Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

      Δε θυμαμαι αν αναφέρει το άρθρο τι έλαβαν υπόψη τους στις ποιοτητες. Μη ξεχναμε οτι τα ποσοστα δεν ειναι ποτε κατι σταθερο γιατι ο καθε κυκλος εξωσωματικης ειναι διαφορετικος. Αρα τα ποσοστα τα λαμβανουμε υποψη με 5% πιο πανω ή πιο κατω. Σας παραθετω το αρθρο οποια κοπελα θελει να δει πιο πολλα. Λεει για τον προεμφυτευτικο ελεγχο:

      P-253 Clinical efficacy of PGT-A according to maternal age and embryo quality in blastocyst stage

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 46 λεπτά , Efaki είπε:

Ναι βέβαια θέλω να γεννησω έχοντας τον γιατρό που με παρακολουθεί ως τώρα απλά αυτός πλέον κάνει γέννες μόνο στο Μητέρα.Παλιά ήταν στο νοσοκομείο εδώ.Αν ήταν εδώ εννοείται θ γεννούσα εδώ.Απλά επειδή έχω κ τις αντιπηκτικές στη μέση κ επειδή ακόμα είναι νωρίς μου λέει δεν μπορω ακόμα να σου πω σίγουρα που θ γεννήσεις γιατί πρέπει να κόψουμε κ τις αντιπηκτικές κ μπορεί να έρθουν έτσι τα πράγματα κ ν γεννήσεις εδώ.

Αααα κατάλαβα!!! Θα σε ενημερώσει έγκαιρα λογικά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Εντάξει την έπιασε λοξυγγας πριν λίγο οπότε ηρέμησα χαχαχαχ τι άγχος κι αυτό...

Ε,βρε τι τραβάμε κάθε φορά....Το ίδιο είχα πάθει και γω πριν λίγες μέρες.Εχω το ντοπλερακι όμως και ακούω τις καρδούλες τους!!Την επόμενη έκαναν πάρτυ...

3 ώρες πρίν, Efaki είπε:

@Jiji ίσως κοιμαται η βαριέται κ μένα μ τυχε μέρα που την ένιωσα ελάχιστα αλλά αν παρόλα αυτά δεν νιώθεις ηρεμία κ μπορείς να πας να την τσεκάρεις να πας.Όπως νιώθεις εσυ!!

ΠΗΤ έχω 24/2 αλλά κάτι μ λέει ότι θα γεννησω νωρίτερα.Θα φανει:)

:)Την ίδια ΠΗΤ έχουμε!!!Με το καλό!!

2 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Κορίτσια όσες έχετε ενδοκρινολογο στην εγκυμοσύνη κάθε πότε τον βλέπετε??

Μια φορά τον μήνα περίπου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,να σας πω.Πονάκια χαμηλά έχετε καθόλου; Χθές το βράδυ πήρα μια τρομάρα.Ειχα από το απόγευμα κάτι ψιλοενοχλησεις που το βράδυ με ξυπνούσαν κιόλας.Ειπα πάει, αυτό ήταν...Το πρωί που σηκώθηκα με το που περπάτησα "αερίστηκα"" αρκετά και ως δια μαγείας πέρασε ο πόνος.Θεωρω λοιπόν ότι ήταν από το έντερο όλα αυτά..Έκανα και την εξυπνάδα να φάω ένα κουπάκι πολυσπόρια προχθές...Δεν ξέρω .Και να έπαιρνα την  μαία τι θα μου έλεγε;Τα μωράκια τα καταλάβαινα συνέχεια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Marla@ είπε:

Κορίτσια,να σας πω.Πονάκια χαμηλά έχετε καθόλου; Χθές το βράδυ πήρα μια τρομάρα.Ειχα από το απόγευμα κάτι ψιλοενοχλησεις που το βράδυ με ξυπνούσαν κιόλας.Ειπα πάει, αυτό ήταν...Το πρωί που σηκώθηκα με το που περπάτησα "αερίστηκα"" αρκετά και ως δια μαγείας πέρασε ο πόνος.Θεωρω λοιπόν ότι ήταν από το έντερο όλα αυτά..Έκανα και την εξυπνάδα να φάω ένα κουπάκι πολυσπόρια προχθές...Δεν ξέρω .Και να έπαιρνα την  μαία τι θα μου έλεγε;Τα μωράκια τα καταλάβαινα συνέχεια.

