Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 30 λεπτά , GeoA είπε:

Αχ βρε κορίτσι μου υπομονή και κουράγιο! Χαίρομαι πολύ που το ζουζουνάκι σου είναι καλά και ελπίζω σύντομα να πάνε όλα καλά ώστε να απολαύσεις απ εδώ και πέρα την εγκυμοσύνη σου! Πότε θα ξαναπάς στον γιατρό;

Σευχαριστω πολύ κοπέλα μου!!!Σε 2 εβδομάδες εκτός απροόπτου!!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κοπέλες μου! Και εγώ μανούλα Απριλίου! Έχω ήδη ένα κοριτσάκι δύο ετών! Είμαι 13 βδομάδων και κάναμε την αυχενική την περασμένη βδομάδα. Ενώ όλα στο scan ήταν μια χαρά και το μπεμπάκι μας είχε τέλειες μετρήσεις, η γιατρός που διενήργησε την εξέταση ανέφερε πως τα αποτελέσματα των αναλύσεων μου (βιοχημικοί δείκτες) είναι χαμηλοί με αποτέλεσμα να επηρεάζουν τα τελικά αποτελέσματα για σύνδρομα. Συγκεκριμένα, αυξάνουν τις πιθανότητες για την τρισωμια 18. Μας είπε πως υπάρχουν δύο ενδεχόμενα. Ή όντως υπάρχει πιθανότητα για κάποιο σύνδρομο (κάτι το οποίο δεν θεωρεί τόσο πιθανόν αφού θα φαινόταν και κάτι παθολογικό στο scan) ή κάτι συμβαίνει με τον πλακούντα. Γι'αυτό αποφασίσαμε να κάνουμε το veracity για να δούμε όντως για σύνδρομα και τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα τα οποία θα μάθουμε τέλος της βδομάδας.

Εκτός από αυτά, ανέφερε πως έχω χαμηλό πλακούντα αλλά και πιθανότητες για προεκλαμψία (κάτι το οποίο δεν είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη). Με συμβουλή του γιατρού μου ξεκίνησα να παίρνω ασπιρίνη. Ο γιατρός μου είναι πολύ αισιόδοξος και μου είπε πως είναι σίγουρος πως δεν συμβαίνει κάτι με το μωράκι μας και όσον αφορά την προεκλαμψία είναι κάτι που θα το παρακολουθούμε.

Χίλια συγγνώμη για το σεντόνι αλλά είμαι πολύ αγχωμένη και στεναχωρημένη. Δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ και έπαθα εμμονή με το ψάχνω στο ίντερνετ για αυτά τα πράγματα. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ♥️

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Ίρις.Ν said:

Καλησπέρα κοπέλες μου! Και εγώ μανούλα Απριλίου! Έχω ήδη ένα κοριτσάκι δύο ετών! Είμαι 13 βδομάδων και κάναμε την αυχενική την περασμένη βδομάδα. Ενώ όλα στο scan ήταν μια χαρά και το μπεμπάκι μας είχε τέλειες μετρήσεις, η γιατρός που διενήργησε την εξέταση ανέφερε πως τα αποτελέσματα των αναλύσεων μου (βιοχημικοί δείκτες) είναι χαμηλοί με αποτέλεσμα να επηρεάζουν τα τελικά αποτελέσματα για σύνδρομα. Συγκεκριμένα, αυξάνουν τις πιθανότητες για την τρισωμια 18. Μας είπε πως υπάρχουν δύο ενδεχόμενα. Ή όντως υπάρχει πιθανότητα για κάποιο σύνδρομο (κάτι το οποίο δεν θεωρεί τόσο πιθανόν αφού θα φαινόταν και κάτι παθολογικό στο scan) ή κάτι συμβαίνει με τον πλακούντα. Γι'αυτό αποφασίσαμε να κάνουμε το veracity για να δούμε όντως για σύνδρομα και τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα τα οποία θα μάθουμε τέλος της βδομάδας.

Εκτός από αυτά, ανέφερε πως έχω χαμηλό πλακούντα αλλά και πιθανότητες για προεκλαμψία (κάτι το οποίο δεν είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη). Με συμβουλή του γιατρού μου ξεκίνησα να παίρνω ασπιρίνη. Ο γιατρός μου είναι πολύ αισιόδοξος και μου είπε πως είναι σίγουρος πως δεν συμβαίνει κάτι με το μωράκι μας και όσον αφορά την προεκλαμψία είναι κάτι που θα το παρακολουθούμε.

