό μου απαγορεύσε ο γιός μου. ΧΑ ΧΑ ΧΑ! Μου είπε μαμά μετά μην κάνουμε άλλο μωρό γιατί δεν θα χωραμε!

14 ώρες πρίν, N.Angel είπε:

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!!

Εγω απο το ιντερνετ τα ψωνιζω οποτε δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι φανελενια η οχι.. μου φαινεται το κλασικο το βαμβακερο..

Το σιγουρο ειναι οτι θα κανουμε κ αστοχιες στις αγορες, δεν πειραζει εμεις κ τα μωρακια μας να ειναι καλα! 

Τα εγραψες πολυ ωραια!!

Εγω νομιζω πως δεν θα με βολεψει μακρυμανικο στο μακρυμανικο…οποτε πηρα αμανικα κ κοντομανικα εσωρουχα..τι να πω τωρα θα φανει στην πραξη…

Τα βελουτε που λετε ειναι πολυ ομορφα αλλα ειναι πολυεστερικα τα περισσοτερα εως ολα η περιεχουν ενα μεγαλο ποσοστο..κ δεν ξερω ειναι καλο να ακουμπαει στο σωμα του; Οποτε εγω οτι εχω παρει ειναι 100% βαμβακι..

Δεν θυμάμαι τη σύσταση τους. Μου είχαν κάνει αρκετά δώρο και τα χρησιμοποίησα. Τα θεωρούσα και πιο ζεστά.

Εννοείται πως αστοχίες και υπερβολές θα κάνουμε. Ειδικά όταν είναι πρώτο παιδάκι θέλεις να αγοράσεις τα πάντα! Είναι πολύ όμορφη αυτή η περίοδος προετοιμασίας!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Εγώ ρίχνω πολύ ύπνο το βράδυ...ευτυχώς ούτε εγώ έχω αϋπνίες...κοιμάμαι 1 με 10 ανετότατα!χεχε! Άγχος για την εγκυμοσύνη δεν έχω δόξα το θεό όλα βαίνουν καλώς, μα ούτε και για τη γέννα δεν έχω ακόμα...όταν πάει το μυαλό μου στη γέννα προσπαθώ να σκέφτομαι κάτι άλλο και να παρηγορούμαι πως έχουμε ακόμα...:roll: Εσύ γιατί αγχώνεσαι;;;

Τι καλά που δεν αγχώνεσαι με τίποτα! Εγώ είμαι λίγο αγχώδης τύπος κι όλο και κάτι βρίσκω να αγχωθω χαχαχ... μόλις ξεπερνάω το ένα, βρίσκω κάτι άλλο να με ταλαιπωρησω!! Ευτυχώς κοιμάμαι κι εγώ αρκετά!!! Την Δευτέρα έχω γιατρό κι ανυπομονώ!

4 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Εγώ αϋπνίες δεν έχω άλλα δεν ευχαριστιεμαι κ ύπνο γιατί ξυπνάω συνέχεια για τουαλέτα κ δε βολεύομαι κιολας...από άγχος άλλο τίποτα πάντως...ειδικά με το διαβήτη τώρα έχω διπλό άγχος σκέφτομαι συνέχεια μήπως έχει κ το μωρο μετά διαβήτη ή γενικά μήπως συμβεί το οτιδήποτε...φοβάμαι και τη γεννα...γενικά ένα μόνιμο άγχος...

Όπως το λες ένα μόνιμο άγχος! Δεν ξέρω αν αυτό ποτέ θα το ξεπεράσουμε! Μάλλον πρέπει να αρχίσω διαλογισμό χαχαχ 

2 ώρες πρίν, Arden είπε:

Γέννησα 35+2 προγραμματισμένα. Εσύ πόσο είσαι?

 

Κ αϋπνίες έχουμε και άγχος έχουμε!!! Παρ όλο που το έχω ξαναπεράσει, υπάρχει άγχος. Από την μια λέω να περάσει γρήγορα ο καιρός να την πάρω επιτέλους στα χέρια μου. Από την άλλη θα μου λείπει η κοιλίτσα μου και οι κλωτσιτσες. Αφήστε που τέταρτο μωρό μου απαγορεύσε ο γιός μου. ΧΑ ΧΑ ΧΑ! Μου είπε μαμά μετά μην κάνουμε άλλο μωρό γιατί δεν θα χωραμε!

Αχ δεν έχω ξεκινήσει ακόμα να αγχώνομαι για τον τοκετό.. παραμυθιαζω το μυαλό μου ότι είναι κάτι μακρινό!!! Αν και πιο πολύ με αγχώνει η όλη διαδικασία, αν θα μου βάλουν όρο, αν θα θηλασω, αν μου το πάρουν γιατί χρειαστεί παρακολούθηση κτλ, παρά ο πόνος της γέννας...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...