Έχω κι γω συχνά πόνους που προκαλούνται από το έντερο μετά από κάποια φαγητά... Ή όταν έχω μέρες δυσκοιλιοτητα.. όλα καλά νομίζω, αφού μετά σου πέρασε! Πονακια έχω κι εγώ κάποιες φορές αλλά με κλωτσάει το μωρό συνήθως χαμηλά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια εγώ δεν έχω πάει ούτε μια φορά ενδοκρινολόγο...! Σας είπαν οι γιατροί σας να πάτε;;; Εννοώ συντρέχει κάποιος λόγος;;;; Μου έχει συμβεί να μη νιώθω τον μπέμπη και ξαπλώνω ανάσκελα, κοιτάω με πολλή προσοχή την κοιλιά μου και βλέπω τα "κυματάκια" και ηρεμώ...Δηλαδή μια χαρά κινείται το μωρό απλά εγώ δεν το αισθάνομαι πάντα... Τώρα τελευταία βέβαια τον νιώθω πολύ πολύ...σαν να τρελαίνεται....να παθαίνει ηλεκτροσόκ ένα πράγμα!χαχαχα... Επίσης πόνους χαμηλά έχω συχνά...είναι το έντερο που πιέζεται... Σκεφτείτε πόσο περιορισμένα είναι τα οργανά μας πλέον...Τώρα και με την αιμοροΐδα που έχω, φοβάμαι ακόμα πιο πολύ να πάω τουαλέτα και χθες με έπιασαν και μένα πόνοι χαμηλά αριστερά!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Marilou7 είπε:

Ρε κορίτσια εγώ δεν έχω πάει ούτε μια φορά ενδοκρινολόγο...! Σας είπαν οι γιατροί σας να πάτε;;; Εννοώ συντρέχει κάποιος λόγος;;;; Μου έχει συμβεί να μη νιώθω τον μπέμπη και ξαπλώνω ανάσκελα, κοιτάω με πολλή προσοχή την κοιλιά μου και βλέπω τα "κυματάκια" και ηρεμώ...Δηλαδή μια χαρά κινείται το μωρό απλά εγώ δεν το αισθάνομαι πάντα... Τώρα τελευταία βέβαια τον νιώθω πολύ πολύ...σαν να τρελαίνεται....να παθαίνει ηλεκτροσόκ ένα πράγμα!χαχαχα... Επίσης πόνους χαμηλά έχω συχνά...είναι το έντερο που πιέζεται... Σκεφτείτε πόσο περιορισμένα είναι τα οργανά μας πλέον...Τώρα και με την αιμοροΐδα που έχω, φοβάμαι ακόμα πιο πολύ να πάω τουαλέτα και χθες με έπιασαν και μένα πόνοι χαμηλά αριστερά!

