Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!! Χθες το βράδυ η μικρή δεν σταμάτησε να κουνιεται.. τι πράγμα κι αυτό.. όμως πείτε μου κάτι άλλο, όσες έχετε ξανά γεννήσει και ξέρετε! Μερικές φορές η κοιλιά μου έκανε καρούμπαλο σε ένα σημείο και δεν ξέρω αν αυτό ήταν συσπάσεις ή το μωρό! Δεν πονουσα αλλά με κλωτσουσε και το μωρό στο σημείο εκείνο μετά γι αυτό σκέφτηκα μήπως δεν ήταν συσπαση κι απλά τεντωνοταν η μικρή. Επίσης, την μία φορά παρατήρησα ότι ενώ είχε κάνει καρούμπαλο σε ένα σημείο, η υπόλοιπη κοιλιά ήταν μαλακή. Τι πιστεύετε ότι είναι?? Συσπαση ή το μωρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 25/11/2022 at 2:37 ΜΜ, Fani28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια σήμερα έκανα για πρώτη φορά σπερματέγχυση έχω περίπου 3 ώρες που την έκανα και αφού έχω γυρίσει σπίτι νιώθω χαμηλά κάποια πονάκια όχι έντονα έχει συμβεί σε καμία ; Ξέρετε τι σημαίνει; 

καλημερα! εγω εκανα την τριτη ,τις πρωτες 2 ημερες ειχα πονακια και κραμπες!ειναι φυσιολογικο!! 

καλη επιτυχια σου ευχομαι! κ γω πρωτη φορα!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Amalia! said:

Καλημέρα κορίτσια!!! Χθες το βράδυ η μικρή δεν σταμάτησε να κουνιεται.. τι πράγμα κι αυτό.. όμως πείτε μου κάτι άλλο, όσες έχετε ξανά γεννήσει και ξέρετε! Μερικές φορές η κοιλιά μου έκανε καρούμπαλο σε ένα σημείο και δεν ξέρω αν αυτό ήταν συσπάσεις ή το μωρό! Δεν πονουσα αλλά με κλωτσουσε και το μωρό στο σημείο εκείνο μετά γι αυτό σκέφτηκα μήπως δεν ήταν συσπαση κι απλά τεντωνοταν η μικρή. Επίσης, την μία φορά παρατήρησα ότι ενώ είχε κάνει καρούμπαλο σε ένα σημείο, η υπόλοιπη κοιλιά ήταν μαλακή. Τι πιστεύετε ότι είναι?? Συσπαση ή το μωρό?

Εγω νομιζω ειναι το μωρο που τεντωνεται κ κραταει σε εκεινη την θεση το ποδι, το γονατο, το χερι..κ σε μενα εχει συμβει να ειναι πιο σκληρο ενω η υπολοιπη κοιλια να ειναι μαλακη. Μου χει συμβει αρκετες φορες..δεν ξερω πως ειναι οι συσπασεις αλλα δεν νομιζω να ειναι ετσι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Χθες το βράδυ η μικρή δεν σταμάτησε να κουνιεται.. τι πράγμα κι αυτό.. όμως πείτε μου κάτι άλλο, όσες έχετε ξανά γεννήσει και ξέρετε! Μερικές φορές η κοιλιά μου έκανε καρούμπαλο σε ένα σημείο και δεν ξέρω αν αυτό ήταν συσπάσεις ή το μωρό! Δεν πονουσα αλλά με κλωτσουσε και το μωρό στο σημείο εκείνο μετά γι αυτό σκέφτηκα μήπως δεν ήταν συσπαση κι απλά τεντωνοταν η μικρή. Επίσης, την μία φορά παρατήρησα ότι ενώ είχε κάνει καρούμπαλο σε ένα σημείο, η υπόλοιπη κοιλιά ήταν μαλακή. Τι πιστεύετε ότι είναι?? Συσπαση ή το μωρό?

Η σύσπαση είναι σίγουρα εντελώς διαφορετικό πράγμα. Ήταν η μικρή πιστεύω γιατί και σε μένα συμβαίνει. Η κοιλιά έχετε υπόψη πρέπει πάντα να είναι μαλακή. Αν τυχόν είναι σκληρή γίνονται συσπάσεις από ότι έχω διαβάσει βέβαια ρωτα τον γιατρό σου για σιγουριά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Η σύσπαση είναι σίγουρα εντελώς διαφορετικό πράγμα. Ήταν η μικρή πιστεύω γιατί και σε μένα συμβαίνει. Η κοιλιά έχετε υπόψη πρέπει πάντα να είναι μαλακή. Αν τυχόν είναι σκληρή γίνονται συσπάσεις από ότι έχω διαβάσει βέβαια ρωτα τον γιατρό σου για σιγουριά 

Αυτό το πρέπει να είναι μαλακή δεν το καταλαβαίνω βρε κορίτσια!! Εμένα συνέχεια σκληρή είναι χαχαχα πάντως σήμερα ήταν πιο ξεκάθαρο ότι ήταν το μωρό..

