Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

On 21/10/2022 at 1:25 ΜΜ, Afrodite88 είπε:

Μια χαρά θα πάνε όλα! Τα πιο δύσκολα τα πέρασες ! Θετική σκέψη μόνο.. σε καταλαβαίνω το είχα περάσει στην προηγούμενη εγκυμοσύνη και δεν άντεχα άλλο την ξάπλα. Πονούσαν όλα από το πιάσιμο.. υπομονή , σκέψου τι ετοιμάζεις !!!

Έχεις δίκιο κορίτσι μου!!! Ευχαριστώ πολύ!!!

On 21/10/2022 at 11:55 ΜΜ, Spring_girl είπε:

Nipt κι εγώ σκέφτομαι να κάνω.. Εφόσον είναι μη επεμβατικό, θα το συζητήσω και με το γυναικολόγο μου στο επόμενο ραντεβού, ο εμβρυολογος που έκανε την αυχενική μας είπε οτι φτάνει το 99% σε ακρίβεια.

Κι εγώ θέλω να δω τι θα μου πει ο γιατρός!!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια μου! Επιτέλους βγήκαν τα αποτελέσματα του veracity τα οποία έδειξαν πως όλα είναι καλά και περιμένουμε κοριτσάκι και πάλι! Βέβαια δεν μπορώ να πω ότι έπαψα να ανησυχώ στο 100%, αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και να απολαύσω επιτέλους την εγκυμοσύνη μου!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Ίρις.Ν είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Επιτέλους βγήκαν τα αποτελέσματα του veracity τα οποία έδειξαν πως όλα είναι καλά και περιμένουμε κοριτσάκι και πάλι! Βέβαια δεν μπορώ να πω ότι έπαψα να ανησυχώ στο 100%, αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και να απολαύσω επιτέλους την εγκυμοσύνη μου!

Καλημέρα! Μπράβο κορίτσι, είδες όλα καλά. Να προσπαθήσεις να μην ανησυχείς και απόλαυσε το ταξίδι της εγκυμοσύνης.

Εγώ πάλι, άγχος, πέρασε μια εβδομάδα χωρίς αίμα αλλά δυστυχώς σήμερα όταν πήγα τουαλέτα και σκουπίστηκα τα υγρά είχα αίμα (συγγνώμη για την περιγραφή) και έτσι προσπαθώ να κρατήσω ψυχολογία.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, GeoA said:

Καλημέρα! Μπράβο κορίτσι, είδες όλα καλά. Να προσπαθήσεις να μην ανησυχείς και απόλαυσε το ταξίδι της εγκυμοσύνης.

Εγώ πάλι, άγχος, πέρασε μια εβδομάδα χωρίς αίμα αλλά δυστυχώς σήμερα όταν πήγα τουαλέτα και σκουπίστηκα τα υγρά είχα αίμα (συγγνώμη για την περιγραφή) και έτσι προσπαθώ να κρατήσω ψυχολογία.

Μίλησες με τον γιατρό σου?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το απόγευμα είδα και πάλι αίμα άρα θα πάω αύριο να με δει. Είχαμε κανονικά προγραμματισμένο για Τετάρτη αλλα μου είχε πει να πηγαίνω σε τέτοιες περιπτώσεις να βλέπουμε αν πηγαίνουν όλα καλά για να ηρεμώ. Ελπίζω ως τότε να μη ξανά έχω αίμα γιατί η αλήθεια ακόμα και αναμενόμενο η ψυχολογία πάει στα τάρταρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/10/2022 at 8:49 ΠΜ, Ίρις.Ν είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Επιτέλους βγήκαν τα αποτελέσματα του veracity τα οποία έδειξαν πως όλα είναι καλά και περιμένουμε κοριτσάκι και πάλι! Βέβαια δεν μπορώ να πω ότι έπαψα να ανησυχώ στο 100%, αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και να απολαύσω επιτέλους την εγκυμοσύνη μου!

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!!Με το καλό!!!Να μην αγχώνεσαι, όλα καλά θα πάνε!!!

12 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Δυστυχώς το απόγευμα είδα και πάλι αίμα άρα θα πάω αύριο να με δει. Είχαμε κανονικά προγραμματισμένο για Τετάρτη αλλα μου είχε πει να πηγαίνω σε τέτοιες περιπτώσεις να βλέπουμε αν πηγαίνουν όλα καλά για να ηρεμώ. Ελπίζω ως τότε να μη ξανά έχω αίμα γιατί η αλήθεια ακόμα και αναμενόμενο η ψυχολογία πάει στα τάρταρα.