Όχι βρε και να μην χρειαστεί να πας!!! Σε ενδοκρινολόγο πάμε όταν υπάρχει θέμα με τον θυρεοειδή αδένα. Άλλες γυναίκες έχουν θέμα με τον θυρεοειδή πριν την εγκυμοσύνη κι άλλες αποκτούν στην εγκυμοσύνη λόγω του ότι απορρυθμιζεται από τις ορμόνες μας. Μην αγχώνεσαι. Εγώ είχα πολύ υψηλή θυρεοτρόπο ορμόνη την tsh δηλαδή και έπρεπε οπωσδήποτε να το ρυθμίσω. Το ανακάλυψα στον προγεννητικό έλεγχο και ευτυχώς δεν υπήρξαν θέματα στην εγκυμοσύνη,γιατί αν τυχόν δεν ρυθμιστεί ο θυρεοειδής προκαλούνται βλάβες στον εγκέφαλο του μωρού. Μιλάμε για σπάνιες περιπτώσεις βέβαια γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μην ελεγχθεί ο θυρεοειδής με την είδηση μιας εγκυμοσύνης. Επίσης για αυτό λένε σε πολλές γυναίκες που θέλουν να κάνουν μωρό να τσεκαρουν τον θυρεοειδή πρώτα κι έπειτα να ξεκινήσουν προσπάθειες. Εγώ όλα αυτά στην εγκυμοσύνη τα έμαθα. Δεν είχα ιδέα πριν και ούτε είχα κάποιο ιδιαίτερο συμπτώμα εκτός από το ψυχρό κουρασμένο πρόσωπο,αλλά το έριχνα στη δουλειά και τη κούραση γενικότερα....η ενδοκρινολόγος μου ανέφερε ότι κατά τη γέννηση ενός μωρού μέσα στον έλεγχο που γίνεται στο νοσοκομείο ή τη κλινική, γίνεται και έλεγχος του θυρεοειδούς 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Όχι βρε και να μην χρειαστεί να πας!!! Σε ενδοκρινολόγο πάμε όταν υπάρχει θέμα με τον θυρεοειδή αδένα. Άλλες γυναίκες έχουν θέμα με τον θυρεοειδή πριν την εγκυμοσύνη κι άλλες αποκτούν στην εγκυμοσύνη λόγω του ότι απορρυθμιζεται από τις ορμόνες μας. Μην αγχώνεσαι. Εγώ είχα πολύ υψηλή θυρεοτρόπο ορμόνη την tsh δηλαδή και έπρεπε οπωσδήποτε να το ρυθμίσω. Το ανακάλυψα στον προγεννητικό έλεγχο και ευτυχώς δεν υπήρξαν θέματα στην εγκυμοσύνη,γιατί αν τυχόν δεν ρυθμιστεί ο θυρεοειδής προκαλούνται βλάβες στον εγκέφαλο του μωρού. Μιλάμε για σπάνιες περιπτώσεις βέβαια γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μην ελεγχθεί ο θυρεοειδής με την είδηση μιας εγκυμοσύνης. Επίσης για αυτό λένε σε πολλές γυναίκες που θέλουν να κάνουν μωρό να τσεκαρουν τον θυρεοειδή πρώτα κι έπειτα να ξεκινήσουν προσπάθειες. Εγώ όλα αυτά στην εγκυμοσύνη τα έμαθα. Δεν είχα ιδέα πριν και ούτε είχα κάποιο ιδιαίτερο συμπτώμα εκτός από το ψυχρό κουρασμένο πρόσωπο,αλλά το έριχνα στη δουλειά και τη κούραση γενικότερα....η ενδοκρινολόγος μου ανέφερε ότι κατά τη γέννηση ενός μωρού μέσα στον έλεγχο που γίνεται στο νοσοκομείο ή τη κλινική, γίνεται και έλεγχος του θυρεοειδούς 

Κατάλαβα... Είναι τόσες οι νέες πληροφορίες και οι εξετάσεις με το που ξεκινά μία εγκυμοσύνη που έχω μπερδευτεί και  το 'χω χάσει λίγο! Η εξέταση για θυροειδή γίνεται στη γενική αίματος που κάναμε στον προγεννητικό έλεγχο;;;; Θα με κάνετε να ψάξω τα χαρτιά τώρα να δω για να μην έχω αμφιβολίες....

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Marilou7 είπε:

Κατάλαβα... Είναι τόσες οι νέες πληροφορίες και οι εξετάσεις με το που ξεκινά μία εγκυμοσύνη που έχω μπερδευτεί και  το 'χω χάσει λίγο! Η εξέταση για θυροειδή γίνεται στη γενική αίματος που κάναμε στον προγεννητικό έλεγχο;;;; Θα με κάνετε να ψάξω τα χαρτιά τώρα να δω για να μην έχω αμφιβολίες....

Χαχαχα είσαι πολύ αγχώδηςςςς. Ναι ναι έκανες σίγουρα στον προγεννητικό αιματολογικό έλεγχο!!! Όλοι οι γυναικολόγοι γράφουν για θυρεοειδή. Εγώ έχω κάνει έναν φάκελο με ζελατίνες με όλες τις εξετάσεις που έχω κάνει από την αρχή της εγκυμοσύνης. Ακόμα και τη πρώτη μου χοριακή. Οπότε ότι θέλω να βρω το βρίσκω εκεί. Εξετάσεις αίματος, ενδοκρινολογικες, υπερήχους, αυχενική διαφάνεια,β επιπέδου κτλ....Είναι πολύ συγκινητικό να βλέπεις την ανάπτυξη του εμβρύου από μια κουκίδα σε ολόκληρο μωρό στους υπερήχους.....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 40 λεπτά , Marilou7 είπε:

Κατάλαβα... Είναι τόσες οι νέες πληροφορίες και οι εξετάσεις με το που ξεκινά μία εγκυμοσύνη που έχω μπερδευτεί και  το 'χω χάσει λίγο! Η εξέταση για θυροειδή γίνεται στη γενική αίματος που κάναμε στον προγεννητικό έλεγχο;;;; Θα με κάνετε να ψάξω τα χαρτιά τώρα να δω για να μην έχω αμφιβολίες....

