Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 30 λεπτά , Marla@ είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!Καλή βδομάδα!! Σήμερα σκέφτηκα να φτιάξω το δέντρο.Κοριτσια τι κουβερτουλα θα πάρετε για το μαιευτήριο.Στο χαρτί της μαίας γράφει λεπτή κουβερτουλα ή σεντονακι.Μου έκανε εντύπωση γιατί θυμάμαι στις αδερφές μου που είχαν γεννήσει και καλοκαίρι ήθελαν ισπανική κουβέρτα.

Εγώ θυμάμαι στα δίδυμα που γεννήθηκαν Δεκέμβρη τα σκέπαζαν με κουβερτουλα τύπου πικέ. Στην έξοδο εννοείται θα χρησιμοποιήσεις πιο χοντρή.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 40 λεπτά , Murtw.st είπε:

Καλημέρα! Στα ιδιωτικά συνήθως έχουν πολύ λεπτό παπλωματακι σαν κουβέρτα Πικέ ένα πράγμα.. κ το ίδιο θα πάρω κ τώρα για τη μικρή που θα είμαστε σε δημόσιο.. 

Έτσι σκεφτόμουν κι εγώ.Για το σπίτι μετά τι λες να πάρεις;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Marla@ είπε:

Έτσι σκεφτόμουν κι εγώ.Για το σπίτι μετά τι λες να πάρεις;

Κοίτα έχω κάποιες πιο χοντρές κουβερτουλες που είχα κ από τον γιο μου που γεννήθηκε ίδια περίοδο.. σίγουρα θα είναι ντυμένη κ με μακρυμανικα κτλ γιατί σπίτι έχουμε μια νορμάλ θερμοκρασία γύρω στους 20 βαθμούς δεν σκάμε κ από την ζέστη.. η κουβερτουλα είναι κάπως σαν γουνινη από μέσα, αν το εξηγώ καλά.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διαβάστε εάν θέλετε αυτό το κείμενο. Εχει θεωρώ σημαντικές πληροφορίες τουλάχιστον για εμάς τις πρωτάρες.

https://www.ofarmakopoiosmou.gr/blog/upnos-toy-moroy-o-apolytos-odigos-gia-ton-ypno-toy

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια καλή εβδομάδα!!!εμεις στολίσαμε χτες:wub:

Μες το Δεκέμβρη ευελπιστώ να μπορέσω να αρχίσω να ετοιμάζω το δωμάτιο του μωρού και ορισμένα πραγματάκια να μπαίνουμε στο κλίμα της προετοιμασίας:grin:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 hours ago, Jiji said:

Αχ σε ζηλεύω εγώ δε θα στολίσω φέτος μια και στο καινούριο σπιτι θα μπούμε τέλη Δεκέμβρη οπότε δε θα προλάβω δυστυχώς!!! Του χρόνου εύχομαι μαζί με το μπεμπακι να στολίσω!!!

Συμπασχω μαζι σου! Κ εμεις απο την αλλη Δευτερα ξεκινουν μερικη ανακαινιση στο πατρικο μου οπου θα παμε να μεινουμε οποτε δεν μας βλεπω να προλαβαινουμε..αν ειμαστε πριν τα Χριστουγεννα μεσα θα ειναι ευχης εργο! Δεν πειραζει ομως του χρονου που δεν θα μαστε μονες!!!

Εγω πηρα διαφορες κουβερτουλες..κ πικε πηρα κ χροντρουλα χουχουλιαρα πηρα κ βαμβακερες που ειναι σαν τσαλακωμενες αν τις εχετε δει..εγω δεν ξερω τπτ για το μαιευτηριο, τι θα χρειαστουμε για εμας για το μωρακι μας..παντελως ασχετη ετσι;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, N.Angel είπε:

Συμπασχω μαζι σου! Κ εμεις απο την αλλη Δευτερα ξεκινουν μερικη ανακαινιση στο πατρικο μου οπου θα παμε να μεινουμε οποτε δεν μας βλεπω να προλαβαινουμε..αν ειμαστε πριν τα Χριστουγεννα μεσα θα ειναι ευχης εργο! Δεν πειραζει ομως του χρονου που δεν θα μαστε μονες!!!