Χίλια συγγνώμη για το σεντόνι αλλά είμαι πολύ αγχωμένη και στεναχωρημένη. Δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ και έπαθα εμμονή με το ψάχνω στο ίντερνετ για αυτά τα πράγματα. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ♥️

Καλώς ήρθες!! Καταρχάς να σου ευχηθω να πάνε όλα κατ'ευχην και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη χωρίς καμία παθολογία σε σένα ή το μωράκι σας!! Η εξέταση που γράφεις τι ακριβώς είναι;;; 

Δυστυχώς και εγώ το παραμικρό το ψάχνω στο ίντερνετ. Ενημερώνεσαι αλλά ταυτόχρονα αγχώνεσαι περισσότερο γιατί συνήθως είναι το κακο σενάριο γραμμένο! Ποιοι δείκτες δικοί σου δεν ήταν καλοί αν επιτρέπεται!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Katerinakki24 μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου!

Το veracity είναι μη επεμβατικό προγεννητικό τεστ. Παίρνουν αίμα από την μαμά και ελέγχουν για γενετικά σύνδρομα του εμβρύου (από όσα κατάλαβα και εγώ).

Το papp-a ήταν χαμηλό.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ίρις.Ν said:

@Katerinakki24 μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου!

Το veracity είναι μη επεμβατικό προγεννητικό τεστ. Παίρνουν αίμα από την μαμά και ελέγχουν για γενετικά σύνδρομα του εμβρύου (από όσα κατάλαβα και εγώ).

Το papp-a ήταν χαμηλό.. 

Ααα σαν το Nipt test; Έκανα και εγώ 13 του μήνα αυχενική και αιματολογικές αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς κοιτάνε και τι ρόλο παίζει. Δεν το έχω ψάξει ποτέ. Πόσο ήταν η τιμή του; Υπάρχει περίπτωση ηλικιακά και μόνο να φταίει το αποτέλεσμα των πιθανοτήτων; Ή ήταν αποκλειστικά για την τρισωμια 18 μεγάλο το ποσοστό;  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ίρις.Ν said:

Είμαι 30 χρονων άρα δεν νομίζω να φταίει η ηλικία για τα αποτελέσματα :neutral:

Ναι όντως είσαι νεότατη! Μακάρι η εξέταση που θα κάνεις να έχει αισιόδοξα και πιο σίγουρα αποτελέσματα!! Σε πόσο καιρό θα ξέρεις;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Ίρις.Ν είπε:

Καλησπέρα κοπέλες μου! Και εγώ μανούλα Απριλίου! Έχω ήδη ένα κοριτσάκι δύο ετών! Είμαι 13 βδομάδων και κάναμε την αυχενική την περασμένη βδομάδα. Ενώ όλα στο scan ήταν μια χαρά και το μπεμπάκι μας είχε τέλειες μετρήσεις, η γιατρός που διενήργησε την εξέταση ανέφερε πως τα αποτελέσματα των αναλύσεων μου (βιοχημικοί δείκτες) είναι χαμηλοί με αποτέλεσμα να επηρεάζουν τα τελικά αποτελέσματα για σύνδρομα. Συγκεκριμένα, αυξάνουν τις πιθανότητες για την τρισωμια 18. Μας είπε πως υπάρχουν δύο ενδεχόμενα. Ή όντως υπάρχει πιθανότητα για κάποιο σύνδρομο (κάτι το οποίο δεν θεωρεί τόσο πιθανόν αφού θα φαινόταν και κάτι παθολογικό στο scan) ή κάτι συμβαίνει με τον πλακούντα. Γι'αυτό αποφασίσαμε να κάνουμε το veracity για να δούμε όντως για σύνδρομα και τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα τα οποία θα μάθουμε τέλος της βδομάδας.

Εκτός από αυτά, ανέφερε πως έχω χαμηλό πλακούντα αλλά και πιθανότητες για προεκλαμψία (κάτι το οποίο δεν είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη). Με συμβουλή του γιατρού μου ξεκίνησα να παίρνω ασπιρίνη. Ο γιατρός μου είναι πολύ αισιόδοξος και μου είπε πως είναι σίγουρος πως δεν συμβαίνει κάτι με το μωράκι μας και όσον αφορά την προεκλαμψία είναι κάτι που θα το παρακολουθούμε.