Κοριτσάκι μου σε νιώθω, τα ίδια περνάμε εμείς οι 2. Να είσαι ψύχραιμη, το λογικό είναι να είναι από το αιματωμα. Ήταν κόκκινο το αίμα που είδες? Εμένα ήταν κατακόκκινο και ήμουν λες και είχα περίοδο με ροή και ήταν από την μεγάλη αποκόλληση, μετά προφανώς εγκλωβίστηκε κ κάποια ποσότητα αίματος κ δημιουργήθηκε το αιματωμα που έχω.

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!!Με το καλό!!!Να μην αγχώνεσαι, όλα καλά θα πάνε!!!

Κοριτσάκι μου σε νιώθω, τα ίδια περνάμε εμείς οι 2. Να είσαι ψύχραιμη, το λογικό είναι να είναι από το αιματωμα. Ήταν κόκκινο το αίμα που είδες? Εμένα ήταν κατακόκκινο και ήμουν λες και είχα περίοδο με ροή και ήταν από την μεγάλη αποκόλληση, μετά προφανώς εγκλωβίστηκε κ κάποια ποσότητα αίματος κ δημιουργήθηκε το αιματωμα που έχω.

Κοίτα την πρώτη φορά που είδα ήταν και εμένα κόκκινο, την περασμένη εβδομάδα ήταν καφέ και χθες ήταν καφέ αλλά είχε και λίγο ροζ όταν σκουπιζόμουν. Το ξέρω ότι πιθανόν να είναι από το αιματωμα αλλά κάθε φορά μου ρίχνει τη ψυχολογία. Αναμενω να παω σήμερα στον γιατρο να δω τι θα μου πει. Εσύ πως είσαι; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , GeoA είπε:

Κοίτα την πρώτη φορά που είδα ήταν και εμένα κόκκινο, την περασμένη εβδομάδα ήταν καφέ και χθες ήταν καφέ αλλά είχε και λίγο ροζ όταν σκουπιζόμουν. Το ξέρω ότι πιθανόν να είναι από το αιματωμα αλλά κάθε φορά μου ρίχνει τη ψυχολογία. Αναμενω να παω σήμερα στον γιατρο να δω τι θα μου πει. Εσύ πως είσαι; 

Έχεις δίκιο κορίτσι μου, είναι πολύ αγχωτικό όλο αυτό. Κι εγώ με ένα άγχος είμαι μην δω τίποτα κ φρικαρω. Νομίζω πάω καλύτερα, περιμένω την άλλη εβδομάδα να με δει ο γιατρός να δούμε τι θα δούμε!Να μας γράψεις όταν γυρίσεις από τον γιατρό!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Επιστρέψαμε από τον γιατρό. Δοξα τω Θεώ το μωράκι μας είναι καλά. Μάθαμε και φύλο. Πρώτα ο Θεός πάμε για 2ο γιόκαρο. Το αιμάτωμα παραμένει το ίδιο σε μέγεθος, μου είπε ότι αναμένεται να μου δώσει κι άλλο αίμα και ίσως και περισσότερο όσο μεγαλώνει η μήτρα. Οι κίνδυνοι παραμένουν δυστυχώς οι ίδιοι ωστόσο μου είπε ότι μπορώ να άμα θέλω μα δουλεύω απο σπίτι. Μου είπε ότι δε θέλει να ξαπλώνω συνεχώς για να μην υπάρξει και κίνδυνος θρόμβωσης ωστόσο πάντα στα φυσιολογικά πλαίσια οι κινήσεις μου. Μου είπε επίσης ότι μπορώ να κάθομαι κανονικά (κάτι που ο γιατρός που μου έκανε την αυχενικη μου είχε πει να μην κάνω). Απλά μου είπε ότι τις μέρες που θα έχω αίμα πρέπει να ξαπλώνω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Επιστρέψαμε από τον γιατρό. Δοξα τω Θεώ το μωράκι μας είναι καλά. Μάθαμε και φύλο. Πρώτα ο Θεός πάμε για 2ο γιόκαρο. Το αιμάτωμα παραμένει το ίδιο σε μέγεθος, μου είπε ότι αναμένεται να μου δώσει κι άλλο αίμα και ίσως και περισσότερο όσο μεγαλώνει η μήτρα. Οι κίνδυνοι παραμένουν δυστυχώς οι ίδιοι ωστόσο μου είπε ότι μπορώ να άμα θέλω μα δουλεύω απο σπίτι. Μου είπε ότι δε θέλει να ξαπλώνω συνεχώς για να μην υπάρξει και κίνδυνος θρόμβωσης ωστόσο πάντα στα φυσιολογικά πλαίσια οι κινήσεις μου. Μου είπε επίσης ότι μπορώ να κάθομαι κανονικά (κάτι που ο γιατρός που μου έκανε την αυχενικη μου είχε πει να μην κάνω). Απλά μου είπε ότι τις μέρες που θα έχω αίμα πρέπει να ξαπλώνω. 