Εγω πηρα διαφορες κουβερτουλες..κ πικε πηρα κ χροντρουλα χουχουλιαρα πηρα κ βαμβακερες που ειναι σαν τσαλακωμενες αν τις εχετε δει..εγω δεν ξερω τπτ για το μαιευτηριο, τι θα χρειαστουμε για εμας για το μωρακι μας..παντελως ασχετη ετσι;;

Καλέ ούτε εγώ έχω ιδέα τι πρέπει να πάρουμε αλλά αν μπω στη διαδικασία να ετοιμάσω από τώρα τσάντα μαιευτηρίου θα τρελαθώ από το άγχος μου. Οπότε περιμένω πρώτα να τελειώσω με τις ετοιμασίες του παιδικού δωματίου και τα ψώνια κι έπειτα μες τον Γενάρη να ασχοληθώ με τη τσάντα μαιευτηρίου. Εκτός Ω μη γένοιτο υπάρχει περίπτωση να γίνει καμιά στραβή και γεννήσω νωρίτερα...ουφ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Καλέ ούτε εγώ έχω ιδέα τι πρέπει να πάρουμε αλλά αν μπω στη διαδικασία να ετοιμάσω από τώρα τσάντα μαιευτηρίου θα τρελαθώ από το άγχος μου. Οπότε περιμένω πρώτα να τελειώσω με τις ετοιμασίες του παιδικού δωματίου και τα ψώνια κι έπειτα μες τον Γενάρη να ασχοληθώ με τη τσάντα μαιευτηρίου. Εκτός Ω μη γένοιτο υπάρχει περίπτωση να γίνει καμιά στραβή και γεννήσω νωρίτερα...ουφ

Αν πας σε ιδιωτικό για το μωρό χρειάζεσαι μόνο τα ρούχα εξόδου κ για σένα κυρίως προσωπικά είδη, πυτζάμες, κρέμες, φορτιστές κτλ.. τα έχουν όλα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, SpiridoulaK said:

Καλέ ούτε εγώ έχω ιδέα τι πρέπει να πάρουμε αλλά αν μπω στη διαδικασία να ετοιμάσω από τώρα τσάντα μαιευτηρίου θα τρελαθώ από το άγχος μου. Οπότε περιμένω πρώτα να τελειώσω με τις ετοιμασίες του παιδικού δωματίου και τα ψώνια κι έπειτα μες τον Γενάρη να ασχοληθώ με τη τσάντα μαιευτηρίου. Εκτός Ω μη γένοιτο υπάρχει περίπτωση να γίνει καμιά στραβή και γεννήσω νωρίτερα...ουφ

Καλα θα κανεις κ εγω μεσα στον Ιανουαριο θα ασχοληθω με αυτα..εχουμε ακομα χρονο! Κ τπτ δεν θα συμβει!! Γιατι κ εγω τις ιδιες σκεψεις με εσενα κανω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Murtw.st είπε:

Αν πας σε ιδιωτικό για το μωρό χρειάζεσαι μόνο τα ρούχα εξόδου κ για σένα κυρίως προσωπικά είδη, πυτζάμες, κρέμες, φορτιστές κτλ.. τα έχουν όλα! 

Σε δημόσιο θα γεννήσω.

πρίν από 19 λεπτά , N.Angel είπε:

Καλα θα κανεις κ εγω μεσα στον Ιανουαριο θα ασχοληθω με αυτα..εχουμε ακομα χρονο! Κ τπτ δεν θα συμβει!! Γιατι κ εγω τις ιδιες σκεψεις με εσενα κανω..

Άστα να πάνε. Από άγχος άλλο τίποτα. Παρόλο που δεν έχω καμία τέτοια ένδειξη για πρόωρο τοκετό,αλλά το άγχος ποτέ δε φεύγει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, SpiridoulaK είπε:

Σε δημόσιο θα γεννήσω.

Άστα να πάνε. Από άγχος άλλο τίποτα. Παρόλο που δεν έχω καμία τέτοια ένδειξη για πρόωρο τοκετό,αλλά το άγχος ποτέ δε φεύγει....

Αν θες μπορώ να σου πω τι πράγματα έχω ετοιμάσει εγώ για δημόσιο!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Εννοείται ότι θα ήθελα!!!!

Λοιπόν για το μωρό έχω ετοιμάσει:

Περίπου 4 φορμακια-σακους που είναι ιδιαίτερα βολικά για τον πρώτο καιρό, μια αλλαξια εξόδου, κουβερτούλα-σεντονακι για το μαιευτήριο, κουβέρτα για το καθισματακι της, πάνες (αν κ νομιζω παρέχουν όπως κ κρέμες κτλ). Προαιρετικά μπορείς να έχεις κ κάποιες πάνες αγκαλιάς, μικρά πετσετακια κτλ εμένα αυτά που φάνηκαν περιττά βέβαια στο γιο μου. 