Χίλια συγγνώμη για το σεντόνι αλλά είμαι πολύ αγχωμένη και στεναχωρημένη. Δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ και έπαθα εμμονή με το ψάχνω στο ίντερνετ για αυτά τα πράγματα. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ♥️

Καλωσήρθες κορίτσι μου!!! Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!!!Προσπάθησε να είσαι ήρεμη οσο μπορείς για εσένα και το παιδάκι σου!!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, Ίρις.Ν είπε:

Καλησπέρα κοπέλες μου! Και εγώ μανούλα Απριλίου! Έχω ήδη ένα κοριτσάκι δύο ετών! Είμαι 13 βδομάδων και κάναμε την αυχενική την περασμένη βδομάδα. Ενώ όλα στο scan ήταν μια χαρά και το μπεμπάκι μας είχε τέλειες μετρήσεις, η γιατρός που διενήργησε την εξέταση ανέφερε πως τα αποτελέσματα των αναλύσεων μου (βιοχημικοί δείκτες) είναι χαμηλοί με αποτέλεσμα να επηρεάζουν τα τελικά αποτελέσματα για σύνδρομα. Συγκεκριμένα, αυξάνουν τις πιθανότητες για την τρισωμια 18. Μας είπε πως υπάρχουν δύο ενδεχόμενα. Ή όντως υπάρχει πιθανότητα για κάποιο σύνδρομο (κάτι το οποίο δεν θεωρεί τόσο πιθανόν αφού θα φαινόταν και κάτι παθολογικό στο scan) ή κάτι συμβαίνει με τον πλακούντα. Γι'αυτό αποφασίσαμε να κάνουμε το veracity για να δούμε όντως για σύνδρομα και τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα τα οποία θα μάθουμε τέλος της βδομάδας.

Εκτός από αυτά, ανέφερε πως έχω χαμηλό πλακούντα αλλά και πιθανότητες για προεκλαμψία (κάτι το οποίο δεν είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη). Με συμβουλή του γιατρού μου ξεκίνησα να παίρνω ασπιρίνη. Ο γιατρός μου είναι πολύ αισιόδοξος και μου είπε πως είναι σίγουρος πως δεν συμβαίνει κάτι με το μωράκι μας και όσον αφορά την προεκλαμψία είναι κάτι που θα το παρακολουθούμε.

Χίλια συγγνώμη για το σεντόνι αλλά είμαι πολύ αγχωμένη και στεναχωρημένη. Δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ και έπαθα εμμονή με το ψάχνω στο ίντερνετ για αυτά τα πράγματα. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ♥️

Καλώς ήρθες! Εύχομαι να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη. Όοοοσο γίνεται νσ είσαι πιο ηρεμη. Λογικά για να σε καθησύχασε ο γιατρός σου κάτι θα ξέρει. Όσο για την προεκλαψια, ελπίζω να την αποφυγής. Η αδερφή μου είχε κίνδυνο στην πρώτη της εγκυμοσύνη, το παρακολουθούσαν, στο τελευταίο τρίμηνο ήταν ξάπλα στο σπίτι και όλα πήγαν  κατ ευχήν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρς σας! Τα ξημερώματα χθες είχα και πάλι αίμα και έτσι πήγα με επιπλέον άγχος για την αυχενική. Δόξα τω Θεώ όμως όλα καλά με το μωράκι μας. Όσο για τα υπόλοιπα, Είδε ότι υπάρχει αιμάτωμα κάτω χαμηλά λογικά από την προηγούμενη αιμορραγία και συνεχίζουμε όπως πριν με πολύ προσοχή και προσευχή και ο Θεός βοηθός. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή κορίτσια μου! Υπομονή και ξάπλα! Αφού είναι τα μωρά καλά , αυτό μετράει.. όλα τα άλλα θα φτιάξουν.. @Ίρις.Ν όταν μάθεις νέα πες μας.. ηρεμία και όλα καλά θα πάνε!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Καλημέρς σας! Τα ξημερώματα χθες είχα και πάλι αίμα και έτσι πήγα με επιπλέον άγχος για την αυχενική. Δόξα τω Θεώ όμως όλα καλά με το μωράκι μας. Όσο για τα υπόλοιπα, Είδε ότι υπάρχει αιμάτωμα κάτω χαμηλά λογικά από την προηγούμενη αιμορραγία και συνεχίζουμε όπως πριν με πολύ προσοχή και προσευχή και ο Θεός βοηθός. 

Με το καλό κορίτσι μου!!!τα ίδια έχουμε πάθει???κ εγώ ένα αιμάτωμα έχω εκτός από την αποκόλληση.

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Με το καλό κορίτσι μου!!!τα ίδια έχουμε πάθει???κ εγώ ένα αιμάτωμα έχω εκτός από την αποκόλληση.

Μάλλον έτσι φαίνεται! Ο γιατρός μου, μου είπε ότι το αιμάτωμα δεν τον πολυανησυχεί γιατί δεν πολύ μεγάλο και είτε θα το απορροφήσει σιγά σιγά ο οργανισμός ή θα το αποβάλλει κατά διαστήματα. Δε ξέρω ανυπομονώ να πάω πρώτα ο Θεός την ερχόμενη εβδομάδα να με δει ελπίζοντας ότι θα ακούσω θετικά νέα σε αυτό τον τομέα. Λόγω και της κατάστασης φοβάμαι να λέω ότι είμαι έγκυος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...