Αυτό κορίτσι μου θα απορροφηθεί ή θα μείνει έτσι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης???Με το καλό ο μπεμπουλης!!!


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Αυτό κορίτσι μου θα απορροφηθεί ή θα μείνει έτσι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης???Με το καλό ο μπεμπουλης!!!

Ευχαριστούμε! Δεν είναι κάτι που μπορεί να το προβλέψει αυτό. Υπάρχουν και περιπτώσεις που μεγάλωσε. Η αλήθεια προσεύχομαι να απορροφηθεί χωρίς να δώσει αίμα γιατί και τώρα αν και μου είπε να το αναμένω βλέποντας πάλι ροζ σημάδια "κόπηκαν" τα πόδια μου.

Εσένα σου είπε να ξαπλώνεις συνεχώς;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Ευχαριστούμε! Δεν είναι κάτι που μπορεί να το προβλέψει αυτό. Υπάρχουν και περιπτώσεις που μεγάλωσε. Η αλήθεια προσεύχομαι να απορροφηθεί χωρίς να δώσει αίμα γιατί και τώρα αν και μου είπε να το αναμένω βλέποντας πάλι ροζ σημάδια "κόπηκαν" τα πόδια μου.

Εσένα σου είπε να ξαπλώνεις συνεχώς;

Ναι κοπέλα μου μόνο για τουαλέτα σηκώνομαι. Βέβαια κάνω αντιπηκτικη ένεση κάθε μέρα και φοράω τις αντιθρομβωτικες κάλτσες. Μόνο το σαλοσπιρ δεν με αφήνουν να το πάρω ακόμα (λόγω αιματωματος).Αυριο βέβαια αναγκαστικά θα πάω στο μαιευτήριο για μια εξέταση που δεν έχω προλάβει να κάνω λόγω της αιμορραγίας, οπότε ελπίζω να μην κατεβάσω πάλι αίμα. Εσένα σου είπε να είσαι μόνο ξάπλα? ενέσεις προγεστερόνης κανείς?


 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Ναι κοπέλα μου μόνο για τουαλέτα σηκώνομαι. Βέβαια κάνω αντιπηκτικη ένεση κάθε μέρα και φοράω τις αντιθρομβωτικες κάλτσες. Μόνο το σαλοσπιρ δεν με αφήνουν να το πάρω ακόμα (λόγω αιματωματος).Αυριο βέβαια αναγκαστικά θα πάω στο μαιευτήριο για μια εξέταση που δεν έχω προλάβει να κάνω λόγω της αιμορραγίας, οπότε ελπίζω να μην κατεβάσω πάλι αίμα. Εσένα σου είπε να είσαι μόνο ξάπλα? ενέσεις προγεστερόνης κανείς?

Καλημέρα! Όχι μου είπε να κινούμαι αλλά σε λογικά πλαίσια και να κάθομαι κανονικά. Τον ρώτησα αν μπορώ να ανεβοκατεβαίνω σκάλες, επειδή στο πατρικό μου που μένουμε προσωρινά έχει 20 σκαλιά, και μου είπε με μέτρο, όπως και η οδήγηση. Η αλήθεια ότι πήρα θάρρος όταν μου τα είπε και ένιωσα αισιοδοξία αλλά όταν πήγα τουαλέτα μου "κόπηκε" η χαρά και δεν έχω διάθεση. Ο γιατρός μου απλά θεωρει οτι δυστυχώς αν είναι να έρθει αιμορραγία θα συμβεί ακόμη κι αν ξαπλώνεις συνεχώς. Φυσικά ότι αλλο αν κάνεις σε αυτη την περίπτωση θεωρεί ότι πρέπει να γίνει με μέτρο. Κορίτσι συγγνώμη που ξαναρωτώ δε θυμάμαι, είναι το πρώτο σου μωράκι ή έχεις κι άλλο/α; Βάζω το βράδυ ένα υπόθετο προγεστερονης και μου είπε ότι θα το πάμε μέχρι τέλους αυτό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , GeoA είπε:

Καλημέρα! Όχι μου είπε να κινούμαι αλλά σε λογικά πλαίσια και να κάθομαι κανονικά. Τον ρώτησα αν μπορώ να ανεβοκατεβαίνω σκάλες, επειδή στο πατρικό μου που μένουμε προσωρινά έχει 20 σκαλιά, και μου είπε με μέτρο, όπως και η οδήγηση. Η αλήθεια ότι πήρα θάρρος όταν μου τα είπε και ένιωσα αισιοδοξία αλλά όταν πήγα τουαλέτα μου "κόπηκε" η χαρά και δεν έχω διάθεση. Ο γιατρός μου απλά θεωρει οτι δυστυχώς αν είναι να έρθει αιμορραγία θα συμβεί ακόμη κι αν ξαπλώνεις συνεχώς. Φυσικά ότι αλλο αν κάνεις σε αυτη την περίπτωση θεωρεί ότι πρέπει να γίνει με μέτρο. Κορίτσι συγγνώμη που ξαναρωτώ δε θυμάμαι, είναι το πρώτο σου μωράκι ή έχεις κι άλλο/α;

Έχω κι εγώ 35 σκαλιά στο σπίτι κ δεν έχουμε ασανσέρ οπότε αυτό το ανέβα κατέβα κάθε φορά είναι μανίκι. Εμένα λογικά περιμένει να με δει 1/11 για να δει σε τι κατασταση είναι το αιματωμα, ώστε να μου δώσει οδηγίες τι να κάνω από εδώ κ πέρα. Είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη, το πρώτο μου παιδάκι χάθηκε στον 7ο μήνα, το 2ο το έκανα χωρίς προβλήματα κ είναι 3ετων και τώρα έχω τα ίδια προβλήματα με την πρώτη εγκυμοσύνη, με τη διαφορά ότι τότε δεν ήξερα ότι έχω θρομβοφιλια. Τώρα μιλάω σχεδόν κάθε μέρα με αιματολογο κ έχω κ άλλο γυναικολόγο που καταφέραμε να έχουμε τον γιο μου. Ελπίζω να μην έχω την ίδια καταληξη με την πρώτη εγκυμοσύνη αυτή τη φορά γιατί πραγματικά δεν θα το αντέξω.

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Mpoumpou23 είπε:

Έχω κι εγώ 35 σκαλιά στο σπίτι κ δεν έχουμε ασανσέρ οπότε αυτό το ανέβα κατέβα κάθε φορά είναι μανίκι. Εμένα λογικά περιμένει να με δει 1/11 για να δει σε τι κατασταση είναι το αιματωμα, ώστε να μου δώσει οδηγίες τι να κάνω από εδώ κ πέρα. Είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη, το πρώτο μου παιδάκι χάθηκε στον 7ο μήνα, το 2ο το έκανα χωρίς προβλήματα κ είναι 3ετων και τώρα έχω τα ίδια προβλήματα με την πρώτη εγκυμοσύνη, με τη διαφορά ότι τότε δεν ήξερα ότι έχω θρομβοφιλια. Τώρα μιλάω σχεδόν κάθε μέρα με αιματολογο κ έχω κ άλλο γυναικολόγο που καταφέραμε να έχουμε τον γιο μου. Ελπίζω να μην έχω την ίδια καταληξη με την πρώτη εγκυμοσύνη αυτή τη φορά γιατί πραγματικά δεν θα το αντέξω.

Πω ρε κορίτσι μου πόση δύναμη έχεις μέσα σου δε ξέρεις. Εγώ πλέον θαυμάζω κάθε γυναίκα που κυρίως στην πρώτη της εγκυμοσύνη πέρασε δύσκολα και ξανά μπήκε στη διαδικασία αυτή. Εσύ ξεπερνάς ακόμη κι αυτό. Δύναμη και κουράγιο. Όλα θα πάνε καλά!!! Σημαντικό το ότι ανακάλυψες ότι έχεις θρομβοφιλία και ξέρεις πως να προσέχεις. Αντε να δίνουμε θάρρος η μία στην άλλη και ο Θεός βοηθός. Να χαίρεσαι το αγοράκι σου!!! Κι αν μπορείς σήμερα να σου κάνουν και ένα υπέρηχο καλό θα ήταν για να βγεις από την έννοια. Εγώ τώρα έχω ξανά ραντεβού τέλος Νοεμβρίου και πραγματικά ελπίζω να μη χρειαστεί να πάμε νωρίτερα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...