Για μένα έχω ετοιμάσει: 

Παντοφλες-είδη προσωπικής υγιεινής-φορτιστή- εσώρουχα πιο άνετα 

Σερβιετες λοχείας ή απλές ενισχυμένης ροής

Τα χαρτιά που χρειάζονται για την εισαγωγή.. Κ θηλες σιλικόνης που στον γιο μου κυριολεκτικά με εσωσαν 

Κ ότι νιώθεις ότι σου ταιριάζει, εγώ παίρνω 2 σετ πιτζάμες κ ένα σαν φορμα με ραντακια, γιατί θα έχει πολύ ζέστη. Ρούχα με ότι μπω θα βγω κιόλας για να μην κουβαλάω έξτρα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Murtw.st είπε:

Λοιπόν για το μωρό έχω ετοιμάσει:

Περίπου 4 φορμακια-σακους που είναι ιδιαίτερα βολικά για τον πρώτο καιρό, μια αλλαξια εξόδου, κουβερτούλα-σεντονακι για το μαιευτήριο, κουβέρτα για το καθισματακι της, πάνες (αν κ νομιζω παρέχουν όπως κ κρέμες κτλ). Προαιρετικά μπορείς να έχεις κ κάποιες πάνες αγκαλιάς, μικρά πετσετακια κτλ εμένα αυτά που φάνηκαν περιττά βέβαια στο γιο μου. 

Για μένα έχω ετοιμάσει: 

Παντοφλες-είδη προσωπικής υγιεινής-φορτιστή- εσώρουχα πιο άνετα 

Σερβιετες λοχείας ή απλές ενισχυμένης ροής

Τα χαρτιά που χρειάζονται για την εισαγωγή.. Κ θηλες σιλικόνης που στον γιο μου κυριολεκτικά με εσωσαν 

Κ ότι νιώθεις ότι σου ταιριάζει, εγώ παίρνω 2 σετ πιτζάμες κ ένα σαν φορμα με ραντακια, γιατί θα έχει πολύ ζέστη. Ρούχα με ότι μπω θα βγω κιόλας για να μην κουβαλάω έξτρα 

Ευχαριστώ πολύ! Τι είναι η πάνα αγκαλιάς;

Επίσης ποια έγγραφα χρειάζονται για το νοσοκομείο;;

Λένε ότι οι πυτζάμες δε βολεύουν μετά τον τοκετό γιατί πρέπει να είμαστε άνετες. Έτσι έχω ακούσει. Επίσης γιατί όλες λένε ότι κάνει τόση ζέστη μες το νοσοκομείο; Εγώ 2-3 φορες έχει χρειαστεί ευτυχώς στη σύντομη ζωή μου μέχρι τώρα να πάω και δεν κάνει ζέστη. Κέρκυρα...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpiridoulaK είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Τι είναι η πάνα αγκαλιάς;

Επίσης ποια έγγραφα χρειάζονται για το νοσοκομείο;;

Λένε ότι οι πυτζάμες δε βολεύουν μετά τον τοκετό γιατί πρέπει να είμαστε άνετες. Έτσι έχω ακούσει. Επίσης γιατί όλες λένε ότι κάνει τόση ζέστη μες το νοσοκομείο; Εγώ 2-3 φορες έχει χρειαστεί ευτυχώς στη σύντομη ζωή μου μέχρι τώρα να πάω και δεν κάνει ζέστη. Κέρκυρα...

Αυτά τα μικρά σεντονακια που χρησιμοποιείς είτε για να ακουμπήσεις κάπου το μωρό είτε για να το πάρει αγκαλιά κάποιος, πχ ο μπαμπάς στο μαιευτήριο, Για να μην έρχεται σε επαφή με τα ρούχα κ τα μικρόβια κτλ κτλ.. από έγγραφα αν δεν μου διαφεύγει κάτι χρειάζεται ληξιαρχική γάμου, οικογενειακή κατάσταση, πρόσφατα δηλαδή 6μηνου, φωτοτυπίες ταυτότητα.. αυτά νομίζω. Τώρα όσον αφορά τα ρούχα πολλές κοπέλες παίρνουν νυχτικα, εγώ δεν θα ένιωθα καθόλου άνετα γι αυτό κ πήρα παντελόνια.. Κ ήμουν κ από καισαρική.. απλά είμαι της άποψης ότι έχεις που έχεις τον πόνο σου τουλάχιστον να νιώθεις άνετα με τον εαυτό σου κ αυτά που φοράς.. Κοίτα το πρώτο βράδυ εγώ ούτως ή άλλως είχα καθετήρα κ γενικά τέτοιο πόνο που δεν φόρεσα τίποτα από κάτω ήμουν απλά σκεπασμένη με το σεντόνι.. την επόμενη το πρωί που σηκώθηκα κ μου έβγαλαν τα πάντα ντύθηκα κανονικά..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...