Η tsh είναι που πρέπει να ελέγχεται τακτικά.. αν δεν έχεις πρόβλημα δεν χρειάζεται να πας..

πρίν από 15 λεπτά , Mar.Theo είπε:

Κάθε 15 . . . Κ τον βαριέμαι όσο δεν πάει.  . . 

Γιατί τόσο συχνά?? Εγώ κάθε μήνα πάω αλλά σκέφτομαι αν η tsh είναι καλή αυτόν τον μήνα να μην πάω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η Πητ μου είναι 14/2 αλλά θα γεννήσω από τις 15/1 έως τις 27/1 κάπου εκεί θέλουμε!! 

πρίν από 17 λεπτά , Amalia! είπε:

Η tsh είναι που πρέπει να ελέγχεται τακτικά.. αν δεν έχεις πρόβλημα δεν χρειάζεται να πας..

Γιατί τόσο συχνά?? Εγώ κάθε μήνα πάω αλλά σκέφτομαι αν η tsh είναι καλή αυτόν τον μήνα να μην πάω.

Ο ενδοκρινολογος δεν σε βλέπει μόνο για τον θυρεοειδή σε βλέπει κ για το ζάχαρο.  . . Στην δικια μου περίπτωση με βλέπει γτ έχω δίδυμα κ πρέπει να ελέγχουμε άνα πάσα στιγμή την διατροφή κ το ζάχαρο.  . . Στο πρώτο τρίμηνο με έβλεπε για τον θυρεοειδή.  . . Μετά που όλες οι μετρήσεις σταθεροποιηθηκαν με παρακολουθεί για το αν θα πάρω κιλά απότομα η αν το ζάχαρο τα παίξει.  . . Γ αυτό βαριέμαι γτ ενώ όλα είναι τέλεια δεν μ αφήνει να τρώω γλυκα , ούτε φρούτα ούτε ξηρούς καρπούς,  μου την λέει αν παρω λίγο παραπάνω.  . . Άστο.  . . Τεσπα λίγο έμεινε κ κάτι ξέρουν παραπάνω.  . . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpiridoulaK είπε:

Χαχαχα είσαι πολύ αγχώδηςςςς. Ναι ναι έκανες σίγουρα στον προγεννητικό αιματολογικό έλεγχο!!! Όλοι οι γυναικολόγοι γράφουν για θυρεοειδή. Εγώ έχω κάνει έναν φάκελο με ζελατίνες με όλες τις εξετάσεις που έχω κάνει από την αρχή της εγκυμοσύνης. Ακόμα και τη πρώτη μου χοριακή. Οπότε ότι θέλω να βρω το βρίσκω εκεί. Εξετάσεις αίματος, ενδοκρινολογικες, υπερήχους, αυχενική διαφάνεια,β επιπέδου κτλ....Είναι πολύ συγκινητικό να βλέπεις την ανάπτυξη του εμβρύου από μια κουκίδα σε ολόκληρο μωρό στους υπερήχους.....

Και να φανταστείς δεν είμαι καθόλου αγχωδης γενικά...Αλλά τώρα που το είπατε λέω αφού περίπου σε όλα ακολουθούμε κοινή πορεία, εγώ γιατί δεν πήγα ενδοκρινολόγο χαχα...Τις βρήκα τις εξετάσεις...όντως ήταν νορμάλ ο θυρεοειδής για αυτό δεν χρειάστηκε παραπάνω διερεύνηση!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Και να φανταστείς δεν είμαι καθόλου αγχωδης γενικά...Αλλά τώρα που το είπατε λέω αφού περίπου σε όλα ακολουθούμε κοινή πορεία, εγώ γιατί δεν πήγα ενδοκρινολόγο χαχα...Τις βρήκα τις εξετάσεις...όντως ήταν νορμάλ ο θυρεοειδής για αυτό δεν χρειάστηκε παραπάνω διερεύνηση!!!

Είδες;; Τέλειο είναι αυτό!!! Είσαι τυχερή..... καλημέρα κορίτσια καλή Κυριακή σε όλες 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...