πρίν από 31 λεπτά , N.Angel είπε:

Εγω νομιζω ειναι το μωρο που τεντωνεται κ κραταει σε εκεινη την θεση το ποδι, το γονατο, το χερι..κ σε μενα εχει συμβει να ειναι πιο σκληρο ενω η υπολοιπη κοιλια να ειναι μαλακη. Μου χει συμβει αρκετες φορες..δεν ξερω πως ειναι οι συσπασεις αλλα δεν νομιζω να ειναι ετσι..

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 26/11/2022 at 2:25 ΜΜ, Marilou7 είπε:

Πήραμε το Bebe Stars Belize τελικά!!! 660€... Μας άρεσε και αισθητικά και έχει πολύ καλές αναρτήσεις που νομίζω είναι βασικό με τα πάνω κάτω στα πεζοδρόμια μέσα στην πόλη! Το παραγγείλαμε και θα έρθει σε ένα μήνα... οπότε να το έχετε κι αυτό υπόψη, αν δεν το έχουν ετοιμοπαράδοτο κάνει ένα με ενάμιση μήνα!

Το είδα στο ίντερνετ, ωραίο φαίνεται. Με το καλό να το παραλάβετε και να το χαρείτε! Καλά που το είπες ότι μπορεί να αργήσουν να παραδοθούν, το είχα ξεχάσει αυτό. Κ εμείς από βδομάδα θα πάμε να τα δούμε από κοντά. 

7 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Χθες το βράδυ η μικρή δεν σταμάτησε να κουνιεται.. τι πράγμα κι αυτό.. όμως πείτε μου κάτι άλλο, όσες έχετε ξανά γεννήσει και ξέρετε! Μερικές φορές η κοιλιά μου έκανε καρούμπαλο σε ένα σημείο και δεν ξέρω αν αυτό ήταν συσπάσεις ή το μωρό! Δεν πονουσα αλλά με κλωτσουσε και το μωρό στο σημείο εκείνο μετά γι αυτό σκέφτηκα μήπως δεν ήταν συσπαση κι απλά τεντωνοταν η μικρή. Επίσης, την μία φορά παρατήρησα ότι ενώ είχε κάνει καρούμπαλο σε ένα σημείο, η υπόλοιπη κοιλιά ήταν μαλακή. Τι πιστεύετε ότι είναι?? Συσπαση ή το μωρό?

Πιστεύω πως αν βλέπεις καρούμπαλο το πιθανότερο είναι να είναι το μωρό. Όταν κάνεις σύσπαση σκληραίνει ένα τμήμα της κοιλιάς για λίγα δευτερόλεπτα. Εγώ κάνω συσπάσεις και νιώθω ένα ελαφρύ σφίξιμο την ώρα που συμβαίνει. Συζήτησε το και με το γιατρό σου βέβαια.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 26 λεπτά , Arden είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Καλή εβδομάδα! Στολισατε? Εμείς ναι!!!

Αχ σε ζηλεύω εγώ δε θα στολίσω φέτος μια και στο καινούριο σπιτι θα μπούμε τέλη Δεκέμβρη οπότε δε θα προλάβω δυστυχώς!!! Του χρόνου εύχομαι μαζί με το μπεμπακι να στολίσω!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Jiji είπε:

Αχ σε ζηλεύω εγώ δε θα στολίσω φέτος μια και στο καινούριο σπιτι θα μπούμε τέλη Δεκέμβρη οπότε δε θα προλάβω δυστυχώς!!! Του χρόνου εύχομαι μαζί με το μπεμπακι να στολίσω!!!

Δεν πειράζει Jiji μου, μην στενοχωριέσαι. Θα στολίσετε του χρόνου με το μωράκι σας!!! Άλλωστε το πραγματικό στολίδι είναι καθ'οδόν!:)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες καλή εβδομάδα να έχουμε!!!! Κορίτσια η μπέμπα με έχει λαχτίσει. είναι τόσο κινητική νομίζω ότι θα βγει από κάνα πλευρό. Χαχαχα έχει όμως πολύ πλάκα. Τη χαίρομαι!!! 

Εμείς δεν έχουμε στολίσει ακόμη. Λογικά αυτή την εβδομάδα!!! Να μαστε καλά και του χρόνου με τα μωράκια μας

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!Καλή βδομάδα!! Σήμερα σκέφτηκα να φτιάξω το δέντρο.Κοριτσια τι κουβερτουλα θα πάρετε για το μαιευτήριο.Στο χαρτί της μαίας γράφει λεπτή κουβερτουλα ή σεντονακι.Μου έκανε εντύπωση γιατί θυμάμαι στις αδερφές μου που είχαν γεννήσει και καλοκαίρι ήθελαν ισπανική κουβέρτα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Marla@ είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!Καλή βδομάδα!! Σήμερα σκέφτηκα να φτιάξω το δέντρο.Κοριτσια τι κουβερτουλα θα πάρετε για το μαιευτήριο.Στο χαρτί της μαίας γράφει λεπτή κουβερτουλα ή σεντονακι.Μου έκανε εντύπωση γιατί θυμάμαι στις αδερφές μου που είχαν γεννήσει και καλοκαίρι ήθελαν ισπανική κουβέρτα.

Καλημέρα! Στα ιδιωτικά συνήθως έχουν πολύ λεπτό παπλωματακι σαν κουβέρτα Πικέ ένα πράγμα.. κ το ίδιο θα πάρω κ τώρα για τη μικρή που θα είμαστε σε δημόσιο.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...